All sports Site

Menu
Cycling - ZLM-Roompot tour - 2015 - Detailed results

Cycling - ZLM-Roompot tour - 2015 - Detailed results

Choice of a season :

Netherlands

Results 2015

ZLM-Roompot tour 2015

NetherlandsNetherlands - 17 April 2015 - 18 April 2015


General classification - 17 April 2015


1DENSøren Kragh Andersen (DEN)Trefor - Blue Water7:18:01 
2DENMads Pedersen (DEN)Cult Energy0:07 
3DENMichael Carbel Svengaard (DEN)Cult Energy0:11 
4RUSMamyr Stash (RUS)Rusvelo0:47 
5FRAJérémy Lecroq (FRA)CC Nogent-Sur-Oise0:53 
6DENMads Würtz Schmidt (DEN)Coloquick1:05 
7GBROwain Doull (GBR)Wiggins1:37 
8GBRJonathan Dibben (GBR)Wiggins1:39 
9NORTruls Engen Korsaeth (NOR)Joker1:44 
10SWITom Bohli (SWI)BMC Development1:55 
11SWIThéry Schir (SWI)BMC Development1:56 
12GERNico Denz (GER)Chambéry Cyclisme Formation2:03 
13GERNils Politt (GER)Stölting2:14 
14POLPrzemyslaw Kasperkiewicz (POL)Awt - Greenway2:25 
15NEDAndré Looij (NED)Roompot2:35 
16NEDTaco Van Der Hoorn (NED)Join's - De Rijke2:39 
17ITADavide Martinelli (ITA)3:08 
18FRANans Peters (FRA)Chambéry Cyclisme Formation3:11 
19SVKErik Baska (SVK)Awt - Greenway3:22 
20UKRMarlen Zmorka (UKR)3:44 
21GERJonas Koch (GER)Radnet - Rose3:59 
22CZEDaniel Turek (CZE)Cycling Academy4:01 
23NORAnders Skaarseth (NOR)Joker4:03 
24CZEJosef Cerný (CZE)CCC - Sprandi - Polkowice4:07 
25SWIFabian Lienhard (SWI)4:09 
26GERJan Dieteren (GER)Leopard Pro Cyclings.t.
27USAColin Joyce (USA)4:13 
28GERMax Walscheid (GER)Kuota - Lotto4:17 
29BELChristophe Noppe (BEL)Efc - Etixx4:29 
30NORAmund Grøndahl Jansen (NOR)Jokers.t.
31POLPatryk Stosz (POL)CCC - Sprandi - Polkowice4:32 
32NEDCees Bol (NED)Rabobank Development4:41 
33ARGLucas Manuel Gaday Orozco (ARG)Buenos Aires Provincia4:42 
34SLOGasper Katrasnik (SLO)4:44 
35NORFridtjof Røinås (NOR)Sparebanken Sør5:11 
36NORDaniel Hoelgaard (NOR)Joker5:29 
37CZEFrantisek Sisr (CZE)ASC Dukla Praha5:42 
38USAMiguel Bryon (USA)Hincapie Sportswear5:45 
39USAJustin Oien (USA)Axeons.t.
40BELRuben Pols (BEL)Lotto - Soudal Espoirs6:25 
41SWEGustav Höög (SWE)Tre Berg - Bianchi6:31 
42ESTAksel Nõmmela (EST)6:45 
43SWIDylan Page (SWI)Roth - Skoda8:03 
44SWILukas Spengler (SWI)BMC Development8:08 
45POLMichal Paluta (POL)CCC - Sprandi - Polkowice8:22 
46POLArakdiusz Owsian (POL)Active Jet8:26 
47DENNicolai Philip Brøchner Nielsen (DEN)Riwal Platform8:33 
48KAZSergey Shemyakin (KAZ)8:40 
49USAWilliam Barta (USA)Axeon8:43 
50USAPhilip O'Donnell (USA)Axeons.t.
51ARGJuan Ignacio Curuchet (ARG)8:47 
52SPAXabier San Sebastián Lasa (SPA)9:15 
53BELCharlie Arimont (BEL)Color Code - Aquality9:47 
54AUTAlexander Wachter (AUT)Tirol10:36 
55GBRChristopher Latham (GBR)10:46 
56NORTormod Hausken Jacobsen (NOR)Coop - øster Hus10:57 
57NEDIvar Slik (NED)Roompot13:12 
58DENJonas Gregaard Wilsly (DEN)Trefor - Blue Water13:15 
59KAZRoman Semyonov (KAZ)13:16 
60NEDFabio Jakobsen (NED)Seg Racing Academy14:43 
61SPAHéctor Saez Benito (SPA)15:41 
62SPAIvan Garcia Cortina (SPA)Awt - Greenway22:45 
63CZELudek Lichnovský (CZE)Skc Tufo - Prostejov25:12 
64CANBenjamin Perry (CAN)Silber Pro Cycling26:36 
65POLPiotr Konwa (POL)30:12 
66SWEHampus Anderberg (SWE)32:15 
67KAZTilegen Maidos (KAZ)35:04 
68CANAdam Jamieson (CAN)35:17 
69SWEPontus Kastemyr (SWE)Differdange - Lösch37:43 

Stage 1 - Kamperland - Zierikzee - 122 km - 17 April 2015Sprint


1DENSøren Kragh Andersen (DEN)Trefor - Blue Water2:45:39 
2BELDaan Myngheer (BEL)Verandas Willems0:02 
3GBROwain Doull (GBR)Wiggins0:11 
4DENMichael Carbel Svengaard (DEN)Cult Energys.t.
5SVKErik Baska (SVK)Awt - Greenways.t.
6FRAJérémy Lecroq (FRA)CC Nogent-Sur-Oises.t.
7SPAMikel Aristi Gardoki (SPA)s.t.
8SWITom Bohli (SWI)BMC Developments.t.
9NEDAndré Looij (NED)Roompots.t.
10NORTruls Engen Korsaeth (NOR)Jokers.t.
11POLPrzemyslaw Kasperkiewicz (POL)Awt - Greenways.t.
12ITADavide Martinelli (ITA)s.t.
13ESTAksel Nõmmela (EST)s.t.
14SWEGustav Höög (SWE)Tre Berg - Bianchis.t.
15FRANans Peters (FRA)Chambéry Cyclisme Formations.t.
16SWIThéry Schir (SWI)BMC Developments.t.
17NEDCees Bol (NED)Rabobank Developments.t.
18ARGLucas Manuel Gaday Orozco (ARG)Buenos Aires Provincias.t.
19CZEDaniel Turek (CZE)Cycling Academys.t.
20FRADylan Kowalski (FRA)s.t.
21GERMax Walscheid (GER)Kuota - Lottos.t.
22GERJonas Koch (GER)Radnet - Roses.t.
23RUSMamyr Stash (RUS)Rusvelos.t.
24DENMads Pedersen (DEN)Cult Energys.t.
25POLPatryk Stosz (POL)CCC - Sprandi - Polkowices.t.
26NEDTaco Van Der Hoorn (NED)Join's - De Rijkes.t.
27GBRJonathan Dibben (GBR)Wigginss.t.
28SWIFabian Lienhard (SWI)s.t.
29BELChristophe Noppe (BEL)Efc - Etixxs.t.
30UKRMarlen Zmorka (UKR)0:17 

Stage 2 - Kamperland - Kamperland - 24,8 km - 17 April 2015Team Time Trial


1DEN Danish National Team (Jonas Gregaard Wilsly, Mads Würtz Schmidt, Nicolai Philip Brøchner Nielsen, Mads Pedersen, Michael Carbel Svengaard, Søren Kragh Andersen)30:10
2RUS Russian National Team (Igor Kuznetsov, Dmitriy Strakhov, Roman Kustadinchev, Artem Nych, Ruslan Giliazov, Mamyr Stash)30:35
3FRA France National Team (Marc Fournier, Thibault Nuns, Rémi Cavagna, Dylan Kowalski, Nans Peters, Jérémy Lecroq)30:46
4ITA Italia National Team (Davide Ballerini, Simone Consonni, Jakub Mareczko, Seid Lizde, Filippo Ganna, Davide Martinelli)30:47
5GBR Great Britain National Team (Oliver Wood, Germain Burton, Christopher Latham, Jonathan Dibben, Owain Doull, Mark Stewart)31:27
6CZE Czech Republic national team (Daniel Turek, Frantisek Sisr, Michal Schlegel, Ondrej Rybin, Ludek Lichnovský, Josef Cerný)31:36
7GER Germany national team (Johannes Weber, Nico Denz, Nils Politt, Jan Dieteren, Jonas Koch, Max Walscheid)31:38
8USA USA National Team (Philip O'Donnell, William Barta, Justin Oien, Miguel Bryon, Colin Joyce, Ben Wolfe)31:42
9SWI Swiss National Team (Tom Bohli, Maxime Froidevaux, Lukas Spengler, Dylan Page, Fabian Lienhard, Théry Schir)31:44
10KAZ Kazakhstan National Team (Grigoriy Shtein, Roman Semyonov, Anton Kuzmin, Tilegen Maidos, Yuriy Natarov, Sergey Shemyakin)32:00
11POL Polish National Team (Przemyslaw Kasperkiewicz, Patryk Stosz, Michal Paluta, Arakdiusz Owsian, Piotr Konwa)32:07
12BEL Belgian National Team (Daan Myngheer, Christophe Noppe, Rob Leemans, Charlie Arimont, Ruben Pols)32:08
13NOR Norway National Team (Daniel Hoelgaard, Tormod Hausken Jacobsen, Fridtjof Røinås, Anders Skaarseth, Amund Grøndahl Jansen, Truls Engen Korsaeth)32:12
14SLO Slovenia national team (Marko Pavlic, Martin Otonicar, Rok Korosec, Gasper Katrasnik, David Per, Domen Novak)32:13
15NED Netherlands National Team (André Looij, Cees Bol, Taco Van Der Hoorn, Jan Maas, Ivar Slik, Fabio Jakobsen)32:16
16ARG Argentina National Team (Facundo Olaf Crisafulli, Juan Ignacio Curuchet, Sebastián Martin Junior Trillini, Lucas Manuel Gaday Orozco)32:21
17LUX Luxemburg National Team (Sven Fritsch, Luc Turchi, Massimo Morabito, Tom Wirtgen)32:24
18SPA Spain National Team (Xavier Pastallé Troyano, Alvaro Cuadros Morata, Héctor Saez Benito, Xabier San Sebastián Lasa, Ivan Garcia Cortina, Mikel Aristi Gardoki)33:00
19CAN Canada National Team (Aidan Caves, Sean Mackinnon, Alexander Cowan, Eric Johnstone, Benjamin Perry, Adam Jamieson)33:03
20SVK Slovakia national team (Erik Baska, Lubos Malovec, Juraj Lajcha)33:10
21UKR Ukraine national team (Marlen Zmorka, Igor Gregul, Dmytro Artemenko, Yuriy Polyakov, Pavlo Bondarenko)33:26
22EST Estonia national team (Aksel Nõmmela, Norman Vahtra, Ekke-Kaur Vosman, Karl-Arnold Vendelin, Peeter Pung)33:43
23JPN Japan national team (Suguru Tokuda, Yuri Kobashi, Naoya Uchino, Kota Yokoyama, Yuma Koishi, Atsushi Oka)33:56
24SWE Sweden National Team (Pontus Kastemyr, Hampus Anderberg, Filip Bengtsson, Lucas Eriksson, Ludwig Bengtsson, Gustav Höög)34:06
25LAT Latvia national team (Aleksandrs Rublevskis, Krists Neilands, Deins Kanepejs, Martins Savickis, Arturs Belevics)34:18
26AUT Austria National Team (Michael Taferner, Andreas Walzel, Daniel Auer, Alexander Wachter)35:10

Stage 3 - Goes - Goes - 177,2 km - 18 April 2015Escape


1DENMads Pedersen (DEN)Cult Energy4:02:18 
2DENMichael Carbel Svengaard (DEN)Cult Energys.t.
3NORDaniel Hoelgaard (NOR)Jokers.t.
4DENSøren Kragh Andersen (DEN)Trefor - Blue Waters.t.
5FRAJérémy Lecroq (FRA)CC Nogent-Sur-Oises.t.
6SWITom Bohli (SWI)BMC Development0:04 
7GBROwain Doull (GBR)Wiggins0:05 
8CZEFrantisek Sisr (CZE)ASC Dukla Prahas.t.
9GBRJonathan Dibben (GBR)Wigginss.t.
10UKRMarlen Zmorka (UKR)s.t.
11RUSMamyr Stash (RUS)Rusvelos.t.
12NORTruls Engen Korsaeth (NOR)Jokers.t.
13SWIThéry Schir (SWI)BMC Developments.t.
14SVKErik Baska (SVK)Awt - Greenways.t.
15POLPrzemyslaw Kasperkiewicz (POL)Awt - Greenway0:11 
16NEDAndré Looij (NED)Roompot0:12 
17DENMads Würtz Schmidt (DEN)Coloquicks.t.
18GERMax Walscheid (GER)Kuota - Lottos.t.
19GERNico Denz (GER)Chambéry Cyclisme Formations.t.
20NORFridtjof Røinås (NOR)Sparebanken Sør0:16 
21NEDTaco Van Der Hoorn (NED)Join's - De Rijkes.t.
22BELRuben Pols (BEL)Lotto - Soudal Espoirss.t.
23GERNils Politt (GER)Stölting0:23 
24DENNicolai Philip Brøchner Nielsen (DEN)Riwal Platform2:06 
25NORTormod Hausken Jacobsen (NOR)Coop - øster Hus2:14 
26USAMiguel Bryon (USA)Hincapie Sportswears.t.
27NORAmund Grøndahl Jansen (NOR)Jokers.t.
28SPAXabier San Sebastián Lasa (SPA)s.t.
29ARGLucas Manuel Gaday Orozco (ARG)Buenos Aires Provincias.t.
30BELChristophe Noppe (BEL)Efc - Etixxs.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved