All sports Site

Menu
Cycling - Course de la Paix U23 / Závod Míru U23 - 2015 - Detailed results

Cycling - Course de la Paix U23 / Závod Míru U23 - 2015 - Detailed results

Choice of a season :

Czech Republic

Results 2015

Course de la Paix U23 / Závod Míru U23 2015

Czech RepublicCzech Republic - 29th May 2015 - 31th May 2015


General classification - 31th May 2015


1AUTGregor Mühlberger (AUT)Felbermayr - Simplon Wels9:58:50 
2BELLoïc Vliegen (BEL)BMC Developments.t.
3NOROdd Christian Eiking (NOR)Joker0:07 
4BELLaurens De Plus (BEL)Lotto - Soudal Espoirs0:12 
5ITAGianni Moscon (ITA)Zalf - Euromobil - Desiree - Fior0:16 
6GERLennard Kämna (GER)Stölting0:24 
7SLOMarko Pavlic (SLO)Radenska Ljubljana0:30 
8UKRMark Padun (UKR)s.t.
9RUSMatvei Mamykin (RUS)Itera - Katusha0:33 
10NORAnders Skaarseth (NOR)Joker0:34 
11CZEJosef Cerný (CZE)CCC - Sprandi - Polkowice0:35 
12DENPatrick Olesen (DEN)Leopard Pro Cycling0:38 
13RUSIlar Arslanov (RUS)Rusvelo0:42 
14NORSindre Skjøstad Lunke (NOR)Jokers.t.
15SWINiels Knipp (SWI)0:48 
16POLPatryk Stosz (POL)CCC - Sprandi - Polkowice1:00 
17FRAJérémy Maison (FRA)CC Etupes Le Doubss.t.
18SWIKilian Frankiny (SWI)BMC Development1:10 
19KAZOleg Zemlyakov (KAZ)Vino 4ever1:16 
20GBRScott Davies (GBR)1:28 
21USAAlexey Vermeulen (USA)BMC Development1:33 
22POLJakub Kaczmarek (POL)CCC - Sprandi - Polkowice1:40 
23AUTBenjamin Brkic (AUT)Tirol1:53 
24DENAlexander Kamp Egested (DEN)Coloquick1:54 
25COLEdward Fabián Díaz Cárdenas (COL)Team Colombia2:00 
26GERMaximilian Schachmann (GER)Awt - Greenway2:34 
27ITADavide Gabburo (ITA)2:37 
28ITASimone Petilli (ITA)Unieuro - Wilier - Trevigiani2:41 
29FRAElie Gesbert (FRA)3:07 
30FRAAdrien Legros (FRA)Sojasun Espoir - AC Noyal-Châtillon3:38 
31NORØivind Lukkedal (NOR)Ringeriks - Kraft4:14 
32DENJonas Gregaard Wilsly (DEN)Trefor - Blue Water4:25 
33NEDMartijn De Jong (NED)4:38 
34NORMarkus Hoelgård (NOR)Coop - øster Hus4:52 
35NEDKoen Bouwman (NED)Seg Racing Academy5:07 
36BELDries Van Gestel (BEL)Lotto - Soudal Espoirs5:11 
37COLGermán Enrique Cháves Torres (COL)5:18 
38COLAldemar Reyes Ortega (COL)GW - Chaoyang5:22 
39FRAGuillaume Martin (FRA)CC Etupes Le Doubs5:28 
40DENRune Andersen (DEN)Coloquicks.t.
41NEDHartthijs de Vries (NED)Rabobank Development5:38 
42POLArakdiusz Owsian (POL)Active Jet5:39 
43UKRMarlen Zmorka (UKR)6:04 
44COLLuis Miguel Martinez Gomez (COL)6:06 
45KAZRoman Semyonov (KAZ)6:10 
46CZEDaniel Turek (CZE)Cycling Academy6:19 
47GERJan Brockhoff (GER)Awt - Greenway6:54 
48POLPiotr Brozyna (POL)CCC - Sprandi - Polkowice7:05 
49SWIFrank Pasche (SWI)7:12 
50LUXMassimo Morabito (LUX)Leopard Pro Cycling7:16 
51CZEMichal Schlegel (CZE)Awt - Greenway7:19 
52GERJulian Schulze (GER)Stuttgart7:30 
53SLORok Korosec (SLO)Radenska Ljubljana8:03 
54COLWilmar Andrés Paredes Zapata (COL)9:22 
55SVKJuraj Bellan (SVK)9:37 
56GBRAlistair Slater (GBR)AN Post - Chainreaction9:47 
57DENMads Rahbek (DEN)Trefor - Blue Water10:19 
58BELKenneth Van Rooy (BEL)Lotto - Soudal Espoirs11:02 
59RUSDenis Zkuykov (RUS)Itera - Katusha11:57 
60BELBenjamin Declercq (BEL)Efc - Etixx12:34 
61RUSNikolay Cherkasov (RUS)12:50 
62FRANans Peters (FRA)Chambéry Cyclisme Formation13:16 
63GERJohannes Weber (GER)Stuttgart13:42 
64KAZGalym Akhmetov (KAZ)13:52 
65KAZTilegen Maidos (KAZ)14:20 
66ITAGiovanni Carboni (ITA)Unieuro - Wilier - Trevigiani14:50 
67GERJonas Koch (GER)Radnet - Rose15:28 
68USANeilson Powless (USA)16:04 
69GBRGabriel Cullaigh (GBR)17:08 
70CZEMichael Kukrle (CZE)19:11 
71USAPhilip O'Donnell (USA)Axeon20:57 
72USAColin Joyce (USA)22:05 
73USAWilliam Barta (USA)Axeon23:14 
74ITANiccolo' Pacinotti (ITA)23:46 
75ITAFausto Masnada (ITA)s.t.
76AUTSebastian Schönberger (AUT)Tirol24:46 
77AUTDennis Paulus (AUT)Amplatz - BMCs.t.
78AUTMichael Gogl (AUT)Felbermayr - Simplon Wels24:48 
79SLOZiga Groselj (SLO)25:06 
80POLPatryk Zlotowicz (POL)25:07 
81NEDDavy Gunst (NED)Seg Racing Academy25:09 
82POLWojciech Franczak (POL)27:47 
83SWILars Schnyder (SWI)27:49 
84LUXLuc Turchi (LUX)Leopard Pro Cycling28:41 
85LUXLarry Valvasori (LUX)34:51 
86NEDTimon Van Reek (NED)Join's - De Rijke35:34 
87SLOZiga Rucigaj (SLO)Radenska Ljubljana36:48 
88JPNAtsushi Oka (JPN)37:03 
89UKRRinat Udod (UKR)ISD39:58 
90JPNTakuma Akita (JPN)40:34 
91FRABenoît Cosnefroy (FRA)Chambéry Cyclisme Formation40:50 
92RUSEvgeny Zverkov (RUS)42:03 
93AUTAndreas Walzel (AUT)Vorarlberg43:41 
94UKRTimur Maleiev (UKR)ISD43:42 
95CZEVojtech Nipl (CZE)Bohemia44:32 
96JPNYuri Kobashi (JPN)47:03 
97SVKJuraj Lajcha (SVK)Kemo - Dukla Trencin49:03 
98SVKTomas Harag (SVK)Banska Bystrica49:07 
99JPNNaoya Uchino (JPN)49:13 
100RUSAndrey Sazanov (RUS)GM51:23 
101JPNToshiki Omote (JPN)53:34 
102SVKMatej Krajicek (SVK)59:53 
103JPNOhko Shimizu (JPN)1:02:52 

Stage 1 - Jeseník - Rýmarov - 122 km - 29th May 2015Escape


1GBRGabriel Cullaigh (GBR)2:59:13 
2SLOMarko Pavlic (SLO)Radenska Ljubljanas.t.
3CZEDaniel Turek (CZE)Cycling Academys.t.
4COLGermán Enrique Cháves Torres (COL)0:09 
5SLORok Korosec (SLO)Radenska Ljubljana0:13 
6CZEFrantisek Sisr (CZE)ASC Dukla Prahas.t.
7ARGLucas Manuel Gaday Orozco (ARG)Buenos Aires Provincias.t.
8DENAlexander Kamp Egested (DEN)Coloquicks.t.
9AUTGregor Mühlberger (AUT)Felbermayr - Simplon Welss.t.
10BELKenneth Van Rooy (BEL)Lotto - Soudal Espoirss.t.
11POLPatryk Stosz (POL)CCC - Sprandi - Polkowices.t.
12ITADavide Gabburo (ITA)s.t.
13GERJonas Koch (GER)Radnet - Roses.t.
14ITAGianni Moscon (ITA)Zalf - Euromobil - Desiree - Fiors.t.
15CZEVojtech Nipl (CZE)Bohemias.t.
16RUSIlar Arslanov (RUS)Rusvelos.t.
17SWIFrank Pasche (SWI)s.t.
18JPNAtsushi Oka (JPN)s.t.
19BELLaurens De Plus (BEL)Lotto - Soudal Espoirss.t.
20NEDMartijn Tusveld (NED)Rabobank Developments.t.
21UKRMarlen Zmorka (UKR)s.t.
22NORAnders Skaarseth (NOR)Jokers.t.
23DENMads Würtz Schmidt (DEN)Coloquicks.t.
24ITASimone Petilli (ITA)Unieuro - Wilier - Trevigianis.t.
25NEDHartthijs de Vries (NED)Rabobank Developments.t.
26USAStephen Bassett (USA)s.t.
27UKRMark Padun (UKR)s.t.
28GERMaximilian Schachmann (GER)Awt - Greenways.t.
29GERJulian Schulze (GER)Stuttgarts.t.
30BELDries Van Gestel (BEL)Lotto - Soudal Espoirss.t.
31COLWilmar Andrés Paredes Zapata (COL)s.t.
32RUSDenis Zkuykov (RUS)Itera - Katushas.t.
33GERJan Brockhoff (GER)Awt - Greenways.t.
34GBRMark Stewart (GBR)s.t.
35LUXLuc Turchi (LUX)Leopard Pro Cyclings.t.

Stage 2 - Glucholazy - Praded - 92 km - 30th May 2015Medium mountain


1AUTGregor Mühlberger (AUT)Felbermayr - Simplon Wels3:02:04 
2BELLaurens De Plus (BEL)Lotto - Soudal Espoirs0:02 
3NOROdd Christian Eiking (NOR)Joker0:07 
4BELLoïc Vliegen (BEL)BMC Developments.t.
5RUSIlar Arslanov (RUS)Rusvelo0:14 
6GERLennard Kämna (GER)Stöltings.t.
7RUSMatvei Mamykin (RUS)Itera - Katushas.t.
8UKRMark Padun (UKR)s.t.
9ITAGianni Moscon (ITA)Zalf - Euromobil - Desiree - Fiors.t.
10NORAnders Skaarseth (NOR)Joker0:18 
11ITASimone Petilli (ITA)Unieuro - Wilier - Trevigiani0:19 
12NORSindre Skjøstad Lunke (NOR)Jokers.t.
13CZEJosef Cerný (CZE)CCC - Sprandi - Polkowices.t.
14DENPatrick Olesen (DEN)Leopard Pro Cycling0:22 
15SWINiels Knipp (SWI)0:25 
16POLPatryk Stosz (POL)CCC - Sprandi - Polkowice0:26 
17SWIValentin Baillifard (SWI)BMC Development0:30 
18FRAJérémy Maison (FRA)CC Etupes Le Doubss.t.
19AUTBenjamin Brkic (AUT)Tirol0:32 
20SWIKilian Frankiny (SWI)BMC Developments.t.
21SLOMarko Pavlic (SLO)Radenska Ljubljana0:33 
22KAZOleg Zemlyakov (KAZ)Vino 4evers.t.
23USAAlexey Vermeulen (USA)BMC Development0:37 
24POLJakub Kaczmarek (POL)CCC - Sprandi - Polkowice0:42 
25COLGermán Enrique Cháves Torres (COL)0:46 

Stage 3 - Jeseník - Jeseník - 16 km - 31th May 2015Medium mountain


1BELLoïc Vliegen (BEL)BMC Development3:57:30 
2NOROdd Christian Eiking (NOR)Jokers.t.
3ITAGianni Moscon (ITA)Zalf - Euromobil - Desiree - Fiors.t.
4AUTGregor Mühlberger (AUT)Felbermayr - Simplon Welss.t.
5GERLennard Kämna (GER)Stöltings.t.
6CZEJosef Cerný (CZE)CCC - Sprandi - Polkowice0:06 
7SLOMarko Pavlic (SLO)Radenska Ljubljanas.t.
8UKRMark Padun (UKR)s.t.
9BELLaurens De Plus (BEL)Lotto - Soudal Espoirss.t.
10NORAnders Skaarseth (NOR)Jokers.t.
11GBRScott Davies (GBR)s.t.
12DENPatrick Olesen (DEN)Leopard Pro Cyclings.t.
13RUSMatvei Mamykin (RUS)Itera - Katusha0:09 
14SWINiels Knipp (SWI)0:13 
15NORSindre Skjøstad Lunke (NOR)Jokers.t.
16RUSIlar Arslanov (RUS)Rusvelo0:18 
17DENAlexander Kamp Egested (DEN)Coloquick0:19 
18POLPatryk Stosz (POL)CCC - Sprandi - Polkowice0:24 
19FRAGuillaume Martin (FRA)CC Etupes Le Doubs0:26 
20COLEdward Fabián Díaz Cárdenas (COL)Team Colombias.t.
21FRAJérémy Maison (FRA)CC Etupes Le Doubss.t.
22SWIKilian Frankiny (SWI)BMC Development0:28 
23FRAElie Gesbert (FRA)0:30 
24KAZOleg Zemlyakov (KAZ)Vino 4ever0:33 
25ITADavide Gabburo (ITA)s.t.
26NORMarkus Hoelgård (NOR)Coop - øster Hus0:38 
27USAAlexey Vermeulen (USA)BMC Development0:46 
28POLJakub Kaczmarek (POL)CCC - Sprandi - Polkowice0:48 
29GERJohannes Weber (GER)Stuttgart0:57 
30GERMaximilian Schachmann (GER)Awt - Greenways.t.
31GBRGabriel Cullaigh (GBR)0:59 
32NEDMartijn De Jong (NED)s.t.
33FRAAdrien Legros (FRA)Sojasun Espoir - AC Noyal-Châtillon1:01 
34AUTBenjamin Brkic (AUT)Tirol1:11 
35GBRAlistair Slater (GBR)AN Post - Chainreaction1:23 
36NEDKoen Bouwman (NED)Seg Racing Academy1:37 
37NEDHartthijs de Vries (NED)Rabobank Developments.t.
38USAPhilip O'Donnell (USA)Axeon1:39 
39GERJan Brockhoff (GER)Awt - Greenway1:52 
40DENJonas Gregaard Wilsly (DEN)Trefor - Blue Waters.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved