All sports Site

Menu
Cycling - Tour of Qinghai Lake - 2011 - Detailed results

Cycling - Tour of Qinghai Lake - 2011 - Detailed results

Choice of a season :

China

Results 2011

Tour of Qinghai Lake 2011

ChinaChina - 1 July 2011 - 10 July 2011


General classification - 10 July 2011


1SLOGregor Gazvoda (SLO)Perutnina Ptuj28:40:28
2KAZDmitriy Gruzdev (KAZ)Kazakhstan National Team00:04
3POLMateusz Taciak (POL)CCC - Polsat - Polkowice01:02
4SLOMatej Mugerli (SLO)Perutnina Ptuj01:11
5CROTomislav Danculovic (CRO)Loborika - Favorit01:27
6IRIHossein Askari (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Team01:29
7ITAOmar Lombardi (ITA)Colnago - CSF Inox01:32
8SPAJavier Ramirez Abeja (SPA)Andalucia - Caja Granada01:33
9IRIAmir Zargari (IRI)Azad University Cycling Team01:37
10URUFabricio Ferrari Barcelo (URU)Caja Rural01:50
11POLMarek Rutkiewicz (POL)CCC - Polsat - Polkowice01:52
12SPAAdrian Palomares Villaplana (SPA)Andalucia - Caja Granada01:54
13IRIHossein Alizadeh (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Team01:56
14CROEmanuel Kiserlovski (CRO)Loborika - Favorits.t.
15POLJacek Tadeusz Morajko (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
16CROKristijan Durasek (CRO)Loborika - Favorit02:00
17CRORadoslav Rogina (CRO)Loborika - Favorit02:01
18POLMariusz Witecki (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
19ITAAngelo Pagani (ITA)Colnago - CSF Inox02:12
20ITASacha Modolo (ITA)Colnago - CSF Inox02:22
21RUSSergey Firsanov (RUS)Itera - Katusha02:31
22ITAManuele Caddeo (ITA)Colnago - CSF Inox02:37
23UKRVolodymyr Bileka (UKR)Amore & Vita02:50
24SPAArturo Mora Ortiz (SPA)Caja Rural03:00
25SLORobert Vrecer (SLO)Perutnina Ptuj03:05
26UKRVolodymir Starchyk (UKR)Ukraine National Team03:07
27IRIAlireza Haghi (IRI)Azad University Cycling Teams.t.
28USAMaxim Jenkins (USA)United Health Care Presented by Maxxis03:42
29KAZAlexandr Shushemoin (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
30RUSBoris Shpilevsky (RUS)Tabriz Petrochemical Cycling Team03:47
31SPAIgor Romero Etxebarria (SPA)Caja Rural03:54
32KAZNazar Jumabekov (KAZ)Kazakhstan National Team04:01
33AUSJohnny Walker (AUS)Fly V Australia04:09
34POLBlazej Janiaczyk (POL)CCC - Polsat - Polkowice04:11
35SPAJosé Vicente Toribio Alcolea (SPA)Andalucia - Caja Granadas.t.
36IRIMehdi Sohrabi (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Team04:19
37GERTobias Erler (GER)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
38IRLDavid McCann (IRL)Giant - Kenda04:20
39POLSylvester Janiszewski (POL)CCC - Polsat - Polkowice04:44
40SPAJuan José Lobato del Valle (SPA)Andalucia - Caja Granada04:46
41AUSAaron Kemps (AUS)Fly V Australias.t.
42HKGHing Chun Chan (HKG)Hong Kong National Teams.t.
43SWIJoris Boillat (SWI)Champion Systems.t.
44CHNWenlong Zhang (CHN)Gammax04:47
45AUSDavid Jay Crawford (AUS)Pegasus Sports04:54
46UKRMaksym Averin (UKR)Ukraine National Team04:55
47AUSBernard Sulzberger (AUS)Fly V Australia04:58
48PORJosé João Pimenta Costa Mendes (POR)CCC - Polsat - Polkowice05:10
49CHNPengda Jiao (CHN)Max Success Sports05:44
50CROHrvoje Miholjevic (CRO)Loborika - Favorit05:50
51USAScott Alan Stewart (USA)Team Type 106:02
52CHNPeilun Wu (CHN)Qinghai Tianyoude Cycling Team06:04
53SPAAntonio Cabello Baena (SPA)Andalucia - Caja Granada06:15
54GBRAlex Coutts (GBR)Giant - Kenda06:16
55SWIRoger Beuchat (SWI)Champion System06:31
56ITAAlberto Contoli (ITA)Colnago - CSF Inox07:08
57SPAJesus Rosendo Prado (SPA)Andalucia - Caja Granada07:31
58HKGYing Hon Ronald Yeung (HKG)Hong Kong National Team07:42
59HKGKin San Wu (HKG)Champion System07:44
60AUSHayden Brooks (AUS)Fly V Australia08:00
61SLOJure Golcer (SLO)Perutnina Ptuj08:12
62CHNShengjun Wu (CHN)Qinghai Tianyoude Cycling Team08:38
63RUSIvan Kovalev (RUS)Russian National Team08:40
64ETHSolomon Bitew Shiferaw (ETH)Marco Polo Cycling Team09:06
65CHNShi Jie Yu (CHN)Gammax09:32
66BELJan Kuyckx (BEL)Marco Polo Cycling Team09:34
67HKGKing Lok Cheung (HKG)Hong Kong National Team09:52
68AUSBenjamin King (AUS)Team Type 110:16
69CROMatija Kvasina (CRO)Loborika - Favorit10:18
70CHNLiu Bo (CHN)Gammaxs.t.
71SPAPablo Lechuga Rodriguez (SPA)Andalucia - Caja Granada11:04
72USAWilliam Dugan (USA)Team Type 111:07
73ETHEstifanos Kebede Gebresilassie (ETH)Marco Polo Cycling Team11:09
74AUSDarren Rolfe (AUS)Fly V Australia11:13
75UKRSergej Gretchyn (UKR)Amore & Vita11:39
76CHNKun Jiang (CHN)Max Success Sports12:21
77IRIAbbas Saeidi Tanha (IRI)Azad University Cycling Team12:58
78KAZRuslan Tleubayev (KAZ)Kazakhstan National Team14:18
79ITAPaolo Locatelli (ITA)Colnago - CSF Inox15:27
80KGZEugen Wacker (KGZ)Kenda Presented by Gear Grinder15:47
81SLOLuka Rakusa (SLO)Perutnina Ptuj15:51
82SLODejan Bajt (SLO)Perutnina Ptuj17:13
83USAJake Keough (USA)United Health Care Presented by Maxxis17:31
84RUSValery Valynin (RUS)Russian National Team18:02
85AUSJonathan Clarke (AUS)United Health Care Presented by Maxxis18:17
86CHNXiaoyong Dong (CHN)Qinghai Tianyoude Cycling Team18:42
87AUSNick Mitchell (AUS)Marco Polo Cycling Team19:06
88CHNPengfei Qi (CHN)Max Success Sports19:26
89SWEPatrik Morén (SWE)Amore & Vita19:40
90SLOMatej Marin (SLO)Perutnina Ptuj20:02
91IRIFarshad Salehian (IRI)Azad University Cycling Team21:35
92CHNBiao Liu (CHN)Qinghai Tianyoude Cycling Team22:06
93SPAJoaquin Sobrino Martinez (SPA)Caja Rural22:13
94KAZMiras Bederbekov (KAZ)Kazakhstan National Team23:10
95RUSAlexander Serov (RUS)Russian National Team23:28
96AUSCameron Peterson (AUS)Fly V Australia25:35
97UKRArtem Tesler (UKR)Ukraine National Team26:31
98KAZAbdraimzhan Ishanov (KAZ)Kazakhstan National Team27:42
99GERPhilipp Mamos (GER)Amore & Vita28:00
100USAAdrian Hegyvari (USA)United Health Care Presented by Maxxis28:22
101AUSFabio Calabria (AUS)Team Type 128:26
102ERADaniel Abraham (ERA)Marco Polo Cycling Team28:33
103RUSVladislav Borisov (RUS)Amore & Vita29:15
104ITAAndrea Grendene (ITA)Team Type 129:37
105RUSAlexey Shmidt (RUS)Team Type 129:59
106AUSMichael Freiberg (AUS)Fly V Australias.t.
107SWIGuillaume Bourgeois (SWI)Champion System30:02
108CHNHao Liu (CHN)Max Success Sports30:26
109CHNYue Tu (CHN)Gammax30:33
110CHNTing Deng (CHN)Max Success Sports31:00
111USABradley White (USA)United Health Care Presented by Maxxis31:20
112ESTMart Ojavee (EST)Ckt - Tmit - Champion System31:36
113UKRSergiy Klymakov (UKR)Ukraine National Team32:35
114UKRVolodymyr Zagorodny (UKR)Miche - Guerciotti32:46
115UKRYuri Metlushenko (UKR)Ukraine National Team33:07
116CHNJi Xu (CHN)Gammax33:23
117HKGKam-po Wong (HKG)Hong Kong National Team34:07
118CHNGang Xu (CHN)Max Success Sports36:21
119CHNYong Jian Wu (CHN)Gammax36:31
120ESTJaan Kirsipuu (EST)Champion System37:42
121KAZVladislav Gorbunov (KAZ)Kazakhstan National Team37:45
122HKGKing Lok Cheung (HKG)Hong Kong National Teams.t.
123USAScott Zwizanski (USA)United Health Care Presented by Maxxis37:53
124RUSAlexei Markov (RUS)Russian National Team37:56
125NEDMartijn Verschoor (NED)Team Type 137:57
126HKGHo Ting Kwok (HKG)Hong Kong National Team38:46
127SPAAitor Galdos Alonso (SPA)Caja Rural39:50
128RUSEvgeny Kovalev (RUS)Itera - Katusha40:47
129CHNYan Dong Xing (CHN)Marco Polo Cycling Team47:12
130NZLRico 'Dene' Rogers (NZL)Giant - Kenda48:08
131TPEChing Feng Liu (TPE)49:20
132CHNZeng Tao Yang (CHN)Gammax50:21
133CHNWei Li (CHN)Max Success Sports59:43
134HKGKi Ho Choi (HKG)Hong Kong National Team1:01:31
135RUSSergey Kudentsov (RUS)Giant - Kenda1:15:13
136MALLoh Sea Keong (MAL)Marco Polo Cycling Team1:22:56

Criterium - Huzhu Circuit Race 51.3km - 1 July 2011Sprint

This stage was cancelled.


Stage 1 - Xining 132.3km - 2 July 2011Sprint


1AUSAaron Kemps (AUS)Fly V Australia02:54:49
2ITASacha Modolo (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
3USAJake Keough (USA)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
4RUSBoris Shpilevsky (RUS)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
5ITAAndrea Pasqualon (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
6SPAJoaquin Sobrino Martinez (SPA)Caja Rurals.t.
7GERRobert Förster (GER)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
8UKRMaksym Averin (UKR)Ukraine National Teams.t.
9RUSIvan Kovalev (RUS)Russian National Teams.t.
10UKRYuri Metlushenko (UKR)Ukraine National Teams.t.
11IRIMehdi Sohrabi (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
12HKGHo Ting Kwok (HKG)Hong Kong National Teams.t.
13SPAJuan José Lobato del Valle (SPA)Andalucia - Caja Granadas.t.
14IRIHossein Alizadeh (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
15RUSAlexey Shmidt (RUS)Team Type 1s.t.
16UKRVolodymyr Bileka (UKR)Amore & Vitas.t.
17KAZDmitriy Gruzdev (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
18SLOGregor Gazvoda (SLO)Perutnina Ptujs.t.
19CHNShi Jie Yu (CHN)Gammaxs.t.
20POLBlazej Janiaczyk (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
21ETHSolomon Bitew Shiferaw (ETH)Marco Polo Cycling Teams.t.
22CRORadoslav Rogina (CRO)Loborika - Favorits.t.
23KAZMiras Bederbekov (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
24NZLRico 'Dene' Rogers (NZL)Giant - Kendas.t.
25SPAEgoitz Garcia Echeguibel (SPA)Caja Rurals.t.

Stage 2 - Xining - Qinghai Lake 146.4km - 3 July 2011Escape


1POLMateusz Taciak (POL)CCC - Polsat - Polkowice03:09:41
2SLOMatej Mugerli (SLO)Perutnina Ptujs.t.
3IRIAbbas Saeidi Tanha (IRI)Azad University Cycling Team00:09
4ITAOmar Lombardi (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
5URUFabricio Ferrari Barcelo (URU)Caja Rural00:12
6ITAAngelo Pagani (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
7CROTomislav Danculovic (CRO)Loborika - Favorits.t.
8SPAJavier Ramirez Abeja (SPA)Andalucia - Caja Granadas.t.
9POLMarek Rutkiewicz (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
10IRIAmir Zargari (IRI)Azad University Cycling Teams.t.
11IRIHossein Askari (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
12IRIGhader Mizbani Iranagh (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
13CRORadoslav Rogina (CRO)Loborika - Favorit00:38
14SPAEgoitz Garcia Echeguibel (SPA)Caja Rurals.t.
15RUSSergey Firsanov (RUS)Itera - Katushas.t.
16SLORobert Vrecer (SLO)Perutnina Ptujs.t.
17IRIHossein Alizadeh (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
18SPAIgor Romero Etxebarria (SPA)Caja Rurals.t.
19POLJacek Tadeusz Morajko (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
20CROEmanuel Kiserlovski (CRO)Loborika - Favorits.t.
21SPAAdrian Palomares Villaplana (SPA)Andalucia - Caja Granadas.t.
22ITAManuele Caddeo (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
23POLMariusz Witecki (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
24CROKristijan Durasek (CRO)Loborika - Favorits.t.
25CROMatija Kvasina (CRO)Loborika - Favorit00:43

Stage 3 - Qinghai Lake - Bird Island 120.6km - 4 July 2011Escape


1SLOGregor Gazvoda (SLO)Perutnina Ptuj02:47:49
2KAZDmitriy Gruzdev (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
3RUSBoris Shpilevsky (RUS)Tabriz Petrochemical Cycling Team02:57
4RUSIvan Kovalev (RUS)Russian National Teams.t.
5USAJake Keough (USA)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
6UKRMaksym Averin (UKR)Ukraine National Teams.t.
7AUSAaron Kemps (AUS)Fly V Australias.t.
8GERRobert Förster (GER)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
9SPAJoaquin Sobrino Martinez (SPA)Caja Rurals.t.
10ITASacha Modolo (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
11ESTJaan Kirsipuu (EST)Champion Systems.t.
12POLBlazej Janiaczyk (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
13UKRVolodymir Starchyk (UKR)Ukraine National Teams.t.
14ITAAndrea Pasqualon (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
15SPAEgoitz Garcia Echeguibel (SPA)Caja Rurals.t.
16CROTomislav Danculovic (CRO)Loborika - Favorits.t.
17URUFabricio Ferrari Barcelo (URU)Caja Rurals.t.
18SLOMatej Mugerli (SLO)Perutnina Ptujs.t.
19IRIHossein Alizadeh (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
20KAZMiras Bederbekov (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
21IRIAlireza Haghi (IRI)Azad University Cycling Teams.t.
22AUSFabio Calabria (AUS)Team Type 1s.t.
23SPAAdrian Palomares Villaplana (SPA)Andalucia - Caja Granadas.t.
24IRIGhader Mizbani Iranagh (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
25SPAJesus Rosendo Prado (SPA)Andalucia - Caja Granadas.t.

Stage 4 - Bird Island - Xihaizhen 152.4km - 5 July 2011Escape


1GERRobert Förster (GER)United Health Care Presented by Maxxis3:34:05
2ITAAndrea Pasqualon (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
3ITASacha Modolo (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
4RUSIvan Kovalev (RUS)Russian National Teams.t.
5UKRVolodymyr Bileka (UKR)Amore & Vitas.t.
6POLSylvester Janiszewski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
7KAZRuslan Tleubayev (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
8UKRMaksym Averin (UKR)Ukraine National Teams.t.
9AUSJohnny Walker (AUS)Fly V Australias.t.
10NEDMartijn Verschoor (NED)Team Type 1s.t.
11RUSBoris Shpilevsky (RUS)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
12POLBlazej Janiaczyk (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
13URUFabricio Ferrari Barcelo (URU)Caja Rurals.t.
14SLOMatej Mugerli (SLO)Perutnina Ptujs.t.
15KAZMiras Bederbekov (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
16SLOGregor Gazvoda (SLO)Perutnina Ptujs.t.
17ITAManuele Caddeo (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
18SPAJuan José Lobato del Valle (SPA)Andalucia - Caja Granadas.t.
19ITAOmar Lombardi (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
20CRORadoslav Rogina (CRO)Loborika - Favorits.t.
21BELJan Kuyckx (BEL)Marco Polo Cycling Teams.t.
22SPAJosé Vicente Toribio Alcolea (SPA)Andalucia - Caja Granadas.t.
23KGZEugen Wacker (KGZ)Kenda Presented by Gear Grinders.t.
24ETHEstifanos Kebede Gebresilassie (ETH)Marco Polo Cycling Teams.t.
25IRIHossein Alizadeh (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.

Stage 5 - Xihaizhen - Mole Town Qillian 123km - 6 July 2011Escape


1ITASacha Modolo (ITA)Colnago - CSF Inox3:09:07
2POLMateusz Taciak (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
3UKRVolodymyr Bileka (UKR)Amore & Vitas.t.
4CROEmanuel Kiserlovski (CRO)Loborika - Favorits.t.
5URUFabricio Ferrari Barcelo (URU)Caja Rurals.t.
6SPAArturo Mora Ortiz (SPA)Caja Rurals.t.
7SPAAdrian Palomares Villaplana (SPA)Andalucia - Caja Granadas.t.
8ITAAlberto Contoli (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
9IRIHossein Askari (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
10RUSSergey Firsanov (RUS)Itera - Katushas.t.
11IRIHossein Alizadeh (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
12SLOMatej Mugerli (SLO)Perutnina Ptujs.t.
13POLMariusz Witecki (POL)CCC - Polsat - Polkowice0:00:05
14ITAOmar Lombardi (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
15CHNWenlong Zhang (CHN)Gammax0:00:07
16CROKristijan Durasek (CRO)Loborika - Favorits.t.
17SLOGregor Gazvoda (SLO)Perutnina Ptujs.t.
18CRORadoslav Rogina (CRO)Loborika - Favorits.t.
19SPAJavier Ramirez Abeja (SPA)Andalucia - Caja Granadas.t.
20UKRVolodymir Starchyk (UKR)Ukraine National Teams.t.
21ITAManuele Caddeo (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
22IRIAlireza Haghi (IRI)Azad University Cycling Teams.t.
23CROTomislav Danculovic (CRO)Loborika - Favorits.t.
24IRIAmir Zargari (IRI)Azad University Cycling Teams.t.
25USAMaxim Jenkins (USA)United Health Care Presented by Maxxiss.t.

Stage 6 - Qilian 103km - 7 July 2011Sprint


1UKRYuri Metlushenko (UKR)Ukraine National Team2:13:03
2GERRobert Förster (GER)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
3ITASacha Modolo (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
4RUSBoris Shpilevsky (RUS)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
5RUSAlexey Shmidt (RUS)Team Type 1s.t.
6ITAPaolo Locatelli (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
7KAZRuslan Tleubayev (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
8ITAOmar Lombardi (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
9RUSIvan Kovalev (RUS)Russian National Teams.t.
10RUSAlexei Markov (RUS)Russian National Teams.t.
11AUSJohnny Walker (AUS)Fly V Australias.t.
12CROKristijan Durasek (CRO)Loborika - Favorits.t.
13POLBlazej Janiaczyk (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
14NZLRico 'Dene' Rogers (NZL)Giant - Kendas.t.
15URUFabricio Ferrari Barcelo (URU)Caja Rurals.t.
16AUSBernard Sulzberger (AUS)Fly V Australias.t.
17POLSylvester Janiszewski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
18ESTJaan Kirsipuu (EST)Champion Systems.t.
19CRORadoslav Rogina (CRO)Loborika - Favorits.t.
20SLOGregor Gazvoda (SLO)Perutnina Ptujs.t.
21KAZDmitriy Gruzdev (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
22SLOMatej Mugerli (SLO)Perutnina Ptujs.t.
23SWEPatrik Morén (SWE)Amore & Vitas.t.
24IRIHossein Alizadeh (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
25ETHSolomon Bitew Shiferaw (ETH)Marco Polo Cycling Teams.t.

Stage 7 - Qilian - Menyuan 170.4km - 8 July 2011Escape


1IRIMehdi Sohrabi (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Team03:43:22
2CROMatija Kvasina (CRO)Loborika - Favorits.t.
3ETHEstifanos Kebede Gebresilassie (ETH)Marco Polo Cycling Teams.t.
4CHNShengjun Wu (CHN)Qinghai Tianyoude Cycling Teams.t.
5ITASacha Modolo (ITA)Colnago - CSF Inox00:28
6RUSBoris Shpilevsky (RUS)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
7RUSIvan Kovalev (RUS)Russian National Teams.t.
8ITAAndrea Grendene (ITA)Team Type 1s.t.
9KAZRuslan Tleubayev (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
10UKRVolodymyr Bileka (UKR)Amore & Vitas.t.
11AUSAaron Kemps (AUS)Fly V Australias.t.
12AUSBernard Sulzberger (AUS)Fly V Australias.t.
13UKRMaksym Averin (UKR)Ukraine National Teams.t.
14ITAManuele Caddeo (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
15GERRobert Förster (GER)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
16POLBlazej Janiaczyk (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
17SPAJuan José Lobato del Valle (SPA)Andalucia - Caja Granadas.t.
18IRLDavid McCann (IRL)Giant - Kendas.t.
19POLSylvester Janiszewski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
20BELJan Kuyckx (BEL)Marco Polo Cycling Teams.t.
21POLMarek Rutkiewicz (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
22CHNWenlong Zhang (CHN)Gammaxs.t.
23UKRVolodymir Starchyk (UKR)Ukraine National Teams.t.
24URUFabricio Ferrari Barcelo (URU)Caja Rurals.t.
25IRIHossein Alizadeh (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.

Stage 8 - Xining - Lanzhou 239.2km - 9 July 2011Sprint


1NZLRico 'Dene' Rogers (NZL)Giant - Kenda05:13:51
2ESTJaan Kirsipuu (EST)Champion Systems.t.
3UKRYuri Metlushenko (UKR)Ukraine National Teams.t.
4POLSylvester Janiszewski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
5UKRMaksym Averin (UKR)Ukraine National Teams.t.
6RUSBoris Shpilevsky (RUS)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
7SPAJoaquin Sobrino Martinez (SPA)Caja Rurals.t.
8IRIMehdi Sohrabi (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
9USAScott Alan Stewart (USA)Team Type 1s.t.
10SPAAntonio Cabello Baena (SPA)Andalucia - Caja Granadas.t.
11AUSBernard Sulzberger (AUS)Fly V Australias.t.
12SPAArturo Mora Ortiz (SPA)Caja Rurals.t.
13RUSAlexey Shmidt (RUS)Team Type 1s.t.
14RUSValery Valynin (RUS)Russian National Teams.t.
15POLMarek Rutkiewicz (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
16CROTomislav Danculovic (CRO)Loborika - Favorits.t.
17KAZMiras Bederbekov (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
18AUSDavid Jay Crawford (AUS)Pegasus Sportss.t.
19SPAJuan José Lobato del Valle (SPA)Andalucia - Caja Granadas.t.
20CHNYue Tu (CHN)Gammaxs.t.
21ITASacha Modolo (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
22AUSFabio Calabria (AUS)Team Type 1s.t.
23IRIHossein Alizadeh (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
24ITAManuele Caddeo (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
25SLOMatej Mugerli (SLO)Perutnina Ptujs.t.

Stage 9 - Lanzhou 94.2km - 10 July 2011Sprint


1ITASacha Modolo (ITA)Colnago - CSF Inox01:52:34
2RUSBoris Shpilevsky (RUS)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
3USAJake Keough (USA)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
4UKRYuri Metlushenko (UKR)Ukraine National Teams.t.
5NZLRico 'Dene' Rogers (NZL)Giant - Kendas.t.
6AUSAaron Kemps (AUS)Fly V Australias.t.
7IRIHossein Alizadeh (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
8GERPhilipp Mamos (GER)Amore & Vitas.t.
9ITAAndrea Grendene (ITA)Team Type 1s.t.
10UKRMaksym Averin (UKR)Ukraine National Teams.t.
11KAZRuslan Tleubayev (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
12ITAManuele Caddeo (ITA)Colnago - CSF Inoxs.t.
13SPAJuan José Lobato del Valle (SPA)Andalucia - Caja Granadas.t.
14CROMatija Kvasina (CRO)Loborika - Favorits.t.
15POLSylvester Janiszewski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
16URUFabricio Ferrari Barcelo (URU)Caja Rurals.t.
17SWEPatrik Morén (SWE)Amore & Vitas.t.
18UKRVolodymyr Bileka (UKR)Amore & Vitas.t.
19AUSBernard Sulzberger (AUS)Fly V Australias.t.
20SPAJoaquin Sobrino Martinez (SPA)Caja Rurals.t.
21ESTJaan Kirsipuu (EST)Champion Systems.t.
22CRORadoslav Rogina (CRO)Loborika - Favorits.t.
23NEDMartijn Verschoor (NED)Team Type 1s.t.
24RUSIvan Kovalev (RUS)Russian National Teams.t.
25KAZMiras Bederbekov (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved