All sports Site

Menu
Football - Soccer - UEFA Europa League - 2017/2018 - Home

Football - Soccer - UEFA Europa League - 2017/2018 - Home

Choice of a season :

 

Home

UEFA Europa League - Home

First Qualifying Round (29/06/2017 - 06/07/2017)

29th June 2017
19h00Zira FK (AZE)Zira FK - Differdange F.C. 03Differdange F.C. 03 (LUX)
19h00Shakhtyor Soligorsk (BLR)Shakhtyor Soligorsk - FK Suduva MarijampoleFK Suduva Marijampole (LTU)
19h00Glasgow Rangers (SCO)Glasgow Rangers - FC Progrès NiederkornFC Progrès Niederkorn (LUX)
19h00Partizani Tirana (ALB)Partizani Tirana - Botev PlovdivBotev Plovdiv (BUL)
19h00FC Ordabasy Shymkent (KAZ)FC Ordabasy Shymkent - NK Siroki BrijegNK Siroki Brijeg (BIH)
19h00Odds BK (NOR)Odds BK - Ballymena United FCBallymena United FC (IRN)
19h00NK Domzale (SLO)NK Domzale - FC Flora TallinnFC Flora Tallinn (EST)
19h00Mladost Lucani (SCG)Mladost Lucani - Inter Baku PIKInter Baku PIK (AZE)
19h00Maccabi Tel-Aviv (ISR)Maccabi Tel-Aviv - KF TiranaKF Tirana (ALB)
19h00Lyngby BK (DEN)Lyngby BK - Bangor City FCBangor City FC (GAL)
19h00Levski Sofia (BUL)Levski Sofia - FK SutjeskaFK Sutjeska (MNE)
19h00Shirak FC Gyumri (ARM)Shirak FC Gyumri - HIT Nova GoricaHIT Nova Gorica (SLO)
19h00Seinäjoen JK (FIN)Seinäjoen JK - KR ReykjavikKR Reykjavik (ISL)
19h00KF Skënderbeu Korçë (ALB)KF Skënderbeu Korçë - UE Sant JuliàUE Sant Julià (AND)
19h00FK Zeljeznicar Sarajevo (BIH)FK Zeljeznicar Sarajevo - FK Zeta GolubovciFK Zeta Golubovci (MNE)
19h00FC Olimpia Balti (MDA)FC Olimpia Balti - FC SarajevoFC Sarajevo (BIH)
19h00Vaasa PS (FIN)Vaasa PS - Olimpia LjubljanaOlimpia Ljubljana (SLO)
19h00Vojvodina Novi-Sad (SCG)Vojvodina Novi-Sad - RuzomberokRuzomberok (SVK)
19h00Videoton FC Fehérvár (HUN)Videoton FC Fehérvár - Balzan Youths FCBalzan Youths FC (MLT)
19h00Valletta FC (MLT)Valletta FC - SS Folgore FalcianoSS Folgore Falciano (RSM)
19h00UE Santa Coloma (AND)UE Santa Coloma - NK OsijekNK Osijek (CRO)
19h00Stjarnan FC (ISL)Stjarnan FC - Shamrock RoversShamrock Rovers (IRL)
19h00Saint Johnstone FC (SCO)Saint Johnstone FC - FK TrakaiFK Trakai (LTU)
19h00Slovan Bratislava (SVK)Slovan Bratislava - Pyunik ErevanPyunik Erevan (ARM)
19h00FC Levadia Tallinn (EST)FC Levadia Tallinn - Cork CityCork City (IRL)
19h00Lech Poznan (POL)Lech Poznan - FK Pelister BitolaFK Pelister Bitola (MKD)
19h00Dinamo Minsk (BLR)Dinamo Minsk - NSÍ RunavíkNSÍ Runavík (FAR)
19h00Dacia Chisinau (MDA)Dacia Chisinau - FK ShkëndijaFK Shkëndija (MKD)
19h00Étoile rouge de Belgrade (SCG)Étoile rouge de Belgrade - FC FlorianaFC Floriana (MLT)
19h00Crusaders Belfast (IRN)Crusaders Belfast - FK LiepajaFK Liepaja (LAT)
19h00FC Chikhura Sachkhere (GEO)FC Chikhura Sachkhere - SC Rheindorf AltachSC Rheindorf Altach (AUT)
19h00Beitar Jerusalem (ISR)Beitar Jerusalem - Vasas BudapestVasas Budapest (HUN)
19h00Bala Town F.C. (GAL)Bala Town F.C. - FC VaduzFC Vaduz (LIE)
19h00AS Trencín (SVK)AS Trencín - Torpedo KutaisiTorpedo Kutaisi (GEO)
19h00AIK Fotboll (SWE)AIK Fotboll - KI KlaksvikKI Klaksvik (FAR)
19h00AEL Limassol (CYP)AEL Limassol - St Joseph's FCSt Joseph's FC (GIL)
19h00AEK Larnaca (CYP)AEK Larnaca - Lincoln Red Imps FCLincoln Red Imps FC (GIL)
19h00FC Midtjylland (DEN)FC Midtjylland - Derry CityDerry City (IRN)
19h00Ferencváros TC (HUN)Ferencváros TC - FK JelgavaFK Jelgava (LAT)
19h00Nõmme Kalju FC (EST)Nõmme Kalju FC - B36 TórshavnB36 Tórshavn (FAR)
19h00FC Kairat Almaty (KAZ)FC Kairat Almaty - FK AtlantasFK Atlantas (LTU)
19h00Jagiellonia Bialystok (POL)Jagiellonia Bialystok - FC Dinamo BatumiFC Dinamo Batumi (GEO)
19h00Irtysh Pavlodar (KAZ)Irtysh Pavlodar - FC Dunav RuseFC Dunav Ruse (BUL)
19h00IFK Norrköping (SWE)IFK Norrköping - FC PrishtinaFC Prishtina (KOS)
19h00FK Haugesund (NOR)FK Haugesund - ColeraineColeraine (IRN)
19h00Gap Connah's Quay F.C. (GAL)Gap Connah's Quay F.C. - HJK HelsinkiHJK Helsinki (FIN)
19h00CS Fola Esch (LUX)CS Fola Esch - FC Milsami OrheiFC Milsami Orhei (MDA)
19h00FK Ventspils (LAT)FK Ventspils - Valur ReykjavikValur Reykjavik (ISL)
19h00Rabotnicki Skopje (MKD)Rabotnicki Skopje - S.P. Tre PenneS.P. Tre Penne (RSM)
19h00FK Mladost Podgorica (MNE)FK Mladost Podgorica - Gandzasar KapanGandzasar Kapan (ARM)
6th July 2017
19h00FK Pelister Bitola (MKD)FK Pelister Bitola - Lech PoznanLech Poznan (POL)
19h00FC Prishtina (KOS)FC Prishtina - IFK NorrköpingIFK Norrköping (SWE)
19h00FC Progrès Niederkorn (LUX)FC Progrès Niederkorn - Glasgow RangersGlasgow Rangers (SCO)
19h00Pyunik Erevan (ARM)Pyunik Erevan - Slovan BratislavaSlovan Bratislava (SVK)
19h00Olimpia Ljubljana (SLO)Olimpia Ljubljana - Vaasa PSVaasa PS (FIN)
19h00NSÍ Runavík (FAR)NSÍ Runavík - Dinamo MinskDinamo Minsk (BLR)
19h00NK Osijek (CRO)NK Osijek - UE Santa ColomaUE Santa Coloma (AND)
19h00HIT Nova Gorica (SLO)HIT Nova Gorica - Shirak FC GyumriShirak FC Gyumri (ARM)
19h00FC Milsami Orhei (MDA)FC Milsami Orhei - CS Fola EschCS Fola Esch (LUX)
19h00Ruzomberok (SVK)Ruzomberok - Vojvodina Novi-SadVojvodina Novi-Sad (SCG)
19h00Lincoln Red Imps FC (GIL)Lincoln Red Imps FC - AEK LarnacaAEK Larnaca (CYP)
19h00SC Rheindorf Altach (AUT)SC Rheindorf Altach - FC Chikhura SachkhereFC Chikhura Sachkhere (GEO)
19h00Shamrock Rovers (IRL)Shamrock Rovers - Stjarnan FCStjarnan FC (ISL)
19h00NK Siroki Brijeg (BIH)NK Siroki Brijeg - FC Ordabasy ShymkentFC Ordabasy Shymkent (KAZ)
19h00Vasas Budapest (HUN)Vasas Budapest - Beitar JerusalemBeitar Jerusalem (ISR)
19h00Valur Reykjavik (ISL)Valur Reykjavik - FK VentspilsFK Ventspils (LAT)
19h00UE Sant Julià (AND)UE Sant Julià - KF Skënderbeu KorçëKF Skënderbeu Korçë (ALB)
19h00S.P. Tre Penne (RSM)S.P. Tre Penne - Rabotnicki SkopjeRabotnicki Skopje (MKD)
19h00Torpedo Kutaisi (GEO)Torpedo Kutaisi - AS TrencínAS Trencín (SVK)
19h00KF Tirana (ALB)KF Tirana - Maccabi Tel-AvivMaccabi Tel-Aviv (ISR)
19h00FK Sutjeska (MNE)FK Sutjeska - Levski SofiaLevski Sofia (BUL)
19h00FK Suduva Marijampole (LTU)FK Suduva Marijampole - Shakhtyor SoligorskShakhtyor Soligorsk (BLR)
19h00St Joseph's FC (GIL)St Joseph's FC - AEL LimassolAEL Limassol (CYP)
19h00FK Shkëndija (MKD)FK Shkëndija - Dacia ChisinauDacia Chisinau (MDA)
19h00FK Zeta Golubovci (MNE)FK Zeta Golubovci - FK Zeljeznicar SarajevoFK Zeljeznicar Sarajevo (BIH)
19h00KR Reykjavik (ISL)KR Reykjavik - Seinäjoen JKSeinäjoen JK (FIN)
19h00FC Dunav Ruse (BUL)FC Dunav Ruse - Irtysh PavlodarIrtysh Pavlodar (KAZ)
19h00FC Dinamo Batumi (GEO)FC Dinamo Batumi - Jagiellonia BialystokJagiellonia Bialystok (POL)
19h00Derry City (IRN)Derry City - FC MidtjyllandFC Midtjylland (DEN)
19h00Cork City (IRL)Cork City - FC Levadia TallinnFC Levadia Tallinn (EST)
19h00Coleraine (IRN)Coleraine - FK HaugesundFK Haugesund (NOR)
19h00Botev Plovdiv (BUL)Botev Plovdiv - Partizani TiranaPartizani Tirana (ALB)
19h00Bangor City FC (GAL)Bangor City FC - Lyngby BKLyngby BK (DEN)
19h00Balzan Youths FC (MLT)Balzan Youths FC - Videoton FC FehérvárVideoton FC Fehérvár (HUN)
19h00Ballymena United FC (IRN)Ballymena United FC - Odds BKOdds BK (NOR)
19h00B36 Tórshavn (FAR)B36 Tórshavn - Nõmme Kalju FCNõmme Kalju FC (EST)
19h00Differdange F.C. 03 (LUX)Differdange F.C. 03 - Zira FKZira FK (AZE)
19h00FC Vaduz (LIE)FC Vaduz - Bala Town F.C.Bala Town F.C. (GAL)
19h00FK Jelgava (LAT)FK Jelgava - Ferencváros TCFerencváros TC (HUN)
19h00KI Klaksvik (FAR)KI Klaksvik - AIK FotbollAIK Fotboll (SWE)
19h00Inter Baku PIK (AZE)Inter Baku PIK - Mladost LucaniMladost Lucani (SCG)
19h00HJK Helsinki (FIN)HJK Helsinki - Gap Connah's Quay F.C.Gap Connah's Quay F.C. (GAL)
19h00Gandzasar Kapan (ARM)Gandzasar Kapan - FK Mladost PodgoricaFK Mladost Podgorica (MNE)
19h00SS Folgore Falciano (RSM)SS Folgore Falciano - Valletta FCValletta FC (MLT)
19h00FC Floriana (MLT)FC Floriana - Étoile rouge de BelgradeÉtoile rouge de Belgrade (SCG)
19h00FC Flora Tallinn (EST)FC Flora Tallinn - NK DomzaleNK Domzale (SLO)
19h00FK Trakai (LTU)FK Trakai - Saint Johnstone FCSaint Johnstone FC (SCO)
19h00FC Sarajevo (BIH)FC Sarajevo - FC Olimpia BaltiFC Olimpia Balti (MDA)
19h00FK Liepaja (LAT)FK Liepaja - Crusaders BelfastCrusaders Belfast (IRN)
19h00FK Atlantas (LTU)FK Atlantas - FC Kairat AlmatyFC Kairat Almaty (KAZ)

Detail of the results


Second Qualifying Round (14/07/2017 - 21/07/2017)

Participating teams

TeamCountryLocationGround
AberdeenAberdeenScotlandAberdeenPittodrie Stadium
Apollon LimassolApollon LimassolCyprusLimassolTsirion
Brondby IFBrondby IFDenmarkBrøndbyBrøndby Stadium
Gabala FKGabala FKAzerbaijanQäbäläQabala City Stadium
Hajduk SplitHajduk SplitCroatiaSplitGround Poljud
SK Brann BergenSK Brann BergenNorwayBergenBrann
Östersunds FKÖstersunds FKSwedenÖstersundJämtkraft Arena


Third Qualifying Round (28/07/2017 - 04/08/2017)

Participating teams

TeamCountryLocationGround
AC MilanAC MilanItalyMilanoSan Siro
Arka GdyniaArka GdyniaPolandGdyniaMiejski Gosir
Dinamo BucarestiDinamo BucarestiRomaniaBucurestiDinamo
Dinamo ZagrebDinamo ZagrebCroatiaZagrebMaksimir Stadium
Everton FCEverton FCEnglandLiverpoolGoodison Park
FC KrasnodarFC KrasnodarRussiaKrasnodarKrasnodar
Hertha BerlinHertha BerlinGermanyBerlinOlympic Stadium
KAA GentKAA GentBelgiumGhentJules Ottenstadion
LyonLyonFranceLyonStade de Gerland
Marítimo FunchalMarítimo FunchalPortugalFunchalEstádio dos Barreiros
MarseilleMarseilleFranceMarseilleStade Vélodrome
PAOK FCPAOK FCGreeceThessalonikiToumba Stadium
PSV EindhovenPSV EindhovenNetherlandsEindhovenPhilips Stadion
Real Sociedad San SebastiánReal Sociedad San SebastiánSpainSan SebastiánAnoeta
Sparta PrahaSparta PrahaCzech RepublicPrahaGenerali Arena
Sporting BragaSporting BragaPortugalBragaEstádio AXA
Zenith Saint-PetersburgZenith Saint-PetersburgRussiaSaint PetersburgPetrovsky Stadium


Play-Off (17/08/2017 - 25/08/2017)



Group A (15/09/2017 - 08/12/2017)



Group B (15/09/2017 - 08/12/2017)



Group C (15/09/2017 - 08/12/2017)



Group D (15/09/2017 - 08/12/2017)



Group E (15/09/2017 - 08/12/2017)



Group F (15/09/2017 - 09/12/2017)



Group G (15/09/2017 - 08/12/2017)



Group H (15/09/2017 - 08/12/2017)



Group I (15/09/2017 - 08/12/2017)



Group J (15/09/2017 - 08/12/2017)



Group K (15/09/2017 - 08/12/2017)



Group L (15/09/2017 - 08/12/2017)



Final Round (16/02/2018 - 24/05/2018)



Round of 32 (16/02/2018)

Round of 16

Quarter-Finals

Semi-Finals

Final

Detailed results

Teams

Help

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2017 - All rights reserved