All sports Site

Menu
 

Swimming - European Short Course swimming championship - 2015

Choice of a season :

Israel

Results Women

European Short Course swimming championship - Results Women 2015

IsraelIsrael - Netanya - 2 December 2015 - 6 December 2015


Women's 50 m breaststroke - 2 December 2015



Women's 400 m medley - 2 December 2015



Women's 800 m freestyle - 3 December 2015



Women's 100 m backstroke - 3 December 2015



Women's 50 m butterfly - 3 December 2015



Women's 100 m freestyle - 4 December 2015



Women's 200 m backstroke - 4 December 2015



Women's 200 m butterfly - 4 December 2015



Women's 100 m medley - 4 December 2015



Women's 4x50 m freestyle - 4 December 2015


1ITA Italy (Silvia Di Pietro, Erika Ferraioli, Aglaia Pezzato, Federica Pellegrini)
2NED Netherlands (Inge Dekker, Femke Heemskerk, Tamara Van Vliet, Ranomi Kromowidjojo, Marrit Steenbergen, Robin Neumann)
3RUS Russia (Rozaliya Nasretdinova, Veronika Popova, Daria Kartashova, Natalia Lovtcova, Elizaveta Bazarova)
4DEN Denmark (Jeanette Ottesen Gray, Julie Kepp Jensen, Emilie Beckmann, Sarah Bro)
5SWE Sweden (Louise Hansson, Sarah Sjoestroem, Magdalena Kuras, Sophie Hansson)
6ISR Israel (Zohar Shikler, Amit Ivry, Keren Siebner, Andrea Murez)
7FIN Finland (Fanny Teijonsalo, Mimosa Jallow, Reetta Kanervo, Hanna-Maria Seppälä)
8AUT Austria (Birgit Koschischek, Lena Kreundl, Lisa Zaiser, Caroline Hechenbichler)

Women's 200 m freestyle - 5 December 2015



Women's 50 m backstroke - 5 December 2015



Women's 100 m breaststroke - 5 December 2015



Women's 200 m medley - 5 December 2015



Women's 50 m freestyle - 6 December 2015



Women's 400 m freestyle - 6 December 2015



Women's 200 m breaststroke - 6 December 2015



Women's 100 m butterfly - 6 December 2015



Women's 4x50 m medley - 6 December 2015


1NED Netherlands (Tessa Vermeulen, Moniek Nijhuis, Inge Dekker, Ranomi Kromowidjojo, Marrit Steenbergen, Tamara Van Vliet)
2SWE Sweden (Louise Hansson, Sophie Hansson, Sarah Sjoestroem, Magdalena Kuras)
3ITA Italy (Elena Gemo, Martina Carraro, Silvia Di Pietro, Erika Ferraioli)
4RUS Russia (Polina Egorova, Natalia Ivaneeva, Daria Tcvetkova, Veronika Popova, Daria K Ustinova, Alina Kashinskaya)
5FIN Finland (Mimosa Jallow, Jenna Laukkanen, Fanny Teijonsalo, Hanna-Maria Seppälä)
6GER Germany (Doris Eichhorn, Caroline Ruhnau, Alexandra Wenk, Nina Kost, Julia Leidgebel)
7CZE Czech Republic (Simona Baumrtova, Petra Chocová, Lucie Svecena, Anna Kolarova)
8TUR Turkey (Ekaterina Avramova, Viktoria Zeynep Gunes, Gizem Cam, Ilknur Nihan Cakici)

Results Mixed

Results Men

Medals

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved