All sports Site

Menu
 

Rowing - World Rowing Coastal Championships - 2019

Choice of a season :

Hong Kong

Results Women

Results Mixed

Results Men

World Rowing Coastal Championships - Results Men 2019

Hong KongHong Kong - 1 November 2019 - 3 November 2019


Men's CM2x - 3 November 2019


1SPA Spain (Ander Martin, Carlos Gonzalez)25:02.71
2UKR Ukraine (Yuriy Ivanov, Andrii Kachanov)25:05.31
3MON Monaco (Giuseppe Alberti, Mathieu Monfort)25:07.98
4FRA France IV (Raphael Coudurier, Jerome Hamelin)25:30.99
5ITA Italy III (Rosario Panteca, Marco Farinini)25:49.96
6GER Germany (Torben Neumann, Wiebe Veenstra)25:53.15
7AUT Austria (Michael Saller, Lukas Kreitmeier)26:05.11
8HKG Hong Kong (Hin Chun Chiu, Yuk Man Chan)26:10.69
9GBR Great Britain V (Benjamin Rowe, Bob Hewitt)26:11.75
10GER Germany II (Daniel Markowski, Moritz Hesselmann)26:22.51
11VAN Vanuatu (Rillio Rii, Luigi Teilemb)26:44.70
12FRA France (David Lohier, Jean-Yves Thomas)26:52.39
13IRL Ireland (John Whooley, Alan Goodison)27:01.10
14GER Germany V (Jan Eike Widderich, Laurits Dahlke)27:21.15

Men's CM1x - 3 November 2019


Men's CM4x+ - 3 November 2019


1ITA Italy II (Alessandro Calder, Edoardo Marchetti, Federico Garibaldi, Giorgio Casaccia, Giacomo Costa)23:06.59
2ITA Italy (Piero Todesco, Piero Sfiligoi, Mirko Cardella, Stefano Morganti, Gustavo Ferrio)23:18.28
3SPA Spain II (Sergi Lopez Gomez, Jaime Lara Pacheco, Ruben Padilla, Fernando Minana Alonso, Alejandro Vera Ortega)23:21.30
4MON Monaco (Clara Stefanelli, Quentin Antognelli, Gaetan Delhon, Vincent Noirot, Julien Gazaix)23:25.45
5GBR Great Britain (Jonna De Vries, Ertan Hazine, Francis Highton, Richard Clarke, Oliver Stephens)23:48.24
6GER Germany (Felix Eckel, Max Alexander Koelling, Jan Grafe, Henning Maiwirth, Simon Kuwert)24:00.27
7GRE Greece (Panagiota Gkeka, Nikolaos Demelis, Michail Kalentzis, Petros Ballis, Panagiotis Ypsilantis)24:09.25
8SPA Spain (Rosa Tur Pastor, Ander Martin, Antonio Carbonell Garcia, Andres Espinosa Sabater, Javier Ferrer Sanchez)24:36.72
9GBR Great Britain II (Louise Cox, Joshua Kent, Guillermo De La Casas Vasquez, Benjamin Bajard, Charles Clarke)24:42.25
10IRL Ireland (Ciara Deasy, James Lupton, Kevin Mccarthy, Kenneth Mccarthy, Richard Browne)24:45.44
11HKG Hong Kong Iii (Kai Hin Kelvin Chu, Ka Cheuk Samson Lui, Man Hon Yeung, Cheuk Yiu Lai, Hoi Chuen Cheng)25:09.06
12HKG Hong Kong (Yum Lam Yuen, Wai Chun Wong, Chi Fung Chan, San Tung Lam, On Ni Lam)25:13.90
13GER Germany III (Ralf Peter Gentz, Christian Sieling, Wiebe Veenstra, Torben Neumann, Leo Rosenquist)25:17.21
14NED Netherlands (Pieter Volaart, Jos Pape, Frank Verhulst, Martijn Rom Colthoff, Kimberly Kamp)25:23.95
15AUS Australia (Justin West, Tristan Goc, Alexander Thompson, James Cowley, Hannah Every-Hall)25:35.93
16GBR Great Britain IV (Andrew Bowman, William Le Quelenec, Desmond Nevitt, Michael Rive, Megan Barette)25:48.32
17GBR Great Britain III (Toby Langstone, Joshua Tolley, Peter Wells, Henry Gill, Harriet Orr)26:24.39

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved