All sports Site

Menu
Basketball - Eurocup - 2013/2014 - Home

Basketball - Eurocup - 2013/2014 - Home

Choice of a season :

 

Home

Eurocup 2013/2014 - Home

WinnerValencia BC : Valencia BC

 
 

Group A (16/10/2013 - 18/12/2013)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Cantù (ITA)181082832746+86
2BC Oostende (BEL)181082768752+16
3Basketball Nymburk (CZE)161064789736+53
4Le Mans Sarthe (FRA)151055719718+1
5Artland Dragons Quakenbrueck (GER)121028721820-99
6KK Cibona Zagreb (CRO)111019770827-57
16 October 2013
18h00KK Cibona Zagreb (CRO)KK Cibona Zagreb76 - 78Le Mans SartheLe Mans Sarthe (FRA)
20h30Cantù (ITA)Cantù88 - 86Artland Dragons QuakenbrueckArtland Dragons Quakenbrueck (GER)
20h30BC Oostende (BEL)BC Oostende90 - 83Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
23 October 2013
18h00Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk84 - 76KK Cibona ZagrebKK Cibona Zagreb (CRO)
19h30Artland Dragons Quakenbrueck (GER)Artland Dragons Quakenbrueck69 - 84BC OostendeBC Oostende (BEL)
20h30Le Mans Sarthe (FRA)Le Mans Sarthe65 - 77CantùCantù (ITA)
30 October 2013
18h00KK Cibona Zagreb (CRO)KK Cibona Zagreb77 - 87Artland Dragons QuakenbrueckArtland Dragons Quakenbrueck (GER)
20h30Le Mans Sarthe (FRA)Le Mans Sarthe81 - 74 otBasketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
20h30Cantù (ITA)Cantù83 - 58BC OostendeBC Oostende (BEL)
5 November 2013
19h30Artland Dragons Quakenbrueck (GER)Artland Dragons Quakenbrueck67 - 79Le Mans SartheLe Mans Sarthe (FRA)
6 November 2013
20h30BC Oostende (BEL)BC Oostende77 - 75KK Cibona ZagrebKK Cibona Zagreb (CRO)
20h30Cantù (ITA)Cantù88 - 73Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
12 November 2013
18h30Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk86 - 70Artland Dragons QuakenbrueckArtland Dragons Quakenbrueck (GER)
13 November 2013
18h00KK Cibona Zagreb (CRO)KK Cibona Zagreb79 - 86CantùCantù (ITA)
20h30Le Mans Sarthe (FRA)Le Mans Sarthe71 - 80BC OostendeBC Oostende (BEL)
20 November 2013
18h30Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk73 - 51BC OostendeBC Oostende (BEL)
19h30Artland Dragons Quakenbrueck (GER)Artland Dragons Quakenbrueck68 - 81CantùCantù (ITA)
20h30Le Mans Sarthe (FRA)Le Mans Sarthe53 - 64KK Cibona ZagrebKK Cibona Zagreb (CRO)
27 November 2013
18h00KK Cibona Zagreb (CRO)KK Cibona Zagreb77 - 84Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
20h30BC Oostende (BEL)BC Oostende87 - 71Artland Dragons QuakenbrueckArtland Dragons Quakenbrueck (GER)
20h30Cantù (ITA)Cantù88 - 86 otLe Mans SartheLe Mans Sarthe (FRA)
4 December 2013
18h00Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk69 - 71Le Mans SartheLe Mans Sarthe (FRA)
19h30Artland Dragons Quakenbrueck (GER)Artland Dragons Quakenbrueck101 - 96KK Cibona ZagrebKK Cibona Zagreb (CRO)
20h30BC Oostende (BEL)BC Oostende77 - 75CantùCantù (ITA)
11 December 2013
18h00KK Cibona Zagreb (CRO)KK Cibona Zagreb82 - 85BC OostendeBC Oostende (BEL)
18h30Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk86 - 74CantùCantù (ITA)
20h30Le Mans Sarthe (FRA)Le Mans Sarthe65 - 44Artland Dragons QuakenbrueckArtland Dragons Quakenbrueck (GER)
18 December 2013
19h30Artland Dragons Quakenbrueck (GER)Artland Dragons Quakenbrueck58 - 77Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
20h30BC Oostende (BEL)BC Oostende79 - 70Le Mans SartheLe Mans Sarthe (FRA)
20h30Cantù (ITA)Cantù92 - 68KK Cibona ZagrebKK Cibona Zagreb (CRO)

Detail of the results


Group B (15/10/2013 - 18/12/2013)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Dinamo Sassari (ITA)171073866817+49
2Cedevita Zagreb (CRO)161064797760+37
3Bilbao Basket (SPA)151055855826+29
4EWE Oldenburg (GER)151055789797-8
5Élan Chalon-sur-Saône (FRA)141046779786-7
6Spirou Charleroi (BEL)131037706806-100
15 October 2013
20h30Bilbao Basket (SPA)Bilbao Basket82 - 77Cedevita ZagrebCedevita Zagreb (CRO)
16 October 2013
20h00EWE Oldenburg (GER)EWE Oldenburg77 - 96Dinamo SassariDinamo Sassari (ITA)
20h30Spirou Charleroi (BEL)Spirou Charleroi59 - 83Élan Chalon-sur-SaôneÉlan Chalon-sur-Saône (FRA)
22 October 2013
20h00Élan Chalon-sur-Saône (FRA)Élan Chalon-sur-Saône71 - 82EWE OldenburgEWE Oldenburg (GER)
23 October 2013
18h00Cedevita Zagreb (CRO)Cedevita Zagreb88 - 75Spirou CharleroiSpirou Charleroi (BEL)
20h30Dinamo Sassari (ITA)Dinamo Sassari94 - 100 otBilbao BasketBilbao Basket (SPA)
29 October 2013
20h00Bilbao Basket (SPA)Bilbao Basket98 - 71Spirou CharleroiSpirou Charleroi (BEL)
20h30Dinamo Sassari (ITA)Dinamo Sassari102 - 87Élan Chalon-sur-SaôneÉlan Chalon-sur-Saône (FRA)
30 October 2013
20h00EWE Oldenburg (GER)EWE Oldenburg92 - 90 otCedevita ZagrebCedevita Zagreb (CRO)
5 November 2013
20h30Bilbao Basket (SPA)Bilbao Basket77 - 67Élan Chalon-sur-SaôneÉlan Chalon-sur-Saône (FRA)
6 November 2013
18h00Cedevita Zagreb (CRO)Cedevita Zagreb94 - 83Dinamo SassariDinamo Sassari (ITA)
20h30Spirou Charleroi (BEL)Spirou Charleroi53 - 70EWE OldenburgEWE Oldenburg (GER)
12 November 2013
20h00Élan Chalon-sur-Saône (FRA)Élan Chalon-sur-Saône65 - 80Cedevita ZagrebCedevita Zagreb (CRO)
20h00EWE Oldenburg (GER)EWE Oldenburg91 - 86Bilbao BasketBilbao Basket (SPA)
13 November 2013
20h30Dinamo Sassari (ITA)Dinamo Sassari94 - 78Spirou CharleroiSpirou Charleroi (BEL)
19 November 2013
18h00Cedevita Zagreb (CRO)Cedevita Zagreb89 - 79Bilbao BasketBilbao Basket (SPA)
20h00Élan Chalon-sur-Saône (FRA)Élan Chalon-sur-Saône91 - 77Spirou CharleroiSpirou Charleroi (BEL)
20 November 2013
20h30Dinamo Sassari (ITA)Dinamo Sassari82 - 74EWE OldenburgEWE Oldenburg (GER)
26 November 2013
20h30Spirou Charleroi (BEL)Spirou Charleroi64 - 72Cedevita ZagrebCedevita Zagreb (CRO)
27 November 2013
20h00EWE Oldenburg (GER)EWE Oldenburg73 - 83Élan Chalon-sur-SaôneÉlan Chalon-sur-Saône (FRA)
20h30Bilbao Basket (SPA)Bilbao Basket91 - 93 otDinamo SassariDinamo Sassari (ITA)
3 December 2013
20h00Élan Chalon-sur-Saône (FRA)Élan Chalon-sur-Saône80 - 82Dinamo SassariDinamo Sassari (ITA)
20h30Spirou Charleroi (BEL)Spirou Charleroi79 - 73Bilbao BasketBilbao Basket (SPA)
4 December 2013
18h00Cedevita Zagreb (CRO)Cedevita Zagreb64 - 72EWE OldenburgEWE Oldenburg (GER)
10 December 2013
20h00Élan Chalon-sur-Saône (FRA)Élan Chalon-sur-Saône81 - 79Bilbao BasketBilbao Basket (SPA)
11 December 2013
20h00EWE Oldenburg (GER)EWE Oldenburg74 - 82Spirou CharleroiSpirou Charleroi (BEL)
20h30Dinamo Sassari (ITA)Dinamo Sassari77 - 68Cedevita ZagrebCedevita Zagreb (CRO)
17 December 2013
19h00Cedevita Zagreb (CRO)Cedevita Zagreb75 - 71Élan Chalon-sur-SaôneÉlan Chalon-sur-Saône (FRA)
20h30Spirou Charleroi (BEL)Spirou Charleroi68 - 63Dinamo SassariDinamo Sassari (ITA)
18 December 2013
20h30Bilbao Basket (SPA)Bilbao Basket90 - 84EWE OldenburgEWE Oldenburg (GER)

Detail of the results


Group C (15/10/2013 - 18/12/2013)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Olimpija Ljubljana (SLO)171073743698+45
2Ratiopharm Ulm (GER)171073761745+16
3Valencia BC (SPA)161064875721+154
4Boulogne Levallois Metropolitans 92 (FRA)141046687733-46
5ASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)141046706794-88
6Varese (ITA)121028730811-81
15 October 2013
20h30Boulogne Levallois Metropolitans 92 (FRA)Boulogne Levallois Metropolitans 9268 - 85Valencia BCValencia BC (SPA)
16 October 2013
19h30Ratiopharm Ulm (GER)Ratiopharm Ulm86 - 80ASVEL Lyon-VilleurbanneASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)
20h30Olimpija Ljubljana (SLO)Olimpija Ljubljana67 - 59VareseVarese (ITA)
23 October 2013
20h00ASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)ASVEL Lyon-Villeurbanne64 - 56Olimpija LjubljanaOlimpija Ljubljana (SLO)
20h30Varese (ITA)Varese77 - 71Boulogne Levallois Metropolitans 92Boulogne Levallois Metropolitans 92 (FRA)
20h30Valencia BC (SPA)Valencia BC88 - 74Ratiopharm UlmRatiopharm Ulm (GER)
29 October 2013
20h30Boulogne Levallois Metropolitans 92 (FRA)Boulogne Levallois Metropolitans 9268 - 78Ratiopharm UlmRatiopharm Ulm (GER)
30 October 2013
20h30Olimpija Ljubljana (SLO)Olimpija Ljubljana67 - 64Valencia BCValencia BC (SPA)
20h30Varese (ITA)Varese78 - 85ASVEL Lyon-VilleurbanneASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)
5 November 2013
19h30Boulogne Levallois Metropolitans 92 (FRA)Boulogne Levallois Metropolitans 9283 - 65ASVEL Lyon-VilleurbanneASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)
6 November 2013
19h30Ratiopharm Ulm (GER)Ratiopharm Ulm83 - 80Olimpija LjubljanaOlimpija Ljubljana (SLO)
20h30Valencia BC (SPA)Valencia BC98 - 64VareseVarese (ITA)
13 November 2013
20h00ASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)ASVEL Lyon-Villeurbanne79 - 76Valencia BCValencia BC (SPA)
20h30Olimpija Ljubljana (SLO)Olimpija Ljubljana74 - 66 otBoulogne Levallois Metropolitans 92Boulogne Levallois Metropolitans 92 (FRA)
20h30Varese (ITA)Varese77 - 78Ratiopharm UlmRatiopharm Ulm (GER)
19 November 2013
20h30Valencia BC (SPA)Valencia BC98 - 52Boulogne Levallois Metropolitans 92Boulogne Levallois Metropolitans 92 (FRA)
20 November 2013
20h00ASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)ASVEL Lyon-Villeurbanne60 - 78Ratiopharm UlmRatiopharm Ulm (GER)
20h30Varese (ITA)Varese82 - 83 otOlimpija LjubljanaOlimpija Ljubljana (SLO)
26 November 2013
19h30Ratiopharm Ulm (GER)Ratiopharm Ulm92 - 84Valencia BCValencia BC (SPA)
20h30Boulogne Levallois Metropolitans 92 (FRA)Boulogne Levallois Metropolitans 9277 - 65VareseVarese (ITA)
27 November 2013
20h30Olimpija Ljubljana (SLO)Olimpija Ljubljana86 - 48ASVEL Lyon-VilleurbanneASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)
3 December 2013
19h30Ratiopharm Ulm (GER)Ratiopharm Ulm56 - 48Boulogne Levallois Metropolitans 92Boulogne Levallois Metropolitans 92 (FRA)
4 December 2013
20h00ASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)ASVEL Lyon-Villeurbanne83 - 80VareseVarese (ITA)
20h30Valencia BC (SPA)Valencia BC91 - 93Olimpija LjubljanaOlimpija Ljubljana (SLO)
11 December 2013
20h00ASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)ASVEL Lyon-Villeurbanne72 - 74Boulogne Levallois Metropolitans 92Boulogne Levallois Metropolitans 92 (FRA)
20h30Varese (ITA)Varese62 - 94Valencia BCValencia BC (SPA)
20h30Olimpija Ljubljana (SLO)Olimpija Ljubljana74 - 61Ratiopharm UlmRatiopharm Ulm (GER)
17 December 2013
20h30Boulogne Levallois Metropolitans 92 (FRA)Boulogne Levallois Metropolitans 9280 - 63Olimpija LjubljanaOlimpija Ljubljana (SLO)
20h45Valencia BC (SPA)Valencia BC97 - 70ASVEL Lyon-VilleurbanneASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)
18 December 2013
19h30Ratiopharm Ulm (GER)Ratiopharm Ulm75 - 86VareseVarese (ITA)

Detail of the results


Group D (15/10/2013 - 18/12/2013)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Alba Berlin (GER)181082749669+80
2Basket Zaragoza 2002 (SPA)161064803719+84
3BCM Gravelines Dunkerque (FRA)161064749690+59
4Telekom Bonn (GER)151055785805-20
5Virtus Roma (ITA)131037761777-16
6Belfius Mons-Hainaut (BEL)121028620807-187
15 October 2013
19h30Telekom Bonn (GER)Telekom Bonn65 - 86Alba BerlinAlba Berlin (GER)
20h30Basket Zaragoza 2002 (SPA)Basket Zaragoza 200273 - 56Belfius Mons-HainautBelfius Mons-Hainaut (BEL)
16 October 2013
21h00Virtus Roma (ITA)Virtus Roma69 - 75BCM Gravelines DunkerqueBCM Gravelines Dunkerque (FRA)
22 October 2013
20h00Belfius Mons-Hainaut (BEL)Belfius Mons-Hainaut76 - 88Virtus RomaVirtus Roma (ITA)
23 October 2013
20h00Alba Berlin (GER)Alba Berlin71 - 68Basket Zaragoza 2002Basket Zaragoza 2002 (SPA)
20h00BCM Gravelines Dunkerque (FRA)BCM Gravelines Dunkerque74 - 66Telekom BonnTelekom Bonn (GER)
29 October 2013
20h00BCM Gravelines Dunkerque (FRA)BCM Gravelines Dunkerque75 - 52Belfius Mons-HainautBelfius Mons-Hainaut (BEL)
20h45Virtus Roma (ITA)Virtus Roma85 - 71Alba BerlinAlba Berlin (GER)
30 October 2013
19h30Telekom Bonn (GER)Telekom Bonn108 - 104Basket Zaragoza 2002Basket Zaragoza 2002 (SPA)
5 November 2013
20h00Alba Berlin (GER)Alba Berlin70 - 59BCM Gravelines DunkerqueBCM Gravelines Dunkerque (FRA)
6 November 2013
19h30Telekom Bonn (GER)Telekom Bonn74 - 63Belfius Mons-HainautBelfius Mons-Hainaut (BEL)
20h30Basket Zaragoza 2002 (SPA)Basket Zaragoza 200274 - 68Virtus RomaVirtus Roma (ITA)
12 November 2013
20h00BCM Gravelines Dunkerque (FRA)BCM Gravelines Dunkerque85 - 67Basket Zaragoza 2002Basket Zaragoza 2002 (SPA)
20h30Belfius Mons-Hainaut (BEL)Belfius Mons-Hainaut57 - 77Alba BerlinAlba Berlin (GER)
20h45Virtus Roma (ITA)Virtus Roma75 - 85Telekom BonnTelekom Bonn (GER)
19 November 2013
20h30Belfius Mons-Hainaut (BEL)Belfius Mons-Hainaut65 - 104Basket Zaragoza 2002Basket Zaragoza 2002 (SPA)
20 November 2013
20h00BCM Gravelines Dunkerque (FRA)BCM Gravelines Dunkerque74 - 64Virtus RomaVirtus Roma (ITA)
20h00Alba Berlin (GER)Alba Berlin76 - 61Telekom BonnTelekom Bonn (GER)
27 November 2013
19h30Telekom Bonn (GER)Telekom Bonn80 - 77BCM Gravelines DunkerqueBCM Gravelines Dunkerque (FRA)
20h30Basket Zaragoza 2002 (SPA)Basket Zaragoza 200275 - 50Alba BerlinAlba Berlin (GER)
20h45Virtus Roma (ITA)Virtus Roma60 - 61Belfius Mons-HainautBelfius Mons-Hainaut (BEL)
3 December 2013
20h30Belfius Mons-Hainaut (BEL)Belfius Mons-Hainaut53 - 85BCM Gravelines DunkerqueBCM Gravelines Dunkerque (FRA)
4 December 2013
20h30Basket Zaragoza 2002 (SPA)Basket Zaragoza 200271 - 60Telekom BonnTelekom Bonn (GER)
5 December 2013
20h00Alba Berlin (GER)Alba Berlin84 - 81Virtus RomaVirtus Roma (ITA)
10 December 2013
20h00BCM Gravelines Dunkerque (FRA)BCM Gravelines Dunkerque72 - 83Alba BerlinAlba Berlin (GER)
20h30Belfius Mons-Hainaut (BEL)Belfius Mons-Hainaut91 - 90 otTelekom BonnTelekom Bonn (GER)
20h45Virtus Roma (ITA)Virtus Roma83 - 81Basket Zaragoza 2002Basket Zaragoza 2002 (SPA)
18 December 2013
19h30Telekom Bonn (GER)Telekom Bonn96 - 88 otVirtus RomaVirtus Roma (ITA)
20h00Alba Berlin (GER)Alba Berlin81 - 46Belfius Mons-HainautBelfius Mons-Hainaut (BEL)
20h30Basket Zaragoza 2002 (SPA)Basket Zaragoza 200286 - 73BCM Gravelines DunkerqueBCM Gravelines Dunkerque (FRA)

Detail of the results


Group E (16/10/2013 - 18/12/2013)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1BC Khimki Moscow (RUS)191091870751+119
2Hapoel Jerusalem (ISR)161064777767+10
3Pinar Karsiyaka Izmir (TUR)151055805806-1
4Lukoil Academic Sofia (BUL)141046728756-28
5CSU Asesoft Ploiesti (ROM)131037794842-48
6Igokea Aleksandrovac (BIH)131037756808-52
16 October 2013
17h30BC Khimki Moscow (RUS)BC Khimki Moscow89 - 97CSU Asesoft PloiestiCSU Asesoft Ploiesti (ROM)
19h00Pinar Karsiyaka Izmir (TUR)Pinar Karsiyaka Izmir90 - 60Igokea AleksandrovacIgokea Aleksandrovac (BIH)
19h30Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem84 - 76Lukoil Academic SofiaLukoil Academic Sofia (BUL)
23 October 2013
17h00Lukoil Academic Sofia (BUL)Lukoil Academic Sofia79 - 85BC Khimki MoscowBC Khimki Moscow (RUS)
18h30CSU Asesoft Ploiesti (ROM)CSU Asesoft Ploiesti72 - 80Pinar Karsiyaka IzmirPinar Karsiyaka Izmir (TUR)
20h15Igokea Aleksandrovac (BIH)Igokea Aleksandrovac67 - 74Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
30 October 2013
18h15Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem80 - 87 otBC Khimki MoscowBC Khimki Moscow (RUS)
19h00Pinar Karsiyaka Izmir (TUR)Pinar Karsiyaka Izmir84 - 69Lukoil Academic SofiaLukoil Academic Sofia (BUL)
20h15Igokea Aleksandrovac (BIH)Igokea Aleksandrovac77 - 84CSU Asesoft PloiestiCSU Asesoft Ploiesti (ROM)
6 November 2013
16h30BC Khimki Moscow (RUS)BC Khimki Moscow80 - 66Pinar Karsiyaka IzmirPinar Karsiyaka Izmir (TUR)
17h00Lukoil Academic Sofia (BUL)Lukoil Academic Sofia61 - 70Igokea AleksandrovacIgokea Aleksandrovac (BIH)
18h30Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem82 - 80CSU Asesoft PloiestiCSU Asesoft Ploiesti (ROM)
13 November 2013
18h30CSU Asesoft Ploiesti (ROM)CSU Asesoft Ploiesti72 - 85Lukoil Academic SofiaLukoil Academic Sofia (BUL)
19h00Pinar Karsiyaka Izmir (TUR)Pinar Karsiyaka Izmir81 - 80Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
20h15Igokea Aleksandrovac (BIH)Igokea Aleksandrovac86 - 91 otBC Khimki MoscowBC Khimki Moscow (RUS)
20 November 2013
17h00Lukoil Academic Sofia (BUL)Lukoil Academic Sofia76 - 63Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
18h30CSU Asesoft Ploiesti (ROM)CSU Asesoft Ploiesti72 - 95BC Khimki MoscowBC Khimki Moscow (RUS)
20h15Igokea Aleksandrovac (BIH)Igokea Aleksandrovac110 - 98 otPinar Karsiyaka IzmirPinar Karsiyaka Izmir (TUR)
26 November 2013
16h30BC Khimki Moscow (RUS)BC Khimki Moscow83 - 55Lukoil Academic SofiaLukoil Academic Sofia (BUL)
27 November 2013
18h30Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem85 - 71Igokea AleksandrovacIgokea Aleksandrovac (BIH)
19h00Pinar Karsiyaka Izmir (TUR)Pinar Karsiyaka Izmir91 - 87CSU Asesoft PloiestiCSU Asesoft Ploiesti (ROM)
4 December 2013
16h30BC Khimki Moscow (RUS)BC Khimki Moscow85 - 73Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
17h00Lukoil Academic Sofia (BUL)Lukoil Academic Sofia74 - 64Pinar Karsiyaka IzmirPinar Karsiyaka Izmir (TUR)
19h00CSU Asesoft Ploiesti (ROM)CSU Asesoft Ploiesti84 - 74Igokea AleksandrovacIgokea Aleksandrovac (BIH)
11 December 2013
18h30CSU Asesoft Ploiesti (ROM)CSU Asesoft Ploiesti69 - 77Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
19h00Pinar Karsiyaka Izmir (TUR)Pinar Karsiyaka Izmir76 - 95BC Khimki MoscowBC Khimki Moscow (RUS)
20h15Igokea Aleksandrovac (BIH)Igokea Aleksandrovac74 - 61Lukoil Academic SofiaLukoil Academic Sofia (BUL)
17 December 2013
17h00Lukoil Academic Sofia (BUL)Lukoil Academic Sofia92 - 77CSU Asesoft PloiestiCSU Asesoft Ploiesti (ROM)
18 December 2013
16h30BC Khimki Moscow (RUS)BC Khimki Moscow80 - 67Igokea AleksandrovacIgokea Aleksandrovac (BIH)
18h30Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem79 - 75Pinar Karsiyaka IzmirPinar Karsiyaka Izmir (TUR)

Detail of the results


Group F (15/10/2013 - 18/12/2013)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Nizhny Novgorod (RUS)181082809705+104
2Khimik Yuzhny (UKR)161064786732+54
3TED Ankara Kolejliler (TUR)161064788774+14
4PAOK BC Thessaloniki (GRE)151055697752-55
5Buducnost Podgorica (MNE)131037772802-30
6Alba Fehervar (HUN)121028720807-87
15 October 2013
20h00PAOK BC Thessaloniki (GRE)PAOK BC Thessaloniki85 - 84Buducnost PodgoricaBuducnost Podgorica (MNE)
16 October 2013
17h30TED Ankara Kolejliler (TUR)TED Ankara Kolejliler60 - 84Khimik YuzhnyKhimik Yuzhny (UKR)
17h40Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod82 - 64Alba FehervarAlba Fehervar (HUN)
22 October 2013
20h00Buducnost Podgorica (MNE)Buducnost Podgorica80 - 73TED Ankara KolejlilerTED Ankara Kolejliler (TUR)
23 October 2013
17h00Khimik Yuzhny (UKR)Khimik Yuzhny78 - 76Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)
19h00Alba Fehervar (HUN)Alba Fehervar88 - 89PAOK BC ThessalonikiPAOK BC Thessaloniki (GRE)
29 October 2013
19h00Alba Fehervar (HUN)Alba Fehervar75 - 88Khimik YuzhnyKhimik Yuzhny (UKR)
30 October 2013
16h40Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod83 - 62Buducnost PodgoricaBuducnost Podgorica (MNE)
18h00PAOK BC Thessaloniki (GRE)PAOK BC Thessaloniki75 - 77TED Ankara KolejlilerTED Ankara Kolejliler (TUR)
6 November 2013
17h30TED Ankara Kolejliler (TUR)TED Ankara Kolejliler72 - 73Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)
18h00PAOK BC Thessaloniki (GRE)PAOK BC Thessaloniki77 - 69Khimik YuzhnyKhimik Yuzhny (UKR)
18h30Buducnost Podgorica (MNE)Buducnost Podgorica67 - 61Alba FehervarAlba Fehervar (HUN)
13 November 2013
16h40Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod87 - 53PAOK BC ThessalonikiPAOK BC Thessaloniki (GRE)
17h00Khimik Yuzhny (UKR)Khimik Yuzhny84 - 76Buducnost PodgoricaBuducnost Podgorica (MNE)
18h30Alba Fehervar (HUN)Alba Fehervar92 - 84TED Ankara KolejlilerTED Ankara Kolejliler (TUR)
19 November 2013
18h30Buducnost Podgorica (MNE)Buducnost Podgorica69 - 75PAOK BC ThessalonikiPAOK BC Thessaloniki (GRE)
20 November 2013
17h00Khimik Yuzhny (UKR)Khimik Yuzhny79 - 81TED Ankara KolejlilerTED Ankara Kolejliler (TUR)
19h00Alba Fehervar (HUN)Alba Fehervar78 - 84Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)
27 November 2013
16h40Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod86 - 66Khimik YuzhnyKhimik Yuzhny (UKR)
17h30TED Ankara Kolejliler (TUR)TED Ankara Kolejliler81 - 75Buducnost PodgoricaBuducnost Podgorica (MNE)
18h30PAOK BC Thessaloniki (GRE)PAOK BC Thessaloniki68 - 64Alba FehervarAlba Fehervar (HUN)
3 December 2013
18h00Khimik Yuzhny (UKR)Khimik Yuzhny81 - 52Alba FehervarAlba Fehervar (HUN)
4 December 2013
18h00TED Ankara Kolejliler (TUR)TED Ankara Kolejliler84 - 65PAOK BC ThessalonikiPAOK BC Thessaloniki (GRE)
18h30Buducnost Podgorica (MNE)Buducnost Podgorica88 - 91Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)
10 December 2013
17h00Khimik Yuzhny (UKR)Khimik Yuzhny70 - 58PAOK BC ThessalonikiPAOK BC Thessaloniki (GRE)
11 December 2013
16h40Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod87 - 92TED Ankara KolejlilerTED Ankara Kolejliler (TUR)
19h00Alba Fehervar (HUN)Alba Fehervar82 - 80Buducnost PodgoricaBuducnost Podgorica (MNE)
18 December 2013
18h00TED Ankara Kolejliler (TUR)TED Ankara Kolejliler84 - 64Alba FehervarAlba Fehervar (HUN)
20h00PAOK BC Thessaloniki (GRE)PAOK BC Thessaloniki52 - 60Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)
20h30Buducnost Podgorica (MNE)Buducnost Podgorica91 - 87Khimik YuzhnyKhimik Yuzhny (UKR)

Detail of the results


Group G (15/10/2013 - 18/12/2013)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Unics Kazan (RUS)2010100837625+212
2Maccabi Haifa B.C. (ISR)161064744745-1
3Bandirma BIK (TUR)151055795718+77
4VEF Riga (LAT)151055721782-61
5Kalev Cramo Tallinn (EST)131037673764-91
6MZT Skopje (MKD)111019684820-136
15 October 2013
17h00Bandirma BIK (TUR)Bandirma BIK86 - 60Kalev Cramo TallinnKalev Cramo Tallinn (EST)
18h00VEF Riga (LAT)VEF Riga80 - 71MZT SkopjeMZT Skopje (MKD)
16 October 2013
18h00Maccabi Haifa B.C. (ISR)Maccabi Haifa B.C.67 - 75Unics KazanUnics Kazan (RUS)
22 October 2013
17h00Unics Kazan (RUS)Unics Kazan72 - 71Bandirma BIKBandirma BIK (TUR)
23 October 2013
18h00Kalev Cramo Tallinn (EST)Kalev Cramo Tallinn62 - 67VEF RigaVEF Riga (LAT)
18h00MZT Skopje (MKD)MZT Skopje83 - 86Maccabi Haifa B.C.Maccabi Haifa B.C. (ISR)
29 October 2013
18h00Kalev Cramo Tallinn (EST)Kalev Cramo Tallinn72 - 81Unics KazanUnics Kazan (RUS)
30 October 2013
18h00Bandirma BIK (TUR)Bandirma BIK85 - 61MZT SkopjeMZT Skopje (MKD)
18h30VEF Riga (LAT)VEF Riga73 - 94Maccabi Haifa B.C.Maccabi Haifa B.C. (ISR)
6 November 2013
18h00Maccabi Haifa B.C. (ISR)Maccabi Haifa B.C.72 - 69Bandirma BIKBandirma BIK (TUR)
18h00MZT Skopje (MKD)MZT Skopje79 - 70Kalev Cramo TallinnKalev Cramo Tallinn (EST)
18h30VEF Riga (LAT)VEF Riga68 - 86Unics KazanUnics Kazan (RUS)
13 November 2013
16h00Unics Kazan (RUS)Unics Kazan85 - 61MZT SkopjeMZT Skopje (MKD)
18h00Kalev Cramo Tallinn (EST)Kalev Cramo Tallinn64 - 68Maccabi Haifa B.C.Maccabi Haifa B.C. (ISR)
18h00Bandirma BIK (TUR)Bandirma BIK83 - 64VEF RigaVEF Riga (LAT)
20 November 2013
16h00Unics Kazan (RUS)Unics Kazan79 - 58Maccabi Haifa B.C.Maccabi Haifa B.C. (ISR)
18h00MZT Skopje (MKD)MZT Skopje70 - 77VEF RigaVEF Riga (LAT)
18h00Kalev Cramo Tallinn (EST)Kalev Cramo Tallinn75 - 72Bandirma BIKBandirma BIK (TUR)
27 November 2013
18h00Bandirma BIK (TUR)Bandirma BIK71 - 79Unics KazanUnics Kazan (RUS)
18h30VEF Riga (LAT)VEF Riga78 - 67Kalev Cramo TallinnKalev Cramo Tallinn (EST)
19h00Maccabi Haifa B.C. (ISR)Maccabi Haifa B.C.79 - 60MZT SkopjeMZT Skopje (MKD)
4 December 2013
16h00Unics Kazan (RUS)Unics Kazan94 - 44Kalev Cramo TallinnKalev Cramo Tallinn (EST)
18h00MZT Skopje (MKD)MZT Skopje68 - 86Bandirma BIKBandirma BIK (TUR)
18h00Maccabi Haifa B.C. (ISR)Maccabi Haifa B.C.74 - 72VEF RigaVEF Riga (LAT)
11 December 2013
18h00Kalev Cramo Tallinn (EST)Kalev Cramo Tallinn84 - 69MZT SkopjeMZT Skopje (MKD)
18h00Bandirma BIK (TUR)Bandirma BIK95 - 76Maccabi Haifa B.C.Maccabi Haifa B.C. (ISR)
18h00Unics Kazan (RUS)Unics Kazan98 - 51VEF RigaVEF Riga (LAT)
18 December 2013
18h00MZT Skopje (MKD)MZT Skopje62 - 88Unics KazanUnics Kazan (RUS)
18h30VEF Riga (LAT)VEF Riga91 - 77Bandirma BIKBandirma BIK (TUR)
19h00Maccabi Haifa B.C. (ISR)Maccabi Haifa B.C.70 - 75Kalev Cramo TallinnKalev Cramo Tallinn (EST)

Detail of the results


Group H (16/10/2013 - 18/12/2013)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Besiktas Istanbul (TUR)171073717690+27
2Panionios Athens (GRE)161064770755+15
3Radnicki Kragujevac (SCG)1510558248240
4LoKoKo Bisons Loimaa (FIN)151055750771-21
5Klaipedos Neptunas (LTU)141046814807+7
6Spartak Saint Petersburg (RUS)131037733761-28
16 October 2013
18h00Panionios Athens (GRE)Panionios Athens77 - 72Radnicki KragujevacRadnicki Kragujevac (SCG)
19h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul58 - 62Spartak Saint PetersburgSpartak Saint Petersburg (RUS)
19h00LoKoKo Bisons Loimaa (FIN)LoKoKo Bisons Loimaa63 - 62Klaipedos NeptunasKlaipedos Neptunas (LTU)
23 October 2013
17h00Spartak Saint Petersburg (RUS)Spartak Saint Petersburg68 - 69Panionios AthensPanionios Athens (GRE)
18h00Klaipedos Neptunas (LTU)Klaipedos Neptunas70 - 72Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
18h00Radnicki Kragujevac (SCG)Radnicki Kragujevac92 - 89LoKoKo Bisons LoimaaLoKoKo Bisons Loimaa (FIN)
29 October 2013
18h00Radnicki Kragujevac (SCG)Radnicki Kragujevac97 - 80Spartak Saint PetersburgSpartak Saint Petersburg (RUS)
30 October 2013
19h00LoKoKo Bisons Loimaa (FIN)LoKoKo Bisons Loimaa60 - 61Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
20h00Panionios Athens (GRE)Panionios Athens86 - 91Klaipedos NeptunasKlaipedos Neptunas (LTU)
6 November 2013
18h00Klaipedos Neptunas (LTU)Klaipedos Neptunas97 - 101Radnicki KragujevacRadnicki Kragujevac (SCG)
19h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul71 - 57Panionios AthensPanionios Athens (GRE)
19h00LoKoKo Bisons Loimaa (FIN)LoKoKo Bisons Loimaa74 - 73Spartak Saint PetersburgSpartak Saint Petersburg (RUS)
13 November 2013
17h00Spartak Saint Petersburg (RUS)Spartak Saint Petersburg88 - 75Klaipedos NeptunasKlaipedos Neptunas (LTU)
18h00Radnicki Kragujevac (SCG)Radnicki Kragujevac70 - 77Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
18h00Panionios Athens (GRE)Panionios Athens74 - 62LoKoKo Bisons LoimaaLoKoKo Bisons Loimaa (FIN)
20 November 2013
17h00Spartak Saint Petersburg (RUS)Spartak Saint Petersburg61 - 64Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
18h00Radnicki Kragujevac (SCG)Radnicki Kragujevac84 - 77Panionios AthensPanionios Athens (GRE)
18h00Klaipedos Neptunas (LTU)Klaipedos Neptunas85 - 72LoKoKo Bisons LoimaaLoKoKo Bisons Loimaa (FIN)
27 November 2013
17h00Panionios Athens (GRE)Panionios Athens76 - 69Spartak Saint PetersburgSpartak Saint Petersburg (RUS)
19h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul74 - 83Klaipedos NeptunasKlaipedos Neptunas (LTU)
19h00LoKoKo Bisons Loimaa (FIN)LoKoKo Bisons Loimaa75 - 73Radnicki KragujevacRadnicki Kragujevac (SCG)
4 December 2013
17h00Spartak Saint Petersburg (RUS)Spartak Saint Petersburg81 - 68Radnicki KragujevacRadnicki Kragujevac (SCG)
18h00Klaipedos Neptunas (LTU)Klaipedos Neptunas78 - 86Panionios AthensPanionios Athens (GRE)
19h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul83 - 74LoKoKo Bisons LoimaaLoKoKo Bisons Loimaa (FIN)
11 December 2013
17h00Spartak Saint Petersburg (RUS)Spartak Saint Petersburg77 - 88LoKoKo Bisons LoimaaLoKoKo Bisons Loimaa (FIN)
18h00Panionios Athens (GRE)Panionios Athens77 - 67Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
18h00Radnicki Kragujevac (SCG)Radnicki Kragujevac91 - 81Klaipedos NeptunasKlaipedos Neptunas (LTU)
18 December 2013
18h00Klaipedos Neptunas (LTU)Klaipedos Neptunas92 - 74Spartak Saint PetersburgSpartak Saint Petersburg (RUS)
19h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul90 - 76Radnicki KragujevacRadnicki Kragujevac (SCG)
19h00LoKoKo Bisons Loimaa (FIN)LoKoKo Bisons Loimaa93 - 89 otPanionios AthensPanionios Athens (GRE)

Detail of the results


Last 32 - Group I (07/01/2014 - 19/02/2014)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Nanterre 92 (FRA)10642489472+17
2Cantù (ITA)9633519493+26
3Ratiopharm Ulm (GER)9633507503+4
4Pinar Karsiyaka Izmir (TUR)8624438485-47
7 January 2014
20h45Nanterre 92 (FRA)Nanterre 9288 - 84 otCantùCantù (ITA)
8 January 2014
19h30Ratiopharm Ulm (GER)Ratiopharm Ulm83 - 64Pinar Karsiyaka IzmirPinar Karsiyaka Izmir (TUR)
15 January 2014
19h00Pinar Karsiyaka Izmir (TUR)Pinar Karsiyaka Izmir79 - 84Nanterre 92Nanterre 92 (FRA)
20h30Cantù (ITA)Cantù97 - 106Ratiopharm UlmRatiopharm Ulm (GER)
21 January 2014
20h30Nanterre 92 (FRA)Nanterre 9295 - 77Ratiopharm UlmRatiopharm Ulm (GER)
22 January 2014
20h30Cantù (ITA)Cantù84 - 55Pinar Karsiyaka IzmirPinar Karsiyaka Izmir (TUR)
28 January 2014
19h30Ratiopharm Ulm (GER)Ratiopharm Ulm86 - 72Nanterre 92Nanterre 92 (FRA)
29 January 2014
19h00Pinar Karsiyaka Izmir (TUR)Pinar Karsiyaka Izmir93 - 80CantùCantù (ITA)
11 February 2014
20h30Cantù (ITA)Cantù89 - 74Nanterre 92Nanterre 92 (FRA)
12 February 2014
19h00Pinar Karsiyaka Izmir (TUR)Pinar Karsiyaka Izmir90 - 78Ratiopharm UlmRatiopharm Ulm (GER)
19 February 2014
19h00Ratiopharm Ulm (GER)Ratiopharm Ulm77 - 85CantùCantù (ITA)
20h45Nanterre 92 (FRA)Nanterre 9276 - 57Pinar Karsiyaka IzmirPinar Karsiyaka Izmir (TUR)

Detail of the results


Last 32 - Group J (08/01/2014 - 19/02/2014)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1TED Ankara Kolejliler (TUR)10642489484+5
2Dinamo Sassari (ITA)9633526517+9
3Brose Bamberg (GER)96334754750
4BCM Gravelines Dunkerque (FRA)8624459473-14
8 January 2014
20h00BCM Gravelines Dunkerque (FRA)BCM Gravelines Dunkerque67 - 86Brose BambergBrose Bamberg (GER)
20h30Dinamo Sassari (ITA)Dinamo Sassari103 - 67TED Ankara KolejlilerTED Ankara Kolejliler (TUR)
15 January 2014
18h00TED Ankara Kolejliler (TUR)TED Ankara Kolejliler71 - 68BCM Gravelines DunkerqueBCM Gravelines Dunkerque (FRA)
20h00Brose Bamberg (GER)Brose Bamberg83 - 72Dinamo SassariDinamo Sassari (ITA)
22 January 2014
18h00TED Ankara Kolejliler (TUR)TED Ankara Kolejliler81 - 68Brose BambergBrose Bamberg (GER)
20h30Dinamo Sassari (ITA)Dinamo Sassari79 - 85BCM Gravelines DunkerqueBCM Gravelines Dunkerque (FRA)
28 January 2014
20h00BCM Gravelines Dunkerque (FRA)BCM Gravelines Dunkerque94 - 95Dinamo SassariDinamo Sassari (ITA)
29 January 2014
20h00Brose Bamberg (GER)Brose Bamberg84 - 94TED Ankara KolejlilerTED Ankara Kolejliler (TUR)
12 February 2014
18h00TED Ankara Kolejliler (TUR)TED Ankara Kolejliler104 - 75Dinamo SassariDinamo Sassari (ITA)
20h00Brose Bamberg (GER)Brose Bamberg70 - 59BCM Gravelines DunkerqueBCM Gravelines Dunkerque (FRA)
19 February 2014
20h00BCM Gravelines Dunkerque (FRA)BCM Gravelines Dunkerque86 - 72TED Ankara KolejlilerTED Ankara Kolejliler (TUR)
20h30Dinamo Sassari (ITA)Dinamo Sassari102 - 84Brose BambergBrose Bamberg (GER)

Detail of the results


Last 32 - Group K (08/01/2014 - 19/02/2014)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1BC Khimki Moscow (RUS)12660525421+104
2Basketball Nymburk (CZE)8624470486-16
3Mens Sana Siena (ITA)8624461481-20
4Maccabi Haifa B.C. (ISR)8624406474-68
8 January 2014
18h30Maccabi Haifa B.C. (ISR)Maccabi Haifa B.C.80 - 75Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
20h30Mens Sana Siena (ITA)Mens Sana Siena69 - 75BC Khimki MoscowBC Khimki Moscow (RUS)
15 January 2014
16h30BC Khimki Moscow (RUS)BC Khimki Moscow87 - 48Maccabi Haifa B.C.Maccabi Haifa B.C. (ISR)
18h30Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk78 - 75Mens Sana SienaMens Sana Siena (ITA)
22 January 2014
18h30Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk80 - 86 otBC Khimki MoscowBC Khimki Moscow (RUS)
18h30Maccabi Haifa B.C. (ISR)Maccabi Haifa B.C.86 - 66Mens Sana SienaMens Sana Siena (ITA)
29 January 2014
16h30BC Khimki Moscow (RUS)BC Khimki Moscow106 - 85Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
20h30Mens Sana Siena (ITA)Mens Sana Siena92 - 73Maccabi Haifa B.C.Maccabi Haifa B.C. (ISR)
12 February 2014
16h30BC Khimki Moscow (RUS)BC Khimki Moscow85 - 73Mens Sana SienaMens Sana Siena (ITA)
18h30Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk68 - 53Maccabi Haifa B.C.Maccabi Haifa B.C. (ISR)
19 February 2014
18h30Maccabi Haifa B.C. (ISR)Maccabi Haifa B.C.66 - 86BC Khimki MoscowBC Khimki Moscow (RUS)
20h30Mens Sana Siena (ITA)Mens Sana Siena86 - 84Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)

Detail of the results


Last 32 - Group L (08/01/2014 - 19/02/2014)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Nizhny Novgorod (RUS)11651468436+32
2KK Crvena Zvezda Beograd (SCG)10642501462+39
3Bilbao Basket (SPA)9633494471+23
4Panionios Athens (GRE)6606418512-94
8 January 2014
18h00Panionios Athens (GRE)Panionios Athens75 - 89Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)
19h15KK Crvena Zvezda Beograd (SCG)KK Crvena Zvezda Beograd105 - 87Bilbao BasketBilbao Basket (SPA)
14 January 2014
20h30Bilbao Basket (SPA)Bilbao Basket93 - 62Panionios AthensPanionios Athens (GRE)
15 January 2014
16h40Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod86 - 75KK Crvena Zvezda BeogradKK Crvena Zvezda Beograd (SCG)
22 January 2014
19h15KK Crvena Zvezda Beograd (SCG)KK Crvena Zvezda Beograd84 - 64Panionios AthensPanionios Athens (GRE)
20h30Bilbao Basket (SPA)Bilbao Basket80 - 54Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)
29 January 2014
16h40Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod81 - 65Bilbao BasketBilbao Basket (SPA)
18h00Panionios Athens (GRE)Panionios Athens66 - 78KK Crvena Zvezda BeogradKK Crvena Zvezda Beograd (SCG)
12 February 2014
16h40Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod80 - 67Panionios AthensPanionios Athens (GRE)
20h30Bilbao Basket (SPA)Bilbao Basket81 - 85KK Crvena Zvezda BeogradKK Crvena Zvezda Beograd (SCG)
19 February 2014
18h00Panionios Athens (GRE)Panionios Athens84 - 88Bilbao BasketBilbao Basket (SPA)
19h15KK Crvena Zvezda Beograd (SCG)KK Crvena Zvezda Beograd74 - 78Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)

Detail of the results


Last 32 - Group M (08/01/2014 - 19/02/2014)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Hapoel Jerusalem (ISR)10642507489+18
2Budivelnik Kiev (UKR)10642500491+9
3Bandirma BIK (TUR)9633478465+13
4Olimpija Ljubljana (SLO)7615451491-40
8 January 2014
18h15Bandirma BIK (TUR)Bandirma BIK92 - 85Budivelnik KievBudivelnik Kiev (UKR)
20h30Olimpija Ljubljana (SLO)Olimpija Ljubljana66 - 69Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
15 January 2014
18h00Budivelnik Kiev (UKR)Budivelnik Kiev88 - 76Olimpija LjubljanaOlimpija Ljubljana (SLO)
18h30Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem92 - 73Bandirma BIKBandirma BIK (TUR)
22 January 2014
18h00Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem88 - 84Budivelnik KievBudivelnik Kiev (UKR)
20h30Olimpija Ljubljana (SLO)Olimpija Ljubljana84 - 80Bandirma BIKBandirma BIK (TUR)
29 January 2014
18h00Bandirma BIK (TUR)Bandirma BIK81 - 65Olimpija LjubljanaOlimpija Ljubljana (SLO)
18h00Budivelnik Kiev (UKR)Budivelnik Kiev96 - 93Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
12 February 2014
18h00Budivelnik Kiev (UKR)Budivelnik Kiev60 - 59Bandirma BIKBandirma BIK (TUR)
18h30Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem86 - 77Olimpija LjubljanaOlimpija Ljubljana (SLO)
19 February 2014
18h00Bandirma BIK (TUR)Bandirma BIK93 - 79Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
20h30Olimpija Ljubljana (SLO)Olimpija Ljubljana83 - 87Budivelnik KievBudivelnik Kiev (UKR)

Detail of the results


Last 32 - Group N (08/01/2014 - 19/02/2014)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Alba Berlin (GER)11651479442+37
2Khimik Yuzhny (UKR)9633429444-15
3Radnicki Kragujevac (SCG)86244804800
4Strasbourg IG (FRA)8624445467-22
8 January 2014
17h00Khimik Yuzhny (UKR)Khimik Yuzhny73 - 68Radnicki KragujevacRadnicki Kragujevac (SCG)
20h00Alba Berlin (GER)Alba Berlin72 - 70Strasbourg IGStrasbourg IG (FRA)
15 January 2014
20h00Radnicki Kragujevac (SCG)Radnicki Kragujevac75 - 85 otAlba BerlinAlba Berlin (GER)
20h30Strasbourg IG (FRA)Strasbourg IG72 - 78Khimik YuzhnyKhimik Yuzhny (UKR)
22 January 2014
20h00Alba Berlin (GER)Alba Berlin87 - 71Khimik YuzhnyKhimik Yuzhny (UKR)
20h30Strasbourg IG (FRA)Strasbourg IG80 - 76Radnicki KragujevacRadnicki Kragujevac (SCG)
29 January 2014
18h00Radnicki Kragujevac (SCG)Radnicki Kragujevac92 - 82Strasbourg IGStrasbourg IG (FRA)
30 January 2014
19h00Khimik Yuzhny (UKR)Khimik Yuzhny65 - 68 otAlba BerlinAlba Berlin (GER)
11 February 2014
20h30Strasbourg IG (FRA)Strasbourg IG78 - 75Alba BerlinAlba Berlin (GER)
12 February 2014
18h00Radnicki Kragujevac (SCG)Radnicki Kragujevac86 - 68Khimik YuzhnyKhimik Yuzhny (UKR)
19 February 2014
17h00Khimik Yuzhny (UKR)Khimik Yuzhny74 - 63Strasbourg IGStrasbourg IG (FRA)
20h00Alba Berlin (GER)Alba Berlin92 - 83Radnicki KragujevacRadnicki Kragujevac (SCG)

Detail of the results


Last 32 - Group O (08/01/2014 - 19/02/2014)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Unics Kazan (RUS)11651461425+36
2Valencia BC (SPA)9633500431+69
3BC Oostende (BEL)9633439483-44
4Stelmet Zielona Góra (POL)7615425486-61
8 January 2014
19h00Stelmet Zielona Góra (POL)Stelmet Zielona Góra72 - 77Unics KazanUnics Kazan (RUS)
20h45Valencia BC (SPA)Valencia BC101 - 74BC OostendeBC Oostende (BEL)
15 January 2014
17h30Unics Kazan (RUS)Unics Kazan82 - 75Valencia BCValencia BC (SPA)
20h30BC Oostende (BEL)BC Oostende76 - 74Stelmet Zielona GóraStelmet Zielona Góra (POL)
21 January 2014
20h45Valencia BC (SPA)Valencia BC90 - 53Stelmet Zielona GóraStelmet Zielona Góra (POL)
22 January 2014
20h30BC Oostende (BEL)BC Oostende78 - 75Unics KazanUnics Kazan (RUS)
29 January 2014
16h00Unics Kazan (RUS)Unics Kazan69 - 63BC OostendeBC Oostende (BEL)
18h45Stelmet Zielona Góra (POL)Stelmet Zielona Góra82 - 77Valencia BCValencia BC (SPA)
12 February 2014
16h00Unics Kazan (RUS)Unics Kazan82 - 64Stelmet Zielona GóraStelmet Zielona Góra (POL)
20h30BC Oostende (BEL)BC Oostende64 - 84Valencia BCValencia BC (SPA)
18 February 2014
20h45Valencia BC (SPA)Valencia BC73 - 76Unics KazanUnics Kazan (RUS)
19 February 2014
19h00Stelmet Zielona Góra (POL)Stelmet Zielona Góra80 - 84BC OostendeBC Oostende (BEL)

Detail of the results


Last 32 - Group P (08/01/2014 - 19/02/2014)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)10642491492-1
2Besiktas Istanbul (TUR)10642441452-11
3Basket Zaragoza 2002 (SPA)8624453445+8
4Cedevita Zagreb (CRO)8624433429+4
8 January 2014
18h00Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)Lietuvos Rytas Vilnius101 - 103Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
20h30Basket Zaragoza 2002 (SPA)Basket Zaragoza 200267 - 75Cedevita ZagrebCedevita Zagreb (CRO)
15 January 2014
19h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul70 - 63Basket Zaragoza 2002Basket Zaragoza 2002 (SPA)
20h00Cedevita Zagreb (CRO)Cedevita Zagreb83 - 84Lietuvos Rytas VilniusLietuvos Rytas Vilnius (LTU)
21 January 2014
20h30Basket Zaragoza 2002 (SPA)Basket Zaragoza 200294 - 60Lietuvos Rytas VilniusLietuvos Rytas Vilnius (LTU)
22 January 2014
18h15Cedevita Zagreb (CRO)Cedevita Zagreb69 - 71Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
28 January 2014
18h00Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)Lietuvos Rytas Vilnius87 - 75Basket Zaragoza 2002Basket Zaragoza 2002 (SPA)
29 January 2014
19h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul55 - 58Cedevita ZagrebCedevita Zagreb (CRO)
12 February 2014
19h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul63 - 84Lietuvos Rytas VilniusLietuvos Rytas Vilnius (LTU)
19h00Cedevita Zagreb (CRO)Cedevita Zagreb74 - 77Basket Zaragoza 2002Basket Zaragoza 2002 (SPA)
19 February 2014
18h00Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)Lietuvos Rytas Vilnius75 - 74Cedevita ZagrebCedevita Zagreb (CRO)
21h00Basket Zaragoza 2002 (SPA)Basket Zaragoza 200277 - 79Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)

Detail of the results


Final Round (04/03/2014 - 07/05/2014)


Round of 16
4 March 2014
18h00Budivelnik Kiev (UKR)Budivelnik Kiev86 - 82Nanterre 92Nanterre 92 (FRA)The First Leg Played in Kaunas (lit)
19h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul88 - 71Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)
5 March 2014
17h00Khimik Yuzhny (UKR)Khimik Yuzhny75 - 71TED Ankara KolejlilerTED Ankara Kolejliler (TUR)
18h30Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk58 - 91Unics KazanUnics Kazan (RUS)
19h00Ratiopharm Ulm (GER)Ratiopharm Ulm89 - 87Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
19h30KK Crvena Zvezda Beograd (SCG)KK Crvena Zvezda Beograd88 - 82Lietuvos Rytas VilniusLietuvos Rytas Vilnius (LTU)
20h30Dinamo Sassari (ITA)Dinamo Sassari83 - 91Alba BerlinAlba Berlin (GER)
20h45Valencia BC (SPA)Valencia BC75 - 59BC Khimki MoscowBC Khimki Moscow (RUS)
11 March 2014
20h00Alba Berlin (GER)Alba Berlin96 - 93Dinamo SassariDinamo Sassari (ITA)
20h45Nanterre 92 (FRA)Nanterre 9271 - 76Budivelnik KievBudivelnik Kiev (UKR)The First Leg Played in Kaunas (lit)
12 March 2014
16h00Unics Kazan (RUS)Unics Kazan76 - 59Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
16h30BC Khimki Moscow (RUS)BC Khimki Moscow97 - 82Valencia BCValencia BC (SPA)
16h40Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod95 - 71Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
18h00TED Ankara Kolejliler (TUR)TED Ankara Kolejliler72 - 60Khimik YuzhnyKhimik Yuzhny (UKR)
18h30Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem81 - 65Ratiopharm UlmRatiopharm Ulm (GER)
18h30Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)Lietuvos Rytas Vilnius82 - 80KK Crvena Zvezda BeogradKK Crvena Zvezda Beograd (SCG)

Quarter-Finals
18 March 2014
19h30Budivelnik Kiev (UKR)Budivelnik Kiev82 - 79KK Crvena Zvezda BeogradKK Crvena Zvezda Beograd (SCG)
19 March 2014
18h00TED Ankara Kolejliler (TUR)TED Ankara Kolejliler68 - 81Unics KazanUnics Kazan (RUS)
18h00Valencia BC (SPA)Valencia BC86 - 54Alba BerlinAlba Berlin (GER)
18h30Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem81 - 78Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)
25 March 2014
20h00Alba Berlin (GER)Alba Berlin78 - 73Valencia BCValencia BC (SPA)
26 March 2014
16h00Unics Kazan (RUS)Unics Kazan88 - 52TED Ankara KolejlilerTED Ankara Kolejliler (TUR)
16h40Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod88 - 72Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
19h30KK Crvena Zvezda Beograd (SCG)KK Crvena Zvezda Beograd77 - 70 otBudivelnik KievBudivelnik Kiev (UKR)

Semi-Finals
1 April 2014
20h45Valencia BC (SPA)Valencia BC84 - 75Nizhny NovgorodNizhny Novgorod (RUS)
2 April 2014
19h30KK Crvena Zvezda Beograd (SCG)KK Crvena Zvezda Beograd63 - 52Unics KazanUnics Kazan (RUS)
9 April 2014
17h00Unics Kazan (RUS)Unics Kazan84 - 67KK Crvena Zvezda BeogradKK Crvena Zvezda Beograd (SCG)
17h40Nizhny Novgorod (RUS)Nizhny Novgorod53 - 79Valencia BCValencia BC (SPA)

Final
1 May 2014
18h30Valencia BC (SPA)Valencia BC80 - 67Unics KazanUnics Kazan (RUS)
7 May 2014
17h00Unics Kazan (RUS)Unics Kazan73 - 85Valencia BCValencia BC (SPA)

Detail of the results


Results

Draw

Teams

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2021 - All rights reserved