All sports Site

Menu
Basketball - Eurocup - 2010/2011 - Home

Basketball - Eurocup - 2010/2011 - Home

Choice of a season :

 

Home

Eurocup 2010/2011 - Home

WinnerUnics Kazan : Unics Kazan

Qualifying Round (28/09/2010 - 06/10/2010)

28 September 2010
APOEL Nicosia (CYP)APOEL Nicosia55 - 97Benetton TrevisoBenetton Treviso (ITA)
Liège Basket (BEL)Liège Basket59 - 62Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
29 September 2010
Skyliners Frankfurt (GER)Skyliners Frankfurt61 - 68Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
Galatasaray Istanbul (TUR)Galatasaray Istanbul69 - 58Spartak Saint PetersburgSpartak Saint Petersburg (RUS)
KK Zagreb (CRO)KK Zagreb71 - 69CB Gran CanariaCB Gran Canaria (SPA)
Lukoil Academic Sofia (BUL)Lukoil Academic Sofia74 - 78Aris ThessalonikiAris Thessaloniki (GRE)
Orléans Loiret Basket (FRA)Orléans Loiret Basket80 - 76SC Azovmash MariupolSC Azovmash Mariupol (UKR)
Cedevita Zagreb (CRO)Cedevita Zagreb97 - 61Dynamo MoscowDynamo Moscow (RUS)
5 October 2010
Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul84 - 76Skyliners FrankfurtSkyliners Frankfurt (GER)
Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem84 - 73Liège BasketLiège Basket (BEL)
6 October 2010
Dynamo Moscow (RUS)Dynamo Moscow73 - 72Cedevita ZagrebCedevita Zagreb (CRO)
Spartak Saint Petersburg (RUS)Spartak Saint Petersburg78 - 70Galatasaray IstanbulGalatasaray Istanbul (TUR)
SC Azovmash Mariupol (UKR)SC Azovmash Mariupol79 - 65Orléans Loiret BasketOrléans Loiret Basket (FRA)
Benetton Treviso (ITA)Benetton Treviso84 - 63APOEL NicosiaAPOEL Nicosia (CYP)
Aris Thessaloniki (GRE)Aris Thessaloniki92 - 93Lukoil Academic SofiaLukoil Academic Sofia (BUL)
CB Gran Canaria (SPA)CB Gran Canaria96 - 60KK ZagrebKK Zagreb (CRO)

Detail of the results


Group A (16/11/2010 - 21/12/2010)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Unics Kazan (RUS)11651507379+128
2Le Mans Sarthe (FRA)10642426429-3
3Bandirma BIK (TUR)8624402474-72
4EWE Oldenburg (GER)7615435488-53
16 November 2010
18h00Bandirma BIK (TUR)Bandirma BIK78 - 70Le Mans SartheLe Mans Sarthe (FRA)
20h00EWE Oldenburg (GER)EWE Oldenburg72 - 89Unics KazanUnics Kazan (RUS)
23 November 2010
Unics Kazan (RUS)Unics Kazan80 - 52Bandirma BIKBandirma BIK (TUR)
20h30Le Mans Sarthe (FRA)Le Mans Sarthe84 - 60EWE OldenburgEWE Oldenburg (GER)
30 November 2010
17h00Unics Kazan (RUS)Unics Kazan63 - 67Le Mans SartheLe Mans Sarthe (FRA)
20h00EWE Oldenburg (GER)EWE Oldenburg96 - 73Bandirma BIKBandirma BIK (TUR)
7 December 2010
18h00Bandirma BIK (TUR)Bandirma BIK81 - 72EWE OldenburgEWE Oldenburg (GER)
20h30Le Mans Sarthe (FRA)Le Mans Sarthe65 - 98Unics KazanUnics Kazan (RUS)
14 December 2010
17h00Unics Kazan (RUS)Unics Kazan88 - 64EWE OldenburgEWE Oldenburg (GER)
20h30Le Mans Sarthe (FRA)Le Mans Sarthe67 - 59Bandirma BIKBandirma BIK (TUR)
21 December 2010
20h00Bandirma BIK (TUR)Bandirma BIK59 - 89Unics KazanUnics Kazan (RUS)
20h00EWE Oldenburg (GER)EWE Oldenburg71 - 73Le Mans SartheLe Mans Sarthe (FRA)

Detail of the results


Group B (16/11/2010 - 21/12/2010)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1BG 74 Göttingen (GER)10642482456+26
2ASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)9633494506-12
3Hemofarm Vrsac (SCG)9633496512-16
4Besiktas Istanbul (TUR)8624530528+2
16 November 2010
18h30Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul91 - 94Hemofarm VrsacHemofarm Vrsac (SCG)
20h30ASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)ASVEL Lyon-Villeurbanne80 - 88BG 74 GöttingenBG 74 Göttingen (GER)
23 November 2010
18h00Hemofarm Vrsac (SCG)Hemofarm Vrsac97 - 93ASVEL Lyon-VilleurbanneASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)
19h30BG 74 Göttingen (GER)BG 74 Göttingen85 - 83Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
30 November 2010
19h30BG 74 Göttingen (GER)BG 74 Göttingen68 - 57Hemofarm VrsacHemofarm Vrsac (SCG)
20h30ASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)ASVEL Lyon-Villeurbanne88 - 85Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
7 December 2010
18h00Hemofarm Vrsac (SCG)Hemofarm Vrsac67 - 79BG 74 GöttingenBG 74 Göttingen (GER)
19h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul80 - 74ASVEL Lyon-VilleurbanneASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)
14 December 2010
18h00Hemofarm Vrsac (SCG)Hemofarm Vrsac101 - 100 otBesiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
19h30BG 74 Göttingen (GER)BG 74 Göttingen76 - 78ASVEL Lyon-VilleurbanneASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)
21 December 2010
20h00ASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)ASVEL Lyon-Villeurbanne81 - 80Hemofarm VrsacHemofarm Vrsac (SCG)
20h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul91 - 86 otBG 74 GöttingenBG 74 Göttingen (GER)

Detail of the results


Group C (16/11/2010 - 21/12/2010)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1CB Gran Canaria (SPA)11651463396+67
2Budivelnik Kiev (UKR)10642397391+6
3Buducnost Podgorica (MNE)9633431418+13
4BC Siauliai (LTU)6606420506-86
16 November 2010
CB Gran Canaria (SPA)CB Gran Canaria58 - 62Budivelnik KievBudivelnik Kiev (UKR)
18h15BC Siauliai (LTU)BC Siauliai76 - 97Buducnost PodgoricaBuducnost Podgorica (MNE)
23 November 2010
19h00Buducnost Podgorica (MNE)Buducnost Podgorica66 - 90CB Gran CanariaCB Gran Canaria (SPA)
19h00Budivelnik Kiev (UKR)Budivelnik Kiev74 - 66BC SiauliaiBC Siauliai (LTU)
30 November 2010
19h00Budivelnik Kiev (UKR)Budivelnik Kiev70 - 56Buducnost PodgoricaBuducnost Podgorica (MNE)
21h30CB Gran Canaria (SPA)CB Gran Canaria92 - 72BC SiauliaiBC Siauliai (LTU)
7 December 2010
17h15BC Siauliai (LTU)BC Siauliai70 - 89CB Gran CanariaCB Gran Canaria (SPA)
19h00Buducnost Podgorica (MNE)Buducnost Podgorica69 - 54Budivelnik KievBudivelnik Kiev (UKR)
14 December 2010
19h00Budivelnik Kiev (UKR)Budivelnik Kiev66 - 72CB Gran CanariaCB Gran Canaria (SPA)
19h00Buducnost Podgorica (MNE)Buducnost Podgorica83 - 66BC SiauliaiBC Siauliai (LTU)
21 December 2010
20h00BC Siauliai (LTU)BC Siauliai70 - 71Budivelnik KievBudivelnik Kiev (UKR)
4 January 2011
20h00CB Gran Canaria (SPA)CB Gran Canaria62 - 60Buducnost PodgoricaBuducnost Podgorica (MNE)

Detail of the results


Group D (16/11/2010 - 21/12/2010)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Aris Thessaloniki (GRE)11651514462+52
2Cedevita Zagreb (CRO)10642484479+5
3SC Azovmash Mariupol (UKR)8624492504-12
4Hapoel Gilboa Galil Elyon (ISR)7615492537-45
16 November 2010
Cedevita Zagreb (CRO)Cedevita Zagreb83 - 92Hapoel Gilboa Galil ElyonHapoel Gilboa Galil Elyon (ISR)
20h00Aris Thessaloniki (GRE)Aris Thessaloniki88 - 75SC Azovmash MariupolSC Azovmash Mariupol (UKR)
23 November 2010
Hapoel Gilboa Galil Elyon (ISR)Hapoel Gilboa Galil Elyon83 - 92Aris ThessalonikiAris Thessaloniki (GRE)
17h00SC Azovmash Mariupol (UKR)SC Azovmash Mariupol69 - 72Cedevita ZagrebCedevita Zagreb (CRO)
30 November 2010
18h00Hapoel Gilboa Galil Elyon (ISR)Hapoel Gilboa Galil Elyon86 - 95SC Azovmash MariupolSC Azovmash Mariupol (UKR)
20h30Cedevita Zagreb (CRO)Cedevita Zagreb81 - 76 otAris ThessalonikiAris Thessaloniki (GRE)
7 December 2010
17h00SC Azovmash Mariupol (UKR)SC Azovmash Mariupol92 - 88 otHapoel Gilboa Galil ElyonHapoel Gilboa Galil Elyon (ISR)
20h00Aris Thessaloniki (GRE)Aris Thessaloniki85 - 76Cedevita ZagrebCedevita Zagreb (CRO)
14 December 2010
17h00SC Azovmash Mariupol (UKR)SC Azovmash Mariupol77 - 82Aris ThessalonikiAris Thessaloniki (GRE)
18h00Hapoel Gilboa Galil Elyon (ISR)Hapoel Gilboa Galil Elyon73 - 84Cedevita ZagrebCedevita Zagreb (CRO)
21 December 2010
20h00Cedevita Zagreb (CRO)Cedevita Zagreb88 - 84SC Azovmash MariupolSC Azovmash Mariupol (UKR)
20h00Aris Thessaloniki (GRE)Aris Thessaloniki91 - 70Hapoel Gilboa Galil ElyonHapoel Gilboa Galil Elyon (ISR)

Detail of the results


Group E (16/11/2010 - 21/12/2010)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Galatasaray Istanbul (TUR)10642441374+67
2Panellinios (GRE)10642366375-9
3Cantù (ITA)9633413398+15
4Donar Groningen (NED)7615365438-73
16 November 2010
19h30Donar Groningen (NED)Donar Groningen65 - 66Galatasaray IstanbulGalatasaray Istanbul (TUR)
20h30Cantù (ITA)Cantù72 - 57PanelliniosPanellinios (GRE)
23 November 2010
19h00Galatasaray Istanbul (TUR)Galatasaray Istanbul76 - 57CantùCantù (ITA)
20h00Panellinios (GRE)Panellinios68 - 51Donar GroningenDonar Groningen (NED)
30 November 2010
19h00Galatasaray Istanbul (TUR)Galatasaray Istanbul79 - 53PanelliniosPanellinios (GRE)
19h30Donar Groningen (NED)Donar Groningen80 - 74CantùCantù (ITA)
7 December 2010
20h00Panellinios (GRE)Panellinios66 - 62Galatasaray IstanbulGalatasaray Istanbul (TUR)
20h30Cantù (ITA)Cantù81 - 54Donar GroningenDonar Groningen (NED)
14 December 2010
19h00Galatasaray Istanbul (TUR)Galatasaray Istanbul86 - 58Donar GroningenDonar Groningen (NED)
20h00Panellinios (GRE)Panellinios59 - 54CantùCantù (ITA)
21 December 2010
19h45Donar Groningen (NED)Donar Groningen57 - 63PanelliniosPanellinios (GRE)
19h45Cantù (ITA)Cantù75 - 72Galatasaray IstanbulGalatasaray Istanbul (TUR)

Detail of the results


Group F (16/11/2010 - 21/12/2010)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Benetton Treviso (ITA)12660454414+40
2Estudiantes Madrid (SPA)9633483462+21
3PAOK BC Thessaloniki (GRE)9633449438+11
4Roanne Chorale (FRA)6606423495-72
16 November 2010
20h00Estudiantes Madrid (SPA)Estudiantes Madrid88 - 77PAOK BC ThessalonikiPAOK BC Thessaloniki (GRE)
20h45Benetton Treviso (ITA)Benetton Treviso67 - 61Roanne ChoraleRoanne Chorale (FRA)
23 November 2010
19h00PAOK BC Thessaloniki (GRE)PAOK BC Thessaloniki62 - 67Benetton TrevisoBenetton Treviso (ITA)
20h00Roanne Chorale (FRA)Roanne Chorale89 - 93Estudiantes MadridEstudiantes Madrid (SPA)
30 November 2010
19h00Estudiantes Madrid (SPA)Estudiantes Madrid71 - 80Benetton TrevisoBenetton Treviso (ITA)
19h00PAOK BC Thessaloniki (GRE)PAOK BC Thessaloniki92 - 74Roanne ChoraleRoanne Chorale (FRA)
7 December 2010
20h00Roanne Chorale (FRA)Roanne Chorale60 - 72PAOK BC ThessalonikiPAOK BC Thessaloniki (GRE)
20h45Benetton Treviso (ITA)Benetton Treviso79 - 72Estudiantes MadridEstudiantes Madrid (SPA)
14 December 2010
19h00PAOK BC Thessaloniki (GRE)PAOK BC Thessaloniki77 - 72Estudiantes MadridEstudiantes Madrid (SPA)
20h00Roanne Chorale (FRA)Roanne Chorale79 - 84Benetton TrevisoBenetton Treviso (ITA)
21 December 2010
19h45Benetton Treviso (ITA)Benetton Treviso77 - 69PAOK BC ThessalonikiPAOK BC Thessaloniki (GRE)
19h45Estudiantes Madrid (SPA)Estudiantes Madrid87 - 60Roanne ChoraleRoanne Chorale (FRA)

Detail of the results


Group G (16/11/2010 - 21/12/2010)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Basketball Nymburk (CZE)10642496473+23
2Real Betis Baloncesto (SPA)9633494478+16
3Hapoel Jerusalem (ISR)9633466463+3
4VEF Riga (LAT)8624472514-42
16 November 2010
18h00Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem91 - 78VEF RigaVEF Riga (LAT)
19h00Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk77 - 93Real Betis BaloncestoReal Betis Baloncesto (SPA)
23 November 2010
18h30VEF Riga (LAT)VEF Riga75 - 85Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
20h45Real Betis Baloncesto (SPA)Real Betis Baloncesto72 - 76Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
30 November 2010
18h00Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk73 - 67Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
20h45Real Betis Baloncesto (SPA)Real Betis Baloncesto95 - 83VEF RigaVEF Riga (LAT)
7 December 2010
18h30VEF Riga (LAT)VEF Riga83 - 82Real Betis BaloncestoReal Betis Baloncesto (SPA)
20h40Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem91 - 82Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
14 December 2010
18h30VEF Riga (LAT)VEF Riga74 - 71Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
20h30Real Betis Baloncesto (SPA)Real Betis Baloncesto68 - 89Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
21 December 2010
19h45Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem70 - 84Real Betis BaloncestoReal Betis Baloncesto (SPA)
19h45Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk90 - 79VEF RigaVEF Riga (LAT)

Detail of the results


Group H (16/11/2010 - 21/12/2010)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Alba Berlin (GER)12660496414+82
2Juvecaserta Basket (ITA)9633472463+9
3Krasnye Krylya Samara (RUS)8624478502-24
4Anwil Wloclawek (POL)7615470537-67
16 November 2010
17h00Krasnye Krylya Samara (RUS)Krasnye Krylya Samara78 - 85Juvecaserta BasketJuvecaserta Basket (ITA)
19h00Anwil Wloclawek (POL)Anwil Wloclawek74 - 86Alba BerlinAlba Berlin (GER)
23 November 2010
20h30Juvecaserta Basket (ITA)Juvecaserta Basket87 - 79Anwil WloclawekAnwil Wloclawek (POL)
24 November 2010
20h00Alba Berlin (GER)Alba Berlin88 - 64Krasnye Krylya SamaraKrasnye Krylya Samara (RUS)
30 November 2010
17h00Krasnye Krylya Samara (RUS)Krasnye Krylya Samara103 - 80Anwil WloclawekAnwil Wloclawek (POL)
20h30Juvecaserta Basket (ITA)Juvecaserta Basket73 - 79Alba BerlinAlba Berlin (GER)
7 December 2010
19h00Anwil Wloclawek (POL)Anwil Wloclawek83 - 98Krasnye Krylya SamaraKrasnye Krylya Samara (RUS)
20h00Alba Berlin (GER)Alba Berlin79 - 62Juvecaserta BasketJuvecaserta Basket (ITA)
14 December 2010
20h00Alba Berlin (GER)Alba Berlin92 - 73Anwil WloclawekAnwil Wloclawek (POL)
20h30Juvecaserta Basket (ITA)Juvecaserta Basket94 - 67Krasnye Krylya SamaraKrasnye Krylya Samara (RUS)
21 December 2010
19h45Krasnye Krylya Samara (RUS)Krasnye Krylya Samara68 - 72Alba BerlinAlba Berlin (GER)
19h45Anwil Wloclawek (POL)Anwil Wloclawek81 - 71Juvecaserta BasketJuvecaserta Basket (ITA)

Detail of the results


Top 16 - Group I (18/01/2011 - 01/03/2011)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Unics Kazan (RUS)10642492459+33
2Cedevita Zagreb (CRO)10642513531-18
3CB Gran Canaria (SPA)8624482484-2
4Hemofarm Vrsac (SCG)8624453466-13
18 January 2011
17h00Unics Kazan (RUS)Unics Kazan67 - 64CB Gran CanariaCB Gran Canaria (SPA)
19 January 2011
18h00Hemofarm Vrsac (SCG)Hemofarm Vrsac86 - 73Cedevita ZagrebCedevita Zagreb (CRO)
25 January 2011
20h30Cedevita Zagreb (CRO)Cedevita Zagreb76 - 94Unics KazanUnics Kazan (RUS)
21h30CB Gran Canaria (SPA)CB Gran Canaria72 - 66Hemofarm VrsacHemofarm Vrsac (SCG)
1 February 2011
18h00Hemofarm Vrsac (SCG)Hemofarm Vrsac83 - 84Unics KazanUnics Kazan (RUS)
20h00Cedevita Zagreb (CRO)Cedevita Zagreb114 - 110 otCB Gran CanariaCB Gran Canaria (SPA)
15 February 2011
17h00Unics Kazan (RUS)Unics Kazan90 - 72Hemofarm VrsacHemofarm Vrsac (SCG)
21h30CB Gran Canaria (SPA)CB Gran Canaria86 - 89Cedevita ZagrebCedevita Zagreb (CRO)
22 February 2011
18h15Cedevita Zagreb (CRO)Cedevita Zagreb73 - 71Hemofarm VrsacHemofarm Vrsac (SCG)
21h30CB Gran Canaria (SPA)CB Gran Canaria76 - 73Unics KazanUnics Kazan (RUS)
1 March 2011
18h00Hemofarm Vrsac (SCG)Hemofarm Vrsac75 - 74CB Gran CanariaCB Gran Canaria (SPA)
19h30Unics Kazan (RUS)Unics Kazan84 - 88Cedevita ZagrebCedevita Zagreb (CRO)

Detail of the results


Top 16 - Group J (18/01/2011 - 01/03/2011)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Budivelnik Kiev (UKR)10642417413+4
2BG 74 Göttingen (GER)10642433416+17
3Le Mans Sarthe (FRA)8624444445-1
4Aris Thessaloniki (GRE)8624443463-20
18 January 2011
19h30BG 74 Göttingen (GER)BG 74 Göttingen75 - 71Le Mans SartheLe Mans Sarthe (FRA)
20h00Aris Thessaloniki (GRE)Aris Thessaloniki85 - 69Budivelnik KievBudivelnik Kiev (UKR)
25 January 2011
18h00Budivelnik Kiev (UKR)Budivelnik Kiev68 - 56BG 74 GöttingenBG 74 Göttingen (GER)
19h00Le Mans Sarthe (FRA)Le Mans Sarthe85 - 70Aris ThessalonikiAris Thessaloniki (GRE)
1 February 2011
18h00Budivelnik Kiev (UKR)Budivelnik Kiev67 - 61Le Mans SartheLe Mans Sarthe (FRA)
20h00Aris Thessaloniki (GRE)Aris Thessaloniki82 - 84BG 74 GöttingenBG 74 Göttingen (GER)
15 February 2011
20h30Le Mans Sarthe (FRA)Le Mans Sarthe72 - 77Budivelnik KievBudivelnik Kiev (UKR)
16 February 2011
19h30BG 74 Göttingen (GER)BG 74 Göttingen74 - 55Aris ThessalonikiAris Thessaloniki (GRE)
22 February 2011
18h00Budivelnik Kiev (UKR)Budivelnik Kiev73 - 78Aris ThessalonikiAris Thessaloniki (GRE)
20h30Le Mans Sarthe (FRA)Le Mans Sarthe77 - 83BG 74 GöttingenBG 74 Göttingen (GER)
1 March 2011
20h00BG 74 Göttingen (GER)BG 74 Göttingen61 - 63Budivelnik KievBudivelnik Kiev (UKR)
20h00Aris Thessaloniki (GRE)Aris Thessaloniki73 - 78Le Mans SartheLe Mans Sarthe (FRA)

Detail of the results


Top 16 - Group K (18/01/2011 - 01/03/2011)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Estudiantes Madrid (SPA)11651489459+30
2Juvecaserta Basket (ITA)11651474453+21
3Galatasaray Istanbul (TUR)8624409421-12
4Basketball Nymburk (CZE)6606451490-39
18 January 2011
20h00Estudiantes Madrid (SPA)Estudiantes Madrid87 - 80Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
20h30Juvecaserta Basket (ITA)Juvecaserta Basket81 - 76 otGalatasaray IstanbulGalatasaray Istanbul (TUR)
25 January 2011
18h30Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk68 - 74Juvecaserta BasketJuvecaserta Basket (ITA)
19h30Galatasaray Istanbul (TUR)Galatasaray Istanbul57 - 68Estudiantes MadridEstudiantes Madrid (SPA)
1 February 2011
19h00Galatasaray Istanbul (TUR)Galatasaray Istanbul76 - 75Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
20h30Juvecaserta Basket (ITA)Juvecaserta Basket87 - 85Estudiantes MadridEstudiantes Madrid (SPA)
15 February 2011
18h00Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk62 - 77Galatasaray IstanbulGalatasaray Istanbul (TUR)
19h45Estudiantes Madrid (SPA)Estudiantes Madrid90 - 80Juvecaserta BasketJuvecaserta Basket (ITA)
22 February 2011
18h30Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk86 - 88Estudiantes MadridEstudiantes Madrid (SPA)
19h45Galatasaray Istanbul (TUR)Galatasaray Istanbul54 - 64Juvecaserta BasketJuvecaserta Basket (ITA)
1 March 2011
19h30Estudiantes Madrid (SPA)Estudiantes Madrid71 - 69Galatasaray IstanbulGalatasaray Istanbul (TUR)
19h30Juvecaserta Basket (ITA)Juvecaserta Basket88 - 80Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)

Detail of the results


Top 16 - Group L (18/01/2011 - 01/03/2011)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Benetton Treviso (ITA)11651461426+35
2Real Betis Baloncesto (SPA)11651476440+36
3Panellinios (GRE)7615451477-26
4Alba Berlin (GER)7615434479-45
18 January 2011
18h00Panellinios (GRE)Panellinios82 - 87 otReal Betis BaloncestoReal Betis Baloncesto (SPA)
20h45Benetton Treviso (ITA)Benetton Treviso75 - 71Alba BerlinAlba Berlin (GER)
25 January 2011
20h30Real Betis Baloncesto (SPA)Real Betis Baloncesto66 - 55Benetton TrevisoBenetton Treviso (ITA)
27 January 2011
20h00Alba Berlin (GER)Alba Berlin68 - 65PanelliniosPanellinios (GRE)
1 February 2011
18h00Panellinios (GRE)Panellinios75 - 83Benetton TrevisoBenetton Treviso (ITA)
20h30Real Betis Baloncesto (SPA)Real Betis Baloncesto76 - 67Alba BerlinAlba Berlin (GER)
15 February 2011
20h00Alba Berlin (GER)Alba Berlin81 - 95Real Betis BaloncestoReal Betis Baloncesto (SPA)
20h45Benetton Treviso (ITA)Benetton Treviso82 - 72PanelliniosPanellinios (GRE)
22 February 2011
20h00Alba Berlin (GER)Alba Berlin74 - 82Benetton TrevisoBenetton Treviso (ITA)
20h30Real Betis Baloncesto (SPA)Real Betis Baloncesto84 - 71PanelliniosPanellinios (GRE)
1 March 2011
18h00Panellinios (GRE)Panellinios86 - 73Alba BerlinAlba Berlin (GER)
20h00Benetton Treviso (ITA)Benetton Treviso84 - 68Real Betis BaloncestoReal Betis Baloncesto (SPA)

Detail of the results


Final Round (23/03/2011 - 17/04/2011)


Quarter-Finals
23 March 2011
BG 74 Göttingen (GER)BG 74 Göttingen66 - 66Benetton TrevisoBenetton Treviso (ITA)
Real Betis Baloncesto (SPA)Real Betis Baloncesto67 - 49Budivelnik KievBudivelnik Kiev (UKR)
Juvecaserta Basket (ITA)Juvecaserta Basket84 - 90Unics KazanUnics Kazan (RUS)
Cedevita Zagreb (CRO)Cedevita Zagreb90 - 81Estudiantes MadridEstudiantes Madrid (SPA)
30 March 2011
Estudiantes Madrid (SPA)Estudiantes Madrid72 - 81Cedevita ZagrebCedevita Zagreb (CRO)
Unics Kazan (RUS)Unics Kazan79 - 77Juvecaserta BasketJuvecaserta Basket (ITA)
Budivelnik Kiev (UKR)Budivelnik Kiev80 - 77Real Betis BaloncestoReal Betis Baloncesto (SPA)
Benetton Treviso (ITA)Benetton Treviso84 - 62BG 74 GöttingenBG 74 Göttingen (GER)

Semi-Finals
16 April 2011
Benetton Treviso (ITA)Benetton Treviso63 - 75Real Betis BaloncestoReal Betis Baloncesto (SPA)
18h00Unics Kazan (RUS)Unics Kazan87 - 66Cedevita ZagrebCedevita Zagreb (CRO)

Third Place Match
17 April 2011
Benetton Treviso (ITA)Benetton Treviso57 - 59Cedevita ZagrebCedevita Zagreb (CRO)

Final
17 April 2011
20h45Unics Kazan (RUS)Unics Kazan92 - 77Real Betis BaloncestoReal Betis Baloncesto (SPA)

Detail of the results


Results

Draw

Teams

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2021 - All rights reserved