All sports Site
All sports Site
England - 19 April 1983
Ritchie Edhouse (born 19 April 1983) is a darts player who competes internationally for England. He plays his last match during the first round of the World Championship 2024. He is actualy 136th of WDF Men's Rankings.
Click on a year to expand/reduce
Results - Singles
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 1 Defeat
World Championship from 15 December 2023 to 3 January 2024 | ||||
---|---|---|---|---|
First Round | defeated by | Jeffrey De Graaf | 3-2 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 1 Victory / 6 Defeats
World Championship from 15 December 2022 to 3 January 2023 | ||||
---|---|---|---|---|
First Round | defeated by | David Cameron | 3-2 | |
Players Championship 1 , 11 February 2023 | ||||
First Round | defeat | Adrian Lewis | 6-2 | |
Second Round | defeated by | Nathan Rafferty | 6-5 | |
Players Championship 2 , 12 February 2023 | ||||
First Round | defeated by | Joe Cullen | 6-2 | |
Players Championship 3 , 18 February 2023 | ||||
First Round | defeated by | Martin Lukeman | 6-3 | |
Players Championship 4 , 19 February 2023 | ||||
First Round | defeated by | Gerry Hall | 6-2 | |
Players Championship - Final from 24 November to 26 November 2023 | ||||
First Round | defeated by | Brendan Dolan | 6-4 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 38 Victories / 40 Defeats
Victory : 0
Final : 0
Summary : 35 Victories / 34 Defeats
Victory : 0
Final : 0
Summary : 104 Victories / 69 Defeats
World Championship from 13 December 2019 to 1 January 2020 | ||||
---|---|---|---|---|
First Round | defeat | Boris Koltsov | 3-1 | |
Second Round | defeated by | James Wade | 3-0 | |
A Night at The Darts from 13 April to 28 April 2020 | ||||
Group 1 | defeated by | Wessel Nijman | 5-1 | |
Group 1 | defeated by | Martin Adams | 5-4 | |
Group 1 | defeated by | Raymond Van Barneveld | 5-4 | |
Group 1 | defeated by | David Evans | 5-2 | |
Group 2 | defeated by | Raymond Van Barneveld | 5-3 | |
Group 2 | defeated by | Scott Mitchell | 5-4 | |
Group 2 | defeat | Wessel Nijman | 5-2 | |
Group 2 | defeated by | David Evans | 5-3 | |
Group 3 | defeated by | Scott Mitchell | 5-3 | |
Group 3 | defeat | David Evans | 5-1 | |
Group 3 | defeated by | Wessel Nijman | 5-3 | |
Group 3 | defeated by | Martin Adams | 5-1 | |
Group 4 | defeated by | Wessel Nijman | 5-2 | |
Group 4 | defeated by | Martin Adams | 5-4 | |
Group 4 | defeat | Raymond Van Barneveld | - | |
Group 4 | defeat | Scott Mitchell | 5-0 | |
Group 5 | defeated by | Martin Adams | 5-4 | |
Group 5 | defeat | Raymond Van Barneveld | 5-4 | |
Group 5 | defeat | David Evans | 5-3 | |
Group 5 | defeated by | Scott Mitchell | 5-4 | |
Icons of Darts Live League from 6 April to 28 April 2020 | ||||
Group 20 | defeated by | Jarred Cole | 5-2 | |
Group 20 | defeat | Keelan Kay | 5-4 | |
Group 20 | defeat | Jose Justicia | 5-1 | |
Group 20 | defeat | Arron Monk | 5-4 | |
Group 21 | defeat | Jose Justicia | 5-4 | |
Group 21 | defeat | Justin Smith | 5-4 | |
Group 21 | defeated by | Jarred Cole | 5-2 | |
Group 21 | defeat | Keelan Kay | 5-4 | |
Group 22 | defeated by | Arron Monk | 5-3 | |
Group 22 | defeated by | Justin Smith | 5-3 | |
Group 22 | defeated by | Jarred Cole | 5-3 | |
Group 22 | defeated by | Keelan Kay | 5-4 | |
Group 23 | defeat | Justin Smith | 5-2 | |
Group 23 | defeat | Jose Justicia | 5-4 | |
Group 23 | defeat | Keelan Kay | 5-0 | |
Group 23 | defeat | Arron Monk | 5-1 | |
Group 24 | defeat | Jose Justicia | 5-2 | |
Group 24 | defeat | Jarred Cole | 5-3 | |
Group 24 | defeated by | Arron Monk | 5-4 | |
Group 24 | defeated by | Justin Smith | 5-2 | |
Second Round - Group 1 | defeat | Martin Adams | 4-3 | |
Second Round - Group 1 | defeat | Paul Nicholson | 4-3 | |
Second Round - Group 1 | defeat | David Evans | 4-3 | |
Second Round - Group 1 | defeated by | Fallon Sherrock | 4-3 | |
Second Round - Group 1 | defeat | Jarred Cole | 4-2 | |
Second Round - Group 1 | defeat | Jose Justicia | 4-2 | |
Second Round - Group 3 | defeated by | Keelan Kay | 4-1 | |
Second Round - Group 3 | defeat | Paul Nicholson | 4-3 | |
Second Round - Group 3 | defeated by | David Evans | 4-2 | |
Second Round - Group 3 | defeated by | Jarred Cole | 4-2 | |
Second Round - Group 3 | defeated by | Martin Adams | 4-1 | |
Second Round - Group 3 | defeated by | Jose Justicia | 4-3 | |
Second Round - Group 5 | defeated by | Jarred Cole | 4-3 | |
Second Round - Group 5 | defeat | Jose Justicia | 4-2 | |
Second Round - Group 5 | defeated by | Martin Adams | 4-1 | |
Second Round - Group 5 | defeated by | Paul Nicholson | 4-2 | |
Second Round - Group 5 | defeat | David Evans | 4-3 | |
Second Round - Group 5 | defeat | Fallon Sherrock | 4-1 | |
Second Round - Group 13 | defeat | Jarred Cole | 4-0 | |
Second Round - Group 13 | defeat | Jose Justicia | 4-2 | |
Second Round - Group 13 | defeat | Scott Marsh | 4-1 | |
Second Round - Group 13 | defeat | Michael Warburton | 4-2 | |
Second Round - Group 13 | defeat | Fallon Sherrock | 4-1 | |
Second Round - Group 13 | defeated by | Boris Koltsov | 4-3 | |
Second Round - Group 15 | defeat | Scott Marsh | 4-0 | |
Second Round - Group 15 | defeat | Jose Justicia | 4-2 | |
Second Round - Group 15 | defeat | Jarred Cole | 4-3 | |
Second Round - Group 15 | defeated by | Fallon Sherrock | 4-2 | |
Second Round - Group 15 | defeat | Boris Koltsov | 4-2 | |
Second Round - Group 15 | defeated by | Michael Warburton | 4-3 | |
Second Round - Group 17 | defeat | Boris Koltsov | 4-1 | |
Second Round - Group 17 | defeat | Jarred Cole | 4-3 | |
Second Round - Group 17 | defeat | Jose Justicia | 4-3 | |
Second Round - Group 17 | defeat | Scott Marsh | 4-1 | |
Second Round - Group 17 | defeat | Michael Warburton | 4-0 | |
Second Round - Group 17 | defeat | Fallon Sherrock | 4-1 | |
Second Round - Group 20 | defeat | Scott Mitchell | 4-0 | |
Second Round - Group 20 | defeat | Mark Webster | 4-2 | |
Second Round - Group 20 | defeat | Jarred Cole | 4-3 | |
Second Round - Group 20 | defeat | Arron Monk | 4-1 | |
Second Round - Group 20 | defeat | David Evans | 4-0 | |
Second Round - Group 20 | defeated by | Andy Jenkins | 4-3 | |
Second Round - Group 22 | defeated by | Mark Webster | 4-2 | |
Second Round - Group 22 | defeated by | Scott Mitchell | 4-3 | |
Second Round - Group 22 | defeated by | David Evans | 4-3 | |
Second Round - Group 22 | defeat | Andy Jenkins | 4-1 | |
Second Round - Group 22 | defeat | Arron Monk | 4-2 | |
Second Round - Group 22 | defeat | Jarred Cole | 4-2 | |
Second Round - Group 24 | defeat | Scott Mitchell | 4-1 | |
Second Round - Group 24 | defeated by | Mark Webster | 4-2 | |
Second Round - Group 24 | defeated by | Jarred Cole | 4-1 | |
Second Round - Group 24 | defeated by | Arron Monk | 4-3 | |
Second Round - Group 24 | defeated by | David Evans | 4-3 | |
Second Round - Group 24 | defeat | Andy Jenkins | 4-1 | |
Third Round - Group 8 | defeat | Scott Mitchell | 5-4 | |
Third Round - Group 8 | defeat | Adam Huckvale | 5-0 | |
Third Round - Group 8 | defeated by | Michael Warburton | 5-2 | |
Third Round - Group 8 | defeat | Keelan Kay | 5-3 | |
Third Round - Group 8 | defeat | Mark Webster | 5-3 | |
Third Round - Group 10 | defeated by | Mark Webster | 5-2 | |
Third Round - Group 10 | defeat | Adam Huckvale | 5-1 | |
Third Round - Group 10 | defeat | Keelan Kay | 5-1 | |
Third Round - Group 10 | defeat | Scott Mitchell | 5-3 | |
Third Round - Group 10 | defeat | Michael Warburton | 5-2 | |
Third Round - Group 12 | defeat | Scott Mitchell | 5-3 | |
Third Round - Group 12 | defeat | Michael Warburton | 5-1 | |
Third Round - Group 12 | defeat | Mark Webster | 5-0 | |
Third Round - Group 12 | defeat | Adam Huckvale | 5-4 | |
Third Round - Group 12 | defeat | Keelan Kay | 5-1 | |
Third Round - Group 19 | defeat | Fallon Sherrock | 5-2 | |
Third Round - Group 19 | defeated by | Jarred Cole | 5-2 | |
Third Round - Group 19 | defeated by | David Evans | 5-2 | |
Third Round - Group 19 | defeat | Martin Adams | 5-3 | |
Third Round - Group 19 | defeat | Andy Jenkins | 5-4 | |
Third Round - Group 21 | defeat | Fallon Sherrock | 5-2 | |
Third Round - Group 21 | defeated by | David Evans | 5-2 | |
Third Round - Group 21 | defeat | Andy Jenkins | 5-4 | |
Third Round - Group 21 | defeat | Jarred Cole | 5-3 | |
Third Round - Group 23 | defeat | Jarred Cole | 5-4 | |
Third Round - Group 23 | defeated by | Martin Adams | 5-1 | |
Third Round - Group 23 | defeat | Fallon Sherrock | 5-3 | |
Third Round - Group 23 | defeated by | Keane Barry | 5-4 | |
Third Round - Group 23 | defeat | Andy Jenkins | 5-4 | |
Fourth Round - Group 2 | defeated by | Michael Warburton | 5-4 | |
Fourth Round - Group 2 | defeat | Scott Mitchell | 5-2 | |
Fourth Round - Group 2 | defeated by | David Evans | 5-4 | |
Fourth Round - Group 2 | defeat | Andy Jenkins | 5-4 | |
Fourth Round - Group 2 | defeated by | Mark Webster | 5-1 | |
Fourth Round - Group 4 | defeat | Michael Warburton | 5-4 | |
Fourth Round - Group 4 | defeat | Scott Mitchell | 5-0 | |
Fourth Round - Group 4 | defeated by | David Evans | 5-2 | |
Fourth Round - Group 4 | defeated by | Andy Jenkins | 5-2 | |
Fourth Round - Group 4 | defeat | Mark Webster | 5-4 | |
Fourth Round - Group 6 | defeated by | David Evans | 5-3 | |
Fourth Round - Group 6 | defeat | Andy Jenkins | 5-2 | |
Fourth Round - Group 6 | defeat | Mark Webster | 5-1 | |
Fourth Round - Group 6 | defeated by | Michael Warburton | 5-2 | |
Fourth Round - Group 6 | defeat | Scott Mitchell | 5-2 | |
Fourth Round - Group 8 | defeated by | Andy Jenkins | 5-2 | |
Fourth Round - Group 8 | defeat | Jamie Brown | 5-0 | |
Fourth Round - Group 8 | defeat | Stephen Burton | 5-3 | |
Fourth Round - Group 8 | defeat | Mark Webster | 5-3 | |
Fourth Round - Group 8 | defeat | David Evans | 5-1 | |
Fourth Round - Group 10 | defeat | Jamie Brown | 5-3 | |
Fourth Round - Group 10 | defeated by | Stephen Burton | 5-3 | |
Fourth Round - Group 10 | defeat | Andy Jenkins | 5-0 | |
Fourth Round - Group 10 | defeated by | Mark Webster | 5-2 | |
Fourth Round - Group 10 | defeated by | David Evans | 5-4 | |
Fourth Round - Group 12 | defeat | Mark Webster | 5-0 | |
Fourth Round - Group 12 | defeat | David Evans | 5-3 | |
Fourth Round - Group 12 | defeat | Andy Jenkins | 5-2 | |
Fourth Round - Group 12 | defeat | Jamie Brown | 5-3 | |
Fourth Round - Group 12 | defeat | Stephen Burton | 5-2 | |
Players Championship 19 , 11 November 2020 | ||||
First Round | defeat | Dave Chisnall | 6-3 | |
Second Round | defeated by | Keane Barry | 6-5 | |
Players Championship 20 , 11 November 2020 | ||||
First Round | defeated by | Daryl Gurney | 6-2 | |
Players Championship 21 , 12 November 2020 | ||||
First Round | defeat | Steve Beaton | 6-4 | |
Second Round | defeat | Dirk Van Duijvenbode | 6-5 | |
Round of 32 | defeated by | Ian White | 6-4 | |
Players Championship 22 , 13 November 2020 | ||||
First Round | defeat | Gabriel Clemens | 6-5 | |
Second Round | defeated by | Joe Murnan | 6-3 | |
Players Championship 23 , 14 November 2020 | ||||
First Round | defeat | David Pallett | 6-5 | |
Second Round | defeat | Vincent Van Der Voort | 6-5 | |
Round of 32 | defeat | Devon Petersen | 6-4 | |
Round of 16 | defeated by | Krzysztof Ratajski | 6-2 | |
PDC Home Tour III from 26 October to 31 October 2020 | ||||
Group 17 | defeat | Ryan Searle | 4-2 | |
Group 17 | defeat | Jonathan Worsley | 4-1 | |
Group 17 | defeat | Krzysztof Kciuk | 4-2 | |
Group 17 | defeated by | Kim Huybrechts | 4-1 | |
Group 17 | defeated by | Luke Humphries | 4-1 | |
Group 17 | defeated by | Krzysztof Ratajski | 4-1 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 29 Victories / 35 Defeats
Victory : 0
Final : 0
Summary : 16 Victories / 25 Defeats
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 3 Defeats
UK Open from 3 March to 5 March 2017 | ||||
---|---|---|---|---|
First Round | defeated by | Rob Hewson | 6-4 | |
Gibraltar Darts Trophy from 12 May to 14 May 2017 | ||||
Round of 64 | defeated by | Krzysztof Ratajski | 6-3 | |
Austrian Darts Open from 23 June to 25 June 2017 | ||||
Round of 64 | defeated by | Rusty-Jake Rodriguez | 6-2 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 3 Victories / 4 Defeats
Dutch Darts Masters from 12 February to 14 February 2016 | ||||
---|---|---|---|---|
First Round | defeat | Martin Schindler | 6-4 | |
Round of 32 | defeat | Robert Thornton | w.o. | |
Round of 16 | defeated by | Dave Chisnall | 6-2 | |
UK Open from 4 March to 6 March 2016 | ||||
Second Round | defeated by | Joe Murnan | 6-4 | |
European Darts Open from 29 July to 31 July 2016 | ||||
First Round | defeat | Harry Ward | 6-4 | |
Round of 32 | defeated by | Jelle Klaasen | 6-3 | |
European Darts Trophy from 9 September to 11 September 2016 | ||||
First Round | defeated by | Justin Pipe | 6-1 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 1 Defeat
World Trophy from 26 February to 1 March 2015 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | defeated by | Darryl Fitton | 6-1 |