All sports Site

Menu
Tennis - Tashkent - 2016 - Detailed results

Tennis - Tashkent - 2016 - Detailed results

Choice of a season :

Uzbekistan

Full results

Tashkent 2016

UzbekistanUzbekistan - Tashkent - 26 September 2016 - 2 October 2016 - Hard


Final

1st Oct - 11h05Kristyna Pliskovadef.Nao Hibino6-3 2-6 6-3


Semi-Finals

30th Sep - 08h05Kristyna Pliskovadef.Kateryna Kozlova7-6 6-0
30th Sep - 09h45Nao Hibinodef.Denisa Allertova6-2 6-3


Quarter-Finals

29th Sep - 08h10Kateryna Kozlovadef.Stefanie Vögele6-3 6-3
29th Sep - 10h05Kristyna Pliskovadef.Irina Khromacheva6-3 6-4
29th Sep - 09h30Nao Hibinodef.Lesya Tsurenko7-6 0-0 ab.
29th Sep - 11h05Denisa Allertovadef.Kirsten Flipkens7-5 6-4


Round of 16

28th Sep - 11h50Kateryna Kozlovadef.Sofia Shapatava6-2 7-5
28th Sep - 12h40Stefanie Vögeledef.Francesca Schiavone6-2 3-2 ab.
28th Sep - 08h05Kristyna Pliskovadef.Kurumi Nara6-2 6-2
28th Sep - 08h10Irina Khromachevadef.Naomi Broady6-2 6-4
28th Sep - 09h45Lesya Tsurenkodef.Ipek Soylu6-1 3-6 6-1
28th Sep - 09h10Nao Hibinodef.Risa Ozaki7-5 6-1
28th Sep - 11h10Denisa Allertovadef.Patricia Maria Tig7-5 6-2
28th Sep - 09h30Kirsten Flipkensdef.Maria Sakkari7-6 3-6 7-6


Round of 32

27th Sep - 07h10Sofia Shapatavadef.Çagla Büyükakçay6-1 6-4
27th Sep - 10h15Kateryna Kozlovadef.Donna Vekic6-1 7-6
26th Sep - 08h20Stefanie Vögeledef.Sabina Sharipova7-5 5-7 7-5
27th Sep - 08h45Francesca Schiavonedef.Sorana Cirstea7-5 6-2
26th Sep - 11h40Kurumi Naradef.Dayana Yastremska7-5 6-2
27th Sep - 09h35Kristyna Pliskovadef.Sara Sorribes Tormo6-3 3-6 6-4
27th Sep - 07h10Irina Khromachevadef.Tereza Martincova4-6 6-3 6-3
27th Sep - 07h10Naomi Broadydef.Amra Sadikovic6-4 7-5
27th Sep - 08h50Lesya Tsurenkodef.Evgeniya Rodina6-0 6-2
27th Sep - 12h10Ipek Soyludef.Silvia Soler-Espinosa6-0 6-2
27th Sep - 07h10Risa Ozakidef.Elitsa Kostova3-6 6-4 6-1
26th Sep - 07h10Nao Hibinodef.Komola Umarova6-3 6-1
26th Sep - 07h10Denisa Allertovadef.Hiroko Kuwata6-3 6-4
27th Sep - 09h45Patricia Maria Tigdef.Vitalia Diatchenko4-6 6-4 6-3
26th Sep - 08h35Maria Sakkaridef.Anna Karolína Schmiedlová2-6 6-3 6-4
27th Sep - 10h40Kirsten Flipkensdef.Ana Bogdan7-6 6-3


Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

25th Sep - 08h10Tereza Martincovadef.Sofia Shapatava6-4 7-5
25th Sep - 09h30Ipek Soyludef.Ankita Raina1-6 6-1 6-2
25th Sep - 09h50Hiroko Kuwatadef.Katarzyna Piter6-2 7-6
25th Sep - 08h05Sabina Sharipovadef.Anhelina Kalinina6-3 6-2


Qualifications - First Round

24th Sep - 10h05Sofia Shapatavadef.Rebecca Sramkova6-1 7-6
24th Sep - 10h25Tereza Martincovadef.Laylo Bahodyrova6-0 6-1
24th Sep - 11h25Ankita Rainadef.Ekaterina Alexandrova1-6 6-0 6-3
24th Sep - 12h50Ipek Soyludef.Arina Folts6-1 6-1
24th Sep - 08h10Hiroko Kuwatadef.Lyudmyla Kichenok6-4 0-6 6-4
24th Sep - 10h55Katarzyna Piterdef.Nigina Abduraimova6-4 2-6 6-3
24th Sep - 08h05Sabina Sharipovadef.Alexandra Panova6-4 3-6 6-4
24th Sep - 08h10Anhelina Kalininadef.Dalila Jakupovic6-0 7-5

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved