All sports Site

Menu
Basketball - Eurocup Women - 2014/2015 - Home

Basketball - Eurocup Women - 2014/2015 - Home

Choice of a season :

 
  • A3 Basket Umeå
  • Aluinvent DVTK Miskolc
  • Basket Landes
  • BC Utena
  • Belfius Namur
  • Besiktas Istanbul
  • Botas SK Adana
  • Bruxelles Young Cats
  • Castors Braine
  • Chevakata Vologda
  • Dynamo Moscow
  • Enisey Krasnoyarsk
  • FCBA Charleville-Mézières
  • Fortuna Klaipeda
  • Horizont Minsk
  • Istanbul Üniversitesi SK
  • Maccabi Bnot Ashdod
  • Mersin BK
  • Nantes Rezé
  • Orduspor Ordu
  • PEAC Pécs
  • Pinkk Pécsi 424
  • Quinta Dos Lombos
  • Sopron Basket
  • Spartak Moscow Region Vidnoje
  • Spartak Noginsk
  • Tsmoki Minsk
  • TSV 1880 Wasserburg
  • Uni Györ
  • Villeneuve d'Ascq - Lille Metropole
  • Vilnius Kibirkstis Vici

Home

Eurocup Women - Home

WinnerVilleneuve d'Ascq - Lille Metropole : Villeneuve d'Ascq - Lille Metropole

 
 

Preliminary Round - Group A (06/11/2014 - 18/12/2014)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Maccabi Bnot Ashdod (ISR)11651433367+66
2Botas SK Adana (TUR)10642454438+16
3Dynamo Moscow (RUS)8624437458-21
4Enisey Krasnoyarsk (RUS)7615402463-61
6th November 2014
18h00Botas SK Adana (TUR)Botas SK Adana92 - 90 otEnisey KrasnoyarskEnisey Krasnoyarsk (RUS)
18h30Maccabi Bnot Ashdod (ISR)Maccabi Bnot Ashdod78 - 71Dynamo MoscowDynamo Moscow (RUS)
12th November 2014
17h00Dynamo Moscow (RUS)Dynamo Moscow82 - 90Botas SK AdanaBotas SK Adana (TUR)
13th November 2014
12h30Enisey Krasnoyarsk (RUS)Enisey Krasnoyarsk58 - 70Maccabi Bnot AshdodMaccabi Bnot Ashdod (ISR)
19th November 2014
17h00Dynamo Moscow (RUS)Dynamo Moscow81 - 74Enisey KrasnoyarskEnisey Krasnoyarsk (RUS)
20th November 2014
18h30Maccabi Bnot Ashdod (ISR)Maccabi Bnot Ashdod62 - 72Botas SK AdanaBotas SK Adana (TUR)
4th December 2014
13h00Enisey Krasnoyarsk (RUS)Enisey Krasnoyarsk70 - 63Botas SK AdanaBotas SK Adana (TUR)
17h00Dynamo Moscow (RUS)Dynamo Moscow59 - 76Maccabi Bnot AshdodMaccabi Bnot Ashdod (ISR)
11th December 2014
18h00Botas SK Adana (TUR)Botas SK Adana76 - 56Dynamo MoscowDynamo Moscow (RUS)
18h30Maccabi Bnot Ashdod (ISR)Maccabi Bnot Ashdod69 - 46Enisey KrasnoyarskEnisey Krasnoyarsk (RUS)
18th December 2014
13h00Enisey Krasnoyarsk (RUS)Enisey Krasnoyarsk64 - 88Dynamo MoscowDynamo Moscow (RUS)
18h00Botas SK Adana (TUR)Botas SK Adana61 - 78Maccabi Bnot AshdodMaccabi Bnot Ashdod (ISR)

Detail of the results


Preliminary Round - Group B (06/11/2014 - 18/12/2014)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Chevakata Vologda (RUS)11651400382+18
2Istanbul Üniversitesi SK (TUR)10642439343+96
3BC Utena (LTU)8624387419-32
4Tsmoki Minsk (BLR)7615349431-82
6th November 2014
17h30Istanbul Üniversitesi SK (TUR)Istanbul Üniversitesi SK66 - 47Tsmoki MinskTsmoki Minsk (BLR)
17h30BC Utena (LTU)BC Utena68 - 70Chevakata VologdaChevakata Vologda (RUS)
13th November 2014
16h00Tsmoki Minsk (BLR)Tsmoki Minsk72 - 62BC UtenaBC Utena (LTU)
16h30Chevakata Vologda (RUS)Chevakata Vologda61 - 59Istanbul Üniversitesi SKIstanbul Üniversitesi SK (TUR)
20th November 2014
16h00Tsmoki Minsk (BLR)Tsmoki Minsk62 - 65Chevakata VologdaChevakata Vologda (RUS)
17h30BC Utena (LTU)BC Utena72 - 70Istanbul Üniversitesi SKIstanbul Üniversitesi SK (TUR)
4th December 2014
16h00Tsmoki Minsk (BLR)Tsmoki Minsk45 - 95Istanbul Üniversitesi SKIstanbul Üniversitesi SK (TUR)
16h30Chevakata Vologda (RUS)Chevakata Vologda69 - 59BC UtenaBC Utena (LTU)
11th December 2014
17h30Istanbul Üniversitesi SK (TUR)Istanbul Üniversitesi SK77 - 69Chevakata VologdaChevakata Vologda (RUS)
17h30BC Utena (LTU)BC Utena77 - 66Tsmoki MinskTsmoki Minsk (BLR)
18th December 2014
16h30Chevakata Vologda (RUS)Chevakata Vologda66 - 57Tsmoki MinskTsmoki Minsk (BLR)
17h30Istanbul Üniversitesi SK (TUR)Istanbul Üniversitesi SK72 - 49BC UtenaBC Utena (LTU)

Detail of the results


Preliminary Round - Group C (05/11/2014 - 17/12/2014)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Spartak Moscow Region Vidnoje (RUS)11651462345+117
2Mersin BK (TUR)11651462387+75
3Orduspor Ordu (TUR)8624410420-10
4Fortuna Klaipeda (LTU)6606354536-182
5th November 2014
17h00Mersin BK (TUR)Mersin BK79 - 66Orduspor OrduOrduspor Ordu (TUR)
6th November 2014
17h00Fortuna Klaipeda (LTU)Fortuna Klaipeda68 - 90Spartak Moscow Region VidnojeSpartak Moscow Region Vidnoje (RUS)
12th November 2014
16h00Spartak Moscow Region Vidnoje (RUS)Spartak Moscow Region Vidnoje85 - 77Mersin BKMersin BK (TUR)
17h00Orduspor Ordu (TUR)Orduspor Ordu94 - 69Fortuna KlaipedaFortuna Klaipeda (LTU)
19th November 2014
17h00Orduspor Ordu (TUR)Orduspor Ordu49 - 66Spartak Moscow Region VidnojeSpartak Moscow Region Vidnoje (RUS)
20th November 2014
17h00Fortuna Klaipeda (LTU)Fortuna Klaipeda59 - 83Mersin BKMersin BK (TUR)
3rd December 2014
16h00Spartak Moscow Region Vidnoje (RUS)Spartak Moscow Region Vidnoje86 - 37Fortuna KlaipedaFortuna Klaipeda (LTU)
17h00Orduspor Ordu (TUR)Orduspor Ordu62 - 65Mersin BKMersin BK (TUR)
10th December 2014
17h00Fortuna Klaipeda (LTU)Fortuna Klaipeda60 - 91Orduspor OrduOrduspor Ordu (TUR)
18h00Mersin BK (TUR)Mersin BK66 - 54Spartak Moscow Region VidnojeSpartak Moscow Region Vidnoje (RUS)
17th December 2014
16h00Spartak Moscow Region Vidnoje (RUS)Spartak Moscow Region Vidnoje81 - 48Orduspor OrduOrduspor Ordu (TUR)
18h00Mersin BK (TUR)Mersin BK92 - 61Fortuna KlaipedaFortuna Klaipeda (LTU)

Detail of the results


Preliminary Round - Group D (06/11/2014 - 18/12/2014)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Besiktas Istanbul (TUR)11651433354+79
2Spartak Noginsk (RUS)11651442414+28
3Horizont Minsk (BLR)7615394444-50
4Vilnius Kibirkstis Vici (LTU)7615343400-57
6th November 2014
17h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul56 - 46Horizont MinskHorizont Minsk (BLR)
19h00Vilnius Kibirkstis Vici (LTU)Vilnius Kibirkstis Vici53 - 63Spartak NoginskSpartak Noginsk (RUS)
13th November 2014
15h00Spartak Noginsk (RUS)Spartak Noginsk65 - 50Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
17h00Horizont Minsk (BLR)Horizont Minsk51 - 73Vilnius Kibirkstis ViciVilnius Kibirkstis Vici (LTU)
20th November 2014
17h00Horizont Minsk (BLR)Horizont Minsk67 - 73Spartak NoginskSpartak Noginsk (RUS)
19h00Vilnius Kibirkstis Vici (LTU)Vilnius Kibirkstis Vici53 - 84Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
4th December 2014
15h00Spartak Noginsk (RUS)Spartak Noginsk66 - 51Vilnius Kibirkstis ViciVilnius Kibirkstis Vici (LTU)
17h00Horizont Minsk (BLR)Horizont Minsk66 - 78Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
10th December 2014
17h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul93 - 72Spartak NoginskSpartak Noginsk (RUS)
11th December 2014
19h00Vilnius Kibirkstis Vici (LTU)Vilnius Kibirkstis Vici61 - 64Horizont MinskHorizont Minsk (BLR)
18th December 2014
15h00Spartak Noginsk (RUS)Spartak Noginsk103 - 100 otHorizont MinskHorizont Minsk (BLR)
17h30Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul72 - 52Vilnius Kibirkstis ViciVilnius Kibirkstis Vici (LTU)

Detail of the results


Preliminary Round - Group E (05/11/2014 - 18/12/2014)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Castors Braine (BEL)12660512357+155
2FCBA Charleville-Mézières (FRA)10642405416-11
3Aluinvent DVTK Miskolc (HUN)7615404438-34
4Quinta Dos Lombos (POR)7615395505-110
5th November 2014
20h30FCBA Charleville-Mézières (FRA)FCBA Charleville-Mézières58 - 85Castors BraineCastors Braine (BEL)
20h45Quinta Dos Lombos (POR)Quinta Dos Lombos81 - 76Aluinvent DVTK MiskolcAluinvent DVTK Miskolc (HUN)
13th November 2014
20h30Castors Braine (BEL)Castors Braine92 - 68Quinta Dos LombosQuinta Dos Lombos (POR)
19th November 2014
18h00Aluinvent DVTK Miskolc (HUN)Aluinvent DVTK Miskolc59 - 78Castors BraineCastors Braine (BEL)
20th November 2014
20h30FCBA Charleville-Mézières (FRA)FCBA Charleville-Mézières74 - 68Quinta Dos LombosQuinta Dos Lombos (POR)
26th November 2014
18h30Aluinvent DVTK Miskolc (HUN)Aluinvent DVTK Miskolc59 - 69FCBA Charleville-MézièresFCBA Charleville-Mézières (FRA)
3rd December 2014
20h30Castors Braine (BEL)Castors Braine70 - 51FCBA Charleville-MézièresFCBA Charleville-Mézières (FRA)
4th December 2014
18h30Aluinvent DVTK Miskolc (HUN)Aluinvent DVTK Miskolc80 - 53Quinta Dos LombosQuinta Dos Lombos (POR)
10th December 2014
20h30FCBA Charleville-Mézières (FRA)FCBA Charleville-Mézières70 - 65Aluinvent DVTK MiskolcAluinvent DVTK Miskolc (HUN)
20h45Quinta Dos Lombos (POR)Quinta Dos Lombos56 - 100Castors BraineCastors Braine (BEL)
17th December 2014
20h45Quinta Dos Lombos (POR)Quinta Dos Lombos69 - 83FCBA Charleville-MézièresFCBA Charleville-Mézières (FRA)
18th December 2014
20h30Castors Braine (BEL)Castors Braine87 - 65Aluinvent DVTK MiskolcAluinvent DVTK Miskolc (HUN)

Detail of the results


Preliminary Round - Group F (06/11/2014 - 17/12/2014)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Villeneuve d'Ascq - Lille Metropole (FRA)8440319249+70
2A3 Basket Umeå (SWE)6422258281-23
3Uni Györ (HUN)4404260307-47
6th November 2014
19h00A3 Basket Umeå (SWE)A3 Basket Umeå72 - 58Uni GyörUni Györ (HUN)
12th November 2014
20h00Villeneuve d'Ascq - Lille Metropole (FRA)Villeneuve d'Ascq - Lille Metropole83 - 59A3 Basket UmeåA3 Basket Umeå (SWE)
20th November 2014
18h00Uni Györ (HUN)Uni Györ78 - 79 otVilleneuve d'Ascq - Lille MetropoleVilleneuve d'Ascq - Lille Metropole (FRA)
4th December 2014
19h00A3 Basket Umeå (SWE)A3 Basket Umeå53 - 75Villeneuve d'Ascq - Lille MetropoleVilleneuve d'Ascq - Lille Metropole (FRA)
11th December 2014
18h00Uni Györ (HUN)Uni Györ65 - 74A3 Basket UmeåA3 Basket Umeå (SWE)
17th December 2014
20h00Villeneuve d'Ascq - Lille Metropole (FRA)Villeneuve d'Ascq - Lille Metropole82 - 59Uni GyörUni Györ (HUN)

Detail of the results


Preliminary Round - Group G (05/11/2014 - 17/12/2014)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Nantes Rezé (FRA)11651424335+89
2PEAC Pécs (HUN)10642410378+32
3TSV 1880 Wasserburg (GER)9633437379+58
4Bruxelles Young Cats (BEL)6606312491-179
5th November 2014
19h30TSV 1880 Wasserburg (GER)TSV 1880 Wasserburg75 - 52PEAC PécsPEAC Pécs (HUN)
20h00Nantes Rezé (FRA)Nantes Rezé76 - 41Bruxelles Young CatsBruxelles Young Cats (BEL)
12th November 2014
20h00Bruxelles Young Cats (BEL)Bruxelles Young Cats40 - 88TSV 1880 WasserburgTSV 1880 Wasserburg (GER)
13th November 2014
18h45PEAC Pécs (HUN)PEAC Pécs61 - 54Nantes RezéNantes Rezé (FRA)
19th November 2014
20h00Nantes Rezé (FRA)Nantes Rezé76 - 53TSV 1880 WasserburgTSV 1880 Wasserburg (GER)
20th November 2014
18h30PEAC Pécs (HUN)PEAC Pécs81 - 57Bruxelles Young CatsBruxelles Young Cats (BEL)
2nd December 2014
17h15Bruxelles Young Cats (BEL)Bruxelles Young Cats57 - 92Nantes RezéNantes Rezé (FRA)
4th December 2014
20h30PEAC Pécs (HUN)PEAC Pécs86 - 74TSV 1880 WasserburgTSV 1880 Wasserburg (GER)
10th December 2014
20h00Nantes Rezé (FRA)Nantes Rezé64 - 62PEAC PécsPEAC Pécs (HUN)
11th December 2014
19h30TSV 1880 Wasserburg (GER)TSV 1880 Wasserburg86 - 63Bruxelles Young CatsBruxelles Young Cats (BEL)
17th December 2014
19h30TSV 1880 Wasserburg (GER)TSV 1880 Wasserburg61 - 62Nantes RezéNantes Rezé (FRA)
20h00Bruxelles Young Cats (BEL)Bruxelles Young Cats54 - 68PEAC PécsPEAC Pécs (HUN)

Detail of the results


Preliminary Round - Group H (05/11/2014 - 18/12/2014)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Sopron Basket (HUN)12660458369+89
2Belfius Namur (BEL)9633401422-21
3Basket Landes (FRA)8624366382-16
4Pinkk Pécsi 424 (HUN)7615366418-52
5th November 2014
20h00Basket Landes (FRA)Basket Landes65 - 73Belfius NamurBelfius Namur (BEL)
6th November 2014
16h45Pinkk Pécsi 424 (HUN)Pinkk Pécsi 42464 - 81Sopron BasketSopron Basket (HUN)
12th November 2014
20h00Basket Landes (FRA)Basket Landes62 - 65Sopron BasketSopron Basket (HUN)
20h30Belfius Namur (BEL)Belfius Namur69 - 75Pinkk Pécsi 424Pinkk Pécsi 424 (HUN)
19th November 2014
18h00Sopron Basket (HUN)Sopron Basket83 - 76Belfius NamurBelfius Namur (BEL)
20h00Basket Landes (FRA)Basket Landes61 - 52Pinkk Pécsi 424Pinkk Pécsi 424 (HUN)
3rd December 2014
18h00Sopron Basket (HUN)Sopron Basket65 - 59Pinkk Pécsi 424Pinkk Pécsi 424 (HUN)
20h30Belfius Namur (BEL)Belfius Namur56 - 55Basket LandesBasket Landes (FRA)
10th December 2014
18h00Sopron Basket (HUN)Sopron Basket81 - 54Basket LandesBasket Landes (FRA)
11th December 2014
16h45Pinkk Pécsi 424 (HUN)Pinkk Pécsi 42461 - 73Belfius NamurBelfius Namur (BEL)
18th December 2014
18h00Pinkk Pécsi 424 (HUN)Pinkk Pécsi 42455 - 69Basket LandesBasket Landes (FRA)
20h30Belfius Namur (BEL)Belfius Namur54 - 83Sopron BasketSopron Basket (HUN)

Detail of the results


Final Round (14/01/2015 - 26/03/2015)


Round of 16 (22/01/2015)
14th January 2015
18h00PEAC Pécs (HUN)PEAC Pécs56 - 63Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
20h00FCBA Charleville-Mézières (FRA)FCBA Charleville-Mézières74 - 87Castors BraineCastors Braine (BEL)
20h00Nantes Rezé (FRA)Nantes Rezé84 - 70Botas SK AdanaBotas SK Adana (TUR)
15th January 2015
15h00Spartak Noginsk (RUS)Spartak Noginsk59 - 82Mersin BKMersin BK (TUR)
16h30Chevakata Vologda (RUS)Chevakata Vologda67 - 71Maccabi Bnot AshdodMaccabi Bnot Ashdod (ISR)
17h30Istanbul Üniversitesi SK (TUR)Istanbul Üniversitesi SK69 - 71Spartak Moscow Region VidnojeSpartak Moscow Region Vidnoje (RUS)
19h00A3 Basket Umeå (SWE)A3 Basket Umeå79 - 103Sopron BasketSopron Basket (HUN)
20h30Belfius Namur (BEL)Belfius Namur54 - 60Villeneuve d'Ascq - Lille MetropoleVilleneuve d'Ascq - Lille Metropole (FRA)
22th January 2015
16h00Spartak Moscow Region Vidnoje (RUS)Spartak Moscow Region Vidnoje62 - 68Istanbul Üniversitesi SKIstanbul Üniversitesi SK (TUR)
18h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul72 - 50PEAC PécsPEAC Pécs (HUN)
18h00Mersin BK (TUR)Mersin BK75 - 80Spartak NoginskSpartak Noginsk (RUS)
18h00Sopron Basket (HUN)Sopron Basket81 - 76A3 Basket UmeåA3 Basket Umeå (SWE)
18h00Botas SK Adana (TUR)Botas SK Adana90 - 69 otNantes RezéNantes Rezé (FRA)
18h30Maccabi Bnot Ashdod (ISR)Maccabi Bnot Ashdod60 - 50Chevakata VologdaChevakata Vologda (RUS)
20h00Villeneuve d'Ascq - Lille Metropole (FRA)Villeneuve d'Ascq - Lille Metropole85 - 54Belfius NamurBelfius Namur (BEL)
20h30Castors Braine (BEL)Castors Braine61 - 52FCBA Charleville-MézièresFCBA Charleville-Mézières (FRA)

Quarter-Finals (12/02/2015)
4th February 2015
18h00Botas SK Adana (TUR)Botas SK Adana63 - 76Villeneuve d'Ascq - Lille MetropoleVilleneuve d'Ascq - Lille Metropole (FRA)
18h00Mersin BK (TUR)Mersin BK77 - 72Castors BraineCastors Braine (BEL)
5th February 2015
16h00Istanbul Üniversitesi SK (TUR)Istanbul Üniversitesi SK72 - 68Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
18h30Maccabi Bnot Ashdod (ISR)Maccabi Bnot Ashdod78 - 77Sopron BasketSopron Basket (HUN)
11th February 2015
18h00Sopron Basket (HUN)Sopron Basket60 - 87Maccabi Bnot AshdodMaccabi Bnot Ashdod (ISR)
12th February 2015
18h30Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul58 - 60Istanbul Üniversitesi SKIstanbul Üniversitesi SK (TUR)
20h00Villeneuve d'Ascq - Lille Metropole (FRA)Villeneuve d'Ascq - Lille Metropole61 - 52Botas SK AdanaBotas SK Adana (TUR)
20h30Castors Braine (BEL)Castors Braine82 - 76Mersin BKMersin BK (TUR)

Semi-Finals (05/03/2015)
26th February 2015
17h30Istanbul Üniversitesi SK (TUR)Istanbul Üniversitesi SK73 - 77Castors BraineCastors Braine (BEL)
18h40Maccabi Bnot Ashdod (ISR)Maccabi Bnot Ashdod66 - 57Villeneuve d'Ascq - Lille MetropoleVilleneuve d'Ascq - Lille Metropole (FRA)
5th March 2015
20h00Villeneuve d'Ascq - Lille Metropole (FRA)Villeneuve d'Ascq - Lille Metropole72 - 56Maccabi Bnot AshdodMaccabi Bnot Ashdod (ISR)
20h30Castors Braine (BEL)Castors Braine78 - 65Istanbul Üniversitesi SKIstanbul Üniversitesi SK (TUR)

Final (26/03/2015)
19th March 2015
20h00Villeneuve d'Ascq - Lille Metropole (FRA)Villeneuve d'Ascq - Lille Metropole64 - 68Castors BraineCastors Braine (BEL)
26th March 2015
20h30Castors Braine (BEL)Castors Braine53 - 73Villeneuve d'Ascq - Lille MetropoleVilleneuve d'Ascq - Lille Metropole (FRA)

Detail of the results


Results

Draw

Teams

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved