Wait ...
World Championship - Results Mixed 2019/2020
Italy - Antholz-Anterselva - 12 February 2020 - 23 February 2020
1 | Norway (Marte Olsbu Røiseland, Tiril Eckhoff, Tarjei Bø, Johannes Thingnes Bø) | 1:02:27.7 |
2 | Italy (Lisa Vittozzi, Dorothea Wierer, Lukas Hofer, Dominik Windisch) | 1:02:43.3 |
3 | Czech Republic (Eva Kristejn Puskarcíková, Marketa Davidova, Ondrej Moravec, Michal Krcmar) | 1:02:58.5 |
4 | Germany (Franziska Preuss, Denise Herrmann-Wick, Arnd Peiffer, Benedikt Doll) | 1:03:16.9 |
5 | Ukraine (Anastasiya Merkushyna, Juliya Dzhyma, Artem Pryma, Dmytro Pidruchnyi) | 1:03:23.8 |
6 | Russia (Irina Starykh, Ekaterina Yurlova-Percht, Matvey Eliseev, Alexandr Loginov) | 1:03:27.1 |
7 | France (Julia Simon, Justine Braisaz-Bouchet, Martin Fourcade, Quentin Fillon Maillet) | 1:03:36.3 |
8 | Austria (Lisa Theresa Hauser, Katharina Komatz-Innerhofer, Felix Leitner, Dominik Landertinger) | 1:04:06.9 |
9 | Finland (Mari Eder, Kaisa Mäkäräinen, Tero Seppälä, Olli Hiidensalo) | 1:04:07.2 |
10 | Switzerland (Selina Gasparin, Lena Häcki-Groß, Benjamin Weger, Serafin Wiestner) | 1:04:18.2 |
11 | Sweden (Linn Persson, Hanna Öberg, Jesper Nelin, Sebastian Samuelsson) | 1:04:32.7 |
12 | Belarus (Iryna Leshchanka-Kryuko, Elena Kruchinkina, Sergey Bocharnikov, Anton Smolski) | 1:04:51.8 |
13 | United States (Susan Dunklee, Clare Egan, Leif Nordgren, Sean Doherty) | 1:05:13.8 |
14 | Canada (Emily Dickson, Emma Lunder, Scott Gow, Christian Gow) | 1:05:25.2 |
15 | Estonia (Regina Ermits-Oja, Johanna Talihaerm, Rene Zahkna, Kalev Ermits) | 1:05:39.5 |
16 | Lithuania (Natalja Kocergina, Gabriele Lescinskaite, Vytautas Strolia, Karol Dombrovski) | 1:06:50.0 |
17 | Poland (Kinga Zbylut, Kamila Zuk, Grzegorz Guzik, Lukasz Szczurek) | Lap |
18 | China (Yuanmeng Chu, Yan Zhang, Xuezhi Li, Jinle Tang) | Lap |
19 | Slovakia (Terezia Poliakova, Veronika Machyniakova, Martin Otcenas, Michal Sima) | Lap |
20 | Japan (Fuyuko Tachizaki, Sari Maeda, Kosuke Ozaki, Mikito Tachizaki) | Lap |
21 | Latvia (Baiba Bendika, Julija Matvijenko, Aleksandrs Patrijuks, Edgars Mise) | Lap |
22 | Kazakhstan (Galina Vishnevskaya-Sheporenko, Yelizaveta Belchenko, Alexandr Mukhin, Vladislav Kireyev) | Lap |
23 | Slovenia (Nika Vindisar, Lea Einfalt, Klemen Bauer, Rok Trsan) | Lap |
24 | Bulgaria (Daniela Kadeva, Maria Zdravkova, Vladimir Iliev, Dimitar Gerdzhikov) | Lap |
25 | Belgium (Lotte Lie, Rieke De Maeyer, Thierry Langer, Tom Lahaye-Goffart) | Lap |
26 | Romania (Eniko Marton, Ana Larisa Cotrus, George Buta, Cornel Puchianu) | Lap |
27 | Republic of Korea (Anna Boulygina-Frolina, Mariya Abe, Timofey Lapshin, Dujin Choi) | Lap |
1 | Norway (Marte Olsbu Røiseland, Johannes Thingnes Bø, Marte Olsbu Røiseland, Johannes Thingnes Bø) | 34:19.9 |
2 | Germany (Franziska Preuss, Erik Lesser, Franziska Preuss, Erik Lesser) | 34:37.5 |
3 | France (Anaïs Bescond, Emilien Jacquelin, Anaïs Bescond, Emilien Jacquelin) | 34:49.7 |
4 | Sweden (Hanna Öberg, Sebastian Samuelsson, Hanna Öberg, Sebastian Samuelsson) | 34:55.1 |
5 | Switzerland (Lena Häcki-Groß, Benjamin Weger, Lena Häcki-Groß, Benjamin Weger) | 35:00.5 |
6 | Austria (Lisa Theresa Hauser, Simon Eder, Lisa Theresa Hauser, Simon Eder) | 35:14.4 |
7 | Russia (Larisa Kuklina, Matvey Eliseev, Larisa Kuklina, Matvey Eliseev) | 35:20.4 |
8 | Canada (Emma Lunder, Christian Gow, Emma Lunder, Christian Gow) | 35:23.3 |
9 | Italy (Dorothea Wierer, Lukas Hofer, Dorothea Wierer, Lukas Hofer) | 35:35.2 |
10 | Ukraine (Anastasiya Merkushyna, Dmytro Pidruchnyi, Anastasiya Merkushyna, Dmytro Pidruchnyi) | 35:47.1 |
11 | United States (Susan Dunklee, Sean Doherty, Susan Dunklee, Sean Doherty) | 35:59.4 |
12 | Estonia (Regina Ermits-Oja, Rene Zahkna, Regina Ermits-Oja, Rene Zahkna) | 36:02.6 |
13 | Japan (Fuyuko Tachizaki, Mikito Tachizaki, Fuyuko Tachizaki, Mikito Tachizaki) | 36:07.9 |
14 | Czech Republic (Marketa Davidova, Michal Krcmar, Marketa Davidova, Michal Krcmar) | 36:19.5 |
15 | Belarus (Hanna Sola, Mikita Labastau, Hanna Sola, Mikita Labastau) | 36:31.5 |
16 | Republic of Korea (Anna Boulygina-Frolina, Timofey Lapshin, Anna Boulygina-Frolina, Timofey Lapshin) | 36:32.5 |
17 | Latvia (Baiba Bendika, Andrejs Rastorgujevs, Baiba Bendika, Andrejs Rastorgujevs) | 36:44.0 |
18 | Poland (Kamila Zuk, Andrzej Nedza-Kubiniec, Kamila Zuk, Andrzej Nedza-Kubiniec) | 36:52.2 |
19 | Slovenia (Nika Vindisar, Alex Cisar, Nika Vindisar, Alex Cisar) | 36:59.0 |
20 | Belgium (Lotte Lie, Florent Claude, Lotte Lie, Florent Claude) | 37:04.4 |
21 | China (Jialin Tang, Fangming Cheng, Jialin Tang, Fangming Cheng) | 37:06.8 |
22 | Kazakhstan (Galina Vishnevskaya-Sheporenko, Vladislav Kireyev, Galina Vishnevskaya-Sheporenko, Vladislav Kireyev) | 37:31.4 |
23 | Finland (Mari Eder, Tero Seppälä, Mari Eder, Tero Seppälä) | + 1 Lap |
24 | Lithuania (Natalja Kocergina, Karol Dombrovski, Natalja Kocergina, Karol Dombrovski) | + 1 Lap |
25 | Bulgaria (Maria Zdravkova, Anton Sinapov, Maria Zdravkova, Anton Sinapov) | + 1 Lap |
26 | Slovakia (Veronika Machyniakova, Tomas Hasilla, Veronika Machyniakova, Tomas Hasilla) | + 1 Lap |
27 | Romania (Eniko Marton, George Marian Coltea, Eniko Marton, George Marian Coltea) | + 1 Lap |
28 | Croatia (Nika Blazenic, Kresimir Crnkovic, Nika Blazenic, Kresimir Crnkovic) | + 1 Lap |
29 | Hungary (Sara Ponya, David Panyik, Sara Ponya, David Panyik) | + 1 Lap |
30 | Great Britain (Amanda Lightfoot, Vinny Fountain, Amanda Lightfoot, Vinny Fountain) | + 1 Lap |
Wait ...
Wait ...
Wait ...
Wait ...
Women's Sprint : General Informations