All sports Site
All sports Site
England - 5 June 1970
Scott Mitchell (born 5 June 1970) is a darts player who competes internationally for England. His last victories are the Welsh Open 2016 and the Jersey Open 2015.
Click on a year to expand/reduce
Results - Singles
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 1 Defeat
UK Open from 1 March to 3 March 2024 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 64 | defeated by | Nathan Aspinall | 10-6 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 1 Victory / 1 Defeat
World Seniors Championship from 9 February to 12 February 2023 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | defeat | Peter Manley | 3-0 | |
Round of 16 | defeated by | Robert Thornton | 3-0 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 18 Victories / 30 Defeats
Victory : 0
Final : 0
Summary : 47 Victories / 32 Defeats
Victory : 0
Final : 0
Summary : 126 Victories / 135 Defeats
World Championships from 4 January to 12 January 2020 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | defeat | Leighton Bennett | 3-1 | |
Round of 16 | defeat | Michael Unterbuchner | 4-0 | |
Quarter-Finals | defeat | Scott Waites | 5-4 | |
Semi-Finals | defeated by | Wayne Warren | 6-3 | |
Players Championship 1 , 8 February 2020 | ||||
First Round | defeated by | Michael Van Gerwen | 6-2 | |
Players Championship 3 , 15 February 2020 | ||||
First Round | defeat | James Wilson | 6-4 | |
Second Round | defeated by | Krzysztof Ratajski | 6-5 | |
Players Championship 4 , 15 February 2020 | ||||
First Round | defeat | John Michael | 6-3 | |
Second Round | defeated by | Darius Labanauskas | 6-5 | |
Players Championship 5 , 22 February 2020 | ||||
First Round | defeat | Ryan Murray | 6-3 | |
Second Round | defeat | John Henderson | 6-3 | |
Round of 32 | defeated by | Peter Wright | 6-1 | |
Players Championship 6 , 23 February 2020 | ||||
First Round | defeat | James Wilson | 6-3 | |
Second Round | defeat | Joe Cullen | 6-4 | |
Round of 32 | defeated by | Steve Beaton | 6-5 | |
Players Championship 7 , 14 March 2020 | ||||
First Round | defeated by | Glen Durrant | 6-4 | |
Players Championship 8 , 15 March 2020 | ||||
First Round | defeat | Christopher Dobey | 6-3 | |
Second Round | defeat | Ryan Meikle | 6-5 | |
Round of 32 | defeated by | Glen Durrant | 6-4 | |
A Night at The Darts from 13 April to 28 April 2020 | ||||
Group 2 | defeated by | Wessel Nijman | 5-2 | |
Group 2 | defeat | Ritchie Edhouse | 5-4 | |
Group 2 | defeated by | David Evans | 5-0 | |
Group 2 | defeated by | Raymond Van Barneveld | 5-2 | |
Group 3 | defeated by | Wessel Nijman | 5-3 | |
Group 3 | defeat | Martin Adams | 5-0 | |
Group 3 | defeat | Ritchie Edhouse | 5-3 | |
Group 3 | defeat | David Evans | 5-2 | |
Group 4 | defeat | Wessel Nijman | 5-4 | |
Group 4 | defeated by | Martin Adams | 5-2 | |
Group 4 | defeated by | Ritchie Edhouse | 5-0 | |
Group 4 | defeat | Raymond Van Barneveld | 5-2 | |
Group 5 | defeat | David Evans | 5-4 | |
Group 5 | defeat | Ritchie Edhouse | 5-4 | |
Group 5 | defeat | Martin Adams | 5-4 | |
Group 5 | defeated by | Raymond Van Barneveld | 5-4 | |
Group 6 | defeat | Martin Adams | 5-2 | |
Group 6 | defeated by | Wessel Nijman | 5-4 | |
Group 6 | defeated by | David Evans | 5-4 | |
Group 6 | defeated by | Raymond Van Barneveld | 5-0 | |
Group 8 | defeated by | Martin Adams | 5-2 | |
Group 8 | defeated by | Jason Askew | 5-1 | |
Group 8 | defeated by | David Evans | 5-2 | |
Group 8 | defeated by | Boris Koltsov | 5-4 | |
Group 9 | defeat | Boris Koltsov | 5-4 | |
Group 9 | defeated by | Martin Adams | 5-4 | |
Group 9 | defeated by | David Evans | 5-3 | |
Group 9 | defeated by | Wessel Nijman | 5-4 | |
Group 10 | defeated by | Jason Askew | 5-1 | |
Group 10 | defeated by | Wessel Nijman | 5-4 | |
Group 10 | defeat | Boris Koltsov | 5-4 | |
Group 10 | defeated by | Martin Adams | 5-4 | |
Group 10 | defeated by | Phil Taylor | 4-2 | |
Group 11 | defeated by | Wessel Nijman | 5-2 | |
Group 11 | defeat | David Evans | 5-3 | |
Group 11 | defeated by | Jason Askew | 5-3 | |
Group 11 | defeat | Martin Adams | 5-2 | |
Group 12 | defeat | David Evans | 5-3 | |
Group 12 | defeated by | Jason Askew | 5-3 | |
Group 12 | defeat | Boris Koltsov | 5-4 | |
Group 12 | defeated by | Wessel Nijman | 5-2 | |
Icons of Darts Live League from 6 April to 28 April 2020 | ||||
Second Round - Group 2 | defeated by | Andy Jenkins | 4-2 | |
Second Round - Group 2 | defeated by | Wessel Nijman | 4-2 | |
Second Round - Group 2 | defeated by | Michael Warburton | 4-3 | |
Second Round - Group 2 | defeated by | Jason Askew | 4-2 | |
Second Round - Group 2 | defeated by | Arron Monk | 4-0 | |
Second Round - Group 2 | defeat | Mark Webster | 4-1 | |
Second Round - Group 4 | defeated by | Arron Monk | 4-1 | |
Second Round - Group 4 | defeated by | Wessel Nijman | 4-3 | |
Second Round - Group 4 | defeat | Mark Webster | 4-1 | |
Second Round - Group 4 | defeat | Jason Askew | 4-2 | |
Second Round - Group 4 | defeated by | Andy Jenkins | 4-1 | |
Second Round - Group 4 | defeated by | Michael Warburton | 4-1 | |
Second Round - Group 6 | defeated by | Arron Monk | 4-1 | |
Second Round - Group 6 | defeat | Mark Webster | 4-3 | |
Second Round - Group 6 | defeated by | Andy Jenkins | 4-2 | |
Second Round - Group 6 | defeat | Wessel Nijman | 4-3 | |
Second Round - Group 6 | defeat | Michael Warburton | 4-2 | |
Second Round - Group 6 | defeat | Jason Askew | 4-1 | |
Second Round - Group 8 | defeat | Adam Huckvale | 4-3 | |
Second Round - Group 8 | defeated by | Paul Nicholson | 4-3 | |
Second Round - Group 8 | defeated by | Wessel Nijman | 4-3 | |
Second Round - Group 8 | defeat | Arron Monk | 4-2 | |
Second Round - Group 8 | defeat | Darryl Fitton | 4-0 | |
Second Round - Group 8 | defeated by | David Evans | 4-1 | |
Second Round - Group 10 | defeated by | Arron Monk | 4-2 | |
Second Round - Group 10 | defeat | Keelan Kay | 4-2 | |
Second Round - Group 10 | defeated by | Darryl Fitton | 4-2 | |
Second Round - Group 10 | defeated by | Wessel Nijman | 4-1 | |
Second Round - Group 10 | defeated by | David Evans | 4-3 | |
Second Round - Group 10 | defeated by | Paul Nicholson | 4-2 | |
Second Round - Group 12 | defeat | Darryl Fitton | 4-3 | |
Second Round - Group 12 | defeat | David Evans | 4-3 | |
Second Round - Group 12 | defeated by | Adam Huckvale | 4-1 | |
Second Round - Group 12 | defeat | Paul Nicholson | 4-0 | |
Second Round - Group 12 | defeated by | Wessel Nijman | 4-3 | |
Second Round - Group 12 | defeated by | Arron Monk | 4-3 | |
Second Round - Group 14 | defeated by | Martin Adams | 4-3 | |
Second Round - Group 14 | defeat | Jason Askew | 4-3 | |
Second Round - Group 14 | defeat | Keelan Kay | 4-1 | |
Second Round - Group 14 | defeated by | Andy Jenkins | 4-1 | |
Second Round - Group 14 | defeat | Mark Webster | 4-1 | |
Second Round - Group 14 | defeated by | Darryl Fitton | 4-3 | |
Second Round - Group 16 | defeat | Andy Jenkins | 4-1 | |
Second Round - Group 16 | defeat | Keelan Kay | 4-0 | |
Second Round - Group 16 | defeat | Jason Askew | 4-2 | |
Second Round - Group 16 | defeat | Martin Adams | 4-1 | |
Second Round - Group 16 | defeated by | Mark Webster | 4-3 | |
Second Round - Group 16 | defeated by | Darryl Fitton | 4-3 | |
Second Round - Group 18 | defeat | Andy Jenkins | 4-1 | |
Second Round - Group 18 | defeat | Mark Webster | 4-1 | |
Second Round - Group 18 | defeat | Darryl Fitton | 4-2 | |
Second Round - Group 18 | defeat | Martin Adams | 4-3 | |
Second Round - Group 18 | defeated by | Jason Askew | 4-2 | |
Second Round - Group 18 | defeated by | Keelan Kay | 4-2 | |
Second Round - Group 20 | defeat | Arron Monk | 4-1 | |
Second Round - Group 20 | defeat | Andy Jenkins | 4-1 | |
Second Round - Group 20 | defeated by | Jarred Cole | 4-2 | |
Second Round - Group 20 | defeat | David Evans | 4-3 | |
Second Round - Group 20 | defeated by | Ritchie Edhouse | 4-0 | |
Second Round - Group 20 | defeat | Mark Webster | 4-3 | |
Second Round - Group 22 | defeat | Jarred Cole | 4-2 | |
Second Round - Group 22 | defeat | Andy Jenkins | 4-3 | |
Second Round - Group 22 | defeat | Mark Webster | 4-1 | |
Second Round - Group 22 | defeated by | Arron Monk | 4-0 | |
Second Round - Group 22 | defeat | Ritchie Edhouse | 4-3 | |
Second Round - Group 22 | defeat | David Evans | 4-0 | |
Second Round - Group 24 | defeated by | Ritchie Edhouse | 4-1 | |
Second Round - Group 24 | defeated by | Mark Webster | 4-2 | |
Second Round - Group 24 | defeat | Arron Monk | 4-1 | |
Second Round - Group 24 | defeated by | Andy Jenkins | 4-2 | |
Second Round - Group 24 | defeat | Jarred Cole | 4-3 | |
Second Round - Group 24 | defeat | David Evans | 4-2 | |
Third Round - Group 2 | defeat | Mark Webster | 5-1 | |
Third Round - Group 2 | defeat | Keelan Kay | 5-0 | |
Third Round - Group 2 | defeat | Boris Koltsov | 5-4 | |
Third Round - Group 2 | defeated by | Jason Askew | 5-0 | |
Third Round - Group 2 | defeated by | Andy Jenkins | 5-3 | |
Third Round - Group 4 | defeated by | Keelan Kay | 5-2 | |
Third Round - Group 4 | defeated by | Andy Jenkins | 5-2 | |
Third Round - Group 4 | defeated by | Jason Askew | 5-4 | |
Third Round - Group 4 | defeated by | Boris Koltsov | 5-2 | |
Third Round - Group 4 | defeat | Mark Webster | 5-1 | |
Third Round - Group 6 | defeated by | Jason Askew | 5-3 | |
Third Round - Group 6 | defeated by | Boris Koltsov | 5-4 | |
Third Round - Group 6 | defeated by | Mark Webster | 5-2 | |
Third Round - Group 6 | defeat | Keelan Kay | 5-2 | |
Third Round - Group 6 | defeat | Andy Jenkins | 5-4 | |
Third Round - Group 8 | defeat | Keelan Kay | 5-4 | |
Third Round - Group 8 | defeat | Michael Warburton | 5-2 | |
Third Round - Group 8 | defeat | Mark Webster | 5-2 | |
Third Round - Group 8 | defeated by | Ritchie Edhouse | 5-4 | |
Third Round - Group 8 | defeated by | Adam Huckvale | 5-0 | |
Third Round - Group 10 | defeat | Mark Webster | 5-4 | |
Third Round - Group 10 | defeat | Adam Huckvale | 5-3 | |
Third Round - Group 10 | defeated by | Ritchie Edhouse | 5-3 | |
Third Round - Group 10 | defeat | Keelan Kay | 5-1 | |
Third Round - Group 10 | defeated by | Michael Warburton | 5-2 | |
Third Round - Group 12 | defeated by | Ritchie Edhouse | 5-3 | |
Third Round - Group 12 | defeat | Michael Warburton | 5-4 | |
Third Round - Group 12 | defeat | Mark Webster | 5-3 | |
Third Round - Group 12 | defeat | Keelan Kay | 5-0 | |
Third Round - Group 12 | defeat | Adam Huckvale | 5-3 | |
Third Round - Group 14 | defeat | John Brown | 5-1 | |
Third Round - Group 14 | defeat | Mark Webster | 5-2 | |
Third Round - Group 14 | defeat | Stephen Burton | 5-3 | |
Third Round - Group 14 | defeat | Paul Nicholson | 5-1 | |
Third Round - Group 14 | defeat | Andy Jenkins | 5-3 | |
Third Round - Group 16 | defeat | Mark Webster | 5-3 | |
Third Round - Group 16 | defeat | Stephen Burton | 5-2 | |
Third Round - Group 16 | defeat | Paul Nicholson | 5-4 | |
Third Round - Group 16 | defeat | Andy Jenkins | 5-3 | |
Third Round - Group 16 | defeat | John Brown | 5-1 | |
Third Round - Group 18 | defeated by | Paul Nicholson | 5-3 | |
Third Round - Group 18 | defeat | Andy Jenkins | 5-4 | |
Third Round - Group 18 | defeat | Jamie Brown | 5-4 | |
Third Round - Group 18 | defeated by | Mark Webster | 5-1 | |
Third Round - Group 18 | defeat | Stephen Burton | 5-3 | |
Third Round - Group 20 | defeat | Paul Nicholson | 5-3 | |
Third Round - Group 20 | defeated by | David Evans | 5-2 | |
Third Round - Group 20 | defeat | Mark Webster | 5-3 | |
Third Round - Group 20 | defeated by | Stephen Burton | 5-4 | |
Third Round - Group 20 | defeat | Michael Warburton | 5-1 | |
Third Round - Group 22 | defeat | Paul Nicholson | 5-1 | |
Third Round - Group 22 | defeated by | Keane Barry | 5-2 | |
Third Round - Group 22 | defeated by | Mark Webster | 5-3 | |
Third Round - Group 22 | defeat | Stephen Burton | 5-2 | |
Third Round - Group 22 | defeated by | Michael Warburton | 5-2 | |
Third Round - Group 24 | defeated by | Stephen Burton | 5-2 | |
Third Round - Group 24 | defeat | Michael Warburton | 5-4 | |
Third Round - Group 24 | defeat | Paul Nicholson | 5-0 | |
Third Round - Group 24 | defeated by | Keane Barry | 5-3 | |
Third Round - Group 24 | defeated by | Mark Webster | 5-4 | |
Fourth Round - Group 2 | defeated by | Michael Warburton | 5-3 | |
Fourth Round - Group 2 | defeat | Mark Webster | 5-3 | |
Fourth Round - Group 2 | defeated by | Ritchie Edhouse | 5-2 | |
Fourth Round - Group 2 | defeated by | Andy Jenkins | 5-0 | |
Fourth Round - Group 2 | defeated by | David Evans | 5-2 | |
Fourth Round - Group 4 | defeated by | Andy Jenkins | 5-4 | |
Fourth Round - Group 4 | defeat | David Evans | 5-4 | |
Fourth Round - Group 4 | defeated by | Michael Warburton | 5-2 | |
Fourth Round - Group 4 | defeat | Mark Webster | 5-2 | |
Fourth Round - Group 4 | defeated by | Ritchie Edhouse | 5-0 | |
Fourth Round - Group 6 | defeated by | David Evans | 5-1 | |
Fourth Round - Group 6 | defeat | Michael Warburton | 5-4 | |
Fourth Round - Group 6 | defeated by | Mark Webster | 5-1 | |
Fourth Round - Group 6 | defeated by | Ritchie Edhouse | 5-2 | |
Fourth Round - Group 6 | defeat | Andy Jenkins | 5-3 | |
Players Championship 9 , 8 July 2020 | ||||
First Round | defeated by | Alan Tabern | 6-3 | |
Players Championship 10 , 9 July 2020 | ||||
First Round | defeat | Simon Whitlock | 6-5 | |
Second Round | defeated by | Nathan Aspinall | 6-1 | |
Players Championship 11 , 10 July 2020 | ||||
First Round | defeat | Robert Thornton | 6-2 | |
Second Round | defeat | Andy Hamilton | 6-5 | |
Round of 32 | defeated by | Ryan Meikle | 6-0 | |
Players Championship 12 , 11 July 2020 | ||||
First Round | defeated by | Gary Anderson | 6-2 | |
Players Championship 13 , 12 July 2020 | ||||
First Round | defeat | Ryan Murray | 6-2 | |
Second Round | defeated by | James Wade | 6-4 | |
Icons of Darts Live League from 6 April to 28 April 2020 | ||||
Fourth Round - Group 14 | defeat | Martin Adams | 5-4 | |
Fourth Round - Group 14 | defeat | Stephen Burton | 5-3 | |
Fourth Round - Group 14 | defeated by | Boris Koltsov | 5-0 | |
Fourth Round - Group 14 | defeat | Keane Barry | 5-1 | |
Fourth Round - Group 14 | defeated by | Michael Warburton | 5-1 | |
Fourth Round - Group 16 | defeated by | Keane Barry | 5-2 | |
Fourth Round - Group 16 | defeated by | Boris Koltsov | 5-2 | |
Fourth Round - Group 16 | defeat | Michael Warburton | 5-1 | |
Fourth Round - Group 16 | defeated by | Martin Adams | 5-0 | |
Fourth Round - Group 16 | defeated by | Stephen Burton | 5-2 | |
Fourth Round - Group 18 | defeated by | Martin Adams | 5-1 | |
Fourth Round - Group 18 | defeat | Keane Barry | 5-0 | |
Fourth Round - Group 18 | defeat | Boris Koltsov | 5-2 | |
Fourth Round - Group 18 | defeated by | Michael Warburton | 5-1 | |
Fourth Round - Group 18 | defeat | Stephen Burton | 5-4 | |
Fourth Round - Group 20 | defeated by | Boris Koltsov | 5-0 | |
Fourth Round - Group 20 | defeated by | Scott Marsh | 5-4 | |
Fourth Round - Group 20 | defeated by | Keelan Kay | 5-2 | |
Fourth Round - Group 20 | defeated by | Mark Webster | 5-3 | |
Fourth Round - Group 20 | defeated by | Andy Jenkins | 5-0 | |
Fourth Round - Group 22 | defeated by | Mark Webster | 5-4 | |
Fourth Round - Group 22 | defeated by | Andy Jenkins | 5-3 | |
Fourth Round - Group 22 | defeat | Boris Koltsov | 5-2 | |
Fourth Round - Group 22 | defeat | Michael Warburton | 5-1 | |
Fourth Round - Group 22 | defeat | Keelan Kay | 5-2 | |
Fourth Round - Group 24 | defeated by | Boris Koltsov | 5-4 | |
Fourth Round - Group 24 | defeated by | Michael Warburton | 5-4 | |
Fourth Round - Group 24 | defeat | Keelan Kay | 5-4 | |
Fourth Round - Group 24 | defeated by | David Evans | 5-2 | |
Fourth Round - Group 24 | defeat | Andy Jenkins | 5-2 | |
Players Championship 14 , 12 September 2020 | ||||
First Round | defeat | Brian Raman | 6-5 | |
Second Round | defeated by | Gerwyn Price | 6-5 | |
Players Championship 15 , 13 September 2020 | ||||
First Round | defeated by | Darren Webster | 6-4 | |
Players Championship 16 , 14 September 2020 | ||||
First Round | defeated by | Kai Fan Leung | 6-3 | |
Players Championship 17 , 15 September 2020 | ||||
First Round | defeated by | Steve Beaton | 6-5 | |
Players Championship 18 , 16 September 2020 | ||||
First Round | defeat | Nathan Derry | 6-2 | |
Second Round | defeat | Ryan Murray | 6-3 | |
Round of 32 | defeated by | Brendan Dolan | 6-5 | |
Players Championship 19 , 11 November 2020 | ||||
First Round | defeated by | Adam Hunt | 6-4 | |
Players Championship 20 , 11 November 2020 | ||||
First Round | defeat | Jim Williams | 6-2 | |
Second Round | defeated by | Gerwyn Price | 6-5 | |
Players Championship 21 , 12 November 2020 | ||||
First Round | defeat | Jonathan Worsley | 6-1 | |
Second Round | defeated by | Glen Durrant | 6-5 | |
Players Championship 22 , 13 November 2020 | ||||
First Round | defeated by | Michael Smith | 6-1 | |
Players Championship 23 , 14 November 2020 | ||||
First Round | defeated by | Dirk Van Duijvenbode | 6-3 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 4 Victories / 4 Defeats
World Championships from 5 January to 13 January 2019 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | defeat | Oliver Ferenc | 3-0 | |
Round of 16 | defeat | Krzysztof Kciuk | 4-0 | |
Quarter-Finals | defeated by | Jim Williams | 5-3 | |
Scottish Open from 15 February to 17 February 2019 | ||||
Round of 16 | defeated by | Nick Kenny | 5-3 | |
World Trophy from 30 August to 1 September 2019 | ||||
Round of 32 | defeat | Martin Adams | 5-4 | |
Round of 16 | defeated by | Sebastian Steyer | 5-4 | |
World Masters from 23 October to 27 October 2019 | ||||
Round of 64 | defeat | Andrew Kateley | 3-0 | |
Round of 32 | defeated by | Michael Warburton | 3-2 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 7 Victories / 6 Defeats
World Championships from 6 January to 14 January 2018 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | defeat | Darius Labanauskas | 3-2 | |
Round of 16 | defeated by | Andy Baetens | 4-2 | |
World Trophy from 30 May to 3 June 2018 | ||||
Round of 32 | defeat | Mohamed Pengiran | 6-2 | |
Round of 16 | defeated by | Kyle McKinstry | 6-3 | |
World Masters from 3 October to 7 October 2018 | ||||
Round of 32 | defeat | Shane McGuirk | 3-1 | |
Round of 16 | defeat | Willem Mandigers | 3-2 | |
Quarter-Finals | defeat | David Copley | 4-0 | |
Semi-Finals | defeated by | Glen Durrant | 5-2 | |
Grand Slam of Darts from 10 November to 18 November 2018 | ||||
Group G | defeated by | Stephen Bunting | 5-1 | |
Group G | defeat | Martin Schindler | 5-1 | |
Group G | defeated by | Mensur Suljovic | 5-2 | |
Finder Masters from 6 December to 8 December 2018 | ||||
Quarter-Finals | defeat | Mark McGeeney | 3-2 | |
Semi-Finals | defeated by | Glen Durrant | 3-1 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 2 Victories / 3 Defeats
World Championships from 7 January to 15 January 2017 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | defeat | Mark McGrath | 3-0 | |
Round of 16 | defeated by | Geert De Vos | 4-2 | |
World Trophy from 27 May to 29 May 2017 | ||||
Round of 32 | defeat | Umit Uygunsozlu | 6-5 | |
Round of 16 | defeated by | Peter Machin | 6-3 | |
World Masters from 25 September to 27 September 2017 | ||||
Round of 32 | defeated by | Tony O'Shea | 3-2 |
Victory : 1 (Welsh Open)
Final : 0
Summary : 13 Victories / 7 Defeats
Victories : 2 (World Championships, Jersey Open)
Final : 0
Summary : 21 Victories / 11 Defeats
Victory : 1 (British Open)
Final : 1 (England Open)
Summary : 17 Victories / 7 Defeats
Victory : 0
Final : 0
Summary : 1 Victory / 2 Defeats
World Championships from 5 January to 13 January 2013 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | defeat | Barrie Bates | 3-2 | |
Round of 16 | defeated by | Robbie Green | 4-1 | |
Antwerp Open from 16 August to 18 August 2013 | ||||
Round of 32 | defeated by | Robbie Green | 4-3 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 2 Victories / 3 Defeats
World Championships from 7 January to 15 January 2012 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | defeated by | Martin Adams | 3-0 | |
Antwerp Open , 16 September 2012 | ||||
Round of 32 | defeat | Didier De Vuyst | 4-1 | |
Round of 16 | defeated by | Remon Hurrebrink | 4-3 | |
Dutch Grand Masters from 7 December to 9 December 2012 | ||||
Quarter-Finals | defeat | Tony O'Shea | 3-1 | |
Semi-Finals | defeated by | Stephen Bunting | 3-1 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 2 Defeats
World Championships from 1 January to 9 January 2011 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | defeated by | Jan Dekker | 3-0 | |
Dutch Grand Masters from 9 December to 11 December 2011 | ||||
Quarter-Finals | defeated by | Martin Adams | 3-2 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 4 Victories / 3 Defeats
World Championships from 2 January to 10 January 2010 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | defeated by | Daryl Gurney | 3-2 | |
Dutch Open , 7 February 2010 | ||||
Round of 32 | defeat | Danny Van De Kooy | 3-1 | |
Round of 16 | defeated by | Patrick Loos | 3-0 | |
Antwerp Open , 4 April 2010 | ||||
Round of 32 | defeat | Niels Stuiver | 4-0 | |
Round of 16 | defeat | Tony O'Shea | 4-1 | |
Quarter-Finals | defeat | Braulio Roncero | 5-4 | |
Semi-Finals | defeated by | Stuart Kellett | 2-0 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 1 Defeat
Antwerp Open , 24 May 2009 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | defeated by | Braulio Roncero | 4-1 |