All sports Site

Menu
Basketball - Russia First League Women - Superliga A - 2019/2020 - Home

Basketball - Russia First League Women - Superliga A - 2019/2020 - Home

Choice of a season :

Russia
  • Dynamo Kursk
  • Dynamo Moscow
  • Dynamo Novosibirsk
  • Enisey Krasnoyarsk
  • MBA Moscow
  • Nadezhda Orenburg
  • Spartak Moscow Region Vidnoje
  • Spartak Noginsk
  • UMMC Ekaterinburg

Home

Russia First League Women Superliga A 2019/2020 - Home

RussiaRussia

WinnerUMMC Ekaterinburg : UMMC Ekaterinburg

Regular Season (Russia - 29/09/2019 - 16/02/2020)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1UMMC Ekaterinburg32161601499956+543
2Dynamo Kursk301614213451051+294
3Nadezhda Orenburg261610611621065+97
4Spartak Moscow Region Vidnoje24168811801262-82
5Enisey Krasnoyarsk24168811581146+12
6Dynamo Novosibirsk23167910931230-137
7MBA Moscow221661011911174+17
8Spartak Noginsk191631310601337-277
9Dynamo Moscow16160169321399-467

PlayoffsRelegation

13 February 2020
15h00Nadezhda OrenburgNadezhda Orenburg42 - 85
(6-23, 12-13, 13-29, 11-20)
UMMC EkaterinburgUMMC Ekaterinburg
16 February 2020
12h00MBA MoscowMBA Moscow88 - 62
(14-20, 20-11, 29-17, 25-14)
Dynamo MoscowDynamo Moscow
12h00Enisey KrasnoyarskEnisey Krasnoyarsk90 - 60
(25-22, 23-16, 28-14, 14-8)
Dynamo NovosibirskDynamo Novosibirsk
13h00UMMC EkaterinburgUMMC Ekaterinburg85 - 76
(27-18, 23-19, 21-22, 14-17)
Dynamo KurskDynamo Kursk
14h00Spartak Moscow Region VidnojeSpartak Moscow Region Vidnoje59 - 71
(7-23, 19-14, 15-18, 18-16)
Nadezhda OrenburgNadezhda Orenburg

Detail of the results


Classification 5-10 (Russia - 23/02/2020 - 15/03/2020)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1MBA Moscow12660492331+161
2Dynamo Novosibirsk9633429418+11
3Spartak Noginsk9633370434-64
4Dynamo Moscow6606357465-108

Relegation

23 February 2020
12h00Dynamo MoscowDynamo Moscow61 - 85
(20-22, 12-29, 10-22, 19-12)
Dynamo NovosibirskDynamo Novosibirsk
13h00Spartak NoginskSpartak Noginsk60 - 81
(9-19, 19-20, 18-23, 14-19)
MBA MoscowMBA Moscow
27 February 2020
13h00Dynamo NovosibirskDynamo Novosibirsk78 - 50
(18-9, 22-13, 19-15, 19-13)
Spartak NoginskSpartak Noginsk
17h00MBA MoscowMBA Moscow89 - 60
(29-9, 18-23, 16-11, 26-17)
Dynamo MoscowDynamo Moscow
1 March 2020
12h00Dynamo NovosibirskDynamo Novosibirsk54 - 65
(21-14, 11-24, 8-12, 14-15)
MBA MoscowMBA Moscow
13h00Spartak NoginskSpartak Noginsk68 - 64
(19-18, 18-15, 17-13, 14-18)
Dynamo MoscowDynamo Moscow
4 March 2020
13h00Dynamo NovosibirskDynamo Novosibirsk89 - 73
(24-17, 21-13, 22-20, 22-23)
Dynamo MoscowDynamo Moscow
14h00MBA MoscowMBA Moscow96 - 50
(19-17, 29-8, 20-13, 28-12)
Spartak NoginskSpartak Noginsk
8 March 2020
13h00Spartak NoginskSpartak Noginsk80 - 55
(23-24, 27-17, 10-9, 20-5)
Dynamo NovosibirskDynamo Novosibirsk
10 March 2020
17h00Dynamo MoscowDynamo Moscow39 - 72
(14-18, 10-14, 2-25, 13-15)
MBA MoscowMBA Moscow
15 March 2020
14h00MBA MoscowMBA Moscow89 - 68
(23-13, 19-17, 28-25, 19-13)
Dynamo NovosibirskDynamo Novosibirsk
17h00Dynamo MoscowDynamo Moscow60 - 62
(13-16, 21-11, 11-16, 15-19)
Spartak NoginskSpartak Noginsk

Detail of the results


Championship Round (Russia - 22/02/2020 - 15/03/2020)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1UMMC Ekaterinburg8440402263+139
2Dynamo Kursk7431328306+22
3Nadezhda Orenburg5413276297-21
4Enisey Krasnoyarsk5413274321-47
5Spartak Moscow Region Vidnoje5413245338-93
22 February 2020
12h00Enisey KrasnoyarskEnisey Krasnoyarsk62 - 82
(19-21, 15-22, 11-25, 17-14)
Dynamo KurskDynamo Kursk
23 February 2020
14h00Spartak Moscow Region VidnojeSpartak Moscow Region Vidnoje69 - 64
(18-13, 15-13, 11-20, 25-18)
Nadezhda OrenburgNadezhda Orenburg
1 March 2020
14h00Spartak Moscow Region VidnojeSpartak Moscow Region Vidnoje54 - 118
(9-35, 9-33, 18-29, 18-21)
UMMC EkaterinburgUMMC Ekaterinburg
14h00Dynamo KurskDynamo Kursk83 - 73
(23-16, 17-17, 22-20, 21-20)
Nadezhda OrenburgNadezhda Orenburg
4 March 2020
15h00Nadezhda OrenburgNadezhda Orenburg86 - 63
(22-22, 20-21, 20-9, 24-11)
Enisey KrasnoyarskEnisey Krasnoyarsk
15h00UMMC EkaterinburgUMMC Ekaterinburg100 - 88
(32-15, 27-21, 21-28, 20-24)
Dynamo KurskDynamo Kursk
7 March 2020
13h00Nadezhda OrenburgNadezhda Orenburg53 - 82
(9-18, 14-21, 17-22, 13-21)
UMMC EkaterinburgUMMC Ekaterinburg
9 March 2020
11h00Enisey KrasnoyarskEnisey Krasnoyarsk81 - 51
(17-15, 16-10, 22-8, 26-18)
Spartak Moscow Region VidnojeSpartak Moscow Region Vidnoje
14 March 2020
13h00Dynamo KurskDynamo Kursk75 - 71
(21-19, 18-18, 15-14, 21-20)
Spartak Moscow Region VidnojeSpartak Moscow Region Vidnoje
15 March 2020
13h00UMMC EkaterinburgUMMC Ekaterinburg102 - 68
(24-18, 31-15, 25-11, 22-24)
Enisey KrasnoyarskEnisey Krasnoyarsk

Detail of the results


Detailed results

Teams

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved