All sports Site

Menu
Basketball - Basketball Champions League - 2020/2021 - Home

Basketball - Basketball Champions League - 2020/2021 - Home

Choice of a season :

 

Home

Basketball Champions League 2020/2021 - Home

First Qualifying Round (22/09/2020 - 23/09/2020)

22 September 2020
23h30Klaipedos Neptunas (LTU)Klaipedos Neptunas77 - 73
(24-21, 16-17, 14-16, 23-19)
London LionsLondon Lions (GBR)
23h30Donar Groningen (NED)Donar Groningen88 - 53
(26-16, 27-10, 14-16, 21-11)
Dnipro DnipropetrovskDnipro Dnipropetrovsk (UKR)
27h30Tsmoki Minsk (BLR)Tsmoki Minsk73 - 65
(17-9, 13-19, 23-13, 20-24)
PFC Balkan BotevgradPFC Balkan Botevgrad (BUL)
27h30Keravnos Nicosia (CYP)Keravnos Nicosia96 - 94 ot
(13-19, 24-21, 24-13, 25-33)
Iraklis ThessalonikiIraklis Thessaloniki (GRE)
23 September 2020
23h30Sporting CP (POR)Sporting CP84 - 78
(27-18, 23-18, 16-25, 18-17)
Fribourg OlympicFribourg Olympic (SWI)
23h30Bakken Bears Aarhus (DEN)Bakken Bears Aarhus91 - 71
(22-21, 23-15, 28-20, 18-15)
Hapoel Tel AvivHapoel Tel Aviv (ISR)
27h30Belfius Mons-Hainaut (BEL)Belfius Mons-Hainaut81 - 69
(17-20, 21-10, 26-16, 17-23)
Anwil WloclawekAnwil Wloclawek (POL)
27h30Igokea Aleksandrovac (BIH)Igokea Aleksandrovac82 - 75
(23-13, 15-18, 22-13, 22-31)
U-BT Cluj NapocaU-BT Cluj Napoca (ROM)

Detail of the results


Second Qualifying Round (24/09/2020 - 25/09/2020)

24 September 2020
27h00Keravnos Nicosia (CYP)Keravnos Nicosia60 - 57
(21-18, 11-16, 17-17, 11-6)
Donar GroningenDonar Groningen (NED)
27h00Tsmoki Minsk (BLR)Tsmoki Minsk69 - 59
(12-15, 26-21, 14-13, 17-10)
Klaipedos NeptunasKlaipedos Neptunas (LTU)
25 September 2020
27h00Igokea Aleksandrovac (BIH)Igokea Aleksandrovac70 - 64
(16-11, 16-16, 14-20, 24-17)
Sporting CPSporting CP (POR)
27h00Bakken Bears Aarhus (DEN)Bakken Bears Aarhus86 - 71
(22-19, 20-12, 26-14, 18-26)
Belfius Mons-HainautBelfius Mons-Hainaut (BEL)

Detail of the results


Group A (20/10/2020 - 20/01/2021)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1CB Canarias La Laguna (SPA)10642552507+45
2Dinamo Sassari (ITA)10642524527-3
3Bakken Bears Aarhus (DEN)9633521507+14
4Galatasaray Istanbul (TUR)7615495551-56
20 October 2020
28h30CB Canarias La Laguna (SPA)CB Canarias La Laguna98 - 73
(23-25, 25-10, 28-15, 22-23)
Bakken Bears AarhusBakken Bears Aarhus (DEN)
21 October 2020
28h30Dinamo Sassari (ITA)Dinamo Sassari93 - 84
(20-12, 24-18, 21-25, 28-29)
Galatasaray IstanbulGalatasaray Istanbul (TUR)
4 November 2020
28h30Dinamo Sassari (ITA)Dinamo Sassari92 - 72
(18-26, 20-21, 29-7, 25-18)
CB Canarias La LagunaCB Canarias La Laguna (SPA)
11 November 2020
26h00Galatasaray Istanbul (TUR)Galatasaray Istanbul91 - 81
(15-25, 32-20, 22-16, 22-20)
Bakken Bears AarhusBakken Bears Aarhus (DEN)
17 November 2020
28h00CB Canarias La Laguna (SPA)CB Canarias La Laguna85 - 72
(20-11, 25-14, 20-22, 20-25)
Galatasaray IstanbulGalatasaray Istanbul (TUR)
18 November 2020
28h00Bakken Bears Aarhus (DEN)Bakken Bears Aarhus84 - 91
(25-26, 18-23, 17-20, 24-22)
Dinamo SassariDinamo Sassari (ITA)
15 December 2020
26h00Galatasaray Istanbul (TUR)Galatasaray Istanbul89 - 104
(25-23, 25-26, 21-24, 18-31)
CB Canarias La LagunaCB Canarias La Laguna (SPA)
16 December 2020
28h30Dinamo Sassari (ITA)Dinamo Sassari71 - 91
(29-19, 8-22, 20-27, 14-25)
Bakken Bears AarhusBakken Bears Aarhus (DEN)
5 January 2021
28h00Bakken Bears Aarhus (DEN)Bakken Bears Aarhus96 - 78
(29-20, 29-19, 14-16, 24-23)
Galatasaray IstanbulGalatasaray Istanbul (TUR)
6 January 2021
28h30CB Canarias La Laguna (SPA)CB Canarias La Laguna115 - 85
(29-15, 21-28, 32-24, 33-18)
Dinamo SassariDinamo Sassari (ITA)
20 January 2021
26h00Galatasaray Istanbul (TUR)Galatasaray Istanbul81 - 92
(17-23, 15-23, 26-27, 23-19)
Dinamo SassariDinamo Sassari (ITA)
26h00Bakken Bears Aarhus (DEN)Bakken Bears Aarhus96 - 78
(20-20, 22-14, 23-22, 31-22)
CB Canarias La LagunaCB Canarias La Laguna (SPA)

Detail of the results


Group B (20/10/2020 - 19/01/2021)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Basketball Nymburk (CZE)10642546473+73
2Tofas Bursa (TUR)10642529483+46
3Dijon JDA (FRA)10642457449+8
4Keravnos Nicosia (CYP)6606403530-127
20 October 2020
28h30Dijon JDA (FRA)Dijon JDA91 - 79 ot
(8-25, 22-9, 17-25, 25-13)
Keravnos NicosiaKeravnos Nicosia (CYP)
3 November 2020
26h00Dijon JDA (FRA)Dijon JDA85 - 61
(21-23, 29-18, 17-9, 18-11)
Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
26h30Keravnos Nicosia (CYP)Keravnos Nicosia75 - 84
(22-17, 17-18, 14-29, 21-20)
Tofas BursaTofas Bursa (TUR)
10 November 2020
26h00Tofas Bursa (TUR)Tofas Bursa93 - 96 ot
(17-29, 23-16, 27-15, 14-21)
Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
18 November 2020
26h00Tofas Bursa (TUR)Tofas Bursa81 - 87 ot
(19-19, 9-9, 20-19, 20-21)
Dijon JDADijon JDA (FRA)
26h30Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk96 - 69
(33-21, 26-17, 13-18, 24-13)
Keravnos NicosiaKeravnos Nicosia (CYP)
15 December 2020
26h30Keravnos Nicosia (CYP)Keravnos Nicosia69 - 102
(21-30, 16-22, 17-22, 15-28)
Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
6 January 2021
26h00Tofas Bursa (TUR)Tofas Bursa78 - 67
(19-13, 17-19, 27-17, 15-18)
Keravnos NicosiaKeravnos Nicosia (CYP)
26h30Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk94 - 54
(25-11, 24-9, 21-18, 24-16)
Dijon JDADijon JDA (FRA)
12 January 2021
28h30Dijon JDA (FRA)Dijon JDA61 - 90
(10-29, 21-24, 11-14, 19-23)
Tofas BursaTofas Bursa (TUR)
19 January 2021
26h30Keravnos Nicosia (CYP)Keravnos Nicosia44 - 79
(21-26, 8-17, 9-15, 6-21)
Dijon JDADijon JDA (FRA)
26h30Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk97 - 103
(30-26, 27-26, 21-27, 19-24)
Tofas BursaTofas Bursa (TUR)

Detail of the results


Group C (04/11/2020 - 20/01/2021)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Hapoel Holon BC (ISR)10642479455+24
2AEK Athens (GRE)10642514492+22
3Cholet Basket (FRA)8624458468-10
4Tsmoki Minsk (BLR)8624462498-36
4 November 2020
26h00Tsmoki Minsk (BLR)Tsmoki Minsk82 - 75
(19-17, 26-16, 16-19, 21-23)
Cholet BasketCholet Basket (FRA)
26h30AEK Athens (GRE)AEK Athens100 - 96
(24-21, 26-31, 25-24, 25-20)
Hapoel Holon BCHapoel Holon BC (ISR)
10 November 2020
28h00Hapoel Holon BC (ISR)Hapoel Holon BC73 - 63
(20-11, 21-25, 14-11, 18-16)
Cholet BasketCholet Basket (FRA)
11 November 2020
26h30AEK Athens (GRE)AEK Athens95 - 69
(16-22, 31-17, 22-20, 26-10)
Tsmoki MinskTsmoki Minsk (BLR)
17 November 2020
26h30Hapoel Holon BC (ISR)Hapoel Holon BC69 - 79
(18-26, 14-21, 12-16, 25-16)
Tsmoki MinskTsmoki Minsk (BLR)
26h30Cholet Basket (FRA)Cholet Basket81 - 83
(20-21, 17-22, 21-18, 23-22)
AEK AthensAEK Athens (GRE)
15 December 2020
26h00AEK Athens (GRE)AEK Athens70 - 79
(17-24, 26-16, 16-18, 11-21)
Cholet BasketCholet Basket (FRA)
26h30Tsmoki Minsk (BLR)Tsmoki Minsk71 - 75
(12-17, 22-14, 17-22, 20-22)
Hapoel Holon BCHapoel Holon BC (ISR)
5 January 2021
25h00Hapoel Holon BC (ISR)Hapoel Holon BC77 - 71
(18-19, 20-13, 17-21, 22-18)
AEK AthensAEK Athens (GRE)
28h30Cholet Basket (FRA)Cholet Basket89 - 71
(25-20, 21-18, 20-17, 23-16)
Tsmoki MinskTsmoki Minsk (BLR)
20 January 2021
26h30Cholet Basket (FRA)Cholet Basket71 - 89
(17-20, 16-21, 22-29, 16-19)
Hapoel Holon BCHapoel Holon BC (ISR)
26h30Tsmoki Minsk (BLR)Tsmoki Minsk90 - 95
(16-20, 17-20, 22-27, 35-28)
AEK AthensAEK Athens (GRE)

Detail of the results


Group D (21/10/2020 - 19/01/2021)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Basket Zaragoza 2002 (SPA)11651527504+23
2Nizhny Novgorod (RUS)10642496463+33
3Falco KC Szombathely (HUN)9633493471+22
4MKS Start Lublin (POL)6606432510-78
21 October 2020
26h30MKS Start Lublin (POL)MKS Start Lublin85 - 86
(16-25, 22-19, 24-14, 23-28)
Basket Zaragoza 2002Basket Zaragoza 2002 (SPA)
3 November 2020
26h00Falco KC Szombathely (HUN)Falco KC Szombathely84 - 75
(21-19, 23-13, 17-24, 23-19)
MKS Start LublinMKS Start Lublin (POL)
11 November 2020
28h00Basket Zaragoza 2002 (SPA)Basket Zaragoza 200278 - 75
(17-16, 16-28, 21-11, 24-20)
Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)
9 December 2020
26h00Falco KC Szombathely (HUN)Falco KC Szombathely88 - 93
(17-27, 31-22, 26-23, 14-21)
Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)
16 December 2020
25h00Basket Zaragoza 2002 (SPA)Basket Zaragoza 200285 - 76
(19-14, 31-17, 15-26, 20-19)
Falco KC SzombathelyFalco KC Szombathely (HUN)
26h30MKS Start Lublin (POL)MKS Start Lublin66 - 85
(15-24, 20-20, 18-27, 13-14)
Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)
22 December 2020
26h00Falco KC Szombathely (HUN)Falco KC Szombathely94 - 86
(22-28, 27-22, 21-22, 24-14)
Basket Zaragoza 2002Basket Zaragoza 2002 (SPA)
23 December 2020
25h00Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod78 - 65
(19-14, 19-16, 20-22, 20-13)
MKS Start LublinMKS Start Lublin (POL)
5 January 2021
25h00Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod92 - 98 ot
(30-23, 21-19, 20-21, 15-23)
Basket Zaragoza 2002Basket Zaragoza 2002 (SPA)
6 January 2021
26h30MKS Start Lublin (POL)MKS Start Lublin59 - 83
(7-17, 11-29, 17-15, 24-22)
Falco KC SzombathelyFalco KC Szombathely (HUN)
19 January 2021
25h00Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod73 - 68
(17-10, 21-19, 10-20, 25-19)
Falco KC SzombathelyFalco KC Szombathely (HUN)
28h00Basket Zaragoza 2002 (SPA)Basket Zaragoza 200294 - 82
(28-18, 21-25, 20-20, 25-19)
MKS Start LublinMKS Start Lublin (POL)

Detail of the results


Group E (27/10/2020 - 27/01/2021)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Strasbourg IG (FRA)10642492466+26
2VEF Riga (LAT)10642482457+25
3Peristeri (GRE)8624458462-4
4Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)8624467514-47
27 October 2020
26h30Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)Lietuvos Rytas Vilnius88 - 106
(22-27, 29-24, 20-29, 17-26)
PeristeriPeristeri (GRE)
28 October 2020
26h00VEF Riga (LAT)VEF Riga75 - 77
(30-24, 16-18, 13-17, 16-18)
Strasbourg IGStrasbourg IG (FRA)
10 November 2020
26h00Strasbourg IG (FRA)Strasbourg IG81 - 83
(16-26, 26-22, 23-21, 16-14)
Lietuvos Rytas VilniusLietuvos Rytas Vilnius (LTU)
26h30Peristeri (GRE)Peristeri81 - 84
(18-15, 17-24, 27-22, 19-23)
VEF RigaVEF Riga (LAT)
8 December 2020
26h00Strasbourg IG (FRA)Strasbourg IG77 - 57
(13-17, 23-17, 20-10, 21-13)
PeristeriPeristeri (GRE)
26h30Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)Lietuvos Rytas Vilnius81 - 85
(12-28, 33-14, 18-18, 18-25)
VEF RigaVEF Riga (LAT)
22 December 2020
26h30Peristeri (GRE)Peristeri76 - 79
(18-17, 15-26, 25-21, 18-15)
Strasbourg IGStrasbourg IG (FRA)
23 December 2020
26h00VEF Riga (LAT)VEF Riga84 - 60
(22-11, 22-18, 26-15, 14-16)
Lietuvos Rytas VilniusLietuvos Rytas Vilnius (LTU)
12 January 2021
26h30Peristeri (GRE)Peristeri81 - 74
(23-22, 28-14, 8-21, 22-17)
Lietuvos Rytas VilniusLietuvos Rytas Vilnius (LTU)
13 January 2021
28h30Strasbourg IG (FRA)Strasbourg IG101 - 94 ot
(13-22, 24-17, 23-19, 22-24)
VEF RigaVEF Riga (LAT)
26 January 2021
26h30VEF Riga (LAT)VEF Riga60 - 57
(22-10, 18-17, 8-16, 12-14)
PeristeriPeristeri (GRE)
26h30Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)Lietuvos Rytas Vilnius81 - 77
(12-21, 26-15, 19-14, 24-27)
Strasbourg IGStrasbourg IG (FRA)

Detail of the results


Group F (27/10/2020 - 27/01/2021)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Brose Bamberg (GER)12660509429+80
2Pinar Karsiyaka Izmir (TUR)10642476441+35
3Bilbao Basket (SPA)8624445451-6
4Fortitudo Bologna (ITA)6606383492-109
27 October 2020
28h00Bilbao Basket (SPA)Bilbao Basket72 - 81
(19-21, 27-21, 17-20, 9-19)
Pinar Karsiyaka IzmirPinar Karsiyaka Izmir (TUR)
28h30Fortitudo Bologna (ITA)Fortitudo Bologna63 - 100
(18-26, 13-25, 16-26, 16-23)
Brose BambergBrose Bamberg (GER)
10 November 2020
28h00Bilbao Basket (SPA)Bilbao Basket71 - 77
(7-19, 19-22, 25-17, 20-19)
Brose BambergBrose Bamberg (GER)
8 December 2020
28h00Brose Bamberg (GER)Brose Bamberg83 - 82
(26-20, 17-22, 26-21, 14-19)
Pinar Karsiyaka IzmirPinar Karsiyaka Izmir (TUR)
28h30Fortitudo Bologna (ITA)Fortitudo Bologna64 - 69
(18-15, 23-20, 5-17, 18-17)
Bilbao BasketBilbao Basket (SPA)
23 December 2020
26h00Pinar Karsiyaka Izmir (TUR)Pinar Karsiyaka Izmir70 - 76
(22-15, 16-18, 17-26, 15-17)
Brose BambergBrose Bamberg (GER)
28h00Bilbao Basket (SPA)Bilbao Basket82 - 54
(19-18, 22-10, 22-11, 19-15)
Fortitudo BolognaFortitudo Bologna (ITA)
5 January 2021
26h00Pinar Karsiyaka Izmir (TUR)Pinar Karsiyaka Izmir80 - 69
(19-17, 22-14, 16-18, 23-20)
Fortitudo BolognaFortitudo Bologna (ITA)
12 January 2021
28h00Brose Bamberg (GER)Brose Bamberg90 - 75
(17-21, 20-17, 28-14, 25-23)
Bilbao BasketBilbao Basket (SPA)
28h30Fortitudo Bologna (ITA)Fortitudo Bologna65 - 78
(20-20, 13-25, 13-12, 19-21)
Pinar Karsiyaka IzmirPinar Karsiyaka Izmir (TUR)
27 January 2021
26h30Brose Bamberg (GER)Brose Bamberg83 - 68
(16-14, 23-22, 27-15, 17-17)
Fortitudo BolognaFortitudo Bologna (ITA)
26h30Pinar Karsiyaka Izmir (TUR)Pinar Karsiyaka Izmir85 - 76
(20-19, 24-11, 27-16, 14-30)
Bilbao BasketBilbao Basket (SPA)

Detail of the results


Group G (27/10/2020 - 27/01/2021)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Türk Telekom Ankara (TUR)11651487477+10
2Igokea Aleksandrovac (BIH)9633457470-13
3Hapoel Jerusalem (ISR)8624492482+10
4Limoges CSP (FRA)8624459466-7
27 October 2020
26h30Türk Telekom Ankara (TUR)Türk Telekom Ankara98 - 94
(25-23, 21-26, 32-20, 20-25)
Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
28 October 2020
26h00Limoges CSP (FRA)Limoges CSP80 - 75
(19-20, 19-21, 23-20, 19-14)
Igokea AleksandrovacIgokea Aleksandrovac (BIH)
11 November 2020
26h30Igokea Aleksandrovac (BIH)Igokea Aleksandrovac77 - 66
(21-15, 19-17, 13-15, 24-19)
Türk Telekom AnkaraTürk Telekom Ankara (TUR)
28h00Limoges CSP (FRA)Limoges CSP75 - 81
(28-15, 14-21, 24-22, 9-23)
Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
9 December 2020
26h00Türk Telekom Ankara (TUR)Türk Telekom Ankara76 - 73
(25-21, 17-12, 19-18, 15-22)
Limoges CSPLimoges CSP (FRA)
22 December 2020
26h00Igokea Aleksandrovac (BIH)Igokea Aleksandrovac75 - 73
(20-12, 20-26, 17-17, 18-18)
Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
23 December 2020
26h00Limoges CSP (FRA)Limoges CSP70 - 75
(15-17, 20-14, 14-23, 21-21)
Türk Telekom AnkaraTürk Telekom Ankara (TUR)
24 December 2020
28h00Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem84 - 68
(23-19, 15-19, 21-16, 25-14)
Igokea AleksandrovacIgokea Aleksandrovac (BIH)
12 January 2021
26h30Igokea Aleksandrovac (BIH)Igokea Aleksandrovac76 - 73
(26-17, 20-21, 16-17, 14-18)
Limoges CSPLimoges CSP (FRA)
13 January 2021
28h00Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem77 - 78
(19-12, 30-22, 17-21, 11-23)
Türk Telekom AnkaraTürk Telekom Ankara (TUR)
26 January 2021
26h30Limoges CSP (FRA)Limoges CSP88 - 83
(21-21, 22-20, 20-23, 25-19)
Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
26h30Türk Telekom Ankara (TUR)Türk Telekom Ankara94 - 86
(25-27, 30-19, 17-25, 22-15)
Igokea AleksandrovacIgokea Aleksandrovac (BIH)

Detail of the results


Group H (28/10/2020 - 26/01/2021)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1CB Hereda San Pablo Burgos (SPA)11651543470+73
2NB Brindisi (ITA)10642522508+14
3BC Oostende (BEL)8624484517-33
4Darüssafaka Istanbul (TUR)7615451505-54
28 October 2020
26h00Darüssafaka Istanbul (TUR)Darüssafaka Istanbul79 - 74
(20-18, 19-15, 17-20, 23-21)
BC OostendeBC Oostende (BEL)
10 November 2020
28h00BC Oostende (BEL)BC Oostende99 - 98
(24-26, 28-27, 19-21, 28-24)
CB Hereda San Pablo BurgosCB Hereda San Pablo Burgos (SPA)
11 November 2020
28h30NB Brindisi (ITA)NB Brindisi93 - 81
(30-20, 18-18, 20-27, 24-16)
Darüssafaka IstanbulDarüssafaka Istanbul (TUR)
18 November 2020
26h30CB Hereda San Pablo Burgos (SPA)CB Hereda San Pablo Burgos93 - 71
(28-25, 21-20, 19-9, 25-17)
NB BrindisiNB Brindisi (ITA)
9 December 2020
26h30CB Hereda San Pablo Burgos (SPA)CB Hereda San Pablo Burgos100 - 70
(23-18, 25-19, 25-19, 27-14)
Darüssafaka IstanbulDarüssafaka Istanbul (TUR)
28h00BC Oostende (BEL)BC Oostende80 - 92
(18-28, 18-30, 22-17, 22-17)
NB BrindisiNB Brindisi (ITA)
22 December 2020
26h00Darüssafaka Istanbul (TUR)Darüssafaka Istanbul71 - 74
(22-16, 14-24, 20-15, 15-19)
CB Hereda San Pablo BurgosCB Hereda San Pablo Burgos (SPA)
28h30NB Brindisi (ITA)NB Brindisi93 - 81
(24-20, 24-24, 18-16, 27-21)
BC OostendeBC Oostende (BEL)
12 January 2021
26h30CB Hereda San Pablo Burgos (SPA)CB Hereda San Pablo Burgos88 - 73
(35-25, 19-24, 17-9, 17-15)
BC OostendeBC Oostende (BEL)
13 January 2021
26h00Darüssafaka Istanbul (TUR)Darüssafaka Istanbul83 - 87
(27-19, 13-20, 23-18, 20-30)
NB BrindisiNB Brindisi (ITA)
27 January 2021
28h30BC Oostende (BEL)BC Oostende77 - 67
(26-21, 17-19, 21-14, 13-13)
Darüssafaka IstanbulDarüssafaka Istanbul (TUR)
28h30NB Brindisi (ITA)NB Brindisi86 - 90
(23-20, 12-21, 27-25, 24-24)
CB Hereda San Pablo BurgosCB Hereda San Pablo Burgos (SPA)

Detail of the results


Second Round - Group A (02/03/2021 - 20/03/2021)

Participating teams

TeamCountryLocationArena
Hapoel Holon BCHapoel Holon BCIsraelHolonHolon City Arena
NB BrindisiNB BrindisiItalyBrindisiPalapentassuglia
Pinar Karsiyaka IzmirPinar Karsiyaka IzmirTurkeyIzmirKarsiyaka
Tofas BursaTofas BursaTurkeyBursaBursa Atatürk Spor Salonu


Second Round - Group B (02/03/2021 - 20/03/2021)

Participating teams

TeamCountryLocationArena
CB Canarias La LagunaCB Canarias La LagunaSpainLa LagunaSantiago Martín
CB Hereda San Pablo BurgosCB Hereda San Pablo BurgosSpainBurgosPolideportivo Municipal El Plantío
Igokea AleksandrovacIgokea AleksandrovacBosnia and HerzegovinaAleksandrovacSportski Centar Nenad Bastinac
VEF RigaVEF RigaLatviaRigaArena Riga


Second Round - Group C (02/03/2021 - 20/03/2021)

Participating teams

TeamCountryLocationArena
AEK AthensAEK AthensGreeceAthínaiAthens Olympic Sports Complex
Nizhny NovgorodNizhny NovgorodRussiaNizhny NovgorodPalace Of Sports Of Trade Union
Strasbourg IGStrasbourg IGFranceStrasbourgRhenus Sport
Türk Telekom AnkaraTürk Telekom AnkaraTurkeyAnkaraAnkara Atatürk Sport Hall


Second Round - Group D (02/03/2021 - 20/03/2021)

Participating teams

TeamCountryLocationArena
Basket Zaragoza 2002Basket Zaragoza 2002SpainZaragozaPabellón Príncipe Felipe
Basketball NymburkBasketball NymburkCzech RepublicNymburkMestska Sportovni Arena
Brose BambergBrose BambergGermanyBambergBrose Arena
Dinamo SassariDinamo SassariItalySassariPalasport Roberta Serradimigni


Final Round (Belgium - Antwerpen - 03/03/2021 - 30/09/2021)



Round of 16

Quarter-Finals

Semi-Finals

Third Place Match

Final

Detailed results

Teams

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved