All sports Site

Menu
Cycling - Course de la Paix U23 / Závod Míru U23 - 2016 - Detailed results

Cycling - Course de la Paix U23 / Závod Míru U23 - 2016 - Detailed results

Choice of a season :

Russia

Results 2016

Course de la Paix U23 / Závod Míru U23 2016

RussiaRussia - 3rd June 2016 - 5th June 2016


General classification - 4th June 2016


1FRADavid Gaudu (FRA)6:16:49
2GBRTao Geoghegan-Hart (GBR)Axeon - Hagens Berman0:11
3SWIKilian Frankiny (SWI)BMC Development0:14
4ITAEdward Ravasi (ITA)Lampre - Merida0:18
5GBRJames Knox (GBR)Wiggins0:24
6FRAAurélien Paret-Peintre (FRA)Chambéry Cyclisme Formation0:29
7CZEMichal Schlegel (CZE)Klein Constantia0:29
8ITAGiovanni Carboni (ITA)Unieuro - Wilier - Trevigiani0:29
9BELBjorg Lambrecht (BEL)Lotto - Soudal Espoirs0:29
10BELSteff Cras (BEL)Lotto - Soudal Espoirs0:29
11RUSNikolay Cherkasov (RUS)0:38
12ITAMarco Tecchio (ITA)Unieuro - Wilier - Trevigiani0:45
13NORMarkus Hoelgård (NOR)Joker Byggtorget0:53
14RUSArtem Nych (RUS)Gazprom - Rusvelo0:53
15AUTSebastian Schönberger (AUT)Tirol1:35
16SLODomen Novak (SLO)Adria Mobil2:06
17NORKristian Aasvold (NOR)Sparebanken Sør2:13
18FRANans Peters (FRA)Chambéry Cyclisme Formation2:13
19NORNjål Kleiven (NOR)Ringeriks - Kraft2:13
20POLMichal Paluta (POL)CCC - Sprandi - Polkowice2:15
21ITAUmberto Orsini (ITA)2:19
22GBRScott Davies (GBR)Wiggins2:19
23GERMaximilian Schachmann (GER)Klein Constantia2:26
24SPAJokin Etxabe Leturia (SPA)2:38
25GERJan Tschernoster (GER)Radnet - Rose2:41
26SWIMatthias Reutimann (SWI)2:56
27BELRemy Mertz (BEL)Color Code - ARDen Beef2:59
28KAZGalym Akhmetov (KAZ)Astana City2:59
29LUXKevin Geniets (LUX)Chambéry Cyclisme Formation3:02
30POLPiotr Brozyna (POL)CCC - Sprandi - Polkowice3:21
31JPNTakeaki Amezawa (JPN)3:29
32NEDLennard Hofstede (NED)Rabobank Development3:32
33SWIAlexandre Ballet (SWI)CC Etupes Le Doubs3:36
34DENEmil Nygaard Vinjebo (DEN)Giant - Scatto U233:39
35SPAEnric Mas Nicolau (SPA)Klein Constantia3:44
36NOROle Forfang (NOR)Joker Byggtorget4:01
37SWIPatrick Müller (SWI)BMC Development4:19
38MAREl Mehdi Chokri (MAR)4:21
39NORØivind Lukkedal (NOR)Coop - øster Hus4:25
40POLPiotr Konwa (POL)4:43
41KAZYuriy Chsherbinin (KAZ)Astana City4:48
42AUTDennis Paulus (AUT)Tirol4:58
43USAPhilip O'Donnell (USA)Axeon - Hagens Berman5:09
44UKRMark Padun (UKR)5:15
45GERLennard Kämna (GER)Stölting Service Group5:31
46NEDJan Maas (NED)Rabobank Development5:31
47JPNTakuma Akita (JPN)Shimano5:42
48CHIJosé Luis Rodríguez Aguilar (CHI)6:01
49NORTrond Trondsen (NOR)Sparebanken Sør6:08
50NEDAdriaan Janssen (NED)Cycling Team Jo Piels6:18
51RUSAydar Zakarin (RUS)Gazprom - Rusvelo6:21
52CZETomas Kalojiros (CZE)AC Sparta Praha6:23
53BELBenjamin Declercq (BEL)Efc - Etixx6:43
54RUSIlar Arslanov (RUS)Gazprom - Rusvelo6:47
55PANCristopher Robín Jurado López (PAN)7:04
56SWIManuel Rudaz (SWI)7:27
57CZEAdam Sekanina (CZE)7:56
58RUSAlexandr Kulikovskiy (RUS)8:18
59AUTPatrick Bosman (AUT)Tirol8:54
60FRALéo Vincent (FRA)CC Etupes Le Doubs8:58
61POLPatryk Stosz (POL)CCC - Sprandi - Polkowice9:08
62NEDPascal Eenkhoorn (NED)BMC Development9:45
63KAZGrigoriy Shtein (KAZ)Astana City10:13
64NEDBob Olieslager (NED)Rabobank Development10:44
65ITANicola Bagioli (ITA)Zalf - Euromobil - Desiree - Fior10:50
66NEDStef Krul (NED)Metec - TKH10:50
67BELNathan Van Hooydonck (BEL)BMC Development11:13
68USASean Bennett (USA)AN Post - Chainreaction11:58
69SLOZiga Rucigaj (SLO)Radenska Ljubljana12:09
70SPAJon Irisarri Rincon (SPA)12:43
71DENCasper Pedersen (DEN)Riwal Platform13:34
72CZEDominik Neumann (CZE)13:34
73DENWilsly Jonas Gregaard (DEN)13:37
74SWIMartin Schäppi (SWI)BMC Development14:07
75RUSPavel Sivakov (RUS)BMC Development14:30
76KAZSergey Luchshenko (KAZ)Astana City14:58
77AUTDaniel Auer (AUT)Felbermayr - Simplon Wels15:01
78CZEPavel Camrda (CZE)Whirlpool - Author15:10
79SPAIvan Garcia Cortina (SPA)Klein Constantia15:11
80FRABenoît Cosnefroy (FRA)Chambéry Cyclisme Formation15:11
81GERAndrej Petrovski (GER)15:11
82GERChristian Koch (GER)LKT Team Brandenburg15:11
83CZERoman Lehky (CZE)Klein Constantia15:11
84GERPatrick Haller (GER)Radnet - Rose15:11
85USAJustin Oien (USA)Axeon - Hagens Berman15:11
86GERSven Reutter (GER)Stölting Service Group15:11
87AUTBenjamin Brkic (AUT)Tirol15:11
88SLOTilen Finkst (SLO)Radenska Ljubljana15:11
89SPAJosé Manuel Díaz Gallego (SPA)15:43
90JPNMasahiro Ishigami (JPN)16:12
91DENMarius Therkildsen (DEN)Giant - Scatto U2316:27
92CZERadovan Dolezal (CZE)17:23
93DENMaximillian Hoffmann (DEN)Coloquick - Cult18:01
94CZEJan Kovar (CZE)Whirlpool - Author18:16
95BELPiet Allegaert (BEL)Efc - Etixx19:03
96POLMateusz Grabis (POL)19:22
97FRAAxel Journiaux (FRA)Vendée U19:58
98ITAVincenzo Albanese (ITA)20:21
99DENAndreas Stokbro Nielsen (DEN)Riwal Platform20:30
100SLOIzidor Penko (SLO)Radenska Ljubljana20:35
101GBRGabriel Cullaigh (GBR)21:04
102GBRMark Stewart (GBR)21:34
103UKRTaras Shevchuk (UKR)22:01
104LUXJan 'Drago' Petelin (LUX)Differdange - Lösch22:33
105KAZMaxim Satlikov (KAZ)Astana City22:39
106UKRRinat Udod (UKR)ISD - Jorbi22:39
107POLPatryk Zlotowicz (POL)22:52
108CZEAdam Toupalík (CZE)Bkcp - Corendon23:11
109CZEMichael Kukrle (CZE)Whirlpool - Author23:17
110CZENicolas Pietrula (CZE)ASC Dukla Praha23:44
111SPASergio Samitier Samitier (SPA)23:48
112LUXSandro Dostert (LUX)25:09
113SCGDusan Rajovic (SCG)26:14
114GBROliver Wood (GBR)26:53
115JPNKeisuke Nakamura (JPN)28:48
116BIHAntonio Barac (BIH)31:10
117USAJonathan Brown (USA)36:09
118USADiego Binatena (USA)36:31

Stage 1 - Jeseník - Rýmarov - 134 km - 3rd June 2016Sprint


1AUTDaniel Auer (AUT)Felbermayr - Simplon Wels3:11:53
2NEDBob Olieslager (NED)Rabobank Development0:00
3POLMichal Paluta (POL)CCC - Sprandi - Polkowice0:00
4GBROliver Wood (GBR)0:00
5MAREl Mehdi Chokri (MAR)0:00
6BELBenjamin Declercq (BEL)Efc - Etixx0:00
7ITAVincenzo Albanese (ITA)0:00
8DENEmil Nygaard Vinjebo (DEN)Giant - Scatto U230:00
9GBRTao Geoghegan-Hart (GBR)Axeon - Hagens Berman0:00
10FRABenoît Cosnefroy (FRA)Chambéry Cyclisme Formation0:00
11KAZYuriy Chsherbinin (KAZ)Astana City0:00
12NORMarkus Hoelgård (NOR)Joker Byggtorget0:00
13ITANicola Bagioli (ITA)Zalf - Euromobil - Desiree - Fior0:00
14FRAAurélien Paret-Peintre (FRA)Chambéry Cyclisme Formation0:00
15DENAndreas Stokbro Nielsen (DEN)Riwal Platform0:00
16UKRMark Padun (UKR)0:00
17KAZGrigoriy Shtein (KAZ)Astana City0:00
18SCGDusan Rajovic (SCG)0:00
19SPAIvan Garcia Cortina (SPA)Klein Constantia0:00
20PANCristopher Robín Jurado López (PAN)0:00
21CZETomas Kalojiros (CZE)AC Sparta Praha0:00
22SLODomen Novak (SLO)Adria Mobil0:00
23CZEMichal Schlegel (CZE)Klein Constantia0:00
24RUSAlexandr Kulikovskiy (RUS)0:00
25SPAEnric Mas Nicolau (SPA)Klein Constantia0:00
26ITAEdward Ravasi (ITA)Lampre - Merida0:00
27SWIPatrick Müller (SWI)BMC Development0:00
28SWIMatthias Reutimann (SWI)0:00
29NORTrond Trondsen (NOR)Sparebanken Sør0:00
30ITAMarco Tecchio (ITA)Unieuro - Wilier - Trevigiani0:00
31ITAGiovanni Carboni (ITA)Unieuro - Wilier - Trevigiani0:00
32RUSArtem Nych (RUS)Gazprom - Rusvelo0:00
33SPAJon Irisarri Rincon (SPA)0:00
34NORKristian Aasvold (NOR)Sparebanken Sør0:00
35GERMaximilian Schachmann (GER)Klein Constantia0:00
36AUTSebastian Schönberger (AUT)Tirol0:00
37RUSIlar Arslanov (RUS)Gazprom - Rusvelo0:00
38BELRemy Mertz (BEL)Color Code - ARDen Beef0:00
39GERLennard Kämna (GER)Stölting Service Group0:00
40KAZSergey Luchshenko (KAZ)Astana City0:00
41GERChristian Koch (GER)LKT Team Brandenburg0:00
42SLOIzidor Penko (SLO)Radenska Ljubljana0:00
43GERAndrej Petrovski (GER)0:00
44NEDAdriaan Janssen (NED)Cycling Team Jo Piels0:00
45KAZYuriy Natarov (KAZ)Astana City0:00
46CZERoman Lehky (CZE)Klein Constantia0:00
47BELBjorg Lambrecht (BEL)Lotto - Soudal Espoirs0:00
48ITAUmberto Orsini (ITA)0:00
49GERJan Tschernoster (GER)Radnet - Rose0:00
50BELPiet Allegaert (BEL)Efc - Etixx0:00
51RUSNikolay Cherkasov (RUS)0:00
52SPAJokin Etxabe Leturia (SPA)0:00
53SWIMartin Schäppi (SWI)BMC Development0:00
54SLOZiga Rucigaj (SLO)Radenska Ljubljana0:00
55USAPhilip O'Donnell (USA)Axeon - Hagens Berman0:00
56FRANans Peters (FRA)Chambéry Cyclisme Formation0:00
57FRALéo Vincent (FRA)CC Etupes Le Doubs0:00
58SWIKilian Frankiny (SWI)BMC Development0:00
59NEDJan Maas (NED)Rabobank Development0:00
60FRADavid Gaudu (FRA)0:00
61GBRJames Knox (GBR)Wiggins0:00
62NEDLennard Hofstede (NED)Rabobank Development0:00
63SWIAlexandre Ballet (SWI)CC Etupes Le Doubs0:00
64DENCasper Pedersen (DEN)Riwal Platform0:00
65CZEAdam Sekanina (CZE)0:00
66NOROle Forfang (NOR)Joker Byggtorget0:00
67CZERadovan Dolezal (CZE)0:00
68SWIManuel Rudaz (SWI)0:00
69AUTDennis Paulus (AUT)Tirol0:00
70NORØivind Lukkedal (NOR)Coop - øster Hus0:00
71AUTPatrick Bosman (AUT)Tirol0:00
72BELSteff Cras (BEL)Lotto - Soudal Espoirs0:00
73USAJustin Oien (USA)Axeon - Hagens Berman0:00
74GERPatrick Haller (GER)Radnet - Rose0:00
75RUSAydar Zakarin (RUS)Gazprom - Rusvelo0:00
76GERSven Reutter (GER)Stölting Service Group0:00
77GBRScott Davies (GBR)Wiggins0:00
78RUSPavel Sivakov (RUS)BMC Development0:00
79AUTBenjamin Brkic (AUT)Tirol0:00
80LUXKevin Geniets (LUX)Chambéry Cyclisme Formation0:00
81CZENicolas Pietrula (CZE)ASC Dukla Praha0:00
82DENWilsly Jonas Gregaard (DEN)0:00
83JPNTakuma Akita (JPN)Shimano0:00
84JPNMasahiro Ishigami (JPN)0:00
85POLPiotr Brozyna (POL)CCC - Sprandi - Polkowice0:00
86NORNjål Kleiven (NOR)Ringeriks - Kraft0:00
87POLMateusz Grabis (POL)0:00
88CZEDominik Neumann (CZE)0:00
89CHIJosé Luis Rodríguez Aguilar (CHI)0:00
90NEDStef Krul (NED)Metec - TKH0:00
91CZEPavel Camrda (CZE)Whirlpool - Author0:00
92POLPatryk Zlotowicz (POL)0:00
93BELNathan Van Hooydonck (BEL)BMC Development0:23
94KAZGalym Akhmetov (KAZ)Astana City0:00
95GBRGabriel Cullaigh (GBR)0:30
96NEDPascal Eenkhoorn (NED)BMC Development0:54
97SLOJernej Svab (SLO)0:59
98SLOTilen Finkst (SLO)Radenska Ljubljana0:00
99JPNTakeaki Amezawa (JPN)0:59
100POLPiotr Konwa (POL)0:59
101UKRTaras Shevchuk (UKR)0:59
102GBRMark Stewart (GBR)0:59
103USASean Bennett (USA)AN Post - Chainreaction1:08
104SPAJosé Manuel Díaz Gallego (SPA)1:13
105LUXJan 'Drago' Petelin (LUX)Differdange - Lösch1:35
106JPNKeisuke Nakamura (JPN)1:53
107DENMarius Therkildsen (DEN)Giant - Scatto U232:50
108POLPatryk Stosz (POL)CCC - Sprandi - Polkowice2:50
109DENMaximillian Hoffmann (DEN)Coloquick - Cult2:50
110CZEAdam Toupalík (CZE)Bkcp - Corendon2:50
111CZEJan Kovar (CZE)Whirlpool - Author2:50
112KAZMaxim Satlikov (KAZ)Astana City2:50
113UKRRinat Udod (UKR)ISD - Jorbi2:50
114JPNYudai Arashiro (JPN)2:50
115FRAAxel Journiaux (FRA)Vendée U2:50
116CZEMichael Kukrle (CZE)Whirlpool - Author2:50
117BIHAntonio Barac (BIH)6:05
118LUXSandro Dostert (LUX)6:05
119USAJonathan Brown (USA)8:15
120SPASergio Samitier Samitier (SPA)8:37
121USADiego Binatena (USA)8:37
122SLOTadej Logar (SLO)8:37
123USAAdrien Costa (USA)8:42
124UKRBogdan Musienko (UKR)22:50
125CZEMiroslav Svatek (CZE)AC Sparta Praha
126AUTAlexander Wachter (AUT)Tirol
127JPNShohei Tsumura (JPN)
128LUXPit Milbert (LUX)

Go to result of the stage including all rankings



Stage 2 - Krnov Dlouhé stráne - 123 km - 4th June 2016Medium mountain


1FRADavid Gaudu (FRA)3:05:06
2GBRTao Geoghegan-Hart (GBR)Axeon - Hagens Berman0:07
3SWIKilian Frankiny (SWI)BMC Development0:08
4ITAEdward Ravasi (ITA)Lampre - Merida0:08
5GBRJames Knox (GBR)Wiggins0:14
6FRAAurélien Paret-Peintre (FRA)Chambéry Cyclisme Formation0:19
7BELBjorg Lambrecht (BEL)Lotto - Soudal Espoirs0:19
8BELSteff Cras (BEL)Lotto - Soudal Espoirs0:19
9CZEMichal Schlegel (CZE)Klein Constantia0:19
10ITAGiovanni Carboni (ITA)Unieuro - Wilier - Trevigiani0:19
11RUSNikolay Cherkasov (RUS)0:28
12ITAMarco Tecchio (ITA)Unieuro - Wilier - Trevigiani0:35
13RUSArtem Nych (RUS)Gazprom - Rusvelo0:43
14NORMarkus Hoelgård (NOR)Joker Byggtorget0:43
15AUTSebastian Schönberger (AUT)Tirol1:25
16SLODomen Novak (SLO)Adria Mobil1:56
17NORKristian Aasvold (NOR)Sparebanken Sør2:03
18NORNjål Kleiven (NOR)Ringeriks - Kraft2:03
19FRANans Peters (FRA)Chambéry Cyclisme Formation2:03
20ITAUmberto Orsini (ITA)2:09
21GBRScott Davies (GBR)Wiggins2:09
22POLMichal Paluta (POL)CCC - Sprandi - Polkowice2:11
23GERMaximilian Schachmann (GER)Klein Constantia2:16
24JPNTakeaki Amezawa (JPN)2:20
25SPAJokin Etxabe Leturia (SPA)2:28
26GERJan Tschernoster (GER)Radnet - Rose2:31
27SWIMatthias Reutimann (SWI)2:46
28BELRemy Mertz (BEL)Color Code - ARDen Beef2:49
29KAZGalym Akhmetov (KAZ)Astana City2:49
30LUXKevin Geniets (LUX)Chambéry Cyclisme Formation2:52
31POLPiotr Brozyna (POL)CCC - Sprandi - Polkowice3:11
32NEDLennard Hofstede (NED)Rabobank Development3:22
33SWIAlexandre Ballet (SWI)CC Etupes Le Doubs3:26
34DENEmil Nygaard Vinjebo (DEN)Giant - Scatto U233:29
35SPAEnric Mas Nicolau (SPA)Klein Constantia3:34
36POLPiotr Konwa (POL)3:34
37NOROle Forfang (NOR)Joker Byggtorget3:51
38SWIPatrick Müller (SWI)BMC Development4:11
39MAREl Mehdi Chokri (MAR)4:11
40NORØivind Lukkedal (NOR)Coop - øster Hus4:15
41KAZYuriy Chsherbinin (KAZ)Astana City4:38
42AUTDennis Paulus (AUT)Tirol4:48
43USAPhilip O'Donnell (USA)Axeon - Hagens Berman4:59
44UKRMark Padun (UKR)5:05
45NEDJan Maas (NED)Rabobank Development5:21
46GERLennard Kämna (GER)Stölting Service Group5:21
47JPNTakuma Akita (JPN)Shimano5:32
48CHIJosé Luis Rodríguez Aguilar (CHI)5:51
49NORTrond Trondsen (NOR)Sparebanken Sør5:58
50NEDAdriaan Janssen (NED)Cycling Team Jo Piels6:08
51POLPatryk Stosz (POL)CCC - Sprandi - Polkowice6:08
52RUSAydar Zakarin (RUS)Gazprom - Rusvelo6:11
53CZETomas Kalojiros (CZE)AC Sparta Praha6:13
54BELBenjamin Declercq (BEL)Efc - Etixx6:33
55RUSIlar Arslanov (RUS)Gazprom - Rusvelo6:37
56PANCristopher Robín Jurado López (PAN)6:54
57SWIManuel Rudaz (SWI)7:17
58CZEAdam Sekanina (CZE)7:46
59RUSAlexandr Kulikovskiy (RUS)8:08
60NEDPascal Eenkhoorn (NED)BMC Development8:44
61AUTPatrick Bosman (AUT)Tirol8:44
62FRALéo Vincent (FRA)CC Etupes Le Doubs8:48
63KAZGrigoriy Shtein (KAZ)Astana City10:03
64ITANicola Bagioli (ITA)Zalf - Euromobil - Desiree - Fior10:40
65BELNathan Van Hooydonck (BEL)BMC Development10:40
66USASean Bennett (USA)AN Post - Chainreaction10:40
67NEDStef Krul (NED)Metec - TKH10:40
68NEDBob Olieslager (NED)Rabobank Development10:40
69SLOZiga Rucigaj (SLO)Radenska Ljubljana11:59
70SPAJon Irisarri Rincon (SPA)12:33
71CZEDominik Neumann (CZE)13:24
72DENCasper Pedersen (DEN)Riwal Platform13:27
73DENMarius Therkildsen (DEN)Giant - Scatto U2313:27
74DENWilsly Jonas Gregaard (DEN)13:27
75SWIMartin Schäppi (SWI)BMC Development13:57
76RUSPavel Sivakov (RUS)BMC Development14:20
77SPAJosé Manuel Díaz Gallego (SPA)14:20
78KAZSergey Luchshenko (KAZ)Astana City14:48
79GERPatrick Haller (GER)Radnet - Rose15:01
80DENMaximillian Hoffmann (DEN)Coloquick - Cult15:01
81SPAIvan Garcia Cortina (SPA)Klein Constantia15:01
82GERAndrej Petrovski (GER)15:01
83CZERoman Lehky (CZE)Klein Constantia15:01
84USAJustin Oien (USA)Axeon - Hagens Berman15:01
85GERChristian Koch (GER)LKT Team Brandenburg15:01
86AUTDaniel Auer (AUT)Felbermayr - Simplon Wels15:01
87GERSven Reutter (GER)Stölting Service Group15:01
88SLOTilen Finkst (SLO)Radenska Ljubljana15:01
89CZEPavel Camrda (CZE)Whirlpool - Author15:01
90AUTBenjamin Brkic (AUT)Tirol15:01
91SPASergio Samitier Samitier (SPA)15:01
92FRABenoît Cosnefroy (FRA)Chambéry Cyclisme Formation15:01
93CZEJan Kovar (CZE)Whirlpool - Author15:19
94JPNMasahiro Ishigami (JPN)16:02
95FRAAxel Journiaux (FRA)Vendée U16:58
96CZERadovan Dolezal (CZE)17:13
97BELPiet Allegaert (BEL)Efc - Etixx18:53
98LUXSandro Dostert (LUX)18:54
99POLMateusz Grabis (POL)19:12
100KAZMaxim Satlikov (KAZ)Astana City19:39
101UKRRinat Udod (UKR)ISD - Jorbi19:39
102ITAVincenzo Albanese (ITA)20:11
103CZEAdam Toupalík (CZE)Bkcp - Corendon20:11
104CZEMichael Kukrle (CZE)Whirlpool - Author20:20
105DENAndreas Stokbro Nielsen (DEN)Riwal Platform20:20
106SLOIzidor Penko (SLO)Radenska Ljubljana20:25
107GBRMark Stewart (GBR)20:25
108GBRGabriel Cullaigh (GBR)20:25
109LUXJan 'Drago' Petelin (LUX)Differdange - Lösch20:48
110UKRTaras Shevchuk (UKR)20:52
111POLPatryk Zlotowicz (POL)22:42
112CZENicolas Pietrula (CZE)ASC Dukla Praha23:34
113BIHAntonio Barac (BIH)24:55
114SCGDusan Rajovic (SCG)26:04
115GBROliver Wood (GBR)26:43
116JPNKeisuke Nakamura (JPN)26:45
117USAJonathan Brown (USA)27:44
118USADiego Binatena (USA)27:44
119JPNYudai Arashiro (JPN)
120KAZYuriy Natarov (KAZ)Astana City
121SLOTadej Logar (SLO)
122UKRBogdan Musienko (UKR)
123SLOJernej Svab (SLO)
124USAAdrien Costa (USA)

Go to result of the stage including all rankings



Stage 3 - Jeseník Jeseník - 16 km - 5th June 2016Escape


1BELBjorg Lambrecht (BEL)Lotto - Soudal Espoirs3:53:27
2NORMarkus Hoelgård (NOR)Joker Byggtorget0:03
3ITAGiovanni Carboni (ITA)Unieuro - Wilier - Trevigiani0:03
4FRADavid Gaudu (FRA)0:03
5GBRTao Geoghegan-Hart (GBR)Axeon - Hagens Berman0:03
6GBRJames Knox (GBR)Wiggins0:03
7ITAEdward Ravasi (ITA)Lampre - Merida0:03
8ITAVincenzo Albanese (ITA)0:03
9SWIKilian Frankiny (SWI)BMC Development0:03
10RUSNikolay Cherkasov (RUS)0:03
11MAREl Mehdi Chokri (MAR)0:03
12GERMaximilian Schachmann (GER)Klein Constantia0:03
13BELSteff Cras (BEL)Lotto - Soudal Espoirs0:09
14DENEmil Nygaard Vinjebo (DEN)Giant - Scatto U230:09
15RUSArtem Nych (RUS)Gazprom - Rusvelo0:13
16SLODomen Novak (SLO)Adria Mobil0:13
17AUTSebastian Schönberger (AUT)Tirol0:15
18LUXKevin Geniets (LUX)Chambéry Cyclisme Formation0:17
19BELRemy Mertz (BEL)Color Code - ARDen Beef0:21
20ITAMarco Tecchio (ITA)Unieuro - Wilier - Trevigiani0:23
21AUTDennis Paulus (AUT)Tirol0:23
22USAPhilip O'Donnell (USA)Axeon - Hagens Berman0:23
23CZEMichal Schlegel (CZE)Klein Constantia0:23
24RUSPavel Sivakov (RUS)BMC Development0:27
25KAZGalym Akhmetov (KAZ)Astana City0:31
26POLPatryk Stosz (POL)CCC - Sprandi - Polkowice0:34
27PANCristopher Robín Jurado López (PAN)0:34
28SPAJosé Manuel Díaz Gallego (SPA)0:36
29AUTPatrick Bosman (AUT)Tirol0:36
30GBRScott Davies (GBR)Wiggins0:36
31NEDPascal Eenkhoorn (NED)BMC Development0:41
32SPAJon Irisarri Rincon (SPA)0:47
33SWIMartin Schäppi (SWI)BMC Development0:49
34POLPiotr Brozyna (POL)CCC - Sprandi - Polkowice0:51
35JPNTakeaki Amezawa (JPN)0:53
36BELBenjamin Declercq (BEL)Efc - Etixx1:01
37POLMichal Paluta (POL)CCC - Sprandi - Polkowice1:02
38NEDJan Maas (NED)Rabobank Development1:06
39SWIPatrick Müller (SWI)BMC Development1:06
40POLPiotr Konwa (POL)1:06
41KAZYuriy Chsherbinin (KAZ)Astana City1:09
42NORØivind Lukkedal (NOR)Coop - øster Hus1:17
43BELPiet Allegaert (BEL)Efc - Etixx1:20
44GERJan Tschernoster (GER)Radnet - Rose1:31
45CHIJosé Luis Rodríguez Aguilar (CHI)1:38
46SWIAlexandre Ballet (SWI)CC Etupes Le Doubs1:48
47NORNjål Kleiven (NOR)Ringeriks - Kraft2:28
48BELNathan Van Hooydonck (BEL)BMC Development2:46
49CZETomas Kalojiros (CZE)AC Sparta Praha2:46
50ITAUmberto Orsini (ITA)2:46
51GERLennard Kämna (GER)Stölting Service Group3:01
52SPAEnric Mas Nicolau (SPA)Klein Constantia3:01
53NORKristian Aasvold (NOR)Sparebanken Sør3:14
54ITANicola Bagioli (ITA)Zalf - Euromobil - Desiree - Fior3:42
55UKRMark Padun (UKR)3:42
56NEDLennard Hofstede (NED)Rabobank Development4:25
57GBRGabriel Cullaigh (GBR)4:25
58KAZGrigoriy Shtein (KAZ)Astana City6:19
59NEDBob Olieslager (NED)Rabobank Development6:33
60GERPatrick Haller (GER)Radnet - Rose6:33
61RUSAydar Zakarin (RUS)Gazprom - Rusvelo6:41
62JPNTakuma Akita (JPN)Shimano6:41
63GERAndrej Petrovski (GER)6:41
64SPAJokin Etxabe Leturia (SPA)6:41
65FRAAurélien Paret-Peintre (FRA)Chambéry Cyclisme Formation6:41
66USAJustin Oien (USA)Axeon - Hagens Berman6:41
67BIHAntonio Barac (BIH)6:41
68DENMarius Therkildsen (DEN)Giant - Scatto U236:41
69DENWilsly Jonas Gregaard (DEN)6:41
70CZEAdam Sekanina (CZE)6:41
71SPASergio Samitier Samitier (SPA)6:41
72AUTBenjamin Brkic (AUT)Tirol6:41
73SPAIvan Garcia Cortina (SPA)Klein Constantia6:41
74GERSven Reutter (GER)Stölting Service Group6:41
75NEDStef Krul (NED)Metec - TKH6:41
76CZEDominik Neumann (CZE)6:41
77UKRRinat Udod (UKR)ISD - Jorbi6:41
78NOROle Forfang (NOR)Joker Byggtorget6:41
79SWIMatthias Reutimann (SWI)6:41
80NEDAdriaan Janssen (NED)Cycling Team Jo Piels6:58
81SLOZiga Rucigaj (SLO)Radenska Ljubljana7:12
82USASean Bennett (USA)AN Post - Chainreaction10:33
83DENCasper Pedersen (DEN)Riwal Platform11:05
84UKRTaras Shevchuk (UKR)11:22
85SWIManuel Rudaz (SWI)11:32
86SLOTilen Finkst (SLO)Radenska Ljubljana11:32
87GBROliver Wood (GBR)11:32
88FRALéo Vincent (FRA)CC Etupes Le Doubs11:40
89JPNMasahiro Ishigami (JPN)12:00
90NORTrond Trondsen (NOR)Sparebanken Sør12:05
91POLMateusz Grabis (POL)18:14
92RUSAlexandr Kulikovskiy (RUS)19:39
93CZERadovan Dolezal (CZE)19:50
94CZERoman Lehky (CZE)Klein Constantia19:50
95FRANans Peters (FRA)Chambéry Cyclisme Formation21:48
96FRABenoît Cosnefroy (FRA)Chambéry Cyclisme Formation21:48
97FRAAxel Journiaux (FRA)Vendée U21:50
98GERChristian Koch (GER)LKT Team Brandenburg27:40
99KAZMaxim Satlikov (KAZ)Astana City28:15
100KAZSergey Luchshenko (KAZ)Astana City28:15
101LUXJan 'Drago' Petelin (LUX)Differdange - Lösch28:50
102USAJonathan Brown (USA)33:06
103USADiego Binatena (USA)
104SCGDusan Rajovic (SCG)
105RUSIlar Arslanov (RUS)Gazprom - Rusvelo
106POLPatryk Zlotowicz (POL)
107JPNKeisuke Nakamura (JPN)
108GBRMark Stewart (GBR)
109DENMaximillian Hoffmann (DEN)Coloquick - Cult
110DENAndreas Stokbro Nielsen (DEN)Riwal Platform
111AUTDaniel Auer (AUT)Felbermayr - Simplon Wels
112CZENicolas Pietrula (CZE)ASC Dukla Praha
113CZEAdam Toupalík (CZE)Bkcp - Corendon
114CZEJan Kovar (CZE)Whirlpool - Author
115CZEPavel Camrda (CZE)Whirlpool - Author
116CZEMichael Kukrle (CZE)Whirlpool - Author
117LUXSandro Dostert (LUX)
118SLOIzidor Penko (SLO)Radenska Ljubljana

Go to result of the stage including all rankings


Results by stage

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved