All sports Site
All sports Site
Scotland - 6 November 2002
Nathan Girvan (born 6 November 2002) is a darts player who competes internationally for Scotland. He plays his last match during the final of the World Youth Championship 2022.
Click on a year to expand/reduce
Results - Singles
Victory : 0
Final : 1 (World Youth Championship)
Summary : 47 Victories / 39 Defeats
Online Live League from 1 February to 2 February 2022 | ||||
---|---|---|---|---|
Group 9 | defeated by | Thibault Tricole | 4-3 | |
Group 9 | defeated by | Ciaran Teehan | 4-1 | |
Group 9 | defeat | Jarred Cole | 4-3 | |
Group 9 | defeat | Colin Hamilton | 4-2 | |
Group 9 | defeat | Scott Baker | 4-3 | |
Group 11 | defeated by | Ciaran Teehan | 4-3 | |
Group 11 | defeated by | Colin Hamilton | 4-3 | |
Group 11 | defeat | Thibault Tricole | 4-2 | |
Group 11 | defeat | Jarred Cole | 4-0 | |
Group 11 | defeated by | Scott Baker | 4-0 | |
Players Championship 15 , 11 May 2022 | ||||
First Round | defeated by | Adrian Lewis | 6-3 | |
Online Live League from 1 February to 2 February 2022 | ||||
Group 57 | defeated by | Jarred Cole | 4-1 | |
Group 57 | defeated by | Mark McGeeney | 4-3 | |
Group 57 | defeat | Dan Read | 4-1 | |
Group 57 | defeated by | Neil Duff | 4-1 | |
Group 57 | defeat | Steve Brown | 4-2 | |
Group 58 | defeat | Steve Brown | 4-0 | |
Group 58 | defeated by | Jarred Cole | 4-2 | |
Group 58 | defeat | Mark McGeeney | 4-2 | |
Group 58 | defeat | Dan Read | 4-0 | |
Group 58 | defeated by | Neil Duff | 4-3 | |
Group 61 | defeat | Ryan Furness | 4-0 | |
Group 61 | defeated by | Chas Barstow | 4-0 | |
Group 61 | defeated by | Scott Williams | 4-1 | |
Group 61 | defeat | Graham Usher | 4-3 | |
Group 61 | defeat | Jim McEwan | 4-3 | |
Group 62 | defeated by | Jim McEwan | 4-3 | |
Group 62 | defeat | Ryan Furness | 4-0 | |
Group 62 | defeat | Chas Barstow | 4-3 | |
Group 62 | defeat | Scott Williams | 4-3 | |
Group 62 | defeat | Graham Usher | 4-3 | |
Players Championship 16 , 14 June 2022 | ||||
First Round | defeat | Dave Jansen | 6-4 | |
Second Round | defeat | Ross Smith | 6-3 | |
Round of 32 | defeated by | Stephen Bunting | 6-5 | |
Players Championship 17 , 15 June 2022 | ||||
First Round | defeated by | Michael Smith | 6-4 | |
Online Live League from 1 February to 2 February 2022 | ||||
Group 77 | defeat | Thibault Tricole | 4-3 | |
Group 77 | defeated by | Arjan Konterman | 4-3 | |
Group 77 | defeat | Conor Heneghan | 4-2 | |
Group 77 | defeat | Dave Proosten | 4-0 | |
Group 77 | defeat | Gian van Veen | 4-1 | |
Group 78 | defeat | Dave Proosten | 4-0 | |
Group 78 | defeat | Conor Heneghan | 4-2 | |
Group 78 | defeat | Arjan Konterman | 4-0 | |
Group 78 | defeated by | Thibault Tricole | 4-1 | |
Group 78 | defeated by | Gian van Veen | 4-2 | |
Group 128 | defeat | Jamie Kelling | 4-2 | |
Group 128 | defeat | Sebastian Bialecki | 4-1 | |
Group 128 | defeat | Stefan Bellmont | 4-0 | |
Group 128 | defeat | Dan Lauby Jr. | 4-1 | |
Group 128 | defeat | Alan Small | 4-3 | |
Group 129 | defeated by | Sebastian Bialecki | 4-2 | |
Group 129 | defeated by | Jamie Kelling | 4-1 | |
Group 129 | defeated by | Dan Lauby Jr. | 4-2 | |
Group 129 | defeat | Alan Small | 4-2 | |
Group 129 | defeat | Stefan Bellmont | 4-3 | |
World Youth Championship from 9 October to 27 November 2022 | ||||
Quarter-Finals | defeat | Man Lok Leung | 6-0 | |
Semi-Finals | defeat | Callan Rydz | 6-2 | |
Players Championship 28 , 23 October 2022 | ||||
First Round | defeated by | Jim Williams | 6-5 | |
Players Championship 30 , 5 November 2022 | ||||
First Round | defeat | Thibault Tricole | 6-4 | |
Second Round | defeated by | Andrew Gilding | 6-2 | |
Online Live League from 1 February to 2 February 2022 | ||||
Group 167 | defeated by | Gavin Carlin | 4-1 | |
Group 167 | defeat | Dan Read | 4-3 | |
Group 167 | defeated by | Colin Osborne | 4-0 | |
Group 167 | defeated by | Arron Monk | 4-2 | |
Group 167 | defeated by | Jelle Klaasen | 4-3 | |
Group 168 | defeat | Arron Monk | 4-3 | |
Group 168 | defeated by | Colin Osborne | 4-3 | |
Group 168 | defeat | Gavin Carlin | 4-2 | |
Group 168 | defeat | Jelle Klaasen | 4-1 | |
Group 168 | defeat | Dan Read | 4-2 | |
Group 169 | defeat | Arron Monk | 4-1 | |
Group 169 | defeated by | Dan Read | 4-0 | |
Group 169 | defeat | Jelle Klaasen | 4-2 | |
Group 169 | defeated by | Gavin Carlin | 4-3 | |
Group 169 | defeated by | Colin Osborne | 4-1 | |
Group 170 | defeat | Mitchell Turner | 4-1 | |
Group 170 | defeated by | Arron Monk | 4-3 | |
Group 170 | defeated by | Kevin Painter | 4-1 | |
Group 170 | defeated by | Tony Wood | 4-0 | |
Group 170 | defeat | Gavin Carlin | 4-3 | |
Group 171 | defeated by | Gavin Carlin | 4-2 | |
Group 171 | defeated by | Arron Monk | 4-2 | |
Group 171 | defeat | Mitchell Turner | 4-2 | |
Group 171 | defeat | Tony Wood | 4-2 | |
Group 171 | defeated by | Kevin Painter | 4-3 | |
World Youth Championship from 9 October to 27 November 2022 | ||||
Final | defeated by | Josh Rock | 6-1 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 20 Victories / 36 Defeats
Online Live League , 15 March 2021 | ||||
---|---|---|---|---|
Group AK | defeated by | Richie Burnett | 4-1 | |
Group AK | defeated by | Alan Norris | 4-3 | |
Group AK | defeat | Darren Beveridge | 4-2 | |
Group AK | defeated by | Cameron Menzies | 4-1 | |
Group AM | defeated by | Alan Norris | 4-2 | |
Group AM | defeated by | Richie Burnett | 4-2 | |
Group AM | defeated by | Cameron Menzies | 4-0 | |
Group AM | defeated by | Darren Beveridge | 4-0 | |
Group AO | defeat | Robert Thornton | 4-1 | |
Group AO | defeated by | Richard North | 4-1 | |
Group AO | defeat | Jamie Kelling | 4-3 | |
Group AO | defeated by | Alan Norris | 4-3 | |
Group AO | defeated by | Corrine Hammond | 4-3 | |
Group AP | defeat | Robert Thornton | 4-0 | |
Group AP | defeat | Corrine Hammond | 4-1 | |
Group AP | defeat | Alan Norris | 4-2 | |
Group AP | defeat | Jamie Kelling | 4-0 | |
Group AP | defeated by | Richard North | 4-2 | |
Group AQ | defeated by | Richard North | 4-3 | |
Group AQ | defeat | Alan Norris | 4-0 | |
Group AQ | defeated by | Jamie Kelling | 4-2 | |
Group AQ | defeated by | Corrine Hammond | 4-3 | |
Group AQ | defeat | Ben Hazel | 4-1 | |
Group AS | defeated by | Sean Fisher | 3-1 | |
Group AS | defeated by | Martin Adams | 4-3 | |
Group AS | defeat | Mike Gillet | 4-2 | |
Group AS | defeat | Jamie Kelling | 4-2 | |
Group AU | defeated by | Sean Fisher | 4-1 | |
Group AU | defeated by | Jamie Kelling | 4-1 | |
Group AU | defeated by | Mike Gillet | 4-2 | |
Group AU | defeated by | Martin Adams | 4-2 | |
Fourth Round - Group 16 | defeated by | Scott Marsh | 4-1 | |
Fourth Round - Group 16 | defeated by | Jarred Cole | 4-3 | |
Fourth Round - Group 16 | defeated by | Michael Warburton | 4-2 | |
Fourth Round - Group 16 | defeat | Richie Burnett | 4-2 | |
Fourth Round - Group 16 | defeated by | Darren Beveridge | 4-1 | |
Fourth Round - Group 17 | defeated by | Darren Beveridge | 4-1 | |
Fourth Round - Group 17 | defeated by | Richie Burnett | 4-3 | |
Fourth Round - Group 17 | defeat | Michael Warburton | 4-3 | |
Fourth Round - Group 17 | defeated by | Jarred Cole | 4-3 | |
Fourth Round - Group 17 | defeated by | Scott Marsh | 4-2 | |
Fourth Round - Group 18 | defeated by | Darren Beveridge | 4-1 | |
Fourth Round - Group 18 | defeat | Michael Warburton | 4-3 | |
Fourth Round - Group 18 | defeated by | Richie Burnett | 4-3 | |
Fourth Round - Group 18 | defeated by | Jarred Cole | 4-3 | |
Fourth Round - Group 18 | defeated by | Scott Marsh | 4-2 | |
Fourth Round - Group 19 | defeated by | Scott Marsh | 4-1 | |
Fourth Round - Group 19 | defeat | Darren Beveridge | 4-2 | |
Fourth Round - Group 19 | defeated by | Connor Scutt | 4-2 | |
Fourth Round - Group 19 | defeated by | Wesley Newton | 4-2 | |
Fourth Round - Group 19 | defeated by | Lee Cocks | 4-1 | |
Fourth Round - Group 21 | defeat | Lee Cocks | 4-3 | |
Fourth Round - Group 21 | defeat | Connor Scutt | 4-1 | |
Fourth Round - Group 21 | defeat | Scott Marsh | 4-1 | |
Fourth Round - Group 21 | defeat | Wesley Newton | 4-3 | |
Fourth Round - Group 21 | defeat | Darren Beveridge | 4-3 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 1 Victory / 2 Defeats
Scottish Open from 15 February to 17 February 2019 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 16 | defeat | Gary Stafford | 5-3 | |
Quarter-Finals | defeated by | Wesley Harms | 5-1 | |
World Youth Championship , 24 November 2019 | ||||
Round of 32 | defeated by | Jeffrey de Zwaan | 6-2 |