All sports Site

Menu
Handball - Russia First League Women - Super League - 2016/2017 - Home

Handball - Russia First League Women - Super League - 2016/2017 - Home

Choice of a season :

Russia
  • AGU-Adyif Maikop
  • Astrakhanochka Astrakhan
  • Dinamo Volgograd
  • Kuban Krasnodar
  • Lada Togliatti
  • Rostov-Don
  • SK Luch Moscow
  • Stavropol SKFU
  • Ufa Alisa-13
  • University Izhevsk
  • Zvezda Zvenigorod

Home

Russia First League Women - Super League - Home

RussiaRussia

WinnerRostov-DonRostov-Don

 
 

Regular Season (Russia - 07/09/2016 - 02/04/2017)

TeamPtsMPWDLGFGAdiff
1Rostov-Don40202000675416+259
2Lada Togliatti34201703641487+154
3Astrakhanochka Astrakhan29201415594533+61
4Kuban Krasnodar26201307649532+117
5Dinamo Volgograd26201226573476+97
6Zvezda Zvenigorod24201208591527+64
7SK Luch Moscow13206113512585-73
8Stavropol SKFU10205015501651-150
9University Izhevsk7203116465616-151
10AGU-Adyif Maikop7203116473652-179
11Ufa Alisa-134202018431630-199
2nd April 2017
09h00Ufa Alisa-13Ufa Alisa-1328 - 25Stavropol SKFUStavropol SKFU
14h00SK Luch MoscowSK Luch Moscow31 - 25AGU-Adyif MaikopAGU-Adyif Maikop
14h00Rostov-DonRostov-Don36 - 22Astrakhanochka AstrakhanAstrakhanochka Astrakhan
15h30Dinamo VolgogradDinamo Volgograd28 - 27Lada TogliattiLada Togliatti
16h00Zvezda ZvenigorodZvezda Zvenigorod34 - 25Kuban KrasnodarKuban Krasnodar

Detail of the results


Relegation (Russia - 22/04/2017 - 24/05/2017)

TeamPtsMPWDLGFGAdiff
1AGU-Adyif Maikop96411161141+20
2University Izhevsk56213131148-17
3Ufa Alisa-1346123148151-3
22th April 2017
16h00Ufa Alisa-13Ufa Alisa-1329 - 20University IzhevskUniversity Izhevsk
23th April 2017
09h00University IzhevskUniversity Izhevsk28 - 25AGU-Adyif MaikopAGU-Adyif Maikop
24th April 2017
09h00Ufa Alisa-13Ufa Alisa-1324 - 24AGU-Adyif MaikopAGU-Adyif Maikop
19th May 2017
17h00AGU-Adyif MaikopAGU-Adyif Maikop26 - 21University IzhevskUniversity Izhevsk
20th May 2017
17h00University IzhevskUniversity Izhevsk21 - 21Ufa Alisa-13Ufa Alisa-13
21th May 2017
11h00AGU-Adyif MaikopAGU-Adyif Maikop37 - 30Ufa Alisa-13Ufa Alisa-13
22th May 2017
17h00AGU-Adyif MaikopAGU-Adyif Maikop24 - 17University IzhevskUniversity Izhevsk
23th May 2017
12h00University IzhevskUniversity Izhevsk24 - 23Ufa Alisa-13Ufa Alisa-13
24th May 2017
16h00AGU-Adyif MaikopAGU-Adyif Maikop25 - 21Ufa Alisa-13Ufa Alisa-13

Detail of the results


Playoffs (Russia - 20/04/2017 - 23/05/2017)


Quarter-Finals (24/04/2017)
20th April 2017
16h00SK Luch MoscowSK Luch Moscow24 - 29Lada TogliattiLada Togliatti
17h00Stavropol SKFUStavropol SKFU27 - 44Rostov-DonRostov-Don
17h30Dinamo VolgogradDinamo Volgograd14 - 13Kuban KrasnodarKuban Krasnodar
18h00Zvezda ZvenigorodZvezda Zvenigorod33 - 30Astrakhanochka AstrakhanAstrakhanochka Astrakhan
23th April 2017
13h00Lada TogliattiLada Togliatti34 - 22SK Luch MoscowSK Luch Moscow
14h00Astrakhanochka AstrakhanAstrakhanochka Astrakhan26 - 24Zvezda ZvenigorodZvezda Zvenigorod
14h00Rostov-DonRostov-Don37 - 13Stavropol SKFUStavropol SKFU
15h00Kuban KrasnodarKuban Krasnodar34 - 31Dinamo VolgogradDinamo Volgograd
24th April 2017
16h45Astrakhanochka AstrakhanAstrakhanochka Astrakhan21 - 25Zvezda ZvenigorodZvezda Zvenigorod
18h30Kuban KrasnodarKuban Krasnodar32 - 26Dinamo VolgogradDinamo Volgograd

Places 5-8 (01/05/2017)
28th April 2017
17h15Stavropol SKFUStavropol SKFU36 - 39Dinamo VolgogradDinamo Volgograd
17h30SK Luch MoscowSK Luch Moscow23 - 24Astrakhanochka AstrakhanAstrakhanochka Astrakhan
1st May 2017
14h00Astrakhanochka AstrakhanAstrakhanochka Astrakhan29 - 27SK Luch MoscowSK Luch Moscow
15h00Dinamo VolgogradDinamo Volgograd35 - 29Stavropol SKFUStavropol SKFU

Semi-Finals (01/05/2017)
28th April 2017
18h00Zvezda ZvenigorodZvezda Zvenigorod28 - 38Lada TogliattiLada Togliatti
18h30Kuban KrasnodarKuban Krasnodar24 - 31Rostov-DonRostov-Don
1st May 2017
16h00Rostov-DonRostov-Don32 - 21Kuban KrasnodarKuban Krasnodar
16h00Lada TogliattiLada Togliatti32 - 27Zvezda ZvenigorodZvezda Zvenigorod

Place 7 (23/05/2017)
18th May 2017
17h15Stavropol SKFUStavropol SKFU29 - 24SK Luch MoscowSK Luch Moscow
22th May 2017
17h30SK Luch MoscowSK Luch Moscow31 - 27Stavropol SKFUStavropol SKFU
23th May 2017
17h30SK Luch MoscowSK Luch Moscow26 - 21Stavropol SKFUStavropol SKFU

Place 5 (21/05/2017)
18th May 2017
17h30Dinamo VolgogradDinamo Volgograd29 - 28Astrakhanochka AstrakhanAstrakhanochka Astrakhan
21th May 2017
14h00Astrakhanochka AstrakhanAstrakhanochka Astrakhan24 - 31Dinamo VolgogradDinamo Volgograd

Third Place Match (22/05/2017)
18th May 2017
18h00Zvezda ZvenigorodZvezda Zvenigorod31 - 32 ot (25-25,5-5,1-2)Kuban KrasnodarKuban Krasnodar
22th May 2017
18h30Kuban KrasnodarKuban Krasnodar30 - 24Zvezda ZvenigorodZvezda Zvenigorod

Final (22/05/2017)
18th May 2017
16h00Lada TogliattiLada Togliatti26 - 30Rostov-DonRostov-Don
22th May 2017
18h00Rostov-DonRostov-Don26 - 18Lada TogliattiLada Togliatti

Detail of the results


Detailed results

Teams

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2018 - All rights reserved