All sports Site

Menu
Cycling - Tour de Suisse - 2001 - Detailed results

Cycling - Tour de Suisse - 2001 - Detailed results

Choice of a season :

Switzerland

Results 2001

Tour de Suisse 2001

SwitzerlandSwitzerland - 19th June 2001 - 28th June 2001


General classification - 28th June 2001


1USALance Armstrong (USA)US Postal Service35.00.06
2ITAGilberto Simoni (ITA)Lampre - Daikin1.02
3ITAWladimir Belli (ITA)Fassa Bortolo1.34
4SWIBeat Zberg (SWI)Rabobank2.47
5KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekom2.48
6AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiner2.58
7SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Lampre - Daikin3.30
8SPAManuel Beltran Martinez (SPA)Mapei - Quick Step3.37
9FRALaurent Jalabert (FRA)CSC - Tiscali3.46
10SWIDaniel Schnider (SWI)La Française des Jeux5.51
11SWIOscar Camenzind (SWI)Lampre - Daikin5.52
12SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)Cofidis6.13
13SPADaniel Atienza Urendez (SPA)Cofidis6.16
14USATyler Hamilton (USA)US Postal Service7.23
15GERUdo Bölts (GER)Deutsche Telekom7.52
16CZETomas Konecny (CZE)Domo - Farm Frites - Latexco10.10
17AUTGerrit Glomser (AUT)Post Swiss Team10.11
18ITAMassimo Donati (ITA)Tacconi Sport - Vini Caldirola11.32
19ITAStefano Cattai (ITA)Liquigas - Pata12.32
20SWILaurent Dufaux (SWI)Team Saeco12.35
21SLOTadej Valjavec (SLO)Fassa Bortolo13.29
22SWIAlex Zülle (SWI)Coast - Buffalo13.44
23ITAStefano Garzelli (ITA)Mapei - Quick Step14.00
24RUSDmitri Konyshev (RUS)Fassa Bortolo14.10
25SPAMarcelino Garcia Alonso (SPA)CSC - Tiscali14.19
26SWIMauro Gianetti (SWI)Coast - Buffalo14.32
27SPAFrancisco Javier Cerezo Perales (SPA)CSC - Tiscali16.03
28SWINiki Aebersold (SWI)Coast - Buffalo17.13
29SWIReto Bergmann (SWI)Post Swiss Team17.31
30ITAMassimo Codol (ITA)Lampre - Daikin19.13
31ITAMirko Celestino (ITA)Team Saeco19.41
32FRANicolas Jalabert (FRA)CSC - Tiscali20.12
33SWIMarkus Zberg (SWI)Rabobank24.58
34USAChristian Vandevelde (USA)US Postal Service25.30
35SWISteffen Wesemann (SWI)Deutsche Telekom26.53
36AUTMatthias Buxhofer (AUT)Phonak Hearing Systems26.54
37GERRolf Aldag (GER)Deutsche Telekom27.02
38ITAPaolo Bettini (ITA)Mapei - Quick Step27.19
39NORSteffen Kjaergaard (NOR)US Postal Service28.28
40ITAOscar Pozzi (ITA)Fassa Bortolo28.44
41SWIRené Stadelmann (SWI)Phonak Hearing Systems28.50
42FRACédric Vasseur (FRA)US Postal Service30.01
43DENNicki Sørensen (DEN)CSC - Tiscali30.06
44SWIMartin Elmiger (SWI)Post Swiss Team30.18
45FRAFrédéric Guesdon (FRA)La Française des Jeux31.14
46SWIArmin Meier (SWI)Team Saeco33.23
47SWIAlexandre Moos (SWI)Phonak Hearing Systems33.33
48USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Service33.54
49ITAMichele Bartoli (ITA)Mapei - Quick Step33.57
50POLSylvester Szmyd (POL)Tacconi Sport - Vini Caldirola33.59
51SWICédric Fragniere (SWI)Phonak Hearing Systems34.23
52SWIPierre Bourquenoud (SWI)Phonak Hearing Systems34.51
53GERGrischa Niermann (GER)Rabobank35.09
54LUXChristian Poos (LUX)Post Swiss Team35.13
55ITAPaolo Tiralongo (ITA)Fassa Bortolo36.20
56BELGeert Verheyen (BEL)Rabobank37.00
57RSARobert Hunter (RSA)Lampre - Daikin38.51
58POLPiotr Wadecki (POL)Domo - Farm Frites - Latexco40.20
59SWIRolf Huser (SWI)Coast - Buffalo41.40
60ITAFausto Dotti (ITA)Liquigas - Pata41.58
61GERVolker Ordowski (GER)Gerolsteiner42.19
62POLMarek Rutkiewicz (POL)Cofidis44.07
63RUSSergey Ivanov (RUS)Fassa Bortolo45.18
64ITARinaldo Nocentini (ITA)Mapei - Quick Step45.26
65SWISteve Zampieri (SWI)Post Swiss Team46.32
66AUSMatthew White (AUS)US Postal Service46.35
67FRAChristophe Mengin (FRA)La Française des Jeux46.56
68ITAFabio Sacchi (ITA)Team Saeco47.41
69SWEMartin Rittsel (SWE)CSC - Tiscali48.24
70ITAGian Matteo Fagnini (ITA)Deutsche Telekom48.48
71ITALeonardo Giordani (ITA)Fassa Bortolo49.39
72FRAClaude Lamour (FRA)Cofidis49.58
73SWILukas Zumsteg (SWI)Phonak Hearing Systems50.43
74NEDMaarten Den Bakker (NED)Rabobank51.23
75ITACristiano Frattini (ITA)Liquigas - Pata51.26
76RUSViatcheslav Ekimov (RUS)US Postal Service51.37
77FRAEmmanuel Magnien (FRA)La Française des Jeux51.52
78LATRaivis Belohvosciks (LAT)Lampre - Daikin52.01
79BELJohan Museeuw (BEL)Domo - Farm Frites - Latexco53.05
80SWIChristian Sidler (SWI)Post Swiss Team53.49
81ITAMauro Radaelli (ITA)Tacconi Sport - Vini Caldirola54.38
82GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekom55.54
83GERAndreas Klier (GER)Deutsche Telekom55.54
84GERBert Grabsch (GER)Phonak Hearing Systems55.57
85GERJan Schaffrath (GER)Deutsche Telekom56.21
86NEDMarc Lotz (NED)Rabobank56.38
87SPAPedro Horrillo Muñoz (SPA)Mapei - Quick Step56.39
88NEDJan Boven (NED)Rabobank56.43
89RUSAnton Chantyr (RUS)Coast - Buffalo57.28
90SWIPatrick Calcagni (SWI)Tacconi Sport - Vini Caldirola57.45
91BELMarc Wauters (BEL)Rabobank58.44
92BELWilfried Cretskens (BEL)Domo - Farm Frites - Latexco59.00
93SWIRubens Bertogliati (SWI)Lampre - Daikin59.26
94ITAMassimiliano Mori (ITA)Team Saeco59.47
95DENRolf Sørensen (DEN)CSC - Tiscali1.00.27
96FRARobert Sassone (FRA)Cofidis1.00.35
97BELWilfried Peeters (BEL)Domo - Farm Frites - Latexco1.00.44
98LTUSaulius Ruskys (LTU)Gerolsteiner1.01.09
99AUTRené Haselbacher (AUT)Gerolsteiner1.01.14
100SWIChristian Heule (SWI)Post Swiss Team1.03.58
101FRAJean-Patrick Nazon (FRA)La Française des Jeux1.06.40
102AUSRobbie McEwen (AUS)Domo - Farm Frites - Latexco69

Stage 1 - Rust (Germany) 7.9km - 19th June 2001Time Trial


1USALance Armstrong (USA)US Postal Service9.44.22 (48.68 km/h)
2FRALaurent Jalabert (FRA)CSC - Tiscali0.05.14
3USATyler Hamilton (USA)US Postal Service0.05.27
4RUSViatcheslav Ekimov (RUS)US Postal Service0.05.35
5SWIBeat Zberg (SWI)Rabobank0.07.02
6NEDServais Knaven (NED)Domo - Farm Frites - Latexco0.07.66
7USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Service0.09.11
8GERGrischa Niermann (GER)Rabobank0.09.36
9BELMarc Wauters (BEL)Rabobank0.09.68
10FRANicolas Jalabert (FRA)CSC - Tiscali0.09.85
11KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekom0.09.96
12SWIDaniel Schnider (SWI)La Française des Jeux0.10.30
13NORSteffen Kjaergaard (NOR)US Postal Service0.10.74
14SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)Cofidis0.11.29
15ITAMichele Bartoli (ITA)Mapei - Quick Step0.11.46
16ITAStefano Garzelli (ITA)Mapei - Quick Step0.12.69
17SWIAlex Zülle (SWI)Coast - Buffalo0.13.25
18GERUwe Peschel (GER)Gerolsteiner0.13.36
19RSARobert Hunter (RSA)Lampre - Daikin0.13.39
20CROMartin Cotar (CRO)Post Swiss Team0.14.48
21SPAPedro Horrillo Muñoz (SPA)Mapei - Quick Step0.15.01
22ITAWladimir Belli (ITA)Fassa Bortolo0.16.29
23BELLeif Hoste (BEL)Domo - Farm Frites - Latexco0.18.72
24LATRaivis Belohvosciks (LAT)Lampre - Daikin0.18.78
25AUTMatthias Buxhofer (AUT)Phonak Hearing Systems0.19.10
26AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiner0.20.03
27SWIMarkus Zberg (SWI)Rabobank0.20.77
28GERAndreas Klier (GER)Deutsche Telekom0.21.61
29FRAEmmanuel Magnien (FRA)La Française des Jeux0.21.74
30ITAPaolo Bettini (ITA)Mapei - Quick Step0.22.53
31AUTPeter Luttenberger (AUT)Tacconi Sport - Vini Caldirola0.23.33
32DENNicki Sørensen (DEN)CSC - Tiscali0.23.36
33GERRolf Aldag (GER)Deutsche Telekom0.23.57
34AUSMatthew White (AUS)US Postal Service0.23.63
35SWIRubens Bertogliati (SWI)Lampre - Daikin0.24.13

Stage 2 - Rust - Basle 178.8km - 20th June 2001Sprint


1GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekom4.26.49 (40.25 km/h)
2ITAPaolo Bettini (ITA)Mapei - Quick Steps.t.
3LTUSaulius Ruskys (LTU)Gerolsteiners.t.
4RSARobert Hunter (RSA)Lampre - Daikins.t.
5ESTJanek Tombak (EST)Cofidiss.t.
6FRARobert Sassone (FRA)Cofidiss.t.
7AUTPeter Wrolich (AUT)Gerolsteiners.t.
8FRAJean-Patrick Nazon (FRA)La Française des Jeuxs.t.
9LATArvis Piziks (LAT)CSC - Tiscalis.t.
10AUTRené Haselbacher (AUT)Gerolsteiners.t.
11ITAGiancarlo Raimondi (ITA)Liquigas - Patas.t.
12AUTGerrit Glomser (AUT)Post Swiss Teams.t.
13FRANicolas Jalabert (FRA)CSC - Tiscalis.t.
14ITAMassimiliano Mori (ITA)Team Saecos.t.
15ITANicola Minali (ITA)Tacconi Sport - Vini Caldirolas.t.
16AUSRobbie McEwen (AUS)Domo - Farm Frites - Latexcos.t.
17USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Services.t.
18SPAFrancisco Javier Cerezo Perales (SPA)CSC - Tiscalis.t.
19ITAGian Matteo Fagnini (ITA)Deutsche Telekoms.t.
20RUSDmitri Konyshev (RUS)Fassa Bortolos.t.
21ITAFabio Sacchi (ITA)Team Saecos.t.
22POLPiotr Wadecki (POL)Domo - Farm Frites - Latexcos.t.
23SWIAlexandre Moos (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
24SWIRoger Beuchat (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
25NEDServais Knaven (NED)Domo - Farm Frites - Latexcos.t.
26SWIRubens Bertogliati (SWI)Lampre - Daikins.t.
27GERRolf Aldag (GER)Deutsche Telekoms.t.
28SWIDaniel Schnider (SWI)La Française des Jeuxs.t.
29SWIChristian Heule (SWI)Post Swiss Teams.t.
30GERAndreas Klier (GER)Deutsche Telekoms.t.
31NEDMarc Lotz (NED)Rabobanks.t.
32ITAMirko Celestino (ITA)Team Saecos.t.
33ITAOscar Pozzi (ITA)Fassa Bortolos.t.
34RUSSergey Ivanov (RUS)Fassa Bortolos.t.
35ITAFabio Malberti (ITA)Liquigas - Patas.t.

Stage 3 - Reinach - Baar 162.7km - 21th June 2001Escape


1ITAGianluca Bortolami (ITA)Tacconi Sport - Vini Caldirola3.46.29
2AUTPeter Wrolich (AUT)Gerolsteiners.t.
3AUSRobbie McEwen (AUS)Domo - Farm Frites - Latexco2.53
4ESTJanek Tombak (EST)Cofidiss.t.
5LTUSaulius Ruskys (LTU)Gerolsteiners.t.
6RSARobert Hunter (RSA)Lampre - Daikins.t.
7GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekoms.t.
8FRAJean-Patrick Nazon (FRA)La Française des Jeuxs.t.
9ITAGiancarlo Raimondi (ITA)Liquigas - Patas.t.
10FRAEmmanuel Magnien (FRA)La Française des Jeuxs.t.
11ITANicola Minali (ITA)Tacconi Sport - Vini Caldirolas.t.
12ITAGian Matteo Fagnini (ITA)Deutsche Telekoms.t.
13AUTRené Haselbacher (AUT)Gerolsteiners.t.
14SWIBeat Zberg (SWI)Rabobanks.t.
15FRARobert Sassone (FRA)Cofidiss.t.
16ITAMassimiliano Mori (ITA)Team Saecos.t.
17SWIOscar Camenzind (SWI)Lampre - Daikins.t.
18GERGrischa Niermann (GER)Rabobanks.t.
19USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Services.t.
20USALance Armstrong (USA)US Postal Services.t.
21ITAStefano Garzelli (ITA)Mapei - Quick Steps.t.
22AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiners.t.
23AUTMatthias Buxhofer (AUT)Phonak Hearing Systemss.t.
24ITALeonardo Giordani (ITA)Fassa Bortolos.t.
25SWILaurent Dufaux (SWI)Team Saecos.t.
26AUTGerrit Glomser (AUT)Post Swiss Teams.t.
27ITAWladimir Belli (ITA)Fassa Bortolos.t.
28FRACédric Vasseur (FRA)US Postal Services.t.
29NEDServais Knaven (NED)Domo - Farm Frites - Latexcos.t.
30ITAStefano Cattai (ITA)Liquigas - Patas.t.
31ITAMichele Bartoli (ITA)Mapei - Quick Steps.t.
32GERBert Grabsch (GER)Phonak Hearing Systemss.t.
33ITAPaolo Bettini (ITA)Mapei - Quick Steps.t.
34GERAndreas Klier (GER)Deutsche Telekoms.t.
35ITAAndrea Noe (ITA)Mapei - Quick Steps.t.

Stage 4 - Baar - Wildhaus 144km - 22th June 2001Sprint


1KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekom3.39.15 (39.41 km/h)
2ITAGilberto Simoni (ITA)Lampre - Daikin0.09
3FRALaurent Jalabert (FRA)CSC - Tiscalis.t.
4SWIOscar Camenzind (SWI)Lampre - Daikin0.12
5ITADavide Rebellin (ITA)Liquigas - Patas.t.
6ITAStefano Garzelli (ITA)Mapei - Quick Steps.t.
7SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Lampre - Daikins.t.
8ITAWladimir Belli (ITA)Fassa Bortolos.t.
9SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)Cofidiss.t.
10SPAManuel Beltran Martinez (SPA)Mapei - Quick Steps.t.
11USALance Armstrong (USA)US Postal Services.t.
12SWIAlex Zülle (SWI)Coast - Buffalos.t.
13SPADaniel Atienza Urendez (SPA)Cofidiss.t.
14SWIBeat Zberg (SWI)Rabobanks.t.
15AUTPeter Luttenberger (AUT)Tacconi Sport - Vini Caldirolas.t.
16SWIDaniel Schnider (SWI)La Française des Jeuxs.t.
17AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiners.t.
18SWIAlexandre Moos (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
19USATyler Hamilton (USA)US Postal Service0.16
20SPAMarcelino Garcia Alonso (SPA)CSC - Tiscali1.05
21ITAMassimo Donati (ITA)Tacconi Sport - Vini Caldirolas.t.
22ITAPaolo Bettini (ITA)Mapei - Quick Steps.t.
23SWIMarkus Zberg (SWI)Rabobank1.29
24ITAMirko Celestino (ITA)Team Saecos.t.
25AUTGerrit Glomser (AUT)Post Swiss Teams.t.
26CZEPavel Padrnos (CZE)Team Saeco1.33
27SWIReto Bergmann (SWI)Post Swiss Teams.t.
28CZETomas Konecny (CZE)Domo - Farm Frites - Latexco1.42
29SWINiki Aebersold (SWI)Coast - Buffalo1.44
30ITAStefano Cattai (ITA)Liquigas - Patas.t.
31SPAFrancisco Javier Cerezo Perales (SPA)CSC - Tiscali1.46
32ITAGianluca Bortolami (ITA)Tacconi Sport - Vini Caldirola2.21
33ITAMassimo Codol (ITA)Lampre - Daikin2.25
34SWICédric Fragniere (SWI)Phonak Hearing Systems2.28
35SWISteffen Wesemann (SWI)Deutsche Telekom2.30

Stage 5 - Widnau/Heerbrugg - Col du Gotthard 220.6km - 23th June 2001Mountain


1RUSDmitri Konyshev (RUS)Fassa Bortolo5.56.08 (37.17 km/h)
2ITAGilberto Simoni (ITA)Lampre - Daikin1.57
3ITAWladimir Belli (ITA)Fassa Bortolos.t.
4SPAManuel Beltran Martinez (SPA)Mapei - Quick Steps.t.
5SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Lampre - Daikin2.22
6SWIBeat Zberg (SWI)Rabobank2.34
7USALance Armstrong (USA)US Postal Services.t.
8FRALaurent Jalabert (FRA)CSC - Tiscali3.39
9SWIDaniel Schnider (SWI)La Française des Jeux3.41
10AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiners.t.
11KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekoms.t.
12SPAMarcelino Garcia Alonso (SPA)CSC - Tiscalis.t.
13GERUdo Bölts (GER)Deutsche Telekom4.08
14AUTGerrit Glomser (AUT)Post Swiss Team4.46
15SWILaurent Dufaux (SWI)Team Saecos.t.
16SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)Cofidiss.t.
17ITAStefano Cattai (ITA)Liquigas - Patas.t.
18SWIMauro Gianetti (SWI)Coast - Buffalos.t.
19SWIOscar Camenzind (SWI)Lampre - Daikin5.24
20CZETomas Konecny (CZE)Domo - Farm Frites - Latexco5.36
21SPADaniel Atienza Urendez (SPA)Cofidis5.40
22ITAMassimo Donati (ITA)Tacconi Sport - Vini Caldirola6.31
23SLOTadej Valjavec (SLO)Fassa Bortolos.t.
24ITAMassimo Codol (ITA)Lampre - Daikin6.40
25USATyler Hamilton (USA)US Postal Service7.32
26SPAFrancisco Javier Cerezo Perales (SPA)CSC - Tiscali7.45
27SWIReto Bergmann (SWI)Post Swiss Team8.00
28GERRolf Aldag (GER)Deutsche Telekom8.59
29SWINiki Aebersold (SWI)Coast - Buffalo9.29
30SWIAlex Zülle (SWI)Coast - Buffalos.t.
31FRANicolas Jalabert (FRA)CSC - Tiscali9.51
32ITAMirko Celestino (ITA)Team Saeco10.19
33SWISteffen Wesemann (SWI)Deutsche Telekom11.28
34USAChristian Vandevelde (USA)US Postal Services.t.
35FRAFrédéric Guesdon (FRA)La Française des Jeuxs.t.

Stage 6 - Mendrisio - Mendrisio 174.1km - 24th June 2001Mountain


1RUSSergey Ivanov (RUS)Fassa Bortolo4.00.27 (43.44 km/h)
2KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekoms.t.
3FRALaurent Jalabert (FRA)CSC - Tiscalis.t.
4SWIAlexandre Moos (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
5LTUSaulius Ruskys (LTU)Gerolsteiner0.05
6ITAGian Matteo Fagnini (ITA)Deutsche Telekoms.t.
7SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Lampre - Daikins.t.
8SWIBeat Zberg (SWI)Rabobanks.t.
9SWILaurent Dufaux (SWI)Team Saecos.t.
10ITAMassimo Donati (ITA)Tacconi Sport - Vini Caldirolas.t.
11ITAWladimir Belli (ITA)Fassa Bortolos.t.
12SWIDaniel Schnider (SWI)La Française des Jeuxs.t.
13USALance Armstrong (USA)US Postal Services.t.
14AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiners.t.
15SPAManuel Beltran Martinez (SPA)Mapei - Quick Steps.t.
16ITAGilberto Simoni (ITA)Lampre - Daikins.t.
17ITAStefano Garzelli (ITA)Mapei - Quick Steps.t.
18SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)Cofidiss.t.
19ITAGianluca Bortolami (ITA)Tacconi Sport - Vini Caldirola0.15
20SWIOscar Camenzind (SWI)Lampre - Daikin0.19
21POLSylvester Szmyd (POL)Tacconi Sport - Vini Caldirolas.t.
22BELJohan Museeuw (BEL)Domo - Farm Frites - Latexcos.t.
23SPADaniel Atienza Urendez (SPA)Cofidiss.t.
24AUTGerrit Glomser (AUT)Post Swiss Teams.t.
25ESTJanek Tombak (EST)Cofidiss.t.
26ITAMirko Celestino (ITA)Team Saecos.t.
27GERUdo Bölts (GER)Deutsche Telekoms.t.
28FRARobert Sassone (FRA)Cofidis0.54
29FRAEmmanuel Magnien (FRA)La Française des Jeuxs.t.
30NEDServais Knaven (NED)Domo - Farm Frites - Latexcos.t.
31SWIPietro Zucconi (SWI)Tacconi Sport - Vini Caldirolas.t.
32SWIChristian Sidler (SWI)Post Swiss Teams.t.
33SPAPedro Horrillo Muñoz (SPA)Mapei - Quick Steps.t.
34FRANicolas Jalabert (FRA)CSC - Tiscalis.t.
35AUTPeter Wrolich (AUT)Gerolsteiners.t.

Stage 7 - Locarno - Naters 156.6km - 25th June 2001Escape


1ITAStefano Garzelli (ITA)Mapei - Quick Step3.59.13 (39.13 km/h)
2ITAMichele Bartoli (ITA)Mapei - Quick Step4.23
3CZETomas Konecny (CZE)Domo - Farm Frites - Latexco7.28
4USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Services.t.
5ITAPaolo Bettini (ITA)Mapei - Quick Steps.t.
6ESTJanek Tombak (EST)Cofidiss.t.
7SWIBeat Zberg (SWI)Rabobanks.t.
8SWIMarkus Zberg (SWI)Rabobanks.t.
9KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekoms.t.
10SWIMartin Elmiger (SWI)Post Swiss Teams.t.
11USAChristian Vandevelde (USA)US Postal Services.t.
12SWIAlexandre Moos (SWI)Phonak Hearing Systemss.t.
13BELGeert Verheyen (BEL)Rabobanks.t.
14SWINiki Aebersold (SWI)Coast - Buffalos.t.
15USATyler Hamilton (USA)US Postal Services.t.
16USALance Armstrong (USA)US Postal Services.t.
17FRALaurent Jalabert (FRA)CSC - Tiscalis.t.
18ITAGilberto Simoni (ITA)Lampre - Daikins.t.
19ITAWladimir Belli (ITA)Fassa Bortolos.t.
20SWIOscar Camenzind (SWI)Lampre - Daikins.t.
21AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiners.t.
22SPAManuel Beltran Martinez (SPA)Mapei - Quick Steps.t.
23GERUdo Bölts (GER)Deutsche Telekoms.t.
24SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)Cofidiss.t.
25SWILaurent Dufaux (SWI)Team Saecos.t.
26SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Lampre - Daikins.t.
27SPAFrancisco Javier Cerezo Perales (SPA)CSC - Tiscalis.t.
28RUSViatcheslav Ekimov (RUS)US Postal Services.t.
29ITAStefano Cattai (ITA)Liquigas - Patas.t.
30AUTGerrit Glomser (AUT)Post Swiss Teams.t.
31SWIDaniel Schnider (SWI)La Française des Jeuxs.t.
32DENNicki Sørensen (DEN)CSC - Tiscalis.t.
33GERGrischa Niermann (GER)Rabobanks.t.
34SPADaniel Atienza Urendez (SPA)Cofidiss.t.
35SLOTadej Valjavec (SLO)Fassa Bortolos.t.

Stage 8 - Sion - Crans Montana 25.1km - 26th June 2001Time Trial


1USALance Armstrong (USA)US Postal Service47.18.84 (31.83 km/h)
2ITAGilberto Simoni (ITA)Lampre - Daikin1.25.83
3USATyler Hamilton (USA)US Postal Service1.26.17
4AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiner1.33.10
5ITAWladimir Belli (ITA)Fassa Bortolo1.58.59
6KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekom2.03.53
7SPADaniel Atienza Urendez (SPA)Cofidis2.17.45
8ITAStefano Garzelli (ITA)Mapei - Quick Step2.39.75
9SWIBeat Zberg (SWI)Rabobank2.40.46
10SWISteve Zampieri (SWI)Post Swiss Team2.47.06
11FRALaurent Jalabert (FRA)CSC - Tiscali2.51.87
12GERUdo Bölts (GER)Deutsche Telekom3.13.92
13SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Lampre - Daikin3.15.61
14SPAManuel Beltran Martinez (SPA)Mapei - Quick Step3.31.85
15SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)Cofidis3.49.70
16GERGrischa Niermann (GER)Rabobank4.03.48
17CZETomas Konecny (CZE)Domo - Farm Frites - Latexco4.20.59
18SWIDaniel Schnider (SWI)La Française des Jeux4.34.10
19ITAPaolo Tiralongo (ITA)Fassa Bortolo4.41.59
20ITAPaolo Bettini (ITA)Mapei - Quick Step4.42.27
21BELMarc Wauters (BEL)Rabobank4.47.71
22ITAAndrea Noe (ITA)Mapei - Quick Step4.53.68
23GERRolf Aldag (GER)Deutsche Telekom5.08.47
24LATRaivis Belohvosciks (LAT)Lampre - Daikin5.14.37
25ITAMirko Celestino (ITA)Team Saeco5.16.97
26SWIAlex Zülle (SWI)Coast - Buffalo5.19.53
27SWIOscar Camenzind (SWI)Lampre - Daikin5.19.71
28ITAGianluca Bortolami (ITA)Tacconi Sport - Vini Caldirola5.21.00
29ITAFausto Dotti (ITA)Liquigas - Pata5.21.57
30SWINiki Aebersold (SWI)Coast - Buffalo5.41.55
31SWIReto Bergmann (SWI)Post Swiss Team5.42.01
32LUXChristian Poos (LUX)Post Swiss Team5.42.37
33ITAOscar Pozzi (ITA)Fassa Bortolo5.42.63
34AUTGerrit Glomser (AUT)Post Swiss Team5.43.48
35SLOTadej Valjavec (SLO)Fassa Bortolo5.47.87
36ITAMichele Bartoli (ITA)Mapei - Quick Step5.53.06
37SWIArmin Meier (SWI)Team Saeco5.57.95
38DENNicki Sørensen (DEN)CSC - Tiscali5.59.63
39RUSDmitri Konyshev (RUS)Fassa Bortolo6.02.25
40ITAMassimo Donati (ITA)Tacconi Sport - Vini Caldirola6.07.06
41FRACédric Vasseur (FRA)US Postal Service6.09.51
42POLMarek Rutkiewicz (POL)Cofidis6.11.94
43SWIRené Stadelmann (SWI)Phonak Hearing Systems6.21.51
44RUSAnton Chantyr (RUS)Coast - Buffalo6.22.94
45NORSteffen Kjaergaard (NOR)US Postal Service6.30.48
46BELPeter Farazijn (BEL)Cofidis6.36.11
47SWEMartin Rittsel (SWE)CSC - Tiscali6.36.17
48POLPiotr Wadecki (POL)Domo - Farm Frites - Latexco6.36.70
49NEDJan Boven (NED)Rabobank6.37.20
50RUSSergey Ivanov (RUS)Fassa Bortolo6.40.09

Stage 9 - Sion - Lausanne 166.8km - 27th June 2001Sprint


1GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekom4.02.17 (41.31 km/h)
2LTUSaulius Ruskys (LTU)Gerolsteiners.t.
3AUSRobbie McEwen (AUS)Domo - Farm Frites - Latexcos.t.
4FRARobert Sassone (FRA)Cofidiss.t.
5AUTGerrit Glomser (AUT)Post Swiss Teams.t.
6FRAJean-Patrick Nazon (FRA)La Française des Jeuxs.t.
7SWIMartin Elmiger (SWI)Post Swiss Teams.t.
8ITAPaolo Bettini (ITA)Mapei - Quick Steps.t.
9USAGeorge Hincapie (USA)US Postal Services.t.
10AUTRené Haselbacher (AUT)Gerolsteiners.t.
11FRANicolas Jalabert (FRA)CSC - Tiscalis.t.
12ITAMassimiliano Mori (ITA)Team Saecos.t.
13ITAGiancarlo Raimondi (ITA)Liquigas - Patas.t.
14SWIPatrick Calcagni (SWI)Tacconi Sport - Vini Caldirolas.t.
15NEDJan Boven (NED)Rabobanks.t.
16RUSDmitri Konyshev (RUS)Fassa Bortolos.t.
17SWIChristian Sidler (SWI)Post Swiss Teams.t.
18ITAMauro Radaelli (ITA)Tacconi Sport - Vini Caldirolas.t.
19AUTMatthias Buxhofer (AUT)Phonak Hearing Systemss.t.
20POLMarek Rutkiewicz (POL)Cofidiss.t.
21RSARobert Hunter (RSA)Lampre - Daikins.t.
22ITAGian Matteo Fagnini (ITA)Deutsche Telekoms.t.
23ESTJanek Tombak (EST)Cofidiss.t.
24SWIRubens Bertogliati (SWI)Lampre - Daikins.t.
25RUSSergey Ivanov (RUS)Fassa Bortolos.t.
26SWINiki Aebersold (SWI)Coast - Buffalos.t.
27LUXChristian Poos (LUX)Post Swiss Teams.t.
28NEDMarc Lotz (NED)Rabobanks.t.
29KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekoms.t.
30CZETomas Konecny (CZE)Domo - Farm Frites - Latexcos.t.
31FRAFrédéric Guesdon (FRA)La Française des Jeuxs.t.
32RUSViatcheslav Ekimov (RUS)US Postal Services.t.
33AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiners.t.
34FRAChristophe Mengin (FRA)La Française des Jeuxs.t.
35USAChristian Vandevelde (USA)US Postal Services.t.

Stage 10 - Lausanne - Lausanne 175.9km - 28th June 2001Escape


1SWIOscar Camenzind (SWI)Lampre - Daikin3.56.18 (44.66 km/h)
2FRAEmmanuel Magnien (FRA)La Française des Jeuxs.t.
3LUXChristian Poos (LUX)Post Swiss Teams.t.
4RUSDmitri Konyshev (RUS)Fassa Bortolos.t.
5FRANicolas Jalabert (FRA)CSC - Tiscalis.t.
6GERErik Zabel (GER)Deutsche Telekom2.56
7LTUSaulius Ruskys (LTU)Gerolsteiners.t.
8AUSRobbie McEwen (AUS)Domo - Farm Frites - Latexcos.t.
9AUTGerrit Glomser (AUT)Post Swiss Teams.t.
10RSARobert Hunter (RSA)Lampre - Daikins.t.
11ITAGian Matteo Fagnini (ITA)Deutsche Telekoms.t.
12POLPiotr Wadecki (POL)Domo - Farm Frites - Latexcos.t.
13SWIMartin Elmiger (SWI)Post Swiss Teams.t.
14ITAMauro Radaelli (ITA)Tacconi Sport - Vini Caldirolas.t.
15LATRaivis Belohvosciks (LAT)Lampre - Daikins.t.
16AUTMatthias Buxhofer (AUT)Phonak Hearing Systemss.t.
17FRAClaude Lamour (FRA)Cofidiss.t.
18CZETomas Konecny (CZE)Domo - Farm Frites - Latexcos.t.
19SWIBeat Zberg (SWI)Rabobanks.t.
20FRAJean-Patrick Nazon (FRA)La Française des Jeuxs.t.
21ITAMassimiliano Mori (ITA)Team Saecos.t.
22DENNicki Sørensen (DEN)CSC - Tiscalis.t.
23SPAManuel Beltran Martinez (SPA)Mapei - Quick Steps.t.
24KAZAlexander Vinokourov (KAZ)Deutsche Telekoms.t.
25SWIChristian Sidler (SWI)Post Swiss Teams.t.
26AUTGeorg Totschnig (AUT)Gerolsteiners.t.
27SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Lampre - Daikins.t.
28ITAStefano Cattai (ITA)Liquigas - Patas.t.
29SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)Cofidiss.t.
30POLMarek Rutkiewicz (POL)Cofidiss.t.
31ITAFabio Sacchi (ITA)Team Saecos.t.
32SWISteffen Wesemann (SWI)Deutsche Telekoms.t.
33ITAGilberto Simoni (ITA)Lampre - Daikins.t.
34POLSylvester Szmyd (POL)Tacconi Sport - Vini Caldirolas.t.
35ITAWladimir Belli (ITA)Fassa Bortolos.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2018 - All rights reserved