All sports Site

Menu
Tennis - Cologne Indoors - 2020 - Detailed results

Tennis - Cologne Indoors - 2020 - Detailed results

Choice of a season :

Germany

Full results

Cologne Indoors 2020

GermanyGermany - Köln - 12 October 2020 - 18 October 2020 - Indoor


Final

18th Oct - 14h05Alexander Zverevdef.Félix Auger-Aliassime6-3 6-3


Semi-Finals

17th Oct - 14h10Alexander Zverevdef.Alejandro Davidovich Fokina7-5 7-6
17th Oct - 16h25Félix Auger-Aliassimedef.Roberto Bautista Agut6-3 1-6 6-3


Quarter-Finals

16th Oct - 14h05Alexander Zverevdef.Lloyd Harris6-4 3-6 6-0
16th Oct - 16h10Alejandro Davidovich Fokinadef.Dennis Novak6-3 2-6 6-3
16th Oct - 18h25Félix Auger-Aliassimedef.Radu Albot6-3 6-0
16th Oct - 20h00Roberto Bautista Agutdef.Hubert Hurkacz7-6 5-7 6-0


Round of 16

15th Oct - 14h05Alexander Zverevdef.Fernando Verdasco6-4 6-1
14th Oct - 20h10Lloyd Harrisdef.Steve Johnson7-6 7-6
14th Oct - 16h55Dennis Novakdef.Benoît Paire6-3 6-4
15th Oct - 15h30Alejandro Davidovich Fokinadef.Marin Cilic3-6 7-6 6-2
14th Oct - 14h05Radu Albotdef.Oscar Otte6-4 5-7 7-5
15th Oct - 18h15Félix Auger-Aliassimedef.Henri Laaksonen6-4 6-1
14th Oct - 18h30Hubert Hurkaczdef.Mischa Zverev6-4 6-3
15th Oct - 19h50Roberto Bautista Agutdef.Gilles Simon6-4 7-6


Round of 32

Alexander Zverev Bye
13th Oct - 21h45Fernando Verdascodef.Andrew Murray6-4 6-4
13th Oct - 20h00Lloyd Harrisdef.Kyle Edmund7-5 7-6
12th Oct - 18h30Steve Johnsondef.Filip Krajinovic3-6 6-4 6-4
Benoît Paire Bye
12th Oct - 19h30Dennis Novakdef.Jordan Thompson6-3 6-3
13th Oct - 15h40Alejandro Davidovich Fokinadef.Emil Ruusuvuori7-5 6-4
13th Oct - 15h30Marin Cilicdef.Marcos Giron6-2 4-6 6-3
12th Oct - 14h05Oscar Ottedef.Jan-Lennard Struff6-4 6-3
12th Oct - 16h10Radu Albotdef.Pierre-Hugues Herbert6-2 4-6 6-4
13th Oct - 14h10Henri Laaksonendef.Daniel Altmaier3-6 6-3 7-6
Félix Auger-Aliassime Bye
12th Oct - 17h35Hubert Hurkaczdef.Marc Polmans6-2 7-5
12th Oct - 15h45Mischa Zverevdef.John Millman6-1 6-4
13th Oct - 14h10Gilles Simondef.Marton Fucsovics6-0 6-3
Roberto Bautista Agut Bye


Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

11th Oct - 11h00Oscar Ottedef.Marc Polmans6-7 6-4 6-4
11th Oct - 13h50Lloyd Harrisdef.Marcos Giron2-6 6-4 6-2
11th Oct - 12h40Emil Ruusuvuoridef.Antoine Hoang6-1 6-3
11th Oct - 11h05Henri Laaksonendef.Daniel Masur7-5 6-2


Qualifications - First Round

10th Oct - 12h30Oscar Ottedef.Dominik Koepfer6-1 6-2
10th Oct - 11h05Marc Polmansdef.Ivo Karlovic6-1 6-4
10th Oct - 14h15Lloyd Harrisdef.Peter Gojowczyk2-6 6-1 6-3
10th Oct - 15h55Marcos Girondef.Rudolf Molleker6-4 6-3
10th Oct - 14h00Emil Ruusuvuoridef.Jason Jung7-6 6-3
10th Oct - 15h55Antoine Hoangdef.Grégoire Barrere7-5 6-4
10th Oct - 12h30Henri Laaksonendef.Yuichi Sugita6-1 6-4
10th Oct - 11h10Daniel Masurdef.Yasutaka Uchiyama6-2 6-1

Draw

Detailed results

Statistics

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved