All sports Site

Menu
Volleyball - Polish Volleyball League - Plusliga - 2017/2018 - Home

Volleyball - Polish Volleyball League - Plusliga - 2017/2018 - Home

Choice of a season :

Poland
  • Asseco Resovia Rzeszow
  • AZS Czestochowa
  • AZS Olsztyn
  • AZS Politechnika Warszawa
  • BBTS Bielsko-Biala
  • BKS Bydgoszcz
  • Czarni Radom
  • Dafi Spolem Kielce
  • GKS Katowice
  • Jastrzebski Wegiel S.S.A
  • Kedzierzyn-Kozle
  • KS Aluron Warta Zawiercie
  • KS Cuprum Lubin
  • KS Espadon Szczecin
  • Lotos Trefl Gdansk
  • MKS MOS Bedzin
  • PGE Skra Belchatow

Home

Polish Volleyball League - Plusliga - Home

PolandPoland

WinnerPGE Skra BelchatowPGE Skra Belchatow

 
 

Regular Season (Poland - 29/09/2017 - 14/04/2018)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Kedzierzyn-Kozle75302558131+50
2PGE Skra Belchatow72302558129+52
3Lotos Trefl Gdansk65302467435+39
4Asseco Resovia Rzeszow573019116442+22
5AZS Olsztyn573019116949+20
6Jastrzebski Wegiel S.S.A573018126747+20
7AZS Politechnika Warszawa563020107048+22
8KS Cuprum Lubin453015155659-3
9Czarni Radom4330141658580
10KS Aluron Warta Zawiercie393012185466-12
11GKS Katowice363012184965-16
12KS Espadon Szczecin343010205271-19
13MKS MOS Bedzin293010204271-29
14BKS Bydgoszcz21307233377-44
15BBTS Bielsko-Biala19306243780-43
16Dafi Spolem Kielce15304262483-59

PlayoffsRelegation

13th April 2018
18h00Czarni RadomCzarni Radom2 - 3AZS Politechnika WarszawaAZS Politechnika Warszawa
14th April 2018
14h45PGE Skra BelchatowPGE Skra Belchatow3 - 0Kedzierzyn-KozleKedzierzyn-Kozle
15th April 2018
14h45KS Cuprum LubinKS Cuprum Lubin3 - 1GKS KatowiceGKS Katowice
14h45Lotos Trefl GdanskLotos Trefl Gdansk3 - 0BKS BydgoszczBKS Bydgoszcz
14h45Jastrzebski Wegiel S.S.AJastrzebski Wegiel S.S.A3 - 0Dafi Spolem KielceDafi Spolem Kielce
14h45AZS OlsztynAZS Olsztyn3 - 0MKS MOS BedzinMKS MOS Bedzin
14h45Asseco Resovia RzeszowAsseco Resovia Rzeszow3 - 0KS Espadon SzczecinKS Espadon Szczecin
14h45KS Aluron Warta ZawiercieKS Aluron Warta Zawiercie3 - 1BBTS Bielsko-BialaBBTS Bielsko-Biala

Detail of the results


Relegation (Poland - 28/04/2018 - 05/05/2018)

28th April 2018
14h00BKS BydgoszczBKS Bydgoszcz3 - 0AZS CzestochowaAZS Czestochowa
29th April 2018
15h00BKS BydgoszczBKS Bydgoszcz3 - 0AZS CzestochowaAZS Czestochowa
5th May 2018
17h00AZS CzestochowaAZS Czestochowa1 - 3BKS BydgoszczBKS Bydgoszcz

Detail of the results


Playoffs (Poland - 18/04/2018 - 05/05/2018)


Place 13 (22/04/2018)
19th April 2018
18h00BKS BydgoszczBKS Bydgoszcz2 - 3MKS MOS BedzinMKS MOS Bedzin
22th April 2018
17h00MKS MOS BedzinMKS MOS Bedzin3 - 0BKS BydgoszczBKS Bydgoszcz

Place 11 (21/04/2018)
18th April 2018
18h00KS Espadon SzczecinKS Espadon Szczecin2 - 3GKS KatowiceGKS Katowice
21th April 2018
17h00GKS KatowiceGKS Katowice3 - 0KS Espadon SzczecinKS Espadon Szczecin

Place 9 (20/04/2018)
18th April 2018
18h00KS Aluron Warta ZawiercieKS Aluron Warta Zawiercie3 - 1Czarni RadomCzarni Radom
20th April 2018
18h30Czarni RadomCzarni Radom3 - 0KS Aluron Warta ZawiercieKS Aluron Warta Zawiercie

Place 7 (23/04/2018)
18th April 2018
18h00KS Cuprum LubinKS Cuprum Lubin1 - 3AZS Politechnika WarszawaAZS Politechnika Warszawa
23th April 2018
20h00AZS Politechnika WarszawaAZS Politechnika Warszawa1 - 3 (Golden Set : 16-18)KS Cuprum LubinKS Cuprum Lubin

Quarter-Finals (22/04/2018)
18th April 2018
17h00AZS OlsztynAZS Olsztyn2 - 3Asseco Resovia RzeszowAsseco Resovia Rzeszow
20h30Jastrzebski Wegiel S.S.AJastrzebski Wegiel S.S.A1 - 3Lotos Trefl GdanskLotos Trefl Gdansk
21th April 2018
14h45Asseco Resovia RzeszowAsseco Resovia Rzeszow1 - 3AZS OlsztynAZS Olsztyn
20h00Lotos Trefl GdanskLotos Trefl Gdansk1 - 3Jastrzebski Wegiel S.S.AJastrzebski Wegiel S.S.A
22th April 2018
14h45Asseco Resovia RzeszowAsseco Resovia Rzeszow1 - 3AZS OlsztynAZS Olsztyn
20h00Lotos Trefl GdanskLotos Trefl Gdansk3 - 2Jastrzebski Wegiel S.S.AJastrzebski Wegiel S.S.A

Semi-Finals (28/04/2018)
25th April 2018
17h30Lotos Trefl GdanskLotos Trefl Gdansk2 - 3PGE Skra BelchatowPGE Skra Belchatow
20h30AZS OlsztynAZS Olsztyn2 - 3Kedzierzyn-KozleKedzierzyn-Kozle
28th April 2018
17h30PGE Skra BelchatowPGE Skra Belchatow3 - 2Lotos Trefl GdanskLotos Trefl Gdansk
20h30Kedzierzyn-KozleKedzierzyn-Kozle3 - 2AZS OlsztynAZS Olsztyn

Place 5 (29/04/2018)
25th April 2018
18h00Jastrzebski Wegiel S.S.AJastrzebski Wegiel S.S.A3 - 2Asseco Resovia RzeszowAsseco Resovia Rzeszow
28th April 2018
17h00Asseco Resovia RzeszowAsseco Resovia Rzeszow3 - 1Jastrzebski Wegiel S.S.AJastrzebski Wegiel S.S.A
29th April 2018
14h45Asseco Resovia RzeszowAsseco Resovia Rzeszow1 - 3Jastrzebski Wegiel S.S.AJastrzebski Wegiel S.S.A

Third Place Match (05/05/2018)
2nd May 2018
17h30AZS OlsztynAZS Olsztyn2 - 3Lotos Trefl GdanskLotos Trefl Gdansk
5th May 2018
17h30Lotos Trefl GdanskLotos Trefl Gdansk3 - 1AZS OlsztynAZS Olsztyn

Final (05/05/2018)
2nd May 2018
20h30PGE Skra BelchatowPGE Skra Belchatow3 - 0Kedzierzyn-KozleKedzierzyn-Kozle
5th May 2018
20h30Kedzierzyn-KozleKedzierzyn-Kozle1 - 3PGE Skra BelchatowPGE Skra Belchatow

Detail of the results


Detailed results

Teams

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2018 - All rights reserved