Pokljuka - Results Mixed 2018/2019
Slovenia - Pokljuka - 30 November 2018 - 9 December 2018
1 | France (Anaïs Bescond, Justine Braisaz-Bouchet, Martin Fourcade, Simon Desthieux) | 1:10:02.8 |
2 | Switzerland (Elisa Gasparin, Lena Häcki-Groß, Benjamin Weger, Jeremy Finello) | 1:10:41.5 |
3 | Italy (Lisa Vittozzi, Dorothea Wierer, Dominik Windisch, Lukas Hofer) | 1:10:54.9 |
4 | Russia (Irina Starykh, Ekaterina Yurlova-Percht, Dmitry Malyshko, Alexandr Loginov) | 1:11:20.1 |
5 | Finland (Mari Eder, Kaisa Mäkäräinen, Tero Seppälä, Olli Hiidensalo) | 1:11:33.7 |
6 | Norway (Synnoeve Solemdal, Ingrid Landmark Tandrevold, Tarjei Bø, Johannes Thingnes Bø) | 1:11:53.9 |
7 | Germany (Vanessa Hinz, Denise Herrmann-Wick, Philipp Horn, Benedikt Doll) | 1:12:06.7 |
8 | Sweden (Emma Nilsson, Hanna Öberg, Jesper Nelin, Sebastian Samuelsson) | 1:12:18.2 |
9 | Ukraine (Vita Semerenko, Olena Bilosiuk-Pidhrushna, Serhiy Semenov, Artem Pryma) | 1:12:23.8 |
10 | Canada (Rosanna Crawford, Megan Tandy, Nathan Smith, Scott Gow) | 1:12:36.0 |
11 | Bulgaria (Emilia Yordanova, Desislava Stoyanova, Krasimir Anev, Vladimir Iliev) | 1:12:57.2 |
12 | Belarus (Dzinara Alimbekava, Iryna Leshchanka-Kryuko, Anton Smolski, Vladimir Chepelin) | 1:13:18.4 |
13 | Slovakia (Paulína Bátovská Fialková, Terezia Poliakova, Tomas Hasilla, Martin Otcenas) | 1:13:36.0 |
14 | Czech Republic (Veronika Vitkova, Marketa Davidova, Tomas Krupcik, Michal Krcmar) | 1:13:44.5 |
15 | United States (Susan Dunklee, Clare Egan, Leif Nordgren, Sean Doherty) | 1:14:22.6 |
16 | Austria (Julia Schwaiger, Katharina Komatz-Innerhofer, Julian Eberhard, Dominik Landertinger) | 1:14:28.1 |
17 | Estonia (Tuuli Tomingas, Grete Gaim, Rene Zahkna, Martin Remmelg) | 1:14:55.9 |
18 | Kazakhstan (Yelizaveta Belchenko, Lyudmila Akhatova, Roman Yeremin, Vladislav Vitenko) | 1:15:13.9 |
19 | Poland (Kinga Zbylut, Karolina Piton, Andrzej Nedza-Kubiniec, Grzegorz Guzik) | 1:15:23.8 |
20 | Lithuania (Natalja Kocergina, Gabriele Lescinskaite, Karol Dombrovski, Vytautas Strolia) | + 1 Lap |
21 | China (Yan Zhang, Jialin Tang, Zhenyu Zhu, Xingyuan Yan) | + 1 Lap |
22 | Republic of Korea (Ji-hee Mun, Eun-jung Ko, Dujin Choi, Yong-gyu Kim) | + 1 Lap |
23 | Japan (Sari Maeda, Asuka Hachisuka, Tsukasa Kobonoki, Kosuke Ozaki) | + 1 Lap |
1 | Norway (Thekla Brun-Lie, Lars Helge Birkeland, Thekla Brun-Lie, Lars Helge Birkeland) | 38:26.7 |
2 | Austria (Lisa Theresa Hauser, Simon Eder, Lisa Theresa Hauser, Simon Eder) | 38:35.2 |
3 | Ukraine (Anastasiya Merkushyna, Artem Tyshchenko, Anastasiya Merkushyna, Artem Tyshchenko) | 38:47.4 |
4 | France (Anaïs Chevalier-Bouchet, Antonin Guigonnat, Anaïs Chevalier-Bouchet, Antonin Guigonnat) | 38:57.0 |
5 | Sweden (Linn Persson, Fredrik Lindström, Linn Persson, Fredrik Lindström) | 39:02.2 |
6 | Canada (Megan Bankes, Christian Gow, Megan Bankes, Christian Gow) | 39:04.5 |
7 | Russia (Uliana Kaisheva, Evgeniy Garanichev, Uliana Kaisheva, Evgeniy Garanichev) | 39:06.3 |
8 | Germany (Franziska Hildebrand, Erik Lesser, Franziska Hildebrand, Erik Lesser) | 39:16.8 |
9 | Japan (Fuyuko Tachizaki, Mikito Tachizaki, Fuyuko Tachizaki, Mikito Tachizaki) | 39:17.0 |
10 | Czech Republic (Eva Kristejn Puskarcíková, Michal Slesingr, Eva Kristejn Puskarcíková, Michal Slesingr) | 39:59.5 |
11 | Slovenia (Urska Poje, Jakov Fak, Urska Poje, Jakov Fak) | 40:18.5 |
12 | Latvia (Baiba Bendika, Andrejs Rastorgujevs, Baiba Bendika, Andrejs Rastorgujevs) | 40:20.5 |
13 | Finland (Venla Lehtonen, Jaakko Ranta, Venla Lehtonen, Jaakko Ranta) | 40:28.2 |
14 | Poland (Monika Hojnisz-Starega, Lukasz Szczurek, Monika Hojnisz-Starega, Lukasz Szczurek) | 40:50.1 |
15 | Italy (Federica Sanfilippo, Thomas Bormolini, Federica Sanfilippo, Thomas Bormolini) | 41:08.6 |
16 | Belarus (Hanna Sola, Sergey Bocharnikov, Hanna Sola, Sergey Bocharnikov) | 41:15.6 |
17 | Estonia (Regina Ermits-Oja, Kalev Ermits, Regina Ermits-Oja, Kalev Ermits) | 41:19.3 |
18 | Bulgaria (Daniela Kadeva, Anton Sinapov, Daniela Kadeva, Anton Sinapov) | 41:19.7 |
19 | Switzerland (Aita Gasparin, Mario Dolder, Aita Gasparin, Mario Dolder) | 41:50.4 |
20 | Moldova (Alla Ghilenko, Mihail Usov, Alla Ghilenko, Mihail Usov) | 41:57.5 |
21 | Republic of Korea (Anna Boulygina-Frolina, Timofey Lapshin, Anna Boulygina-Frolina, Timofey Lapshin) | 42:32.6 |
22 | Kazakhstan (Anastassiya Kondratyeva, Vladislav Vitenko, Anastassiya Kondratyeva, Vladislav Vitenko) | 42:57.1 |
23 | China (Jialin Tang, Xingyuan Yan, Jialin Tang, Xingyuan Yan) | 43:14.8 |
24 | Lithuania (Diana Rasimoviciute-Brice, Tomas Kaukenas, Diana Rasimoviciute-Brice, Tomas Kaukenas) | + 1 Lap |
25 | United States (Joanne Firesteel Reid, Max Durtschi, Joanne Firesteel Reid, Max Durtschi) | + 1 Lap |
Wait ...
Wait ...
Wait ...
Men's Sprint : General Informations