All sports Site
All sports Site
Denmark - Vojens- Founded in 1963
Sønderjyske Ishockey is a ice hockey team from Denmark, based in Vojens. The club was founded in 1963. The club is playing for the season 2023/2024 in the Denmark - Superligaen. SønderjyskE plays their home games in the Vojens Skøjtehal.
8 March 2024 - 19h00 Quarter-Finals | SønderjyskE | 4 - 2 | Rungsted IK - Nordsjælland Cobras |
10 March 2024 - 18h30 Quarter-Finals | Rungsted IK - Nordsjælland Cobras | 1 - 3 | SønderjyskE |
12 March 2024 - 19h30 Quarter-Finals | SønderjyskE | 4 - 1 | Rungsted IK - Nordsjælland Cobras |
15 March 2024 - 19h30 Quarter-Finals | Rungsted IK - Nordsjælland Cobras | 2 - 3 ot | SønderjyskE |
26 March 2024 - 19h00 Semi-Finals | Herning Blue Fox | 4 - 0 | SønderjyskE |
29 March 2024 - 19h30 Semi-Finals | SønderjyskE | - | Herning Blue Fox |
31 March 2024 - 13h30 Semi-Finals | Herning Blue Fox | - | SønderjyskE |
2 April 2024 - 18h00 Semi-Finals | SønderjyskE | - | Herning Blue Fox |
General classification | Pts | MP | W | D | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3rd | 93 | 48 | 31 | 0 | 17 | 181 | 125 | +56 |
Home Classification | Pts | MP | W | D | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2nd | 54 | 24 | 22 | 0 | 6 | 103 | 49 | +54 |
Away Classification | Pts | MP | W | D | L | GF | GA | diff |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3rd | 39 | 24 | 9 | 0 | 11 | 78 | 76 | +2 |
1 September 2023 - 19h30 September 2023 | Herning Blue Fox (7) | 4 - 3 ot | SønderjyskE (6) |
5 September 2023 - 19h30 September 2023 | SønderjyskE (6) | 3 - 1 | Esbjerg Energy (4) |
8 September 2023 - 19h30 September 2023 | Rungsted IK - Nordsjælland Cobras (3) | 3 - 2 ot | SønderjyskE (6) |
15 September 2023 - 19h30 September 2023 | SønderjyskE (6) | 5 - 2 | Frederikshavn White Hawks (9) |
20 September 2023 - 19h00 September 2023 | Herlev Eagles (5) | 6 - 3 | SønderjyskE (6) |
22 September 2023 - 19h30 September 2023 | SønderjyskE (6) | 1 - 3 | Aalborg Pirates (1) |
29 September 2023 - 19h00 September 2023 | Odense Bulldogs (2) | 0 - 4 | SønderjyskE (6) |
2 October 2023 - 19h00 October 2023 | SønderjyskE (3) | 2 - 3 ot | Herlev Eagles (7) |
6 October 2023 - 19h30 October 2023 | Frederikshavn White Hawks (9) | 2 - 3 ot | SønderjyskE (3) |
8 October 2023 - 18h00 October 2023 | SønderjyskE (3) | 5 - 2 | Rodovre Mighty Bulls (8) |
13 October 2023 - 19h30 October 2023 | Esbjerg Energy (5) | 2 - 1 ot | SønderjyskE (3) |
16 October 2023 - 19h00 October 2023 | Rodovre Mighty Bulls (8) | 6 - 5 | SønderjyskE (3) |
20 October 2023 - 19h30 October 2023 | SønderjyskE (3) | 7 - 3 | Odense Bulldogs (6) |
24 October 2023 - 18h00 October 2023 | Aalborg Pirates (1) | 1 - 2 ot | SønderjyskE (3) |
27 October 2023 - 19h00 October 2023 | SønderjyskE (3) | 3 - 5 | Herning Blue Fox (2) |
29 October 2023 - 18h00 October 2023 | SønderjyskE (3) | 5 - 2 | Rungsted IK - Nordsjælland Cobras (4) |
31 October 2023 - 19h30 October 2023 | Rungsted IK - Nordsjælland Cobras (4) | 2 - 3 ot | SønderjyskE (3) |
3 November 2023 - 19h30 November 2023 | SønderjyskE (3) | 4 - 1 | Rodovre Mighty Bulls (8) |
15 November 2023 - 19h30 November 2023 | Herlev Eagles (7) | 4 - 1 | SønderjyskE (3) |
17 November 2023 - 19h00 November 2023 | SønderjyskE (3) | 7 - 0 | Esbjerg Energy (5) |
22 November 2023 - 19h30 November 2023 | SønderjyskE (3) | 3 - 2 | Aalborg Pirates (2) |
24 November 2023 - 19h00 November 2023 | Odense Bulldogs (4) | 4 - 2 | SønderjyskE (3) |
26 November 2023 - 15h00 November 2023 | SønderjyskE (3) | 7 - 2 | Frederikshavn White Hawks (9) |
29 November 2023 - 19h00 November 2023 | Herning Blue Fox (1) | 4 - 1 | SønderjyskE (3) |
3 December 2023 - 15h00 December 2023 | SønderjyskE (3) | 0 - 1 | Herlev Eagles (7) |
5 December 2023 - 19h00 December 2023 | Rodovre Mighty Bulls (8) | 3 - 8 | SønderjyskE (3) |
8 December 2023 - 19h00 December 2023 | SønderjyskE (3) | 2 - 3 | Odense Bulldogs (4) |
10 December 2023 - 15h00 December 2023 | Frederikshavn White Hawks (9) | 5 - 0 | SønderjyskE (3) |
22 December 2023 - 20h15 December 2023 | SønderjyskE (3) | 6 - 2 | Rungsted IK - Nordsjælland Cobras (6) |
27 December 2023 - 19h30 December 2023 | Aalborg Pirates (2) | 3 - 4 ot | SønderjyskE (3) |
29 December 2023 - 20h00 December 2023 | Esbjerg Energy (5) | 13 - 3 | SønderjyskE (3) |
30 December 2023 - 19h00 December 2023 | SønderjyskE (3) | 4 - 3 ot | Esbjerg Energy (5) |
5 January 2024 - 19h00 January 2024 | SønderjyskE (2) | 5 - 3 | Herning Blue Fox (3) |
9 January 2024 - 19h30 November 2023 | Rungsted IK - Nordsjælland Cobras (6) | 1 - 4 | SønderjyskE (3) |
12 January 2024 - 19h30 January 2024 | Odense Bulldogs (5) | 2 - 6 | SønderjyskE (2) |
16 January 2024 - 19h00 January 2024 | Herlev Eagles (7) | 3 - 5 | SønderjyskE (2) |
24 January 2024 - 19h30 January 2024 | SønderjyskE (2) | 5 - 2 | Frederikshavn White Hawks (9) |
26 January 2024 - 19h30 January 2024 | Herning Blue Fox (3) | 1 - 5 | SønderjyskE (2) |
31 January 2024 - 19h00 January 2024 | SønderjyskE (2) | 10 - 0 | Aalborg Pirates (1) |
2 February 2024 - 19h00 February 2024 | SønderjyskE (3) | 4 - 1 | Rodovre Mighty Bulls (8) |
13 February 2024 - 19h00 February 2024 | Aalborg Pirates (2) | 3 - 1 | SønderjyskE (3) |
16 February 2024 - 19h00 February 2024 | Frederikshavn White Hawks (9) | 1 - 6 | SønderjyskE (3) |
18 February 2024 - 18h00 February 2024 | SønderjyskE (3) | 4 - 1 | Rungsted IK - Nordsjælland Cobras (6) |
21 February 2024 - 19h30 February 2024 | SønderjyskE (3) | 5 - 1 | Herlev Eagles (7) |
23 February 2024 - 19h30 February 2024 | Esbjerg Energy (4) | 2 - 4 | SønderjyskE (3) |
28 February 2024 - 19h00 February 2024 | Rodovre Mighty Bulls (8) | 1 - 2 | SønderjyskE (3) |
1 March 2024 - 19h30 March 2024 | SønderjyskE (3) | 4 - 3 | Odense Bulldogs (5) |
5 March 2024 - 19h00 March 2024 | SønderjyskE (3) | 2 - 3 | Herning Blue Fox (1) |