All sports Site

Menu
Basketball - Russia First League Women - Superliga A - 2017/2018 - Home

Basketball - Russia First League Women - Superliga A - 2017/2018 - Home

Choice of a season :

Russia
  • Dynamo Kursk
  • Dynamo Moscow
  • Dynamo Novosibirsk
  • Enisey Krasnoyarsk
  • Inventa Kursk
  • Kazanochka Kazan
  • MBA Moscow
  • Nadezhda Orenburg
  • Spartak MR Vidnoje
  • Spartak Noginsk
  • UMMC Ekaterinburg

Home

Russia First League Women - Superliga A - Home

RussiaRussia

WinnerUMMC EkaterinburgUMMC Ekaterinburg

 
 

Regular Season (Russia - 29/09/2017 - 25/03/2018)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1UMMC Ekaterinburg392019117071063+644
2Dynamo Kursk392019117411282+459
3Nadezhda Orenburg342014614851259+226
4Enisey Krasnoyarsk3020101014581448+10
5Spartak MR Vidnoje3020101013511501-150
6MBA Moscow292091114031466-63
7Kazanochka Kazan292091112691408-139
8Inventa Kursk272071312961424-128
9Dynamo Moscow262061413891561-172
10Dynamo Novosibirsk262061412271492-265
11Spartak Noginsk212011911991621-422

PlayoffsRelegation

20th March 2018
15h00Spartak NoginskSpartak Noginsk55 - 84Dynamo KurskDynamo Kursk
24th March 2018
13h00UMMC EkaterinburgUMMC Ekaterinburg102 - 62Dynamo KurskDynamo Kursk
25th March 2018
14h00Nadezhda OrenburgNadezhda Orenburg72 - 61Inventa KurskInventa Kursk
15h00MBA MoscowMBA Moscow67 - 73Kazanochka KazanKazanochka Kazan
15h00Spartak MR VidnojeSpartak MR Vidnoje71 - 64Dynamo NovosibirskDynamo Novosibirsk
18h00Dynamo MoscowDynamo Moscow65 - 79Spartak NoginskSpartak Noginsk

Detail of the results


Classification 9-11 (Russia - 15/04/2018 - 17/04/2018)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Dynamo Novosibirsk4220158141+17
2Dynamo Moscow3211156137+19
3Spartak Noginsk2202133169-36

Relegation

15th April 2018
09h00Dynamo MoscowDynamo Moscow69 - 76Dynamo NovosibirskDynamo Novosibirsk
16th April 2018
08h00Spartak NoginskSpartak Noginsk61 - 87Dynamo MoscowDynamo Moscow
17th April 2018
08h00Dynamo NovosibirskDynamo Novosibirsk82 - 72Spartak NoginskSpartak Noginsk

Detail of the results


Playoffs (Russia - 01/04/2018 - 02/05/2018)


Quarter-Finals (05/04/2018)
1st April 2018
15h00MBA MoscowMBA Moscow51 - 96Dynamo KurskDynamo Kursk
15h00Inventa KurskInventa Kursk55 - 84UMMC EkaterinburgUMMC Ekaterinburg
15h00Kazanochka KazanKazanochka Kazan60 - 90Nadezhda OrenburgNadezhda Orenburg
15h00Spartak MR VidnojeSpartak MR Vidnoje70 - 75Enisey KrasnoyarskEnisey Krasnoyarsk
4th April 2018
14h00Enisey KrasnoyarskEnisey Krasnoyarsk67 - 69Spartak MR VidnojeSpartak MR Vidnoje
16h00Nadezhda OrenburgNadezhda Orenburg65 - 59Kazanochka KazanKazanochka Kazan
16h00UMMC EkaterinburgUMMC Ekaterinburg87 - 61Inventa KurskInventa Kursk
18h00Dynamo KurskDynamo Kursk84 - 60MBA MoscowMBA Moscow
5th April 2018
14h00Enisey KrasnoyarskEnisey Krasnoyarsk73 - 68Spartak MR VidnojeSpartak MR Vidnoje

Places 5-8 (16/04/2018)
10th April 2018
17h00Kazanochka KazanKazanochka Kazan66 - 77MBA MoscowMBA Moscow
17h00Spartak MR VidnojeSpartak MR Vidnoje68 - 53Inventa KurskInventa Kursk
13th April 2018
15h00Inventa KurskInventa Kursk51 - 58Spartak MR VidnojeSpartak MR Vidnoje
17h00MBA MoscowMBA Moscow75 - 85Kazanochka KazanKazanochka Kazan
16th April 2018
17h00Kazanochka KazanKazanochka Kazan63 - 71MBA MoscowMBA Moscow

Semi-Finals (13/04/2018)
10th April 2018
16h00UMMC EkaterinburgUMMC Ekaterinburg98 - 83Enisey KrasnoyarskEnisey Krasnoyarsk
18h00Dynamo KurskDynamo Kursk100 - 55Nadezhda OrenburgNadezhda Orenburg
13th April 2018
16h00Nadezhda OrenburgNadezhda Orenburg83 - 88Dynamo KurskDynamo Kursk
16h00UMMC EkaterinburgUMMC Ekaterinburg90 - 47Enisey KrasnoyarskEnisey Krasnoyarsk

Place 7 (27/04/2018)
21th April 2018
17h00Kazanochka KazanKazanochka Kazan73 - 59Inventa KurskInventa Kursk
24th April 2018
15h00Inventa KurskInventa Kursk80 - 68Kazanochka KazanKazanochka Kazan
27th April 2018
17h00Kazanochka KazanKazanochka Kazan76 - 81Inventa KurskInventa Kursk

Place 5 (24/04/2018)
21th April 2018
17h00Spartak MR VidnojeSpartak MR Vidnoje64 - 69MBA MoscowMBA Moscow
24th April 2018
18h00MBA MoscowMBA Moscow78 - 74Spartak MR VidnojeSpartak MR Vidnoje

Third Place Match (28/04/2018)
24th April 2018
16h00Nadezhda OrenburgNadezhda Orenburg109 - 70Enisey KrasnoyarskEnisey Krasnoyarsk
25th April 2018
16h00Nadezhda OrenburgNadezhda Orenburg78 - 65Enisey KrasnoyarskEnisey Krasnoyarsk
28th April 2018
14h00Enisey KrasnoyarskEnisey Krasnoyarsk81 - 83Nadezhda OrenburgNadezhda Orenburg

Final (02/05/2018)
27th April 2018
16h00UMMC EkaterinburgUMMC Ekaterinburg74 - 64Dynamo KurskDynamo Kursk
29th April 2018
14h00UMMC EkaterinburgUMMC Ekaterinburg82 - 69Dynamo KurskDynamo Kursk
2nd May 2018
17h00Dynamo KurskDynamo Kursk91 - 94UMMC EkaterinburgUMMC Ekaterinburg

Detail of the results


Detailed results

Teams

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2018 - All rights reserved