All sports Site

Menu
Football - Soccer - UEFA Women's Champions League - 2017/2018 - Home

Football - Soccer - UEFA Women's Champions League - 2017/2018 - Home

Choice of a season :

 

Home

UEFA Women's Champions League - Home

Group 1 (Georgia - Kutaisi - 21/08/2017 - 27/08/2017)

Participating teams

TeamCountryLocationGround
FC Martve KutaisiGeorgiaKutaisi
Gintra Universitetas SiauliaiGintra Universitetas SiauliaiLithuaniaSiauliaiSiauliau Miesto Centrinis Stadionas
Konak BelediyesiKonak BelediyesiTurkeyKonak
Partizán BardejovPartizán BardejovSlovakiaBardejovMestský štadión Partizán Bardejov

21th August 2017
Gintra Universitetas Siauliai (LTU)Gintra Universitetas Siauliai - Partizán BardejovPartizán Bardejov (SVK)
Konak Belediyesi (TUR)Konak Belediyesi - FC Martve Kutaisi (GEO)
24th August 2017
Gintra Universitetas Siauliai (LTU)Gintra Universitetas Siauliai - FC Martve Kutaisi (GEO)
Partizán Bardejov (SVK)Partizán Bardejov - Konak BelediyesiKonak Belediyesi (TUR)
27th August 2017
Konak Belediyesi (TUR)Konak Belediyesi - Gintra Universitetas SiauliaiGintra Universitetas Siauliai (LTU)
FC Martve Kutaisi (GEO) - Partizán BardejovPartizán Bardejov (SVK)

Detail of the results


Group 2 (Romania - Cluj - 21/08/2017 - 27/08/2017)

Participating teams

TeamCountryLocationGround
CFF Olimpia Cluj-NapocaCFF Olimpia Cluj-NapocaRomaniaCluj-NapocaArdealul Sport Center
Hibernian LFC EdimburgHibernian LFC EdimburgScotlandEdinburghAlbyn Park
Swansea City L.F.C.Swansea City L.F.C.WalesSwanseaEvans Bevan Playing Fields
Zhytlobud-2 KharkivZhytlobud-2 KharkivUkraineKharkivStadion Dynamo

21th August 2017
CFF Olimpia Cluj-Napoca (ROM)CFF Olimpia Cluj-Napoca - Zhytlobud-2 KharkivZhytlobud-2 Kharkiv (UKR)
Hibernian LFC Edimburg (SCO)Hibernian LFC Edimburg - Swansea City L.F.C.Swansea City L.F.C. (GAL)
24th August 2017
CFF Olimpia Cluj-Napoca (ROM)CFF Olimpia Cluj-Napoca - Swansea City L.F.C.Swansea City L.F.C. (GAL)
Zhytlobud-2 Kharkiv (UKR)Zhytlobud-2 Kharkiv - Hibernian LFC EdimburgHibernian LFC Edimburg (SCO)
27th August 2017
Hibernian LFC Edimburg (SCO)Hibernian LFC Edimburg - CFF Olimpia Cluj-NapocaCFF Olimpia Cluj-Napoca (ROM)
Swansea City L.F.C. (GAL)Swansea City L.F.C. - Zhytlobud-2 KharkivZhytlobud-2 Kharkiv (UKR)

Detail of the results


Group 3 (Estonia - Pärnu - 21/08/2017 - 27/08/2017)

Participating teams

TeamCountryLocationGround
AFC Ajax AmsterdamAFC Ajax AmsterdamNetherlandsAmsterdamDe Toekomst
Pärnu JKPärnu JKEstoniaPärnu
Rigas FSRigas FSLatviaRiga
Standard LiègeStandard LiègeBelgiumLiège

21th August 2017
Standard Liège (BEL)Standard Liège - Pärnu JKPärnu JK (EST)
AFC Ajax Amsterdam (NED)AFC Ajax Amsterdam - Rigas FSRigas FS (LAT)
24th August 2017
Standard Liège (BEL)Standard Liège - Rigas FSRigas FS (LAT)
Pärnu JK (EST)Pärnu JK - AFC Ajax AmsterdamAFC Ajax Amsterdam (NED)
27th August 2017
AFC Ajax Amsterdam (NED)AFC Ajax Amsterdam - Standard LiègeStandard Liège (BEL)
Rigas FS (LAT)Rigas FS - Pärnu JKPärnu JK (EST)

Detail of the results


Group 4 (Northern Ireland - Belfast - 21/08/2017 - 27/08/2017)

Participating teams

TeamCountryLocationGround
KKPK Medyk KoninKKPK Medyk KoninPolandKoninStadion Tamze
Linfield LadiesLinfield LadiesNorthern IrelandBelfastRathmore Grammar School 3g Pitch
PK-35 VantaaPK-35 VantaaFinlandVantaaIss Stadion
Shelbourne LFCShelbourne LFCIrelandDublinMorton Stadium

21th August 2017
KKPK Medyk Konin (POL)KKPK Medyk Konin - Shelbourne LFCShelbourne LFC (IRL)
PK-35 Vantaa (FIN)PK-35 Vantaa - Linfield LadiesLinfield Ladies (IRN)
24th August 2017
KKPK Medyk Konin (POL)KKPK Medyk Konin - Linfield LadiesLinfield Ladies (IRN)
Shelbourne LFC (IRL)Shelbourne LFC - PK-35 VantaaPK-35 Vantaa (FIN)
27th August 2017
PK-35 Vantaa (FIN)PK-35 Vantaa - KKPK Medyk KoninKKPK Medyk Konin (POL)
Linfield Ladies (IRN)Linfield Ladies - Shelbourne LFCShelbourne LFC (IRL)

Detail of the results


Group 5 (Cyprus - Limassol - 21/08/2017 - 27/08/2017)

Participating teams

TeamCountryLocationGround
Apollon Limassol LFCApollon Limassol LFCCyprusLimassol
FC Noroc NimoreniFC Noroc NimoreniMoldovaNimoreni
FC NSA SofiaFC NSA SofiaBulgariaSofia
Sturm GrazSturm GrazAustriaGrazMessendorf Trainingszentrum

21th August 2017
Apollon Limassol LFC (CYP)Apollon Limassol LFC - FC NSA SofiaFC NSA Sofia (BUL)
Sturm Graz (AUT)Sturm Graz - FC Noroc NimoreniFC Noroc Nimoreni (MDA)
24th August 2017
Apollon Limassol LFC (CYP)Apollon Limassol LFC - FC Noroc NimoreniFC Noroc Nimoreni (MDA)
FC NSA Sofia (BUL)FC NSA Sofia - Sturm GrazSturm Graz (AUT)
27th August 2017
Sturm Graz (AUT)Sturm Graz - Apollon Limassol LFCApollon Limassol LFC (CYP)
FC Noroc Nimoreni (MDA)FC Noroc Nimoreni - FC NSA SofiaFC NSA Sofia (BUL)

Detail of the results


Group 6 (Slovenia - Ljubljana - 21/08/2017 - 27/08/2017)

Participating teams

TeamCountryLocationGround
Birkirkara FCBirkirkara FCMaltaBirkirkara
FC MinskFC MinskBelarus
FC Zürich FrauenFC Zürich FrauenSwitzerlandZürichSportanlage Eichrain
ZNK Olimpija LjubljanaZNK Olimpija LjubljanaSloveniaLjubljanaSportni Center Jama Ljubljana

21th August 2017
FC Zürich Frauen (SWI)FC Zürich Frauen - ZNK Olimpija LjubljanaZNK Olimpija Ljubljana (SLO)
FC Minsk (BLR)FC Minsk - Birkirkara FCBirkirkara FC (MLT)
24th August 2017
FC Zürich Frauen (SWI)FC Zürich Frauen - Birkirkara FCBirkirkara FC (MLT)
ZNK Olimpija Ljubljana (SLO)ZNK Olimpija Ljubljana - FC MinskFC Minsk (BLR)
27th August 2017
FC Minsk (BLR)FC Minsk - FC Zürich FrauenFC Zürich Frauen (SWI)
Birkirkara FC (MLT)Birkirkara FC - ZNK Olimpija LjubljanaZNK Olimpija Ljubljana (SLO)

Detail of the results


Group 7 (Croatia - Osijek - 21/08/2017 - 27/08/2017)

Participating teams

TeamCountryLocationGround
KÍ KlaksvíkKÍ KlaksvíkFaroe IslandsKlaksvíkInjector Arena
Stjarnan GardabaerStjarnan GardabaerIcelandGardabaerStjörnuvöllur
ZFK IstatovZFK IstatovMacedoniaDojran
ZNK OsijekZNK OsijekCroatiaOsijekMackamame

21th August 2017
Stjarnan Gardabaer (ISL)Stjarnan Gardabaer - KÍ KlaksvíkKÍ Klaksvík (FAR)
ZNK Osijek (CRO)ZNK Osijek - ZFK IstatovZFK Istatov (MKD)
24th August 2017
Stjarnan Gardabaer (ISL)Stjarnan Gardabaer - ZFK IstatovZFK Istatov (MKD)
KÍ Klaksvík (FAR)KÍ Klaksvík - ZNK OsijekZNK Osijek (CRO)
27th August 2017
ZNK Osijek (CRO)ZNK Osijek - Stjarnan GardabaerStjarnan Gardabaer (ISL)
ZFK Istatov (MKD)ZFK Istatov - KÍ KlaksvíkKÍ Klaksvík (FAR)

Detail of the results


Group 8 (Hungary - Budapest - 21/08/2017 - 27/08/2017)

Participating teams

TeamCountryLocationGround
BIIK Kazygurt ShymkentBIIK Kazygurt ShymkentKazakhstanShymkent
KF HajvaliaKF HajvaliaKosovoHajvaliaHajvalia Stadium
MTK Budapest FCMTK Budapest FCHungaryBudapest
Sporting CPSporting CPPortugalLisboa

21th August 2017
BIIK Kazygurt Shymkent (KAZ)BIIK Kazygurt Shymkent - Sporting CPSporting CP (POR)
MTK Budapest FC (HUN)MTK Budapest FC - KF HajvaliaKF Hajvalia (KOS)
24th August 2017
BIIK Kazygurt Shymkent (KAZ)BIIK Kazygurt Shymkent - KF HajvaliaKF Hajvalia (KOS)
Sporting CP (POR)Sporting CP - MTK Budapest FCMTK Budapest FC (HUN)
27th August 2017
MTK Budapest FC (HUN)MTK Budapest FC - BIIK Kazygurt ShymkentBIIK Kazygurt Shymkent (KAZ)
KF Hajvalia (KOS)KF Hajvalia - Sporting CPSporting CP (POR)

Detail of the results


Group 9 (Montenegro - Pljevlja - 21/08/2017 - 27/08/2017)

Participating teams

TeamCountryLocationGround
Avaldsnes ILAvaldsnes ILNorwayAvaldsnes
Maccabi Kiryat Gat SCMaccabi Kiryat Gat SCIsraelKiryat GatKiryat Gat Training Field
ZFK Breznica PljevljaZFK Breznica PljevljaMontenegroPljevlja
ZFK Spartak SuboticaZFK Spartak SuboticaSerbiaSubotica

21th August 2017
ZFK Spartak Subotica (SCG)ZFK Spartak Subotica - Maccabi Kiryat Gat SCMaccabi Kiryat Gat SC (ISR)
Avaldsnes IL (NOR)Avaldsnes IL - ZFK Breznica PljevljaZFK Breznica Pljevlja (MNE)
24th August 2017
ZFK Spartak Subotica (SCG)ZFK Spartak Subotica - ZFK Breznica PljevljaZFK Breznica Pljevlja (MNE)
Maccabi Kiryat Gat SC (ISR)Maccabi Kiryat Gat SC - Avaldsnes ILAvaldsnes IL (NOR)
27th August 2017
Avaldsnes IL (NOR)Avaldsnes IL - ZFK Spartak SuboticaZFK Spartak Subotica (SCG)
ZFK Breznica Pljevlja (MNE)ZFK Breznica Pljevlja - Maccabi Kiryat Gat SCMaccabi Kiryat Gat SC (ISR)

Detail of the results


Group 10 (Bosnia and Herzegovina - Sarajevo - 21/08/2017 - 27/08/2017)

Participating teams

TeamCountryLocationGround
KS Vllaznia ShkodërKS Vllaznia ShkodërAlbaniaShkodërLoro Boriçi Stadium
PAOK ThessalonikiPAOK ThessalonikiGreeceThessalonikiToumba Stadium
SC BettembourgSC BettembourgLuxemburgBettembourgTerrain 2 Bettembourg
SFK 2000 SarajevoSFK 2000 SarajevoBosnia and HerzegovinaSarajevo

21th August 2017
SFK 2000 Sarajevo (BIH)SFK 2000 Sarajevo - KS Vllaznia ShkodërKS Vllaznia Shkodër (ALB)
PAOK Thessaloniki (GRE)PAOK Thessaloniki - SC BettembourgSC Bettembourg (LUX)
24th August 2017
SFK 2000 Sarajevo (BIH)SFK 2000 Sarajevo - SC BettembourgSC Bettembourg (LUX)
KS Vllaznia Shkodër (ALB)KS Vllaznia Shkodër - PAOK ThessalonikiPAOK Thessaloniki (GRE)
27th August 2017
PAOK Thessaloniki (GRE)PAOK Thessaloniki - SFK 2000 SarajevoSFK 2000 Sarajevo (BIH)
SC Bettembourg (LUX)SC Bettembourg - KS Vllaznia ShkodërKS Vllaznia Shkodër (ALB)

Detail of the results


Final Round (05/10/2017 - 01/06/2018)



Round of 32 (05/10/2017)

Round of 16

Quarter-Finals

Semi-Finals

Final

Detailed results

Teams

Help

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2017 - All rights reserved