All sports Site

Menu
 

Tennis - Florianopolis - 2016 - Detailed results

Choice of a season :

Brazil

Full results

Florianopolis 2016

BrazilBrazil - Florianópolis - 1 August 2016 - 7 August 2016 - Clay


Final

5th Aug - 16h15Irina-Camelia Begudef.Timea Babos2-6 6-4 6-3


Semi-Finals

4th Aug - 15h45Timea Babosdef.Ana Bogdan7-6 6-3
4th Aug - 19h10Irina-Camelia Begudef.Mónica Puig6-3 6-3


Quarter-Finals

3rd Aug - 18h30Ana Bogdandef.Lyudmyla Kichenok6-3 6-3
3rd Aug - 17h00Timea Babosdef.Jelena Ostapenko4-6 6-3 6-2
3rd Aug - 21h00Mónica Puigdef.Naomi Osaka6-3 6-4
3rd Aug - 19h20Irina-Camelia Begudef.Nao Hibino6-2 6-4


Round of 16

2nd Aug - 22h45Ana Bogdandef.Jelena Jankovic6-2 7-5
2nd Aug - 18h10Lyudmyla Kichenokdef.Tereza Martincova1-6 6-4 7-6
2nd Aug - 18h10Jelena Ostapenkodef.Catalina Pella6-2 6-3
2nd Aug - 16h45Timea Babosdef.Alizé Lim6-0 6-1
2nd Aug - 16h40Naomi Osakadef.Montserrat González Benítez6-3 6-0
2nd Aug - 19h35Mónica Puigdef.Olga Savchuk6-0 6-4
2nd Aug - 18h10Nao Hibinodef.Veronica Cepede Royg6-3 7-6
2nd Aug - 16h40Irina-Camelia Begudef.Paula Cristina Gonçalves6-1 6-2


Round of 32

1st Aug - 20:40Jelena Jankovicdef.Valeria Solovieva7-5 6-4
1st Aug - 21:25Ana Bogdandef.Aleksandrina Naydenova6-2 6-4
1st Aug - 16:30Tereza Martincovadef.Réka-Luca Jani6-3 6-2
1st Aug - 22:40Lyudmyla Kichenokdef.Teliana Pereira6-3 6-2
1st Aug - 15:10Jelena Ostapenkodef.Nadiia Kichenok6-4 6-4
1st Aug - 22:50Catalina Pelladef.Renata Zarazua7-5 6-7 6-4
1st Aug - 18:00Alizé Limdef.Laura Pous Tio6-3 6-4
1st Aug - 16:50Timea Babosdef.Nadia Podoroska6-7 6-3 6-2
Naomi Osakadef.Ana Sofía Sánchez6-1 6-1
1st Aug - 15:10Montserrat González Benítezdef.Gabriela Cé6-1 6-4
1st Aug - 16:35Olga Savchukdef.Beatriz Haddad Maia5-7 7-5 6-0
2nd Aug - 00h10Mónica Puigdef.Anastasia Pivovarova6-2 6-3
1st Aug - 15:05Nao Hibinodef.Emily Webley-Smith6-3 6-0
Veronica Cepede Roygdef.Maria Fernanda Alves6-2 6-3
1st Aug - 19:00Paula Cristina Gonçalvesdef.Martina Capurro Taborda6-3 6-1
1st Aug - 19:05Irina-Camelia Begudef.Laura Pigossi3-6 6-3 6-4


Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

31th Jul - 17:00Montserrat González Benítezdef.Martina Capurro Taborda3-6 7-5 7-5
31th Jul - 17:50Réka-Luca Janidef.Laura Pigossi3-6 6-3 6-1
31th Jul - 16:45Nadia Podoroskadef.Emily Webley-Smith6-2 6-2
31th Jul - 15:15Valeria Solovievadef.Nathaly Kurata6-2 6-1
31th Jul - 15:15Nadiia Kichenokdef.Lyudmyla Kichenok6-3 6-2
31th Jul - 15:15Renata Zarazuadef.Ingrid Gamarra Martins4-6 6-4 6-4


Qualifications - First Round

Montserrat González Benítez Bye
Martina Capurro Tabordadef.Harmony Tan7-6 6-1
Réka-Luca Jani Bye
Laura Pigossidef.Nika Kukharchuk6-4 1-6 6-1
Nadia Podoroskadef.Carolina Meligeni Rodrigues Alves7-5 6-2
Emily Webley-Smithdef.Flavia Guimaraes Bueno7-6 6-1
Valeria Solovievadef.Marcela-Guimaraes Bueno6-0 6-0
Nathaly Kuratadef.Lara Teodoro de Oliveira6-1 6-0
Lyudmyla Kichenokdef.Luisa Stefani6-3 6-2
Nadiia Kichenokdef.Nathalia Rossi6-1 6-4
Renata Zarazuadef.Fiona Codino6-3 6-0
Ingrid Gamarra Martinsdef.Guadalupe Pérez Rojas6-3 6-4

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved