All sports Site

Menu
 

Rowing - World Championships - 2009

Choice of a season :

Poland

Results Women

Results Mixed

Results Men

World Championships - Results Men 2009

PolandPoland - Poznan - 23th August 2009 - 30th August 2009


Men's Single sculls (M1x) - 29th August 2009


1NZLMahe Drysdale (NZL)6:33.35
2GBRAlan Campbell (GBR)6:34.30
3CZEOndrej Synek (CZE)6:38.53
4BELTim Maeyens (BEL)6:44.59
5GERMathias Rocher (GER)6:48.09
6NOROlaf Tufte (NOR)7:02.82

Men's Double sculls (M2x) - 29th August 2009


1GER Germany (Eric Knittel, Stephan Krueger)6:07.02
2FRA France (Julien Bahain, Cedric Berrest)6:07.82
3EST Estonia (Allar Raja, Kaspar Taimsoo)6:07.86
4NZL New Zealand (Matthew Trott, Nathan Cohen)6:08.87
5SLO Slovenia (Luka Spik, Jan Spik)6:15.10
6SCG Serbia (Marko Marjanovic, Dusan Bogicevic)6:15.52

Men's Pair without coxswain (M2-) - 29th August 2009


1NZL New Zealand (Eric Murray, Hamish Bond)6:15.93
2GBR Great Britain (Peter Reed, Andrew Triggs Hodge)6:17.45
3GRE Greece (Nikolaos Gkountoulas, Apostolos Gkountoulas)6:23.01
4FRA France (Germain Chardin, Dorian Mortelette)6:24.69
5USA United States (David Banks, Charles Cole)6:33.16
6RSA South Africa (Shaun Keeling, Ramon Di Clemente)6:38.06

Men's Four without coxswain (M4-) - 29th August 2009


1GBR Great Britain (Matthew Langridge, Alex Gregory, Richard Egington, Alex Partridge)5:47.28
2AUS Australia (Francis Hegerty, Cameron Mckenzie-Mcharg, James Marburg, Matthew Ryan)5:49.20
3SLO Slovenia (Miha Pirih, Rok Kolander, Rok Rozman, Tomaz Pirih)5:51.11
4CZE Czech Republic (Michal Horvath, Milan Bruncvik Jr, Milan Dolecek Jr, Jan Gruber)5:52.80
5FRA France (Laurent Cadot, Benjamin Rondeau, Jean-David Bernard, Julien Despres)5:57.03
6BLR Belarus (Aliaksandr Kazubouski, Yauheni Nosau, Andrei Dzemyanenka, Vadzim Lialin)5:59.34

Men's Adaptive single sculls arms and shoulders (ASM1x) - 29th August 2009


1GBRTom Aggar (GBR)04:51.480
2UKRAndrii Kryvchun (UKR)05:07.370
3AUSBenjamin Houlison (AUS)05:12.110
4USARonald Harvey (USA)05:14.770
5NZLAntony Tinga (NZL)05:16.670
6ITAEfrem Morelli (ITA)05:20.190

Men's Lightweight single sculls (LM1x) - 30th August 2009


1NZLDuncan Grant (NZL)NZL
2GREVasileios Polymeros (GRE)GRE
3DENMads Rasmussen (DEN)DEN
4JPNDaisaku Takeda (JPN)JPN
5HUNTamas Varga (HUN)HUN
6BRAAilson Silva (BRA)BRA

Men's Lightweight double sculls (LM2x) - 30th August 2009


1NZL New Zealand (Storm Uru, Peter Taylor)6:10.62
2FRA France (Jeremie Azou, Frédéric Dufour)6:12.57
3ITA Italy (Marcello Miani, Elia Luini)6:15.08
4GER Germany (Christian Hochbruck, Lars Hartig)6:20.29
5CAN Canada (Douglas Vandor, Cameron Sylvester)6:23.08
6GBR Great Britain (Rob Williams, Paul Mattick)6:23.95

Men's Lightweight pair without coxswain (LM2-) - 30th August 2009


1FRA France (Fabien Tilliet, Jean-Christophe Bette)6:29.63
2ITA Italy (Andrea Caianiello, Armando Dell'Aquila)6:31.40
3SCG Serbia (Nenad Babovic, Milos Tomic)6:31.58
4RSA South Africa (John Smith, Matthew Brittain)6:34.72
5GBR Great Britain (Ross Hunter, Oliver Mahony)6:41.21
6DEN Denmark (Jacob Barsoe, Lasse Dittmann)6:44.04

Men's Pair with coxswain (M2+) - 30th August 2009


Men's Lightweight four without coxswain (LM4-) - 30th August 2009


1GER Germany (Matthias Schoemann-Finck, Jost Schoemann-Finck, Jochen Kuehner, Martin Kuehner)5:50.77
2DEN Denmark (Christian Pedersen, Jens Vilhelmsen, Kasper Winther, Morten Joergensen)5:51.02
3POL Poland (Lukasz Pawlowski, Lukasz Siemion, Milosz Bernatajtys, Pawel Randa)5:52.70
4FRA France (Guillaume Raineau, Vincent Faucheux, Fabrice Moreau, Franck Solforosi)5:53.04
5ITA Italy (Salvatore Di Somma, Catello Amarante I, Luca Motta, Giorgio Tuccinardi)5:56.82
6NED Netherlands (Vincent Muda, Roeland Lievens, Timothee Heijbrock, Tycho Muda)5:57.91

Men's Coxed four-oared shells (M4x) - 30th August 2009


1POL Poland (Konrad Wasielewski, Marek Kolbowicz, Michal Jelinski, Adam Korol)5:38.33
2AUS Australia (Nick Hudson, Jarred Bidwell, David Crawshay, Daniel Noonan)5:39.66
3GER Germany (Tim Grohmann, Karsten Brodowski, Marcel Hacker, Tim Bartels)5:39.85
4CRO Croatia (David Sain, Martin Sinkovic, Damir Martin, Valent Sinkovic)5:41.06
5FRA France (Adrien Hardy, Jonathan Coeffic, Jean-Baptiste Macquet, Pierre-Jean Peltier)5:45.57
6ITA Italy (Luca Ghezzi, Luca Agamennoni, Matteo Stefanini, Simone Raineri)5:45.76

Men's Lightweight quadruple sculls (LM4x) - 30th August 2009


Men's Eight-oared shells (M8+) - 30th August 2009


1GER Germany (Urs Kaeufer, Gregor Hauffe, Florian Mennigen, Kristof Wilke, Richard Schmidt, Philip Adamski, Toni Seifert, Sebastian Schmidt, Martin Sauer)5:24.13
2CAN Canada (Steven Vanknotsenburg, Gabriel Bergen, Robert Gibson, Douglas Csima, Malcolm Howard, Andrew Byrnes, James Dunaway, Derek O'farrell, Mark Laidlaw)5:27.15
3NED Netherlands (Meindert Klem, Robert Luecken, David Kuiper, Jozef Klaassen, Olivier Siegelaar, Mitchel Steenman, Olaf Van Andel, Diederik Simon, Peter Wiersum)5:28.32
4POL Poland (Rafal Hejmej, Krystian Aranowski, Michal Szpakowski, Slawomir Kruszkowski, Piotr Hojka, Marcin Brzezinski, Wojciech Gutorski, Mikolaj Burda, Daniel Trojanowski)5:28.40
5GBR Great Britain (Thomas Broadway, Tom Burton, James Orme, Tom Solesbury, Tom Wilkinson, Daniel Ritchie, Tom Ransley, James Clarke, Phelan Hill)5:32.61
6ITA Italy (Romano Battisti, Marco Resemini, Pierpaolo Frattini, Dario Dentale, Francesco Fossi, Niccolo Mornati, Lorenzo Carboncini, Gaetano Iannuzzi)5:43.58

Men's Lightweight eight-oared shells (LM8+) - 30th August 2009


1ITA Italy (Luigi Scala, Davide Riccardi, Livio La Padula, Martino Goretti, Emiliano Ceccatelli, Gennaro Gallo, Jiri Vlcek, Bruno Mascarenhas, Andrea Lenzi)
2USA United States (John Dise, Kenneth Mc Mahon, Ryan Fox, Andrew Diebold, Anthony Fahden, Matthew Muffelman, James Sopko, Matthew Kochem, Kerry Quinn)
3NED Netherlands (Thom Van Den Anker, Diederick Van Den Bouwhuijsen, Maarten Tromp, Jolmer Van Der Sluis, Stijn Verwey, Rutger Bruil, Dion Van Schie, Joeri Bruschinski, Ryan Den Drijver)
4JPN Japan (Masayuki Yoshizaki, Ryo Iida, Masayoshi Nishikawa, Katsuhiro Watanabe, Kazunari Kodama, Shimpei Murai, Kazushige Ura, Yusuke Imai, Mitsuteru Omura)
5FRA France (Nicolas Cornu, Edouard Jonville, Charles Breschet, Thomas Baroukh, Francois Marty, Nicolas Moutton, Vincent Cavard, Barthelemy Agostini, Anthony Benoit)
6GER Germany (Ole Tietz, Olaf Beckmann, Lukas Oberhausen, Moritz Hafner, Stephan Ertmer, Stefan Wallat, Martin Eiermann, Jonas Schuetzeberg, Nils Hoffmann)

Medals

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2018 - All rights reserved