All sports Site

Menu
Cycling - Tour of Hainan - 2010 - Detailed results

Cycling - Tour of Hainan - 2010 - Detailed results

Choice of a season :

China

Results 2010

Tour of Hainan 2010

ChinaChina - 11 October 2010 - 19 October 2010


General classification - 19 October 2010


1KAZValentin Iglinskiy (KAZ)Astana26:49:23
2AUSJohnny Walker (AUS)Footon - Servetto0:00:17
3RUSAlexei Markov (RUS)Russian National Team0:00:18
4USAKiel Reijnen (USA)Jelly Belly Presented by Kenda0:00:21
5POLTomasz Marczynski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
6GERMatthias Bertling (GER)Kuota - Indeland0:00:23
7KAZRuslan Tleubayev (KAZ)Kazakhstan National Team0:00:25
8JPNYukihiro Doi (JPN)Skil - Shimano0:00:27
9GERAlexander Schmitt (GER)Kuota - Indeland0:00:30
10UKRVolodymyr Bileka (UKR)Amore & Vita - Conads.t.
11GERRobert Retschke (GER)Continental Cycling Team Differdanges.t.
12KAZMaxim Gourov (KAZ)Astanas.t.
13SPAEnrique Mata Cabello (SPA)Footon - Servetto0:00:33
14JPNTaiji Nishitani (JPN)Aisan Racing Teams.t.
15USABernard Van Ulden (USA)Jelly Belly Presented by Kenda0:00:35
16SPAArkaitz Duran Aroca (SPA)Footon - Servetto0:00:39
17POLAdrian Honkisz (POL)CCC - Polsat - Polkowice0:00:41
18JPNKazuhiro Mori (JPN)Aisan Racing Team0:00:42
19KGZEugen Wacker (KGZ)Giant Asia Racing Teams.t.
20KAZYevgeniy Sladkov (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
21ITAErmanno Capelli (ITA)Footon - Servettos.t.
22KAZAndrei Mizourov (KAZ)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
23CHNCheng Ji (CHN)Skil - Shimanos.t.
24AUSDarren Rolfe (AUS)Fly V Australias.t.
25KAZSergey Renev (KAZ)Astanas.t.
26RUSAlexander Khatuntsev (RUS)Moscows.t.
27GBRAlex Coutts (GBR)Giant Asia Racing Teams.t.
28RUSAlexander Serov (RUS)Russian National Team0:00:48
29JPNTakeaki Ayabe (JPN)Aisan Racing Teams.t.
30UKRVolodymir Starchyk (UKR)Amore & Vita - Conad0:00:51
31KAZRoman Kireyev (KAZ)Astana0:00:55
32CHNHan Feng (CHN)Skil - Shimano0:02:11
33NEDKenny Van Hummel (NED)Skil - Shimano0:02:24
34UKRYuri Metlushenko (UKR)Amore & Vita - Conad0:02:32
35USACharles Bradley Huff (USA)Jelly Belly Presented by Kenda0:02:34
36RUSSergey Kudentsov (RUS)Polygon - Sweet Nice0:02:38
37POLBartlomiej Matysiak (POL)CCC - Polsat - Polkowice0:02:42
38AUSJonathan Cantwell (AUS)Fly V Australia0:02:46
39POLSylvester Janiszewski (POL)CCC - Polsat - Polkowice0:02:48
40DENJakob Gram Nielsen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivning0:02:50
41DENNiki Ostergaard-Nielsen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivnings.t.
42RUSValery Valynin (RUS)Moscows.t.
43SPAFélix Vidal Celis Zabala (SPA)Footon - Servetto0:02:59
44MARSoufiane Haddi (MAR)Morocco National Team0:03:02
45JPNShinpei Fukuda (JPN)Aisan Racing Teams.t.
46MARMohcine Ichou (MAR)Morocco National Teams.t.
47UKRSergej Gretchyn (UKR)Amore & Vita - Conads.t.
48FRADavid Deroo (FRA)Skil - Shimanos.t.
49ITAMichele Merlo (ITA)Footon - Servetto0:03:06
50LTUVytautas Kaupas (LTU)Continental Cycling Team Differdanges.t.
51GERDaniel Westmattelmann (GER)Kuota - Indeland0:03:11
52TPEWei Kei Chang (TPE)Giant Asia Racing Team0:03:15
53CHNKun Jiang (CHN)Champion System - Max Success Sports0:03:28
54KAZAlexandr Shushemoin (KAZ)Kazakhstan National Team0:03:31
55CHNTing Deng (CHN)Qinghai Tianyoude Cycling Team0:03:35
56CHNGang Xu (CHN)Champion System - Max Success Sports0:03:41
57INOHerwin Jaya (INO)Polygon - Sweet Nice0:03:43
58POLLukasz Bodnar (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
59KAZMaxim Iglinskiy (KAZ)Astana0:03:51
60UKRVolodimyr Duma (UKR)Romet - Weltour - Debicas.t.
61CHNBiao Liu (CHN)Qinghai Tianyoude Cycling Team0:03:56
62USASergio Hernandez (USA)Jelly Belly Presented by Kenda0:03:57
63NEDRonan Van Zandbeek (NED)Skil - Shimano0:04:01
64CHNHui Zhang (CHN)Champion System - Max Success Sports0:04:10
65CHNMing Xing Xue (CHN)Champion System - Max Success Sports0:04:11
66KAZSergey Kuzin (KAZ)Kazakhstan National Team0:04:14
67KAZYevgeniy Nepomnyachshiy (KAZ)Astana0:04:22
68KAZAlexey Lyalko (KAZ)Kazakhstan National Team0:05:32
69JPNKenichi Suzuki (JPN)Aisan Racing Team0:05:37
70THAPrajak Mahawong (THA)Giant Asia Racing Team0:05:40
71MARYassin Ait El Attar (MAR)Morocco National Team0:06:00
72AUSHayden Brooks (AUS)Fly V Australia0:06:15
73POLTomasz Smolen (POL)CCC - Polsat - Polkowice0:06:39
74KAZBerik Kupeshov (KAZ)Kazakhstan National Team0:06:53
75KAZNikolay Ivanov (KAZ)Kazakhstan National Team0:07:43
76CHNPeilun Wu (CHN)Qinghai Tianyoude Cycling Team0:07:58
77RUSIvan Kovalev (RUS)Moscow0:08:34
78INOPatria Rastra Dinawan (INO)Polygon - Sweet Nice0:08:38
79GERFlorenz Knauer (GER)Kuota - Indeland0:08:51
80POLTomasz Kiendys (POL)CCC - Polsat - Polkowice0:09:06
81SWEHakan Nilsson (SWE)Continental Cycling Team Differdange0:09:59
82UKROleh Solomko (UKR)Monagas Sport Club0:12:03
83IRIHossein Alizadeh (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Team0:12:45
84IRIHossein Askari (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
85GERDavid Kopp (GER)Kuota - Indeland0:12:48
86USASean Mazich (USA)Jelly Belly Presented by Kenda0:13:03
87MALLoh Sea Keong (MAL)Marco Polo Cycling Teams.t.
88RUSAlexey Shmidt (RUS)Russian National Team0:13:16
89TPEChin-Lung Huang (TPE)Giant Asia Racing Team0:13:36
90DENTroels Rønning Vinther (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivning0:13:40
91INOJimmy Pranata (INO)Polygon - Sweet Nice0:13:53
92IRIMehdi Sohrabi (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Team0:13:56
93CHNPengfei Qi (CHN)Champion System - Max Success Sports0:14:26
94LUXCyrille Heymans (LUX)Continental Cycling Team Differdange0:14:29
95USAZachary Davies (USA)Fly V Australia0:17:27
96CHNLong Jin (CHN)Skil - Shimano0:17:42
97DENRicky Eno Jörgensen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivning0:19:44
98IRIGhader Mizbani Iranagh (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Team0:21:28
99MARIsmail Ayoune (MAR)Morocco National Team0:21:52
100RUSEvgeny Kovalev (RUS)Moscow0:22:40
101NEDEmmanuel Van Ruitenbeek (NED)Kuota - Indeland0:24:22
102MARMohamed El Ghoumari (MAR)Morocco National Team0:24:46
103DENChristian Moberg Jørgensen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivning0:24:47
104NEDLuc Hagenaars (NED)Kuota - Indeland0:26:29
105SPAMario Gutierrez Alba (SPA)Footon - Servetto0:37:29
106CHNYuan Wei (CHN)Qinghai Tianyoude Cycling Team0:38:02
107AUSDavid Kemp (AUS)Fly V Australia0:42:03

Stage 1 - Sanya - 85.2km - 11 October 2010Sprint


1UKRYuri Metlushenko (UKR)Amore & Vita - Conad1:31:47
2NEDKenny Van Hummel (NED)Skil - Shimanos.t.
3ITAMichele Merlo (ITA)Footon - Servettos.t.
4KAZValentin Iglinskiy (KAZ)Astanas.t.
5JPNKazuhiro Mori (JPN)Aisan Racing Teams.t.
6LUXCyrille Heymans (LUX)Continental Cycling Team Differdanges.t.
7RUSSergey Kudentsov (RUS)Polygon - Sweet Nices.t.
8RUSRoman Krasilnikov (RUS)Polygon - Sweet Nices.t.
9AUSBen Kersten (AUS)Fly V Australias.t.
10AUSJonathan Cantwell (AUS)Fly V Australias.t.
11GERDavid Kopp (GER)Kuota - Indelands.t.
12USASean Mazich (USA)Jelly Belly Presented by Kendas.t.
13KAZRuslan Tleubayev (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
14GERAlexander Schmitt (GER)Kuota - Indelands.t.
15DENJakob Gram Nielsen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivnings.t.
16JPNTaiji Nishitani (JPN)Aisan Racing Teams.t.
17USAKiel Reijnen (USA)Jelly Belly Presented by Kendas.t.
18UKRVolodymyr Bileka (UKR)Amore & Vita - Conads.t.
19UKRVolodymir Starchyk (UKR)Amore & Vita - Conads.t.
20UKRSergej Gretchyn (UKR)Amore & Vita - Conads.t.
21DENMichael Tronborg Kristensen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivnings.t.
22SPAEnrique Mata Cabello (SPA)Footon - Servettos.t.
23CHNLong Jin (CHN)Skil - Shimanos.t.
24KAZSergey Kuzin (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
25GERRobert Retschke (GER)Continental Cycling Team Differdanges.t.
26POLBartlomiej Matysiak (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
27ITAErmanno Capelli (ITA)Footon - Servettos.t.
28KAZAlexey Lyalko (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
29NEDRonan Van Zandbeek (NED)Skil - Shimanos.t.
30TPEWei Kei Chang (TPE)Giant Asia Racing Teams.t.
31MARIsmail Ayoune (MAR)Morocco National Teams.t.
32INOHerwin Jaya (INO)Polygon - Sweet Nices.t.
33USACharles Bradley Huff (USA)Jelly Belly Presented by Kendas.t.
34AUSBradley Hall (AUS)Marco Polo Cycling Teams.t.
35MARSoufiane Haddi (MAR)Morocco National Teams.t.

Stage 2 - 12 October 2010Sprint


Sanya - Wuzhishan - 167.5km


1KAZValentin Iglinskiy (KAZ)Astana4:28:23
2JPNTaiji Nishitani (JPN)Aisan Racing Teams.t.
3AUSJohnny Walker (AUS)Footon - Servettos.t.
4UKRVolodymyr Bileka (UKR)Amore & Vita - Conads.t.
5RUSAlexei Markov (RUS)Russian National Teams.t.
6KAZRuslan Tleubayev (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
7CHNHan Feng (CHN)Skil - Shimanos.t.
8IRIHossein Alizadeh (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
9JPNKazuhiro Mori (JPN)Aisan Racing Teams.t.
10GERRobert Retschke (GER)Continental Cycling Team Differdanges.t.
11USAKiel Reijnen (USA)Jelly Belly Presented by Kendas.t.
12UKRVolodymir Starchyk (UKR)Amore & Vita - Conads.t.
13GERAlexander Schmitt (GER)Kuota - Indelands.t.
14KAZYevgeniy Sladkov (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
15USABernard Van Ulden (USA)Jelly Belly Presented by Kendas.t.
16CHNShengjun Wu (CHN)Qinghai Tianyoude Cycling Teams.t.
17POLTomasz Marczynski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
18KAZAndrei Mizourov (KAZ)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
19DENMads Christensen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivnings.t.
20GBRAlex Coutts (GBR)Giant Asia Racing Teams.t.
21GERMatthias Bertling (GER)Kuota - Indelands.t.
22KAZMaxim Gourov (KAZ)Astanas.t.
23POLAdrian Honkisz (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
24RUSAlexander Khatuntsev (RUS)Moscows.t.
25IRIHossein Askari (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
26SPAArkaitz Duran Aroca (SPA)Footon - Servettos.t.
27SPAEnrique Mata Cabello (SPA)Footon - Servettos.t.
28IRIGhader Mizbani Iranagh (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
29CHNCheng Ji (CHN)Skil - Shimanos.t.
30AUSDarren Rolfe (AUS)Fly V Australias.t.
31DENMorten Knudsen (DEN)Continental Cycling Team Differdanges.t.
32JPNYukihiro Doi (JPN)Skil - Shimanos.t.
33KAZSergey Renev (KAZ)Astanas.t.
34RUSAlexander Serov (RUS)Russian National Team0:00:06
35IRIMehdi Sohrabi (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.

Sanya - Wuzhishan - 167.5km


Stage 3 - Wuzhishan - Xinglong - 146.4 km - 13 October 2010Sprint


1USACharles Bradley Huff (USA)Jelly Belly Presented by Kenda3:45:56
2RUSSergey Kudentsov (RUS)Polygon - Sweet Nices.t.
3UKRYuri Metlushenko (UKR)Amore & Vita - Conads.t.
4AUSJonathan Cantwell (AUS)Fly V Australias.t.
5NEDKenny Van Hummel (NED)Skil - Shimanos.t.
6SPAEnrique Mata Cabello (SPA)Footon - Servettos.t.
7POLSylvester Janiszewski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
8NZLRico 'Dene' Rogers (NZL)Giant Asia Racing Teams.t.
9SPAFélix Vidal Celis Zabala (SPA)Footon - Servettos.t.
10KAZValentin Iglinskiy (KAZ)Astanas.t.
11KAZRuslan Tleubayev (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
12JPNTakeaki Ayabe (JPN)Aisan Racing Teams.t.
13ITAMichele Merlo (ITA)Footon - Servettos.t.
14INOPatria Rastra Dinawan (INO)Polygon - Sweet Nices.t.
15USASean Mazich (USA)Jelly Belly Presented by Kendas.t.
16CHNMing Xing Xue (CHN)Champion System - Max Success Sportss.t.
17LTUVytautas Kaupas (LTU)Continental Cycling Team Differdanges.t.
18NEDLuc Hagenaars (NED)Kuota - Indelands.t.
19LUXCyrille Heymans (LUX)Continental Cycling Team Differdanges.t.
20RUSAlexei Markov (RUS)Russian National Teams.t.
21IRIMehdi Sohrabi (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
22DENJakob Gram Nielsen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivnings.t.
23RUSIvan Kovalev (RUS)Moscows.t.
24DENNiki Ostergaard-Nielsen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivnings.t.
25KAZYevgeniy Sladkov (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
26RUSValery Valynin (RUS)Moscows.t.
27IRIHossein Alizadeh (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
28DENTroels Rønning Vinther (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivnings.t.
29RUSAlexander Serov (RUS)Russian National Teams.t.
30MALLoh Sea Keong (MAL)Marco Polo Cycling Teams.t.
31IRIHossein Askari (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
32JPNYukihiro Doi (JPN)Skil - Shimanos.t.
33JPNKazuhiro Mori (JPN)Aisan Racing Teams.t.
34CHNKun Jiang (CHN)Champion System - Max Success Sportss.t.
34CHNShengjun Wu (CHN)Qinghai Tianyoude Cycling Teams.t.

Stage 4 - Xinglong - Wenchang - 162.9 km - 14 October 2010Sprint


1NEDKenny Van Hummel (NED)Skil - Shimano2:19:37
2KAZValentin Iglinskiy (KAZ)Astanas.t.
3RUSIvan Kovalev (RUS)Moscows.t.
4NZLRico 'Dene' Rogers (NZL)Giant Asia Racing Teams.t.
5UKRYuri Metlushenko (UKR)Amore & Vita - Conads.t.
6POLBartlomiej Matysiak (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
7RUSSergey Kudentsov (RUS)Polygon - Sweet Nices.t.
8SPAFélix Vidal Celis Zabala (SPA)Footon - Servettos.t.
9AUSJonathan Cantwell (AUS)Fly V Australias.t.
10AUSBen Kersten (AUS)Fly V Australias.t.
11RUSAlexei Markov (RUS)Russian National Teams.t.
12USACharles Bradley Huff (USA)Jelly Belly Presented by Kendas.t.
13GERDavid Kopp (GER)Kuota - Indelands.t.
14ITAErmanno Capelli (ITA)Footon - Servettos.t.
15NEDEmmanuel Van Ruitenbeek (NED)Kuota - Indelands.t.
16SPAEnrique Mata Cabello (SPA)Footon - Servettos.t.
17NEDLuc Hagenaars (NED)Kuota - Indelands.t.
18JPNTaiji Nishitani (JPN)Aisan Racing Teams.t.
19DENJakob Gram Nielsen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivnings.t.
20AUSJohnny Walker (AUS)Footon - Servettos.t.
21POLTomasz Smolen (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
22GERAlexander Schmitt (GER)Kuota - Indelands.t.
23TPEWei Kei Chang (TPE)Giant Asia Racing Teams.t.
24USASean Mazich (USA)Jelly Belly Presented by Kendas.t.
25IRIHossein Alizadeh (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
26POLTomasz Marczynski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
27KAZRuslan Tleubayev (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
28KGZEugen Wacker (KGZ)Giant Asia Racing Teams.t.
29GERRobert Retschke (GER)Continental Cycling Team Differdanges.t.
30KAZAndrei Mizourov (KAZ)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
31RUSRoman Krasilnikov (RUS)Polygon - Sweet Nices.t.
32DENMads Christensen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivnings.t.
33MALLoh Sea Keong (MAL)Marco Polo Cycling Teams.t.
34UKRVolodymyr Bileka (UKR)Amore & Vita - Conads.t.
35NEDStefan Cohnen (NED)Continental Cycling Team Differdanges.t.

Stage 5 - Wenchang - Haikou - 156.8 km - 15 October 2010Sprint


1NEDKenny Van Hummel (NED)Skil - Shimano3:26:45
2RUSIvan Kovalev (RUS)Moscows.t.
3AUSJonathan Cantwell (AUS)Fly V Australias.t.
4RUSAlexei Markov (RUS)Russian National Teams.t.
5USACharles Bradley Huff (USA)Jelly Belly Presented by Kendas.t.
6RUSSergey Kudentsov (RUS)Polygon - Sweet Nices.t.
7GERDavid Kopp (GER)Kuota - Indelands.t.
8UKRVolodymyr Bileka (UKR)Amore & Vita - Conads.t.
9POLSylvester Janiszewski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
10KAZRuslan Tleubayev (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
11UKRYuri Metlushenko (UKR)Amore & Vita - Conads.t.
12POLTomasz Marczynski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
13AUSJohnny Walker (AUS)Footon - Servettos.t.
14KAZValentin Iglinskiy (KAZ)Astanas.t.
15GERAlexander Schmitt (GER)Kuota - Indelands.t.
16GERRobert Retschke (GER)Continental Cycling Team Differdanges.t.
17DENJakob Gram Nielsen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivnings.t.
18LTUVytautas Kaupas (LTU)Continental Cycling Team Differdanges.t.
19DENNiki Ostergaard-Nielsen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivnings.t.
20USAKiel Reijnen (USA)Jelly Belly Presented by Kendas.t.
21POLTomasz Smolen (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
22RUSValery Valynin (RUS)Moscows.t.
23GERMatthias Bertling (GER)Kuota - Indelands.t.
24IRIMehdi Sohrabi (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
25JPNYukihiro Doi (JPN)Skil - Shimanos.t.
26KAZMaxim Gourov (KAZ)Astanas.t.
27UKRVolodymir Starchyk (UKR)Amore & Vita - Conads.t.
28POLBartlomiej Matysiak (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
29USABernard Van Ulden (USA)Jelly Belly Presented by Kenda0:00:05
30RUSAlexey Shmidt (RUS)Russian National Teams.t.
31POLLukasz Bodnar (POL)CCC - Polsat - Polkowice0:00:06
32AUSBen Kersten (AUS)Fly V Australia0:00:07
33KAZRoman Kireyev (KAZ)Astana0:00:10
34USASergio Hernandez (USA)Jelly Belly Presented by Kenda0:00:11
35JPNKazuhiro Mori (JPN)Aisan Racing Team0:00:12

Stage 6 - Haikou - Chengmai - 164.6 km - 16 October 2010Sprint

This stage was cancelled.


Stage 7 - Chengmai - Danzhou - 172.8 km - 17 October 2010Sprint


1NEDKenny Van Hummel (NED)Skil - Shimano1:25:22
2POLBartlomiej Matysiak (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
3UKRYuri Metlushenko (UKR)Amore & Vita - Conads.t.
4KAZValentin Iglinskiy (KAZ)Astanas.t.
5ITAMichele Merlo (ITA)Footon - Servettos.t.
6GERDavid Kopp (GER)Kuota - Indelands.t.
7LUXCyrille Heymans (LUX)Continental Cycling Team Differdanges.t.
8RUSSergey Kudentsov (RUS)Polygon - Sweet Nices.t.
9AUSJonathan Cantwell (AUS)Fly V Australias.t.
10POLSylvester Janiszewski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
11RUSIvan Kovalev (RUS)Moscows.t.
12UKRVolodymir Starchyk (UKR)Amore & Vita - Conads.t.
13TPEChin-Lung Huang (TPE)Giant Asia Racing Teams.t.
14JPNTaiji Nishitani (JPN)Aisan Racing Teams.t.
15SPAEnrique Mata Cabello (SPA)Footon - Servettos.t.
16JPNKazuhiro Mori (JPN)Aisan Racing Teams.t.
17POLTomasz Smolen (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
18KAZRuslan Tleubayev (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
19DENJakob Gram Nielsen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivnings.t.
20MARIsmail Ayoune (MAR)Morocco National Teams.t.
21DENTroels Rønning Vinther (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivnings.t.
22RUSAlexei Markov (RUS)Russian National Teams.t.
23RUSRoman Krasilnikov (RUS)Polygon - Sweet Nices.t.
24THAPrajak Mahawong (THA)Giant Asia Racing Teams.t.
25RUSAlexey Shmidt (RUS)Russian National Teams.t.
26MARSoufiane Haddi (MAR)Morocco National Teams.t.
27JPNShinpei Fukuda (JPN)Aisan Racing Teams.t.
28UKRVolodymyr Bileka (UKR)Amore & Vita - Conads.t.
29FRADavid Deroo (FRA)Skil - Shimanos.t.
30MALLoh Sea Keong (MAL)Marco Polo Cycling Teams.t.
31POLAdrian Honkisz (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
32USABernard Van Ulden (USA)Jelly Belly Presented by Kendas.t.
33USAKiel Reijnen (USA)Jelly Belly Presented by Kendas.t.
34GERAlexander Schmitt (GER)Kuota - Indelands.t.
35GERRobert Retschke (GER)Continental Cycling Team Differdanges.t.

Stage 8 - Danzhou - Dongfang - 194.6 km - 18 October 2010Sprint


1RUSAlexei Markov (RUS)Russian National Team4:35:37
2USACharles Bradley Huff (USA)Jelly Belly Presented by Kendas.t.
3RUSIvan Kovalev (RUS)Moscows.t.
4KAZValentin Iglinskiy (KAZ)Astanas.t.
5POLBartlomiej Matysiak (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
6SPAEnrique Mata Cabello (SPA)Footon - Servettos.t.
7RUSSergey Kudentsov (RUS)Polygon - Sweet Nices.t.
8UKRYuri Metlushenko (UKR)Amore & Vita - Conads.t.
9SPAFélix Vidal Celis Zabala (SPA)Footon - Servettos.t.
10ITAMichele Merlo (ITA)Footon - Servettos.t.
11KAZRuslan Tleubayev (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
12USAKiel Reijnen (USA)Jelly Belly Presented by Kendas.t.
13UKRVolodymyr Bileka (UKR)Amore & Vita - Conads.t.
14POLTomasz Smolen (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
15JPNTaiji Nishitani (JPN)Aisan Racing Teams.t.
16RUSRoman Krasilnikov (RUS)Polygon - Sweet Nices.t.
17AUSJohnny Walker (AUS)Footon - Servettos.t.
18CHNMing Xing Xue (CHN)Champion System - Max Success Sportss.t.
19DENJakob Gram Nielsen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivnings.t.
20AUSJonathan Cantwell (AUS)Fly V Australias.t.
21LUXCyrille Heymans (LUX)Continental Cycling Team Differdanges.t.
22JPNTakeaki Ayabe (JPN)Aisan Racing Teams.t.
23RUSAlexander Serov (RUS)Russian National Teams.t.
24POLAdrian Honkisz (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
25JPNShinpei Fukuda (JPN)Aisan Racing Teams.t.
26GERDavid Kopp (GER)Kuota - Indelands.t.
27KGZEugen Wacker (KGZ)Giant Asia Racing Teams.t.
28TPEChin-Lung Huang (TPE)Giant Asia Racing Teams.t.
29IRIHossein Alizadeh (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
30MALLoh Sea Keong (MAL)Marco Polo Cycling Teams.t.
31UKRVolodymir Starchyk (UKR)Amore & Vita - Conads.t.
32GERAlexander Schmitt (GER)Kuota - Indelands.t.
33USASean Mazich (USA)Jelly Belly Presented by Kendas.t.
34POLTomasz Marczynski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
35KAZYevgeniy Sladkov (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.

Stage 9 - Dongfang - Sanya - 226.1 km - 19 October 2010Sprint


1NEDKenny Van Hummel (NED)Skil - Shimano5:16:26
2RUSSergey Kudentsov (RUS)Polygon - Sweet Nices.t.
3SPAEnrique Mata Cabello (SPA)Footon - Servettos.t.
4SPAFélix Vidal Celis Zabala (SPA)Footon - Servettos.t.
5JPNTaiji Nishitani (JPN)Aisan Racing Teams.t.
6ITAMichele Merlo (ITA)Footon - Servettos.t.
7RUSAlexei Markov (RUS)Russian National Teams.t.
8UKRYuri Metlushenko (UKR)Amore & Vita - Conads.t.
9RUSIvan Kovalev (RUS)Moscows.t.
10KAZRuslan Tleubayev (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
11AUSJonathan Cantwell (AUS)Fly V Australias.t.
12CHNCheng Ji (CHN)Skil - Shimanos.t.
13POLSylvester Janiszewski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
14KGZEugen Wacker (KGZ)Giant Asia Racing Teams.t.
15KAZValentin Iglinskiy (KAZ)Astanas.t.
16POLTomasz Smolen (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
17JPNKazuhiro Mori (JPN)Aisan Racing Teams.t.
18USACharles Bradley Huff (USA)Jelly Belly Presented by Kendas.t.
19LUXCyrille Heymans (LUX)Continental Cycling Team Differdanges.t.
20FRADavid Deroo (FRA)Skil - Shimanos.t.
21IRIHossein Alizadeh (IRI)Tabriz Petrochemical Cycling Teams.t.
22GERFlorenz Knauer (GER)Kuota - Indelands.t.
23GERRobert Retschke (GER)Continental Cycling Team Differdanges.t.
24NEDLuc Hagenaars (NED)Kuota - Indelands.t.
25POLTomasz Marczynski (POL)CCC - Polsat - Polkowices.t.
26GERAlexander Schmitt (GER)Kuota - Indelands.t.
27KAZYevgeniy Sladkov (KAZ)Kazakhstan National Teams.t.
28UKRVolodymyr Bileka (UKR)Amore & Vita - Conads.t.
29UKRVolodimyr Duma (UKR)Romet - Weltour - Debicas.t.
30DENJakob Gram Nielsen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivnings.t.
31AUSJohnny Walker (AUS)Footon - Servettos.t.
32TPEWei Kei Chang (TPE)Giant Asia Racing Teams.t.
33ITAErmanno Capelli (ITA)Footon - Servettos.t.
34MARSoufiane Haddi (MAR)Morocco National Teams.t.
34DENNiki Ostergaard-Nielsen (DEN)Glud & Marstrand - Lrø Rådgivnings.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved