All sports Site
All sports Site
Spain - 6 January 1989
Jose Justicia (born 6 January 1989) is a darts player who competes internationally for Spain. He plays his last match during the second round of the International Darts Open 2023.
Click on a year to expand/reduce
Results - Singles
Victory : 0
Final : 0
Summary : 4 Victories / 6 Defeats
World Championship from 15 December 2022 to 3 January 2023 | ||||
---|---|---|---|---|
First Round | defeated by | Josh Rock | 3-1 | |
Players Championship 1 , 11 February 2023 | ||||
First Round | defeat | Martin Schindler | 6-2 | |
Second Round | defeat | Niels Zonneveld | 6-5 | |
Round of 32 | defeated by | Stephen Bunting | 6-2 | |
Players Championship 2 , 12 February 2023 | ||||
First Round | defeated by | Michael Smith | 6-5 | |
Players Championship 3 , 18 February 2023 | ||||
First Round | defeat | Nick Kenny | 6-5 | |
Second Round | defeated by | Gabriel Clemens | 6-3 | |
Players Championship 4 , 19 February 2023 | ||||
First Round | defeated by | Andrew Gilding | 6-2 | |
International Darts Open from 31 March to 2 April 2023 | ||||
First Round | defeat | Ian White | 6-4 | |
Second Round | defeated by | Peter Wright | 6-3 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 18 Victories / 31 Defeats
Victory : 0
Final : 0
Summary : 38 Victories / 37 Defeats
Players Championship 9 , 24 April 2021 | ||||
---|---|---|---|---|
First Round | defeated by | Matthew Edgar | 6-4 | |
Players Championship 10 , 25 April 2021 | ||||
First Round | defeat | Keane Barry | 6-4 | |
Second Round | defeat | Michael Mansell | 6-3 | |
Round of 32 | defeat | Ryan Searle | 6-1 | |
Round of 16 | defeated by | Martin Schindler | 6-4 | |
Players Championship 11 , 26 April 2021 | ||||
First Round | defeat | Pero Ljubic | 6-3 | |
Second Round | defeat | Shane Lennon | 6-2 | |
Round of 32 | defeated by | Lee Williams | 6-3 | |
Players Championship 12 , 27 April 2021 | ||||
First Round | defeated by | Ron Meulenkamp | 6-4 | |
Players Championship 13 , 14 June 2021 | ||||
First Round | defeated by | Mervyn King | 6-2 | |
Players Championship 14 , 15 June 2021 | ||||
First Round | defeated by | Luke Humphries | 6-2 | |
Players Championship 15 , 16 June 2021 | ||||
First Round | defeat | Keegan Brown | 6-2 | |
Second Round | defeated by | Jonny Clayton | 6-2 | |
Players Championship 16 , 17 June 2021 | ||||
First Round | defeated by | Darren Webster | 6-4 | |
Players Championship 17 , 5 July 2021 | ||||
First Round | defeated by | Gordon Mathers | 6-5 | |
Players Championship 18 , 6 July 2021 | ||||
First Round | defeated by | Damon Heta | 6-3 | |
Players Championship 19 , 7 July 2021 | ||||
First Round | defeated by | Gerwyn Price | 6-1 | |
Players Championship 20 , 8 July 2021 | ||||
First Round | defeated by | Danny Noppert | 6-3 | |
Players Championship 23 , 4 August 2021 | ||||
First Round | defeat | Lukas Wenig | 6-5 | |
Second Round | defeated by | Jonny Clayton | 6-0 | |
Players Championship 24 , 19 October 2021 | ||||
First Round | defeated by | Martin Schindler | 6-2 | |
Players Championship 25 , 20 October 2021 | ||||
First Round | defeat | James Wilson | 6-1 | |
Second Round | defeat | Jermaine Wattimena | 6-4 | |
Round of 32 | defeated by | José Oliveira De Sousa | 6-2 | |
Players Championship 26 , 21 October 2021 | ||||
First Round | defeated by | John Henderson | 6-1 | |
Players Championship 27 , 22 October 2021 | ||||
First Round | defeated by | Lee Williams | 6-5 | |
Players Championship 29 , 3 November 2021 | ||||
First Round | defeated by | Rowby-John Rodriguez | 6-4 | |
Players Championship 30 , 4 November 2021 | ||||
First Round | defeat | Josh Payne | 6-1 | |
Second Round | defeated by | Krzysztof Ratajski | 6-1 | |
Online Live League , 15 March 2021 | ||||
Fifth Round - Group BY | defeat | Martin Heneghan | 4-3 | |
Fifth Round - Group BY | defeat | Robert Owen | 4-3 | |
Fifth Round - Group BY | defeat | Dom Taylor | 4-1 | |
Fifth Round - Group BY | defeat | Robert Thornton | 4-1 | |
Fifth Round - Group BY | defeat | Martin Adams | 4-3 | |
Fifth Round - Group BZ | defeat | Robert Owen | 4-1 | |
Fifth Round - Group BZ | defeated by | Martin Heneghan | 4-2 | |
Fifth Round - Group BZ | defeat | Martin Adams | 4-2 | |
Fifth Round - Group BZ | defeat | Robert Thornton | 4-3 | |
Fifth Round - Group BZ | defeated by | Scott Williams | 4-2 | |
Fifth Round - Group CA | defeat | Robert Owen | 4-0 | |
Fifth Round - Group CA | defeat | Robert Thornton | 4-1 | |
Fifth Round - Group CA | defeat | Martin Adams | 4-1 | |
Fifth Round - Group CA | defeat | Martin Heneghan | 4-1 | |
Fifth Round - Group CA | defeat | Scott Williams | 4-3 | |
Fifth Round - Group CF | defeated by | Graham Usher | 4-2 | |
Fifth Round - Group CF | defeat | James Richardson | 4-3 | |
Fifth Round - Group CF | defeated by | Robert Owen | 4-2 | |
Fifth Round - Group CF | defeat | Martin Adams | 4-3 | |
Fifth Round - Group CO | defeated by | Thibault Tricole | 4-0 | |
Fifth Round - Group CO | defeat | Chris Scutt | 4-2 | |
Fifth Round - Group CO | defeated by | Brian Raman | 4-2 | |
Fifth Round - Group CO | defeated by | Robert Owen | 4-3 | |
Fifth Round - Group CO | defeat | Matt Campbell | 4-3 | |
Fifth Round - Group CP | defeated by | Thibault Tricole | 4-0 | |
Fifth Round - Group CP | defeat | Matt Campbell | 4-3 | |
Fifth Round - Group CP | defeated by | Robert Owen | 4-3 | |
Fifth Round - Group CP | defeated by | Brian Raman | 4-2 | |
Fifth Round - Group CP | defeat | Chris Scutt | 4-2 | |
Fifth Round - Group CQ | defeated by | Robert Owen | 4-2 | |
Fifth Round - Group CQ | defeated by | Matt Campbell | 4-2 | |
Fifth Round - Group CQ | defeated by | Brian Raman | 4-0 | |
Fifth Round - Group CQ | defeated by | Chris Scutt | 4-2 | |
Fifth Round - Group CQ | defeat | Thibault Tricole | 4-2 | |
Fifth Round - Group CR | defeated by | Graham Usher | 4-3 | |
Fifth Round - Group CR | defeat | Dan Lauby Jr. | 4-2 | |
Fifth Round - Group CR | defeat | Chris Gilliland | 4-3 | |
Fifth Round - Group CR | defeat | Kevin Burness | 4-3 | |
Fifth Round - Group CR | defeat | Brian Raman | 4-2 | |
Fifth Round - Group CT | defeat | Dan Lauby Jr. | 4-2 | |
Fifth Round - Group CT | defeated by | Graham Usher | 4-3 | |
Fifth Round - Group CT | defeat | Brian Raman | 4-2 | |
Fifth Round - Group CT | defeat | Kevin Burness | 4-3 | |
Fifth Round - Group CT | defeat | Chris Gilliland | 4-3 | |
Fifth Round - Group CT | defeated by | Connor Scutt | 4-3 | |
Fifth Round - Group CT | defeated by | Scottie Walters | 4-1 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 32 Victories / 86 Defeats
World Championship from 13 December 2019 to 1 January 2020 | ||||
---|---|---|---|---|
First Round | defeat | Arron Monk | 3-0 | |
Second Round | defeated by | Stephen Bunting | 3-2 | |
Icons of Darts Live League from 6 April to 28 April 2020 | ||||
Group 19 | defeated by | Justin Smith | 5-1 | |
Group 19 | defeat | Anastasia Dobromyslova | 5-1 | |
Group 19 | defeated by | Keelan Kay | 5-2 | |
Group 19 | defeated by | Jarred Cole | 5-1 | |
Group 20 | defeated by | Ritchie Edhouse | 5-1 | |
Group 20 | defeated by | Arron Monk | 5-0 | |
Group 20 | defeat | Keelan Kay | 5-3 | |
Group 20 | defeated by | Jarred Cole | 5-1 | |
Group 21 | defeated by | Justin Smith | 5-4 | |
Group 21 | defeat | Keelan Kay | 5-2 | |
Group 21 | defeated by | Jarred Cole | 5-1 | |
Group 21 | defeated by | Ritchie Edhouse | 5-4 | |
Group 23 | defeat | Keelan Kay | 5-2 | |
Group 23 | defeated by | Justin Smith | 5-2 | |
Group 23 | defeated by | Arron Monk | 5-2 | |
Group 23 | defeated by | Ritchie Edhouse | 5-4 | |
Group 24 | defeated by | Justin Smith | 5-3 | |
Group 24 | defeated by | Arron Monk | 5-1 | |
Group 24 | defeated by | Ritchie Edhouse | 5-2 | |
Group 24 | defeated by | Jarred Cole | 5-0 | |
Second Round - Group 1 | defeat | Paul Nicholson | 4-3 | |
Second Round - Group 1 | defeated by | David Evans | 4-3 | |
Second Round - Group 1 | defeated by | Jarred Cole | 4-1 | |
Second Round - Group 1 | defeated by | Martin Adams | 4-1 | |
Second Round - Group 1 | defeat | Fallon Sherrock | 4-0 | |
Second Round - Group 1 | defeated by | Ritchie Edhouse | 4-2 | |
Second Round - Group 3 | defeated by | Jarred Cole | 4-3 | |
Second Round - Group 3 | defeat | Keelan Kay | 4-2 | |
Second Round - Group 3 | defeat | Ritchie Edhouse | 4-3 | |
Second Round - Group 3 | defeated by | Martin Adams | 4-1 | |
Second Round - Group 3 | defeat | Paul Nicholson | 4-2 | |
Second Round - Group 3 | defeat | David Evans | 4-3 | |
Second Round - Group 5 | defeated by | Paul Nicholson | 4-2 | |
Second Round - Group 5 | defeated by | David Evans | 4-1 | |
Second Round - Group 5 | defeat | Jarred Cole | 4-2 | |
Second Round - Group 5 | defeated by | Martin Adams | 4-1 | |
Second Round - Group 5 | defeat | Fallon Sherrock | 4-2 | |
Second Round - Group 5 | defeated by | Ritchie Edhouse | 4-2 | |
Second Round - Group 13 | defeated by | Ritchie Edhouse | 4-2 | |
Second Round - Group 13 | defeated by | Scott Marsh | 4-3 | |
Second Round - Group 13 | defeat | Fallon Sherrock | 4-2 | |
Second Round - Group 13 | defeat | Jarred Cole | 4-3 | |
Second Round - Group 13 | defeated by | Boris Koltsov | 4-0 | |
Second Round - Group 13 | defeated by | Michael Warburton | 4-1 | |
Second Round - Group 15 | defeated by | Jarred Cole | 4-0 | |
Second Round - Group 15 | defeated by | Boris Koltsov | 4-1 | |
Second Round - Group 15 | defeated by | Fallon Sherrock | 4-2 | |
Second Round - Group 15 | defeated by | Ritchie Edhouse | 4-2 | |
Second Round - Group 15 | defeated by | Michael Warburton | 4-2 | |
Second Round - Group 15 | defeat | Scott Marsh | 4-0 | |
Second Round - Group 17 | defeated by | Scott Marsh | 4-0 | |
Second Round - Group 17 | defeated by | Ritchie Edhouse | 4-3 | |
Second Round - Group 17 | defeated by | Michael Warburton | 4-3 | |
Second Round - Group 17 | defeated by | Jarred Cole | 4-3 | |
Second Round - Group 17 | defeat | Fallon Sherrock | 4-3 | |
Second Round - Group 17 | defeated by | Boris Koltsov | 4-0 | |
Third Round - Group 7 | defeated by | Diogo Portela | 5-1 | |
Third Round - Group 7 | defeated by | Jarred Cole | 5-4 | |
Third Round - Group 7 | defeated by | Boris Koltsov | 5-1 | |
Third Round - Group 7 | defeated by | Martin Adams | 5-0 | |
Third Round - Group 7 | defeated by | Mark Dudbridge | 5-0 | |
Third Round - Group 9 | defeated by | Boris Koltsov | 5-3 | |
Third Round - Group 9 | defeat | Mark Dudbridge | 5-3 | |
Third Round - Group 9 | defeated by | Martin Adams | 5-2 | |
Third Round - Group 9 | defeated by | Jarred Cole | 5-3 | |
Third Round - Group 9 | defeat | Diogo Portela | 5-4 | |
Third Round - Group 11 | defeated by | Mark Dudbridge | 5-3 | |
Third Round - Group 11 | defeat | Jarred Cole | 5-4 | |
Third Round - Group 11 | defeated by | Diogo Portela | 5-3 | |
Third Round - Group 11 | defeated by | Martin Adams | 5-2 | |
Third Round - Group 11 | defeated by | Boris Koltsov | 5-3 | |
Fourth Round - Group 1 | defeated by | Keane Barry | 5-1 | |
Fourth Round - Group 1 | defeated by | Jarred Cole | 5-3 | |
Fourth Round - Group 1 | defeated by | Boris Koltsov | 5-3 | |
Fourth Round - Group 1 | defeated by | Martin Adams | 5-1 | |
Fourth Round - Group 1 | defeated by | Dave Parletti | 5-4 | |
Fourth Round - Group 3 | defeated by | Jarred Cole | 5-3 | |
Fourth Round - Group 3 | defeat | Dave Parletti | 5-1 | |
Fourth Round - Group 3 | defeated by | Keane Barry | 5-3 | |
Fourth Round - Group 3 | defeated by | Boris Koltsov | 5-4 | |
Fourth Round - Group 3 | defeated by | Martin Adams | 5-2 | |
Fourth Round - Group 5 | defeated by | Jarred Cole | 5-2 | |
Fourth Round - Group 5 | defeat | Dave Parletti | 5-4 | |
Fourth Round - Group 5 | defeated by | Keane Barry | 5-2 | |
Fourth Round - Group 5 | defeated by | Boris Koltsov | 5-3 | |
Fourth Round - Group 5 | defeated by | Martin Adams | 5-1 | |
Fourth Round - Group 13 | defeated by | Scott Marsh | 5-2 | |
Fourth Round - Group 13 | defeated by | Jamie Brown | 5-3 | |
Fourth Round - Group 13 | defeat | Fallon Sherrock | 5-4 | |
Fourth Round - Group 13 | defeat | Diogo Portela | 5-2 | |
Fourth Round - Group 13 | defeat | Keelan Kay | 5-4 | |
Fourth Round - Group 15 | defeated by | Fallon Sherrock | 5-2 | |
Fourth Round - Group 15 | defeat | Diogo Portela | 5-2 | |
Fourth Round - Group 15 | defeated by | Scott Marsh | 5-3 | |
Fourth Round - Group 15 | defeat | Jamie Brown | 5-2 | |
Fourth Round - Group 15 | defeated by | Keelan Kay | 5-4 | |
Fourth Round - Group 17 | defeat | Diogo Portela | 5-3 | |
Fourth Round - Group 17 | defeated by | Scott Marsh | 5-3 | |
Fourth Round - Group 17 | defeated by | Fallon Sherrock | 5-4 | |
Fourth Round - Group 17 | defeated by | Keelan Kay | 5-1 | |
Fourth Round - Group 17 | defeated by | Jamie Brown | 5-1 | |
Fourth Round - Group 19 | defeated by | Diogo Portela | 5-3 | |
Fourth Round - Group 19 | defeated by | Scott Marsh | 5-3 | |
Fourth Round - Group 19 | defeat | Keane Barry | 5-4 | |
Fourth Round - Group 19 | defeated by | Martin Adams | 5-2 | |
Fourth Round - Group 19 | defeated by | David Evans | 5-1 | |
Fourth Round - Group 21 | defeated by | Scott Marsh | 5-2 | |
Fourth Round - Group 21 | defeated by | Keane Barry | 5-2 | |
Fourth Round - Group 21 | defeated by | Martin Adams | 5-2 | |
Fourth Round - Group 21 | defeated by | David Evans | 5-1 | |
Fourth Round - Group 21 | defeat | Diogo Portela | 5-4 | |
Fourth Round - Group 23 | defeat | Diogo Portela | 5-1 | |
Fourth Round - Group 23 | defeat | Scott Marsh | 5-4 | |
Fourth Round - Group 23 | defeated by | Keane Barry | 5-0 | |
Fourth Round - Group 23 | defeated by | Martin Adams | 5-2 | |
Fourth Round - Group 23 | defeated by | David Evans | 5-3 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 19 Victories / 25 Defeats
Results - Doubles
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 1 Defeats
World Cup of Darts - Doubles from 16 June to 19 June 2022 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | J. Justicia - T. Martinez | defeated by | G. Clemens - M. Schindler | 5-4 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 1 Defeats
World Cup of Darts - Doubles from 10 September to 12 September 2021 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | J. Noguera - J. Justicia | defeated by | D. Petersen - G. Clemens | 5-4 |