All sports Site

Menu
 

Biathlon - World Championship - 2005/2006

Choice of a season :

Slovenia

Results Mixed

World Championship - Results Mixed 2005/2006

SloveniaSlovenia - Pokljuka - 12th March 2006


Mixed Relay - 12th March 2006


1RUS Russia II (Nikolay Kruglov, Irina Malgina, Sergei Tchepikov, Anna Bogaliy-Titovets)1:16:24.8
2NOR Norway (Ole Einar Bjørndalen, Tora Berger, Halvard Hanevold, Linda Grubben)1:17:18.5
3FRA France (Raphaël Poirée, Sandrine Bailly, Vincent Defrasne, Florence Baverel-Robert)1:18:23.0
4GER Germany (Andreas Birnbacher, Kati Wilhelm, Michael Rösch, Simone Hauswald)1:19:01.2
5SLO Slovenia (Matjaz Poklukar, Tadeja Brankovic, Janez Ozbolt, Teja Gregorin, Gregor Brvar, Lucija Larisi, Klemen Bauer, Dijana Ravnikar)1:19:43.3
6SWE Sweden (Carl-Johan Bergman, Helena Ekholm, Mattias Nilsson, Anna Carin Zidek)1:19:52.7
7SLO Slovenia (Matjaz Poklukar, Tadeja Brankovic, Janez Ozbolt, Teja Gregorin, Gregor Brvar, Lucija Larisi, Klemen Bauer, Dijana Ravnikar)1:20:18.7
8POL Poland (Krzysztof Plywaczyk, Katarzyna Ponikwia, Grzegorz Bodziana, Magdalena Nykiel, Tomasz Sikora, Magdalena Gwizdon, Wieslaw Ziemianin, Krystyna Palka-Guzik)1:21:20.1
9UKR Ukraine (Ruslan Lysenko, Olena Petrova, Andriy Deryzemlya, Lilia Vaygina-Efremova)1:21:31.9
10GER Germany II (Sven Fischer, Andrea Henkel, Ricco Gross, Martina Beck (Glagow))1:21:43.9
11FRA France II (Simon Fourcade, Christelle Gros, Ferreol Cannard, Sylvie Becaert)1:21:54.5
12ITA Italy (Wilfried Pallhuber, Saskia Santer, Rene Laurent Vuillermoz, Michela Ponza)1:22:19.0
13SVK Slovakia (Matej Kazar, Jana Gerekova, Dusan Simocko, Anna Murínová)1:22:38.3
14BLR Belarus (Oleg Ryzhenkov, Liudmila Ananko, Vladimir Dratchev, Natalya Sokolova, Sergey Novikov, Olena Zubrilova, Rustam Valiullin, Olga Nazarova)1:23:09.2
15POL Poland (Krzysztof Plywaczyk, Katarzyna Ponikwia, Grzegorz Bodziana, Magdalena Nykiel, Tomasz Sikora, Magdalena Gwizdon, Wieslaw Ziemianin, Krystyna Palka-Guzik)1:23:13.3
16RUS Russia (Maxim Tchoudov, Natalia Sorokina, Ivan Tcherezov, Olga Anisimova)1:23:20.6
17CZE Czech Republic (Zdenek Vitek, Zdenka Vejnarova, Roman Dostal, Magda Rezlerova)1:23:55.1
18USA United States (Jay Hakkinen, Lanny Barnes, Lowell Bailey, Rachel Steer)1:24:38.4
19FIN Finland (Timo Antila, Outi Kettunen, Jouni Kinnunen, Kaisa Mäkäräinen)1:24:40.3
20BUL Bulgaria (Vitaliy Rudenchyk, Irina Nikoultchina, Michail Kletcherov, Nina Klenovska)1:25:16.7
21CAN Canada (Gerhardt Klann, Sandra Keith, David Leoni, Zina Kocher)1:25:24.7
22JPN Japan (Shinya Saito, Ikuyo Tsukidate, Hidenori Isa, Kanae Meguro)1:27:01.7
23NOR Norway II (Lars Berger, Borghild Ouren, Frode Andresen, Jori Moerkve)1:28:28.6
24BLR Belarus (Oleg Ryzhenkov, Liudmila Ananko, Vladimir Dratchev, Natalya Sokolova, Sergey Novikov, Olena Zubrilova, Rustam Valiullin, Olga Nazarova)1:30:38.5
25SVK Slovakia II (Marek Matiasko, Sona Mihoková, Miroslav Matiasko, Marcela Pavkovcekova)1:31:07.73

Medals

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved