All sports Site

Menu
Cycling - Tour of Hainan - 2011 - Detailed results

Cycling - Tour of Hainan - 2011 - Detailed results

Choice of a season :

China

Results 2011

Tour of Hainan 2011

ChinaChina - 20 October 2011 - 28 October 2011


General classification - 28 October 2011


1KAZValentin Iglinskiy (KAZ)Astana34:02:42
2RSAReinardt Janse Van Rensburg (RSA)MTN - Qhubeka0:00:13
3GERAlexander Schmitt (GER)Eddy Merckx - Indeland0:00:20
4CHNMeiyin Wang (CHN)Hengxiang0:00:22
5RUSVladimir Efimkin (RUS)Team Type 1s.t.
6GERMatthias Bertling (GER)Eddy Merckx - Indeland0:00:23
7AUSAdam Phelan (AUS)Drapac Professional Cycling0:00:24
8SPAXavier Florencio Cabre (SPA)Geox - TMC0:00:26
9MALMohammad Adiq Husaini Othman (MAL)Drapac Professional Cyclings.t.
10KAZAlexandre Dyachenko (KAZ)Astanas.t.
11FRAMatthieu Sprick (FRA)Skil - Shimanos.t.
12AUSDarren Lapthorne (AUS)Pegasus Sports0:00:27
13JPNKazuhiro Mori (JPN)Aisan Racing Team0:00:28
14LUXChristian Poos (LUX)Differdange - Magic Sportfoot.des.t.
15GERStefan Ganser (GER)Eddy Merckx - Indelands.t.
16ITAMaurizio Gorato (ITA)Geox - TMC0:00:29
17IRLDavid McCann (IRL)Giant - Kendas.t.
18NEDEmmanuel Van Ruitenbeek (NED)Eddy Merckx - Indelands.t.
19POLKamil Zielinski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
20GERJohannes Fröhlinger (GER)Skil - Shimanos.t.
21TPEWei Kei Chang (TPE)Giant - Kendas.t.
22KAZAndrey Zeits (KAZ)Astanas.t.
23AUSDavid Jay Crawford (AUS)Pegasus Sportss.t.
24KAZYevgeniy Nepomnyachshiy (KAZ)Astanas.t.
25HKGHing Chun Chan (HKG)Hong Kong National Teams.t.
26ITAGiampaolo Cheula (ITA)Geox - TMCs.t.
27FRAJulien Antomarchi (FRA)VC La Pomme Marseille0:00:34
28POLMateusz Taciak (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
29CHNHan Feng (CHN)Skil - Shimano0:00:37
30FRAThomas Vaubourzeix (FRA)VC La Pomme Marseille0:01:02
31CHNHaijun Ma (CHN)China National Team0:01:13
32SWIPeter Erdin (SWI)Atlas Personal - BMC0:01:29
33JPNYasuharu Nakajima (JPN)Aisan Racing Team0:02:40
34ITADaniele Colli (ITA)Geox - TMC0:03:30
35KORChan Jae Jang (KOR)Korea National Team0:03:34
36HKGWai Man Chau (HKG)Champion System0:03:41
37RSADennis Van Niekerk (RSA)MTN - Qhubeka0:04:06
38POLBartlomiej Matysiak (POL)CCC - Polsat - Polkowice0:04:28
39KAZMaxim Iglinskiy (KAZ)Astana0:05:35
40GERFlorian Salzinger (GER)Atlas Personal - BMC0:07:26
41POLTomasz Kiendys (POL)CCC - Polsat - Polkowice0:07:52
42SWIJonathan Fumeaux (SWI)Atlas Personal - BMCs.t.
43AUSDeon Locke (AUS)Champion System0:09:25
44POLDariusz Batek (POL)CCC - Polsat - Polkowice0:15:03
45GERDavid Rösch (GER)Atlas Personal - BMC0:15:17
46KAZSergey Renev (KAZ)Astana0:16:35
47FRAJustin Jules (FRA)VC La Pomme Marseille0:25:06
48CHNKun Jiang (CHN)Max Success Sports0:25:26
49AUTAlexander Schrangl (AUT)Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfers.t.
50CHNChen Zhian (CHN)Chinese 361° Cycling Team0:25:28
51RSAJohannes Christofel Nel (RSA)MTN - Qhubeka0:25:47
52FRAYohan Cauquil (FRA)VC La Pomme Marseille0:26:09
53UZBMuradjan Khalmuratov (UZB)Giant - Kenda0:26:30
54NEDRonan Van Zandbeek (NED)Skil - Shimano0:27:42
55JPNTakeaki Ayabe (JPN)Aisan Racing Team0:29:03
56RSAMartin Wesemann (RSA)MTN - Qhubeka0:29:07
57NEDKenny Van Hummel (NED)Skil - Shimano0:29:47
58CHNWenlong Zhang (CHN)Gammax0:30:02
59GERDaniel Westmattelmann (GER)Eddy Merckx - Indeland0:30:06
60NEDMartijn Verschoor (NED)Team Type 10:30:23
61ESTMart Ojavee (EST)Ckt - Tmit - Champion System0:30:29
62CHNChen Yuanjun (CHN)Chinese 361° Cycling Team0:30:31
63CZEPetr Lechner (CZE)Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:30:32
64USAJoey Rosskopf (USA)Team Type 1s.t.
65TPEYin Chih Wang (TPE)Giant - Kendas.t.
66HKGChi Ho Yuen (HKG)Hong Kong National Teams.t.
67HKGKin San Wu (HKG)Champion System0:30:40
68SWISimon Pellaud (SWI)BMC Hottinger Cycling Teams.t.
69MALNur Amiraul Fakhruddin Mazuki (MAL)Terengganu Pro Asia Cycling0:30:51
70CHNXuanfu Wu (CHN)Chinese 361° Cycling Team0:30:57
71USATyler Magner (USA)Team Type 10:31:00
72NEDTom Veelers (NED)Skil - Shimano0:31:05
73KGZEugen Wacker (KGZ)Kenda Presented by Gear Grinder0:31:15
74AUSStuart Shaw (AUS)Drapac Professional Cycling0:31:21
75POLPawel Charucki (POL)CCC - Polsat - Polkowice0:31:58
76JPNNozomu Kimori (JPN)Aisan Racing Team0:32:14
77BELBert De Backer (BEL)Skil - Shimano0:33:36
78MALAmir Bin Mustafa Rusli (MAL)Malaysia National Team0:34:25
79SWIRaphael Addy (SWI)Atlas Personal - BMCs.t.
80HKGYing Hon Ronald Yeung (HKG)Hong Kong National Team0:34:27
81CHNRuisong Zhang (CHN)Max Success Sports0:34:34
82HKGKam-po Wong (HKG)Hong Kong National Team0:34:43
83KAZDmitriy Gruzdev (KAZ)Astana0:34:46
84POLSylvester Janiszewski (POL)CCC - Polsat - Polkowice0:36:35
85SLOMarko Kump (SLO)Geox - TMC0:37:14
86RSABradley Potgieter (RSA)MTN - Qhubeka0:37:39
87GERAndre Benoit (GER)Differdange - Magic Sportfoot.de0:38:55
88RSAJames Tennent (RSA)MTN - Qhubeka0:43:43
89KORDo Hyeong Kim (KOR)Terengganu Pro Asia Cycling0:56:01
90GERHolger Burkhardt (GER)Champion System0:57:25
91CHNCheng Xue (CHN)Gammaxs.t.
92NZLRico 'Dene' Rogers (NZL)Giant - Kenda0:59:43
93NEDLuc Hagenaars (NED)Eddy Merckx - Indeland0:59:51
94ROMLars Pria (ROM)Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer1:01:18
95AUTDaniel Reiter (AUT)Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer1:05:43
96HKGSiu Wai Ko (HKG)Hong Kong National Team1:05:48
97LTUVytautas Kaupas (LTU)Differdange - Magic Sportfoot.des.t.

Stage 1 - Sanya Cruising - 20 October 2011Escape


1FRAJustin Jules (FRA)VC La Pomme Marseille04:12:46
2KAZValentin Iglinskiy (KAZ)Astanas.t.
3AUSAdam Phelan (AUS)Drapac Professional Cyclings.t.
4POLKamil Zielinski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
5JPNKazuhiro Mori (JPN)Aisan Racing Teams.t.
6MALMohammad Adiq Husaini Othman (MAL)Drapac Professional Cyclings.t.
7RSAReinardt Janse Van Rensburg (RSA)MTN - Qhubekas.t.
8LUXChristian Poos (LUX)Differdange - Magic Sportfoot.des.t.
9CHNMeiyin Wang (CHN)Hengxiangs.t.
10SPADavid Gutierrez Gutierrez (SPA)Geox - TMCs.t.
11SPAXavier Florencio Cabre (SPA)Geox - TMCs.t.
12IRLDavid McCann (IRL)Giant - Kendas.t.
13FRAMatthieu Sprick (FRA)Skil - Shimanos.t.
14GERStefan Ganser (GER)Eddy Merckx - Indelands.t.
15NEDEmmanuel Van Ruitenbeek (NED)Eddy Merckx - Indelands.t.
16GERJohannes Fröhlinger (GER)Skil - Shimanos.t.
17RUSVladimir Efimkin (RUS)Team Type 100:10
18AUSDavid Jay Crawford (AUS)Pegasus Sportss.t.
19GERFlorian Salzinger (GER)Atlas Personal - BMCs.t.
20JPNMasakazu Ito (JPN)Aisan Racing Teams.t.
21CHNHan Feng (CHN)Skil - Shimanos.t.
22TPEWei Kei Chang (TPE)Giant - Kendas.t.
23CHNKun Jiang (CHN)Max Success Sportss.t.
24GERMatthias Bertling (GER)Eddy Merckx - Indelands.t.
25KAZAlexandre Dyachenko (KAZ)Astanas.t.

Stage 2 - Sanya-Baoting - 21 October 2011Escape


1JPNYasuharu Nakajima (JPN)Aisan Racing Team3:43:39
2NEDKenny Van Hummel (NED)Skil - Shimano0:00:59
3FRAJustin Jules (FRA)VC La Pomme Marseilles.t.
4RSAReinardt Janse Van Rensburg (RSA)MTN - Qhubekas.t.
5ITADaniele Colli (ITA)Geox - TMCs.t.
6AUSStuart Shaw (AUS)Drapac Professional Cyclings.t.
7SWIPeter Erdin (SWI)Atlas Personal - BMCs.t.
8KAZValentin Iglinskiy (KAZ)Astanas.t.
9SPAXavier Florencio Cabre (SPA)Geox - TMCs.t.
10LTUGediminas Kaupas (LTU)Differdange - Magic Sportfoot.des.t.
11GERFlorian Bissinger (GER)Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfers.t.
12JPNShinpei Fukuda (JPN)Aisan Racing Teams.t.
13POLKamil Zielinski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
14POLBartlomiej Matysiak (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
15KORChan Jae Jang (KOR)Korea National Teams.t.
16MALMohammad Adiq Husaini Othman (MAL)Drapac Professional Cyclings.t.
17AUSAdam Phelan (AUS)Drapac Professional Cyclings.t.
18NEDMartijn Verschoor (NED)Team Type 1s.t.
19ESTMart Ojavee (EST)Ckt - Tmit - Champion Systems.t.
20CHNXiaoyong Dong (CHN)Qinghai Tianyoude Cycling Teams.t.
21LUXChristian Poos (LUX)Differdange - Magic Sportfoot.des.t.
22IRLDavid McCann (IRL)Giant - Kendas.t.
23CHNXitao Ji (CHN)Gammaxs.t.
24JPNKazuhiro Mori (JPN)Aisan Racing Teams.t.
25CHNMeiyin Wang (CHN)Hengxiangs.t.

Stage 3 - Wuzhishan-Qiongzhong - 22 October 2011Sprint


1NEDTom Veelers (NED)Skil - Shimano03:53:30
2NEDKenny Van Hummel (NED)Skil - Shimanos.t.
3MALMohd Hariff Salleh (MAL)Terengganu Pro Asia Cyclings.t.
4KAZValentin Iglinskiy (KAZ)Astanas.t.
5MALAnuar Manan (MAL)Terengganu Pro Asia Cyclings.t.
6ESTMart Ojavee (EST)Ckt - Tmit - Champion Systems.t.
7NEDMartijn Verschoor (NED)Team Type 1s.t.
8ITADaniele Colli (ITA)Geox - TMCs.t.
9NZLRico 'Dene' Rogers (NZL)Giant - Kendas.t.
10JPNKazuhiro Mori (JPN)Aisan Racing Teams.t.
11JPNTakeaki Ayabe (JPN)Aisan Racing Teams.t.
12RSAReinardt Janse Van Rensburg (RSA)MTN - Qhubekas.t.
13LUXChristian Poos (LUX)Differdange - Magic Sportfoot.des.t.
14FRAJustin Jules (FRA)VC La Pomme Marseilles.t.
15GERStefan Ganser (GER)Eddy Merckx - Indelands.t.
16JPNYasuharu Nakajima (JPN)Aisan Racing Teams.t.
17NEDEmmanuel Van Ruitenbeek (NED)Eddy Merckx - Indelands.t.
18CZEPetr Lechner (CZE)Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfers.t.
19CHNMeiyin Wang (CHN)Hengxiangs.t.
20KORChan Jae Jang (KOR)Korea National Teams.t.
21CHNWenlong Zhang (CHN)Gammaxs.t.
22POLSylvester Janiszewski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
23IRLDavid McCann (IRL)Giant - Kendas.t.
24CHNXitao Ji (CHN)Gammaxs.t.
25HKGSiu Wai Ko (HKG)Hong Kong National Teams.t.

Stage 4 - Xinglong-Wanning - 23 October 2011Escape


1AUSDeon Locke (AUS)Champion System3:50:07
2CHNHaijun Ma (CHN)China National Team0:00:05
3HKGKam-po Wong (HKG)Hong Kong National Team0:00:10
4NEDTom Veelers (NED)Skil - Shimano0:00:15
5FRAJustin Jules (FRA)VC La Pomme Marseilles.t.
6NEDKenny Van Hummel (NED)Skil - Shimanos.t.
7KAZValentin Iglinskiy (KAZ)Astanas.t.
8ITADaniele Colli (ITA)Geox - TMCs.t.
9RSAReinardt Janse Van Rensburg (RSA)MTN - Qhubekas.t.
10NEDMartijn Verschoor (NED)Team Type 1s.t.
11POLBartlomiej Matysiak (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
12NZLRico 'Dene' Rogers (NZL)Giant - Kendas.t.
13ITAMaurizio Gorato (ITA)Geox - TMCs.t.
14MALMohd Hariff Salleh (MAL)Terengganu Pro Asia Cyclings.t.
15AUSAdam Phelan (AUS)Drapac Professional Cyclings.t.
16KORChan Jae Jang (KOR)Korea National Teams.t.
17AUSStuart Shaw (AUS)Drapac Professional Cyclings.t.
18LUXChristian Poos (LUX)Differdange - Magic Sportfoot.des.t.
19ESTMart Ojavee (EST)Ckt - Tmit - Champion Systems.t.
20NEDEmmanuel Van Ruitenbeek (NED)Eddy Merckx - Indelands.t.
21CZEPetr Lechner (CZE)Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfers.t.
22JPNKazuhiro Mori (JPN)Aisan Racing Teams.t.
23SPAXavier Florencio Cabre (SPA)Geox - TMCs.t.
24LTUVytautas Kaupas (LTU)Differdange - Magic Sportfoot.des.t.
25MALNur Amiraul Fakhruddin Mazuki (MAL)Terengganu Pro Asia Cyclings.t.

Stage 5 - Wenchang-Qionghai - 24 October 2011Sprint


1MALAnuar Manan (MAL)Terengganu Pro Asia Cycling3:21:25
2MALMohd Hariff Salleh (MAL)Terengganu Pro Asia Cyclings.t.
3NZLRico 'Dene' Rogers (NZL)Giant - Kendas.t.
4ITADaniele Colli (ITA)Geox - TMCs.t.
5NEDKenny Van Hummel (NED)Skil - Shimanos.t.
6NEDTom Veelers (NED)Skil - Shimanos.t.
7SWIPeter Erdin (SWI)Atlas Personal - BMCs.t.
8MALMohammad Adiq Husaini Othman (MAL)Drapac Professional Cyclings.t.
9POLSylvester Janiszewski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
10SLOMarko Kump (SLO)Geox - TMCs.t.
11AUSStuart Shaw (AUS)Drapac Professional Cyclings.t.
12CZEPetr Lechner (CZE)Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfers.t.
13ITAMaurizio Gorato (ITA)Geox - TMCs.t.
14CHNXiaoyong Dong (CHN)Qinghai Tianyoude Cycling Teams.t.
15NEDMartijn Verschoor (NED)Team Type 1s.t.
16CHNHaijun Ma (CHN)China National Teams.t.
17KAZValentin Iglinskiy (KAZ)Astanas.t.
18IRLDavid McCann (IRL)Giant - Kendas.t.
19CHNChen Yuanjun (CHN)Chinese 361° Cycling Teams.t.
20RSAReinardt Janse Van Rensburg (RSA)MTN - Qhubekas.t.
21MALNur Amiraul Fakhruddin Mazuki (MAL)Terengganu Pro Asia Cyclings.t.
22SPAXavier Florencio Cabre (SPA)Geox - TMCs.t.
23GERStefan Ganser (GER)Eddy Merckx - Indelands.t.
24RSADennis Van Niekerk (RSA)MTN - Qhubekas.t.
25SWIRaphael Addy (SWI)Atlas Personal - BMCs.t.

Stage 6 - Haikou- Chengmai - 25 October 2011Sprint


1NEDKenny Van Hummel (NED)Skil - Shimano3:54:22
2MALMohd Hariff Salleh (MAL)Terengganu Pro Asia Cyclings.t.
3SWIPeter Erdin (SWI)Atlas Personal - BMCs.t.
4NZLRico 'Dene' Rogers (NZL)Giant - Kendas.t.
5NEDMartijn Verschoor (NED)Team Type 1s.t.
6SLOMarko Kump (SLO)Geox - TMCs.t.
7JPNKazuhiro Mori (JPN)Aisan Racing Teams.t.
8CHNChen Zhian (CHN)Chinese 361° Cycling Teams.t.
9AUSStuart Shaw (AUS)Drapac Professional Cyclings.t.
10LUXChristian Poos (LUX)Differdange - Magic Sportfoot.des.t.
11SPAXavier Florencio Cabre (SPA)Geox - TMCs.t.
12HKGSiu Wai Ko (HKG)Hong Kong National Teams.t.
13ITAMaurizio Gorato (ITA)Geox - TMCs.t.
14KAZValentin Iglinskiy (KAZ)Astanas.t.
15GERHolger Burkhardt (GER)Champion Systems.t.
16MALMohammad Adiq Husaini Othman (MAL)Drapac Professional Cyclings.t.
17ITADaniele Colli (ITA)Geox - TMCs.t.
18FRAJustin Jules (FRA)VC La Pomme Marseilles.t.
19AUSAdam Phelan (AUS)Drapac Professional Cyclings.t.
20HKGKin San Wu (HKG)Champion Systems.t.
21MALAnuar Manan (MAL)Terengganu Pro Asia Cyclings.t.
22POLBartlomiej Matysiak (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
23CZEPetr Lechner (CZE)Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfers.t.
24USAJoey Rosskopf (USA)Team Type 1s.t.
25GERStefan Ganser (GER)Eddy Merckx - Indelands.t.

Stage 7 - Chengmai- Tunchang - 26 October 2011Sprint


1NEDKenny Van Hummel (NED)Skil - Shimano4:36:52
2KORChan Jae Jang (KOR)Korea National Teams.t.
3ITADaniele Colli (ITA)Geox - TMCs.t.
4FRAJustin Jules (FRA)VC La Pomme Marseilles.t.
5KAZValentin Iglinskiy (KAZ)Astanas.t.
6JPNKazuhiro Mori (JPN)Aisan Racing Teams.t.
7MALAnuar Manan (MAL)Terengganu Pro Asia Cyclings.t.
8POLKamil Zielinski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
9MALMohd Hariff Salleh (MAL)Terengganu Pro Asia Cyclings.t.
10JPNTakeaki Ayabe (JPN)Aisan Racing Teams.t.
11SWIRaphael Addy (SWI)Atlas Personal - BMCs.t.
12POLSylvester Janiszewski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
13SPAXavier Florencio Cabre (SPA)Geox - TMCs.t.
14NEDMartijn Verschoor (NED)Team Type 1s.t.
15LUXChristian Poos (LUX)Differdange - Magic Sportfoot.des.t.
16ITAMaurizio Gorato (ITA)Geox - TMCs.t.
17SWIPeter Erdin (SWI)Atlas Personal - BMCs.t.
18RSAReinardt Janse Van Rensburg (RSA)MTN - Qhubekas.t.
19CZEPetr Lechner (CZE)Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfers.t.
20GERHolger Burkhardt (GER)Champion Systems.t.
21ESTMart Ojavee (EST)Ckt - Tmit - Champion Systems.t.
22GERStefan Ganser (GER)Eddy Merckx - Indelands.t.
23GERAndre Benoit (GER)Differdange - Magic Sportfoot.des.t.
24NEDLuc Hagenaars (NED)Eddy Merckx - Indelands.t.
25HKGSiu Wai Ko (HKG)Hong Kong National Teams.t.

Stage 8 - Danzhou- Baisha - 27 October 2011Sprint


1KAZValentin Iglinskiy (KAZ)Astana04:27:45
2ITADaniele Colli (ITA)Geox - TMCs.t.
3RSAReinardt Janse Van Rensburg (RSA)MTN - Qhubekas.t.
4AUSAdam Phelan (AUS)Drapac Professional Cyclings.t.
5POLSylvester Janiszewski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
6MALMohammad Adiq Husaini Othman (MAL)Drapac Professional Cyclings.t.
7CHNMeiyin Wang (CHN)Hengxiangs.t.
8POLKamil Zielinski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
9KORChan Jae Jang (KOR)Korea National Teams.t.
10GERStefan Ganser (GER)Eddy Merckx - Indelands.t.
11ITAMaurizio Gorato (ITA)Geox - TMCs.t.
12LUXChristian Poos (LUX)Differdange - Magic Sportfoot.des.t.
13FRAMatthieu Sprick (FRA)Skil - Shimanos.t.
14CHNHaijun Ma (CHN)China National Teams.t.
15HKGKin San Wu (HKG)Champion Systems.t.
16SWIJonathan Fumeaux (SWI)Atlas Personal - BMCs.t.
17SPAXavier Florencio Cabre (SPA)Geox - TMCs.t.
18GERJohannes Fröhlinger (GER)Skil - Shimanos.t.
19IRLDavid McCann (IRL)Giant - Kendas.t.
20RUSVladimir Efimkin (RUS)Team Type 1s.t.
21GERAlexander Schmitt (GER)Eddy Merckx - Indelands.t.
22NEDEmmanuel Van Ruitenbeek (NED)Eddy Merckx - Indelands.t.
23KAZAlexandre Dyachenko (KAZ)Astanas.t.
24JPNKazuhiro Mori (JPN)Aisan Racing Teams.t.
25CHNHan Feng (CHN)Skil - Shimanos.t.

Stage 9 - Dongfang-Ledong-Sanya - 28 October 2011Sprint


1NEDKenny Van Hummel (NED)Skil - Shimano2:01:31
2NZLRico 'Dene' Rogers (NZL)Giant - Kendas.t.
3FRAJustin Jules (FRA)VC La Pomme Marseilles.t.
4NEDTom Veelers (NED)Skil - Shimanos.t.
5POLSylvester Janiszewski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
6ITADaniele Colli (ITA)Geox - TMCs.t.
7RSAReinardt Janse Van Rensburg (RSA)MTN - Qhubekas.t.
8KAZValentin Iglinskiy (KAZ)Astanas.t.
9NEDMartijn Verschoor (NED)Team Type 1s.t.
10POLKamil Zielinski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
11BELBert De Backer (BEL)Skil - Shimanos.t.
12USATyler Magner (USA)Team Type 1s.t.
13RSADennis Van Niekerk (RSA)MTN - Qhubekas.t.
14JPNKazuhiro Mori (JPN)Aisan Racing Teams.t.
15CZEPetr Lechner (CZE)Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfers.t.
16AUSStuart Shaw (AUS)Drapac Professional Cyclings.t.
17JPNTakeaki Ayabe (JPN)Aisan Racing Teams.t.
18GERStefan Ganser (GER)Eddy Merckx - Indelands.t.
19ESTMart Ojavee (EST)Ckt - Tmit - Champion Systems.t.
20LUXChristian Poos (LUX)Differdange - Magic Sportfoot.des.t.
21SPAXavier Florencio Cabre (SPA)Geox - TMCs.t.
22USAJoey Rosskopf (USA)Team Type 1s.t.
23SWIPeter Erdin (SWI)Atlas Personal - BMCs.t.
24HKGSiu Wai Ko (HKG)Hong Kong National Teams.t.
25SLOMarko Kump (SLO)Geox - TMCs.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved