All sports Site

Menu
 

Biathlon - Ridnaun-Val Ridanna - 2016/2017

Choice of a season :

Italy

Results Women

Results Mixed

Ridnaun-Val Ridanna - Results Mixed 2016/2017

ItalyItaly - 9 December 2016 - 11 December 2016


Mixed Relay - 8 December 2016


1RUS Russia (Victoria Slivko, Uliana Kaisheva, Semen Suchilov, Alexey Slepov)1:15:17.6
2FRA France (Chloé Chevalier, Enora Latuillière, Aristide Bègue, Antonin Guigonnat)1:15:41.9
3GER Germany (Nadine Horchler, Denise Herrmann, Lukas Rombach, Matthias Bischl)1:17:23.3
4NOR Norway (Rikke Andersen, Karoline Offigstad Knotten, Vetle Sjåstad Christiansen, Vegard Gjermundshaug)1:17:52.8
5BLR Belarus (Darya Blashko, Dzinara Alimbekava, Dzmitry Abasheu, Aliaksandr Darozhka)1:17:56.2
6AUT Austria (Susanne Hoffmann, Julia Schwaiger, Bernhard Leitinger, David Komatz)1:18:02.6
7SWE Sweden (Chardine Sloof, Elisabeth Högberg, Simon Hallstroem, Martin Ponsiluoma)1:18:25.1
8CZE Czech Republic (Kristyna Cerna, Ludmila Horka, Lukas Kristejn, Matej Krupcik)1:18:59.7
9UKR Ukraine (Anna Kryvonos, Mariya Kruchova, Ruslan Tkalenko, Vladimir Semakov)1:19:07.4
10CAN Canada (Emma Lunder, Erin Yungblut, Matthew Neumann, Pearce Hanna)1:22:05.5
11POL Poland (Dominika Bielecka, Karolina Piton, Rafal Penar, Tomasz Zieba)1:22:09.4
12BUL Bulgaria (Daniela Kadeva, Dafinka Koeva, Dimitar Partalov, Vladimir Oryashkov)1:22:23.9
13JPN Japan (Yurie Tanaka, Asuka Hachisuka, Yuki Nakajima, Kosuke Ozaki)1:22:27.1
14SWI Switzerland (Elisa Gasparin, Sabine Di Lallo, Eligius Tambornino, Martin Jäger)1:22:49.5
15SVK Slovakia (Alzbeta Majdisova, Veronika Machyniakova, Simon Bartko, Ondrej Kosztolanyi)+1 Lap
16KOR Republic of Korea (Eun-jung Ko, Ji-ae Park, Je-Uk Jun, Yong-gyu Kim)+1 Lap
17KAZ Kazakhstan (Arina Pantova, Alexandra Sassina, Vladislav Miropolskiy)+1 Lap
18FIN Finland (Auli Kiskola, Suvi Minkkinen, Tero Seppälä, Matti Hakala)+1 Lap
19EST Estonia (Kristel Viigipuu, Regina Oja, Martin Remmelg, Tarvi Sikk)+1 Lap
20LTU Lithuania (Gabriele Lescinskaite, Kotryna Vitkunaite, Rokas Suslavicius, Deivid Demkov)+1 Lap
21CRO Croatia (Karla Starcevic, Anika Kozica, Filip Petrovic, Tomislav Ceskovic)+1 Lap
22GBR Great Britain (Sam Grist, Emma Drew, Sandy Wishart, Vinny Fountain)+1 Lap
23BIH Bosnia and Herzegovina (Maja Mumovic, Ana Lasica, Stefan Lopatic, Mladen Plakalovic)+1 Lap

Single Mixed Relay - 8 December 2016


1UKR Ukraine (Artem Tyshchenko, Anastasiya Merkushyna, Artem Tyshchenko, Anastasiya Merkushyna)38:52.4
2RUS Russia (Alexey Volkov, Olga Shesterikova, Alexey Volkov, Olga Shesterikova)39:14.1
3FRA France (Emilien Jacquelin, Coline Varcin, Emilien Jacquelin, Coline Varcin)39:52.8
3CZE Czech Republic (Tomas Vojik, Lea Johanidesova, Tomas Vojik, Lea Johanidesova)39:52.8
5BLR Belarus (Yuryi Liadov, Mariya Panfilova, Yuryi Liadov, Mariya Panfilova)39:55.7
6AUT Austria (Lorenz Waeger, Dunja Zdouc, Lorenz Waeger, Dunja Zdouc)40:00.9
7GER Germany (Michael Willeitner, Karolin Horchler, Michael Willeitner, Karolin Horchler)40:04.7
8NOR Norway (Fredrik Roervik, Sigrid Bilstad Neraasen, Fredrik Roervik, Sigrid Bilstad Neraasen)41:06.1
9SWE Sweden (Tobias Arwidson, Ingela Andersson, Tobias Arwidson, Ingela Andersson)41:09.4
10SWI Switzerland (Ivan Joller, Irene Cadurisch, Ivan Joller, Irene Cadurisch)41:15.8
11SVK Slovakia (Michal Kubaliak, Jana Gerekova, Michal Kubaliak, Jana Gerekova)41:39.5
12POL Poland (Andrzej Nedza-Kubiniec, Anna Maka, Andrzej Nedza-Kubiniec, Anna Maka)41:41.9
13KAZ Kazakhstan (Roman Yeremin, Yelizaveta Belchenko, Roman Yeremin, Yelizaveta Belchenko)41:46.7
14JPN Japan (Kosuke Ozaki, Yurie Tanaka, Kosuke Ozaki, Yurie Tanaka)42:41.7
15FIN Finland (Mikko Loukkaanhuhta, Tiia-Maria Talvitie, Mikko Loukkaanhuhta, Tiia-Maria Talvitie)42:45.9
16KOR Republic of Korea (Seonhoe Heo, Jumi Jung, Seonhoe Heo, Jumi Jung)43:18.5
17BUL Bulgaria (Michail Kletcherov, Gergana Velkova, Michail Kletcherov, Gergana Velkova)+1 Lap
18CAN Canada (Carsen Campbell, Nadia Moser, Carsen Campbell, Nadia Moser)+1 Lap
19MDA Moldova (Liviu Dubalari, Snejana Tiseeva, Liviu Dubalari, Snejana Tiseeva)+1 Lap
20AUS Australia (Damon Morton, Darcie Morton, Damon Morton, Darcie Morton)+1 Lap
21ROM Romania (Stefan Gavrila, Florina Iulia Danila, Stefan Gavrila, Florina Iulia Danila)+1 Lap
22BIH Bosnia and Herzegovina (Dejana Kosarac, Mladen Plakalovic, Dejana Kosarac, Mladen Plakalovic)+1 Lap
23CRO Croatia (Anika Kozica, Filip Petrovic, Anika Kozica, Filip Petrovic)+1 Lap
24TUR Turkey (Zilan Oztunc, Mehmet Ustuntas, Zilan Oztunc, Mehmet Ustuntas)+1 Lap
25BEL Belgium (Rieke De Maeyer, Thierry Langer, Rieke De Maeyer, Thierry Langer)+1 Lap
26MKD Macedonia (Marija Kolaroska, Toni Stanoeski, Marija Kolaroska, Toni Stanoeski)+1 Lap
27GBR Great Britain (Emma Drew, Alex Gleave, Emma Drew, Alex Gleave)+1 Lap

Results Men

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved