All sports Site

Menu
Cycling - Tour de San Luis - 2007 - Detailed results

Cycling - Tour de San Luis - 2007 - Detailed results

Choice of a season :

Argentina

Results 2007

Tour de San Luis 2007

ArgentinaArgentina - 23th January 2007 - 28th January 2007


General classification - 28th January 2007


1ARGJorge Alberto Giacinti (ARG)Lider14.40.37
2ARGJose Fernando Antogna (ARG)San Luis A0.37
3SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Relax - Gam0.55
4ARGGabriel Brizuela (ARG)Cola-Vita1.08
5BULKrasimir Koev Vasilev (BUL)Duja - CC Tavira1.12
6ARGMatias Medici (ARG)Scott - Marcondes Cesar Sao Jose Dos Campos1.25
7ARGFederico Pagani (ARG)Argentina National Team U1.36
8ARGDiego Abel Simeane (ARG)Entre Rios Esco-Telefonico1.41
9ITARiccardo Ricco (ITA)Saunier Duval - Prodir2.11
10ITAGiairo Ermeti (ITA)Team Tenax2.13
11ARGMartin Garrido Mayorga (ARG)Duja - CC Tavira2.16
12SPAJoan Llaneras Rosello (SPA)Selección Española De Pista2.17
13COLHerbert Gutierrez Garcia (COL)Tecos de la UAG - Trek2.23
14MEXFausto Esparza Munoz (MEX)Tecos de la UAG - Treks.t.
15ARGJuan Esteban Curuchet (ARG)San Luis A2.24
16ARGJorge Martín Montenegro Adaro (ARG)San Luis B2.27
17SPADaniel Moreno Fernández (SPA)Relax - Gam2.32
18BULDaniel Andonov Petrov (BUL)Benfica2.40
19ITAManuele Mori (ITA)Saunier Duval - Prodir2.50
20CZEJan Hruska (CZE)Relax - Gam3.01
21ARGWalter Pérez (ARG)San Luis A3.32
22PORNelson Nuno Sequeria Vitorino (POR)Duja - CC Tavira3.38
23SPANacor Burgos Rojo (SPA)Relax - Gam3.40
24MEXJuan Pablo Magallanes Aranda (MEX)Tecos de la UAG - Trek4.01
25ARGMauro Abel Richeze Araquistaín (ARG)Argentina National Team U4.05
26URUGonzalo José Tagliabue (URU)Uruguay National Team4.09
27PORSamuel José Rodrigues Caldeira (POR)Duja - CC Tavira4.20
28ARGGaston Ariel Corsaro (ARG)Pueblo de la Paz Rodado Nene4.22
29SPACarlos Torrent Tarres (SPA)Viña Magna - Cropu4.26
30ARGMarcos Crespo (ARG)Argentina National Team U4.30
31ITACristiano Fumagalli (ITA)Ceramica Flaminia4.36
32ARGMaximiliano Badde (ARG)San Luis B4.41
33ARGSergio Bargas (ARG)San Juan4.43
34ARGAlfredo Orlando Lucero Sosa (ARG)San Luis As.t.
35ARGAnibal Andres Borrajo (ARG)Cola-Vita4.45
36PORLuis Filipe Albino Silva (POR)Duja - CC Tavira4.46
37ARGFacundo Bassi (ARG)Pueblo de la Paz Rodado Nene4.56
38ITADaniel Oss (ITA)Italia National Team5.05
39SPAXavier Tondo Volpini (SPA)LA - Mss5.10
40ITAEnrico Peruffo (ITA)Italia National Team5.14
41ARGAlejandro Alberto Borrajo (ARG)Rite Aid5.17
42URUVagner Giovani 'Geovane' Fernández (URU)Uruguay National Team5.20
43COLGregorio Ladino Vega (COL)Tecos de la UAG - Trek5.30
44ITAMarcello Pavarin (ITA)Parolín5.34
45ITAAndrea Giacomin (ITA)Parolín5.40
46URUNéstor Aquino (URU)Uruguay National Team5.57
47ITAFabio Masotti (ITA)Italian National Team B6.02
48ITADario Benenati (ITA)Italian National Team B6.17
49ARGArmando Ariel Borrajo (ARG)San Luis B6.20
50CUBReldis Perez Rosa (CUB)Cuba National Team6.26
51ITAGilberto Simoni (ITA)Saunier Duval - Prodir6.27
52ARGDiego Gaston Valenzuela (ARG)Entre Rios Esco-Telefonicos.t.
53ITABernardo Riccio (ITA)Tinkoff Credit System6.57
54ARGJuan Manuel Aguirre Colome (ARG)Cola-Vita7.04
55ARGCarlos Emanuel Corti (ARG)Argentina National Team U7.10
56ITAGuido Trentin (ITA)Saunier Duval - Prodir7.41
57RUSAndrei Sartasov (RUS)Lider7.44
58ARGGuido Emanuel Palma (ARG)Entre Rios Esco-Telefonico8.03
59CUBSurley Leon Cabrera (CUB)Cuba National Team8.25
60CUBYans Carlos Arias Perez (CUB)Cuba National Team8.27
61ITAGianpaolo Biolo (ITA)Italia National Team8.39
62ARGJesús Patalagoitia (ARG)Santafesina9.03
63ITAAndrea Grendene (ITA)Parolín9.19
64BRAMárcio May (BRA)Scott - Marcondes Cesar Sao Jose Dos Campos9.46
65BRAFabricio Morandi (BRA)Brazil National Team9.51
66ARGSebastián Donadio (ARG)Acoba Bragado10.06
67ITARoberto Caccia (ITA)Parolín10.10
68CUBErnesto Cano Sotolongo (CUB)Cuba National Team10.40
69ARGClaudio Claveles (ARG)San Luis A10.59
70ARGAngel Dario Colla (ARG)San Luis A11.28
71SPAMario De Sarraga Orviz (SPA)Relax - Gam11.46
72URURichard Eustaquio Mascarañas Granada (URU)Uruguay National Team12.02
73CHIMarco Antonio Arriagada Quinchel (CHI)Lider12.20
74BRAMauricio Morandi (BRA)Brazil National Team12.21
75ITAFabrizio Amerighi (ITA)Italia National Team12.36
76CHISuse Aravena (CHI)Ogn12.39
77ITAJacopo Guarnieri (ITA)Italian National Team B12.42
78ARGRaul Alejandro Turano (ARG)Municipalidad12.45
79ARGSergio Celiz (ARG)Fed. Córdoba13.28
80ARGCristian Omar Clavero (ARG)Municipalidad16.25
81ARGPablo Costarelli (ARG)San Luis B16.29
82BRASoelito Gohr (BRA)Scott - Marcondes Cesar Sao Jose Dos Campos17.01
83CUBRoberto Menéndez López (CUB)Cuba National Team17.37
84ARGDemis Aleman (ARG)Entre Rios Esco-Telefonico18.46
85URUEmannuel Yáñez Machín (URU)Uruguay National Team19.48
86ITASaveriano Sangion (ITA)Italian National Team B21.02
87ARGGerman Ezequiel Broggi (ARG)Acoba Bragados.t.
88ARGJavier Andrés Becerra (ARG)San Luis B21.20
89ARGGabriel Roberto (ARG)Santafesina22.18
90ARGMarcos Santucho (ARG)Entre Rios Esco-Telefonico24.03
91SPAAngel Vallejo Domínguez (SPA)Relax - Gam25.03
92ARGRoberto Prezioso (ARG)Acoba Bragado26.40
93BRAPedro Autran Dourado Dutra Nicácio (BRA)Scott - Marcondes Cesar Sao Jose Dos Campos26.44
94SPASantos Gonzalez Capilla (SPA)Karpin - Galicia28.19
95SPACarlos Castaño Panadero (SPA)Karpin - Galicia28.26
96ITAAngelo Ciccone (ITA)Italian National Team B29.28
97ARGMatías Escudero (ARG)San Juan29.31
98ARGEmiliano David Ibarra (ARG)San Juan29.34
99MEXJose Carlos Valdez Calva (MEX)Tecos de la UAG - Trek29.39
100SPAJosé Ángel Gómez Marchante (SPA)Saunier Duval - Prodir29.47
101BRAAlex Correia Diniz (BRA)Scott - Marcondes Cesar Sao Jose Dos Campos30.33
102ARGEmanuel Anias (ARG)Pueblo de la Paz Rodado Nene30.43
103SPARuben Lobato Elvira (SPA)Saunier Duval - Prodir30.49
104ARGIgnacio Perez (ARG)Fed. Córdoba31.03
105ARGEdy Cisneros (ARG)Municipalidad31.30
106ARGLeonel S. Castro (ARG)Santafesina32.20
107ARGHernan Tadeo (ARG)Acoba Bragado33.55
108ARGGabriel Richard (ARG)Argentina National Team U35.29
109ARGCarlos Anias (ARG)Pueblo de la Paz Rodado Nene36.57
110CHICesar Oliva (CHI)Ogn37.09
111USASebastian Alexandre (USA)Rite Aid38.05
112ARGDarío Alberto Galván Alfaro (ARG)San Juan38.13
113ARGAlvaro Argiro (ARG)Argentina National Team U38.35
114ARGGustavo Boucard (ARG)Entre Rios Esco-Telefonico39.30
115CHISebastián Ricardo Lazo Urbina (CHI)Ogn39.47
116ARGJavier Esteban Ramirez (ARG)Fed. Córdoba40.06
117ARGLuciano Santos (ARG)Acoba Bragado40.57
118ARGFernando Castro (ARG)Santafesina43.08
119ARGAlejandro Vallejo (ARG)Fed. Córdoba44.05
120ARGMiguel Salgado (ARG)Municipalidad46.21
121CUBYunier Alonso Hernandez (CUB)Cuba National Team46.29
122CHIArturo Abelardo Corvalán Galaz (CHI)Ogn47.17
123ARGGuillermo Miconi (ARG)Acoba Bragado47.27
124ARGCarlos Flores (ARG)Fed. Córdoba47.45
125CHIJuan Francisco Cabrera (CHI)Lider53.24
126CHILuis Miguel Mansilla Almonacid (CHI)Lider56.38
127ARGJavier Linder (ARG)Santafesina1.05.39
128CHIAntonio Roberto Cabrera Torres (CHI)Lider16

Prologue - San Luis - 3.7 km - 23th January 2007Time Trial


1ARGJose Fernando Antogna (ARG)San Luis A4.10
2ARGMatias Medici (ARG)Scott - Marcondes Cesar Sao Jose Dos Campos0.04
3ARGMartin Garrido Mayorga (ARG)Duja - CC Tavira0.08
4ARGJorge Alberto Giacinti (ARG)Lider0.09
5SPADaniel Moreno Fernández (SPA)Relax - Gams.t.
6ARGWalter Pérez (ARG)San Luis A0.13
7SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Relax - Gams.t.
8ARGAngel Dario Colla (ARG)San Luis As.t.
9ARGDiego Abel Simeane (ARG)Entre Rios Esco-Telefonico0.14
10CHIJuan Francisco Cabrera (CHI)Liders.t.
11ARGFederico Pagani (ARG)Argentina National Team Us.t.
12RUSAndrei Sartasov (RUS)Lider0.15
13ARGMauro Abel Richeze Araquistaín (ARG)Argentina National Team Us.t.
14ARGAnibal Andres Borrajo (ARG)Cola-Vitas.t.
15ARGJuan Manuel Aguirre Colome (ARG)Cola-Vita0.16
16SPAJoan Llaneras Rosello (SPA)Selección Española De Pistas.t.
17ARGMarcos Crespo (ARG)Argentina National Team U0.17
18ITAFabrizio Amerighi (ITA)Italia National Teams.t.
19ARGJuan Esteban Curuchet (ARG)San Luis As.t.
20CZEJan Hruska (CZE)Relax - Gam0.18
21ITAClaudio Masnata (ITA)Universal Caffe - Ecopetrols.t.
22ARGSebastián Donadio (ARG)Acoba Bragados.t.
23SPACarlos Torrent Tarres (SPA)Viña Magna - Cropus.t.
24ARGGabriel Richard (ARG)Argentina National Team Us.t.
25ARGDiego Gaston Valenzuela (ARG)Entre Rios Esco-Telefonico0.19

Stage 1 - San Luis-Villa Mercedes - 170 km - 24th January 2007Sprint


1ARGAngel Dario Colla (ARG)San Luis A3.43.29 (45.9 km/h)
2ITAFabio Masotti (ITA)Italian National Team Bs.t.
3ARGMartin Garrido Mayorga (ARG)Duja - CC Taviras.t.
4ITAManuele Mori (ITA)Saunier Duval - Prodirs.t.
5ARGFacundo Bassi (ARG)Pueblo de la Paz Rodado Nenes.t.
6ITACristiano Fumagalli (ITA)Ceramica Flaminias.t.
7ITABernardo Riccio (ITA)Tinkoff Credit Systems.t.
8ARGAlejandro Alberto Borrajo (ARG)Rite Aids.t.
9ARGGaston Ariel Corsaro (ARG)Pueblo de la Paz Rodado Nenes.t.
10ARGJorge Martín Montenegro Adaro (ARG)San Luis Bs.t.
11ITARiccardo Ricco (ITA)Saunier Duval - Prodirs.t.
12URUVagner Giovani 'Geovane' Fernández (URU)Uruguay National Teams.t.
13MEXFausto Esparza Munoz (MEX)Tecos de la UAG - Treks.t.
14MEXJuan Pablo Magallanes Aranda (MEX)Tecos de la UAG - Treks.t.
15ARGMarcos Crespo (ARG)Argentina National Team Us.t.
16ARGMauro Abel Richeze Araquistaín (ARG)Argentina National Team Us.t.
17ARGDiego Abel Simeane (ARG)Entre Rios Esco-Telefonicos.t.
18SPANacor Burgos Rojo (SPA)Relax - Gams.t.
19ITAMarcello Pavarin (ITA)Parolíns.t.
20ARGAnibal Andres Borrajo (ARG)Cola-Vitas.t.
21ARGJorge Alberto Giacinti (ARG)Liders.t.
22ITAEnrico Peruffo (ITA)Italia National Teams.t.
23COLHerbert Gutierrez Garcia (COL)Tecos de la UAG - Treks.t.
24ARGFederico Pagani (ARG)Argentina National Team Us.t.
25SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Relax - Gams.t.

Stage 2 - San Luis-Quines - 170 km - 25th January 2007Escape


1ARGJose Fernando Antogna (ARG)San Luis A3.55.19
2ARGArmando Ariel Borrajo (ARG)San Luis Bs.t.
3ARGDiego Abel Simeane (ARG)Entre Rios Esco-Telefonicos.t.
4ITAGiairo Ermeti (ITA)Team Tenaxs.t.
5ARGFederico Pagani (ARG)Argentina National Team Us.t.
6ARGJorge Alberto Giacinti (ARG)Liders.t.
7CHIJuan Francisco Cabrera (CHI)Liders.t.
8BULKrasimir Koev Vasilev (BUL)Duja - CC Taviras.t.
9ARGHugo Pratisoli (ARG)Cola-Vitas.t.
10SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Relax - Gams.t.
11RUSAndrei Sartasov (RUS)Liders.t.
12ITASaveriano Sangion (ITA)Italian National Team B0.54
13PORSamuel José Rodrigues Caldeira (POR)Duja - CC Taviras.t.
14ITABernardo Riccio (ITA)Tinkoff Credit Systems.t.
15ITAJacopo Guarnieri (ITA)Italian National Team Bs.t.
16ARGJavier Linder (ARG)Santafesinas.t.
17ARGWalter Pérez (ARG)San Luis As.t.
18ARGMatias Medici (ARG)Scott - Marcondes Cesar Sao Jose Dos Camposs.t.
19ITADaniel Oss (ITA)Italia National Teams.t.
20ITADario Benenati (ITA)Italian National Team Bs.t.
21ARGAngel Dario Colla (ARG)San Luis As.t.
22ARGMartin Garrido Mayorga (ARG)Duja - CC Taviras.t.
23ARGMauro Abel Richeze Araquistaín (ARG)Argentina National Team Us.t.
24ARGAnibal Andres Borrajo (ARG)Cola-Vitas.t.
25SPAJoan Llaneras Rosello (SPA)Selección Española De Pistas.t.

Stage 3 - La Punta-Mirador - 11 km - 26th January 2007Time Trial


1ARGJorge Alberto Giacinti (ARG)Lider23.38
2ARGGabriel Brizuela (ARG)Cola-Vita0.26
3ARGMatias Medici (ARG)Scott - Marcondes Cesar Sao Jose Dos Campos0.36
4SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Relax - Gam0.41
5RUSAndrei Sartasov (RUS)Lider0.48
6SPAXavier Tondo Volpini (SPA)LA - Mss0.49
7COLGregorio Ladino Vega (COL)Tecos de la UAG - Trek0.51
8ARGJose Fernando Antogna (ARG)San Luis A0.59
9COLHerbert Gutierrez Garcia (COL)Tecos de la UAG - Trek1.10
10BULKrasimir Koev Vasilev (BUL)Duja - CC Tavira1.11
11ITARiccardo Ricco (ITA)Saunier Duval - Prodir1.12
12SPAJoan Llaneras Rosello (SPA)Selección Española De Pista1.15
13ARGJorge Martín Montenegro Adaro (ARG)San Luis B1.21
14PORNelson Nuno Sequeria Vitorino (POR)Duja - CC Tavira1.26
15BULDaniel Andonov Petrov (BUL)Benfica1.27
16ARGFederico Pagani (ARG)Argentina National Team U1.32
17ARGMartin Garrido Mayorga (ARG)Duja - CC Tavira1.34
18MEXFausto Esparza Munoz (MEX)Tecos de la UAG - Trek1.39
19SPAAngel Vallejo Domínguez (SPA)Relax - Gam1.41
20ITAManuele Mori (ITA)Saunier Duval - Prodir1.42
21ARGJuan Esteban Curuchet (ARG)San Luis A1.45
22CZEJan Hruska (CZE)Relax - Gam1.48
23ITAGilberto Simoni (ITA)Saunier Duval - Prodir1.50
24ITAGiairo Ermeti (ITA)Team Tenax1.55
25ARGDiego Gaston Valenzuela (ARG)Entre Rios Esco-Telefonico1.58

Stage 4 - La Toma-Merlo - 173 km - 27th January 2007Sprint


1ITARiccardo Ricco (ITA)Saunier Duval - Prodir3.39.14
2MEXJuan Pablo Magallanes Aranda (MEX)Tecos de la UAG - Treks.t.
3ARGMartin Garrido Mayorga (ARG)Duja - CC Taviras.t.
4ARGGaston Ariel Corsaro (ARG)Pueblo de la Paz Rodado Nenes.t.
5ITAAngelo Ciccone (ITA)Italian National Team Bs.t.
6ITAManuele Mori (ITA)Saunier Duval - Prodirs.t.
7ARGJorge Alberto Giacinti (ARG)Liders.t.
8SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Relax - Gams.t.
9SPADaniel Moreno Fernández (SPA)Relax - Gams.t.
10COLHerbert Gutierrez Garcia (COL)Tecos de la UAG - Treks.t.
11URUGonzalo José Tagliabue (URU)Uruguay National Teams.t.
12BULKrasimir Koev Vasilev (BUL)Duja - CC Taviras.t.
13SPANacor Burgos Rojo (SPA)Relax - Gams.t.
14ARGMauro Abel Richeze Araquistaín (ARG)Argentina National Team Us.t.
15MEXFausto Esparza Munoz (MEX)Tecos de la UAG - Treks.t.
16ARGSergio Bargas (ARG)San Juans.t.
17ARGDiego Abel Simeane (ARG)Entre Rios Esco-Telefonicos.t.
18PORSamuel José Rodrigues Caldeira (POR)Duja - CC Taviras.t.
19ARGJose Fernando Antogna (ARG)San Luis As.t.
20ARGJesús Patalagoitia (ARG)Santafesinas.t.
21ARGMatias Medici (ARG)Scott - Marcondes Cesar Sao Jose Dos Camposs.t.
22ARGGabriel Brizuela (ARG)Cola-Vitas.t.
23ARGFederico Pagani (ARG)Argentina National Team Us.t.
24ITAGiairo Ermeti (ITA)Team Tenaxs.t.
25SPAJoan Llaneras Rosello (SPA)Selección Española De Pistas.t.

Stage 5 - San Luis - 130.5 km - 28th January 2007Escape


1SPADaniel Moreno Fernández (SPA)Relax - Gam2.54.15 (44.8 km/h)
2MEXFausto Esparza Munoz (MEX)Tecos de la UAG - Treks.t.
3ARGDiego Abel Simeane (ARG)Entre Rios Esco-Telefonicos.t.
4BULKrasimir Koev Vasilev (BUL)Duja - CC Taviras.t.
5ARGGabriel Brizuela (ARG)Cola-Vitas.t.
6ARGJuan Esteban Curuchet (ARG)San Luis As.t.
7SPAXavier Tondo Volpini (SPA)LA - Msss.t.
8ITAFabio Masotti (ITA)Italian National Team B0.23
9ITADaniel Oss (ITA)Italia National Teams.t.
10ITADario Benenati (ITA)Italian National Team Bs.t.
11ARGJose Fernando Antogna (ARG)San Luis As.t.
12URURichard Eustaquio Mascarañas Granada (URU)Uruguay National Teams.t.
13ARGMaximiliano Badde (ARG)San Luis Bs.t.
14ITAJacopo Guarnieri (ITA)Italian National Team Bs.t.
15ARGArmando Ariel Borrajo (ARG)San Luis Bs.t.
16ARGMarcos Crespo (ARG)Argentina National Team Us.t.
17ARGMauro Abel Richeze Araquistaín (ARG)Argentina National Team Us.t.
18ARGFacundo Bassi (ARG)Pueblo de la Paz Rodado Nenes.t.
19CHISuse Aravena (CHI)Ogns.t.
20CZEJan Hruska (CZE)Relax - Gams.t.
21ARGJorge Alberto Giacinti (ARG)Liders.t.
22SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Relax - Gams.t.
23ARGMatias Medici (ARG)Scott - Marcondes Cesar Sao Jose Dos Camposs.t.
24ARGFederico Pagani (ARG)Argentina National Team Us.t.
25ITARiccardo Ricco (ITA)Saunier Duval - Prodirs.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved