All sports Site

Menu
Basketball - Eurocup - 2011/2012 - Home

Basketball - Eurocup - 2011/2012 - Home

Choice of a season :

 

Home

Eurocup 2011/2012 - Home

WinnerBC Khimki Moscow : BC Khimki Moscow

Qualifying Round (27/09/2011 - 04/10/2011)

27 September 2011
17h00Lukoil Academic Sofia (BUL)Lukoil Academic Sofia70 - 65Orli ProstejovOrli Prostejov (CZE)
18h00BK Ventspils (LAT)BK Ventspils75 - 74SC Azovmash MariupolSC Azovmash Mariupol (UKR)
19h00Norrköping Dolphins (SWE)Norrköping Dolphins62 - 88BC OostendeBC Oostende (BEL)
19h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul78 - 70Belfius Mons-HainautBelfius Mons-Hainaut (BEL)
19h30Pinar Karsiyaka Izmir (TUR)Pinar Karsiyaka Izmir73 - 80Le Mans SartheLe Mans Sarthe (FRA)
20h30Élan Chalon-sur-Saône (FRA)Élan Chalon-sur-Saône78 - 73Cedevita ZagrebCedevita Zagreb (CRO)
28 September 2011
Artland Dragons Quakenbrueck (GER)Artland Dragons Quakenbrueck56 - 61CB Gran CanariaCB Gran Canaria (SPA)
Michelin ETHA Nicosia (CYP)Michelin ETHA Nicosia59 - 60Spartak Saint PetersburgSpartak Saint Petersburg (RUS)
4 October 2011
Belfius Mons-Hainaut (BEL)Belfius Mons-Hainaut74 - 63Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
SC Azovmash Mariupol (UKR)SC Azovmash Mariupol79 - 65BK VentspilsBK Ventspils (LAT)
Le Mans Sarthe (FRA)Le Mans Sarthe80 - 78Pinar Karsiyaka IzmirPinar Karsiyaka Izmir (TUR)
Spartak Saint Petersburg (RUS)Spartak Saint Petersburg83 - 64Michelin ETHA NicosiaMichelin ETHA Nicosia (CYP)
Cedevita Zagreb (CRO)Cedevita Zagreb84 - 69Élan Chalon-sur-SaôneÉlan Chalon-sur-Saône (FRA)
CB Gran Canaria (SPA)CB Gran Canaria92 - 65Artland Dragons QuakenbrueckArtland Dragons Quakenbrueck (GER)
5 October 2011
BC Oostende (BEL)BC Oostende70 - 67Norrköping DolphinsNorrköping Dolphins (SWE)
Orli Prostejov (CZE)Orli Prostejov77 - 87Lukoil Academic SofiaLukoil Academic Sofia (BUL)

Detail of the results


Group A (15/11/2011 - 20/12/2011)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1BCM Gravelines Dunkerque (FRA)11651517430+87
2Donetsk (UKR)11651463443+20
3Hapoel Jerusalem (ISR)8624463493-30
4KK Cibona Zagreb (CRO)6606456533-77
15 November 2011
18h00KK Cibona Zagreb (CRO)KK Cibona Zagreb71 - 101BCM Gravelines DunkerqueBCM Gravelines Dunkerque (FRA)
18h00Donetsk (UKR)Donetsk80 - 71Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
22 November 2011
18h00Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem89 - 73KK Cibona ZagrebKK Cibona Zagreb (CRO)
20h00BCM Gravelines Dunkerque (FRA)BCM Gravelines Dunkerque78 - 53DonetskDonetsk (UKR)
29 November 2011
18h00Donetsk (UKR)Donetsk98 - 81KK Cibona ZagrebKK Cibona Zagreb (CRO)
18h45Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem75 - 91BCM Gravelines DunkerqueBCM Gravelines Dunkerque (FRA)
6 December 2011
17h30KK Cibona Zagreb (CRO)KK Cibona Zagreb76 - 78DonetskDonetsk (UKR)
20h00BCM Gravelines Dunkerque (FRA)BCM Gravelines Dunkerque97 - 74Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
13 December 2011
18h45Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem68 - 74DonetskDonetsk (UKR)
20h00BCM Gravelines Dunkerque (FRA)BCM Gravelines Dunkerque81 - 77KK Cibona ZagrebKK Cibona Zagreb (CRO)
20 December 2011
20h00KK Cibona Zagreb (CRO)KK Cibona Zagreb78 - 86Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
20h00Donetsk (UKR)Donetsk80 - 69BCM Gravelines DunkerqueBCM Gravelines Dunkerque (FRA)

Detail of the results


Group B (15/11/2011 - 20/12/2011)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1BC Khimki Moscow (RUS)12660480398+82
2VEF Riga (LAT)9633436444-8
3Cholet Basket (FRA)8624389428-39
4PAOK BC Thessaloniki (GRE)7615417452-35
15 November 2011
18h30VEF Riga (LAT)VEF Riga80 - 74PAOK BC ThessalonikiPAOK BC Thessaloniki (GRE)
20h30Cholet Basket (FRA)Cholet Basket63 - 75BC Khimki MoscowBC Khimki Moscow (RUS)
22 November 2011
16h00BC Khimki Moscow (RUS)BC Khimki Moscow90 - 70VEF RigaVEF Riga (LAT)
18h45PAOK BC Thessaloniki (GRE)PAOK BC Thessaloniki74 - 62Cholet BasketCholet Basket (FRA)
29 November 2011
18h30VEF Riga (LAT)VEF Riga69 - 53Cholet BasketCholet Basket (FRA)
18h45PAOK BC Thessaloniki (GRE)PAOK BC Thessaloniki62 - 71BC Khimki MoscowBC Khimki Moscow (RUS)
6 December 2011
16h00BC Khimki Moscow (RUS)BC Khimki Moscow89 - 65PAOK BC ThessalonikiPAOK BC Thessaloniki (GRE)
20h30Cholet Basket (FRA)Cholet Basket72 - 68VEF RigaVEF Riga (LAT)
13 December 2011
16h00BC Khimki Moscow (RUS)BC Khimki Moscow76 - 70Cholet BasketCholet Basket (FRA)
18h45PAOK BC Thessaloniki (GRE)PAOK BC Thessaloniki76 - 81VEF RigaVEF Riga (LAT)
20 December 2011
20h00VEF Riga (LAT)VEF Riga68 - 79BC Khimki MoscowBC Khimki Moscow (RUS)
20h00Cholet Basket (FRA)Cholet Basket69 - 66PAOK BC ThessalonikiPAOK BC Thessaloniki (GRE)

Detail of the results


Group C (15/11/2011 - 20/12/2011)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Basketball Nymburk (CZE)11651498424+74
2Aris Thessaloniki (GRE)10642431397+34
3BC CBet Prienai (LTU)9633487485+2
4Donar Groningen (NED)6606391501-110
15 November 2011
18h45Aris Thessaloniki (GRE)Aris Thessaloniki55 - 64Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
20h00Donar Groningen (NED)Donar Groningen77 - 82BC CBet PrienaiBC CBet Prienai (LTU)
22 November 2011
18h00BC CBet Prienai (LTU)BC CBet Prienai60 - 71Aris ThessalonikiAris Thessaloniki (GRE)
18h00Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk93 - 60Donar GroningenDonar Groningen (NED)
29 November 2011
18h00BC CBet Prienai (LTU)BC CBet Prienai79 - 91Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
19h30Donar Groningen (NED)Donar Groningen51 - 58Aris ThessalonikiAris Thessaloniki (GRE)
6 December 2011
18h00Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk80 - 83BC CBet PrienaiBC CBet Prienai (LTU)
18h45Aris Thessaloniki (GRE)Aris Thessaloniki79 - 58Donar GroningenDonar Groningen (NED)
13 December 2011
18h00Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk78 - 72Aris ThessalonikiAris Thessaloniki (GRE)
18h00BC CBet Prienai (LTU)BC CBet Prienai97 - 70Donar GroningenDonar Groningen (NED)
20 December 2011
20h00Donar Groningen (NED)Donar Groningen75 - 92Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
20h00Aris Thessaloniki (GRE)Aris Thessaloniki96 - 86 otBC CBet PrienaiBC CBet Prienai (LTU)

Detail of the results


Group D (15/11/2011 - 20/12/2011)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Valencia BC (SPA)10642487447+40
2ASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)10642459426+33
3Lukoil Academic Sofia (BUL)8624400434-34
4BC Oostende (BEL)8624415454-39
15 November 2011
19h30ASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)ASVEL Lyon-Villeurbanne87 - 78Valencia BCValencia BC (SPA)
20h30BC Oostende (BEL)BC Oostende65 - 66Lukoil Academic SofiaLukoil Academic Sofia (BUL)
22 November 2011
17h00Lukoil Academic Sofia (BUL)Lukoil Academic Sofia66 - 62ASVEL Lyon-VilleurbanneASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)
20h30Valencia BC (SPA)Valencia BC75 - 62BC OostendeBC Oostende (BEL)
29 November 2011
17h00Lukoil Academic Sofia (BUL)Lukoil Academic Sofia64 - 72Valencia BCValencia BC (SPA)
20h30BC Oostende (BEL)BC Oostende53 - 70ASVEL Lyon-VilleurbanneASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)
6 December 2011
19h00Valencia BC (SPA)Valencia BC83 - 59Lukoil Academic SofiaLukoil Academic Sofia (BUL)
20h00ASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)ASVEL Lyon-Villeurbanne83 - 65BC OostendeBC Oostende (BEL)
13 December 2011
17h00Lukoil Academic Sofia (BUL)Lukoil Academic Sofia77 - 83BC OostendeBC Oostende (BEL)
20h30Valencia BC (SPA)Valencia BC96 - 88ASVEL Lyon-VilleurbanneASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)
20 December 2011
20h00ASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)ASVEL Lyon-Villeurbanne69 - 68 otLukoil Academic SofiaLukoil Academic Sofia (BUL)
20h00BC Oostende (BEL)BC Oostende87 - 83Valencia BCValencia BC (SPA)

Detail of the results


Group E (15/11/2011 - 20/12/2011)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Lokomotiv Kuban Krasnodar (RUS)10642431399+32
2Bandirma BIK (TUR)10642421397+24
3CB Gran Canaria (SPA)10642416405+11
4Skyliners Frankfurt (GER)6606362429-67
15 November 2011
17h00Bandirma BIK (TUR)Bandirma BIK73 - 72Skyliners FrankfurtSkyliners Frankfurt (GER)
21h30CB Gran Canaria (SPA)CB Gran Canaria84 - 76Lokomotiv Kuban KrasnodarLokomotiv Kuban Krasnodar (RUS)
22 November 2011
16h30Lokomotiv Kuban Krasnodar (RUS)Lokomotiv Kuban Krasnodar75 - 67Bandirma BIKBandirma BIK (TUR)
19h30Skyliners Frankfurt (GER)Skyliners Frankfurt58 - 71CB Gran CanariaCB Gran Canaria (SPA)
29 November 2011
16h30Lokomotiv Kuban Krasnodar (RUS)Lokomotiv Kuban Krasnodar83 - 60Skyliners FrankfurtSkyliners Frankfurt (GER)
21h30CB Gran Canaria (SPA)CB Gran Canaria85 - 61Bandirma BIKBandirma BIK (TUR)
6 December 2011
18h00Bandirma BIK (TUR)Bandirma BIK79 - 54CB Gran CanariaCB Gran Canaria (SPA)
19h30Skyliners Frankfurt (GER)Skyliners Frankfurt58 - 69Lokomotiv Kuban KrasnodarLokomotiv Kuban Krasnodar (RUS)
13 December 2011
16h30Lokomotiv Kuban Krasnodar (RUS)Lokomotiv Kuban Krasnodar73 - 51CB Gran CanariaCB Gran Canaria (SPA)
19h30Skyliners Frankfurt (GER)Skyliners Frankfurt56 - 62Bandirma BIKBandirma BIK (TUR)
20 December 2011
20h00CB Gran Canaria (SPA)CB Gran Canaria71 - 58Skyliners FrankfurtSkyliners Frankfurt (GER)
20h00Bandirma BIK (TUR)Bandirma BIK79 - 55Lokomotiv Kuban KrasnodarLokomotiv Kuban Krasnodar (RUS)

Detail of the results


Group F (15/11/2011 - 20/12/2011)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)12660478370+108
2Krka Novo Mesto (SLO)10642434421+13
3SC Azovmash Mariupol (UKR)7615404453-49
4Le Mans Sarthe (FRA)7615392464-72
15 November 2011
17h00SC Azovmash Mariupol (UKR)SC Azovmash Mariupol79 - 76Le Mans SartheLe Mans Sarthe (FRA)
20h30Krka Novo Mesto (SLO)Krka Novo Mesto65 - 73Lietuvos Rytas VilniusLietuvos Rytas Vilnius (LTU)
22 November 2011
18h10Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)Lietuvos Rytas Vilnius83 - 55SC Azovmash MariupolSC Azovmash Mariupol (UKR)
20h30Le Mans Sarthe (FRA)Le Mans Sarthe65 - 84Krka Novo MestoKrka Novo Mesto (SLO)
29 November 2011
17h00SC Azovmash Mariupol (UKR)SC Azovmash Mariupol66 - 71Krka Novo MestoKrka Novo Mesto (SLO)
20h30Le Mans Sarthe (FRA)Le Mans Sarthe62 - 79Lietuvos Rytas VilniusLietuvos Rytas Vilnius (LTU)
6 December 2011
18h10Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)Lietuvos Rytas Vilnius87 - 49Le Mans SartheLe Mans Sarthe (FRA)
20h00Krka Novo Mesto (SLO)Krka Novo Mesto74 - 70SC Azovmash MariupolSC Azovmash Mariupol (UKR)
12 December 2011
20h00Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)Lietuvos Rytas Vilnius82 - 72Krka Novo MestoKrka Novo Mesto (SLO)
13 December 2011
18h00Le Mans Sarthe (FRA)Le Mans Sarthe75 - 67SC Azovmash MariupolSC Azovmash Mariupol (UKR)
20 December 2011
20h00SC Azovmash Mariupol (UKR)SC Azovmash Mariupol67 - 74Lietuvos Rytas VilniusLietuvos Rytas Vilnius (LTU)
20h00Krka Novo Mesto (SLO)Krka Novo Mesto68 - 65Le Mans SartheLe Mans Sarthe (FRA)

Detail of the results


Group G (15/11/2011 - 20/12/2011)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Spartak Saint Petersburg (RUS)12660477401+76
2Benetton Treviso (ITA)9633478476+2
3Bayern München (GER)8624404436-32
4Cedevita Zagreb (CRO)7615413459-46
15 November 2011
20h00Bayern München (GER)Bayern München72 - 62Benetton TrevisoBenetton Treviso (ITA)
20h00Spartak Saint Petersburg (RUS)Spartak Saint Petersburg73 - 56Cedevita ZagrebCedevita Zagreb (CRO)
22 November 2011
18h30Cedevita Zagreb (CRO)Cedevita Zagreb70 - 64Bayern MünchenBayern München (GER)
20h45Benetton Treviso (ITA)Benetton Treviso78 - 87Spartak Saint PetersburgSpartak Saint Petersburg (RUS)
29 November 2011
16h00Spartak Saint Petersburg (RUS)Spartak Saint Petersburg75 - 62Bayern MünchenBayern München (GER)
20h00Cedevita Zagreb (CRO)Cedevita Zagreb86 - 87 otBenetton TrevisoBenetton Treviso (ITA)
6 December 2011
20h00Bayern München (GER)Bayern München60 - 72Spartak Saint PetersburgSpartak Saint Petersburg (RUS)
20h45Benetton Treviso (ITA)Benetton Treviso82 - 68Cedevita ZagrebCedevita Zagreb (CRO)
13 December 2011
18h00Cedevita Zagreb (CRO)Cedevita Zagreb68 - 73Spartak Saint PetersburgSpartak Saint Petersburg (RUS)
20h45Benetton Treviso (ITA)Benetton Treviso92 - 66Bayern MünchenBayern München (GER)
20 December 2011
20h00Bayern München (GER)Bayern München80 - 65Cedevita ZagrebCedevita Zagreb (CRO)
20h00Spartak Saint Petersburg (RUS)Spartak Saint Petersburg97 - 77Benetton TrevisoBenetton Treviso (ITA)

Detail of the results


Group H (15/11/2011 - 20/12/2011)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Alba Berlin (GER)11651485421+64
2Buducnost Podgorica (MNE)9633416425-9
3Belfius Mons-Hainaut (BEL)8624445463-18
4Turów Zgorzelec (POL)8624446483-37
15 November 2011
17h00Buducnost Podgorica (MNE)Buducnost Podgorica75 - 50Turów ZgorzelecTurów Zgorzelec (POL)
20h00Belfius Mons-Hainaut (BEL)Belfius Mons-Hainaut74 - 78Alba BerlinAlba Berlin (GER)
22 November 2011
19h00Turów Zgorzelec (POL)Turów Zgorzelec67 - 66Belfius Mons-HainautBelfius Mons-Hainaut (BEL)
20h00Alba Berlin (GER)Alba Berlin86 - 68Buducnost PodgoricaBuducnost Podgorica (MNE)
29 November 2011
20h00Belfius Mons-Hainaut (BEL)Belfius Mons-Hainaut66 - 53Buducnost PodgoricaBuducnost Podgorica (MNE)
20h00Alba Berlin (GER)Alba Berlin79 - 68Turów ZgorzelecTurów Zgorzelec (POL)
6 December 2011
18h30Buducnost Podgorica (MNE)Buducnost Podgorica85 - 78 otBelfius Mons-HainautBelfius Mons-Hainaut (BEL)
19h00Turów Zgorzelec (POL)Turów Zgorzelec91 - 87 otAlba BerlinAlba Berlin (GER)
13 December 2011
19h00Turów Zgorzelec (POL)Turów Zgorzelec73 - 78Buducnost PodgoricaBuducnost Podgorica (MNE)
20h00Alba Berlin (GER)Alba Berlin83 - 63Belfius Mons-HainautBelfius Mons-Hainaut (BEL)
20 December 2011
20h00Buducnost Podgorica (MNE)Buducnost Podgorica57 - 72Alba BerlinAlba Berlin (GER)
20h00Belfius Mons-Hainaut (BEL)Belfius Mons-Hainaut98 - 97 otTurów ZgorzelecTurów Zgorzelec (POL)

Detail of the results


Top 16 - Group I (17/01/2012 - 28/02/2012)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Valencia BC (SPA)12660463387+76
2Basketball Nymburk (CZE)9633484441+43
3VEF Riga (LAT)9633432456-24
4BCM Gravelines Dunkerque (FRA)6606370465-95
17 January 2012
20h00BCM Gravelines Dunkerque (FRA)BCM Gravelines Dunkerque63 - 69Valencia BCValencia BC (SPA)
18 January 2012
18h30VEF Riga (LAT)VEF Riga81 - 91Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
24 January 2012
Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk79 - 62BCM Gravelines DunkerqueBCM Gravelines Dunkerque (FRA)
Valencia BC (SPA)Valencia BC80 - 49VEF RigaVEF Riga (LAT)
31 January 2012
17h00Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk71 - 80Valencia BCValencia BC (SPA)
18h30VEF Riga (LAT)VEF Riga78 - 61BCM Gravelines DunkerqueBCM Gravelines Dunkerque (FRA)
7 February 2012
20h00BCM Gravelines Dunkerque (FRA)BCM Gravelines Dunkerque62 - 69VEF RigaVEF Riga (LAT)
20h30Valencia BC (SPA)Valencia BC73 - 72Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
21 February 2012
18h00Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk80 - 84 otVEF RigaVEF Riga (LAT)
20h30Valencia BC (SPA)Valencia BC79 - 61BCM Gravelines DunkerqueBCM Gravelines Dunkerque (FRA)
28 February 2012
18h00BCM Gravelines Dunkerque (FRA)BCM Gravelines Dunkerque61 - 91Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
18h00VEF Riga (LAT)VEF Riga71 - 82Valencia BCValencia BC (SPA)

Detail of the results


Top 16 - Group J (17/01/2012 - 28/02/2012)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1BC Khimki Moscow (RUS)11651465419+46
2Donetsk (UKR)11651476437+39
3ASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)7615460476-16
4Aris Thessaloniki (GRE)7615389458-69
17 January 2012
18h45Aris Thessaloniki (GRE)Aris Thessaloniki48 - 73BC Khimki MoscowBC Khimki Moscow (RUS)
20h00ASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)ASVEL Lyon-Villeurbanne75 - 86DonetskDonetsk (UKR)
24 January 2012
Donetsk (UKR)Donetsk81 - 74Aris ThessalonikiAris Thessaloniki (GRE)
BC Khimki Moscow (RUS)BC Khimki Moscow86 - 80ASVEL Lyon-VilleurbanneASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)
31 January 2012
16h00BC Khimki Moscow (RUS)BC Khimki Moscow68 - 55DonetskDonetsk (UKR)
18h45Aris Thessaloniki (GRE)Aris Thessaloniki77 - 60ASVEL Lyon-VilleurbanneASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)
7 February 2012
18h00Donetsk (UKR)Donetsk85 - 67BC Khimki MoscowBC Khimki Moscow (RUS)
20h00ASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)ASVEL Lyon-Villeurbanne79 - 52Aris ThessalonikiAris Thessaloniki (GRE)
21 February 2012
16h00BC Khimki Moscow (RUS)BC Khimki Moscow88 - 72Aris ThessalonikiAris Thessaloniki (GRE)
18h00Donetsk (UKR)Donetsk92 - 87ASVEL Lyon-VilleurbanneASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)
28 February 2012
19h30Aris Thessaloniki (GRE)Aris Thessaloniki66 - 77DonetskDonetsk (UKR)
19h30ASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)ASVEL Lyon-Villeurbanne79 - 83BC Khimki MoscowBC Khimki Moscow (RUS)

Detail of the results


Top 16 - Group K (17/01/2012 - 28/02/2012)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Spartak Saint Petersburg (RUS)11651428385+43
2Bandirma BIK (TUR)9633430428+2
3Buducnost Podgorica (MNE)9633397398-1
4Krka Novo Mesto (SLO)7615390434-44
17 January 2012
18h00Bandirma BIK (TUR)Bandirma BIK77 - 65Krka Novo MestoKrka Novo Mesto (SLO)
19h00Buducnost Podgorica (MNE)Buducnost Podgorica57 - 65Spartak Saint PetersburgSpartak Saint Petersburg (RUS)
24 January 2012
Krka Novo Mesto (SLO)Krka Novo Mesto64 - 69Buducnost PodgoricaBuducnost Podgorica (MNE)
Spartak Saint Petersburg (RUS)Spartak Saint Petersburg80 - 71Bandirma BIKBandirma BIK (TUR)
31 January 2012
18h00Bandirma BIK (TUR)Bandirma BIK68 - 61Buducnost PodgoricaBuducnost Podgorica (MNE)
18h00Krka Novo Mesto (SLO)Krka Novo Mesto68 - 81Spartak Saint PetersburgSpartak Saint Petersburg (RUS)
7 February 2012
16h00Spartak Saint Petersburg (RUS)Spartak Saint Petersburg71 - 57Krka Novo MestoKrka Novo Mesto (SLO)
18h30Buducnost Podgorica (MNE)Buducnost Podgorica83 - 73Bandirma BIKBandirma BIK (TUR)
21 February 2012
16h00Spartak Saint Petersburg (RUS)Spartak Saint Petersburg70 - 64Buducnost PodgoricaBuducnost Podgorica (MNE)
19h00Krka Novo Mesto (SLO)Krka Novo Mesto78 - 73Bandirma BIKBandirma BIK (TUR)
28 February 2012
18h00Buducnost Podgorica (MNE)Buducnost Podgorica63 - 58Krka Novo MestoKrka Novo Mesto (SLO)
18h00Bandirma BIK (TUR)Bandirma BIK68 - 61Spartak Saint PetersburgSpartak Saint Petersburg (RUS)

Detail of the results


Top 16 - Group L (17/01/2012 - 28/02/2012)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)10642468443+25
2Lokomotiv Kuban Krasnodar (RUS)10642466452+14
3Benetton Treviso (ITA)9633447451-4
4Alba Berlin (GER)7615433468-35
17 January 2012
Benetton Treviso (ITA)Benetton Treviso72 - 64Alba BerlinAlba Berlin (GER)
16h30Lokomotiv Kuban Krasnodar (RUS)Lokomotiv Kuban Krasnodar81 - 67 otLietuvos Rytas VilniusLietuvos Rytas Vilnius (LTU)
24 January 2012
Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)Lietuvos Rytas Vilnius78 - 69Benetton TrevisoBenetton Treviso (ITA)
Alba Berlin (GER)Alba Berlin79 - 84Lokomotiv Kuban KrasnodarLokomotiv Kuban Krasnodar (RUS)
31 January 2012
16h30Lokomotiv Kuban Krasnodar (RUS)Lokomotiv Kuban Krasnodar70 - 71Benetton TrevisoBenetton Treviso (ITA)
18h10Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)Lietuvos Rytas Vilnius86 - 75Alba BerlinAlba Berlin (GER)
7 February 2012
20h00Alba Berlin (GER)Alba Berlin62 - 79Lietuvos Rytas VilniusLietuvos Rytas Vilnius (LTU)
20h45Benetton Treviso (ITA)Benetton Treviso87 - 76Lokomotiv Kuban KrasnodarLokomotiv Kuban Krasnodar (RUS)
21 February 2012
18h10Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)Lietuvos Rytas Vilnius78 - 82Lokomotiv Kuban KrasnodarLokomotiv Kuban Krasnodar (RUS)
20h00Alba Berlin (GER)Alba Berlin83 - 74Benetton TrevisoBenetton Treviso (ITA)
28 February 2012
19h30Lokomotiv Kuban Krasnodar (RUS)Lokomotiv Kuban Krasnodar73 - 70Alba BerlinAlba Berlin (GER)
19h30Benetton Treviso (ITA)Benetton Treviso74 - 80Lietuvos Rytas VilniusLietuvos Rytas Vilnius (LTU)

Detail of the results


Final Round (19/03/2012 - 15/04/2012)


Quarter-Finals
19 March 2012
Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk64 - 68Spartak Saint PetersburgSpartak Saint Petersburg (RUS)
20 March 2012
Buducnost Podgorica (MNE)Buducnost Podgorica75 - 71Valencia BCValencia BC (SPA)
Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)Lietuvos Rytas Vilnius76 - 65DonetskDonetsk (UKR)
BC Khimki Moscow (RUS)BC Khimki Moscow81 - 72Lokomotiv Kuban KrasnodarLokomotiv Kuban Krasnodar (RUS)
27 March 2012
Donetsk (UKR)Donetsk80 - 78Lietuvos Rytas VilniusLietuvos Rytas Vilnius (LTU)
Lokomotiv Kuban Krasnodar (RUS)Lokomotiv Kuban Krasnodar81 - 77BC Khimki MoscowBC Khimki Moscow (RUS)
Valencia BC (SPA)Valencia BC85 - 63Buducnost PodgoricaBuducnost Podgorica (MNE)
Spartak Saint Petersburg (RUS)Spartak Saint Petersburg86 - 71Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)

Semi-Finals
14 April 2012
Spartak Saint Petersburg (RUS)Spartak Saint Petersburg73 - 77BC Khimki MoscowBC Khimki Moscow (RUS)
Valencia BC (SPA)Valencia BC80 - 70Lietuvos Rytas VilniusLietuvos Rytas Vilnius (LTU)

Third Place Match
15 April 2012
Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)Lietuvos Rytas Vilnius71 - 62Spartak Saint PetersburgSpartak Saint Petersburg (RUS)

Final
15 April 2012
16h30BC Khimki Moscow (RUS)BC Khimki Moscow77 - 68Valencia BCValencia BC (SPA)

Detail of the results


Results

Draw

Teams

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2021 - All rights reserved