All sports Site

Menu
 

Biathlon - IBU-Cup - Lenzerheide - 2017/2018

Choice of a season :

Switzerland

Results Women

Results Mixed

Lenzerheide

SwitzerlandSwitzerland - 8th December 2017 - 10th December 2017

IBU-Cup Standings


Mixed Relay - 8th December 2017


1FRA France (Enora Latuillière, Chloé Chevalier, Clement Dumont, Fabien Claude)1:15:40.8
2RUS Russia (Irina Uslugina, Valeriia Vasnetcova, Petr Pashchenko, Alexander Povarnitsyn)1:17:36.1
3GER Germany (Nadine Horchler, Luise Kummer, Michael Willeitner, Florian Graf)1:18:13.6
4UKR Ukraine (Yuliya Zhuravok, Mariia Panfilova, Maksym Ivko, Andriy Dotsenko)1:19:45.0
5SWE Sweden (Johanna Skottheim, Olga Alifiravets, Tes Armgren, Martin Ponsiluoma)1:19:53.1
6AUT Austria (Julia Schwaiger, Fabienne Hartweger, Peter Brunner, Sven Grossegger)1:20:08.3
7CZE Czech Republic (Lea Johanidesova, Ludmila Horka, Matej Krupcik, Jaroslav Soukup)1:20:25.4
8CAN Canada (Megan Tandy, Nadia Moser, Matthew Hudec, Macx Davies)1:20:48.5
9ITA Italy (Ginevra Rocchia, Nicole Gontier, Saverio Zini, Andreas Plaickner)1:21:10.3
10POL Poland (Kinga Mitoraj, Kamila Zuk, Mateusz Janik, Tomasz Jakiela)1:22:03.8
11FIN Finland (Suvi Minkkinen, Jessika Rolig, Sami Orpana, Ahti Toivanen)1:23:13.6
12SWI Switzerland (Aita Gasparin, Susanna Meinen, Eligius Tambornino, Joscha Burkhalter)+1 Lap
13JPN Japan (Asuka Hachisuka, Kirari Tanaka, Yuki Nakajima, Ryo Maeda)+1 Lap
14KOR Republic of Korea (Hye-Suk Hwang, Jumi Jung, Dujin Choi, Seonhoe Heo)+1 Lap
15EST Estonia (Kadri Lehtla, Susan Kuelm, Johan Talihärm, Tarvi Sikk)+1 Lap
16BUL Bulgaria (Dafinka Koeva, Maria Zdravkova, Dimitar Partalov, Vladimir Oryashkov)+1 Lap
17ROM Romania (Ana Larisa Cotrus, Timea Hajdu, Marius Ungureanu, Raul Antonio Flore)+1 Lap
18CHN China (Chun Ma, Rui Liu, Zhenyu Zhu, Wei Wang)+1 Lap
19MGL Mongolia (Ariunzul Enkhbayar, Erdenechimeg Altankhuyag, Gantulga Otgondavaa, Munkh-Erdene Enkhbayar)+1 Lap
20BRA Brazil (Gabriela Almeida Neres, Mirlene Picin, Fabrizio Ribas Bourguignon, Lucas Martins)+1 Lap
21CRO Croatia (Ana Frincic, Anika Kozica, Mislav Petrovic, Filip Petrovic)+1 Lap

Single Mixed Relay - 8th December 2017


1NOR Norway (Thekla Brun-Lie, Vetle Sjåstad Christiansen, Thekla Brun-Lie, Vetle Sjåstad Christiansen)36:56.3
2FRA France (Julia Simon, Antonin Guigonnat, Julia Simon, Antonin Guigonnat)37:04.8
3RUS Russia (Kristina Reztsova, Alexey Volkov, Kristina Reztsova, Alexey Volkov)37:29.8
4AUT Austria (Susanne Hoffmann, David Komatz, Susanne Hoffmann, David Komatz)37:53.4
5SWE Sweden (Elisabeth Högberg, Tobias Arwidson, Elisabeth Högberg, Tobias Arwidson)38:03.1
6UKR Ukraine (Olga Abramova, Artem Tyshchenko, Olga Abramova, Artem Tyshchenko)38:46.0
7CAN Canada (Sarah Beaudry, Carsen Campbell, Sarah Beaudry, Carsen Campbell)38:54.2
8CZE Czech Republic (Anna Tkadlecova, Ondrej Hosek, Anna Tkadlecova, Ondrej Hosek)38:58.7
9BLR Belarus (Dzinara Alimbekava, Sergey Bocharnikov, Dzinara Alimbekava, Sergey Bocharnikov)39:01.9
10EST Estonia (Grete Gaim, Martin Remmelg, Grete Gaim, Martin Remmelg)40:03.5
11GER Germany (Anna Weidel, David Zobel, Anna Weidel, David Zobel)40:04.2
12SVK Slovakia (Alzbeta Majdisova, Michal Kubaliak, Alzbeta Majdisova, Michal Kubaliak)40:27.6
13BUL Bulgaria (Milena Todorova, Kristiyan Stoyanov, Milena Todorova, Kristiyan Stoyanov)40:30.5
14SWI Switzerland (Ladina Meier-Ruge, Nirando Bacchetta, Ladina Meier-Ruge, Nirando Bacchetta)40:30.9
15POL Poland (Anna Maka, Tomasz Zieba, Anna Maka, Tomasz Zieba)40:43.6
16SPA Spain (Victoria Padial Hernández, Roberto Piqueras Garcia, Victoria Padial Hernández, Roberto Piqueras Garcia)42:01.4
17MDA Moldova (Alla Ghilenko, Nicolae Gaiduc, Alla Ghilenko, Nicolae Gaiduc)+1 Lap
18KOR Republic of Korea (Eun-jung Ko, In-bok Lee, Eun-jung Ko, In-bok Lee)+1 Lap
19ROM Romania (Eniko Marton, Gheorghe Pop, Eniko Marton, Gheorghe Pop)+1 Lap
20LTU Lithuania (Gabriele Lescinskaite, Deivid Demkov, Gabriele Lescinskaite, Deivid Demkov)+1 Lap
21FIN Finland (Jenny Fellman, Matti Hakala, Jenny Fellman, Matti Hakala)+1 Lap
22CHN China (Xuelan Wang, Xingyuan Yan, Xuelan Wang, Xingyuan Yan)+1 Lap
23TUR Turkey (Gulsah Aga, Mehmet Ustuntas, Gulsah Aga, Mehmet Ustuntas)+1 Lap
24GRE Greece (Maria Tsakiri, Kleanthis Karamichas, Maria Tsakiri, Kleanthis Karamichas)+1 Lap
25AUS Australia (Darcie Morton, Jeremy Flanagan, Darcie Morton, Jeremy Flanagan)+1 Lap
26MGL Mongolia (Ariunzul Enkhbayar, Gantulga Otgondavaa, Ariunzul Enkhbayar, Gantulga Otgondavaa)+1 Lap
27BRA Brazil (Bruna De Moura, Leandro Lutz, Bruna De Moura, Leandro Lutz)+1 Lap
28CRO Croatia (Ana Frincic, Filip Petrovic, Ana Frincic, Filip Petrovic)+1 Lap

Results Men

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved