All sports Site

Menu
Basketball - Basketball Champions League - 2018/2019 - Home

Basketball - Basketball Champions League - 2018/2019 - Home

Choice of a season :

 

Home

Basketball Champions League 2018/2019 - Home

WinnerVirtus Bologna : Virtus Bologna

First Qualifying Round (20/09/2018 - 22/09/2018)

20 September 2018
17h00Dinamo Tbilisi (GEO)Dinamo Tbilisi64 - 90
(15-24, 20-23, 13-20, 16-23)
Aris ThessalonikiAris Thessaloniki (GRE)
17h00AEK Larnaca (CYP)AEK Larnaca74 - 83
(18-20, 20-18, 17-26, 19-19)
Antwerp GiantsAntwerp Giants (BEL)
17h30Kauhajoen Karhu (FIN)Kauhajoen Karhu87 - 84
(22-22, 23-14, 17-25, 25-23)
CSM OradeaCSM Oradea (ROM)
19h00Norrköping Dolphins (SWE)Norrköping Dolphins62 - 74
(22-11, 17-25, 12-20, 11-18)
Estudiantes MadridEstudiantes Madrid (SPA)
19h00Siauliai (LTU)Siauliai79 - 91
(29-23, 15-19, 29-28, 6-21)
BC Levski SofiaBC Levski Sofia (BUL)
19h00Polski Torun (POL)Polski Torun87 - 61
(29-4, 23-18, 15-24, 20-15)
Tsmoki MinskTsmoki Minsk (BLR)
20h00Leicester Riders (GBR)Leicester Riders77 - 90
(23-26, 12-23, 22-29, 20-12)
Bakken Bears AarhusBakken Bears Aarhus (DEN)
20h00KB Prishtina (KOS)KB Prishtina84 - 64
(20-19, 26-14, 20-16, 18-15)
Donar GroningenDonar Groningen (NED)
20h00Fribourg Olympic (SWI)Fribourg Olympic89 - 89
(26-19, 20-23, 18-28, 25-19)
Avtodor SaratovAvtodor Saratov (RUS)
20h30Cantù (ITA)Cantù69 - 68
(17-18, 17-14, 19-13, 16-23)
Szolnoki Olaj KKSzolnoki Olaj KK (HUN)
20h30FC Porto (POR)FC Porto85 - 86
(21-29, 21-19, 20-15, 23-23)
Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)
21 September 2018
14h35Hapoel Tel Aviv (ISR)Hapoel Tel Aviv76 - 73
(17-15, 24-15, 16-22, 19-21)
Spirou CharleroiSpirou Charleroi (BEL)
22 September 2018
15h00Avtodor Saratov (RUS)Avtodor Saratov76 - 78
(22-23, 13-17, 18-20, 23-18)
Fribourg OlympicFribourg Olympic (SWI)
16h00Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod92 - 49
(21-13, 17-15, 31-9, 23-12)
FC PortoFC Porto (POR)
16h00Bakken Bears Aarhus (DEN)Bakken Bears Aarhus103 - 84
(22-13, 32-24, 31-21, 18-26)
Leicester RidersLeicester Riders (GBR)
17h00BC Levski Sofia (BUL)BC Levski Sofia79 - 65
(19-13, 20-18, 22-12, 18-22)
SiauliaiSiauliai (LTU)
18h00Szolnoki Olaj KK (HUN)Szolnoki Olaj KK71 - 90
(18-20, 21-31, 13-17, 19-22)
CantùCantù (ITA)
18h00CSM Oradea (ROM)CSM Oradea74 - 80
(23-18, 18-25, 26-18, 7-19)
Kauhajoen KarhuKauhajoen Karhu (FIN)
18h00Tsmoki Minsk (BLR)Tsmoki Minsk90 - 73
(21-18, 28-23, 22-14, 19-18)
Polski TorunPolski Torun (POL)
18h00Aris Thessaloniki (GRE)Aris Thessaloniki92 - 54
(26-16, 23-16, 23-8, 20-14)
Dinamo TbilisiDinamo Tbilisi (GEO)
19h00Estudiantes Madrid (SPA)Estudiantes Madrid69 - 71
(17-18, 20-20, 17-17, 15-16)
Norrköping DolphinsNorrköping Dolphins (SWE)
20h00Antwerp Giants (BEL)Antwerp Giants76 - 54
(18-12, 21-16, 19-12, 18-15)
AEK LarnacaAEK Larnaca (CYP)
20h00Donar Groningen (NED)Donar Groningen80 - 55
(30-14, 15-10, 15-18, 20-13)
KB PrishtinaKB Prishtina (KOS)
24 September 2018
20h30Spirou Charleroi (BEL)Spirou Charleroi73 - 59
(21-19, 18-15, 14-14, 20-11)
Hapoel Tel AvivHapoel Tel Aviv (ISR)

Detail of the results


Second Qualifying Round (25/09/2018 - 30/09/2018)

25 September 2018
18h00Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod63 - 65Aris ThessalonikiAris Thessaloniki (GRE)
18h00BC Levski Sofia (BUL)BC Levski Sofia88 - 93
(19-20, 16-24, 18-32, 35-17)
Kauhajoen KarhuKauhajoen Karhu (FIN)
19h00Polski Torun (POL)Polski Torun60 - 68
(16-16, 15-18, 11-14, 18-20)
Estudiantes MadridEstudiantes Madrid (SPA)
20h00Donar Groningen (NED)Donar Groningen67 - 72
(11-18, 21-15, 17-21, 18-18)
Fribourg OlympicFribourg Olympic (SWI)
20h30Cantù (ITA)Cantù76 - 84Antwerp GiantsAntwerp Giants (BEL)
26 September 2018
20h30Spirou Charleroi (BEL)Spirou Charleroi59 - 61Bakken Bears AarhusBakken Bears Aarhus (DEN)
27 September 2018
20h30Estudiantes Madrid (SPA)Estudiantes Madrid69 - 84Polski TorunPolski Torun (POL)
28 September 2018
17h30Kauhajoen Karhu (FIN)Kauhajoen Karhu88 - 79
(20-12, 16-19, 23-19, 29-29)
BC Levski SofiaBC Levski Sofia (BUL)
18h30Aris Thessaloniki (GRE)Aris Thessaloniki51 - 62
(11-20, 7-14, 25-13, 8-15)
Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)
20h00Fribourg Olympic (SWI)Fribourg Olympic79 - 77 otDonar GroningenDonar Groningen (NED)
29 September 2018
14h00Bakken Bears Aarhus (DEN)Bakken Bears Aarhus69 - 74Spirou CharleroiSpirou Charleroi (BEL)
30 September 2018
18h00Antwerp Giants (BEL)Antwerp Giants100 - 94
(26-23, 20-22, 27-21, 27-28)
CantùCantù (ITA)

Detail of the results


Third Qualifying Round (01/10/2018 - 04/10/2018)

1 October 2018
17h30Kauhajoen Karhu (FIN)Kauhajoen Karhu54 - 91
(14-18, 23-13, 9-27, 8-33)
Nanterre 92Nanterre 92 (FRA)
18h00Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod92 - 84
(23-25, 27-15, 22-20, 20-24)
BK PardubiceBK Pardubice (CZE)
19h00Polski Torun (POL)Polski Torun73 - 73
(18-20, 16-14, 21-17, 18-22)
BBC BayreuthBBC Bayreuth (GER)
20h00Fribourg Olympic (SWI)Fribourg Olympic87 - 85
(17-31, 25-15, 21-18, 24-21)
Sakarya BBSakarya BB (TUR)
20h30Spirou Charleroi (BEL)Spirou Charleroi62 - 71
(16-17, 13-18, 17-12, 16-24)
CB MurciaCB Murcia (SPA)
4 October 2018
18h00Sakarya BB (TUR)Sakarya BB52 - 76Fribourg OlympicFribourg Olympic (SWI)
18h00BK Pardubice (CZE)BK Pardubice57 - 85Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)
20h00BBC Bayreuth (GER)BBC Bayreuth86 - 73
(23-20, 17-21, 22-16, 24-16)
Polski TorunPolski Torun (POL)
20h00Nanterre 92 (FRA)Nanterre 9291 - 58
(16-17, 28-10, 23-15, 24-16)
Kauhajoen KarhuKauhajoen Karhu (FIN)
20h30CB Murcia (SPA)CB Murcia78 - 82
(19-13, 25-16, 15-19, 19-34)
Spirou CharleroiSpirou Charleroi (BEL)

Detail of the results


Group A (09/10/2018 - 05/02/2019)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1CB Murcia (SPA)27141311080944+136
2Bandirma BIK (TUR)23149511491073+76
3Nizhny Novgorod (RUS)21147711171077+40
4Le Mans Sarthe (FRA)21147710571066-9
5Scandone Avellino (ITA)21147711601177-17
6BK Ventspils (LAT)20146811411178-37
7Anwil Wloclawek (POL)181441011031164-61
8MHP Riesen Ludwigsburg (GER)171431110351163-128
9 October 2018
18h00Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod93 - 100 ot
(19-23, 22-17, 11-17, 23-18)
Scandone AvellinoScandone Avellino (ITA)
10 October 2018
18h00BK Ventspils (LAT)BK Ventspils78 - 99
(14-31, 19-26, 21-18, 24-24)
Anwil WloclawekAnwil Wloclawek (POL)
18h00Bandirma BIK (TUR)Bandirma BIK89 - 76
(8-30, 30-9, 30-22, 21-15)
MHP Riesen LudwigsburgMHP Riesen Ludwigsburg (GER)
20h30CB Murcia (SPA)CB Murcia74 - 62
(19-16, 17-16, 19-12, 19-18)
Le Mans SartheLe Mans Sarthe (FRA)
16 October 2018
18h00Bandirma BIK (TUR)Bandirma BIK96 - 67
(20-15, 16-17, 31-15, 29-20)
Le Mans SartheLe Mans Sarthe (FRA)
20h30CB Murcia (SPA)CB Murcia91 - 84
(20-17, 18-21, 28-20, 25-27)
BK VentspilsBK Ventspils (LAT)
17 October 2018
18h00Anwil Wloclawek (POL)Anwil Wloclawek82 - 93
(17-27, 19-18, 23-24, 23-24)
Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)
20h00MHP Riesen Ludwigsburg (GER)MHP Riesen Ludwigsburg77 - 96
(15-24, 16-23, 23-24, 23-25)
Scandone AvellinoScandone Avellino (ITA)
23 October 2018
18h00Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod51 - 72
(10-19, 17-8, 10-19, 14-26)
CB MurciaCB Murcia (SPA)
18h00BK Ventspils (LAT)BK Ventspils86 - 80
(23-20, 27-23, 17-15, 19-22)
Bandirma BIKBandirma BIK (TUR)
20h30Le Mans Sarthe (FRA)Le Mans Sarthe64 - 54
(19-21, 14-14, 15-9, 16-10)
MHP Riesen LudwigsburgMHP Riesen Ludwigsburg (GER)
20h30Scandone Avellino (ITA)Scandone Avellino105 - 102 ot
(28-26, 23-23, 24-24, 19-21)
Anwil WloclawekAnwil Wloclawek (POL)
30 October 2018
20h00MHP Riesen Ludwigsburg (GER)MHP Riesen Ludwigsburg85 - 93
(28-19, 19-25, 24-23, 14-26)
Anwil WloclawekAnwil Wloclawek (POL)
20h30CB Murcia (SPA)CB Murcia72 - 69
(28-14, 8-19, 19-24, 17-12)
Scandone AvellinoScandone Avellino (ITA)
31 October 2018
18h00Bandirma BIK (TUR)Bandirma BIK78 - 60
(16-16, 13-15, 23-14, 26-15)
Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)
20h30Le Mans Sarthe (FRA)Le Mans Sarthe91 - 76
(21-19, 25-16, 15-20, 30-21)
BK VentspilsBK Ventspils (LAT)
6 November 2018
17h00Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod85 - 71
(20-12, 25-22, 22-20, 18-17)
Le Mans SartheLe Mans Sarthe (FRA)
18h00Anwil Wloclawek (POL)Anwil Wloclawek68 - 87
(14-19, 23-20, 12-20, 19-28)
CB MurciaCB Murcia (SPA)
18h00BK Ventspils (LAT)BK Ventspils93 - 92 ot
(17-23, 23-26, 25-10, 19-25)
MHP Riesen LudwigsburgMHP Riesen Ludwigsburg (GER)
7 November 2018
20h30Scandone Avellino (ITA)Scandone Avellino99 - 95
(33-30, 26-22, 22-25, 18-18)
Bandirma BIKBandirma BIK (TUR)
13 November 2018
18h00Bandirma BIK (TUR)Bandirma BIK75 - 68
(20-15, 11-19, 27-14, 17-20)
Anwil WloclawekAnwil Wloclawek (POL)
20h00MHP Riesen Ludwigsburg (GER)MHP Riesen Ludwigsburg81 - 80
(21-23, 20-18, 17-23, 23-16)
CB MurciaCB Murcia (SPA)
14 November 2018
18h00BK Ventspils (LAT)BK Ventspils75 - 80
(17-19, 12-20, 25-18, 21-23)
Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)
20h30Le Mans Sarthe (FRA)Le Mans Sarthe74 - 77
(20-15, 19-22, 16-26, 19-14)
Scandone AvellinoScandone Avellino (ITA)
20 November 2018
18h00CB Murcia (SPA)CB Murcia63 - 62
(22-21, 20-12, 9-14, 12-15)
Bandirma BIKBandirma BIK (TUR)
21 November 2018
17h00Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod74 - 76
(19-25, 20-14, 16-19, 19-18)
MHP Riesen LudwigsburgMHP Riesen Ludwigsburg (GER)
18h00Anwil Wloclawek (POL)Anwil Wloclawek76 - 64
(16-14, 20-15, 23-24, 17-11)
Le Mans SartheLe Mans Sarthe (FRA)
20h30Scandone Avellino (ITA)Scandone Avellino74 - 88
(22-18, 19-28, 26-19, 7-23)
BK VentspilsBK Ventspils (LAT)
12 December 2018
18h30Anwil Wloclawek (POL)Anwil Wloclawek84 - 71
(23-9, 20-24, 20-11, 21-27)
BK VentspilsBK Ventspils (LAT)
20h00MHP Riesen Ludwigsburg (GER)MHP Riesen Ludwigsburg76 - 88
(25-20, 12-21, 22-22, 17-25)
Bandirma BIKBandirma BIK (TUR)
20h30Le Mans Sarthe (FRA)Le Mans Sarthe71 - 80
(18-22, 17-19, 21-20, 15-19)
CB MurciaCB Murcia (SPA)
20h30Scandone Avellino (ITA)Scandone Avellino71 - 92
(16-24, 14-19, 24-30, 17-19)
Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)
18 December 2018
17h00Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod86 - 62
(26-13, 20-17, 20-18, 20-14)
Anwil WloclawekAnwil Wloclawek (POL)
20h30Le Mans Sarthe (FRA)Le Mans Sarthe85 - 71
(24-21, 20-21, 22-12, 19-17)
Bandirma BIKBandirma BIK (TUR)
19 December 2018
18h00BK Ventspils (LAT)BK Ventspils61 - 67
(13-13, 11-17, 19-16, 18-21)
CB MurciaCB Murcia (SPA)
20h30Scandone Avellino (ITA)Scandone Avellino82 - 76
(22-11, 21-17, 21-28, 18-20)
MHP Riesen LudwigsburgMHP Riesen Ludwigsburg (GER)
8 January 2019
18h30Anwil Wloclawek (POL)Anwil Wloclawek62 - 72
(15-23, 16-16, 9-17, 22-16)
Scandone AvellinoScandone Avellino (ITA)
9 January 2019
18h00Bandirma BIK (TUR)Bandirma BIK78 - 63
(19-21, 20-13, 26-12, 13-17)
BK VentspilsBK Ventspils (LAT)
20h00MHP Riesen Ludwigsburg (GER)MHP Riesen Ludwigsburg68 - 73
(15-15, 20-17, 16-17, 17-24)
Le Mans SartheLe Mans Sarthe (FRA)
20h30CB Murcia (SPA)CB Murcia94 - 90 ot
(17-17, 14-23, 20-12, 22-21)
Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)
15 January 2019
18h00BK Ventspils (LAT)BK Ventspils88 - 77
(26-19, 19-20, 16-22, 27-16)
Le Mans SartheLe Mans Sarthe (FRA)
16 January 2019
17h00Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod72 - 75
(15-19, 27-30, 10-14, 20-12)
Bandirma BIKBandirma BIK (TUR)
18h30Anwil Wloclawek (POL)Anwil Wloclawek74 - 87
(25-22, 22-16, 17-26, 10-23)
MHP Riesen LudwigsburgMHP Riesen Ludwigsburg (GER)
20h30Scandone Avellino (ITA)Scandone Avellino57 - 63
(16-21, 16-11, 8-18, 17-13)
CB MurciaCB Murcia (SPA)
22 January 2019
18h00Bandirma BIK (TUR)Bandirma BIK96 - 88
(27-19, 25-27, 24-17, 20-25)
Scandone AvellinoScandone Avellino (ITA)
20h00MHP Riesen Ludwigsburg (GER)MHP Riesen Ludwigsburg81 - 99
(17-23, 16-15, 25-27, 23-34)
BK VentspilsBK Ventspils (LAT)
20h30CB Murcia (SPA)CB Murcia78 - 70
(23-21, 27-9, 13-22, 15-18)
Anwil WloclawekAnwil Wloclawek (POL)
20h30Le Mans Sarthe (FRA)Le Mans Sarthe89 - 74
(20-21, 22-20, 23-11, 24-22)
Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)
29 January 2019
17h00Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod82 - 73
(26-17, 19-14, 18-18, 19-24)
BK VentspilsBK Ventspils (LAT)
20h30CB Murcia (SPA)CB Murcia73 - 47
(11-11, 22-5, 20-21, 20-10)
MHP Riesen LudwigsburgMHP Riesen Ludwigsburg (GER)
30 January 2019
18h30Anwil Wloclawek (POL)Anwil Wloclawek84 - 95 ot
(29-19, 18-20, 20-22, 13-19)
Bandirma BIKBandirma BIK (TUR)
20h30Scandone Avellino (ITA)Scandone Avellino68 - 81
(23-16, 15-19, 10-27, 20-19)
Le Mans SartheLe Mans Sarthe (FRA)
5 February 2019
18h30MHP Riesen Ludwigsburg (GER)MHP Riesen Ludwigsburg59 - 85
(18-17, 15-22, 15-31, 11-15)
Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)
18h30Le Mans Sarthe (FRA)Le Mans Sarthe88 - 79 ot
(17-18, 17-17, 27-24, 15-17)
Anwil WloclawekAnwil Wloclawek (POL)
18h30BK Ventspils (LAT)BK Ventspils106 - 102 ot
(23-26, 24-24, 15-15, 28-25)
Scandone AvellinoScandone Avellino (ITA)
20h30Bandirma BIK (TUR)Bandirma BIK71 - 86
(13-29, 18-23, 20-16, 20-18)
CB MurciaCB Murcia (SPA)

Detail of the results


Group B (09/10/2018 - 05/02/2019)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1CB Canarias La Laguna (SPA)24141121147935+212
2Reyer Venezia Mestre (ITA)241410411701096+74
3Nanterre 92 (FRA)22148611591046+113
4PAOK BC Thessaloniki (GRE)22148611271036+91
5Hapoel Holon (ISR)21147711451117+28
6Telekom Bonn (GER)19146711101164-54
7Fribourg Olympic (SWI)171431110571184-127
8BK Opava (CZE)16142129521289-337
9 October 2018
20h30Reyer Venezia Mestre (ITA)Reyer Venezia Mestre69 - 59
(17-15, 26-20, 13-11, 13-13)
PAOK BC ThessalonikiPAOK BC Thessaloniki (GRE)
20h30CB Canarias La Laguna (SPA)CB Canarias La Laguna87 - 68
(29-13, 17-23, 25-14, 16-18)
Telekom BonnTelekom Bonn (GER)
10 October 2018
18h30BK Opava (CZE)BK Opava74 - 67
(28-16, 17-16, 12-21, 17-14)
Nanterre 92Nanterre 92 (FRA)
20h00Hapoel Holon (ISR)Hapoel Holon93 - 69
(16-15, 21-25, 29-12, 27-17)
Fribourg OlympicFribourg Olympic (SWI)
16 October 2018
18h30PAOK BC Thessaloniki (GRE)PAOK BC Thessaloniki95 - 100
(23-33, 30-24, 23-25, 19-18)
Telekom BonnTelekom Bonn (GER)
17 October 2018
20h00Fribourg Olympic (SWI)Fribourg Olympic97 - 79
(19-17, 24-23, 32-18, 22-21)
BK OpavaBK Opava (CZE)
20h30Nanterre 92 (FRA)Nanterre 9258 - 75
(7-20, 16-25, 28-15, 7-15)
CB Canarias La LagunaCB Canarias La Laguna (SPA)
20h30Reyer Venezia Mestre (ITA)Reyer Venezia Mestre111 - 104 ot
(26-23, 17-26, 19-20, 20-13)
Hapoel HolonHapoel Holon (ISR)
23 October 2018
18h30BK Opava (CZE)BK Opava72 - 90
(19-29, 17-22, 16-19, 20-20)
Reyer Venezia MestreReyer Venezia Mestre (ITA)
18h45Hapoel Holon (ISR)Hapoel Holon72 - 68
(18-25, 16-17, 20-14, 18-12)
PAOK BC ThessalonikiPAOK BC Thessaloniki (GRE)
20h00Telekom Bonn (GER)Telekom Bonn57 - 81
(17-11, 18-19, 15-23, 7-28)
Nanterre 92Nanterre 92 (FRA)
20h30CB Canarias La Laguna (SPA)CB Canarias La Laguna91 - 68
(21-14, 22-16, 25-15, 23-23)
Fribourg OlympicFribourg Olympic (SWI)
30 October 2018
18h30PAOK BC Thessaloniki (GRE)PAOK BC Thessaloniki83 - 82
(20-18, 21-17, 12-19, 30-28)
Nanterre 92Nanterre 92 (FRA)
20h00Fribourg Olympic (SWI)Fribourg Olympic79 - 83
(21-14, 19-18, 22-25, 17-26)
Telekom BonnTelekom Bonn (GER)
20h00Hapoel Holon (ISR)Hapoel Holon88 - 72
(23-19, 15-22, 26-19, 24-12)
BK OpavaBK Opava (CZE)
31 October 2018
20h30Reyer Venezia Mestre (ITA)Reyer Venezia Mestre65 - 72
(20-20, 12-20, 20-7, 13-25)
CB Canarias La LagunaCB Canarias La Laguna (SPA)
6 November 2018
18h30BK Opava (CZE)BK Opava69 - 94
(31-24, 14-23, 15-27, 9-20)
PAOK BC ThessalonikiPAOK BC Thessaloniki (GRE)
20h00Telekom Bonn (GER)Telekom Bonn84 - 94
(20-34, 27-15, 18-21, 19-24)
Reyer Venezia MestreReyer Venezia Mestre (ITA)
20h30CB Canarias La Laguna (SPA)CB Canarias La Laguna84 - 52
(28-15, 16-13, 18-10, 22-14)
Hapoel HolonHapoel Holon (ISR)
20h30Nanterre 92 (FRA)Nanterre 9296 - 87
(22-26, 24-23, 27-16, 23-22)
Fribourg OlympicFribourg Olympic (SWI)
13 November 2018
18h30Hapoel Holon (ISR)Hapoel Holon94 - 74
(22-19, 27-22, 21-16, 24-17)
Telekom BonnTelekom Bonn (GER)
20h30Reyer Venezia Mestre (ITA)Reyer Venezia Mestre87 - 99
(19-31, 28-14, 22-21, 18-33)
Nanterre 92Nanterre 92 (FRA)
14 November 2018
18h00BK Opava (CZE)BK Opava70 - 92
(19-26, 19-20, 13-28, 19-18)
CB Canarias La LagunaCB Canarias La Laguna (SPA)
18h30PAOK BC Thessaloniki (GRE)PAOK BC Thessaloniki92 - 61
(32-10, 19-14, 18-13, 23-24)
Fribourg OlympicFribourg Olympic (SWI)
20 November 2018
20h00Fribourg Olympic (SWI)Fribourg Olympic86 - 96 ot
(23-17, 19-23, 13-16, 22-21)
Reyer Venezia MestreReyer Venezia Mestre (ITA)
20h00Telekom Bonn (GER)Telekom Bonn114 - 77
(32-18, 26-22, 39-20, 17-17)
BK OpavaBK Opava (CZE)
21 November 2018
20h30CB Canarias La Laguna (SPA)CB Canarias La Laguna65 - 66
(12-19, 21-13, 9-16, 23-18)
PAOK BC ThessalonikiPAOK BC Thessaloniki (GRE)
20h30Nanterre 92 (FRA)Nanterre 9270 - 82
(19-20, 8-20, 17-22, 26-20)
Hapoel HolonHapoel Holon (ISR)
11 December 2018
20h00Telekom Bonn (GER)Telekom Bonn82 - 82
(23-24, 20-16, 21-19, 18-23)
CB Canarias La LagunaCB Canarias La Laguna (SPA)
12 December 2018
18h30PAOK BC Thessaloniki (GRE)PAOK BC Thessaloniki77 - 76
(25-17, 21-20, 9-17, 22-22)
Reyer Venezia MestreReyer Venezia Mestre (ITA)
20h30Fribourg Olympic (SWI)Fribourg Olympic90 - 95
(24-30, 27-30, 17-13, 22-22)
Hapoel HolonHapoel Holon (ISR)
20h30Nanterre 92 (FRA)Nanterre 92110 - 64
(33-11, 27-13, 24-16, 26-24)
BK OpavaBK Opava (CZE)
18 December 2018
20h00Hapoel Holon (ISR)Hapoel Holon69 - 70
(24-20, 17-14, 13-22, 15-14)
Reyer Venezia MestreReyer Venezia Mestre (ITA)
20h00Telekom Bonn (GER)Telekom Bonn94 - 77
(26-16, 20-15, 23-25, 25-21)
PAOK BC ThessalonikiPAOK BC Thessaloniki (GRE)
20h30CB Canarias La Laguna (SPA)CB Canarias La Laguna79 - 68
(19-20, 23-18, 16-23, 21-7)
Nanterre 92Nanterre 92 (FRA)
19 December 2018
18h30BK Opava (CZE)BK Opava76 - 77
(22-30, 22-17, 18-12, 14-18)
Fribourg OlympicFribourg Olympic (SWI)
8 January 2019
18h30PAOK BC Thessaloniki (GRE)PAOK BC Thessaloniki92 - 77
(25-11, 22-20, 24-24, 21-22)
Hapoel HolonHapoel Holon (ISR)
20h00Fribourg Olympic (SWI)Fribourg Olympic66 - 72
(13-18, 15-20, 19-19, 19-15)
CB Canarias La LagunaCB Canarias La Laguna (SPA)
20h30Reyer Venezia Mestre (ITA)Reyer Venezia Mestre102 - 81
(13-20, 24-18, 33-23, 32-20)
BK OpavaBK Opava (CZE)
9 January 2019
20h30Nanterre 92 (FRA)Nanterre 92103 - 56
(26-15, 28-13, 24-21, 25-7)
Telekom BonnTelekom Bonn (GER)
15 January 2019
20h00Telekom Bonn (GER)Telekom Bonn63 - 70
(16-18, 10-20, 26-16, 11-16)
Fribourg OlympicFribourg Olympic (SWI)
20h30CB Canarias La Laguna (SPA)CB Canarias La Laguna78 - 80
(20-21, 23-24, 18-11, 17-24)
Reyer Venezia MestreReyer Venezia Mestre (ITA)
16 January 2019
18h30BK Opava (CZE)BK Opava64 - 97
(19-30, 12-23, 15-23, 18-21)
Hapoel HolonHapoel Holon (ISR)
20h30Nanterre 92 (FRA)Nanterre 9279 - 70
(25-25, 18-16, 19-19, 17-10)
PAOK BC ThessalonikiPAOK BC Thessaloniki (GRE)
22 January 2019
20h30Reyer Venezia Mestre (ITA)Reyer Venezia Mestre69 - 73
(23-18, 17-17, 16-17, 13-21)
Telekom BonnTelekom Bonn (GER)
23 January 2019
18h30PAOK BC Thessaloniki (GRE)PAOK BC Thessaloniki93 - 43
(26-12, 23-10, 19-15, 25-6)
BK OpavaBK Opava (CZE)
20h00Hapoel Holon (ISR)Hapoel Holon77 - 88
(13-19, 26-15, 20-23, 18-31)
CB Canarias La LagunaCB Canarias La Laguna (SPA)
20h00Fribourg Olympic (SWI)Fribourg Olympic81 - 92
(19-22, 15-22, 29-24, 18-24)
Nanterre 92Nanterre 92 (FRA)
29 January 2019
20h00Telekom Bonn (GER)Telekom Bonn91 - 83
(25-17, 24-28, 21-14, 21-24)
Hapoel HolonHapoel Holon (ISR)
30 January 2019
20h00Fribourg Olympic (SWI)Fribourg Olympic64 - 84
(12-22, 22-19, 17-21, 13-22)
PAOK BC ThessalonikiPAOK BC Thessaloniki (GRE)
20h30Nanterre 92 (FRA)Nanterre 9280 - 89 ot
(21-19, 13-20, 19-12, 21-23)
Reyer Venezia MestreReyer Venezia Mestre (ITA)
20h30CB Canarias La Laguna (SPA)CB Canarias La Laguna97 - 38
(29-8, 25-11, 24-10, 19-9)
BK OpavaBK Opava (CZE)
5 February 2019
20h30Hapoel Holon (ISR)Hapoel Holon62 - 74
(15-27, 13-15, 19-17, 15-15)
Nanterre 92Nanterre 92 (FRA)
20h30Reyer Venezia Mestre (ITA)Reyer Venezia Mestre72 - 62
(28-8, 12-18, 9-16, 23-20)
Fribourg OlympicFribourg Olympic (SWI)
20h30BK Opava (CZE)BK Opava73 - 71
(22-21, 19-13, 15-19, 17-18)
Telekom BonnTelekom Bonn (GER)
20h30PAOK BC Thessaloniki (GRE)PAOK BC Thessaloniki77 - 85
(18-17, 14-18, 23-23, 22-27)
CB Canarias La LagunaCB Canarias La Laguna (SPA)

Detail of the results


Group C (09/10/2018 - 06/02/2019)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Hapoel Jerusalem (ISR)261412212651093+172
2AEK Athens (GRE)261412211331034+99
3Brose Bamberg (GER)23149511521136+16
4Antwerp Giants (BEL)21147711201099+21
5Lietkabelis Panevezys (LTU)19145910731107-34
6Dijon JDA (FRA)181441010581118-60
7Basketball Nymburk (CZE)181441010971183-86
8Fuenlabrada (SPA)171431110821210-128
9 October 2018
18h00Lietkabelis Panevezys (LTU)Lietkabelis Panevezys87 - 91 ot
(17-27, 23-14, 24-13, 16-26)
Antwerp GiantsAntwerp Giants (BEL)
20h30Dijon JDA (FRA)Dijon JDA74 - 63
(17-15, 18-16, 17-22, 22-10)
Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
10 October 2018
18h30AEK Athens (GRE)AEK Athens75 - 79
(21-16, 21-15, 13-27, 20-21)
Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
20h00Brose Bamberg (GER)Brose Bamberg88 - 89
(19-23, 25-21, 15-19, 29-26)
FuenlabradaFuenlabrada (SPA)
16 October 2018
18h30Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk93 - 94 ot
(17-30, 19-22, 26-14, 20-16)
AEK AthensAEK Athens (GRE)
20h00Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem81 - 67
(12-15, 24-19, 22-12, 23-21)
Lietkabelis PanevezysLietkabelis Panevezys (LTU)
20h30Fuenlabrada (SPA)Fuenlabrada96 - 84
(28-18, 24-24, 26-17, 18-25)
Antwerp GiantsAntwerp Giants (BEL)
17 October 2018
20h00Brose Bamberg (GER)Brose Bamberg73 - 64
(4-13, 24-17, 19-18, 26-16)
Dijon JDADijon JDA (FRA)
24 October 2018
18h00Lietkabelis Panevezys (LTU)Lietkabelis Panevezys97 - 86
(24-29, 17-17, 31-19, 25-21)
Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
18h30AEK Athens (GRE)AEK Athens93 - 86
(21-15, 23-19, 23-25, 26-27)
Brose BambergBrose Bamberg (GER)
20h00Antwerp Giants (BEL)Antwerp Giants101 - 89
(25-31, 24-20, 25-22, 27-16)
Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
20h30Dijon JDA (FRA)Dijon JDA85 - 87
(21-26, 16-20, 19-20, 29-21)
FuenlabradaFuenlabrada (SPA)
30 October 2018
20h30Dijon JDA (FRA)Dijon JDA80 - 90
(24-22, 22-16, 15-32, 19-20)
AEK AthensAEK Athens (GRE)
31 October 2018
18h30Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk82 - 74
(21-17, 22-20, 21-25, 18-12)
Antwerp GiantsAntwerp Giants (BEL)
20h00Brose Bamberg (GER)Brose Bamberg82 - 77
(18-18, 25-24, 14-20, 25-15)
Lietkabelis PanevezysLietkabelis Panevezys (LTU)
20h30Fuenlabrada (SPA)Fuenlabrada75 - 105
(21-25, 16-32, 15-22, 23-26)
Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
6 November 2018
18h00Lietkabelis Panevezys (LTU)Lietkabelis Panevezys78 - 62
(13-10, 16-12, 21-22, 28-18)
Dijon JDADijon JDA (FRA)
20h00Antwerp Giants (BEL)Antwerp Giants76 - 85
(15-30, 25-21, 17-13, 19-21)
Brose BambergBrose Bamberg (GER)
7 November 2018
18h30AEK Athens (GRE)AEK Athens78 - 71
(24-19, 17-15, 18-20, 19-17)
FuenlabradaFuenlabrada (SPA)
18h45Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem88 - 64
(26-18, 19-14, 21-8, 22-24)
Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
13 November 2018
18h30AEK Athens (GRE)AEK Athens65 - 59
(17-13, 14-18, 16-20, 18-8)
Lietkabelis PanevezysLietkabelis Panevezys (LTU)
20h30Dijon JDA (FRA)Dijon JDA61 - 80
(17-16, 16-18, 13-22, 15-24)
Antwerp GiantsAntwerp Giants (BEL)
14 November 2018
20h00Brose Bamberg (GER)Brose Bamberg85 - 88
(27-24, 16-17, 24-21, 18-26)
Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
20h30Fuenlabrada (SPA)Fuenlabrada71 - 72
(12-20, 11-18, 19-19, 29-15)
Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
20 November 2018
18h30Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk78 - 84
(20-23, 26-20, 19-19, 13-22)
Brose BambergBrose Bamberg (GER)
20h00Antwerp Giants (BEL)Antwerp Giants64 - 71
(24-20, 14-8, 11-23, 15-20)
AEK AthensAEK Athens (GRE)
20h00Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem86 - 72
(23-20, 25-19, 18-15, 20-18)
Dijon JDADijon JDA (FRA)
21 November 2018
18h00Lietkabelis Panevezys (LTU)Lietkabelis Panevezys78 - 67
(17-9, 24-20, 17-24, 20-14)
FuenlabradaFuenlabrada (SPA)
11 December 2018
18h30Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk78 - 89
(17-20, 20-31, 23-20, 18-18)
Dijon JDADijon JDA (FRA)
18h45Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem70 - 83
(22-29, 21-19, 13-13, 14-22)
AEK AthensAEK Athens (GRE)
20h00Antwerp Giants (BEL)Antwerp Giants70 - 64
(16-8, 10-16, 25-18, 19-22)
Lietkabelis PanevezysLietkabelis Panevezys (LTU)
12 December 2018
20h30Fuenlabrada (SPA)Fuenlabrada65 - 75
(15-16, 16-18, 22-18, 12-23)
Brose BambergBrose Bamberg (GER)
18 December 2018
18h00Lietkabelis Panevezys (LTU)Lietkabelis Panevezys70 - 97
(26-26, 15-30, 16-24, 13-17)
Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
20h00Antwerp Giants (BEL)Antwerp Giants102 - 78
(28-25, 16-20, 22-15, 36-18)
FuenlabradaFuenlabrada (SPA)
19 December 2018
18h30AEK Athens (GRE)AEK Athens80 - 76
(20-19, 9-13, 24-19, 27-25)
Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
18h30Dijon JDA (FRA)Dijon JDA97 - 101 ot
(16-25, 18-18, 21-22, 29-19)
Brose BambergBrose Bamberg (GER)
8 January 2019
18h30Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk78 - 71
(19-26, 18-6, 16-23, 25-16)
Lietkabelis PanevezysLietkabelis Panevezys (LTU)
20h00Brose Bamberg (GER)Brose Bamberg77 - 73
(19-20, 20-19, 17-16, 21-18)
AEK AthensAEK Athens (GRE)
20h30Fuenlabrada (SPA)Fuenlabrada59 - 73
(13-19, 18-15, 3-20, 25-19)
Dijon JDADijon JDA (FRA)
9 January 2019
18h00Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem92 - 72
(25-22, 29-20, 19-12, 19-18)
Antwerp GiantsAntwerp Giants (BEL)
15 January 2019
20h00Antwerp Giants (BEL)Antwerp Giants85 - 72
(29-27, 15-20, 15-18, 26-7)
Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
20h00Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem91 - 77
(27-13, 20-23, 19-19, 25-22)
FuenlabradaFuenlabrada (SPA)
16 January 2019
18h00Lietkabelis Panevezys (LTU)Lietkabelis Panevezys84 - 67
(22-10, 23-22, 15-23, 24-12)
Brose BambergBrose Bamberg (GER)
18h30AEK Athens (GRE)AEK Athens80 - 56
(14-15, 22-15, 26-9, 18-17)
Dijon JDADijon JDA (FRA)
22 January 2019
18h30Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk80 - 111
(16-23, 19-28, 30-34, 15-26)
Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
23 January 2019
20h00Brose Bamberg (GER)Brose Bamberg82 - 78Antwerp GiantsAntwerp Giants (BEL)
20h30Fuenlabrada (SPA)Fuenlabrada82 - 90AEK AthensAEK Athens (GRE)
20h30Dijon JDA (FRA)Dijon JDA99 - 91Lietkabelis PanevezysLietkabelis Panevezys (LTU)
29 January 2019
18h00Lietkabelis Panevezys (LTU)Lietkabelis Panevezys65 - 84AEK AthensAEK Athens (GRE)
18h30Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk104 - 87FuenlabradaFuenlabrada (SPA)
20h00Antwerp Giants (BEL)Antwerp Giants67 - 63Dijon JDADijon JDA (FRA)
30 January 2019
20h00Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem103 - 89Brose BambergBrose Bamberg (GER)
6 February 2019
20h30AEK Athens (GRE)AEK Athens77 - 76Antwerp GiantsAntwerp Giants (BEL)
20h30Brose Bamberg (GER)Brose Bamberg78 - 71
(19-23, 27-13, 13-15, 19-20)
Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
20h30Fuenlabrada (SPA)Fuenlabrada78 - 85
(26-19, 22-22, 19-22, 11-22)
Lietkabelis PanevezysLietkabelis Panevezys (LTU)
20h30Dijon JDA (FRA)Dijon JDA83 - 85
(23-29, 15-21, 25-16, 20-19)
Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)

Detail of the results


Group D (09/10/2018 - 06/02/2019)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Virtus Bologna (ITA)241410412031099+104
2Besiktas Istanbul (TUR)23149510891064+25
3Klaipedos Neptunas (LTU)22148611661132+34
4Strasbourg IG (FRA)22148610901085+5
5Promitheas Patras BC (GRE)22148611431145-2
6BC Oostende (BEL)21147710711119-48
7BBC Bayreuth (GER)19145910811092-11
8Olimpija Ljubljana (SLO)151411310491156-107
9 October 2018
18h30Olimpija Ljubljana (SLO)Olimpija Ljubljana71 - 81
(21-19, 13-27, 22-24, 15-11)
Strasbourg IGStrasbourg IG (FRA)
20h00BBC Bayreuth (GER)BBC Bayreuth70 - 78
(20-19, 18-20, 15-20, 17-19)
Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
10 October 2018
20h30Virtus Bologna (ITA)Virtus Bologna83 - 78 ot
(10-19, 14-14, 19-21, 26-15)
Klaipedos NeptunasKlaipedos Neptunas (LTU)
20h30BC Oostende (BEL)BC Oostende84 - 93
(19-19, 24-34, 22-15, 19-25)
Promitheas Patras BCPromitheas Patras BC (GRE)
16 October 2018
20h30Strasbourg IG (FRA)Strasbourg IG67 - 63
(14-19, 19-20, 16-13, 18-11)
BBC BayreuthBBC Bayreuth (GER)
20h30Virtus Bologna (ITA)Virtus Bologna89 - 60
(21-22, 22-3, 27-14, 19-21)
BC OostendeBC Oostende (BEL)
17 October 2018
18h00Klaipedos Neptunas (LTU)Klaipedos Neptunas78 - 63
(22-12, 16-21, 17-7, 23-23)
Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
18h30Promitheas Patras BC (GRE)Promitheas Patras BC79 - 77
(17-20, 20-22, 23-19, 19-16)
Olimpija LjubljanaOlimpija Ljubljana (SLO)
24 October 2018
18h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul71 - 78
(15-15, 21-20, 20-24, 15-19)
Strasbourg IGStrasbourg IG (FRA)
20h00BBC Bayreuth (GER)BBC Bayreuth70 - 75
(16-25, 14-18, 18-14, 22-18)
Promitheas Patras BCPromitheas Patras BC (GRE)
20h30Olimpija Ljubljana (SLO)Olimpija Ljubljana61 - 92Virtus BolognaVirtus Bologna (ITA)
20h30BC Oostende (BEL)BC Oostende91 - 89Klaipedos NeptunasKlaipedos Neptunas (LTU)
30 October 2018
20h30BC Oostende (BEL)BC Oostende73 - 79Olimpija LjubljanaOlimpija Ljubljana (SLO)
20h30Virtus Bologna (ITA)Virtus Bologna74 - 67BBC BayreuthBBC Bayreuth (GER)
31 October 2018
18h00Klaipedos Neptunas (LTU)Klaipedos Neptunas92 - 83Strasbourg IGStrasbourg IG (FRA)
18h30Promitheas Patras BC (GRE)Promitheas Patras BC80 - 72Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
7 November 2018
18h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul90 - 94Virtus BolognaVirtus Bologna (ITA)
18h30Olimpija Ljubljana (SLO)Olimpija Ljubljana88 - 97
(17-24, 30-32, 21-24, 20-17)
Klaipedos NeptunasKlaipedos Neptunas (LTU)
20h00BBC Bayreuth (GER)BBC Bayreuth87 - 71BC OostendeBC Oostende (BEL)
20h30Strasbourg IG (FRA)Strasbourg IG83 - 78
(17-16, 12-25, 22-18, 32-19)
Promitheas Patras BCPromitheas Patras BC (GRE)
13 November 2018
18h00Klaipedos Neptunas (LTU)Klaipedos Neptunas82 - 83
(16-14, 20-20, 19-23, 27-26)
Promitheas Patras BCPromitheas Patras BC (GRE)
20h30Olimpija Ljubljana (SLO)Olimpija Ljubljana67 - 76
(14-18, 25-19, 10-10, 18-29)
BBC BayreuthBBC Bayreuth (GER)
14 November 2018
20h30BC Oostende (BEL)BC Oostende66 - 73
(19-20, 21-17, 9-24, 17-12)
Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
20h30Virtus Bologna (ITA)Virtus Bologna87 - 81
(13-18, 27-22, 21-18, 26-23)
Strasbourg IGStrasbourg IG (FRA)
20 November 2018
20h00BBC Bayreuth (GER)BBC Bayreuth104 - 78
(24-15, 24-23, 30-22, 24-18)
Klaipedos NeptunasKlaipedos Neptunas (LTU)
20h30Strasbourg IG (FRA)Strasbourg IG61 - 64
(8-20, 18-11, 8-15, 27-18)
BC OostendeBC Oostende (BEL)
21 November 2018
18h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul94 - 84
(27-24, 30-15, 18-29, 19-16)
Olimpija LjubljanaOlimpija Ljubljana (SLO)
18h30Promitheas Patras BC (GRE)Promitheas Patras BC85 - 95
(20-27, 19-20, 24-23, 22-25)
Virtus BolognaVirtus Bologna (ITA)
11 December 2018
18h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul74 - 90
(13-19, 24-11, 16-28, 21-32)
BBC BayreuthBBC Bayreuth (GER)
18h30Promitheas Patras BC (GRE)Promitheas Patras BC84 - 88
(22-21, 24-28, 17-13, 21-26)
BC OostendeBC Oostende (BEL)
20h30Strasbourg IG (FRA)Strasbourg IG81 - 73
(23-16, 20-21, 13-18, 25-18)
Olimpija LjubljanaOlimpija Ljubljana (SLO)
12 December 2018
18h00Klaipedos Neptunas (LTU)Klaipedos Neptunas88 - 85
(16-22, 25-25, 21-20, 26-18)
Virtus BolognaVirtus Bologna (ITA)
18 December 2018
18h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul77 - 70
(20-20, 18-20, 20-12, 19-18)
Klaipedos NeptunasKlaipedos Neptunas (LTU)
20h30Olimpija Ljubljana (SLO)Olimpija Ljubljana76 - 80
(22-15, 16-11, 20-34, 18-20)
Promitheas Patras BCPromitheas Patras BC (GRE)
19 December 2018
20h00BBC Bayreuth (GER)BBC Bayreuth76 - 84
(6-27, 17-16, 20-19, 33-22)
Strasbourg IGStrasbourg IG (FRA)
20h30BC Oostende (BEL)BC Oostende77 - 76
(20-16, 17-19, 18-21, 22-20)
Virtus BolognaVirtus Bologna (ITA)
8 January 2019
20h30Strasbourg IG (FRA)Strasbourg IG64 - 69
(21-20, 15-12, 15-20, 13-17)
Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
9 January 2019
18h00Klaipedos Neptunas (LTU)Klaipedos Neptunas77 - 79
(12-21, 27-18, 20-21, 18-19)
BC OostendeBC Oostende (BEL)
18h30Promitheas Patras BC (GRE)Promitheas Patras BC95 - 78BBC BayreuthBBC Bayreuth (GER)
20h30Virtus Bologna (ITA)Virtus Bologna87 - 84Olimpija LjubljanaOlimpija Ljubljana (SLO)
15 January 2019
18h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul96 - 74Promitheas Patras BCPromitheas Patras BC (GRE)
20h30Strasbourg IG (FRA)Strasbourg IG80 - 90Klaipedos NeptunasKlaipedos Neptunas (LTU)
16 January 2019
20h00BBC Bayreuth (GER)BBC Bayreuth83 - 93Virtus BolognaVirtus Bologna (ITA)
20h30Olimpija Ljubljana (SLO)Olimpija Ljubljana69 - 71BC OostendeBC Oostende (BEL)
22 January 2019
18h30Promitheas Patras BC (GRE)Promitheas Patras BC77 - 64Strasbourg IGStrasbourg IG (FRA)
20h30BC Oostende (BEL)BC Oostende82 - 62BBC BayreuthBBC Bayreuth (GER)
23 January 2019
18h00Klaipedos Neptunas (LTU)Klaipedos Neptunas82 - 74
(29-20, 22-22, 18-20, 13-12)
Olimpija LjubljanaOlimpija Ljubljana (SLO)
20h30Virtus Bologna (ITA)Virtus Bologna70 - 71
(18-26, 6-20, 20-14, 26-11)
Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
29 January 2019
18h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul80 - 71
(13-18, 27-21, 30-20, 10-12)
BC OostendeBC Oostende (BEL)
20h30Strasbourg IG (FRA)Strasbourg IG83 - 80
(22-22, 21-22, 21-15, 19-21)
Virtus BolognaVirtus Bologna (ITA)
30 January 2019
18h30Promitheas Patras BC (GRE)Promitheas Patras BC69 - 82
(15-26, 24-22, 11-12, 19-22)
Klaipedos NeptunasKlaipedos Neptunas (LTU)
20h00BBC Bayreuth (GER)BBC Bayreuth82 - 71
(24-18, 18-25, 18-12, 22-16)
Olimpija LjubljanaOlimpija Ljubljana (SLO)
6 February 2019
18h30Olimpija Ljubljana (SLO)Olimpija Ljubljana75 - 81Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
18h30Klaipedos Neptunas (LTU)Klaipedos Neptunas83 - 73
(19-12, 24-21, 19-20, 21-20)
BBC BayreuthBBC Bayreuth (GER)
18h30BC Oostende (BEL)BC Oostende94 - 100 otStrasbourg IGStrasbourg IG (FRA)
18h30Virtus Bologna (ITA)Virtus Bologna98 - 91 otPromitheas Patras BCPromitheas Patras BC (GRE)

Detail of the results


Final Round (Belgium - Antwerpen - 05/03/2019 - 05/05/2019)


Round of 16
5 March 2019
17h00Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod95 - 72
(23-18, 22-10, 26-24, 24-20)
Reyer Venezia MestreReyer Venezia Mestre (ITA)
18h30PAOK BC Thessaloniki (GRE)PAOK BC Thessaloniki75 - 84
(11-30, 25-15, 10-20, 29-19)
AEK AthensAEK Athens (GRE)
20h30Le Mans Sarthe (FRA)Le Mans Sarthe74 - 74
(21-24, 17-16, 17-19, 19-15)
Virtus BolognaVirtus Bologna (ITA)
6 March 2019
18h00Klaipedos Neptunas (LTU)Klaipedos Neptunas74 - 86
(14-23, 27-20, 13-18, 20-25)
Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
18h30Promitheas Patras BC (GRE)Promitheas Patras BC69 - 57
(21-15, 26-16, 10-14, 12-12)
CB Canarias La LagunaCB Canarias La Laguna (SPA)
20h00Antwerp Giants (BEL)Antwerp Giants75 - 67
(23-12, 22-19, 14-20, 16-16)
CB MurciaCB Murcia (SPA)
20h00Brose Bamberg (GER)Brose Bamberg81 - 79
(23-18, 22-28, 19-20, 17-13)
Bandirma BIKBandirma BIK (TUR)
20h30Nanterre 92 (FRA)Nanterre 9268 - 59
(16-18, 18-9, 19-18, 15-14)
Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
12 March 2019
18h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul60 - 62
(14-7, 12-17, 14-20, 20-18)
Nanterre 92Nanterre 92 (FRA)
20h30Reyer Venezia Mestre (ITA)Reyer Venezia Mestre84 - 66
(19-12, 18-19, 23-19, 24-16)
Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)
13 March 2019
18h00Bandirma BIK (TUR)Bandirma BIK85 - 88
(23-23, 17-23, 20-21, 25-21)
Brose BambergBrose Bamberg (GER)
18h30AEK Athens (GRE)AEK Athens62 - 63
(18-14, 14-13, 13-20, 17-16)
PAOK BC ThessalonikiPAOK BC Thessaloniki (GRE)
18h45Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem84 - 64
(20-16, 16-13, 27-21, 21-14)
Klaipedos NeptunasKlaipedos Neptunas (LTU)
20h30CB Murcia (SPA)CB Murcia78 - 77
(26-19, 16-18, 19-16, 17-24)
Antwerp GiantsAntwerp Giants (BEL)
20h30CB Canarias La Laguna (SPA)CB Canarias La Laguna79 - 57
(27-14, 17-9, 20-18, 15-16)
Promitheas Patras BCPromitheas Patras BC (GRE)
20h30Virtus Bologna (ITA)Virtus Bologna81 - 58
(25-10, 18-15, 20-10, 18-23)
Le Mans SartheLe Mans Sarthe (FRA)

Quarter-Finals
27 March 2019
17h00Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod68 - 83
(21-27, 21-15, 10-20, 16-21)
Antwerp GiantsAntwerp Giants (BEL)
19h30Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem75 - 73
(22-17, 23-19, 10-23, 20-14)
CB Canarias La LagunaCB Canarias La Laguna (SPA)
20h00Brose Bamberg (GER)Brose Bamberg71 - 67
(11-10, 17-20, 21-20, 22-17)
AEK AthensAEK Athens (GRE)
20h30Nanterre 92 (FRA)Nanterre 9283 - 75
(20-18, 20-21, 22-20, 21-16)
Virtus BolognaVirtus Bologna (ITA)
3 April 2019
18h30AEK Athens (GRE)AEK Athens69 - 67
(20-17, 16-15, 18-17, 15-18)
Brose BambergBrose Bamberg (GER)
20h00Antwerp Giants (BEL)Antwerp Giants66 - 61
(19-12, 22-17, 16-17, 9-15)
Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)
20h30Virtus Bologna (ITA)Virtus Bologna73 - 58
(17-12, 24-17, 17-15, 15-14)
Nanterre 92Nanterre 92 (FRA)
20h30CB Canarias La Laguna (SPA)CB Canarias La Laguna81 - 64
(24-10, 16-16, 22-17, 19-21)
Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)

Semi-Finals
3 May 2019
18h30 in AntwerpenVirtus Bologna (ITA)Virtus Bologna67 - 50
(22-11, 20-17, 11-11, 14-11)
Brose BambergBrose Bamberg (GER)
21h15 in AntwerpenCB Canarias La Laguna (SPA)CB Canarias La Laguna70 - 54
(12-20, 19-6, 16-16, 23-12)
Antwerp GiantsAntwerp Giants (BEL)

Third Place Match
5 May 2019
15h00Antwerp Giants (BEL)Antwerp Giants72 - 58Brose BambergBrose Bamberg (GER)

Final
5 May 2019
18h00Virtus Bologna (ITA)Virtus Bologna73 - 61
(20-8, 18-16, 20-20, 15-17)
CB Canarias La LagunaCB Canarias La Laguna (SPA)

Detail of the results


Detailed results

Teams

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved