All sports Site

Menu
Cycling - Vuelta a España - 2004 - Detailed results

Cycling - Vuelta a España - 2004 - Detailed results

Choice of a season :

Spain

Results 2004

Vuelta a España 2004

SpainSpain - 4th September 2004 - 26th September 2004


Final Ranking - 26th September 2004


1SPARoberto Heras Hernandez (SPA)Liberty Seguros - Würth Team77h42'46"
2SPASantiago Pérez Fernández (SPA)Phonak Hearing Systems30"
3SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banesto2'13"
4SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme3'30"
5SPACarlos Garcia Quesada (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme7'44"
6SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC8'11"
7SPAIsidro Nozal Vega (SPA)Liberty Seguros - Würth Team8'32"
8SPAAngel Gomez Gomez (SPA)Saunier Duval - Prodir13'08"
9SPALuis Perez Rodriguez (SPA)Cofidis13'24"
10SPADavid Blanco Rodriguez (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme15'15"
11ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie16'33"
12SPAMarcos Antonio Serrano Rodriguez (SPA)Liberty Seguros - Würth Team17'14"
13SPAManuel Beltran Martinez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor17'43"
14SPAFrancisco José Lara Ruiz (SPA)Costa De Almeria - Paternina24'16"
15SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadi29'23"
16ITADamiano Cunego (ITA)Team Saeco29'51"
17SPAJorge Ferrio Luque (SPA)Costa De Almeria - Paternina30'49"
18SPADavid Plaza Romero (SPA)Café Baqué31'24"
19SPAEladio Jimenez Sanchez (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme34'35"
20SPALuis Pasamontes Rodriguez (SPA)Relax - Bodysol37'49"
21SPAUnai Osa Eizaguirre (SPA)Illes Balears - Banesto38'06"
22SPAÓscar Sevilla Rivera (SPA)Phonak Hearing Systems39'01"
23SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Lampre - Fondital40'09"
24SPAJoan Horrach Rippoll (SPA)Illes Balears - Banesto46'17"
25SPADaniel Atienza Urendez (SPA)Cofidis48'29"
26SLOTadej Valjavec (SLO)Phonak Hearing Systems49'23"
27ITALeonardo Piepoli (ITA)Saunier Duval - Prodir50'28"
28SPAJose Luis Arrieta Lujambio (SPA)Illes Balears - Banesto51'48"
29COLFélix Rafael Cardenas Ravalo (COL)Café Baqué52'55"
30SPAConstantino Zaballa Gutierrez (SPA)Saunier Duval - Prodir55'37"
31SPAJosé Enrique Gutiérrez Cataluña (SPA)Phonak Hearing Systems58'28"
32COLHernan Buenahora Gutierrez (COL)Café Baqué58'44"
33POLDariusz Baranowski (POL)Liberty Seguros - Würth Team1h00'03"
34COLIvan Ramiro Parra Pinto (COL)Comunidad Valenciana - Kelme1h00'10"
35BELJohan Van Summeren (BEL)Relax - Bodysol1h13'19"
36FRACédric Vasseur (FRA)Cofidis1h13'30"
37SPAManuel Calvente Gorbas (SPA)Team CSC1h13'36"
38SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Illes Balears - Banesto1h18'12"
39SPAJosé Miguel Elías Galindo (SPA)Relax - Bodysol1h21'01"
40SPAHaimar Zubeldia Aguirre (SPA)Euskaltel - Euskadi1h25'56"
41SPAFrancisco Tomas Garcia Rodriguez (SPA)Café Baqué1h26'16"
42SPAJoaquim Rodríguez Oliver (SPA)Saunier Duval - Prodir1h27'08"
43GERErik Zabel (GER)T-Mobile Team1h29'02"
44GERJörg Jaksche (GER)Team CSC1h29'25"
45COLVictor Hugo Peña Grisales (COL)US Postal Service Presented by Berry Floor1h31'14"
46LUXFränk Schleck (LUX)Team CSC1h35'10"
47SPADavid Canada Gracia (SPA)Saunier Duval - Prodir1h36'05"
48NEDThorwald Veneberg (NED)Rabobank1h36'19"
49SPAJosé Antonio Pecharroman Fabian (SPA)Quick Step - Davitamon1h37'18"
50SPADavid Latasa Lasa (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme1h37'51"
51SPAJosé Luis Rebollo Aguado (SPA)Relax - Bodysol1h37'53"
52ITADario David Cioni (ITA)Fassa Bortolo1h39'08"
53SPAJavier Pascual Rodriguez (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme1h40'41"
54SPARoberto Laiseka Jaio (SPA)Euskaltel - Euskadi1h41'44"
55SPAÍñigo Chaurreau Bernárdez (SPA)AG2R Prévoyance1h42'03"
56BELJurgen Van Goolen (BEL)Quick Step - Davitamon1h45'13"
57LUXBenoît Joachim (LUX)US Postal Service Presented by Berry Floor1h45'14"
58GERStephan Schreck (GER)T-Mobile Team1h47'25"
59NEDPieter Weening (NED)Rabobank1h48'37"
60AUSCadel Evans (AUS)T-Mobile Team1h48'46"
61SPAKoldo Gil Perez (SPA)Liberty Seguros - Würth Team1h48'53"
62SPAJosep Jufre Pou (SPA)Relax - Bodysol1h5110"
63RUSGuennadi Mikhailov (RUS)US Postal Service Presented by Berry Floor1h53'40"
64NEDBram Tankink (NED)Quick Step - Davitamon1h57'01"
65SWIPatrick Calcagni (SWI)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie2h00'01"
66SPAAitor Perez Arrieta (SPA)Café Baqué2h00'36"
67SPABingen Fernandez Bustinza (SPA)Cofidis2h02'26"
68USAAntonio Cruz (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor2h02'39"
69SPAJoaquim Lopez Torrella (SPA)Costa De Almeria - Paternina2h03'22"
70ITAEddy Mazzoleni (ITA)Team Saeco2h03'30"
71BELKevin De Weert (BEL)Rabobank2h04'39"
72ITAGiampaolo Caruso (ITA)Liberty Seguros - Würth Team2h04'49"
73SPADavid Herrero Llorente (SPA)Costa De Almeria - Paternina2h04'56"
74POLSylvester Szmyd (POL)Team Saeco2h07'59"
75SPARafael Casero Moreno (SPA)Saunier Duval - Prodir2h09'21"
76ITAGuido Trentin (ITA)Cofidis2h19'55"
77MDARuslan Ivanov (MDA)Alessio - Bianchi2h21'02"
78CROVladimir Miholjevic (CRO)Alessio - Bianchi2h21'43"
79ITARoberto Sgambelluri (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie2h27'20"
80DENClaus Michael Møller (DEN)Alessio - Bianchi2h28'24"
81SPAJuan Manuel Fuentes Angullo (SPA)Team Saeco2h34'06"
82ITAAlessandro Cortinovis (ITA)Lampre - Fondital2h38'41"
83SPAMikel Pradera Rodriguez (SPA)Illes Balears - Banesto2h38'45"
84NEDMaarten Den Bakker (NED)Rabobank2h40'07"
85AUTPeter Luttenberger (AUT)Team CSC2h42'45"
86GERBert Grabsch (GER)Phonak Hearing Systems2h44'35"
87LTUMarius Sabaliauskas (LTU)Team Saeco2h48'45"
88SPAPedro Horrillo Muñoz (SPA)Quick Step - Davitamon2h49'25"
89SPAInaki Isasi Flores (SPA)Euskaltel - Euskadi2h50'25"
90SPAXavier Florencio Cabre (SPA)Relax - Bodysol2h50'51"
91SPAAlberto Lopez De Munain Ruiz De Gauna (SPA)Euskaltel - Euskadi2h51'36"
92NEDJoost Posthuma (NED)Rabobank2h53'23"
93RUSVladimir Gusev (RUS)Team CSC2h57'17"
94ITAManuel Quinziato (ITA)Lampre - Fondital2h58'55"
95ITAMauro Gerosa (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie3h00'20"
96SPAIgor González de Galdeano Aranzábal (SPA)Liberty Seguros - Würth Team3h03'23"
97UKRVolodymir Gustov (UKR)Fassa Bortolo3h04'25"
98SPAJosé Antonio Garrido Lima (SPA)Quick Step - Davitamon3h10'48"
99CZEJan Hruska (CZE)Liberty Seguros - Würth Team3h11'46"
100SPAJosé Cayetano Julia Cegarra (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme3h12'47"
101SPAAntonio Colom Mas (SPA)Illes Balears - Banesto3h13'06"
102SPAFrancisco Cabello Luque (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme3h13'11"
103ITADario Andriotto (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie3h15'18"
104BELKevin Hulsmans (BEL)Quick Step - Davitamon3h22'54"
105SPAJulian Sanchez Pimienta (SPA)Fassa Bortolo3h23'18"
106SPAJosé Vicente Garcia Acosta (SPA)Illes Balears - Banesto3h23'57"
107ITADaniele Righi (ITA)Lampre - Fondital3h26'28"
108SPAMikel Artetxe Guezuraga (SPA)Euskaltel - Euskadi3h27'35"
109ITAMarco Milesi (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie3h31'30"
110CZERené Andrle (CZE)Liberty Seguros - Würth Team3h36'56"
111COLHerbert Gutierrez Garcia (COL)Café Baqué3h43'08"
112DENFrank Høj (DEN)Team CSC3h46'52"
113USAGuido Trenti (USA)Fassa Bortolo3h51'15"
114ITAMarco Velo (ITA)Fassa Bortolo3h52'36"
115ITAMariano Piccoli (ITA)Lampre - Fondital3h52'40"
116ITAAlessandro Spezialetti (ITA)Team Saeco3h54'54"
117ITAPaolo Fornaciari (ITA)Team Saeco4h06'31"
118SPAAitor Silloniz Aresti (SPA)Euskaltel - Euskadi4h12'11"
119AUSMatthew White (AUS)Cofidis4h16'42"

Ranking by points - 26th September 2004


1GERErik Zabel (GER)T-Mobile Team152 points
2SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme144
3SPARoberto Heras Hernandez (SPA)Liberty Seguros - Würth Team142

Mountains ranking - 26th September 2004


1COLFélix Rafael Cardenas Ravalo (COL)Café Baqué167 points
2SPARoberto Heras Hernandez (SPA)Liberty Seguros - Würth Team111
3SPASantiago Pérez Fernández (SPA)Phonak Hearing Systems110

Stage 1 - 4th September 2004Team Time Trial


1USA US Postal Service presented by Berry Floor30'45"
2GER T-Mobile Team31"
3SPA Illes Balears - Banesto56"
4SPA Comunidad Valenciana - Kelme58"
5SWI Phonak Hearing Systems1'01"
6DEN Team CSC1'24"
7ITA Fassa Bortolo1'25"
8SPA Liberty Seguros - Würth Team1'28"
9ITA Team Saeco1'38"
10SPA Relax - Bodysol1'41"

Stage 2 - 5th September 2004Sprint


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo5h02'05"
2GERErik Zabel (GER)T-Mobile Teams.t.
3SPAOscar Freire Gomez (SPA)Rabobanks.t.
4AUSStuart O'Grady (AUS)Cofidiss.t.
5SPAPedro Horrillo Muñoz (SPA)Quick Step - Davitamons.t.
6ITAGiosué Bonomi (ITA)Team Saecos.t.
7USAAntonio Cruz (USA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
8ITAMarco Zanotti (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
9ESTErki Pütsep (EST)AG2R Prévoyances.t.
10SPAInaki Isasi Flores (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.

Stage 3 - 6th September 2004Sprint


1SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme3h43'17"
2AUSStuart O'Grady (AUS)Cofidiss.t.
3RUSDenis Menchov (RUS)Illes Balears - Banestos.t.
4SPAOscar Freire Gomez (SPA)Rabobanks.t.
5SPARoberto Heras Hernandez (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
6ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
7SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
8SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)Fassa Bortolos.t.
9ITADamiano Cunego (ITA)Team Saecos.t.
10AUSCadel Evans (AUS)T-Mobile Teams.t.

Stage 4 - 7th September 2004Sprint


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo4h23'01"
2GERErik Zabel (GER)T-Mobile Teams.t.
3SPAOscar Freire Gomez (SPA)Rabobanks.t.
4AUSStuart O'Grady (AUS)Cofidiss.t.
5ITAAngelo Furlan (ITA)Alessio - Bianchis.t.
6ITAGiosué Bonomi (ITA)Team Saecos.t.
7SPAMiguel Angel Martin Perdiguero (SPA)Saunier Duval - Prodirs.t.
8SPAPedro Horrillo Muñoz (SPA)Quick Step - Davitamons.t.
9FRAArnaud Coyot (FRA)Cofidiss.t.
10ITALuca Paolini (ITA)Quick Step - Davitamons.t.

Stage 5 - 8th September 2004Escape


1RUSDenis Menchov (RUS)Illes Balears - Banesto5h07'44"
2SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)Fassa Bortolo3"
3SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Comunidad Valenciana - Kelmes.t.
4ITALeonardo Piepoli (ITA)Saunier Duval - Prodirs.t.
5SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSCs.t.
6AUSCadel Evans (AUS)T-Mobile Team9"
7SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
8SPAIsidro Nozal Vega (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
9SPAManuel Beltran Martinez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
10SPAAngel Gomez Gomez (SPA)Saunier Duval - Prodirs.t.

Stage 6 - 9th September 2004Sprint


1SPAOscar Freire Gomez (SPA)Rabobank3h48'23"
2GERErik Zabel (GER)T-Mobile Teams.t.
3AUSStuart O'Grady (AUS)Cofidiss.t.
4ITACristian Moreni (ITA)Alessio - Bianchis.t.
5SPAMiguel Angel Martin Perdiguero (SPA)Saunier Duval - Prodirs.t.
6SPADavid Fernandez Domingo (SPA)Costa De Almeria - Paterninas.t.
7ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
8SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Comunidad Valenciana - Kelmes.t.
9SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Lampre - Fonditals.t.
10SPALuis Pasamontes Rodriguez (SPA)Relax - Bodysols.t.

Stage 7 - 10th September 2004Sprint


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo3h53'04"
2GERErik Zabel (GER)T-Mobile Teams.t.
3SPAOscar Freire Gomez (SPA)Rabobanks.t.
4AUSStuart O'Grady (AUS)Cofidiss.t.
5ITALuca Paolini (ITA)Quick Step - Davitamons.t.
6SPAPedro Horrillo Muñoz (SPA)Quick Step - Davitamons.t.
7ITAGiosué Bonomi (ITA)Team Saecos.t.
8FRAAndy Flickinger (FRA)AG2R Prévoyances.t.
9ITACristian Moreni (ITA)Alessio - Bianchis.t.
10SPAMiguel Angel Martin Perdiguero (SPA)Saunier Duval - Prodirs.t.

Stage 8 - 11th September 2004Time Trial


1USATyler Hamilton (USA)Phonak Hearing Systems47'16"
2COLVictor Hugo Peña Grisales (COL)US Postal Service Presented by Berry Floor15"
3USAFloyd Landis (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor18"
4SPAManuel Beltran Martinez (SPA)US Postal Service Presented by Berry Floor28"
5SPAIsidro Nozal Vega (SPA)Liberty Seguros - Würth Team37"
6SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banesto57"
7SPARubén Plaza Molina (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme1'05"
8SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC1'09"
9GERBert Grabsch (GER)Phonak Hearing Systems1'16"
10NEDJoost Posthuma (NED)Rabobank1'30"

Stage 9 - 12th September 2004Mountain


1ITALeonardo Piepoli (ITA)Saunier Duval - Prodir4h29'36"
2SPARoberto Heras Hernandez (SPA)Liberty Seguros - Würth Team5"
3SPAIsidro Nozal Vega (SPA)Liberty Seguros - Würth Team10"
4SPAJorge Ferrio Luque (SPA)Costa De Almeria - Paternina15"
5SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banesto25"
6SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme30"
7RUSDenis Menchov (RUS)Illes Balears - Banesto41"
8SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC52"
9USAFloyd Landis (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor54"
10SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)Fassa Bortolo1'09"

Stage 10 - 13th September 2004Mountain


1SPAEladio Jimenez Sanchez (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme4h31'57"
2AUSStuart O'Grady (AUS)Cofidis32"
3SPAOscar Freire Gomez (SPA)Rabobank48"
4MDARuslan Ivanov (MDA)Alessio - Bianchis.t.
5SPAJuan Manuel Fuentes Angullo (SPA)Team Saeco1'04"
6SPAJosé Miguel Elías Galindo (SPA)Relax - Bodysol1'10"
7GERErik Zabel (GER)T-Mobile Team1'50"
8SPAJorge Ferrio Luque (SPA)Costa De Almeria - Paternina4'06"
9SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme4'18"
10SPARoberto Heras Hernandez (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.

Stage 11 - 14th September 2004Escape


1USADavid Zabriskie (USA)US Postal Service Presented by Berry Floor4h05'31"
2ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo1'11"
3AUSStuart O'Grady (AUS)Cofidiss.t.
4ITAMarco Zanotti (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
5GERErik Zabel (GER)T-Mobile Teams.t.
6ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
7SPAJorge Ferrio Luque (SPA)Costa De Almeria - Paterninas.t.
8ESTErki Pütsep (EST)AG2R Prévoyances.t.
9SPAAitor Perez Arrieta (SPA)Café Baqués.t.
10USAAntonio Cruz (USA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.

Stage 12 - 16th September 2004Mountain


1SPARoberto Heras Hernandez (SPA)Liberty Seguros - Würth Team4h19'30"
2SPASantiago Pérez Fernández (SPA)Phonak Hearing Systems34"
3SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banesto53"
4SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme1'27"
5SPAIsidro Nozal Vega (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
6SPAAngel Gomez Gomez (SPA)Saunier Duval - Prodir1'38"
7SPALuis Perez Rodriguez (SPA)Cofidiss.t.
8ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie2'02"
9SPAPedro Arreitunandia Quintero (SPA)Café Baqué2'17"
10SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC2'28"

Stage 13 - 17th September 2004Sprint


1ITAAlessandro Petacchi (ITA)Fassa Bortolo4h01'55"
2GERErik Zabel (GER)T-Mobile Teams.t.
3SPAPedro Horrillo Muñoz (SPA)Quick Step - Davitamons.t.
4AUSStuart O'Grady (AUS)Cofidiss.t.
5ITACristian Moreni (ITA)Alessio - Bianchis.t.
6ESTErki Pütsep (EST)AG2R Prévoyances.t.
7ITAEddy Mazzoleni (ITA)Team Saecos.t.
8USAGuido Trenti (USA)Fassa Bortolos.t.
9ITAMarco Zanotti (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
10USAAntonio Cruz (USA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.

Stage 14 - 18th September 2004Escape


1SPASantiago Pérez Fernández (SPA)Phonak Hearing Systems4h06'34"
2SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme46"
3SPALuis Perez Rodriguez (SPA)Cofidiss.t.
4SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
5SPAIsidro Nozal Vega (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
6SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSCs.t.
7SPARoberto Heras Hernandez (SPA)Liberty Seguros - Würth Teams.t.
8ITALeonardo Piepoli (ITA)Saunier Duval - Prodirs.t.
9SPACarlos Garcia Quesada (SPA)Comunidad Valenciana - Kelmes.t.
10SPADavid Blanco Rodriguez (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme2'08"

Stage 15 - 19th September 2004Time Trial


1SPASantiago Pérez Fernández (SPA)Phonak Hearing Systems1h02'29"
2SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme1'07"
3SPARoberto Heras Hernandez (SPA)Liberty Seguros - Würth Team1'51"
3KAZAlexander Vinokourov (KAZ)T-Mobile Team3'06"
4SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banesto3'18"
5SPACarlos Garcia Quesada (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme3'24"
6SPAAngel Gomez Gomez (SPA)Saunier Duval - Prodir3'59"
7SPADavid Blanco Rodriguez (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme4'00"
8SPAIsidro Nozal Vega (SPA)Liberty Seguros - Würth Team4'24"
9SPAJavier Pascual Rodriguez (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme4'28"
10COLIvan Ramiro Parra Pinto (COL)Comunidad Valenciana - Kelme4'30"

Stage 16 - 21th September 2004Mountain


1SPAJosé Cayetano Julia Cegarra (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme4h19'23"
2SLOTadej Valjavec (SLO)Phonak Hearing Systems12"
3ITADanilo Di Luca (ITA)Team Saeco35"
4USAAntonio Cruz (USA)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
5SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
6SPAInaki Isasi Flores (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
7COLIvan Ramiro Parra Pinto (COL)Comunidad Valenciana - Kelme1'20"
8ITAAlessandro Spezialetti (ITA)Team Saeco1'25"
9ESTErki Pütsep (EST)AG2R Prévoyance1'33"
10ITACristian Moreni (ITA)Alessio - Bianchis.t.

Stage 17 - 22th September 2004Mountain


1COLFélix Rafael Cardenas Ravalo (COL)Café Baqué4h52'08"
2SPASantiago Pérez Fernández (SPA)Phonak Hearing Systems29"
3SPARoberto Heras Hernandez (SPA)Liberty Seguros - Würth Team1'01"
4SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banesto1'14"
5SPALuis Perez Rodriguez (SPA)Cofidis2'04"
6SPAAngel Gomez Gomez (SPA)Saunier Duval - Prodir2'18"
7SPAJorge Ferrio Luque (SPA)Costa De Almeria - Paterninas.t.
8SPAFrancisco José Lara Ruiz (SPA)Costa De Almeria - Paterninas.t.
9SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSCs.t.
10SPAMiguel Angel Martin Perdiguero (SPA)Saunier Duval - Prodir3'03"

Stage 18 - 23th September 2004Escape


1SPAJavier Pascual Rodriguez (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme5h02'58"
2COLIvan Ramiro Parra Pinto (COL)Comunidad Valenciana - Kelmes.t.
3SPAJoan Horrach Rippoll (SPA)Illes Balears - Banesto19"
4COLHernan Buenahora Gutierrez (COL)Café Baqués.t.
5SWIPatrick Calcagni (SWI)Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie24"
6FRACédric Vasseur (FRA)Cofidis35"
7NEDBram Tankink (NED)Quick Step - Davitamon37"
8SPAAlejandro Valverde Belmonte (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme1'24"
9SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
10ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.

Stage 19 - 24th September 2004Escape


1SPAConstantino Zaballa Gutierrez (SPA)Saunier Duval - Prodir3h33'32"
2MDARuslan Ivanov (MDA)Alessio - Bianchi1'23"
3ITADamiano Cunego (ITA)Team Saecos.t.
4SPAJose Luis Arrieta Lujambio (SPA)Illes Balears - Banestos.t.
5ITAEddy Mazzoleni (ITA)Team Saecos.t.
6SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Lampre - Fonditals.t.
7COLFélix Rafael Cardenas Ravalo (COL)Café Baqués.t.
8ITAStefano Garzelli (ITA)Vini Caldirola - Nobili Rubinetteries.t.
9LUXBenoît Joachim (LUX)US Postal Service Presented by Berry Floors.t.
10ITADario David Cioni (ITA)Fassa Bortolos.t.

Stage 20 - 25th September 2004Mountain


1SPAJosé Enrique Gutiérrez Cataluña (SPA)Phonak Hearing Systems4h52'20"
2SPAEladio Jimenez Sanchez (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme38"
3SPADavid Latasa Lasa (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme1'25"
4SPASantiago Pérez Fernández (SPA)Phonak Hearing Systems1'37"
5SPAPedro Arreitunandia Quintero (SPA)Café Baqués.t.
6SPAAitor Perez Arrieta (SPA)Café Baqué2'03"
7SPARoberto Heras Hernandez (SPA)Liberty Seguros - Würth Team2'07"
8FRACédric Vasseur (FRA)Cofidiss.t.
9SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banesto2'10"
10SPAJorge Ferrio Luque (SPA)Costa De Almeria - Paternina2'18"

Stage 21 - 26th September 2004Time Trial


1SPASantiago Pérez Fernández (SPA)Phonak Hearing Systems35'05"
2SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Illes Balears - Banesto7"
3SPACarlos Sastre Candil (SPA)Team CSC8"
4SPARoberto Heras Hernandez (SPA)Liberty Seguros - Würth Team13"
5SPADavid Blanco Rodriguez (SPA)Comunidad Valenciana - Kelme18"
6GERBert Grabsch (GER)Phonak Hearing Systems34"
7COLVictor Hugo Peña Grisales (COL)US Postal Service Presented by Berry Floor36"
8SPALuis Perez Rodriguez (SPA)Cofidis52"
9RUSVladimir Gusev (RUS)Team CSC55"
10GERJörg Jaksche (GER)Team CSC58"

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2018 - All rights reserved