All sports Site
All sports Site
Northern Ireland - 17 November 1965
Kevin Burness (born 17 November 1965) is a darts player who competes internationally for Northern Ireland. He plays his last match during the first round of the Players Championship 4 2023.
Click on a year to expand/reduce
Results - Singles
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 4 Defeats
Players Championship 1 , 11 February 2023 | ||||
---|---|---|---|---|
First Round | defeated by | Dave Chisnall | 6-3 | |
Players Championship 2 , 12 February 2023 | ||||
First Round | defeated by | Rob Cross | 6-2 | |
Players Championship 3 , 18 February 2023 | ||||
First Round | defeated by | Madars Razma | 6-2 | |
Players Championship 4 , 19 February 2023 | ||||
First Round | defeated by | Dave Chisnall | 6-4 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 12 Victories / 33 Defeats
Victory : 0
Final : 0
Summary : 135 Victories / 67 Defeats
Online Live League , 15 March 2021 | ||||
---|---|---|---|---|
Group AB | defeated by | Keelan Kay | 4-0 | |
Group AB | defeat | Bradley Kirk | 4-2 | |
Group AB | defeat | Dave Parletti | 4-3 | |
Group AB | defeat | Jamie Lewis | 4-2 | |
Group AB | defeat | Stephen Burton | 4-3 | |
Group AD | defeat | Jamie Lewis | 4-2 | |
Group AD | defeat | Dave Parletti | 4-2 | |
Group AD | defeat | Bradley Kirk | 4-3 | |
Group AD | defeat | Keelan Kay | 4-1 | |
Group AD | defeated by | Stephen Burton | 4-2 | |
Group AF | defeat | Stephen Burton | 4-2 | |
Group AF | defeat | Martin Adams | 4-3 | |
Group AF | defeat | Darren Beveridge | 4-1 | |
Group AF | defeat | Greg Ritchie | 4-1 | |
Group AG | defeated by | Jason Clark | 4-2 | |
Group AG | defeat | Greg Ritchie | 4-0 | |
Group AG | defeat | Dave Parletti | 4-0 | |
Group AG | defeat | Darren Beveridge | 4-2 | |
Group AG | defeated by | Cameron Menzies | 4-2 | |
Group AH | defeat | Jason Clark | 4-2 | |
Group AH | defeat | Cameron Menzies | 4-1 | |
Group AH | defeat | Darren Beveridge | 4-1 | |
Group AH | defeated by | Dave Parletti | 4-3 | |
Group AH | defeat | Greg Ritchie | 4-1 | |
Group AI | defeat | Dave Parletti | 4-3 | |
Group AI | defeat | Jason Clark | 4-3 | |
Group AI | defeat | Darren Beveridge | 4-0 | |
Group AI | defeat | Greg Ritchie | 4-2 | |
Group AI | defeated by | Cameron Menzies | 4-1 | |
Group AN | defeated by | Richie Burnett | 4-3 | |
Group AN | defeat | Conan Whitehead | 4-0 | |
Group AN | defeat | Darren Beveridge | 4-2 | |
Group AN | defeat | Greg Ritchie | 4-1 | |
Second Round - Group 2 | defeated by | Robert Thornton | 4-0 | |
Second Round - Group 2 | defeated by | Martin Adams | 4-3 | |
Second Round - Group 2 | defeat | Richie Burnett | 4-2 | |
Second Round - Group 2 | defeat | Arron Monk | 4-1 | |
Second Round - Group 2 | defeat | James Richardson | 4-1 | |
Second Round - Group 3 | defeat | Richie Burnett | 4-2 | |
Second Round - Group 3 | defeated by | Martin Adams | 4-3 | |
Second Round - Group 3 | defeat | James Richardson | 4-1 | |
Second Round - Group 3 | defeated by | Robert Thornton | 4-0 | |
Second Round - Group 3 | defeat | Arron Monk | 4-1 | |
Second Round - Group 4 | defeat | Martin Adams | 4-2 | |
Second Round - Group 4 | defeated by | Robert Thornton | 4-0 | |
Second Round - Group 4 | defeat | Richie Burnett | 4-2 | |
Second Round - Group 4 | defeat | James Richardson | 4-0 | |
Second Round - Group 4 | defeated by | Arron Monk | 4-3 | |
Second Round - Group 5 | defeat | Diogo Portela | 4-2 | |
Second Round - Group 5 | defeat | Robert Thornton | 4-2 | |
Second Round - Group 5 | defeat | Matthew Dennant | 4-1 | |
Second Round - Group 5 | defeat | Jamie Kelling | 4-1 | |
Second Round - Group 5 | defeat | Richie Burnett | 4-1 | |
Second Round - Group 7 | defeat | Richie Burnett | 4-1 | |
Second Round - Group 7 | defeat | Matthew Dennant | 4-1 | |
Second Round - Group 7 | defeat | Robert Thornton | 4-2 | |
Second Round - Group 7 | defeat | Diogo Portela | 4-3 | |
Second Round - Group 7 | defeat | Jamie Kelling | 4-0 | |
Second Round - Group 9 | defeat | Chas Barstow | 4-3 | |
Second Round - Group 9 | defeated by | James Richardson | 4-2 | |
Second Round - Group 25 | defeated by | Robert Thornton | 4-1 | |
Second Round - Group 25 | defeated by | Keelan Kay | 4-3 | |
Second Round - Group 25 | defeated by | Richie Burnett | 4-3 | |
Second Round - Group 25 | defeat | Shaun McDonald | 4-1 | |
Second Round - Group 25 | defeated by | John O'Shea | 4-2 | |
Second Round - Group 26 | defeated by | Robert Thornton | 4-3 | |
Second Round - Group 26 | defeat | John O'Shea | 4-2 | |
Second Round - Group 26 | defeated by | Shaun McDonald | 4-1 | |
Second Round - Group 26 | defeat | Richie Burnett | 4-2 | |
Second Round - Group 26 | defeated by | Keelan Kay | 4-0 | |
Second Round - Group 27 | defeat | Richie Burnett | 4-3 | |
Second Round - Group 27 | defeat | John O'Shea | 4-0 | |
Second Round - Group 27 | defeat | Keelan Kay | 4-3 | |
Second Round - Group 27 | defeated by | Shaun McDonald | 4-2 | |
Second Round - Group 27 | defeat | Michael Warburton | 4-2 | |
Second Round - Group 29 | defeat | Rob Collins | 4-3 | |
Second Round - Group 29 | defeat | Mark Webster | 4-2 | |
Second Round - Group 29 | defeat | Keelan Kay | 4-2 | |
Second Round - Group 29 | defeated by | James Richardson | 4-2 | |
Second Round - Group 31 | defeat | Rob Collins | 4-1 | |
Second Round - Group 31 | defeat | Mark Webster | 4-3 | |
Second Round - Group 31 | defeat | Keelan Kay | 4-3 | |
Second Round - Group 31 | defeat | James Richardson | 4-2 | |
Second Round - Group 32 | defeated by | Richie Burnett | 4-2 | |
Second Round - Group 32 | defeated by | James Richardson | 4-0 | |
Second Round - Group 32 | defeated by | Shaun McDonald | 4-3 | |
Second Round - Group 32 | defeat | Rob Collins | 4-2 | |
Second Round - Group 57 | defeat | Robert Owen | 4-2 | |
Second Round - Group 57 | defeat | Lee Cocks | 4-1 | |
Second Round - Group 57 | defeat | Ryan Hogarth | 4-1 | |
Second Round - Group 57 | defeated by | Conor Heneghan | 4-1 | |
Second Round - Group 57 | defeat | Kevin McDine | 4-3 | |
Third Round - Group 1 | defeat | Kevin McDine | 4-3 | |
Third Round - Group 1 | defeated by | Conor Heneghan | 4-1 | |
Third Round - Group 1 | defeat | Ryan Hogarth | 4-1 | |
Third Round - Group 1 | defeat | Lee Cocks | 4-1 | |
Third Round - Group 1 | defeat | Robert Owen | 4-2 | |
Third Round - Group 2 | defeat | Kevin McDine | 4-1 | |
Third Round - Group 2 | defeat | Lee Cocks | 4-1 | |
Third Round - Group 2 | defeat | Conor Heneghan | 4-3 | |
Third Round - Group 2 | defeated by | Robert Owen | 4-2 | |
Third Round - Group 2 | defeat | Ryan Hogarth | 4-3 | |
Fourth Round - Group 1 | defeat | James Richardson | 4-2 | |
Fourth Round - Group 1 | defeat | Colin Osborne | 4-2 | |
Fourth Round - Group 1 | defeated by | Colin Osborne | 4-2 | |
Fourth Round - Group 1 | defeat | Arron Monk | 4-2 | |
Fourth Round - Group 1 | defeat | Fallon Sherrock | 4-3 | |
Fourth Round - Group 1 | defeat | Martin Thomas | 4-2 | |
Fourth Round - Group 1 | defeated by | Fallon Sherrock | 4-3 | |
Fourth Round - Group 1 | defeat | Martin Thomas | 4-0 | |
Fourth Round - Group 2 | defeated by | James Richardson | 4-1 | |
Fourth Round - Group 2 | defeated by | Colin Osborne | 4-3 | |
Fourth Round - Group 2 | defeat | Arron Monk | 4-2 | |
Fourth Round - Group 2 | defeated by | Arron Monk | 4-2 | |
Fourth Round - Group 2 | defeat | Fallon Sherrock | 4-3 | |
Fourth Round - Group 2 | defeat | Martin Thomas | 4-1 | |
Fourth Round - Group 2 | defeat | James Richardson | 4-3 | |
Fourth Round - Group 7 | defeat | Chas Barstow | 4-1 | |
Fourth Round - Group 7 | defeat | Martin Thomas | 4-1 | |
Fifth Round - Group E | defeat | John O'Shea | 4-2 | |
Fifth Round - Group E | defeat | Conan Whitehead | 4-1 | |
Fifth Round - Group E | defeated by | Keelan Kay | 4-2 | |
Fifth Round - Group E | defeat | Chris Gilliland | 4-2 | |
Fifth Round - Group E | defeat | Alan Norris | 4-0 | |
Fifth Round - Group F | defeat | Alan Norris | 4-2 | |
Fifth Round - Group F | defeated by | Chris Gilliland | 4-1 | |
Fifth Round - Group F | defeat | Keelan Kay | 4-0 | |
Fifth Round - Group F | defeat | Conan Whitehead | 4-3 | |
Fifth Round - Group F | defeat | John O'Shea | 4-2 | |
Fifth Round - Group G | defeat | John O'Shea | 4-2 | |
Fifth Round - Group G | defeat | Conan Whitehead | 4-3 | |
Fifth Round - Group G | defeated by | Chris Gilliland | 4-1 | |
Fifth Round - Group G | defeated by | Keelan Kay | 4-0 | |
Fifth Round - Group G | defeat | Alan Norris | 4-0 | |
Fifth Round - Group I | defeat | Keelan Kay | 4-2 | |
Fifth Round - Group I | defeated by | Chas Barstow | 4-1 | |
Fifth Round - Group I | defeated by | Joe Davis | 4-3 | |
Fifth Round - Group I | defeat | Mike Gillet | 4-1 | |
Fifth Round - Group K | defeat | Keelan Kay | 4-2 | |
Fifth Round - Group K | defeat | Chas Barstow | 4-2 | |
Fifth Round - Group K | defeated by | Mike Gillet | 4-2 | |
Fifth Round - Group K | defeat | Joe Davis | 4-1 | |
Fifth Round - Group L | defeated by | Chas Barstow | 4-0 | |
Fifth Round - Group L | defeat | Keelan Kay | 4-3 | |
Fifth Round - Group L | defeat | Chris Gilliland | 4-3 | |
Fifth Round - Group L | defeat | John O'Shea | 4-3 | |
Fifth Round - Group M | defeated by | Richie Burnett | 4-0 | |
Fifth Round - Group M | defeat | Robert Owen | 4-0 | |
Fifth Round - Group M | defeat | Jarred Cole | 4-2 | |
Fifth Round - Group M | defeat | Martin Adams | 4-0 | |
Fifth Round - Group M | defeat | Gary Stone | 4-2 | |
Fifth Round - Group N | defeated by | Gary Stone | 4-3 | |
Fifth Round - Group N | defeat | Martin Adams | 4-3 | |
Fifth Round - Group N | defeated by | Jarred Cole | 4-1 | |
Fifth Round - Group N | defeat | Robert Owen | 4-3 | |
Fifth Round - Group N | defeated by | Richie Burnett | 4-1 | |
Fifth Round - Group O | defeat | Richie Burnett | 4-3 | |
Fifth Round - Group O | defeated by | Gary Stone | 4-1 | |
Fifth Round - Group O | defeat | Jarred Cole | 4-3 | |
Fifth Round - Group O | defeat | Martin Adams | 4-1 | |
Fifth Round - Group O | defeat | Robert Owen | 4-3 | |
Fifth Round - Group T | defeat | Rob Collins | 4-0 | |
Fifth Round - Group T | defeated by | Jarred Cole | 4-3 | |
Fifth Round - Group T | defeat | Gary Stone | 4-2 | |
Fifth Round - Group T | defeat | Rob Collins | 4-3 | |
Fifth Round - Group BI | defeat | Reece Colley | 4-0 | |
Fifth Round - Group BI | defeated by | Nick Fullwell | 4-2 | |
Fifth Round - Group BI | defeat | Keelan Kay | 4-2 | |
Fifth Round - Group BI | defeated by | Michael Warburton | 4-2 | |
Fifth Round - Group BI | defeat | Brian Raman | 4-1 | |
Fifth Round - Group BJ | defeat | Nick Fullwell | 4-2 | |
Fifth Round - Group BJ | defeated by | Reece Colley | 4-3 | |
Fifth Round - Group BJ | defeat | Brian Raman | 4-0 | |
Fifth Round - Group BJ | defeat | Michael Warburton | 4-1 | |
Fifth Round - Group BJ | defeat | Keelan Kay | 4-3 | |
Fifth Round - Group BK | defeated by | Brian Raman | 4-1 | |
Fifth Round - Group BK | defeat | Reece Colley | 4-0 | |
Fifth Round - Group BK | defeated by | Keelan Kay | 4-2 | |
Fifth Round - Group BK | defeat | Nick Fullwell | 4-1 | |
Fifth Round - Group BK | defeated by | Michael Warburton | 4-2 | |
Fifth Round - Group BM | defeat | Rob Collins | 4-2 | |
Fifth Round - Group BM | defeat | Keelan Kay | 4-2 | |
Fifth Round - Group BM | defeat | Matthew Dennant | 4-2 | |
Fifth Round - Group BM | defeat | Shaun Griffiths | 4-2 | |
Fifth Round - Group BO | defeated by | Keelan Kay | 4-2 | |
Fifth Round - Group BO | defeat | Matthew Dennant | 4-3 | |
Fifth Round - Group BO | defeated by | Shaun Griffiths | 4-2 | |
Fifth Round - Group BO | defeated by | Rob Collins | 4-3 | |
Fifth Round - Group BP | defeated by | Rob Collins | 4-1 | |
Fifth Round - Group BP | defeated by | Shaun Griffiths | 4-1 | |
Fifth Round - Group BP | defeat | Shaun Griffiths | 4-2 | |
Fifth Round - Group BP | defeat | Joshua Richardson | 4-0 | |
Fifth Round - Group CR | defeat | Brian Raman | 4-3 | |
Fifth Round - Group CR | defeated by | Jose Justicia | 4-3 | |
Fifth Round - Group CR | defeated by | Graham Usher | 4-1 | |
Fifth Round - Group CR | defeated by | Chris Gilliland | 4-2 | |
Fifth Round - Group CR | defeated by | Dan Lauby Jr. | 4-3 | |
Fifth Round - Group CT | defeated by | Chris Gilliland | 4-2 | |
Fifth Round - Group CT | defeated by | Graham Usher | 4-1 | |
Fifth Round - Group CT | defeated by | Jose Justicia | 4-3 | |
Fifth Round - Group CT | defeat | Brian Raman | 4-3 | |
Fifth Round - Group CT | defeated by | Dan Lauby Jr. | 4-3 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 2 Defeats
World Championship from 13 December 2019 to 1 January 2020 | ||||
---|---|---|---|---|
First Round | defeated by | Jelle Klaasen | 3-1 | |
UK Open from 6 March to 8 March 2020 | ||||
First Round | defeated by | Harald Leitinger | 6-2 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 8 Victories / 33 Defeats
Victory : 0
Final : 0
Summary : 6 Victories / 18 Defeats
Victory : 0
Final : 0
Summary : 1 Victory / 1 Defeat
Scottish Open from 14 February to 16 February 2014 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 64 | defeat | Ricky Williams | 4-1 | |
Round of 32 | defeated by | Glen Durrant | 4-3 |