All sports Site

Menu
Ice Hockey - Belarusian Cup - 2020/2021 - Home

Ice Hockey - Belarusian Cup - 2020/2021 - Home

Choice of a season :

Belarus
  • Belarus U-18
  • HC Baranovichi
  • HC Dinamo Minsk
  • HC Dinamo Molodechno
  • HC Gomel
  • HC Khimvolokno Mogilev
  • HK Brest
  • HK Lida
  • HK Vitebsk
  • Junost Minsk
  • Khimik-SKA Novopolotsk
  • Lokomotiv Orsha
  • Metalurg Zhlobin
  • Neman Grodno
  • Shakhtar Soligorsk
  • Yastreby Pinsk

Home

Belarusian Cup 2020/2021 - Home

BelarusBelarus

WinnerHC Dinamo Minsk : HC Dinamo Minsk

Group A (Belarus - 06/08/2020 - 22/08/2020)

TeamPtsMPWWOLLOGFGAdiff
1Khimik-SKA Novopolotsk14641106022+38
2HC Gomel13640113252-20
3Shakhtar Soligorsk12640204052-12
4HK Vitebsk9621215432+22
5Metalurg Zhlobin8621303016+14
6HK Brest662040914-5
7HC Baranovichi160051340-37
6 August 2020
23h45Shakhtar SoligorskShakhtar Soligorsk16 - 45
(1-0, 0-1, 1-2)
Khimik-SKA NovopolotskKhimik-SKA Novopolotsk
23h45Metalurg ZhlobinMetalurg Zhlobin16 - 0
(1-1, 2-1, 0-1, 1-0)
HC BaranovichiHC Baranovichi
25h00HC GomelHC Gomel16 - 45
(3-0, 0-0, 1-0)
HK VitebskHK Vitebsk
8 August 2020
23h00HC BaranovichiHC Baranovichi0 - 6
(0-3, 0-2, 0-1)
HC GomelHC Gomel
23h00HK BrestHK Brest1 - 3
(1-1, 0-1, 0-1)
Metalurg ZhlobinMetalurg Zhlobin
23h00HK VitebskHK Vitebsk1 - 7
(1-1, 0-3, 0-3)
Shakhtar SoligorskShakhtar Soligorsk
18 August 2020
25h00HC BaranovichiHC Baranovichi1 - 2 ot
(0-1, 0-0, 1-0, 0-1)
HK VitebskHK Vitebsk
25h00Khimik-SKA NovopolotskKhimik-SKA Novopolotsk2 - 3
(0-0, 1-3, 1-0)
HK BrestHK Brest
25h00HC GomelHC Gomel5 - 4
(1-0, 1-2, 3-2)
Metalurg ZhlobinMetalurg Zhlobin
20 August 2020
24h00Metalurg ZhlobinMetalurg Zhlobin4 - 6
(2-2, 1-2, 1-2)
Shakhtar SoligorskShakhtar Soligorsk
25h00Khimik-SKA NovopolotskKhimik-SKA Novopolotsk3 - 2 ot
(1-1, 0-1, 1-0, 0-0)
HC GomelHC Gomel
25h00HK VitebskHK Vitebsk4 - 2
(1-0, 2-2, 1-0)
HK BrestHK Brest
22 August 2020
19h45Shakhtar SoligorskShakhtar Soligorsk0 - 2
(0-0, 0-1, 0-1)
HC GomelHC Gomel
23h00Metalurg ZhlobinMetalurg Zhlobin0 - 2
(0-2, 0-0, 0-0)
Khimik-SKA NovopolotskKhimik-SKA Novopolotsk
23h00HK BrestHK Brest3 - 1
(2-0, 1-1, 0-0)
HC BaranovichiHC Baranovichi
24 August 2020
25h00HC GomelHC Gomel1 - 0
(0-0, 1-0, 0-0)
HK BrestHK Brest
25h00Khimik-SKA NovopolotskKhimik-SKA Novopolotsk3 - 0
(1-0, 1-0, 1-0)
HK VitebskHK Vitebsk
25h00Shakhtar SoligorskShakhtar Soligorsk8 - 0
(4-0, 2-0, 2-0)
HC BaranovichiHC Baranovichi
26 August 2020
25h00HK BrestHK Brest0 - 3
(0-1, 0-2, 0-0)
Shakhtar SoligorskShakhtar Soligorsk
25h00HC BaranovichiHC Baranovichi1 - 5
(0-1, 0-4, 1-0)
Khimik-SKA NovopolotskKhimik-SKA Novopolotsk
25h00HK VitebskHK Vitebsk2 - 3 ot
(0-0, 2-1, 0-1, 0-1)
Metalurg ZhlobinMetalurg Zhlobin

Detail of the results


Group B (Belarus - 06/08/2020 - 22/08/2020)

TeamPtsMPWWOLLOGFGAdiff
1HC Dinamo Molodechno17651002412+12
2Neman Grodno13640112610+16
3Lokomotiv Orsha11631201913+6
4Belarus U-186620401817+1
5HC Khimvolokno Mogilev6620401525-10
6HK Lida6620401124-13
7Yastreby Pinsk4610411224-12
6 August 2020
25h00Lokomotiv OrshaLokomotiv Orsha1 - 3
(1-0, 0-3, 0-0)
Yastreby PinskYastreby Pinsk
25h00HC Dinamo MolodechnoHC Dinamo Molodechno2 - 0
(0-0, 1-0, 1-0)
Belarus U-18Belarus U-18
25h00HC Khimvolokno MogilevHC Khimvolokno Mogilev5 - 3
(0-2, 1-0, 4-1)
HK LidaHK Lida
8 August 2020
23h00Belarus U-18Belarus U-181 - 4
(0-1, 1-3, 0-0)
Neman GrodnoNeman Grodno
23h00HK LidaHK Lida1 - 4
(0-2, 0-1, 1-1)
HC Dinamo MolodechnoHC Dinamo Molodechno
23h00Yastreby PinskYastreby Pinsk1 - 3
(0-1, 0-0, 1-2)
HC Khimvolokno MogilevHC Khimvolokno Mogilev
18 August 2020
25h00HC Khimvolokno MogilevHC Khimvolokno Mogilev1 - 3
(0-0, 1-2, 0-1)
Lokomotiv OrshaLokomotiv Orsha
25h00Yastreby PinskYastreby Pinsk2 - 3
(1-0, 0-2, 1-1)
HK LidaHK Lida
25h00Neman GrodnoNeman Grodno2 - 3
(1-0, 1-3, 0-0)
HC Dinamo MolodechnoHC Dinamo Molodechno
20 August 2020
25h00Neman GrodnoNeman Grodno4 - 5 ot
(2-1, 1-0, 1-3, 0-0)
Lokomotiv OrshaLokomotiv Orsha
25h00HK LidaHK Lida4 - 1
(2-1, 2-0, 0-0)
Belarus U-18Belarus U-18
25h00HC Dinamo MolodechnoHC Dinamo Molodechno5 - 3
(0-1, 2-1, 3-1)
HC Khimvolokno MogilevHC Khimvolokno Mogilev
22 August 2020
23h00HK LidaHK Lida0 - 5
(0-3, 0-2, 0-0)
Lokomotiv OrshaLokomotiv Orsha
23h00HC Khimvolokno MogilevHC Khimvolokno Mogilev0 - 5
(0-1, 0-1, 0-3)
Neman GrodnoNeman Grodno
23h00Belarus U-18Belarus U-187 - 0
(1-0, 3-0, 3-0)
Yastreby PinskYastreby Pinsk
24 August 2020
25h00Lokomotiv OrshaLokomotiv Orsha4 - 1
(2-0, 1-0, 1-1)
Belarus U-18Belarus U-18
25h00HC Dinamo MolodechnoHC Dinamo Molodechno6 - 5 ot
(1-2, 2-0, 2-3, 0-0)
Yastreby PinskYastreby Pinsk
25h00Neman GrodnoNeman Grodno7 - 0
(3-0, 3-0, 1-0)
HK LidaHK Lida
26 August 2020
25h00Lokomotiv OrshaLokomotiv Orsha1 - 4
(1-0, 0-4, 0-0)
HC Dinamo MolodechnoHC Dinamo Molodechno
25h00Yastreby PinskYastreby Pinsk1 - 4
(0-1, 0-3, 1-0)
Neman GrodnoNeman Grodno
25h00Belarus U-18Belarus U-188 - 3
(4-0, 2-1, 2-2)
HC Khimvolokno MogilevHC Khimvolokno Mogilev

Detail of the results


Final Round (Belarus - 29/08/2020 - 30/08/2020)


Semi-Finals
29 August 2020
19h00HC GomelHC Gomel0 - 4
(0-1, 0-0, 0-3)
HC Dinamo MinskHC Dinamo Minsk
23h00HC Dinamo MolodechnoHC Dinamo Molodechno2 - 3 ot
(2-0, 0-1, 0-1, 0-0)
Junost MinskJunost Minsk

Third Place Match
30 August 2020
19h00HC GomelHC Gomel1 - 5
(1-2, 0-1, 0-2)
HC Dinamo MolodechnoHC Dinamo Molodechno

Final
30 August 2020
23h00HC Dinamo MinskHC Dinamo Minsk3 - 0
(2-0, 1-0, 0-0)
Junost MinskJunost Minsk

Detail of the results


Results

Draw

Teams

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved