All sports Site

Menu
Cycling - Colombia Oro y Paz - 2018 - Detailed results

Cycling - Colombia Oro y Paz - 2018 - Detailed results

Choice of a season :

Colombia

Results 2018

Colombia Oro y Paz 2018

ColombiaColombia - 6th February 2018 - 11th February 2018


General classification - 11th February 2018


1COLEgan Arley Bernal Gomez (COL)Team Ineos20:49:03
2COLNairo Alexander Quintana Rojas (COL)Movistar0:08
3COLRigoberto Uran Uran (COL)EF Education First - Drapac0:11
4COLSergio Luis Henao Montoya (COL)Team Ineos0:12
5COLDaniel Felipe Martínez Poveda (COL)EF Education First - Drapac0:43
6COLIván Ramiro Sosa Cuervo (COL)Androni Giocattoli - Sidermec0:45
7FRAJulian Alaphilippe (FRA)Quick Step Floors0:50
8COLAristobulo Cala Cala (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman1:10
9COLDanny Alberto Osorio Calle (COL)Orgullo Paisa1:12
10ECUJhonnatan Manuel Narváez Prado (ECU)Quick Step Floors1:18
11COLRafael Anibal Montiel Cuéllar (COL)Orgullo Paisa1:26
12COLJarlinson Pantano Gomez (COL)Trek - Segafredo1:46
13COLJuan Pablo Suarez Suarez (COL)Epm1:46
14COLHeiner Rodrigo Parra Bustamente (COL)GW - Shimano1:51
15COLFabio Andres Duarte Arevalo (COL)Manzana - Postobon1:52
16COLAngel Alexander Gil Sanchez (COL)Epm1:53
17SPAÓscar Sevilla Rivera (SPA)Medellin1:54
18GBRHugh Carthy (GBR)EF Education First - Drapac1:55
19COLDiego Antonio Ochoa Camargo (COL)Epm1:58
20COLSebastián Henao Gómez (COL)Team Ineos2:02
21COLFreddy Emir Montaña Cadena (COL)Epm2:18
22USATaylor 'Timo' Eisenhart (USA)Holowesko - Citadel Racing Team2:39
23ECURichard Antonio Carapaz Montenegro (ECU)Movistar2:40
24COLAldemar Reyes Ortega (COL)Manzana - Postobon3:14
25COLFélix Alejandro Barón Castillo (COL)3:49
26COLJohn Anderson Rodriguez Salazar (COL)Delko - Marseille Provence KTM3:51
27COLJavier Ignacio Montoya Montoya (COL)Trevigiani Phonix - Hemus 18963:52
28COLMiguel Eduardo Florez Lopez (COL)Wilier Triestina - Selle Italia3:53
29COLEdison Muñoz Lopez (COL)Orgullo Paisa3:56
30COLRodrigo Contreras Pinzón (COL)Epm4:13
31ITAGiulio Ciccone (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox4:14
32COLJulio Alexis Camacho Bernal (COL)Coldeportes - Zenu4:17
33COLJohn Darwin Atapuma Hurtado (COL)Uae Team Emirates4:17
34COLÓscar Adalberto Quiroz Ayala (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman4:58
35ECUJonathan Klever Caicedo Cepeda (ECU)Medellin5:46
36COLDayer Quintana Rojas (COL)Movistar5:53
37SPAIgor Merino Cortázar (SPA)Burgos - BH6:07
38COLAlex Alberto Cano Ardila (COL)Coldeportes - Zenu6:08
39COLOmar Alberto Mendoza Cardona (COL)Medellin6:08
40COLJosé Rodolfo Serpa Pérez (COL)GW - Shimano6:40
41COLEdwin Alcibiades Avila Vanegas (COL)Israel Cycling Academy6:42
42NEDJetse Bol (NED)Manzana - Postobon7:04
43ITAAlessandro Bisolti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec7:12
44COLJohnatan Cañaveral Vargas (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman7:45
45COLLuis Felipe Laverde Jimenez (COL)Coldeportes - Zenu7:54
46COLAlejandro Serna Toro (COL)Orgullo Paisa7:55
47COLWalter Fernando Pedraza Morales (COL)GW - Shimano8:35
48ROMSerghei Tvetcov (ROM)United Health Care Presented by Maxxis10:27
49COLMiguel Angel Rubiano Chavez (COL)Coldeportes - Zenu10:59
50COLWinner Andrew Anacona Gomez (COL)Movistar11:26
51COLDalivier Ospina Navarro (COL)Coldeportes - Zenu12:07
52GBRTao Geoghegan-Hart (GBR)Team Ineos12:19
53SPABeñat Txoperena Matxikote (SPA)Euskadi Basque Country - Murias12:38
54BRANícolas Sessler (BRA)Burgos - BH12:55
55COLJairo Alonso Cano Salas (COL)Epm12:59
56SPANicolas Jonathan Castroviejo (SPA)Team Ineos13:55
57ARGDaniel Eduardo Zamora (ARG)Agrupacion Virgen de Fatima14:31
58COLAlvaro José Hodeg Chagui (COL)Quick Step Floors44:40
59COLJuan Esteban Arango Carvajal (COL)45:25
60ARGGerman Nicolas Tivani Perez (ARG)Trevigiani Phonix - Hemus 189646:05
61POLPawel Franczak (POL)CCC - Sprandi - Polkowice46:39
62SPADaniel López Parada (SPA)Burgos - BH48:31
63ITAMatteo Spreafico (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec48:38
64ITAMatteo Malucelli (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec50:18
65ITADavide Viganò (ITA)50:28
66USAMiguel Bryon (USA)Holowesko - Citadel Racing Team50:28
67RUSAlexey Kurbatov (RUS)50:51
68RUSVladislav Kulikov (RUS)52:05
69ITAMirco Maestri (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox52:21
70ESTMartin Laas (EST)Illuminate53:17
71ISRAviv Yechezkel (ISR)Israel Cycling Academy53:47
72ITACarloalberto Giordani (ITA)Team Colpack54:03
73ITADavide Plebani (ITA)Team Colpack54:13
74SPAAdrián González Velasco (SPA)Burgos - BH54:24
75SPASergio Rodríguez Reche (SPA)Euskadi Basque Country - Murias57:35
76RUSAnton Vorobev (RUS)58:50
77POLMateusz Taciak (POL)CCC - Sprandi - Polkowice1:04:44
78ITAAndrea Guardini (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox1:07:53
79RUSEvgeny Kovalev (RUS)1:09:22
80SPAAnder Barrenetxea Uriarte (SPA)Euskadi Basque Country - Murias1:12:11
81RUSAndrey Sazanov (RUS)1:29:26

Stage 1 - Palmira - Palmira - 99,9 km - 6th February 2018Sprint


1COLFernando Gaviria Rendon (COL)Quick Step Floors2:07:05
2COLJuan Sebastián Molano Benavides (COL)Manzana - Postobons.t.
3ARGAriel Maximiliano Richeze Araquistaín (ARG)Quick Step Floorss.t.
4ITAMatteo Malucelli (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
5COLAlvaro José Hodeg Chagui (COL)Quick Step Floorss.t.
6ITAAndrea Guardini (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
7POLPawel Franczak (POL)CCC - Sprandi - Polkowices.t.
8ITADavide Viganò (ITA)s.t.
9SPAManuel Penalver Aniorte (SPA)Trevigiani Phonix - Hemus 1896s.t.
10USAMiguel Bryon (USA)Holowesko - Citadel Racing Teams.t.
11ARGLucas Sebastian Haedo (ARG)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
12ESTMihkel Räim (EST)Israel Cycling Academys.t.
13COLEgan Arley Bernal Gomez (COL)Team Ineoss.t.
14USAAlex Howes (USA)EF Education First - Drapacs.t.
15COLSergio Luis Henao Montoya (COL)Team Ineoss.t.
16SPADaniel López Parada (SPA)Burgos - BHs.t.
17ESTMartin Laas (EST)Illuminates.t.
18COLJairo Alonso Cano Salas (COL)Epms.t.
19SPAÓscar Sevilla Rivera (SPA)Medellins.t.
20COLJuan Esteban Arango Carvajal (COL)s.t.
21USAJohn Murphy (USA)Holowesko - Citadel Racing Teams.t.
22COLJarlinson Pantano Gomez (COL)Trek - Segafredos.t.
23SPAAdrián González Velasco (SPA)Burgos - BHs.t.
24ITADavide Plebani (ITA)Team Colpacks.t.
25COLFélix Alejandro Barón Castillo (COL)s.t.
26COLRigoberto Uran Uran (COL)EF Education First - Drapacs.t.
27POLPawel Bernas (POL)CCC - Sprandi - Polkowices.t.
28SPASergio Rodríguez Reche (SPA)Euskadi Basque Country - Muriass.t.
29GBRHugh Carthy (GBR)EF Education First - Drapacs.t.
30SPANicolas Jonathan Castroviejo (SPA)Team Ineoss.t.
31COLRubén Darío Acosta Ospina (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongmans.t.
32ITAMirco Maestri (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
33SPABeñat Txoperena Matxikote (SPA)Euskadi Basque Country - Muriass.t.
34FRAJulian Alaphilippe (FRA)Quick Step Floorss.t.
35COLJuan Martin Mesa Perez (COL)Coldeportes - Zenus.t.
36USATaylor 'Timo' Eisenhart (USA)Holowesko - Citadel Racing Teams.t.
37ECUJonathan Klever Caicedo Cepeda (ECU)Medellins.t.
38NEDJetse Bol (NED)Manzana - Postobons.t.
39GBRTao Geoghegan-Hart (GBR)Team Ineoss.t.
40COLDalivier Ospina Navarro (COL)Coldeportes - Zenus.t.
41COLSebastián Henao Gómez (COL)Team Ineoss.t.
42POLMichal Paluta (POL)CCC - Sprandi - Polkowices.t.
43COLOmar Alberto Mendoza Cardona (COL)Medellins.t.
44COLCarlos Julián Quintero Norena (COL)Orgullo Paisas.t.
45COLAlejandro Serna Toro (COL)Orgullo Paisas.t.
46COLAlex Alberto Cano Ardila (COL)Coldeportes - Zenus.t.
47COLEdison Muñoz Lopez (COL)Orgullo Paisas.t.
48COLDaniel Felipe Martínez Poveda (COL)EF Education First - Drapacs.t.
49COLJose Tito Hernandez Jaramillo (COL)Orgullo Paisas.t.
50COLWinner Andrew Anacona Gomez (COL)Movistars.t.
51COLAristobulo Cala Cala (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongmans.t.
52COLJuan Pablo Suarez Suarez (COL)Epms.t.
53SPAVíctor De La Parte Gonzalez (SPA)Movistars.t.
54COLJanier Alexis Acevedo Calle (COL)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
55COLMiguel Angel Rubiano Chavez (COL)Coldeportes - Zenus.t.
56COLLuis Felipe Laverde Jimenez (COL)Coldeportes - Zenus.t.
57COLJulio Alexis Camacho Bernal (COL)Coldeportes - Zenus.t.
58ECURichard Antonio Carapaz Montenegro (ECU)Movistars.t.
59COLAldemar Reyes Ortega (COL)Manzana - Postobons.t.
60COLMiguel Eduardo Florez Lopez (COL)Wilier Triestina - Selle Italias.t.
61COLCésar Nicolás Paredes Avellaneda (COL)Medellins.t.
62COLJosé Rodolfo Serpa Pérez (COL)GW - Shimanos.t.
63ARGMauro Abel Richeze Araquistaín (ARG)Agrupacion Virgen de Fatimas.t.
64COLRafael Anibal Montiel Cuéllar (COL)Orgullo Paisas.t.
65ITAFrancesco Lamon (ITA)Team Colpacks.t.
66PANCristopher Robín Jurado López (PAN)Trevigiani Phonix - Hemus 1896s.t.
67COLJohn Darwin Atapuma Hurtado (COL)Uae Team Emiratess.t.
68COLDanny Alberto Osorio Calle (COL)Orgullo Paisas.t.
69ISRAviv Yechezkel (ISR)Israel Cycling Academys.t.
70COLJavier Ignacio Montoya Montoya (COL)Trevigiani Phonix - Hemus 1896s.t.
71COLWeimar Alfonso Roldan Ortiz (COL)Medellins.t.
72COLDaniel Alexander Jaramillo Diez (COL)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
73COLFreddy Emir Montaña Cadena (COL)Epms.t.
74COLWilliam David Muñoz Perez (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongmans.t.
75COLBrayan Stiven Sanchez Vergara (COL)Holowesko - Citadel Racing Teams.t.
76ECUJhonnatan Manuel Narváez Prado (ECU)Quick Step Floorss.t.
77COLFabio Andres Duarte Arevalo (COL)Manzana - Postobons.t.
78SWISimon Pellaud (SWI)Illuminates.t.
79AUSJonathan Clarke (AUS)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
80ITAGiulio Ciccone (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
81CANGuillaume Boivin (CAN)Israel Cycling Academys.t.
82COLRodrigo Contreras Pinzón (COL)Epms.t.
83COLRobinson Eduardo Chalapud Gomez (COL)Medellins.t.
84ITARaffaello Bonusi (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
85SPADavid Lopez Garcia (SPA)Team Ineoss.t.
86COLJorge Camillo Castiblanco Cubides (COL)Illuminates.t.
87COLBrayan Stiven Ramirez Chacon (COL)s.t.
88COLJuan Pablo Rendón Jaimes (COL)GW - Shimanos.t.
89USAConnor Brown (USA)Illuminates.t.
90POLLeszek Plucinski (POL)CCC - Sprandi - Polkowices.t.
91SPAIgor Merino Cortázar (SPA)Burgos - BHs.t.
92ITAAlessandro Bisolti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
93ROMSerghei Tvetcov (ROM)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
94COLJohn Anderson Rodriguez Salazar (COL)Delko - Marseille Provence KTMs.t.
95BRANícolas Sessler (BRA)Burgos - BHs.t.
96CANBenjamin Perry (CAN)Israel Cycling Academys.t.
97COLAngel Alexander Gil Sanchez (COL)Epms.t.
98ARGGerman Nicolas Tivani Perez (ARG)Trevigiani Phonix - Hemus 1896s.t.
99BELIljo Keisse (BEL)Quick Step Floorss.t.
100USANathan Brown (USA)EF Education First - Drapacs.t.
101MONVictor Langellotti (MON)Burgos - BHs.t.
102COLEdwin Alcibiades Avila Vanegas (COL)Israel Cycling Academys.t.
103SPAAlvaro Robredo Crespo (SPA)Burgos - BHs.t.
104COLEduardo Estrada Celis (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongmans.t.
105ITAMatteo Spreafico (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
106COLIván Ramiro Sosa Cuervo (COL)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
107COLDiego Antonio Ochoa Camargo (COL)Epms.t.
108COLWalter Fernando Pedraza Morales (COL)GW - Shimanos.t.
109FRAFloryan Arnoult (FRA)Trevigiani Phonix - Hemus 1896s.t.
110COLÓscar Adalberto Quiroz Ayala (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongmans.t.
111COLHeiner Rodrigo Parra Bustamente (COL)GW - Shimanos.t.
112USAGavin Mannion (USA)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
113ITAAlessandro Tonelli (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
114POLAdrian Kurek (POL)CCC - Sprandi - Polkowices.t.
115RUSAnton Vorobev (RUS)s.t.
116SPAGotzon Udondo Santamaria (SPA)Euskadi Basque Country - Muriass.t.
117COLNairo Alexander Quintana Rojas (COL)Movistars.t.
118POLMateusz Taciak (POL)CCC - Sprandi - Polkowices.t.
119ITAMattia Frapporti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
120ARGDaniel Eduardo Zamora (ARG)Agrupacion Virgen de Fatimas.t.
121MEXLuis Enrique Lemus Davila (MEX)Israel Cycling Academys.t.
122ARGLeandro Javier Velardez (ARG)Agrupacion Virgen de Fatimas.t.
123SPAAntonio Pedrero Lopez (SPA)Movistars.t.
124CUBRuben Companioni Blanco (CUB)Holowesko - Citadel Racing Teams.t.
125ARGNicolás Javier Naranjo Sanchez (ARG)Agrupacion Virgen de Fatima0:34
126COLJulián Cardona Tabares (COL)EF Education First - Drapac0:34
127ITAAlessandro Fedeli (ITA)Trevigiani Phonix - Hemus 18960:43
128ITAAlessandro Covi (ITA)Team Colpack0:43
129ITAMichele Scartezzini (ITA)Sangemini - Mg.kvis - Vega0:43
130RUSEvgeny Kovalev (RUS)0:43
131RUSAlexey Kurbatov (RUS)0:43
132SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)0:55
133USACameron Piper (USA)Illuminate0:59
134COLBryan Steven Gomez Peñaloza (COL)Holowesko - Citadel Racing Team0:59
135COLJordan Arley Parra Arias (COL)Manzana - Postobon0:59
136RUSVladislav Kulikov (RUS)1:37
137RUSAndrey Sazanov (RUS)1:48
138COLDayer Quintana Rojas (COL)Movistar1:48
139PERAlonso Miguel Gamero Zúñiga (PER)Agrupacion Virgen de Fatima1:48
140COLJuan Felipe Osorio Arboleda (COL)Manzana - Postobon1:48
141COLCristián Camilo Talero Reyes (COL)GW - Shimano1:48
142ARGAdrian Ezequiel Richeze Araquistaín (ARG)Agrupacion Virgen de Fatima1:48
143RUSKirill Bochkov (RUS)1:48
144ITAGiovanni Carboni (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox1:48
145COLJohnatan Cañaveral Vargas (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman1:58
146SPAAnder Barrenetxea Uriarte (SPA)Euskadi Basque Country - Murias3:55
147COLChristian Leandro Tamayo Saavedra (COL)GW - Shimano4:11
148ITACarloalberto Giordani (ITA)Team Colpack4:26
149ITAPaolo Simion (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox4:41

Go to result of the stage including all rankings



Stage 2 - Palmira - Palmira - 183,4 km - 7th February 2018Sprint


1COLFernando Gaviria Rendon (COL)Quick Step Floors3:49:30
2COLJuan Sebastián Molano Benavides (COL)Manzana - Postobons.t.
3ITAMatteo Malucelli (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
4ITAAndrea Guardini (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
5ESTMihkel Räim (EST)Israel Cycling Academys.t.
6ITADavide Viganò (ITA)s.t.
7ESTMartin Laas (EST)Illuminates.t.
8USAJohn Murphy (USA)Holowesko - Citadel Racing Teams.t.
9COLJairo Alonso Cano Salas (COL)Epms.t.
10SPAManuel Penalver Aniorte (SPA)Trevigiani Phonix - Hemus 1896s.t.
11POLPawel Franczak (POL)CCC - Sprandi - Polkowices.t.
12ARGLucas Sebastian Haedo (ARG)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
13SPAAdrián González Velasco (SPA)Burgos - BHs.t.
14ARGAriel Maximiliano Richeze Araquistaín (ARG)Quick Step Floorss.t.
15COLEgan Arley Bernal Gomez (COL)Team Ineoss.t.
16COLChristian Leandro Tamayo Saavedra (COL)GW - Shimanos.t.
17ARGNicolás Javier Naranjo Sanchez (ARG)Agrupacion Virgen de Fatimas.t.
18COLFélix Alejandro Barón Castillo (COL)s.t.
19FRAJulian Alaphilippe (FRA)Quick Step Floorss.t.
20POLMichal Paluta (POL)CCC - Sprandi - Polkowices.t.
21MONVictor Langellotti (MON)Burgos - BHs.t.
22USAAlex Howes (USA)EF Education First - Drapacs.t.
23ARGMauro Abel Richeze Araquistaín (ARG)Agrupacion Virgen de Fatimas.t.
24COLSergio Luis Henao Montoya (COL)Team Ineoss.t.
25COLÓscar Adalberto Quiroz Ayala (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongmans.t.
26CANGuillaume Boivin (CAN)Israel Cycling Academys.t.
27COLNairo Alexander Quintana Rojas (COL)Movistars.t.
28COLDayer Quintana Rojas (COL)Movistars.t.
29POLPawel Bernas (POL)CCC - Sprandi - Polkowices.t.
30COLJohnatan Cañaveral Vargas (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongmans.t.
31PANCristopher Robín Jurado López (PAN)Trevigiani Phonix - Hemus 1896s.t.
32SPAÓscar Sevilla Rivera (SPA)Medellins.t.
33USATaylor 'Timo' Eisenhart (USA)Holowesko - Citadel Racing Teams.t.
34ITAMattia Frapporti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
35USAGavin Mannion (USA)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
36COLRigoberto Uran Uran (COL)EF Education First - Drapacs.t.
37COLDaniel Felipe Martínez Poveda (COL)EF Education First - Drapacs.t.
38ITAMirco Maestri (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
39ITAAlessandro Fedeli (ITA)Trevigiani Phonix - Hemus 1896s.t.
40ITAPaolo Simion (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
41SWISimon Pellaud (SWI)Illuminates.t.
42GBRTao Geoghegan-Hart (GBR)Team Ineoss.t.
43SPABeñat Txoperena Matxikote (SPA)Euskadi Basque Country - Muriass.t.
44ECURichard Antonio Carapaz Montenegro (ECU)Movistars.t.
45POLLeszek Plucinski (POL)CCC - Sprandi - Polkowices.t.
46COLOmar Alberto Mendoza Cardona (COL)Medellins.t.
47COLJuan Pablo Suarez Suarez (COL)Epms.t.
48COLBrayan Stiven Sanchez Vergara (COL)Holowesko - Citadel Racing Teams.t.
49COLCésar Nicolás Paredes Avellaneda (COL)Medellins.t.
50NEDJetse Bol (NED)Manzana - Postobons.t.
51GBRHugh Carthy (GBR)EF Education First - Drapacs.t.
52COLAristobulo Cala Cala (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongmans.t.
53COLMiguel Angel Rubiano Chavez (COL)Coldeportes - Zenus.t.
54COLSebastián Henao Gómez (COL)Team Ineoss.t.
55COLJosé Rodolfo Serpa Pérez (COL)GW - Shimanos.t.
56ECUJonathan Klever Caicedo Cepeda (ECU)Medellins.t.
57COLDalivier Ospina Navarro (COL)Coldeportes - Zenus.t.
58SPAVíctor De La Parte Gonzalez (SPA)Movistars.t.
59COLJavier Ignacio Montoya Montoya (COL)Trevigiani Phonix - Hemus 1896s.t.
60COLRafael Anibal Montiel Cuéllar (COL)Orgullo Paisas.t.
61COLAlejandro Serna Toro (COL)Orgullo Paisas.t.
62COLJarlinson Pantano Gomez (COL)Trek - Segafredos.t.
63COLAlex Alberto Cano Ardila (COL)Coldeportes - Zenus.t.
64COLLuis Felipe Laverde Jimenez (COL)Coldeportes - Zenus.t.
65COLMiguel Eduardo Florez Lopez (COL)Wilier Triestina - Selle Italias.t.
66ROMSerghei Tvetcov (ROM)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
67USAConnor Brown (USA)Illuminates.t.
68COLIván Ramiro Sosa Cuervo (COL)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
69ITAMatteo Spreafico (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
70COLRubén Darío Acosta Ospina (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongmans.t.
71COLEdison Muñoz Lopez (COL)Orgullo Paisas.t.
72COLCristián Camilo Talero Reyes (COL)GW - Shimanos.t.
73COLHeiner Rodrigo Parra Bustamente (COL)GW - Shimanos.t.
74COLJuan Felipe Osorio Arboleda (COL)Manzana - Postobons.t.
75COLJuan Martin Mesa Perez (COL)Coldeportes - Zenus.t.
76SPANicolas Jonathan Castroviejo (SPA)Team Ineoss.t.
77COLBryan Steven Gomez Peñaloza (COL)Holowesko - Citadel Racing Teams.t.
78RUSAnton Vorobev (RUS)s.t.
79PERAlonso Miguel Gamero Zúñiga (PER)Agrupacion Virgen de Fatimas.t.
80RUSAlexey Kurbatov (RUS)s.t.
81COLAngel Alexander Gil Sanchez (COL)Epms.t.
82AUSJonathan Clarke (AUS)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
83USAMiguel Bryon (USA)Holowesko - Citadel Racing Teams.t.
84ITAGiulio Ciccone (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
85SPAGotzon Udondo Santamaria (SPA)Euskadi Basque Country - Muriass.t.
86ITADavide Plebani (ITA)Team Colpacks.t.
87COLJohn Anderson Rodriguez Salazar (COL)Delko - Marseille Provence KTMs.t.
88SPADavid Lopez Garcia (SPA)Team Ineoss.t.
89COLJohn Darwin Atapuma Hurtado (COL)Uae Team Emiratess.t.
90COLRodrigo Contreras Pinzón (COL)Epms.t.
91POLAdrian Kurek (POL)CCC - Sprandi - Polkowices.t.
92SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)s.t.
93COLRobinson Eduardo Chalapud Gomez (COL)Medellins.t.
94COLWilliam David Muñoz Perez (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongmans.t.
95COLAlvaro José Hodeg Chagui (COL)Quick Step Floorss.t.
96ECUJhonnatan Manuel Narváez Prado (ECU)Quick Step Floorss.t.
97COLJordan Arley Parra Arias (COL)Manzana - Postobons.t.
98COLJanier Alexis Acevedo Calle (COL)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
99COLWalter Fernando Pedraza Morales (COL)GW - Shimanos.t.
100COLWinner Andrew Anacona Gomez (COL)Movistars.t.
101COLDaniel Alexander Jaramillo Diez (COL)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
102COLAldemar Reyes Ortega (COL)Manzana - Postobons.t.
103ITARaffaello Bonusi (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
104SPAIgor Merino Cortázar (SPA)Burgos - BHs.t.
105COLDanny Alberto Osorio Calle (COL)Orgullo Paisas.t.
106ITAGiovanni Carboni (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
107COLJorge Camillo Castiblanco Cubides (COL)Illuminates.t.
108COLJose Tito Hernandez Jaramillo (COL)Orgullo Paisas.t.
109COLJulio Alexis Camacho Bernal (COL)Coldeportes - Zenus.t.
110COLEduardo Estrada Celis (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongmans.t.
111USACameron Piper (USA)Illuminates.t.
112COLWeimar Alfonso Roldan Ortiz (COL)Medellins.t.
113RUSVladislav Kulikov (RUS)s.t.
114SPADaniel López Parada (SPA)Burgos - BHs.t.
115FRAFloryan Arnoult (FRA)Trevigiani Phonix - Hemus 1896s.t.
116BRANícolas Sessler (BRA)Burgos - BHs.t.
117ITAAlessandro Tonelli (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
118ARGGerman Nicolas Tivani Perez (ARG)Trevigiani Phonix - Hemus 1896s.t.
119COLEdwin Alcibiades Avila Vanegas (COL)Israel Cycling Academys.t.
120SPASergio Rodríguez Reche (SPA)Euskadi Basque Country - Muriass.t.
121ARGDaniel Eduardo Zamora (ARG)Agrupacion Virgen de Fatimas.t.
122ITAAlessandro Bisolti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
123USANathan Brown (USA)EF Education First - Drapacs.t.
124COLFreddy Emir Montaña Cadena (COL)Epms.t.
125COLDiego Antonio Ochoa Camargo (COL)Epms.t.
126COLBrayan Stiven Ramirez Chacon (COL)s.t.
127COLFabio Andres Duarte Arevalo (COL)Manzana - Postobons.t.
128SPAAlvaro Robredo Crespo (SPA)Burgos - BHs.t.
129RUSEvgeny Kovalev (RUS)s.t.
130ITAAlessandro Covi (ITA)Team Colpacks.t.
131MEXLuis Enrique Lemus Davila (MEX)Israel Cycling Academys.t.
132ISRAviv Yechezkel (ISR)Israel Cycling Academys.t.
133COLJulián Cardona Tabares (COL)EF Education First - Drapacs.t.
134SPAAntonio Pedrero Lopez (SPA)Movistars.t.
135RUSAndrey Sazanov (RUS)s.t.
136SPAAnder Barrenetxea Uriarte (SPA)Euskadi Basque Country - Muriass.t.
137ITAFrancesco Lamon (ITA)Team Colpack0:35
138BELIljo Keisse (BEL)Quick Step Floors0:38
139CUBRuben Companioni Blanco (CUB)Holowesko - Citadel Racing Team0:38
140ARGLeandro Javier Velardez (ARG)Agrupacion Virgen de Fatimas.t.
141RUSKirill Bochkov (RUS)0:47
142ITACarloalberto Giordani (ITA)Team Colpacks.t.
143POLMateusz Taciak (POL)CCC - Sprandi - Polkowices.t.
144ARGAdrian Ezequiel Richeze Araquistaín (ARG)Agrupacion Virgen de Fatima1:49
145COLJuan Esteban Arango Carvajal (COL)s.t.
146COLJuan Pablo Rendón Jaimes (COL)GW - Shimanos.t.
147CANBenjamin Perry (CAN)Israel Cycling Academy2:02
148ITAMichele Scartezzini (ITA)Sangemini - Mg.kvis - Vegas.t.
149COLCarlos Julián Quintero Norena (COL)Orgullo Paisa4:51

Go to result of the stage including all rankings



Stage 3 - Palmira - Buga - 163,2 km - 8th February 2018Sprint


1COLFernando Gaviria Rendon (COL)Quick Step Floors3:30:05
2ITAMatteo Malucelli (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
3COLJuan Sebastián Molano Benavides (COL)Manzana - Postobons.t.
4ITADavide Viganò (ITA)s.t.
5ARGLucas Sebastian Haedo (ARG)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
6ARGAriel Maximiliano Richeze Araquistaín (ARG)Quick Step Floorss.t.
7COLChristian Leandro Tamayo Saavedra (COL)GW - Shimanos.t.
8SPAManuel Penalver Aniorte (SPA)Trevigiani Phonix - Hemus 1896s.t.
9ARGNicolás Javier Naranjo Sanchez (ARG)Agrupacion Virgen de Fatimas.t.
10SPAAdrián González Velasco (SPA)Burgos - BHs.t.
11COLWeimar Alfonso Roldan Ortiz (COL)Medellins.t.
12SPADaniel López Parada (SPA)Burgos - BHs.t.
13COLJairo Alonso Cano Salas (COL)Epms.t.
14COLSergio Luis Henao Montoya (COL)Team Ineoss.t.
15ARGGerman Nicolas Tivani Perez (ARG)Trevigiani Phonix - Hemus 1896s.t.
16COLAlvaro José Hodeg Chagui (COL)Quick Step Floorss.t.
17ITAPaolo Simion (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
18USAGavin Mannion (USA)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
19POLPawel Franczak (POL)CCC - Sprandi - Polkowices.t.
20USAAlex Howes (USA)EF Education First - Drapacs.t.
21SPAÓscar Sevilla Rivera (SPA)Medellins.t.
22COLJarlinson Pantano Gomez (COL)Trek - Segafredos.t.
23COLJordan Arley Parra Arias (COL)Manzana - Postobons.t.
24COLEgan Arley Bernal Gomez (COL)Team Ineoss.t.
25COLDaniel Felipe Martínez Poveda (COL)EF Education First - Drapacs.t.
26COLRigoberto Uran Uran (COL)EF Education First - Drapacs.t.
27PANCristopher Robín Jurado López (PAN)Trevigiani Phonix - Hemus 1896s.t.
28COLEdwin Alcibiades Avila Vanegas (COL)Israel Cycling Academys.t.
29MONVictor Langellotti (MON)Burgos - BHs.t.
30COLBryan Steven Gomez Peñaloza (COL)Holowesko - Citadel Racing Teams.t.
31RUSAlexey Kurbatov (RUS)s.t.
32PERAlonso Miguel Gamero Zúñiga (PER)Agrupacion Virgen de Fatimas.t.
33USATaylor 'Timo' Eisenhart (USA)Holowesko - Citadel Racing Teams.t.
34GBRTao Geoghegan-Hart (GBR)Team Ineoss.t.
35COLJohnatan Cañaveral Vargas (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongmans.t.
36COLNairo Alexander Quintana Rojas (COL)Movistars.t.
37COLJuan Pablo Suarez Suarez (COL)Epms.t.
38SPADavid Lopez Garcia (SPA)Team Ineoss.t.
39USAJohn Murphy (USA)Holowesko - Citadel Racing Teams.t.
40COLJosé Rodolfo Serpa Pérez (COL)GW - Shimanos.t.
41COLAlex Alberto Cano Ardila (COL)Coldeportes - Zenus.t.
42ARGLeandro Javier Velardez (ARG)Agrupacion Virgen de Fatimas.t.
43COLJuan Felipe Osorio Arboleda (COL)Manzana - Postobons.t.
44ROMSerghei Tvetcov (ROM)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
45GBRHugh Carthy (GBR)EF Education First - Drapacs.t.
46SPAVíctor De La Parte Gonzalez (SPA)Movistars.t.
47COLSebastián Henao Gómez (COL)Team Ineoss.t.
48ITAAlessandro Bisolti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
49FRAFloryan Arnoult (FRA)Trevigiani Phonix - Hemus 1896s.t.
50COLJuan Martin Mesa Perez (COL)Coldeportes - Zenus.t.
51COLMiguel Eduardo Florez Lopez (COL)Wilier Triestina - Selle Italias.t.
52COLDaniel Alexander Jaramillo Diez (COL)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
53SPANicolas Jonathan Castroviejo (SPA)Team Ineoss.t.
54POLAdrian Kurek (POL)CCC - Sprandi - Polkowices.t.
55FRAJulian Alaphilippe (FRA)Quick Step Floorss.t.
56SPABeñat Txoperena Matxikote (SPA)Euskadi Basque Country - Muriass.t.
57COLIván Ramiro Sosa Cuervo (COL)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
58COLLuis Felipe Laverde Jimenez (COL)Coldeportes - Zenus.t.
59COLEduardo Estrada Celis (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongmans.t.
60COLJulio Alexis Camacho Bernal (COL)Coldeportes - Zenus.t.
61COLAristobulo Cala Cala (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongmans.t.
62POLLeszek Plucinski (POL)CCC - Sprandi - Polkowices.t.
63ECURichard Antonio Carapaz Montenegro (ECU)Movistars.t.
64COLRafael Anibal Montiel Cuéllar (COL)Orgullo Paisas.t.
65POLPawel Bernas (POL)CCC - Sprandi - Polkowices.t.
66COLJanier Alexis Acevedo Calle (COL)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
67COLJohn Darwin Atapuma Hurtado (COL)Uae Team Emiratess.t.
68AUSJonathan Clarke (AUS)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
69ITADavide Plebani (ITA)Team Colpacks.t.
70COLOmar Alberto Mendoza Cardona (COL)Medellins.t.
71ITAAndrea Guardini (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
72BRANícolas Sessler (BRA)Burgos - BHs.t.
73COLÓscar Adalberto Quiroz Ayala (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongmans.t.
74COLJose Tito Hernandez Jaramillo (COL)Orgullo Paisas.t.
75ITAFrancesco Lamon (ITA)Team Colpacks.t.
76SWISimon Pellaud (SWI)Illuminates.t.
77USAConnor Brown (USA)Illuminates.t.
78ITACarloalberto Giordani (ITA)Team Colpacks.t.
79COLWalter Fernando Pedraza Morales (COL)GW - Shimanos.t.
80SPAIgor Merino Cortázar (SPA)Burgos - BHs.t.
81ITAGiovanni Carboni (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
82POLMichal Paluta (POL)CCC - Sprandi - Polkowices.t.
83COLFreddy Emir Montaña Cadena (COL)Epms.t.
84COLEdison Muñoz Lopez (COL)Orgullo Paisas.t.
85ECUJhonnatan Manuel Narváez Prado (ECU)Quick Step Floorss.t.
86SPAAlvaro Robredo Crespo (SPA)Burgos - BHs.t.
87RUSAnton Vorobev (RUS)s.t.
88ITAGiulio Ciccone (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
89ITAAlessandro Tonelli (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
90COLAngel Alexander Gil Sanchez (COL)Epms.t.
91ITAMirco Maestri (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
92COLWilliam David Muñoz Perez (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongmans.t.
93USAMiguel Bryon (USA)Holowesko - Citadel Racing Teams.t.
94COLCésar Nicolás Paredes Avellaneda (COL)Medellins.t.
95COLAldemar Reyes Ortega (COL)Manzana - Postobons.t.
96COLFabio Andres Duarte Arevalo (COL)Manzana - Postobons.t.
97USACameron Piper (USA)Illuminates.t.
98COLAlejandro Serna Toro (COL)Orgullo Paisas.t.
99COLHeiner Rodrigo Parra Bustamente (COL)GW - Shimanos.t.
100COLCristián Camilo Talero Reyes (COL)GW - Shimanos.t.
101USANathan Brown (USA)EF Education First - Drapacs.t.
102COLJorge Camillo Castiblanco Cubides (COL)Illuminates.t.
103COLRobinson Eduardo Chalapud Gomez (COL)Medellins.t.
104COLBrayan Stiven Sanchez Vergara (COL)Holowesko - Citadel Racing Teams.t.
105COLRodrigo Contreras Pinzón (COL)Epms.t.
106COLDiego Antonio Ochoa Camargo (COL)Epms.t.
107COLJuan Pablo Rendón Jaimes (COL)GW - Shimanos.t.
108ARGDaniel Eduardo Zamora (ARG)Agrupacion Virgen de Fatimas.t.
109ITARaffaello Bonusi (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
110SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)s.t.
111COLJohn Anderson Rodriguez Salazar (COL)Delko - Marseille Provence KTMs.t.
112ITAMattia Frapporti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
113ITAMatteo Spreafico (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
114COLFélix Alejandro Barón Castillo (COL)s.t.
115RUSVladislav Kulikov (RUS)s.t.
116RUSEvgeny Kovalev (RUS)s.t.
117COLDayer Quintana Rojas (COL)Movistars.t.
118ESTMartin Laas (EST)Illuminates.t.
119RUSKirill Bochkov (RUS)0:37
120COLDanny Alberto Osorio Calle (COL)Orgullo Paisa0:37
121COLCarlos Julián Quintero Norena (COL)Orgullo Paisa0:37
122ECUJonathan Klever Caicedo Cepeda (ECU)Medellin0:37
123SPAAntonio Pedrero Lopez (SPA)Movistar0:39
124COLJulián Cardona Tabares (COL)EF Education First - Drapac0:39
125COLJavier Ignacio Montoya Montoya (COL)Trevigiani Phonix - Hemus 18960:55
126ITAAlessandro Covi (ITA)Team Colpacks.t.
127CUBRuben Companioni Blanco (CUB)Holowesko - Citadel Racing Team0:55
128ITAAlessandro Fedeli (ITA)Trevigiani Phonix - Hemus 18960:55
129COLDalivier Ospina Navarro (COL)Coldeportes - Zenu0:55
130RUSAndrey Sazanov (RUS)0:55
131POLMateusz Taciak (POL)CCC - Sprandi - Polkowice0:55
132MEXLuis Enrique Lemus Davila (MEX)Israel Cycling Academy0:55
133SPAGotzon Udondo Santamaria (SPA)Euskadi Basque Country - Murias0:55
134SPAAnder Barrenetxea Uriarte (SPA)Euskadi Basque Country - Murias0:55
135COLJuan Esteban Arango Carvajal (COL)0:55
136ISRAviv Yechezkel (ISR)Israel Cycling Academy1:36
137COLWinner Andrew Anacona Gomez (COL)Movistar1:36
138COLBrayan Stiven Ramirez Chacon (COL)1:36
139SPASergio Rodríguez Reche (SPA)Euskadi Basque Country - Murias1:36
140ARGAdrian Ezequiel Richeze Araquistaín (ARG)Agrupacion Virgen de Fatima1:36
141ITAMichele Scartezzini (ITA)Sangemini - Mg.kvis - Vega1:36
142ARGMauro Abel Richeze Araquistaín (ARG)Agrupacion Virgen de Fatima2:36
143BELIljo Keisse (BEL)Quick Step Floors2:36
144COLMiguel Angel Rubiano Chavez (COL)Coldeportes - Zenu2:36
145NEDJetse Bol (NED)Manzana - Postobon2:36
146COLRubén Darío Acosta Ospina (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman2:36
147CANBenjamin Perry (CAN)Israel Cycling Academy4:30
148ESTMihkel Räim (EST)Israel Cycling Academy4:30
149CANGuillaume Boivin (CAN)Israel Cycling Academy4:30

Go to result of the stage including all rankings



Stage 4 - Buga - Alto Boquerón (El Tambo) - 149,5 km - 9th February 2018Medium mountain


1FRAJulian Alaphilippe (FRA)Quick Step Floors3:17:36
2COLSergio Luis Henao Montoya (COL)Team Ineoss.t.
3COLNairo Alexander Quintana Rojas (COL)Movistars.t.
4COLRigoberto Uran Uran (COL)EF Education First - Drapac0:03
5ECUJhonnatan Manuel Narváez Prado (ECU)Quick Step Floors0:03
6COLEgan Arley Bernal Gomez (COL)Team Ineos0:03
7COLIván Ramiro Sosa Cuervo (COL)Androni Giocattoli - Sidermec0:03
8COLDanny Alberto Osorio Calle (COL)Orgullo Paisa0:08
9COLDiego Antonio Ochoa Camargo (COL)Epm0:08
10COLAristobulo Cala Cala (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman0:11
11COLDaniel Felipe Martínez Poveda (COL)EF Education First - Drapac0:11
12COLAlex Alberto Cano Ardila (COL)Coldeportes - Zenu0:11
13USATaylor 'Timo' Eisenhart (USA)Holowesko - Citadel Racing Team0:11
14COLFreddy Emir Montaña Cadena (COL)Epm0:11
15ECURichard Antonio Carapaz Montenegro (ECU)Movistar0:11
16COLHeiner Rodrigo Parra Bustamente (COL)GW - Shimano0:11
17COLRobinson Eduardo Chalapud Gomez (COL)Medellin0:11
18COLJarlinson Pantano Gomez (COL)Trek - Segafredo0:15
19GBRHugh Carthy (GBR)EF Education First - Drapac0:15
20COLJuan Pablo Suarez Suarez (COL)Epm0:15
21COLRafael Anibal Montiel Cuéllar (COL)Orgullo Paisa0:26
22COLSebastián Henao Gómez (COL)Team Ineos0:26
23COLÓscar Adalberto Quiroz Ayala (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman0:26
24COLAldemar Reyes Ortega (COL)Manzana - Postobon0:26
25COLDayer Quintana Rojas (COL)Movistar0:26
26ITAGiulio Ciccone (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox0:26
27COLWinner Andrew Anacona Gomez (COL)Movistar0:26
28COLJulio Alexis Camacho Bernal (COL)Coldeportes - Zenu0:31
29COLFabio Andres Duarte Arevalo (COL)Manzana - Postobon0:31
30COLJanier Alexis Acevedo Calle (COL)United Health Care Presented by Maxxis0:33
31COLJosé Rodolfo Serpa Pérez (COL)GW - Shimano0:33
32COLJavier Ignacio Montoya Montoya (COL)Trevigiani Phonix - Hemus 18960:37
33COLJorge Camillo Castiblanco Cubides (COL)Illuminate0:43
34COLMiguel Angel Rubiano Chavez (COL)Coldeportes - Zenu0:48
35COLJohn Anderson Rodriguez Salazar (COL)Delko - Marseille Provence KTM0:53
36COLFélix Alejandro Barón Castillo (COL)0:53
37COLMiguel Eduardo Florez Lopez (COL)Wilier Triestina - Selle Italia0:53
38COLOmar Alberto Mendoza Cardona (COL)Medellin0:56
39NEDJetse Bol (NED)Manzana - Postobon0:56
40COLEdison Muñoz Lopez (COL)Orgullo Paisa0:56
41USAGavin Mannion (USA)United Health Care Presented by Maxxis0:56
42COLLuis Felipe Laverde Jimenez (COL)Coldeportes - Zenu1:03
43COLAngel Alexander Gil Sanchez (COL)Epm1:03
44COLRodrigo Contreras Pinzón (COL)Epm1:03
45SPAIgor Merino Cortázar (SPA)Burgos - BH1:03
46SPAÓscar Sevilla Rivera (SPA)Medellin1:10
47ARGGerman Nicolas Tivani Perez (ARG)Trevigiani Phonix - Hemus 18961:12
48ITAAlessandro Bisolti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec1:17
49COLEdwin Alcibiades Avila Vanegas (COL)Israel Cycling Academy1:20
50COLBrayan Stiven Sanchez Vergara (COL)Holowesko - Citadel Racing Team1:23
51COLWalter Fernando Pedraza Morales (COL)GW - Shimano1:28
52FRAFloryan Arnoult (FRA)Trevigiani Phonix - Hemus 18961:31
53SWISimon Pellaud (SWI)Illuminate1:32
54USANathan Brown (USA)EF Education First - Drapac1:32
55USAConnor Brown (USA)Illuminate1:34
56CANBenjamin Perry (CAN)Israel Cycling Academy1:39
57POLMichal Paluta (POL)CCC - Sprandi - Polkowice1:39
58BRANícolas Sessler (BRA)Burgos - BH1:55
59SPABeñat Txoperena Matxikote (SPA)Euskadi Basque Country - Murias2:02
60COLEduardo Estrada Celis (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman2:04
61SPAVíctor De La Parte Gonzalez (SPA)Movistar2:04
62COLAlejandro Serna Toro (COL)Orgullo Paisa2:04
63COLJohnatan Cañaveral Vargas (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman2:04
64ECUJonathan Klever Caicedo Cepeda (ECU)Medellin2:04
65COLCristián Camilo Talero Reyes (COL)GW - Shimano2:16
66COLJohn Darwin Atapuma Hurtado (COL)Uae Team Emirates2:16
67COLDalivier Ospina Navarro (COL)Coldeportes - Zenu2:17
68ROMSerghei Tvetcov (ROM)United Health Care Presented by Maxxis2:17
69MEXLuis Enrique Lemus Davila (MEX)Israel Cycling Academy2:17
70ARGDaniel Eduardo Zamora (ARG)Agrupacion Virgen de Fatima2:20
71CUBRuben Companioni Blanco (CUB)Holowesko - Citadel Racing Team2:22
72ITAMichele Scartezzini (ITA)Sangemini - Mg.kvis - Vega2:39
73PERAlonso Miguel Gamero Zúñiga (PER)Agrupacion Virgen de Fatima2:40
74COLJairo Alonso Cano Salas (COL)Epm2:40
75SPADavid Lopez Garcia (SPA)Team Ineos3:11
76COLJose Tito Hernandez Jaramillo (COL)Orgullo Paisa3:11
77ITAAlessandro Fedeli (ITA)Trevigiani Phonix - Hemus 18963:11
78ITAGiovanni Carboni (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox3:11
79ITAAlessandro Covi (ITA)Team Colpack3:11
80POLPawel Bernas (POL)CCC - Sprandi - Polkowice3:37
81USAJohn Murphy (USA)Holowesko - Citadel Racing Team3:59
82CANGuillaume Boivin (CAN)Israel Cycling Academy3:59
83ITARaffaello Bonusi (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec4:04
84COLJuan Felipe Osorio Arboleda (COL)Manzana - Postobon4:08
85ITAMattia Frapporti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec4:43
86SPAGotzon Udondo Santamaria (SPA)Euskadi Basque Country - Murias4:44
87ITAMatteo Spreafico (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec4:44
88COLJuan Sebastián Molano Benavides (COL)Manzana - Postobon5:17
89COLRubén Darío Acosta Ospina (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman5:19
90COLWeimar Alfonso Roldan Ortiz (COL)Medellin5:19
91ARGLucas Sebastian Haedo (ARG)United Health Care Presented by Maxxis5:19
92AUSJonathan Clarke (AUS)United Health Care Presented by Maxxis5:19
93COLWilliam David Muñoz Perez (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman5:19
94ITACarloalberto Giordani (ITA)Team Colpack5:43
95SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)5:49
96MONVictor Langellotti (MON)Burgos - BH5:57
97COLBrayan Stiven Ramirez Chacon (COL)6:14
98COLJordan Arley Parra Arias (COL)Manzana - Postobon6:14
99POLLeszek Plucinski (POL)CCC - Sprandi - Polkowice6:14
100RUSAlexey Kurbatov (RUS)6:14
101COLCésar Nicolás Paredes Avellaneda (COL)Medellin6:18
102GBRTao Geoghegan-Hart (GBR)Team Ineos6:23
103ITAAlessandro Tonelli (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox6:23
104SPANicolas Jonathan Castroviejo (SPA)Team Ineos6:23
105SPAAlvaro Robredo Crespo (SPA)Burgos - BH6:23
106ITAMirco Maestri (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox6:23
107COLJuan Pablo Rendón Jaimes (COL)GW - Shimano6:23
108SPAAntonio Pedrero Lopez (SPA)Movistar6:28
109ARGMauro Abel Richeze Araquistaín (ARG)Agrupacion Virgen de Fatima6:34
110ARGAriel Maximiliano Richeze Araquistaín (ARG)Quick Step Floors6:34
111COLAlvaro José Hodeg Chagui (COL)Quick Step Floors6:34
112ARGAdrian Ezequiel Richeze Araquistaín (ARG)Agrupacion Virgen de Fatima6:34
113ITAFrancesco Lamon (ITA)Team Colpack6:34
114COLBryan Steven Gomez Peñaloza (COL)Holowesko - Citadel Racing Team6:34
115RUSVladislav Kulikov (RUS)6:34
116ITAMatteo Malucelli (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec6:34
117ITADavide Viganò (ITA)6:34
118USAMiguel Bryon (USA)Holowesko - Citadel Racing Team6:34
119ITAPaolo Simion (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox6:50
120COLFernando Gaviria Rendon (COL)Quick Step Floors7:28
121SPAManuel Penalver Aniorte (SPA)Trevigiani Phonix - Hemus 18967:28
122BELIljo Keisse (BEL)Quick Step Floors7:28
123COLCarlos Julián Quintero Norena (COL)Orgullo Paisa7:28
124COLDaniel Alexander Jaramillo Diez (COL)United Health Care Presented by Maxxis7:28
125POLAdrian Kurek (POL)CCC - Sprandi - Polkowice7:28
126COLJulián Cardona Tabares (COL)EF Education First - Drapac7:28
127USAAlex Howes (USA)EF Education First - Drapac7:28
128SPASergio Rodríguez Reche (SPA)Euskadi Basque Country - Murias8:23
129USACameron Piper (USA)Illuminate8:23
130ISRAviv Yechezkel (ISR)Israel Cycling Academy8:28
131ITADavide Plebani (ITA)Team Colpack8:31
132ESTMartin Laas (EST)Illuminate8:52
133RUSAnton Vorobev (RUS)9:38
134SPAAdrián González Velasco (SPA)Burgos - BH10:30
135SPADaniel López Parada (SPA)Burgos - BH13:08
136POLPawel Franczak (POL)CCC - Sprandi - Polkowice13:14
137PANCristopher Robín Jurado López (PAN)Trevigiani Phonix - Hemus 189613:47
138RUSEvgeny Kovalev (RUS)14:56
139COLJuan Martin Mesa Perez (COL)Coldeportes - Zenu17:13
140COLJuan Esteban Arango Carvajal (COL)17:13
141COLChristian Leandro Tamayo Saavedra (COL)GW - Shimano18:32
142RUSKirill Bochkov (RUS)18:38
143ITAAndrea Guardini (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox18:43
144SPAAnder Barrenetxea Uriarte (SPA)Euskadi Basque Country - Murias18:44
145ARGNicolás Javier Naranjo Sanchez (ARG)Agrupacion Virgen de Fatima19:18
146ARGLeandro Javier Velardez (ARG)Agrupacion Virgen de Fatima20:28
147POLMateusz Taciak (POL)CCC - Sprandi - Polkowice20:50
148RUSAndrey Sazanov (RUS)29:54
149ESTMihkel Räim (EST)Israel Cycling Academy

Go to result of the stage including all rankings



Stage 5 - Pereira - Salento - 163,7 km - 10th February 2018Mountain


1COLRigoberto Uran Uran (COL)EF Education First - Drapac3:42:33
2COLNairo Alexander Quintana Rojas (COL)Movistars.t.
3COLEgan Arley Bernal Gomez (COL)Team Ineoss.t.
4COLSergio Luis Henao Montoya (COL)Team Ineoss.t.
5COLIván Ramiro Sosa Cuervo (COL)Androni Giocattoli - Sidermec0:17
6COLDaniel Felipe Martínez Poveda (COL)EF Education First - Drapac0:17
7ECUJhonnatan Manuel Narváez Prado (ECU)Quick Step Floors0:29
8SPAÓscar Sevilla Rivera (SPA)Medellin0:29
9COLAristobulo Cala Cala (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman0:34
10ECURichard Antonio Carapaz Montenegro (ECU)Movistar0:37
11COLAngel Alexander Gil Sanchez (COL)Epm0:39
12COLDanny Alberto Osorio Calle (COL)Orgullo Paisa0:39
13FRAJulian Alaphilippe (FRA)Quick Step Floors0:39
14COLFabio Andres Duarte Arevalo (COL)Manzana - Postobon0:39
15COLHeiner Rodrigo Parra Bustamente (COL)GW - Shimano0:39
16COLJarlinson Pantano Gomez (COL)Trek - Segafredo0:49
17COLDiego Antonio Ochoa Camargo (COL)Epm0:49
18COLJuan Pablo Suarez Suarez (COL)Epm0:49
19COLRafael Anibal Montiel Cuéllar (COL)Orgullo Paisa0:49
20COLÓscar Adalberto Quiroz Ayala (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman0:56
21COLJohn Darwin Atapuma Hurtado (COL)Uae Team Emirates1:00
22COLFreddy Emir Montaña Cadena (COL)Epm1:02
23USATaylor 'Timo' Eisenhart (USA)Holowesko - Citadel Racing Team1:05
24GBRHugh Carthy (GBR)EF Education First - Drapac1:06
25COLAldemar Reyes Ortega (COL)Manzana - Postobon1:06
26COLFélix Alejandro Barón Castillo (COL)1:14
27COLJavier Ignacio Montoya Montoya (COL)Trevigiani Phonix - Hemus 18961:19
28COLMiguel Angel Rubiano Chavez (COL)Coldeportes - Zenu1:32
29COLMiguel Eduardo Florez Lopez (COL)Wilier Triestina - Selle Italia1:33
30COLSebastián Henao Gómez (COL)Team Ineos1:33
31COLJohnatan Cañaveral Vargas (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman1:33
32ITAGiulio Ciccone (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox1:42
33COLJohn Anderson Rodriguez Salazar (COL)Delko - Marseille Provence KTM1:45
34COLJorge Camillo Castiblanco Cubides (COL)Illuminate1:50
35COLAlex Alberto Cano Ardila (COL)Coldeportes - Zenu1:50
36COLBrayan Stiven Sanchez Vergara (COL)Holowesko - Citadel Racing Team1:51
37COLWinner Andrew Anacona Gomez (COL)Movistar1:51
38COLEdison Muñoz Lopez (COL)Orgullo Paisa1:51
39COLJulio Alexis Camacho Bernal (COL)Coldeportes - Zenu2:14
40COLJosé Rodolfo Serpa Pérez (COL)GW - Shimano2:14
41NEDJetse Bol (NED)Manzana - Postobon2:26
42COLJulián Cardona Tabares (COL)EF Education First - Drapac2:26
43ITAAlessandro Bisolti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec2:42
44COLRodrigo Contreras Pinzón (COL)Epm2:45
45SPAIgor Merino Cortázar (SPA)Burgos - BH2:45
46BRANícolas Sessler (BRA)Burgos - BH2:45
47COLEdwin Alcibiades Avila Vanegas (COL)Israel Cycling Academy2:56
48USANathan Brown (USA)EF Education First - Drapac2:56
49COLDaniel Alexander Jaramillo Diez (COL)United Health Care Presented by Maxxis2:56
50ECUJonathan Klever Caicedo Cepeda (ECU)Medellin2:56
51ARGDaniel Eduardo Zamora (ARG)Agrupacion Virgen de Fatima2:56
52ITAAlessandro Covi (ITA)Team Colpack3:09
53COLOmar Alberto Mendoza Cardona (COL)Medellin3:33
54COLCarlos Julián Quintero Norena (COL)Orgullo Paisa3:39
55GBRTao Geoghegan-Hart (GBR)Team Ineos3:39
56MEXLuis Enrique Lemus Davila (MEX)Israel Cycling Academy3:39
57POLLeszek Plucinski (POL)CCC - Sprandi - Polkowice3:39
58SPANicolas Jonathan Castroviejo (SPA)Team Ineos3:39
59PERAlonso Miguel Gamero Zúñiga (PER)Agrupacion Virgen de Fatima3:52
60FRAFloryan Arnoult (FRA)Trevigiani Phonix - Hemus 18963:52
61SPAVíctor De La Parte Gonzalez (SPA)Movistar3:52
62COLAlejandro Serna Toro (COL)Orgullo Paisa3:52
63COLDayer Quintana Rojas (COL)Movistar3:52
64SPABeñat Txoperena Matxikote (SPA)Euskadi Basque Country - Murias3:52
65COLCristián Camilo Talero Reyes (COL)GW - Shimano3:52
66COLLuis Felipe Laverde Jimenez (COL)Coldeportes - Zenu3:52
67COLDalivier Ospina Navarro (COL)Coldeportes - Zenu3:52
68COLJairo Alonso Cano Salas (COL)Epm3:52
69COLCésar Nicolás Paredes Avellaneda (COL)Medellin3:52
70COLJuan Pablo Rendón Jaimes (COL)GW - Shimano3:52
71ITAAlessandro Fedeli (ITA)Trevigiani Phonix - Hemus 18963:52
72CANGuillaume Boivin (CAN)Israel Cycling Academy3:52
73USAJohn Murphy (USA)Holowesko - Citadel Racing Team4:21
74COLEduardo Estrada Celis (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman4:47
75COLJordan Arley Parra Arias (COL)Manzana - Postobon5:52
76COLJuan Sebastián Molano Benavides (COL)Manzana - Postobon5:52
77COLWalter Fernando Pedraza Morales (COL)GW - Shimano5:56
78COLJuan Felipe Osorio Arboleda (COL)Manzana - Postobon6:02
79ROMSerghei Tvetcov (ROM)United Health Care Presented by Maxxis6:04
80COLJanier Alexis Acevedo Calle (COL)United Health Care Presented by Maxxis6:04
81CANBenjamin Perry (CAN)Israel Cycling Academy6:04
82USAGavin Mannion (USA)United Health Care Presented by Maxxis6:04
83POLPawel Bernas (POL)CCC - Sprandi - Polkowice6:13
84POLMichal Paluta (POL)CCC - Sprandi - Polkowice6:13
85ITAMichele Scartezzini (ITA)Sangemini - Mg.kvis - Vega7:12
86POLPawel Franczak (POL)CCC - Sprandi - Polkowice7:26
87COLJose Tito Hernandez Jaramillo (COL)Orgullo Paisa7:26
88SWISimon Pellaud (SWI)Illuminate7:26
89USACameron Piper (USA)Illuminate7:26
90ITAGiovanni Carboni (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox7:30
91SPADavid Lopez Garcia (SPA)Team Ineos8:01
92USAAlex Howes (USA)EF Education First - Drapac8:18
93USAConnor Brown (USA)Illuminate8:18
94MONVictor Langellotti (MON)Burgos - BH8:18
95ARGLucas Sebastian Haedo (ARG)United Health Care Presented by Maxxis10:40
96COLJuan Martin Mesa Perez (COL)Coldeportes - Zenu11:27
97COLBryan Steven Gomez Peñaloza (COL)Holowesko - Citadel Racing Team11:27
98COLFernando Gaviria Rendon (COL)Quick Step Floors11:27
99COLJuan Esteban Arango Carvajal (COL)11:27
100ITAMatteo Spreafico (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec11:27
101USAMiguel Bryon (USA)Holowesko - Citadel Racing Team11:27
102ITAFrancesco Lamon (ITA)Team Colpack11:27
103ITAAlessandro Tonelli (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox11:27
104ITACarloalberto Giordani (ITA)Team Colpack11:27
105RUSAlexey Kurbatov (RUS)11:27
106ITAMattia Frapporti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec11:27
107ITAMatteo Malucelli (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec11:27
108ITARaffaello Bonusi (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec11:27
109POLMateusz Taciak (POL)CCC - Sprandi - Polkowice11:27
110POLAdrian Kurek (POL)CCC - Sprandi - Polkowice11:27
111PANCristopher Robín Jurado López (PAN)Trevigiani Phonix - Hemus 189611:27
112RUSVladislav Kulikov (RUS)11:27
113SPAAdrián González Velasco (SPA)Burgos - BH11:27
114ITADavide Viganò (ITA)11:27
115COLBrayan Stiven Ramirez Chacon (COL)11:27
116SPAAntonio Pedrero Lopez (SPA)Movistar11:27
117AUSJonathan Clarke (AUS)United Health Care Presented by Maxxis11:27
118ESTMartin Laas (EST)Illuminate12:00
119ARGGerman Nicolas Tivani Perez (ARG)Trevigiani Phonix - Hemus 189612:29
120ARGAdrian Ezequiel Richeze Araquistaín (ARG)Agrupacion Virgen de Fatima12:29
121SPAManuel Penalver Aniorte (SPA)Trevigiani Phonix - Hemus 189612:29
122COLRubén Darío Acosta Ospina (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman12:45
123SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)13:08
124COLWilliam David Muñoz Perez (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman13:08
125BELIljo Keisse (BEL)Quick Step Floors13:15
126ITADavide Plebani (ITA)Team Colpack13:15
127CUBRuben Companioni Blanco (CUB)Holowesko - Citadel Racing Team13:15
128ISRAviv Yechezkel (ISR)Israel Cycling Academy13:15
129SPAGotzon Udondo Santamaria (SPA)Euskadi Basque Country - Murias13:15
130COLWeimar Alfonso Roldan Ortiz (COL)Medellin13:24
131ITAMirco Maestri (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox13:31
132COLRobinson Eduardo Chalapud Gomez (COL)Medellin13:34
133SPADaniel López Parada (SPA)Burgos - BH13:34
134ARGMauro Abel Richeze Araquistaín (ARG)Agrupacion Virgen de Fatima13:38
135COLChristian Leandro Tamayo Saavedra (COL)GW - Shimano14:43
136ARGLeandro Javier Velardez (ARG)Agrupacion Virgen de Fatima14:43
137COLAlvaro José Hodeg Chagui (COL)Quick Step Floors16:28
138RUSAnton Vorobev (RUS)16:45
139ITAAndrea Guardini (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox16:45
140SPAAnder Barrenetxea Uriarte (SPA)Euskadi Basque Country - Murias16:45
141SPASergio Rodríguez Reche (SPA)Euskadi Basque Country - Murias16:45
142SPAAlvaro Robredo Crespo (SPA)Burgos - BH16:45
143ITAPaolo Simion (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox16:45
144RUSKirill Bochkov (RUS)17:04
145RUSEvgeny Kovalev (RUS)21:16
146ARGNicolás Javier Naranjo Sanchez (ARG)Agrupacion Virgen de Fatima22:53
147RUSAndrey Sazanov (RUS)25:08
148ARGAriel Maximiliano Richeze Araquistaín (ARG)Quick Step Floors

Go to result of the stage including all rankings



Stage 6 - Armenia - Manizales (Torre de Chipre) - 184,3 km - 11th February 2018Mountain


1COLDayer Quintana Rojas (COL)Movistar4:22:11
2COLEgan Arley Bernal Gomez (COL)Team Ineos0:10
3COLSebastián Henao Gómez (COL)Team Ineos0:10
4COLAngel Alexander Gil Sanchez (COL)Epm0:14
5COLDaniel Felipe Martínez Poveda (COL)EF Education First - Drapac0:18
6SPAÓscar Sevilla Rivera (SPA)Medellin0:18
7COLRigoberto Uran Uran (COL)EF Education First - Drapac0:21
8COLNairo Alexander Quintana Rojas (COL)Movistar0:21
9COLSergio Luis Henao Montoya (COL)Team Ineos0:21
10FRAJulian Alaphilippe (FRA)Quick Step Floors0:24
11COLRodrigo Contreras Pinzón (COL)Epm0:28
12COLRafael Anibal Montiel Cuéllar (COL)Orgullo Paisa0:28
13COLDanny Alberto Osorio Calle (COL)Orgullo Paisa0:28
14COLAristobulo Cala Cala (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman0:28
15COLIván Ramiro Sosa Cuervo (COL)Androni Giocattoli - Sidermec0:28
16GBRHugh Carthy (GBR)EF Education First - Drapac0:37
17COLJarlinson Pantano Gomez (COL)Trek - Segafredo0:45
18COLFabio Andres Duarte Arevalo (COL)Manzana - Postobon0:45
19COLJuan Pablo Suarez Suarez (COL)Epm0:45
20ECUJonathan Klever Caicedo Cepeda (ECU)Medellin0:49
21ECUJhonnatan Manuel Narváez Prado (ECU)Quick Step Floors0:49
22COLJavier Ignacio Montoya Montoya (COL)Trevigiani Phonix - Hemus 18961:04
23COLHeiner Rodrigo Parra Bustamente (COL)GW - Shimano1:04
24COLDiego Antonio Ochoa Camargo (COL)Epm1:04
25COLJohn Darwin Atapuma Hurtado (COL)Uae Team Emirates1:04
26COLFreddy Emir Montaña Cadena (COL)Epm1:08
27COLEdison Muñoz Lopez (COL)Orgullo Paisa1:12
28COLWalter Fernando Pedraza Morales (COL)GW - Shimano1:16
29COLJohn Anderson Rodriguez Salazar (COL)Delko - Marseille Provence KTM1:16
30USATaylor 'Timo' Eisenhart (USA)Holowesko - Citadel Racing Team1:26
31COLMiguel Eduardo Florez Lopez (COL)Wilier Triestina - Selle Italia1:30
32COLJulio Alexis Camacho Bernal (COL)Coldeportes - Zenu1:35
33COLAldemar Reyes Ortega (COL)Manzana - Postobon1:45
34COLOmar Alberto Mendoza Cardona (COL)Medellin1:45
35COLFélix Alejandro Barón Castillo (COL)1:48
36ECURichard Antonio Carapaz Montenegro (ECU)Movistar1:55
37COLAlejandro Serna Toro (COL)Orgullo Paisa2:02
38ITAGiulio Ciccone (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox2:09
39ROMSerghei Tvetcov (ROM)United Health Care Presented by Maxxis2:09
40COLJohnatan Cañaveral Vargas (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman2:13
41GBRTao Geoghegan-Hart (GBR)Team Ineos2:22
42SPAIgor Merino Cortázar (SPA)Burgos - BH2:22
43COLEdwin Alcibiades Avila Vanegas (COL)Israel Cycling Academy2:29
44COLCarlos Julián Quintero Norena (COL)Orgullo Paisa2:48
45COLLuis Felipe Laverde Jimenez (COL)Coldeportes - Zenu3:02
46ITAAlessandro Bisolti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec3:16
47COLÓscar Adalberto Quiroz Ayala (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman3:39
48NEDJetse Bol (NED)Manzana - Postobon3:47
49COLJosé Rodolfo Serpa Pérez (COL)GW - Shimano3:56
50SPANicolas Jonathan Castroviejo (SPA)Team Ineos3:56
51COLRobinson Eduardo Chalapud Gomez (COL)Medellin3:56
52COLAlex Alberto Cano Ardila (COL)Coldeportes - Zenu4:10
53ITAGiovanni Carboni (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox4:39
54COLDalivier Ospina Navarro (COL)Coldeportes - Zenu6:02
55COLJulián Cardona Tabares (COL)EF Education First - Drapac6:18
56SWISimon Pellaud (SWI)Illuminate6:20
57COLJairo Alonso Cano Salas (COL)Epm6:30
58SPABeñat Txoperena Matxikote (SPA)Euskadi Basque Country - Murias6:47
59SPAAntonio Pedrero Lopez (SPA)Movistar6:53
60COLDaniel Alexander Jaramillo Diez (COL)United Health Care Presented by Maxxis7:00
61CANBenjamin Perry (CAN)Israel Cycling Academy7:06
62COLJuan Felipe Osorio Arboleda (COL)Manzana - Postobon8:02
63BRANícolas Sessler (BRA)Burgos - BH8:18
64COLCésar Nicolás Paredes Avellaneda (COL)Medellin9:00
65USACameron Piper (USA)Illuminate9:00
66COLMiguel Angel Rubiano Chavez (COL)Coldeportes - Zenu9:00
67POLMichal Paluta (POL)CCC - Sprandi - Polkowice9:00
68COLJuan Martin Mesa Perez (COL)Coldeportes - Zenu9:00
69CANGuillaume Boivin (CAN)Israel Cycling Academy9:00
70PANCristopher Robín Jurado López (PAN)Trevigiani Phonix - Hemus 18969:12
71COLWinner Andrew Anacona Gomez (COL)Movistar9:12
72POLLeszek Plucinski (POL)CCC - Sprandi - Polkowice9:12
73COLJuan Pablo Rendón Jaimes (COL)GW - Shimano9:12
74COLCristián Camilo Talero Reyes (COL)GW - Shimano9:12
75ARGDaniel Eduardo Zamora (ARG)Agrupacion Virgen de Fatima9:18
76ITARaffaello Bonusi (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec10:18
77COLJordan Arley Parra Arias (COL)Manzana - Postobon10:23
78SPADavid Lopez Garcia (SPA)Team Ineos10:42
79USAConnor Brown (USA)Illuminate10:45
80MEXLuis Enrique Lemus Davila (MEX)Israel Cycling Academy10:51
81COLEduardo Estrada Celis (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman11:52
82POLPawel Bernas (POL)CCC - Sprandi - Polkowice12:00
83ITAAlessandro Tonelli (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox12:22
84USAAlex Howes (USA)EF Education First - Drapac12:22
85COLFernando Gaviria Rendon (COL)Quick Step Floors12:28
86USANathan Brown (USA)EF Education First - Drapac12:45
87SPAAlvaro Robredo Crespo (SPA)Burgos - BH16:55
88ITAMattia Frapporti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec16:55
89ITAMichele Scartezzini (ITA)Sangemini - Mg.kvis - Vega16:55
90ITAAlessandro Fedeli (ITA)Trevigiani Phonix - Hemus 189616:55
91COLJuan Esteban Arango Carvajal (COL)16:55
92BELIljo Keisse (BEL)Quick Step Floors17:12
93POLAdrian Kurek (POL)CCC - Sprandi - Polkowice17:53
94SPAVíctor De La Parte Gonzalez (SPA)Movistar18:14
95PERAlonso Miguel Gamero Zúñiga (PER)Agrupacion Virgen de Fatima18:21
96ARGLucas Sebastian Haedo (ARG)United Health Care Presented by Maxxis20:34
97AUSJonathan Clarke (AUS)United Health Care Presented by Maxxis20:34
98COLJose Tito Hernandez Jaramillo (COL)Orgullo Paisa20:34
99COLJanier Alexis Acevedo Calle (COL)United Health Care Presented by Maxxis20:34
100USAGavin Mannion (USA)United Health Care Presented by Maxxis20:34
101SPAAitor Gonzalez Jimenez (SPA)21:35
102CUBRuben Companioni Blanco (CUB)Holowesko - Citadel Racing Team21:35
103COLBryan Steven Gomez Peñaloza (COL)Holowesko - Citadel Racing Team21:35
104COLBrayan Stiven Ramirez Chacon (COL)21:35
105COLWeimar Alfonso Roldan Ortiz (COL)Medellin21:41
106COLAlvaro José Hodeg Chagui (COL)Quick Step Floors21:45
107SPADaniel López Parada (SPA)Burgos - BH21:52
108COLBrayan Stiven Sanchez Vergara (COL)Holowesko - Citadel Racing Team22:07
109COLWilliam David Muñoz Perez (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman22:07
110USAJohn Murphy (USA)Holowesko - Citadel Racing Team22:18
111COLRubén Darío Acosta Ospina (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman22:39
112SPAGotzon Udondo Santamaria (SPA)Euskadi Basque Country - Murias23:20
113MONVictor Langellotti (MON)Burgos - BH24:28
114ITAFrancesco Lamon (ITA)Team Colpack26:02
115POLPawel Franczak (POL)CCC - Sprandi - Polkowice26:02
116ISRAviv Yechezkel (ISR)Israel Cycling Academy30:31
117ITAMirco Maestri (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox32:30
118ITAAndrea Guardini (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox32:30
119SPAAdrián González Velasco (SPA)Burgos - BH32:30
120ITADavide Plebani (ITA)Team Colpack32:30
121ITAMatteo Spreafico (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec32:30
122FRAFloryan Arnoult (FRA)Trevigiani Phonix - Hemus 189632:30
123ITACarloalberto Giordani (ITA)Team Colpack32:30
124ITAMatteo Malucelli (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec32:30
125RUSAnton Vorobev (RUS)32:30
126RUSVladislav Kulikov (RUS)32:30
127ARGGerman Nicolas Tivani Perez (ARG)Trevigiani Phonix - Hemus 189632:30
128SPASergio Rodríguez Reche (SPA)Euskadi Basque Country - Murias32:30
129RUSEvgeny Kovalev (RUS)32:30
130RUSAlexey Kurbatov (RUS)32:30
131ITADavide Viganò (ITA)32:30
132POLMateusz Taciak (POL)CCC - Sprandi - Polkowice32:30
133USAMiguel Bryon (USA)Holowesko - Citadel Racing Team32:30
134ITAAlessandro Covi (ITA)Team Colpack32:30
135SPAAnder Barrenetxea Uriarte (SPA)Euskadi Basque Country - Murias32:30
136ESTMartin Laas (EST)Illuminate32:30
137RUSAndrey Sazanov (RUS)32:39
138COLJuan Sebastián Molano Benavides (COL)Manzana - Postobon32:55
139ITAPaolo Simion (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox
140RUSKirill Bochkov (RUS)
141SPAManuel Penalver Aniorte (SPA)Trevigiani Phonix - Hemus 1896
142COLChristian Leandro Tamayo Saavedra (COL)GW - Shimano
143ARGNicolás Javier Naranjo Sanchez (ARG)Agrupacion Virgen de Fatima
144ARGLeandro Javier Velardez (ARG)Agrupacion Virgen de Fatima
145ARGAdrian Ezequiel Richeze Araquistaín (ARG)Agrupacion Virgen de Fatima
146ARGMauro Abel Richeze Araquistaín (ARG)Agrupacion Virgen de Fatima

Go to result of the stage including all rankings


Results by stage

Start list

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved