All sports Site

Menu
 

Rowing - World Cup - Rotterdam - 2019

Choice of a season :

Netherlands

Results Women

Results Mixed

Results Men

Rotterdam

NetherlandsNetherlands - 12th July 2019 - 14th July 2019


Men's Lightweight single sculls (LM1x) - 13th July 2019


1AUSSean Murphy (AUS)07:53.150
2SLORajko Hrvat (SLO)07:59.180
3IRLGary O'donovan (IRL)08:04.380
4GERLucas Schaefer (GER)08:08.150
5GBRZak Lee-Green (GBR)08:18.330
6SWIFiorin Rueedi (SWI)08:23.560

Men's Lightweight pair without coxswain (LM2-) - 13th July 2019


1CZE Czech Republic (Jiri Kopac, Jan Hajek)07:44.500
2POR Portugal (Tomas Barreto, Siamo Simoes)07:49.010
3HKG Hong Kong (Yuk Man Chan, Yee Ping Chau)07:56.380
4HKG Hong Kong II (Ho Yin Wong, Chak Lung Ho)08:05.870


Men's Lightweight quadruple sculls (LM4x) - 13th July 2019


Men's PR3 M2- - 13th July 2019



Men's PR2 M1x - 13th July 2019



Men's Single sculls (M1x) - 14th July 2019


1DENSverri Nielsen (DEN)07:24.510
2NORKjetil Borch (NOR)07:24.930
3CRODamir Martin (CRO)07:30.940
4CZEOndrej Synek (CZE)07:33.900
5NZLRobert Manson (NZL)07:34.110
6POLNatan Wegrzycki-Szymczyk (POL)07:37.500

Men's Double sculls (M2x) - 14th July 2019


1SWI Switzerland (Barnabe Delarze, Roman Roeoesli)06:41.040
2IRL Ireland (Philip Doyle, Ronan Byrne)06:41.740
3GBR Great Britain (John Collins, Graeme Thomas)06:44.950
4NED Netherlands (Melvin Twellaar, Stef Broenink)06:46.070
5GER Germany (Tim Ole Naske, Stephan Krueger)06:46.090
6AUS Australia (Hamish Playfair, Campbell Watts)06:49.260

Men's Lightweight double sculls (LM2x) - 14th July 2019


1GER Germany (Jonathan Rommelmann, Jason Osborne)07:01.590
2IRL Ireland (Fintan Mccarthy, Paul O'donovan)07:01.620
3NOR Norway (Kristoffer Brun, Are Strandli)07:02.260
4BEL Belgium (Tim Brys, Niels Van Zandweghe)07:05.330
5NZL New Zealand (Matthew Dunham, Harrison Somerville)07:08.190
6AUS Australia (Hamish Parry, Leon Chambers)07:09.770

Men's Pair without coxswain (M2-) - 14th July 2019


1AUS Australia (Spencer Turrin, Alexander Hill)06:54.210
2CZE Czech Republic (Lukas Helesic, Jakub Podrazil)06:56.480
3NZL New Zealand (Thomas Murray, Michael Brake)06:59.690
4GBR Great Britain (Harry Glenister, George Rossiter)07:02.130
5ROM Romania (Marius-Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosa)07:02.990
6GBR Great Britain II (Tom Jeffery, Morgan Bolding)07:08.500

Men's Four without coxswain (M4-) - 14th July 2019


1AUS Australia (Timothy Masters, Nicholas Purnell, Jack Hargreaves, Joseph O'brien)06:11.770
2GBR Great Britain (Matthew Rossiter, Oliver Cook, Rory Gibbs, Sholto Carnegie)06:14.650
3GER Germany (Felix Brummel, Felix Wimberger, Maximilian Planer, Nico Merget)06:15.940
4DEN Denmark (Frederic Vystavel, Frank Steffensen, Tobias Kempf, Toger Rasmussen)06:22.140
5ROM Romania (Mihaita-Vasile Tiganescu, Cosmin Pascari, Stefan-Constantin Berariu, Mugurel Vasile Semciuc)06:30.120
6POL Poland (Mikolaj Burda, Mateusz Wilangowski, Marcin Brzezinski, Michal Szpakowski)06:30.240

Men's Quadruple sculls without coxswain (M4x) - 14th July 2019


1POL Poland (Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Posnik, Fabian Baranski)06:00.800
2GER Germany (Karl Schulze, Timo Piontek, Max Appel, Hans Gruhne)06:01.910
3NED Netherlands (Dirk Uittenbogaard, Abe Wiersma, Tone Wieten, Koen Metsemakers)06:02.000
4AUS Australia (Caleb Antill, Alexander Purnell, Cameron Girdlestone, David Watts)06:05.510
5RUS Russia (Vladislav Ryabtsev, Artem Kosov, Nikolay Pimenov, Pavel Sorin)06:06.320
6GBR Great Britain (Jonathan Walton, Angus Groom, Jack Beaumont, Peter Lambert)06:09.310

Men's Eight with coxswain (M8+) - 14th July 2019


1GBR Great Britain (Thomas George, James Rudkin, Josh Bugajski, Mohamed Sbihi, Jacob Dawson, Oliver Wynne-Griffith, Matthew Tarrant, Thomas Ford, Henry Fieldman)05:47.820
2GER Germany (Johannes Weissenfeld, Laurits Follert, Christopher Reinhardt, Torben Johannesen, Jakob Schneider, Malte Jakschik, Richard Schmidt, Hannes Ocik, Martin Sauer)05:50.880
3NZL New Zealand (James Lassche, Hamish Bond, Shaun Kirkham, Mahe Drysdale, Brook Robertson, Phillip Wilson, Matthew Macdonald, Stephen Jones, Sam Bosworth)05:53.180
4NED Netherlands (Mechiel Versluis, Ruben Knab, Jasper Tissen, Simon Van Dorp, Maarten Hurkmans, Bram Schwarz, Bjorn Van Den Ende, Robert Luecken, Aranka Kops)05:54.370
5ROM Romania (Alexandru Matinca, Adrian Damii, Constantin Radu, Sergiu-Vasile Bejan, Cristi-Ilie Pirghie, Constantin Adam, Vlad-Dragos Aicoboae, Cosmin Macovei Alexandru, Adrian Munteanu)05:57.020
6AUS Australia (James Medway, Robert Black, Liam Donald, Simon Keenan, Joshua Booth, Luke Letcher, Angus Moore, Angus Widdicombe, Kendall Brodie)06:04.840

Men's Adaptive single sculls arms and shoulders (ASM1x) - 14th July 2019


1UKRRoman Polianskyi (UKR)10:32.160
2BRARene Pereira (BRA)10:43.890
3LTUAugustas Navickas (LTU)10:55.530
4ISRShmuel Daniel (ISR)11:14.040
5POLJaroslaw Kailing (POL)11:16.850
6BELLouis Toussaint (BEL)11:24.120

Statistics

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved