All sports Site

Menu
Cycling - Coupe des Nations Ville de Saguenay - 2011 - Detailed results

Cycling - Coupe des Nations Ville de Saguenay - 2011 - Detailed results

Choice of a season :

Canada

Results 2011

Coupe des Nations Ville de Saguenay 2011

CanadaCanada - Saguenay - 2nd June 2011 - 5th June 2011


General classification - 5th June 2011


1DENChristopher Juul-Jensen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivning13:43:43
2KAZArman Kamyshev (KAZ)Kazakhstan National Team0:00:19
3KAZMiras Bederbekov (KAZ)Kazakhstan National Team0:00:20
4FRAWarren Barguil (FRA)France National Team0:00:22
5ITANicola Boem (ITA)0:00:23
6GERMarcel Meisen (GER)Eddy Merckx - Indeland0:00:25
7USANathan Brown (USA)Trek - Livestrong0:00:29
8FRAGuillaume Bonnet (FRA)Team Vulco - VC Vaulx En Velin0:00:30
9DENSebastian Lander (DEN)Concordia - Himmerland0:00:48
10ITASonny Colbrelli (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
11KAZVladislav Gorbunov (KAZ)Kazakhstan National Team0:01:03
12DENJesper Hansen (DEN)Energi Fyn0:01:04
13CANHugo Houle (CAN)Spidertech Powered by Planet Energy0:01:05
14SLOKlemen Stimulak (SLO)Radenska0:01:06
15LATAndzs Flaksis (LAT)Latvia National Team0:01:07
16IRIArvin Moazzemi Godarzi (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Team0:01:09
17LATArtis Pujats (LAT)Latvia National Teams.t.
18ETHTsgabu Gebremaryam Grmay (ETH)Mixed Teams.t.
19FRAArnaud Démare (FRA)CC Nogent-Sur-Oise0:01:12
20BLRYauheni Patenka (BLR)s.t.
21ERANatnael Teweldemedhin Berhane (ERA)Mixed Team0:01:15
22USATanner Putt (USA)Team Type 1- Developments.t.
23FRAEmilien Viennet (FRA)CC Etupes Le Doubs0:01:18
24DENAsbjørn Kragh Andersen (DEN)Trefor0:01:21
25FRARomain Guillemois (FRA)Vendee U - Pays De La Loires.t.
26ALGYoucef Reguigui (ALG)Groupement Sportif Petrolier Algerie0:01:32
27USAGavin Mannion (USA)Trek - Livestrong0:01:34
28FRAJimmy Turgis (FRA)CC Nogent-Sur-Oise0:01:38
29DENJimmi Sørensen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivning0:01:50
30LATJanis Dakteris (LAT)0:01:52
31GERYannick Mayer (GER)Nsp0:02:18
32GERSimon Nuber (GER)Thüringer Energie Team0:02:24
33KAZAlexey Lutsenko (KAZ)Kazakhstan National Team0:02:33
34UZBRoman Dronin (UZB)Mixed Teams.t.
35KAZDaniil Fominykh (KAZ)Kazakhstan National Team0:02:45
36USAEvan Huffman (USA)California Giant Cycling/california Giant Berry Farms/specializeds.t.
37RUSMaxim Razumov (RUS)0:04:28
38KAZIlya Davidenok (KAZ)Kazakhstan National Team0:04:33
39CANDavid Boily (CAN)Spidertech Powered by Planet Energy0:04:54
40CANAntoine Duchesne (CAN)Canada National Team0:04:57
41RUSMaxim Pokidov (RUS)0:04:59
42ITAMassimo Coledan (ITA)Italia National Team0:05:16
43RUSRoman Katyrin (RUS)0:05:18
44DENLasse Norman Hansen (DEN)Concordia - Himmerland0:05:25
45CANSimon Lambert-Lemay (CAN)Spidertech Powered by Planet Energy0:05:33
46CANStuart Wight (CAN)Atlantic Cycling Centre0:05:56
47USARyan Eastman (USA)Trek - Livestrong0:06:42
48SLORobert Jenko (SLO)Radenska0:07:16
49GERMario Vogt (GER)Heizomat0:08:11
50GERFabian Thiel (GER)Thüringer Energie Team0:08:12
51CANOwen Harrison (CAN)Team H&r Block0:08:42
52RUSAlexander Grigoriev (RUS)0:10:13
53RUSIgor Frolov (RUS)Itera - Katusha0:11:16
54SLOJani Music (SLO)0:11:21
55GUAAlder Torres Yuman (GUA)0:16:16
56GUAWalter Filadelfo Escobar López (GUA)0:16:27
57SLOAljaz Hocevar (SLO)Adria Mobil0:19:22
58SLOJure Bitenc (SLO)Sava0:19:31
59GERMax Walsleben (GER)0:19:54

Stage 1 - Saint Hubert - 140.7 km - 2nd June 2011Sprint


1FRAArnaud Démare (FRA)CC Nogent-Sur-Oise3:21:46
2ITASonny Colbrelli (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
3CANHugo Houle (CAN)Spidertech Powered by Planet Energys.t.
4LATArmands Becis (LAT)Latvia National Teams.t.
5BLRYauheni Patenka (BLR)s.t.
6DENSebastian Lander (DEN)Concordia - Himmerlands.t.
7GERMarcel Meisen (GER)Eddy Merckx - Indelands.t.
8FRAEmilien Viennet (FRA)CC Etupes Le Doubss.t.
9ITANicola Boem (ITA)s.t.
10GERYannick Mayer (GER)Nsps.t.
11SLORobert Jenko (SLO)Radenskas.t.
12ITAAndrea Dal Col (ITA)s.t.
13USAGavin Mannion (USA)Trek - Livestrongs.t.
14ETHTsgabu Gebremaryam Grmay (ETH)Mixed Teams.t.
15SLOKlemen Stimulak (SLO)Radenskas.t.
16IRIArvin Moazzemi Godarzi (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
17ERANatnael Teweldemedhin Berhane (ERA)Mixed Teams.t.
18LATArtis Pujats (LAT)Latvia National Teams.t.
19KAZIlya Davidenok (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
20FRAGuillaume Bonnet (FRA)Team Vulco - VC Vaulx En Velins.t.
21ALGYoucef Reguigui (ALG)Groupement Sportif Petrolier Algeries.t.
22DENAsbjørn Kragh Andersen (DEN)Trefors.t.
23RUSIgor Frolov (RUS)Itera - Katushas.t.
24UZBRoman Dronin (UZB)Mixed Teams.t.
25KAZAlexey Lutsenko (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.

Stage 2 - La Baie - 148.4 km - 3rd June 2011Escape


1DENLasse Norman Hansen (DEN)Concordia - Himmerland3:44:23
2FRAGuillaume Bonnet (FRA)Team Vulco - VC Vaulx En Velins.t.
3ITAGianluca Leonardi (ITA)s.t.
4DENChristopher Juul-Jensen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivning0:00:02
5DENSebastian Lander (DEN)Concordia - Himmerland0:00:30
6ITANicola Boem (ITA)s.t.
7FRAEmilien Viennet (FRA)CC Etupes Le Doubss.t.
8DENAsbjørn Kragh Andersen (DEN)Trefors.t.
9KAZArman Kamyshev (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
10SLOKlemen Stimulak (SLO)Radenskas.t.
11IRIArvin Moazzemi Godarzi (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
12CANHugo Houle (CAN)Spidertech Powered by Planet Energys.t.
13FRARomain Guillemois (FRA)Vendee U - Pays De La Loires.t.
14DENJimmi Sørensen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivnings.t.
15ERANatnael Teweldemedhin Berhane (ERA)Mixed Teams.t.
16LATArtis Pujats (LAT)Latvia National Teams.t.
17GERMarcel Meisen (GER)Eddy Merckx - Indelands.t.
18USATanner Putt (USA)Team Type 1- Developments.t.
19USANathan Brown (USA)Trek - Livestrongs.t.
20ETHTsgabu Gebremaryam Grmay (ETH)Mixed Teams.t.
21LATAndzs Flaksis (LAT)Latvia National Teams.t.
22FRAWarren Barguil (FRA)France National Teams.t.
23KAZMiras Bederbekov (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
24DENJesper Hansen (DEN)Energi Fyns.t.
25SLOPavel Gorenc (SLO)Adria Mobils.t.

Stage 3 - Kénogami - 141 km - 4th June 2011Escape


1KAZArman Kamyshev (KAZ)Kazakhstan National Team3:28:36
2ALGYoucef Reguigui (ALG)Groupement Sportif Petrolier Algeries.t.
3ITANicola Boem (ITA)s.t.
4GERMarcel Meisen (GER)Eddy Merckx - Indelands.t.
5ITASonny Colbrelli (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
6FRAWarren Barguil (FRA)France National Teams.t.
7CANDavid Boily (CAN)Spidertech Powered by Planet Energys.t.
8RUSMaxim Razumov (RUS)s.t.
9USANathan Brown (USA)Trek - Livestrongs.t.
10KAZMiras Bederbekov (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
11DENChristopher Juul-Jensen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivnings.t.
12KAZVladislav Gorbunov (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
13DENSebastian Lander (DEN)Concordia - Himmerland0:00:19
14BLRYauheni Patenka (BLR)s.t.
15GERYannick Mayer (GER)Nsp0:00:40
16CANHugo Houle (CAN)Spidertech Powered by Planet Energys.t.
17USAGavin Mannion (USA)Trek - Livestrongs.t.
18RUSMaxim Pokidov (RUS)s.t.
19IRIArvin Moazzemi Godarzi (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
20ERANatnael Teweldemedhin Berhane (ERA)Mixed Teams.t.
21RUSIgor Frolov (RUS)Itera - Katushas.t.
22FRAArnaud Démare (FRA)CC Nogent-Sur-Oises.t.
23LATArtis Pujats (LAT)Latvia National Teams.t.
24SLOKlemen Stimulak (SLO)Radenskas.t.
25FRAGuillaume Bonnet (FRA)Team Vulco - VC Vaulx En Velins.t.

Stage 4 - Chicoutimi - 128.4 km - 5th June 2011Sprint


1FRAArnaud Démare (FRA)CC Nogent-Sur-Oise3:08:57
2GERYannick Mayer (GER)Nsps.t.
3GERMarcel Meisen (GER)Eddy Merckx - Indelands.t.
4ITANicola Boem (ITA)s.t.
5SLOAljaz Hocevar (SLO)Adria Mobils.t.
6DENSebastian Lander (DEN)Concordia - Himmerlands.t.
7DENAsbjørn Kragh Andersen (DEN)Trefors.t.
8USAGavin Mannion (USA)Trek - Livestrongs.t.
9ITASonny Colbrelli (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
10SLORobert Jenko (SLO)Radenskas.t.
11BLRYauheni Patenka (BLR)s.t.
12CANHugo Houle (CAN)Spidertech Powered by Planet Energys.t.
13ITAMassimo Coledan (ITA)Italia National Teams.t.
14IRIArvin Moazzemi Godarzi (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
15FRARomain Guillemois (FRA)Vendee U - Pays De La Loires.t.
16RUSMaxim Pokidov (RUS)s.t.
17ETHTsgabu Gebremaryam Grmay (ETH)Mixed Teams.t.
18KAZAlexey Lutsenko (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
19GERSimon Nuber (GER)Thüringer Energie Teams.t.
20LATArtis Pujats (LAT)Latvia National Teams.t.
21KAZArman Kamyshev (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
22FRAWarren Barguil (FRA)France National Teams.t.
23RUSAlexander Grigoriev (RUS)s.t.
24CANOwen Harrison (CAN)Team H&r Blocks.t.
25DENChristopher Juul-Jensen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivnings.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved