All sports Site

Menu
Cycling - Course de la Paix U23 / Závod Míru U23 - 2016 - Detailed results

Cycling - Course de la Paix U23 / Závod Míru U23 - 2016 - Detailed results

Choice of a season :

Russia

Results 2016

Results by stage

Stage 3 - Jeseník Jeseník - 16 km - 5th June 2016Escape

  • Stage
  • General
  • Points
  • Mountain
  • Teams

Stage

1BELBjorg Lambrecht (BEL)Lotto - Soudal Espoirs3:53:27
2NORMarkus Hoelgård (NOR)Joker Byggtorget0:03
3ITAGiovanni Carboni (ITA)Unieuro - Wilier - Trevigiani0:03
4FRADavid Gaudu (FRA)0:03
5GBRTao Geoghegan-Hart (GBR)Axeon - Hagens Berman0:03
6GBRJames Knox (GBR)Wiggins0:03
7ITAEdward Ravasi (ITA)Lampre - Merida0:03
8ITAVincenzo Albanese (ITA)0:03
9SWIKilian Frankiny (SWI)BMC Development0:03
10RUSNikolay Cherkasov (RUS)0:03
11MAREl Mehdi Chokri (MAR)0:03
12GERMaximilian Schachmann (GER)Klein Constantia0:03
13BELSteff Cras (BEL)Lotto - Soudal Espoirs0:09
14DENEmil Nygaard Vinjebo (DEN)Giant - Scatto U230:09
15RUSArtem Nych (RUS)Gazprom - Rusvelo0:13
16SLODomen Novak (SLO)Adria Mobil0:13
17AUTSebastian Schönberger (AUT)Tirol0:15
18LUXKevin Geniets (LUX)Chambéry Cyclisme Formation0:17
19BELRemy Mertz (BEL)Color Code - ARDen Beef0:21
20ITAMarco Tecchio (ITA)Unieuro - Wilier - Trevigiani0:23
21AUTDennis Paulus (AUT)Tirol0:23
22USAPhilip O'Donnell (USA)Axeon - Hagens Berman0:23
23CZEMichal Schlegel (CZE)Klein Constantia0:23
24RUSPavel Sivakov (RUS)BMC Development0:27
25KAZGalym Akhmetov (KAZ)Astana City0:31
26POLPatryk Stosz (POL)CCC - Sprandi - Polkowice0:34
27PANCristopher Robín Jurado López (PAN)0:34
28SPAJosé Manuel Díaz Gallego (SPA)0:36
29AUTPatrick Bosman (AUT)Tirol0:36
30GBRScott Davies (GBR)Wiggins0:36
31NEDPascal Eenkhoorn (NED)BMC Development0:41
32SPAJon Irisarri Rincon (SPA)0:47
33SWIMartin Schäppi (SWI)BMC Development0:49
34POLPiotr Brozyna (POL)CCC - Sprandi - Polkowice0:51
35JPNTakeaki Amezawa (JPN)0:53
36BELBenjamin Declercq (BEL)Efc - Etixx1:01
37POLMichal Paluta (POL)CCC - Sprandi - Polkowice1:02
38NEDJan Maas (NED)Rabobank Development1:06
39SWIPatrick Müller (SWI)BMC Development1:06
40POLPiotr Konwa (POL)1:06
41KAZYuriy Chsherbinin (KAZ)Astana City1:09
42NORØivind Lukkedal (NOR)Coop - øster Hus1:17
43BELPiet Allegaert (BEL)Efc - Etixx1:20
44GERJan Tschernoster (GER)Radnet - Rose1:31
45CHIJosé Luis Rodríguez Aguilar (CHI)1:38
46SWIAlexandre Ballet (SWI)CC Etupes Le Doubs1:48
47NORNjål Kleiven (NOR)Ringeriks - Kraft2:28
48BELNathan Van Hooydonck (BEL)BMC Development2:46
49CZETomas Kalojiros (CZE)AC Sparta Praha2:46
50ITAUmberto Orsini (ITA)2:46
51GERLennard Kämna (GER)Stölting Service Group3:01
52SPAEnric Mas Nicolau (SPA)Klein Constantia3:01
53NORKristian Aasvold (NOR)Sparebanken Sør3:14
54ITANicola Bagioli (ITA)Zalf - Euromobil - Desiree - Fior3:42
55UKRMark Padun (UKR)3:42
56NEDLennard Hofstede (NED)Rabobank Development4:25
57GBRGabriel Cullaigh (GBR)4:25
58KAZGrigoriy Shtein (KAZ)Astana City6:19
59NEDBob Olieslager (NED)Rabobank Development6:33
60GERPatrick Haller (GER)Radnet - Rose6:33
61RUSAydar Zakarin (RUS)Gazprom - Rusvelo6:41
62JPNTakuma Akita (JPN)Shimano6:41
63GERAndrej Petrovski (GER)6:41
64SPAJokin Etxabe Leturia (SPA)6:41
65FRAAurélien Paret-Peintre (FRA)Chambéry Cyclisme Formation6:41
66USAJustin Oien (USA)Axeon - Hagens Berman6:41
67BIHAntonio Barac (BIH)6:41
68DENMarius Therkildsen (DEN)Giant - Scatto U236:41
69DENWilsly Jonas Gregaard (DEN)6:41
70CZEAdam Sekanina (CZE)6:41
71SPASergio Samitier Samitier (SPA)6:41
72AUTBenjamin Brkic (AUT)Tirol6:41
73SPAIvan Garcia Cortina (SPA)Klein Constantia6:41
74GERSven Reutter (GER)Stölting Service Group6:41
75NEDStef Krul (NED)Metec - TKH6:41
76CZEDominik Neumann (CZE)6:41
77UKRRinat Udod (UKR)ISD - Jorbi6:41
78NOROle Forfang (NOR)Joker Byggtorget6:41
79SWIMatthias Reutimann (SWI)6:41
80NEDAdriaan Janssen (NED)Cycling Team Jo Piels6:58
81SLOZiga Rucigaj (SLO)Radenska Ljubljana7:12
82USASean Bennett (USA)AN Post - Chainreaction10:33
83DENCasper Pedersen (DEN)Riwal Platform11:05
84UKRTaras Shevchuk (UKR)11:22
85SWIManuel Rudaz (SWI)11:32
86SLOTilen Finkst (SLO)Radenska Ljubljana11:32
87GBROliver Wood (GBR)11:32
88FRALéo Vincent (FRA)CC Etupes Le Doubs11:40
89JPNMasahiro Ishigami (JPN)12:00
90NORTrond Trondsen (NOR)Sparebanken Sør12:05
91POLMateusz Grabis (POL)18:14
92RUSAlexandr Kulikovskiy (RUS)19:39
93CZERadovan Dolezal (CZE)19:50
94CZERoman Lehky (CZE)Klein Constantia19:50
95FRANans Peters (FRA)Chambéry Cyclisme Formation21:48
96FRABenoît Cosnefroy (FRA)Chambéry Cyclisme Formation21:48
97FRAAxel Journiaux (FRA)Vendée U21:50
98GERChristian Koch (GER)LKT Team Brandenburg27:40
99KAZMaxim Satlikov (KAZ)Astana City28:15
100KAZSergey Luchshenko (KAZ)Astana City28:15
101LUXJan 'Drago' Petelin (LUX)Differdange - Lösch28:50
102USAJonathan Brown (USA)33:06
DNFUSADiego Binatena (USA)-
DNFSCGDusan Rajovic (SCG)-
DNFRUSIlar Arslanov (RUS)Gazprom - Rusvelo-
DNFPOLPatryk Zlotowicz (POL)-
DNFJPNKeisuke Nakamura (JPN)-
DNFGBRMark Stewart (GBR)-
DNFDENMaximillian Hoffmann (DEN)Coloquick - Cult-
DNFDENAndreas Stokbro Nielsen (DEN)Riwal Platform-
DNFAUTDaniel Auer (AUT)Felbermayr - Simplon Wels-
DNFCZENicolas Pietrula (CZE)ASC Dukla Praha-
DNFCZEAdam Toupalík (CZE)Bkcp - Corendon-
DNFCZEJan Kovar (CZE)Whirlpool - Author-
DNFCZEPavel Camrda (CZE)Whirlpool - Author-
DNFCZEMichael Kukrle (CZE)Whirlpool - Author-
DNSLUXSandro Dostert (LUX)-
DNSSLOIzidor Penko (SLO)Radenska Ljubljana-

General

Points

Mountain

Teams

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved