All sports Site

Menu
Volleyball - Russia - Men's Super League - 2014/2015 - Home

Volleyball - Russia - Men's Super League - 2014/2015 - Home

Choice of a season :

Russia
  • Belogorie Belgorod
  • Draisma Dynamo Apeldoorn
  • Dynamo Krasnodar
  • Fakel Novy Urengoi
  • Gazprom-Ugra Surgut
  • Grozny Grozno
  • Gubernija Nizhny Novgorod
  • Kuzbass Kumerovo
  • Lokomotiv Novosibirsk
  • Neftyanik Orenburg
  • Prikamie Perm
  • Ural Ufa
  • VC Dynamo Moscou
  • Yugra-Samotlor Nizhievartovsk
  • Zenit Kazan

Home

Russia - Men's Super League - Home

RussiaRussia

WinnerZenit KazanZenit Kazan

 
 

Regular Season (Russia - 04/10/2014 - 28/02/2015)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Belogorie Belgorod70262427323+50
2Zenit Kazan68262337323+50
3VC Dynamo Moscou61262066626+40
4Lokomotiv Novosibirsk57262066331+32
5Gazprom-Ugra Surgut432613135549+6
6Gubernija Nizhny Novgorod412614125347+6
7Fakel Novy Urengoi402613134945+4
8Kuzbass Kumerovo392614125048+2
9Dynamo Krasnodar342611154653-7
10Yugra-Samotlor Nizhievartovsk292610163756-19
11Prikamie Perm22267193364-31
12Neftyanik Orenburg21267193264-32
13Ural Ufa14264222870-42
14Grozny Grozno7262241675-59
28th February 2015
14h00Fakel Novy UrengoiFakel Novy Urengoi0 - 3VC Dynamo MoscouVC Dynamo Moscou
14h00Dynamo KrasnodarDynamo Krasnodar0 - 3Gubernija Nizhny NovgorodGubernija Nizhny Novgorod
14h00Yugra-Samotlor NizhievartovskYugra-Samotlor Nizhievartovsk1 - 3Belogorie BelgorodBelogorie Belgorod
14h00Lokomotiv NovosibirskLokomotiv Novosibirsk3 - 1Grozny GroznoGrozny Grozno
14h00Gazprom-Ugra SurgutGazprom-Ugra Surgut3 - 2Kuzbass KumerovoKuzbass Kumerovo
14h00Ural UfaUral Ufa3 - 1Neftyanik OrenburgNeftyanik Orenburg
17h00Zenit KazanZenit Kazan3 - 2Prikamie PermPrikamie Perm

Detail of the results


Play-Out (Russia - 17/03/2015 - 22/03/2015)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Dynamo Krasnodar473615216273-11
2Yugra-Samotlor Nizhievartovsk463616205873-15
3Neftyanik Orenburg373612245383-30
4Prikamie Perm353612245085-35
5Ural Ufa343611255487-33
6Grozny Grozno18365313096-66
17th March 2015
10h30Dynamo KrasnodarDynamo Krasnodar3 - 1Grozny GroznoGrozny Grozno
12h30Prikamie PermPrikamie Perm3 - 1Neftyanik OrenburgNeftyanik Orenburg
14h30Yugra-Samotlor NizhievartovskYugra-Samotlor Nizhievartovsk3 - 2Ural UfaUral Ufa
18th March 2015
10h30Grozny GroznoGrozny Grozno0 - 3Neftyanik OrenburgNeftyanik Orenburg
12h30Ural UfaUral Ufa3 - 0Prikamie PermPrikamie Perm
14h30Dynamo KrasnodarDynamo Krasnodar0 - 3Yugra-Samotlor NizhievartovskYugra-Samotlor Nizhievartovsk
19th March 2015
10h30Neftyanik OrenburgNeftyanik Orenburg1 - 3Ural UfaUral Ufa
12h30Prikamie PermPrikamie Perm1 - 3Dynamo KrasnodarDynamo Krasnodar
14h30Yugra-Samotlor NizhievartovskYugra-Samotlor Nizhievartovsk3 - 0Grozny GroznoGrozny Grozno
21th March 2015
10h30Grozny GroznoGrozny Grozno2 - 3Ural UfaUral Ufa
12h30Dynamo KrasnodarDynamo Krasnodar1 - 3Neftyanik OrenburgNeftyanik Orenburg
14h30Yugra-Samotlor NizhievartovskYugra-Samotlor Nizhievartovsk3 - 0Prikamie PermPrikamie Perm
22th March 2015
10h30Ural UfaUral Ufa3 - 2Dynamo KrasnodarDynamo Krasnodar
12h30Prikamie PermPrikamie Perm0 - 3Grozny GroznoGrozny Grozno
14h30Neftyanik OrenburgNeftyanik Orenburg2 - 3Yugra-Samotlor NizhievartovskYugra-Samotlor Nizhievartovsk
7th April 2015
13h30Prikamie PermPrikamie Perm3 - 2Neftyanik OrenburgNeftyanik Orenburg
15h30Yugra-Samotlor NizhievartovskYugra-Samotlor Nizhievartovsk2 - 3Ural UfaUral Ufa
17h30Dynamo KrasnodarDynamo Krasnodar3 - 0Grozny GroznoGrozny Grozno
8th April 2015
13h30Ural UfaUral Ufa1 - 3Prikamie PermPrikamie Perm
15h30Grozny GroznoGrozny Grozno3 - 0Neftyanik OrenburgNeftyanik Orenburg
17h30Dynamo KrasnodarDynamo Krasnodar3 - 0Yugra-Samotlor NizhievartovskYugra-Samotlor Nizhievartovsk
9th April 2015
13h30Neftyanik OrenburgNeftyanik Orenburg3 - 2Ural UfaUral Ufa
15h30Yugra-Samotlor NizhievartovskYugra-Samotlor Nizhievartovsk0 - 3Grozny GroznoGrozny Grozno
17h30Prikamie PermPrikamie Perm3 - 0Dynamo KrasnodarDynamo Krasnodar
11th April 2015
14h30Grozny GroznoGrozny Grozno0 - 3Ural UfaUral Ufa
15h30Yugra-Samotlor NizhievartovskYugra-Samotlor Nizhievartovsk3 - 1Prikamie PermPrikamie Perm
17h30Dynamo KrasnodarDynamo Krasnodar0 - 3Neftyanik OrenburgNeftyanik Orenburg
12th April 2015
13h30Prikamie PermPrikamie Perm3 - 2Grozny GroznoGrozny Grozno
15h30Neftyanik OrenburgNeftyanik Orenburg3 - 1Yugra-Samotlor NizhievartovskYugra-Samotlor Nizhievartovsk
17h30Ural UfaUral Ufa3 - 1Dynamo KrasnodarDynamo Krasnodar

Detail of the results


Playoffs (Russia - 08/03/2015 - 28/04/2015)


Quarter-Finals (15/03/2015)
8th March 2015
Gazprom-Ugra Surgut (RUS)Gazprom-Ugra Surgut3 - 0Lokomotiv NovosibirskLokomotiv Novosibirsk (RUS)
12h00Kuzbass Kumerovo (RUS)Kuzbass Kumerovo1 - 3Belogorie BelgorodBelogorie Belgorod (RUS)
15h00Fakel Novy Urengoi (RUS)Fakel Novy Urengoi0 - 3Zenit KazanZenit Kazan (RUS)
16h00Gubernija Nizhny Novgorod (RUS)Gubernija Nizhny Novgorod0 - 3VC Dynamo MoscouVC Dynamo Moscou (RUS)
15th March 2015
Lokomotiv Novosibirsk (RUS)Lokomotiv Novosibirsk0 - 3Gazprom-Ugra SurgutGazprom-Ugra Surgut (RUS)
15h00Zenit Kazan (RUS)Zenit Kazan3 - 1Fakel Novy UrengoiFakel Novy Urengoi (RUS)
16h00VC Dynamo Moscou (RUS)VC Dynamo Moscou3 - 0Gubernija Nizhny NovgorodGubernija Nizhny Novgorod (RUS)
16h30Belogorie Belgorod (RUS)Belogorie Belgorod3 - 0Kuzbass KumerovoKuzbass Kumerovo (RUS)

Places 5-8 (05/04/2015)
20th March 2015
Lokomotiv Novosibirsk (RUS)Lokomotiv Novosibirsk3 - 0Kuzbass KumerovoKuzbass Kumerovo (RUS)
Gubernija Nizhny Novgorod (RUS)Gubernija Nizhny Novgorod3 - 0Fakel Novy UrengoiFakel Novy Urengoi (RUS)
21th March 2015
Gubernija Nizhny Novgorod (RUS)Gubernija Nizhny Novgorod2 - 3Fakel Novy UrengoiFakel Novy Urengoi (RUS)
Lokomotiv Novosibirsk (RUS)Lokomotiv Novosibirsk3 - 1Kuzbass KumerovoKuzbass Kumerovo (RUS)
4th April 2015
Kuzbass Kumerovo (RUS)Kuzbass Kumerovo0 - 3Lokomotiv NovosibirskLokomotiv Novosibirsk (RUS)
Fakel Novy Urengoi (RUS)Fakel Novy Urengoi3 - 2Gubernija Nizhny NovgorodGubernija Nizhny Novgorod (RUS)
5th April 2015
Fakel Novy Urengoi (RUS)Fakel Novy Urengoi3 - 1Gubernija Nizhny NovgorodGubernija Nizhny Novgorod (RUS)

Semi-Finals (04/04/2015)
20th March 2015
Zenit Kazan (RUS)Zenit Kazan3 - 1VC Dynamo MoscouVC Dynamo Moscou (RUS)
Belogorie Belgorod (RUS)Belogorie Belgorod3 - 0Gazprom-Ugra SurgutGazprom-Ugra Surgut (RUS)
21th March 2015
Belogorie Belgorod (RUS)Belogorie Belgorod3 - 0Gazprom-Ugra SurgutGazprom-Ugra Surgut (RUS)
Zenit Kazan (RUS)Zenit Kazan3 - 0VC Dynamo MoscouVC Dynamo Moscou (RUS)
4th April 2015
Gazprom-Ugra Surgut (RUS)Gazprom-Ugra Surgut0 - 3Belogorie BelgorodBelogorie Belgorod (RUS)
16h00VC Dynamo Moscou (RUS)VC Dynamo Moscou1 - 3Zenit KazanZenit Kazan (RUS)

Place 5 (19/04/2015)
18th April 2015
13h00Lokomotiv Novosibirsk (RUS)Lokomotiv Novosibirsk3 - 1Fakel Novy UrengoiFakel Novy Urengoi (RUS)
19th April 2015
Fakel Novy Urengoi (RUS)Fakel Novy Urengoi1 - 3Lokomotiv NovosibirskLokomotiv Novosibirsk (RUS)

Third Place Match (26/04/2015)
23th April 2015
VC Dynamo Moscou (RUS)VC Dynamo Moscou3 - 0Gazprom-Ugra SurgutGazprom-Ugra Surgut (RUS)
26th April 2015
Gazprom-Ugra Surgut (RUS)Gazprom-Ugra Surgut2 - 3VC Dynamo MoscouVC Dynamo Moscou (RUS)

Final (28/04/2015)
22th April 2015
19h00Belogorie Belgorod (RUS)Belogorie Belgorod3 - 0Zenit KazanZenit Kazan (RUS)
23th April 2015
19h00Belogorie Belgorod (RUS)Belogorie Belgorod2 - 3Zenit KazanZenit Kazan (RUS)
27th April 2015
19h00Zenit Kazan (RUS)Zenit Kazan3 - 0Belogorie BelgorodBelogorie Belgorod (RUS)
28th April 2015
19h00Zenit Kazan (RUS)Zenit Kazan3 - 2Belogorie BelgorodBelogorie Belgorod (RUS)

Detail of the results


Detailed results

Teams

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2018 - All rights reserved