All sports Site

Menu
 

Rowing - European Championships - 2016

Choice of a season :

Germany

Results Women

Results Men

European Championships - Results Men 2016

GermanyGermany - Brandenburg - 6th May 2016 - 8th May 2016


Men's Single sculls (M1x) - 8th May 2016


1CRODamir Martin (CRO)08:05.590
2LTUMindaugas Griskonis (LTU)08:19.300
3CZEOndrej Synek (CZE)08:25.400
4BELHannes Obreno (BEL)08:25.590
5BLRStanislau Shcharbachenia (BLR)08:37.190
6DENSverri Nielsen (DEN)09:26.770

Men's Lightweight single sculls (LM1x) - 8th May 2016


1SVKLukas Babac (SVK)07:33.420
2GERKonstantin Steinhuebel (GER)07:35.540
3SLORajko Hrvat (SLO)07:36.720
4GBRJamie Kirkwood (GBR)07:37.400
5NORAsk Jarl Tjoem (NOR)07:46.790
6CROLuka Radonic (CRO)07:49.730

Men's Double sculls (M2x) - 8th May 2016


1CRO Croatia (Martin Sinkovic, Valent Sinkovic)07:06.330
2GER Germany (Marcel Hacker, Stephan Krueger)07:14.220
3LTU Lithuania (Rolandas Mascinskas, Saulius Ritter)07:17.790
4SWI Switzerland (Nico Stahlberg, Roman Roeoesli)07:21.220
5NOR Norway (Kjetil Borch, Olaf Tufte)07:23.670
6GBR Great Britain (John Collins, Jonathan Walton)07:34.360

Men's Lightweight double sculls (LM2x) - 8th May 2016


1IRL Ireland (Gary O'donovan, Paul O'donovan)06:57.760
2GER Germany (Moritz Moos, Jason Osborne)06:59.540
3NOR Norway (Kristoffer Brun, Are Strandli)07:00.520
4POL Poland (Artur Mikolajczewski, Milosz Jankowski)07:05.360
5BEL Belgium (Tim Brys, Niels Van Zandweghe)07:07.730
6NED Netherlands (Tycho Muda, Vincent Muda)07:08.740

Men's Pair without coxswain (M2-) - 8th May 2016


1HUN Hungary (Adrian Juhasz, Bela Jr Simon)07:05.700
2GBR Great Britain (Alan Sinclair, Stewart Innes)07:06.280
3NED Netherlands (Roel Braas, Mitchel Steenman)07:06.780
4CZE Czech Republic (Jakub Podrazil, Lukas Helesic)07:07.660
5SCG Serbia (Milos Vasic, Nenad Bedik)07:09.900
6BLR Belarus (Dzimitry Furman, Dzianis Suravets)07:45.930

Men's Lightweight pair without coxswain (LM2-) - 8th May 2016


1GBR Great Britain (Sam Scrimgeour, Joel Cassells)07:00.380
2DEN Denmark (Emil Espensen, Jens Vilhelmsen)07:03.940
3SPA Spain (Sergio Perez Moreno, Jesus Gonzalez Alvarez)07:05.320
4IRL Ireland (Mark O'donovan, Shane O'driscoll)07:09.670
5GER Germany (Sven Kessler, Julius Peschel)07:09.960
6POR Portugal (Jorge Correia Carvalho, Nuno Goncalves Coelho)07:16.780

Men's Four without coxswain (M4-) - 8th May 2016


1GBR Great Britain (Alex Gregory, Mohamed Sbihi, George Nash, Constantine Louloudis)06:18.930
2BLR Belarus (Vadzim Lialin, Dzianis Mihal, Mikalai Sharlap, Ihar Pashevich)06:20.910
3FRA France (Valentin Onfroy, Benjamin Lang, Mickael Marteau, Theophile Onfroy)06:21.550
4RUS Russia (Anton Zarutskiy, Dmitry Kuznetsov, Ivan Balandin, Alexander Kulesh)06:21.810
5GRE Greece (Dionysios Angelopoulos, Ioannis Tsilis, Georgios Tziallas, Ioannis Christou)06:27.220
6DEN Denmark (Kasper Joergensen, Javob Larsen, Jacob Barsoe, Morten Joergensen)06:31.900

Men's Lightweight coxless four (LM4-) - 8th May 2016


Men's Quadruple sculls without coxswain (M4x) - 8th May 2016


1EST Estonia (Andrei Jamsa, Allar Raja, Tonu Endrekson, Kaspar Taimsoo)06:29.820
2LTU Lithuania (Dovydas Nemeravicius, Martynas Dziaugys, Dominykas Jancionis, Aurimas Adomavicius)06:31.980
3RUS Russia (Nikita Morgachev, Artem Kosov, Vladislav Ryabtsev, Sergey Fedorovtsev)06:32.270
4GER Germany (Karl Schulze, Philipp Wende, Lauritz Schoof, Tim Grohmann)06:37.970
5GBR Great Britain (Angus Groom, Sam Townsend, Graeme Thomas, Peter Lambert)06:39.270
6UKR Ukraine (Dmytro Mikhay, Olexandr Nadtoka, Artem Morozov, Ivan Dovgodko)06:41.360

Men's Eight with coxswain (M8+) - 8th May 2016


1GER Germany (Maximilian Munski, Malte Jakschik, Andreas Kuffner, Felix Drahotta, Maximilian Reinelt, Eric Johannesen, Richard Schmidt, Hannes Ocik, Martin Sauer)06:16.650
2RUS Russia (Roman Lomachev, Lev Gritsenko, Maksim Golubev, Pavel Sorin, Viacheslav Mikhaylevskiy, Alexander Kornilov, Semen Yaganov, Daniil Andrienko, Pavel Safonkin)06:17.430
3GBR Great Britain (Matt Gotrel, Scott Durant, Tom Ransley, Payl Bennett, Pete Reed, Andrew T Hodge, Matt Langridge, William Satch, Phelan Hill)06:20.390
4BLR Belarus (Artsem Melnikau, Raman Vaitovich, Dzmitry Kliuyeu, Dzmitry Belaus, Yauhen Aliakhnovich, Uladzimir Vrubleuski, Dzmitry Vybarenats, Siarhei Valadzko, Piotr Patrynich)06:20.390
5POL Poland (Zbigniew Schodowski, Mateusz Wilangowski, Marcin Brzezinski, Robert Fuchs, Krystian Aranowski, Michal Szpakowski, Mikolaj Burda, Piotr Juszczak, Daniel Trojanowski)06:23.140
6NED Netherlands (Mechiel Versluis, Boaz Meylink, Kaj Hendriks, Boudewijn Roell, Olivier Siegelaar, Tone Wieten, Dirk Uittenbogaard, Robert Luecken, Peter Wiersum)06:24.670

Medals

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2018 - All rights reserved