All sports Site

Menu
Volleyball - Russia - Men's Super League - 2017/2018 - Home

Volleyball - Russia - Men's Super League - 2017/2018 - Home

Choice of a season :

Russia
  • Belogorie Belgorod
  • Dynamo Leningrad
  • Enisey Krasnoyarsk
  • Fakel Novy Urengoi
  • Gazprom-Ugra Surgut
  • Kuzbass Kumerovo
  • Lokomotiv Novosibirsk
  • Nova Novokujbyshevsk
  • Torpedo Chelyabinsk
  • Ural Ufa
  • VC Dynamo Moscou
  • Yaroslavich Yaroslavl
  • Yugra-Samotlor Nizhievartovsk
  • Zenit Kazan
  • Zenit St. Petersburg

Home

Russia - Men's Super League - Home

RussiaRussia

WinnerZenit KazanZenit Kazan

 
 

Regular Season (Russia - 10/09/2017 - 03/03/2018)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Zenit Kazan72262427515+60
2Belogorie Belgorod60262156729+38
3Fakel Novy Urengoi55261886233+29
4VC Dynamo Moscou54261976236+26
5Zenit St. Petersburg50261795838+20
6Lokomotiv Novosibirsk462615115645+11
7Kuzbass Kumerovo452615115547+8
8Ural Ufa392613135049+1
9Nova Novokujbyshevsk342614124956-7
10Gazprom-Ugra Surgut28269174262-20
11Dynamo Leningrad22266203567-32
12Enisey Krasnoyarsk20266203265-33
13Yaroslavich Yaroslavl17264222969-40
14Yugra-Samotlor Nizhievartovsk  3261251677-61

PlayoffsRelegation Play-off

3rd March 2018
11h30Lokomotiv NovosibirskLokomotiv Novosibirsk3 - 1Yugra-Samotlor NizhievartovskYugra-Samotlor Nizhievartovsk
14h00Gazprom-Ugra SurgutGazprom-Ugra Surgut1 - 3Ural UfaUral Ufa
14h00Yaroslavich YaroslavlYaroslavich Yaroslavl2 - 3Kuzbass KumerovoKuzbass Kumerovo
14h00Nova NovokujbyshevskNova Novokujbyshevsk3 - 2Belogorie BelgorodBelogorie Belgorod
14h00Fakel Novy UrengoiFakel Novy Urengoi3 - 0Enisey KrasnoyarskEnisey Krasnoyarsk
15h00Dynamo LeningradDynamo Leningrad1 - 3VC Dynamo MoscouVC Dynamo Moscou
15h00Zenit KazanZenit Kazan3 - 0Zenit St. PetersburgZenit St. Petersburg

Detail of the results


Play-Out (Russia - 17/03/2018 - 24/03/2018)

17th March 2018
14h00Gazprom-Ugra SurgutGazprom-Ugra Surgut3 - 1Yaroslavich YaroslavlYaroslavich Yaroslavl
14h00Ural UfaUral Ufa3 - 2Yugra-Samotlor NizhievartovskYugra-Samotlor Nizhievartovsk
18th March 2018
14h00Gazprom-Ugra SurgutGazprom-Ugra Surgut3 - 0Yaroslavich YaroslavlYaroslavich Yaroslavl
14h00Ural UfaUral Ufa3 - 0Yugra-Samotlor NizhievartovskYugra-Samotlor Nizhievartovsk
15h00Dynamo LeningradDynamo Leningrad1 - 3Enisey KrasnoyarskEnisey Krasnoyarsk
19th March 2018
15h00Dynamo LeningradDynamo Leningrad3 - 2Enisey KrasnoyarskEnisey Krasnoyarsk
24th March 2018
13h00Yugra-Samotlor NizhievartovskYugra-Samotlor Nizhievartovsk0 - 3Ural UfaUral Ufa
16h00Yaroslavich YaroslavlYaroslavich Yaroslavl2 - 3Gazprom-Ugra SurgutGazprom-Ugra Surgut
25th March 2018
12h00Enisey KrasnoyarskEnisey Krasnoyarsk3 - 1Dynamo LeningradDynamo Leningrad

Detail of the results


Relegation (Russia - 20/04/2018 - 29/04/2018)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Dynamo Leningrad11651177+10
2Yaroslavich Yaroslavl11651157+8
3Torpedo Chelyabinsk7615715-8
4Yugra-Samotlor Nizhievartovsk7615515-10

Relegation

20th April 2018
13h00Yaroslavich YaroslavlYaroslavich Yaroslavl3 - 1Yugra-Samotlor NizhievartovskYugra-Samotlor Nizhievartovsk
15h30Dynamo LeningradDynamo Leningrad3 - 2Torpedo ChelyabinskTorpedo Chelyabinsk
21th April 2018
13h00Dynamo LeningradDynamo Leningrad3 - 0Yaroslavich YaroslavlYaroslavich Yaroslavl
15h30Torpedo ChelyabinskTorpedo Chelyabinsk3 - 0Yugra-Samotlor NizhievartovskYugra-Samotlor Nizhievartovsk
22th April 2018
13h00Yugra-Samotlor NizhievartovskYugra-Samotlor Nizhievartovsk1 - 3Dynamo LeningradDynamo Leningrad
15h30Yaroslavich YaroslavlYaroslavich Yaroslavl3 - 1Torpedo ChelyabinskTorpedo Chelyabinsk
27th April 2018
11h00Yaroslavich YaroslavlYaroslavich Yaroslavl3 - 0Yugra-Samotlor NizhievartovskYugra-Samotlor Nizhievartovsk
13h30Dynamo LeningradDynamo Leningrad3 - 1Torpedo ChelyabinskTorpedo Chelyabinsk
28th April 2018
15h00Torpedo ChelyabinskTorpedo Chelyabinsk0 - 3Yugra-Samotlor NizhievartovskYugra-Samotlor Nizhievartovsk
17h30Dynamo LeningradDynamo Leningrad2 - 3Yaroslavich YaroslavlYaroslavich Yaroslavl
29th April 2018
15h00Yaroslavich YaroslavlYaroslavich Yaroslavl3 - 0Torpedo ChelyabinskTorpedo Chelyabinsk
17h30Yugra-Samotlor NizhievartovskYugra-Samotlor Nizhievartovsk0 - 3Dynamo LeningradDynamo Leningrad

Detail of the results


Playoffs (Russia - 10/03/2018 - 29/04/2018)


Quarter-Finals (18/03/2018)
10th March 2018
14h00Fakel Novy UrengoiFakel Novy Urengoi0 - 3Zenit St. PetersburgZenit St. Petersburg
15h00Zenit KazanZenit Kazan3 - 1Nova NovokujbyshevskNova Novokujbyshevsk
16h00Belogorie BelgorodBelogorie Belgorod0 - 3Kuzbass KumerovoKuzbass Kumerovo
17h00VC Dynamo MoscouVC Dynamo Moscou3 - 1Lokomotiv NovosibirskLokomotiv Novosibirsk
16th March 2018
12h00Kuzbass KumerovoKuzbass Kumerovo3 - 0Belogorie BelgorodBelogorie Belgorod
15h00Nova NovokujbyshevskNova Novokujbyshevsk1 - 3Zenit KazanZenit Kazan
17th March 2018
16h00Zenit St. PetersburgZenit St. Petersburg3 - 0Fakel Novy UrengoiFakel Novy Urengoi
18th March 2018
13h30Lokomotiv NovosibirskLokomotiv Novosibirsk1 - 3VC Dynamo MoscouVC Dynamo Moscou

Places 5-8 (15/04/2018)
29th March 2018
14h30Fakel Novy UrengoiFakel Novy Urengoi3 - 0Lokomotiv NovosibirskLokomotiv Novosibirsk
31th March 2018
17h00Belogorie BelgorodBelogorie Belgorod1 - 3Nova NovokujbyshevskNova Novokujbyshevsk
6th April 2018
16h00Nova NovokujbyshevskNova Novokujbyshevsk1 - 3Belogorie BelgorodBelogorie Belgorod
15th April 2018
15h00Lokomotiv NovosibirskLokomotiv Novosibirsk0 - 3Fakel Novy UrengoiFakel Novy Urengoi
17h00Belogorie BelgorodBelogorie Belgorod3 - 1Nova NovokujbyshevskNova Novokujbyshevsk

Semi-Finals (06/04/2018)
31th March 2018
16h00Zenit KazanZenit Kazan3 - 0Kuzbass KumerovoKuzbass Kumerovo
18h00VC Dynamo MoscouVC Dynamo Moscou2 - 3Zenit St. PetersburgZenit St. Petersburg
6th April 2018
13h00Kuzbass KumerovoKuzbass Kumerovo2 - 3Zenit KazanZenit Kazan
18h00Zenit St. PetersburgZenit St. Petersburg3 - 2VC Dynamo MoscouVC Dynamo Moscou

Place 5 (29/04/2018)
21th April 2018
17h00Belogorie BelgorodBelogorie Belgorod3 - 0Fakel Novy UrengoiFakel Novy Urengoi
25th April 2018
17h00Fakel Novy UrengoiFakel Novy Urengoi3 - 1Belogorie BelgorodBelogorie Belgorod
29th April 2018
17h00Belogorie BelgorodBelogorie Belgorod3 - 0Fakel Novy UrengoiFakel Novy Urengoi

Third Place Match (25/04/2018)
20th April 2018
18h00VC Dynamo MoscouVC Dynamo Moscou3 - 2Kuzbass KumerovoKuzbass Kumerovo
25th April 2018
14h00Kuzbass KumerovoKuzbass Kumerovo0 - 3VC Dynamo MoscouVC Dynamo Moscou

Final (28/04/2018)
20th April 2018
18h00Zenit KazanZenit Kazan3 - 0Zenit St. PetersburgZenit St. Petersburg
21th April 2018
16h00Zenit KazanZenit Kazan3 - 2Zenit St. PetersburgZenit St. Petersburg
28th April 2018
18h00Zenit St. PetersburgZenit St. Petersburg0 - 3Zenit KazanZenit Kazan

Detail of the results


Detailed results

Teams

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2018 - All rights reserved