All sports Site

Menu
Basketball - Women Euroleague - 2022/2023 - Home

Basketball - Women Euroleague - 2022/2023 - Home

Choice of a season :

 
  • ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
  • Aluinvent DVTK Miskolc
  • Atomeromu KSC Szekszárd
  • Avenida Salamanca
  • Basket Landes
  • Beretta Famila Schio
  • Botas SK Adana
  • Bourges Tango
  • CCC Polkowice
  • Elitzur Ramla
  • Fenerbahçe SK Istanbul
  • Kangoeroes Mechelen
  • KK Crvena Zvezda
  • Mersin BB
  • Olympiacos Pireus
  • Sopron Basket
  • Uni Girona Gijon
  • USK Praha
  • Valencia BC SAD
  • Villeneuve d'Ascq - Lille Metropole
  • Virtus Bologna

Home

Women Euroleague 2022/2023 - Home

Qualifiers Tournament 1 (Romania - Sfântu Gheorghe - 11/10/2022 - 13/10/2022)

Classification

Last matches

11 October 2022
18h30Elitzur Ramla (ISR)Elitzur Ramla54 - 80
(15-24, 10-13, 23-16, 6-27)
Aluinvent DVTK MiskolcAluinvent DVTK Miskolc (HUN)
21h00Olympiacos Pireus (GRE)Olympiacos Pireus73 - 54
(20-15, 19-16, 19-8, 15-15)
ACS Sepsi SIC Sfântu GheorgheACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe (ROM)
12 October 2022
18h30Aluinvent DVTK Miskolc (HUN)Aluinvent DVTK Miskolc75 - 54
(18-14, 25-9, 13-15, 19-16)
Botas SK AdanaBotas SK Adana (TUR)
20h00Villeneuve d'Ascq - Lille Metropole (FRA)Villeneuve d'Ascq - Lille Metropole69 - 57
(9-15, 25-12, 20-12, 15-18)
Uni Girona GijonUni Girona Gijon (SPA)
21h00ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe (ROM)ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe83 - 63
(26-12, 29-16, 10-11, 18-24)
KK Crvena ZvezdaKK Crvena Zvezda (SCG)
13 October 2022
18h30Botas SK Adana (TUR)Botas SK Adana64 - 72
(22-17, 10-20, 22-24, 10-11)
Elitzur RamlaElitzur Ramla (ISR)
21h00KK Crvena Zvezda (SCG)KK Crvena Zvezda60 - 84
(21-21, 11-18, 18-21, 10-24)
Olympiacos PireusOlympiacos Pireus (GRE)
19 October 2022
20h15Uni Girona Gijon (SPA)Uni Girona Gijon66 - 43
(13-8, 16-17, 17-12, 20-6)
Villeneuve d'Ascq - Lille MetropoleVilleneuve d'Ascq - Lille Metropole (FRA)

Detail of the results


Qualifiers Tournament 2 (Italy - Schio - 21/09/2022 - 23/09/2022)



Group A (26/10/2022 - 01/03/2023)

Standing

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1CCC Polkowice (POL)7431308284+24
2USK Praha (CZE)7431318300+18
3Valencia BC SAD (SPA)7431299281+18
4Bourges Tango (FRA)6422269271-2
5Fenerbahçe SK Istanbul (TUR)6422327332-5
6Atomeromu KSC Szekszárd (HUN)6422311326-15
7Virtus Bologna (ITA)5413287291-4
8Olympiacos Pireus (GRE)4404289323-34

Last matches

15 November 2022
18h00Atomeromu KSC Szekszárd (HUN)Atomeromu KSC Szekszárd78 - 69
(18-12, 11-21, 19-16, 30-20)
Olympiacos PireusOlympiacos Pireus (GRE)
19h00USK Praha (CZE)USK Praha80 - 83
(21-19, 18-23, 30-23, 11-18)
CCC PolkowiceCCC Polkowice (POL)
20h00Valencia BC SAD (SPA)Valencia BC SAD76 - 68
(16-19, 21-20, 26-16, 13-13)
Bourges TangoBourges Tango (FRA)
20h30Virtus Bologna (ITA)Virtus Bologna67 - 85
(15-20, 17-17, 17-24, 18-24)
Fenerbahçe SK IstanbulFenerbahçe SK Istanbul (TUR)

Next matches

1 March 2023
17h00Atomeromu KSC Szekszárd (HUN)Atomeromu KSC Szekszárd - CCC PolkowiceCCC Polkowice (POL)
19h00USK Praha (CZE)USK Praha - Virtus BolognaVirtus Bologna (ITA)
19h30Bourges Tango (FRA)Bourges Tango - Fenerbahçe SK IstanbulFenerbahçe SK Istanbul (TUR)
20h00Valencia BC SAD (SPA)Valencia BC SAD - Olympiacos PireusOlympiacos Pireus (GRE)

Detail of the results


Group B (26/10/2022 - 01/03/2023)

Standing

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Sopron Basket (HUN)7431301240+61
2Avenida Salamanca (SPA)7431297266+31
3Beretta Famila Schio (ITA)7431302277+25
4Uni Girona Gijon (SPA)7431271253+18
5Mersin BB (TUR)6422261277-16
6Kangoeroes Mechelen (BEL)6422289314-25
7Aluinvent DVTK Miskolc (HUN)4404282320-38
8Basket Landes (FRA)4404229285-56

Last matches

15 November 2022
19h30Basket Landes (FRA)Basket Landes58 - 78
(20-25, 20-18, 10-25, 8-10)
Beretta Famila SchioBeretta Famila Schio (ITA)
20h30Avenida Salamanca (SPA)Avenida Salamanca79 - 72
(17-17, 22-21, 24-13, 16-21)
Kangoeroes MechelenKangoeroes Mechelen (BEL)
21h00Uni Girona Gijon (SPA)Uni Girona Gijon63 - 60
(11-21, 21-14, 12-10, 19-15)
Sopron BasketSopron Basket (HUN)
16 November 2022
17h00Mersin BB (TUR)Mersin BB77 - 58
(22-10, 21-19, 23-9, 11-20)
Aluinvent DVTK MiskolcAluinvent DVTK Miskolc (HUN)

Next matches

1 March 2023
17h00Mersin BB (TUR)Mersin BB - Kangoeroes MechelenKangoeroes Mechelen (BEL)
18h00Basket Landes (FRA)Basket Landes - Aluinvent DVTK MiskolcAluinvent DVTK Miskolc (HUN)
19h30Beretta Famila Schio (ITA)Beretta Famila Schio - Sopron BasketSopron Basket (HUN)
20h00Avenida Salamanca (SPA)Avenida Salamanca - Uni Girona GijonUni Girona Gijon (SPA)

Detail of the results


Final round (Russia - Yekaterinburg - 08/03/2023 - 10/04/2023)



Quarter-Finals

Semi-Finals

Third Place Match

Final

Statistics

  • General statistics
    • Number of events : 5
    • Number of rounds : 34
    • Matches : 40
    • Home victories : 24 (60 %)
    • Away victories : 16 (40 %)
    • Best round in points : 1st (2180 points)
    • Average points per match : 142.28
    • Average points scored at home : 72.45
    • Scoring average: away games : 69.83
    • Total number of points : 5691
    • Average points per round : 167.38
  • Various statistics

    Wins
    1Avenida Salamanca (SPA)3
    2Beretta Famila Schio (ITA)3
    3CCC Polkowice (POL)3
    4Sopron Basket (HUN)3
    5USK Praha (CZE)3
    6Uni Girona Gijon (SPA)3
    Losses
    1Aluinvent DVTK Miskolc (HU.4
    2Basket Landes (FRA)4
    3Olympiacos Pireus (GRE)4
    4Virtus Bologna (ITA)3
    5Atomeromu KSC Szeksz&aacut.2
    6Botas SK Adana2

Detailed results

Teams

Help

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2022 - All rights reserved