All sports Site

Menu
Football - Soccer - UEFA Europa League - 2020/2021 - Home

Football - Soccer - UEFA Europa League - 2020/2021 - Home

Choice of a season :

 

Home

UEFA Europa League 2020/2021 - Home

Preliminary Round (18/08/2020 - 21/08/2020)

18 August 2020
27h00UE Engordany (AND)UE Engordany1 - 3FK Zeta GolubovciFK Zeta Golubovci (MNE)
20 August 2020
24h30St Joseph's FC (GIL)St Joseph's FC1 - 2B36 TórshavnB36 Tórshavn (FAR)
26h00NSÍ Runavík (FAR)NSÍ Runavík5 - 1Barry Town United FCBarry Town United FC (GAL)
26h30FC Santa Coloma (AND)FC Santa Coloma0 - 0 (3 pen 4)FK Iskra DanilovgradFK Iskra Danilovgrad (MNE)
27h00Glentoran FC (IRN)Glentoran FC1 - 0HB TorshavnHB Torshavn (FAR)
27h30Coleraine (IRN)Coleraine1 - 0SP La FioritaSP La Fiorita (RSM)
21 August 2020
27h00S.P. Tre Penne (RSM)S.P. Tre Penne1 - 3KF GjilaniKF Gjilani (KOS)
22 August 2020
25h00Lincoln Red Imps FC (GIL)Lincoln Red Imps FC3 - 0 (forfeit)FC PrishtinaFC Prishtina (KOS)

Detail of the results


First Qualifying Round (25/08/2020 - 27/08/2020)

25 August 2020
25h00FK Trakai - FK Riteriai (LTU)FK Trakai - FK Riteriai3 - 2 otDerry CityDerry City (IRN)
26 August 2020
25h30FC Progrès Niederkorn (LUX)FC Progrès Niederkorn3 - 0FK Zeta GolubovciFK Zeta Golubovci (MNE)
27 August 2020
23h00FC Ordabasy Shymkent (KAZ)FC Ordabasy Shymkent1 - 2FC BotosaniFC Botosani (ROM)
23h00FK Ventspils (LAT)FK Ventspils2 - 1FC Dinamo-Auto TiraspolFC Dinamo-Auto Tiraspol (MDA)
23h00FC Kairat Almaty (KAZ)FC Kairat Almaty4 - 1FC NoahFC Noah (ARM)
23h30Borac Banja Luka (BIH)Borac Banja Luka1 - 0FK Sutjeska NiksicFK Sutjeska Niksic (MNE)
23h30KS Teuta (ALB)KS Teuta2 - 0Beitar JerusalemBeitar Jerusalem (ISR)
24h00Dinamo Minsk (BLR)Dinamo Minsk0 - 2Piast GliwicePiast Gliwice (POL)
24h30Lincoln Red Imps FC (GIL)Lincoln Red Imps FC2 - 0UT PétangeUT Pétange (LUX)
25h00Sumgayit FK (AZE)Sumgayit FK0 - 2FK ShkëndijaFK Shkëndija (MKD)
25h00FC Alashkert (ARM)FC Alashkert0 - 1FK Renova DzepcisteFK Renova Dzepciste (MKD)
25h00Neftchi Baku (AZE)Neftchi Baku2 - 1FK ShkupiFK Shkupi (MKD)
25h00Apollon Limassol (CYP)Apollon Limassol5 - 1FC Saburtalo TbilisiFC Saburtalo Tbilisi (GEO)
25h00FK Bodø/Glimt (NOR)FK Bodø/Glimt6 - 1FK Kauno ZalgirisFK Kauno Zalgiris (LTU)
25h30MOL Vidi FC (HUN)MOL Vidi FC1 - 1 (4 pen 2)Bohemians DublinBohemians Dublin (IRL)
25h30Olimpia Ljubljana (SLO)Olimpia Ljubljana2 - 1 otVikingur ReykjavikVikingur Reykjavik (ISL)
26h00KF Gjilani (KOS)KF Gjilani0 - 2 otApoel FC NicosiaApoel FC Nicosia (CYP)
26h00Keshla FK (AZE)Keshla FK0 - 0 (4 pen 5)KF LaçiKF Laçi (ALB)
26h00FC Vaduz (LIE)FC Vaduz0 - 2Hibernians F.C.Hibernians F.C. (MLT)
26h00Malmö FF (SWE)Malmö FF2 - 0Cracovia KrakówCracovia Kraków (POL)
26h00Zalgiris Vilnius (LTU)Zalgiris Vilnius2 - 0Paide LinnameeskondPaide Linnameeskond (EST)
26h00CSKA Sofia (BUL)CSKA Sofia2 - 1Sirens FCSirens FC (MLT)
26h00FC Lokomotiv Tbilissi (GEO)FC Lokomotiv Tbilissi2 - 1CS Universitatea CraiovaCS Universitatea Craiova (ROM)
26h00Hammarby IF (SWE)Hammarby IF3 - 0Puskás AcademyPuskás Academy (HUN)
26h00BK Rosenborg Trondheim (NOR)BK Rosenborg Trondheim4 - 2Breidablik UBKBreidablik UBK (ISL)
26h00Aarhus GF (DEN)Aarhus GF5 - 2FC Honka EspooFC Honka Espoo (FIN)
26h15FH Hafnarfjördur (ISL)FH Hafnarfjördur0 - 2DAC Dunajska StredaDAC Dunajska Streda (SVK)
26h30Shakhtyor Soligorsk (BLR)Shakhtyor Soligorsk0 - 0 (1 pen 4)FC Sfântul Gheorghe SuruceniFC Sfântul Gheorghe Suruceni (MDA)
26h30The New Saints FC (GAL)The New Saints FC3 - 1 otMSK ZilinaMSK Zilina (SVK)
26h45Hapoel Be'er Shevah (ISR)Hapoel Be'er Shevah3 - 0FC Dinamo BatumiFC Dinamo Batumi (GEO)
27h00Valletta FC (MLT)Valletta FC0 - 1Bala Town F.C.Bala Town F.C. (GAL)
27h00FC Petrocub Sarata-Galbena (MDA)FC Petrocub Sarata-Galbena0 - 2TSC Backa TopolaTSC Backa Topola (SCG)
27h00FK Iskra Danilovgrad (MNE)FK Iskra Danilovgrad0 - 1Lokomotiv PlovdivLokomotiv Plovdiv (BUL)
27h00FK Kukësi (ALB)FK Kukësi2 - 1Slavia SofiaSlavia Sofia (BUL)
27h00HSK Zrinjski Mostar (BIH)HSK Zrinjski Mostar3 - 0Differdange F.C. 03Differdange F.C. 03 (LUX)
27h00B36 Tórshavn (FAR)B36 Tórshavn4 - 3 otFC Levadia TallinnFC Levadia Tallinn (EST)
27h15Servette Geneva (SWI)Servette Geneva3 - 0RuzomberokRuzomberok (SVK)
27h30Steaua Bucuresti (ROM)Steaua Bucuresti3 - 0Shirak FC GyumriShirak FC Gyumri (ARM)
27h45NK Maribor (SLO)NK Maribor1 - 1 (4 pen 5)ColeraineColeraine (IRN)
27h45Motherwell (SCO)Motherwell5 - 1Glentoran FCGlentoran FC (IRN)
27h45Aberdeen (SCO)Aberdeen6 - 0NSÍ RunavíkNSÍ Runavík (FAR)
28h00FK Partizan Belgrad (SCG)FK Partizan Belgrad1 - 0FK Rigas Futbola SkolaFK Rigas Futbola Skola (LAT)
28h00Budapest Honvéd FC (HUN)Budapest Honvéd FC2 - 1 otFC Inter TurkuFC Inter Turku (FIN)
28h00Shamrock Rovers (IRL)Shamrock Rovers2 - 2 (12 pen 11)FC IlvesFC Ilves (FIN)
28h00Lech Poznan (POL)Lech Poznan3 - 0Valmiera FCValmiera FC (LAT)
9 September 2020
26h00Maccabi Haïfa (ISR)Maccabi Haïfa3 - 1FK Zeljeznicar SarajevoFK Zeljeznicar Sarajevo (BIH)
10 September 2020
26h30Nõmme Kalju FC (EST)Nõmme Kalju FC0 - 4NS MuraNS Mura (SLO)

Detail of the results


Second Qualifying Round (16/09/2020 - 17/09/2020)

16 September 2020
25h30FC Progrès Niederkorn (LUX)FC Progrès Niederkorn0 - 5Willem IIWillem II (NED)
26h00Hammarby IF (SWE)Hammarby IF0 - 3Lech PoznanLech Poznan (POL)
27h00B36 Tórshavn (FAR)B36 Tórshavn2 - 2 (5 pen 4)The New Saints FCThe New Saints FC (GAL)
17 September 2020
21h00FC Kaisar (KAZ)FC Kaisar1 - 4Apoel FC NicosiaApoel FC Nicosia (CYP)
21h15FK Ventspils (LAT)FK Ventspils1 - 5BK Rosenborg TrondheimBK Rosenborg Trondheim (NOR)
22h30FK Renova Dzepciste (MKD)FK Renova Dzepciste0 - 1Hajduk SplitHajduk Split (CRO)
23h00FC Astana (KAZ)FC Astana0 - 1Buducnost PodgoricaBuducnost Podgorica (MNE)
23h00KS Teuta (ALB)KS Teuta0 - 4Granada CFGranada CF (SPA)
23h00FC Ararat-Armenia (ARM)FC Ararat-Armenia4 - 3 otCS Fola EschCS Fola Esch (LUX)
24h00Lincoln Red Imps FC (GIL)Lincoln Red Imps FC0 - 5Glasgow RangersGlasgow Rangers (SCO)
24h30KuPS Kuopio (FIN)KuPS Kuopio1 - 1 (4 pen 3)Slovan BratislavaSlovan Bratislava (SVK)
24h45FC Botosani (ROM)FC Botosani0 - 1FK ShkëndijaFK Shkëndija (MKD)
25h00FK Trakai - FK Riteriai (LTU)FK Trakai - FK Riteriai1 - 5Slovan LiberecSlovan Liberec (CZE)
25h00IFK Göteborg (SWE)IFK Göteborg1 - 2FC CopenhagenFC Copenhagen (DEN)
25h00Lokomotiv Plovdiv (BUL)Lokomotiv Plovdiv1 - 2Tottenham Hotspur FCTottenham Hotspur FC (ENG)
25h00Neftchi Baku (AZE)Neftchi Baku1 - 3GalatasarayGalatasaray (TUR)
25h00FK Bodø/Glimt (NOR)FK Bodø/Glimt3 - 1Zalgiris VilniusZalgiris Vilnius (LTU)
25h30FC Flora Tallinn (EST)FC Flora Tallinn2 - 1KR ReykjavikKR Reykjavik (ISL)
25h30Olimpia Ljubljana (SLO)Olimpia Ljubljana2 - 3 otHSK Zrinjski MostarHSK Zrinjski Mostar (BIH)
26h00OFI Crete (GRE)OFI Crete0 - 1Apollon LimassolApollon Limassol (CYP)
26h00Connah's Quay Nomads FC (GAL)Connah's Quay Nomads FC0 - 1Dinamo TbilisiDinamo Tbilisi (GEO)
26h00FC Sfântul Gheorghe Suruceni (MDA)FC Sfântul Gheorghe Suruceni0 - 1 otFK Partizan BelgradFK Partizan Belgrad (SCG)
26h00Hibernians F.C. (MLT)Hibernians F.C.0 - 1MOL Vidi FCMOL Vidi FC (HUN)
26h00CSKA Sofia (BUL)CSKA Sofia1 - 0FC BATE BorisovFC BATE Borisov (BLR)
26h00KF Laçi (ALB)KF Laçi1 - 2Hapoel Be'er ShevahHapoel Be'er Shevah (ISR)
26h00Djurgårdens IF (SWE)Djurgårdens IF2 - 1Europa FCEuropa FC (GIL)
26h00FC Lokomotiv Tbilissi (GEO)FC Lokomotiv Tbilissi2 - 1Dinamo MoscowDinamo Moscow (RUS)
26h00Maccabi Haïfa (ISR)Maccabi Haïfa2 - 1FC Kairat AlmatyFC Kairat Almaty (KAZ)
26h30Inter Club d'Escaldes (AND)Inter Club d'Escaldes0 - 1Dundalk FCDundalk FC (IRL)
27h00Shamrock Rovers (IRL)Shamrock Rovers0 - 2AC MilanAC Milan (ITA)
27h00FK Sileks Kratovo (MKD)FK Sileks Kratovo0 - 2KF DritaKF Drita (KOS)
27h00FK Kukësi (ALB)FK Kukësi0 - 4VfL WolfsburgVfL Wolfsburg (GER)
27h00Borac Banja Luka (BIH)Borac Banja Luka0 - 2Rio AveRio Ave (POR)
27h00Aris Thessaloniki (GRE)Aris Thessaloniki1 - 2FC Kolos KovalivkaFC Kolos Kovalivka (UKR)
27h00Standard Liège (BEL)Standard Liège2 - 0Bala Town F.C.Bala Town F.C. (GAL)
27h00Piast Gliwice (POL)Piast Gliwice3 - 2TSV HartbergTSV Hartberg (AUT)
27h15NS Mura (SLO)NS Mura3 - 0Aarhus GFAarhus GF (DEN)
27h30Viking FK (NOR)Viking FK0 - 2AberdeenAberdeen (SCO)
27h30Coleraine (IRN)Coleraine2 - 2 (0 pen 3)MotherwellMotherwell (SCO)
27h45Linfield FC (IRN)Linfield FC0 - 1FC FlorianaFC Floriana (MLT)
27h45Servette Geneva (SWI)Servette Geneva0 - 1Stade de ReimsStade de Reims (FRA)
27h45NK Osijek (CRO)NK Osijek1 - 2FC BaselFC Basel (SWI)
27h45DAC Dunajska Streda (SVK)DAC Dunajska Streda5 - 3 otFK JablonecFK Jablonec (CZE)
28h00TSC Backa Topola (SCG)TSC Backa Topola6 - 6 (4 pen 5)Steaua BucurestiSteaua Bucuresti (ROM)
28h05Budapest Honvéd FC (HUN)Budapest Honvéd FC0 - 2Malmö FFMalmö FF (SWE)
18 September 2020
16h00Riga FC (LAT)Riga FC1 - 0Tre FioriTre Fiori (RSM)

Detail of the results


Third Qualifying Round (24/09/2020)

24 September 2020
25h00AC Milan (ITA)AC Milan - FK Bodø/GlimtFK Bodø/Glimt (NOR)
25h00Malmö FF (SWE)Malmö FF - NK Lokomotiva ZagrebNK Lokomotiva Zagreb (CRO)
25h00MOL Vidi FC (HUN)MOL Vidi FC - Stade de ReimsStade de Reims (FRA)
25h00NS Mura (SLO)NS Mura - PSV EindhovenPSV Eindhoven (NED)
25h00Riga FC (LAT)Riga FC - Celtic GlasgowCeltic Glasgow (SCO)
25h00BK Rosenborg Trondheim (NOR)BK Rosenborg Trondheim - AlanyasporAlanyaspor (TUR)
25h00FK Shkëndija (MKD)FK Shkëndija - Tottenham Hotspur FCTottenham Hotspur FC (ENG)
25h00Standard Liège (BEL)Standard Liège - Vojvodina Novi-SadVojvodina Novi-Sad (SCG)
25h00Viktoria Plzen (CZE)Viktoria Plzen - SonderjyskESonderjyskE (DEN)
25h00VfL Wolfsburg (GER)VfL Wolfsburg - FC Desna ChernihivFC Desna Chernihiv (UKR)
25h00Willem II (NED)Willem II - Glasgow RangersGlasgow Rangers (SCO)
25h00KuPS Kuopio (FIN)KuPS Kuopio - FK Suduva MarijampoleFK Suduva Marijampole (LTU)
25h00Hapoel Be'er Shevah (ISR)Hapoel Be'er Shevah - MotherwellMotherwell (SCO)
25h00Granada CF (SPA)Granada CF - FC Lokomotiv TbilissiFC Lokomotiv Tbilissi (GEO)
25h00Apollon Limassol (CYP)Apollon Limassol - Lech PoznanLech Poznan (POL)
25h00CSKA Sofia (BUL)CSKA Sofia - B36 TórshavnB36 Tórshavn (FAR)
25h00Djurgårdens IF (SWE)Djurgårdens IF - CFR 1907 ClujCFR 1907 Cluj (ROM)
25h00FC Ararat-Armenia (ARM)FC Ararat-Armenia - NK MIK CM CeljeNK MIK CM Celje (SLO)
25h00FC Basel (SWI)FC Basel - Anorthosis FamagustaAnorthosis Famagusta (CYP)
25h00FC Copenhagen (DEN)FC Copenhagen - Piast GliwicePiast Gliwice (POL)
25h00Steaua Bucuresti (ROM)Steaua Bucuresti - Slovan LiberecSlovan Liberec (CZE)
25h00FC Floriana (MLT)FC Floriana - FC Flora TallinnFC Flora Tallinn (EST)
25h00Galatasaray (TUR)Galatasaray - Hajduk SplitHajduk Split (CRO)
25h00Apoel FC Nicosia (CYP)Apoel FC Nicosia - HSK Zrinjski MostarHSK Zrinjski Mostar (BIH)
25h30FC Rostov (RUS)FC Rostov - Maccabi HaïfaMaccabi Haïfa (ISR)
26h00Besiktas Istanbul (TUR)Besiktas Istanbul - Rio AveRio Ave (POR)
26h00Sporting Charleroi (BEL)Sporting Charleroi - FK Partizan BelgradFK Partizan Belgrad (SCG)
27h00FC Sarajevo (BIH)FC Sarajevo - Buducnost PodgoricaBuducnost Podgorica (MNE)
27h00KI Klaksvik (FAR)KI Klaksvik - Dinamo TbilisiDinamo Tbilisi (GEO)
27h00FC Sheriff Tiraspol (MDA)FC Sheriff Tiraspol - Dundalk FCDundalk FC (IRL)
27h30Legia Warsaw (POL)Legia Warsaw - FK Drita BogovinjeFK Drita Bogovinje (MKD)
27h30LASK Linz (AUT)LASK Linz - DAC Dunajska StredaDAC Dunajska Streda (SVK)
27h30FC Saint-Gallen (SWI)FC Saint-Gallen - AEK AthensAEK Athens (GRE)
27h45HNK Rijeka (CRO)HNK Rijeka - FC Kolos KovalivkaFC Kolos Kovalivka (UKR)
28h00Sporting Lisbon (POR)Sporting Lisbon - AberdeenAberdeen (SCO)

Detail of the results


Play-Off (22/08/2020 - 29/08/2020)



Group A (19/09/2020 - 12/12/2020)



Group B (19/09/2020 - 12/12/2020)



Group C (19/09/2020 - 12/12/2020)



Group D (19/09/2020 - 12/12/2020)



Group E (19/09/2020 - 12/12/2020)



Group F (19/09/2020 - 12/12/2020)



Group G (19/09/2020 - 12/12/2020)



Group H (19/09/2020 - 12/12/2020)



Group I (19/09/2020 - 12/12/2020)



Group J (19/09/2020 - 12/12/2020)



Group K (19/09/2020 - 12/12/2020)



Group L (19/09/2020 - 12/12/2020)



Final Round (20/02/2021 - 06/08/2021)



Round of 32

Round of 16

Quarter-Finals

Semi-Finals

Final

Detailed results

Teams

Help

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved