All sports Site

Menu
Basketball - Eurocup - ULEB Cup - 2008/2009 - Home

Basketball - Eurocup - ULEB Cup - 2008/2009 - Home

Choice of a season :

 

Home

Eurocup ULEB Cup 2008/2009 - Home

WinnerLietuvos Rytas Vilnius : Lietuvos Rytas Vilnius

First Qualifying Round (14/10/2008 - 21/10/2008)

14 October 2008
Amsterdam Basketball (NED)Amsterdam Basketball66 - 61KK FMPKK FMP (SCG)
ASK Riga (LAT)ASK Riga69 - 62Cholet BasketCholet Basket (FRA)
Panellinios (GRE)Panellinios69 - 54Telekom BonnTelekom Bonn (GER)
BC Siauliai (LTU)BC Siauliai73 - 73Galatasaray IstanbulGalatasaray Istanbul (TUR)
Czarni Slupsk (POL)Czarni Slupsk76 - 62Unics KazanUnics Kazan (RUS)
Triumph Lyubertsy (RUS)Triumph Lyubertsy78 - 78BC OostendeBC Oostende (BEL)
Swans Gmunden (AUT)Swans Gmunden86 - 64BC TartuBC Tartu (EST)
21 October 2008
Telekom Bonn (GER)Telekom Bonn70 - 85PanelliniosPanellinios (GRE)
BC Tartu (EST)BC Tartu75 - 60Swans GmundenSwans Gmunden (AUT)
Cholet Basket (FRA)Cholet Basket75 - 73ASK RigaASK Riga (LAT)
BC Oostende (BEL)BC Oostende81 - 68Triumph LyubertsyTriumph Lyubertsy (RUS)
KK FMP (SCG)KK FMP83 - 67Amsterdam BasketballAmsterdam Basketball (NED)
Unics Kazan (RUS)Unics Kazan89 - 50Czarni SlupskCzarni Slupsk (POL)
Galatasaray Istanbul (TUR)Galatasaray Istanbul94 - 63BC SiauliaiBC Siauliai (LTU)

Detail of the results


Second Qualifying Round (04/11/2008 - 11/11/2008)

4 November 2008
Fribourg Olympic (SWI)Fribourg Olympic64 - 92CB Gran CanariaCB Gran Canaria (SPA)
KK FMP (SCG)KK FMP69 - 61Ural Great PermUral Great Perm (RUS)
Swans Gmunden (AUT)Swans Gmunden82 - 82KK Crvena Zvezda BeogradKK Crvena Zvezda Beograd (SCG)
Le Havre (FRA)Le Havre84 - 85BC OostendeBC Oostende (BEL)
Galatasaray Istanbul (TUR)Galatasaray Istanbul85 - 83Buducnost PodgoricaBuducnost Podgorica (MNE)
Unics Kazan (RUS)Unics Kazan88 - 66Hapoel JerusalemHapoel Jerusalem (ISR)
Panellinios (GRE)Panellinios96 - 69BC KyivBC Kyiv (UKR)
5 November 2008
ASK Riga (LAT)ASK Riga83 - 69Real Betis BaloncestoReal Betis Baloncesto (SPA)
11 November 2008
Ural Great Perm (RUS)Ural Great Perm57 - 69KK FMPKK FMP (SCG)
Real Betis Baloncesto (SPA)Real Betis Baloncesto65 - 68ASK RigaASK Riga (LAT)
Hapoel Jerusalem (ISR)Hapoel Jerusalem76 - 73Unics KazanUnics Kazan (RUS)
BC Oostende (BEL)BC Oostende83 - 88Le HavreLe Havre (FRA)
Buducnost Podgorica (MNE)Buducnost Podgorica93 - 62Galatasaray IstanbulGalatasaray Istanbul (TUR)
KK Crvena Zvezda Beograd (SCG)KK Crvena Zvezda Beograd96 - 81Swans GmundenSwans Gmunden (AUT)
BC Kyiv (UKR)BC Kyiv96 - 72PanelliniosPanellinios (GRE)
CB Gran Canaria (SPA)CB Gran Canaria103 - 61Fribourg OlympicFribourg Olympic (SWI)

Detail of the results


Group A (25/11/2008 - 13/01/2009)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1KK Zadar (CRO)10642505480+25
2Maroussi Athens (GRE)10642493468+25
3ASK Riga (LAT)9633496478+18
4Roanne Chorale (FRA)7615430498-68
25 November 2008
19h30Roanne Chorale (FRA)Roanne Chorale79 - 75ASK RigaASK Riga (LAT)
19h30KK Zadar (CRO)KK Zadar87 - 79Maroussi AthensMaroussi Athens (GRE)
2 December 2008
19h30Maroussi Athens (GRE)Maroussi Athens88 - 73Roanne ChoraleRoanne Chorale (FRA)
19h30ASK Riga (LAT)ASK Riga106 - 94KK ZadarKK Zadar (CRO)
9 December 2008
19h30Roanne Chorale (FRA)Roanne Chorale66 - 84KK ZadarKK Zadar (CRO)
19h30ASK Riga (LAT)ASK Riga84 - 70Maroussi AthensMaroussi Athens (GRE)
16 December 2008
19h30KK Zadar (CRO)KK Zadar82 - 70Roanne ChoraleRoanne Chorale (FRA)
19h30Maroussi Athens (GRE)Maroussi Athens82 - 77ASK RigaASK Riga (LAT)
6 January 2009
19h30ASK Riga (LAT)ASK Riga86 - 70Roanne ChoraleRoanne Chorale (FRA)
19h30Maroussi Athens (GRE)Maroussi Athens91 - 75KK ZadarKK Zadar (CRO)
13 January 2009
18h30Roanne Chorale (FRA)Roanne Chorale72 - 83Maroussi AthensMaroussi Athens (GRE)
18h30KK Zadar (CRO)KK Zadar83 - 68ASK RigaASK Riga (LAT)

Detail of the results


Group B (25/11/2008 - 13/01/2009)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Unics Kazan (RUS)12660488435+53
2Dynamo Moscow (RUS)10642492442+50
3BC Barons Riga (LAT)7615443489-46
4Lukoil Academic Sofia (BUL)7615454511-57
25 November 2008
18h00BC Barons Riga (LAT)BC Barons Riga61 - 80Dynamo MoscowDynamo Moscow (RUS)
18h00Lukoil Academic Sofia (BUL)Lukoil Academic Sofia79 - 80Unics KazanUnics Kazan (RUS)
2 December 2008
18h00Unics Kazan (RUS)Unics Kazan76 - 55BC Barons RigaBC Barons Riga (LAT)
18h00Dynamo Moscow (RUS)Dynamo Moscow94 - 78Lukoil Academic SofiaLukoil Academic Sofia (BUL)
9 December 2008
18h00Lukoil Academic Sofia (BUL)Lukoil Academic Sofia75 - 88BC Barons RigaBC Barons Riga (LAT)
18h00Unics Kazan (RUS)Unics Kazan80 - 71Dynamo MoscowDynamo Moscow (RUS)
16 December 2008
18h00Dynamo Moscow (RUS)Dynamo Moscow77 - 87Unics KazanUnics Kazan (RUS)
18h00BC Barons Riga (LAT)BC Barons Riga84 - 88Lukoil Academic SofiaLukoil Academic Sofia (BUL)
6 January 2009
18h00Unics Kazan (RUS)Unics Kazan79 - 72Lukoil Academic SofiaLukoil Academic Sofia (BUL)
18h00Dynamo Moscow (RUS)Dynamo Moscow84 - 74BC Barons RigaBC Barons Riga (LAT)
13 January 2009
17h00Lukoil Academic Sofia (BUL)Lukoil Academic Sofia62 - 86Dynamo MoscowDynamo Moscow (RUS)
18h30BC Barons Riga (LAT)BC Barons Riga81 - 86Unics KazanUnics Kazan (RUS)

Detail of the results


Group C (25/11/2008 - 13/01/2009)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1BC Khimki Moscow (RUS)11651459400+59
2Benetton Treviso (ITA)10642478443+35
3Besiktas Istanbul (TUR)9633459471-12
4Le Havre (FRA)6606413495-82
25 November 2008
19h30Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul72 - 77Benetton TrevisoBenetton Treviso (ITA)
19h30BC Khimki Moscow (RUS)BC Khimki Moscow79 - 55Le HavreLe Havre (FRA)
2 December 2008
19h30Le Havre (FRA)Le Havre61 - 68Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
19h30Benetton Treviso (ITA)Benetton Treviso77 - 59BC Khimki MoscowBC Khimki Moscow (RUS)
9 December 2008
19h30Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul69 - 71BC Khimki MoscowBC Khimki Moscow (RUS)
19h30Benetton Treviso (ITA)Benetton Treviso91 - 67Le HavreLe Havre (FRA)
16 December 2008
19h30Le Havre (FRA)Le Havre76 - 82Benetton TrevisoBenetton Treviso (ITA)
19h30BC Khimki Moscow (RUS)BC Khimki Moscow91 - 65Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
6 January 2009
19h30Le Havre (FRA)Le Havre63 - 79BC Khimki MoscowBC Khimki Moscow (RUS)
19h30Benetton Treviso (ITA)Benetton Treviso80 - 89Besiktas IstanbulBesiktas Istanbul (TUR)
13 January 2009
18h30BC Khimki Moscow (RUS)BC Khimki Moscow80 - 71Benetton TrevisoBenetton Treviso (ITA)
18h30Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul96 - 91Le HavreLe Havre (FRA)

Detail of the results


Group D (25/11/2008 - 13/01/2009)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Türk Telekom Ankara (TUR)10642393344+49
2Panellinios (GRE)9633453435+18
3Aris Thessaloniki (GRE)9633457459-2
4Bnei HaSharon/Herzliya (ISR)8624362427-65
25 November 2008
19h30Bnei HaSharon/Herzliya (ISR)Bnei HaSharon/Herzliya54 - 76Türk Telekom AnkaraTürk Telekom Ankara (TUR)
19h30Panellinios (GRE)Panellinios69 - 71Aris ThessalonikiAris Thessaloniki (GRE)
2 December 2008
19h30Türk Telekom Ankara (TUR)Türk Telekom Ankara70 - 64PanelliniosPanellinios (GRE)
19h30Aris Thessaloniki (GRE)Aris Thessaloniki84 - 71Bnei HaSharon/HerzliyaBnei HaSharon/Herzliya (ISR)
9 December 2008
19h30Aris Thessaloniki (GRE)Aris Thessaloniki79 - 75Türk Telekom AnkaraTürk Telekom Ankara (TUR)
19h30Panellinios (GRE)Panellinios85 - 70Bnei HaSharon/HerzliyaBnei HaSharon/Herzliya (ISR)
16 December 2008
19h30Bnei HaSharon/Herzliya (ISR)Bnei HaSharon/Herzliya78 - 76PanelliniosPanellinios (GRE)
19h30Türk Telekom Ankara (TUR)Türk Telekom Ankara78 - 65Aris ThessalonikiAris Thessaloniki (GRE)
6 January 2009
19h30Türk Telekom Ankara (TUR)Türk Telekom Ankara20 - 0Bnei HaSharon/HerzliyaBnei HaSharon/Herzliya (ISR)
19h30Aris Thessaloniki (GRE)Aris Thessaloniki72 - 77PanelliniosPanellinios (GRE)
13 January 2009
18h30Panellinios (GRE)Panellinios82 - 74Türk Telekom AnkaraTürk Telekom Ankara (TUR)
18h30Bnei HaSharon/Herzliya (ISR)Bnei HaSharon/Herzliya89 - 86Aris ThessalonikiAris Thessaloniki (GRE)

Detail of the results


Group E (24/11/2008 - 13/01/2009)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1SC Azovmash Mariupol (UKR)10642484472+12
2Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)9633491465+26
3ASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)9633475514-39
4CB Gran Canaria (SPA)8624481480+1
24 November 2008
20h00Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)Lietuvos Rytas Vilnius95 - 74ASVEL Lyon-VilleurbanneASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)
25 November 2008
20h00SC Azovmash Mariupol (UKR)SC Azovmash Mariupol92 - 90CB Gran CanariaCB Gran Canaria (SPA)
2 December 2008
20h00ASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)ASVEL Lyon-Villeurbanne85 - 83SC Azovmash MariupolSC Azovmash Mariupol (UKR)
20h00CB Gran Canaria (SPA)CB Gran Canaria94 - 83Lietuvos Rytas VilniusLietuvos Rytas Vilnius (LTU)
9 December 2008
20h00SC Azovmash Mariupol (UKR)SC Azovmash Mariupol76 - 66Lietuvos Rytas VilniusLietuvos Rytas Vilnius (LTU)
20h00CB Gran Canaria (SPA)CB Gran Canaria78 - 80ASVEL Lyon-VilleurbanneASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)
16 December 2008
20h00ASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)ASVEL Lyon-Villeurbanne69 - 81CB Gran CanariaCB Gran Canaria (SPA)
20h00Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)Lietuvos Rytas Vilnius83 - 64SC Azovmash MariupolSC Azovmash Mariupol (UKR)
6 January 2009
20h00CB Gran Canaria (SPA)CB Gran Canaria74 - 82SC Azovmash MariupolSC Azovmash Mariupol (UKR)
20h00ASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)ASVEL Lyon-Villeurbanne93 - 90Lietuvos Rytas VilniusLietuvos Rytas Vilnius (LTU)
13 January 2009
19h00Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)Lietuvos Rytas Vilnius74 - 64CB Gran CanariaCB Gran Canaria (SPA)
19h00SC Azovmash Mariupol (UKR)SC Azovmash Mariupol87 - 74ASVEL Lyon-VilleurbanneASVEL Lyon-Villeurbanne (FRA)

Detail of the results


Group F (25/11/2008 - 13/01/2009)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Spirou Charleroi (BEL)11651485415+70
2KK Crvena Zvezda Beograd (SCG)11651490425+65
3Turów Zgorzelec (POL)8624411453-42
4Brose Bamberg (GER)6606340433-93
25 November 2008
19h00Brose Bamberg (GER)Brose Bamberg39 - 69Turów ZgorzelecTurów Zgorzelec (POL)
19h00Spirou Charleroi (BEL)Spirou Charleroi71 - 65KK Crvena Zvezda BeogradKK Crvena Zvezda Beograd (SCG)
2 December 2008
19h00Turów Zgorzelec (POL)Turów Zgorzelec61 - 86Spirou CharleroiSpirou Charleroi (BEL)
19h00KK Crvena Zvezda Beograd (SCG)KK Crvena Zvezda Beograd82 - 65Brose BambergBrose Bamberg (GER)
9 December 2008
19h00Spirou Charleroi (BEL)Spirou Charleroi64 - 62Brose BambergBrose Bamberg (GER)
19h00KK Crvena Zvezda Beograd (SCG)KK Crvena Zvezda Beograd97 - 69Turów ZgorzelecTurów Zgorzelec (POL)
16 December 2008
19h00Brose Bamberg (GER)Brose Bamberg65 - 84Spirou CharleroiSpirou Charleroi (BEL)
19h00Turów Zgorzelec (POL)Turów Zgorzelec76 - 86KK Crvena Zvezda BeogradKK Crvena Zvezda Beograd (SCG)
6 January 2009
19h00Turów Zgorzelec (POL)Turów Zgorzelec67 - 56Brose BambergBrose Bamberg (GER)
19h00KK Crvena Zvezda Beograd (SCG)KK Crvena Zvezda Beograd93 - 91Spirou CharleroiSpirou Charleroi (BEL)
13 January 2009
19h00Brose Bamberg (GER)Brose Bamberg53 - 67KK Crvena Zvezda BeogradKK Crvena Zvezda Beograd (SCG)
19h00Spirou Charleroi (BEL)Spirou Charleroi89 - 69Turów ZgorzelecTurów Zgorzelec (POL)

Detail of the results


Group G (25/11/2008 - 13/01/2009)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Valencia BC (SPA)12660497414+83
2Artland Dragons Quakenbrueck (GER)9633464495-31
3Fortitudo Bologna (ITA)8624470457+13
4KK FMP (SCG)7615398463-65
25 November 2008
19h00Valencia BC (SPA)Valencia BC83 - 58KK FMPKK FMP (SCG)
19h00Artland Dragons Quakenbrueck (GER)Artland Dragons Quakenbrueck87 - 78Fortitudo BolognaFortitudo Bologna (ITA)
2 December 2008
19h00Fortitudo Bologna (ITA)Fortitudo Bologna71 - 77Valencia BCValencia BC (SPA)
19h00KK FMP (SCG)KK FMP93 - 65Artland Dragons QuakenbrueckArtland Dragons Quakenbrueck (GER)
9 December 2008
19h00KK FMP (SCG)KK FMP59 - 70Fortitudo BolognaFortitudo Bologna (ITA)
19h00Valencia BC (SPA)Valencia BC84 - 67Artland Dragons QuakenbrueckArtland Dragons Quakenbrueck (GER)
16 December 2008
19h00Artland Dragons Quakenbrueck (GER)Artland Dragons Quakenbrueck79 - 89Valencia BCValencia BC (SPA)
19h00Fortitudo Bologna (ITA)Fortitudo Bologna88 - 61KK FMPKK FMP (SCG)
6 January 2009
19h00KK FMP (SCG)KK FMP65 - 84Valencia BCValencia BC (SPA)
19h00Fortitudo Bologna (ITA)Fortitudo Bologna89 - 93Artland Dragons QuakenbrueckArtland Dragons Quakenbrueck (GER)
13 January 2009
19h00Artland Dragons Quakenbrueck (GER)Artland Dragons Quakenbrueck73 - 62KK FMPKK FMP (SCG)
19h00Valencia BC (SPA)Valencia BC80 - 74Fortitudo BolognaFortitudo Bologna (ITA)

Detail of the results


Group H (25/11/2008 - 13/01/2009)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Bilbao Basket (SPA)12660481411+70
2Hemofarm Vrsac (SCG)9633441469-28
3Basketball Nymburk (CZE)8624446482-36
4Buducnost Podgorica (MNE)7615419425-6
25 November 2008
Bilbao Basket (SPA)Bilbao Basket78 - 67Hemofarm VrsacHemofarm Vrsac (SCG)
18h00Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk75 - 70Buducnost PodgoricaBuducnost Podgorica (MNE)
2 December 2008
Buducnost Podgorica (MNE)Buducnost Podgorica65 - 67Bilbao BasketBilbao Basket (SPA)
Hemofarm Vrsac (SCG)Hemofarm Vrsac82 - 74Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
9 December 2008
18h00Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk79 - 92Bilbao BasketBilbao Basket (SPA)
18h30Buducnost Podgorica (MNE)Buducnost Podgorica70 - 59Hemofarm VrsacHemofarm Vrsac (SCG)
16 December 2008
18h00Hemofarm Vrsac (SCG)Hemofarm Vrsac89 - 85Buducnost PodgoricaBuducnost Podgorica (MNE)
20h00Bilbao Basket (SPA)Bilbao Basket93 - 72Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
6 January 2009
18h00Hemofarm Vrsac (SCG)Hemofarm Vrsac62 - 82Bilbao BasketBilbao Basket (SPA)
19h00Buducnost Podgorica (MNE)Buducnost Podgorica63 - 66Basketball NymburkBasketball Nymburk (CZE)
13 January 2009
18h00Basketball Nymburk (CZE)Basketball Nymburk80 - 82Hemofarm VrsacHemofarm Vrsac (SCG)
20h00Bilbao Basket (SPA)Bilbao Basket69 - 66Buducnost PodgoricaBuducnost Podgorica (MNE)

Detail of the results


Top 16 - Group I (27/01/2009 - 10/03/2009)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Dynamo Moscow (RUS)12660492442+50
2BC Khimki Moscow (RUS)9633479457+22
3Maroussi Athens (GRE)8624443470-27
4Panellinios (GRE)7615467512-45
27 January 2009
17h30Dynamo Moscow (RUS)Dynamo Moscow91 - 84PanelliniosPanellinios (GRE)
18h00Maroussi Athens (GRE)Maroussi Athens71 - 58BC Khimki MoscowBC Khimki Moscow (RUS)
3 February 2009
17h00BC Khimki Moscow (RUS)BC Khimki Moscow69 - 77Dynamo MoscowDynamo Moscow (RUS)
18h00Panellinios (GRE)Panellinios59 - 71Maroussi AthensMaroussi Athens (GRE)
10 February 2009
17h30Dynamo Moscow (RUS)Dynamo Moscow94 - 73Maroussi AthensMaroussi Athens (GRE)
18h00Panellinios (GRE)Panellinios73 - 89BC Khimki MoscowBC Khimki Moscow (RUS)
24 February 2009
17h00BC Khimki Moscow (RUS)BC Khimki Moscow101 - 94PanelliniosPanellinios (GRE)
18h00Maroussi Athens (GRE)Maroussi Athens76 - 80Dynamo MoscowDynamo Moscow (RUS)
3 March 2009
17h00BC Khimki Moscow (RUS)BC Khimki Moscow94 - 69Maroussi AthensMaroussi Athens (GRE)
18h00Panellinios (GRE)Panellinios72 - 77Dynamo MoscowDynamo Moscow (RUS)
10 March 2009
16h00Maroussi Athens (GRE)Maroussi Athens83 - 85PanelliniosPanellinios (GRE)
17h30Dynamo Moscow (RUS)Dynamo Moscow73 - 68BC Khimki MoscowBC Khimki Moscow (RUS)

Detail of the results


Top 16 - Group J (27/01/2009 - 10/03/2009)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Benetton Treviso (ITA)11651493458+35
2Unics Kazan (RUS)9633465414+51
3KK Zadar (CRO)9633497513-16
4Türk Telekom Ankara (TUR)7615452522-70
27 January 2009
18h30Türk Telekom Ankara (TUR)Türk Telekom Ankara89 - 82KK ZadarKK Zadar (CRO)
20h45Benetton Treviso (ITA)Benetton Treviso68 - 66Unics KazanUnics Kazan (RUS)
3 February 2009
17h00Unics Kazan (RUS)Unics Kazan72 - 57Türk Telekom AnkaraTürk Telekom Ankara (TUR)
19h00KK Zadar (CRO)KK Zadar76 - 84Benetton TrevisoBenetton Treviso (ITA)
10 February 2009
18h30Türk Telekom Ankara (TUR)Türk Telekom Ankara67 - 99Benetton TrevisoBenetton Treviso (ITA)
19h00KK Zadar (CRO)KK Zadar93 - 91Unics KazanUnics Kazan (RUS)
24 February 2009
17h00Unics Kazan (RUS)Unics Kazan69 - 71KK ZadarKK Zadar (CRO)
20h45Benetton Treviso (ITA)Benetton Treviso89 - 87Türk Telekom AnkaraTürk Telekom Ankara (TUR)
3 March 2009
17h00Unics Kazan (RUS)Unics Kazan81 - 59Benetton TrevisoBenetton Treviso (ITA)
19h00KK Zadar (CRO)KK Zadar94 - 86Türk Telekom AnkaraTürk Telekom Ankara (TUR)
10 March 2009
17h30Türk Telekom Ankara (TUR)Türk Telekom Ankara66 - 86Unics KazanUnics Kazan (RUS)
20h00Benetton Treviso (ITA)Benetton Treviso94 - 81KK ZadarKK Zadar (CRO)

Detail of the results


Top 16 - Group K (27/01/2009 - 10/03/2009)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Hemofarm Vrsac (SCG)10642460428+32
2Valencia BC (SPA)10642450436+14
3SC Azovmash Mariupol (UKR)9633477457+20
4KK Crvena Zvezda Beograd (SCG)7615437503-66
27 January 2009
17h30Hemofarm Vrsac (SCG)Hemofarm Vrsac84 - 74 otSC Azovmash MariupolSC Azovmash Mariupol (UKR)
18h00KK Crvena Zvezda Beograd (SCG)KK Crvena Zvezda Beograd73 - 85Valencia BCValencia BC (SPA)
3 February 2009
17h00SC Azovmash Mariupol (UKR)SC Azovmash Mariupol62 - 74KK Crvena Zvezda BeogradKK Crvena Zvezda Beograd (SCG)
20h45Valencia BC (SPA)Valencia BC65 - 60Hemofarm VrsacHemofarm Vrsac (SCG)
10 February 2009
17h00SC Azovmash Mariupol (UKR)SC Azovmash Mariupol91 - 88 otValencia BCValencia BC (SPA)
17h30Hemofarm Vrsac (SCG)Hemofarm Vrsac88 - 73KK Crvena Zvezda BeogradKK Crvena Zvezda Beograd (SCG)
24 February 2009
19h30KK Crvena Zvezda Beograd (SCG)KK Crvena Zvezda Beograd65 - 91Hemofarm VrsacHemofarm Vrsac (SCG)
20h45Valencia BC (SPA)Valencia BC68 - 66SC Azovmash MariupolSC Azovmash Mariupol (UKR)
3 March 2009
17h00SC Azovmash Mariupol (UKR)SC Azovmash Mariupol89 - 71Hemofarm VrsacHemofarm Vrsac (SCG)
20h45Valencia BC (SPA)Valencia BC82 - 80KK Crvena Zvezda BeogradKK Crvena Zvezda Beograd (SCG)
10 March 2009
17h30Hemofarm Vrsac (SCG)Hemofarm Vrsac66 - 62Valencia BCValencia BC (SPA)
17h30KK Crvena Zvezda Beograd (SCG)KK Crvena Zvezda Beograd72 - 95SC Azovmash MariupolSC Azovmash Mariupol (UKR)

Detail of the results


Top 16 - Group L (27/01/2009 - 10/03/2009)

TeamPtsMPWLGFGAdiff
1Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)10642467406+61
2Bilbao Basket (SPA)10642449415+34
3Spirou Charleroi (BEL)9633453473-20
4Artland Dragons Quakenbrueck (GER)7615441516-75
27 January 2009
20h00Bilbao Basket (SPA)Bilbao Basket71 - 62Artland Dragons QuakenbrueckArtland Dragons Quakenbrueck (GER)
20h05Spirou Charleroi (BEL)Spirou Charleroi78 - 74Lietuvos Rytas VilniusLietuvos Rytas Vilnius (LTU)
3 February 2009
18h45Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)Lietuvos Rytas Vilnius73 - 71Bilbao BasketBilbao Basket (SPA)
19h30Artland Dragons Quakenbrueck (GER)Artland Dragons Quakenbrueck82 - 94Spirou CharleroiSpirou Charleroi (BEL)
10 February 2009
18h30Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)Lietuvos Rytas Vilnius105 - 64Artland Dragons QuakenbrueckArtland Dragons Quakenbrueck (GER)
20h05Spirou Charleroi (BEL)Spirou Charleroi59 - 79Bilbao BasketBilbao Basket (SPA)
24 February 2009
19h30Artland Dragons Quakenbrueck (GER)Artland Dragons Quakenbrueck70 - 79Lietuvos Rytas VilniusLietuvos Rytas Vilnius (LTU)
20h45Bilbao Basket (SPA)Bilbao Basket82 - 78 otSpirou CharleroiSpirou Charleroi (BEL)
3 March 2009
18h30Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)Lietuvos Rytas Vilnius77 - 56Spirou CharleroiSpirou Charleroi (BEL)
19h30Artland Dragons Quakenbrueck (GER)Artland Dragons Quakenbrueck84 - 79Bilbao BasketBilbao Basket (SPA)
10 March 2009
20h00Bilbao Basket (SPA)Bilbao Basket67 - 59Lietuvos Rytas VilniusLietuvos Rytas Vilnius (LTU)
20h00Spirou Charleroi (BEL)Spirou Charleroi88 - 79Artland Dragons QuakenbrueckArtland Dragons Quakenbrueck (GER)

Detail of the results


Final Round (02/04/2009 - 05/04/2009)


Quarter-Finals
2 April 2009
18h00Dynamo Moscow (RUS)Dynamo Moscow85 - 93Hemofarm VrsacHemofarm Vrsac (SCG)
21h00Benetton Treviso (ITA)Benetton Treviso79 - 85Lietuvos Rytas VilniusLietuvos Rytas Vilnius (LTU)
3 April 2009
18h00Valencia BC (SPA)Valencia BC73 - 76BC Khimki MoscowBC Khimki Moscow (RUS)
21h00Bilbao Basket (SPA)Bilbao Basket76 - 67KK ZadarKK Zadar (CRO)

Semi-Finals
4 April 2009
18h00Hemofarm Vrsac (SCG)Hemofarm Vrsac68 - 73Lietuvos Rytas VilniusLietuvos Rytas Vilnius (LTU)
21h00BC Khimki Moscow (RUS)BC Khimki Moscow79 - 73Bilbao BasketBilbao Basket (SPA)

Final
5 April 2009
Lietuvos Rytas Vilnius (LTU)Lietuvos Rytas Vilnius80 - 74BC Khimki MoscowBC Khimki Moscow (RUS)

Detail of the results


Results

Draw

Teams

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2021 - All rights reserved