All sports Site
All sports Site
Wales - 7 February 1967
Richie Burnett (born 7 February 1967) is a darts player who competes internationally for Wales. His last victory is the World Championships 1995.
Click on a year to expand/reduce
Results - Singles
Victory : 0
Final : 0
Summary : 5 Victories / 7 Defeats
World Championship from 15 December 2022 to 3 January 2023 | ||||
---|---|---|---|---|
First Round | defeated by | Adam Gawlas | 3-2 | |
Players Championship 1 , 11 February 2023 | ||||
First Round | defeated by | Kim Huybrechts | 6-2 | |
Players Championship 2 , 12 February 2023 | ||||
First Round | defeat | José Oliveira De Sousa | 6-5 | |
Second Round | defeat | Dave Jansen | 6-5 | |
Round of 32 | defeated by | Dimitri Van den Bergh | 6-1 | |
Players Championship 3 , 18 February 2023 | ||||
First Round | defeated by | Krzysztof Ratajski | 6-4 | |
Players Championship 4 , 19 February 2023 | ||||
First Round | defeated by | Ryan Meikle | 6-4 | |
UK Open from 3 March to 5 March 2023 | ||||
Round of 64 | defeat | Florian Hempel | 10-9 | |
Round of 32 | defeat | Ted Evetts | 10-9 | |
Round of 16 | defeat | Peter Wright | 10-8 | |
Quarter-Finals | defeated by | Dimitri Van den Bergh | 10-2 | |
International Darts Open from 31 March to 2 April 2023 | ||||
First Round | defeated by | Liam Mändl-Lawrence | 6-4 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 22 Victories / 31 Defeats
Victory : 0
Final : 0
Summary : 131 Victories / 121 Defeats
UK Open from 5 March to 7 March 2021 | ||||
---|---|---|---|---|
First Round | defeated by | Geert Nentjes | 6-5 | |
Online Live League , 15 March 2021 | ||||
Group I | defeated by | Robert Thornton | 4-2 | |
Group I | defeat | Darryl Fitton | 4-0 | |
Group I | defeated by | Jamie Caven | 4-2 | |
Group I | defeat | Barrie Bates | 4-0 | |
Group I | defeat | Joe Davis | 4-0 | |
Group J | defeat | Robert Thornton | 4-0 | |
Group J | defeat | Joe Davis | 4-0 | |
Group J | defeat | Barrie Bates | 4-0 | |
Group J | defeated by | Jamie Caven | 4-2 | |
Group J | defeat | Darryl Fitton | 4-3 | |
Group K | defeat | Barrie Bates | 4-1 | |
Group K | defeated by | Robert Thornton | 4-2 | |
Group K | defeat | Darryl Fitton | 4-1 | |
Group K | defeated by | Joe Davis | 4-1 | |
Group K | defeat | Jamie Caven | 4-0 | |
Group M | defeat | Colin Monk | 4-1 | |
Group M | defeat | Joe Davis | 4-0 | |
Group M | defeated by | Chas Barstow | 4-2 | |
Group M | defeated by | Paul Hogan | 4-1 | |
Group O | defeat | Joe Davis | 4-1 | |
Group O | defeated by | Colin Monk | 4-1 | |
Group O | defeat | Paul Hogan | 4-3 | |
Group O | defeated by | Chas Barstow | 4-2 | |
Group AK | defeated by | Darren Beveridge | 4-3 | |
Group AK | defeat | Cameron Menzies | 4-0 | |
Group AK | defeat | Nathan Girvan | 4-1 | |
Group AK | defeat | Alan Norris | 4-2 | |
Group AM | defeat | Darren Beveridge | 4-3 | |
Group AM | defeat | Cameron Menzies | 4-1 | |
Group AM | defeat | Nathan Girvan | 4-2 | |
Group AM | defeated by | Alan Norris | 4-1 | |
Group AN | defeat | Greg Ritchie | 4-1 | |
Group AN | defeated by | Darren Beveridge | 4-2 | |
Group AN | defeat | Kevin Burness | 4-3 | |
Group AN | defeat | Conan Whitehead | 4-3 | |
Second Round - Group 1 | defeat | Robert Thornton | 4-1 | |
Second Round - Group 1 | defeat | Jason Askew | 4-0 | |
Second Round - Group 2 | defeated by | Kevin Burness | 4-2 | |
Second Round - Group 2 | defeated by | Arron Monk | 4-1 | |
Second Round - Group 2 | defeated by | Martin Adams | 4-3 | |
Second Round - Group 2 | defeat | James Richardson | 4-2 | |
Second Round - Group 2 | defeat | Robert Thornton | 4-3 | |
Second Round - Group 3 | defeat | James Richardson | 4-2 | |
Second Round - Group 3 | defeat | Robert Thornton | 4-3 | |
Second Round - Group 3 | defeated by | Kevin Burness | 4-2 | |
Second Round - Group 3 | defeated by | Arron Monk | 4-1 | |
Second Round - Group 3 | defeated by | Martin Adams | 4-3 | |
Second Round - Group 4 | defeated by | James Richardson | 4-2 | |
Second Round - Group 4 | defeat | Arron Monk | 4-3 | |
Second Round - Group 4 | defeated by | Robert Thornton | 4-1 | |
Second Round - Group 4 | defeated by | Martin Adams | 4-3 | |
Second Round - Group 4 | defeated by | Kevin Burness | 4-2 | |
Second Round - Group 5 | defeated by | Matthew Dennant | 4-3 | |
Second Round - Group 5 | defeated by | Jamie Kelling | 4-2 | |
Second Round - Group 5 | defeated by | Kevin Burness | 4-1 | |
Second Round - Group 5 | defeat | Diogo Portela | 4-3 | |
Second Round - Group 5 | defeat | Robert Thornton | 4-1 | |
Second Round - Group 7 | defeated by | Jamie Kelling | 4-3 | |
Second Round - Group 7 | defeated by | Kevin Burness | 4-1 | |
Second Round - Group 7 | defeat | Diogo Portela | 4-3 | |
Second Round - Group 7 | defeated by | Matthew Dennant | 4-1 | |
Second Round - Group 7 | defeated by | Robert Thornton | 4-0 | |
Second Round - Group 25 | defeat | Kevin Burness | 4-3 | |
Second Round - Group 25 | defeat | Shaun McDonald | 4-2 | |
Second Round - Group 25 | defeat | Tony O'Shea | 4-2 | |
Second Round - Group 25 | defeated by | Robert Thornton | 4-2 | |
Second Round - Group 25 | defeated by | Keelan Kay | 4-3 | |
Second Round - Group 26 | defeat | Shaun McDonald | 4-1 | |
Second Round - Group 26 | defeated by | Kevin Burness | 4-2 | |
Second Round - Group 26 | defeat | Keelan Kay | 4-3 | |
Second Round - Group 26 | defeat | Robert Thornton | 4-3 | |
Second Round - Group 26 | defeat | John O'Shea | 4-2 | |
Second Round - Group 27 | defeat | Michael Warburton | 4-2 | |
Second Round - Group 27 | defeat | Keelan Kay | 4-2 | |
Second Round - Group 27 | defeat | John O'Shea | 4-2 | |
Second Round - Group 27 | defeated by | Kevin Burness | 4-3 | |
Second Round - Group 27 | defeated by | Shaun McDonald | 4-1 | |
Second Round - Group 32 | defeat | Kevin Burness | 4-2 | |
Second Round - Group 32 | defeat | John O'Shea | 4-2 | |
Second Round - Group 32 | defeated by | Shaun McDonald | 4-1 | |
Second Round - Group 32 | defeated by | James Richardson | 4-1 | |
Second Round - Group 36 | defeated by | Martin Adams | 4-2 | |
Second Round - Group 36 | defeated by | Scott Marsh | 4-1 | |
Second Round - Group 36 | defeated by | Jarred Cole | 4-1 | |
Second Round - Group 36 | defeat | Greg Ritchie | 4-1 | |
Second Round - Group 36 | defeat | Joe Davis | 4-2 | |
Second Round - Group 38 | defeat | Jarred Cole | 4-0 | |
Second Round - Group 38 | defeat | Scott Marsh | 4-1 | |
Second Round - Group 38 | defeat | Greg Ritchie | 4-2 | |
Second Round - Group 38 | defeat | Joe Davis | 4-2 | |
Second Round - Group 38 | defeat | Martin Adams | 4-2 | |
Second Round - Group 40 | defeat | Chas Barstow | 4-1 | |
Second Round - Group 40 | defeated by | Shaun McDonald | 4-3 | |
Third Round - Group 7 | defeated by | Jim McEwan | 4-2 | |
Third Round - Group 7 | defeated by | James Richardson | 4-2 | |
Third Round - Group 7 | defeat | Colin Osborne | 4-2 | |
Third Round - Group 7 | defeated by | Chris Gilliland | 4-3 | |
Third Round - Group 7 | defeat | Michael Warburton | 4-0 | |
Third Round - Group 8 | defeated by | Colin Osborne | 4-2 | |
Third Round - Group 8 | defeat | James Richardson | 4-2 | |
Third Round - Group 8 | defeated by | Jim McEwan | 4-2 | |
Third Round - Group 8 | defeat | Michael Warburton | 4-3 | |
Third Round - Group 8 | defeat | Chris Gilliland | 4-3 | |
Third Round - Group 9 | defeated by | James Richardson | 4-3 | |
Third Round - Group 9 | defeated by | Michael Warburton | 4-1 | |
Third Round - Group 9 | defeated by | Jim McEwan | 4-1 | |
Third Round - Group 9 | defeated by | Chris Gilliland | 4-3 | |
Third Round - Group 9 | defeat | Colin Osborne | 4-2 | |
Third Round - Group 10 | defeat | Matthew Dennant | 4-1 | |
Third Round - Group 10 | defeated by | Michael Warburton | 4-1 | |
Third Round - Group 10 | defeat | Josh McCarthy | 4-2 | |
Third Round - Group 10 | defeat | Steve Perren | 4-3 | |
Third Round - Group 10 | defeat | James Richardson | 4-0 | |
Third Round - Group 12 | defeat | Steve Perren | 4-0 | |
Third Round - Group 12 | defeat | James Richardson | 4-0 | |
Third Round - Group 12 | defeated by | Matthew Dennant | 4-3 | |
Third Round - Group 12 | defeat | Michael Warburton | 4-3 | |
Third Round - Group 12 | defeat | Josh McCarthy | 4-0 | |
Third Round - Group 14 | defeated by | Mark Webster | 4-1 | |
Third Round - Group 14 | defeat | Chris Gilliland | 4-0 | |
Fourth Round - Group 3 | defeated by | James Richardson | 4-2 | |
Fourth Round - Group 3 | defeated by | Arron Monk | 4-2 | |
Fourth Round - Group 3 | defeat | Jim Williams | 4-3 | |
Fourth Round - Group 3 | defeat | Jamie Kelling | 4-1 | |
Fourth Round - Group 3 | defeat | Chas Barstow | 4-2 | |
Fourth Round - Group 5 | defeated by | Jim Williams | 4-3 | |
Fourth Round - Group 5 | defeated by | James Richardson | 4-0 | |
Fourth Round - Group 5 | defeat | Jamie Kelling | 4-3 | |
Fourth Round - Group 5 | defeated by | Chas Barstow | 4-2 | |
Fourth Round - Group 5 | defeat | Arron Monk | 4-2 | |
Fourth Round - Group 16 | defeat | Scott Marsh | 4-2 | |
Fourth Round - Group 16 | defeated by | Michael Warburton | 4-0 | |
Fourth Round - Group 16 | defeated by | Nathan Girvan | 4-2 | |
Fourth Round - Group 16 | defeated by | Darren Beveridge | 4-3 | |
Fourth Round - Group 16 | defeated by | Jarred Cole | 4-3 | |
Fourth Round - Group 17 | defeat | Nathan Girvan | 4-3 | |
Fourth Round - Group 17 | defeat | Scott Marsh | 4-3 | |
Fourth Round - Group 17 | defeated by | Jarred Cole | 4-2 | |
Fourth Round - Group 17 | defeat | Darren Beveridge | 4-0 | |
Fourth Round - Group 17 | defeated by | Michael Warburton | 4-3 | |
Fourth Round - Group 18 | defeated by | Michael Warburton | 4-3 | |
Fourth Round - Group 18 | defeat | Darren Beveridge | 4-0 | |
Fourth Round - Group 18 | defeat | Scott Marsh | 4-3 | |
Fourth Round - Group 18 | defeated by | Jarred Cole | 4-2 | |
Fourth Round - Group 18 | defeat | Nathan Girvan | 4-3 | |
Fourth Round - Group 20 | defeat | Scott Williams | 4-3 | |
Fourth Round - Group 20 | defeated by | James Smith | 4-1 | |
Fourth Round - Group 20 | defeat | Paul Hogan | 4-1 | |
Fourth Round - Group 20 | defeated by | Michael Warburton | 4-3 | |
Fourth Round - Group 22 | defeat | Michael Warburton | 4-3 | |
Fourth Round - Group 22 | defeated by | Paul Hogan | 4-3 | |
Fourth Round - Group 22 | defeated by | Scott Williams | 4-3 | |
Fourth Round - Group 22 | defeated by | James Smith | 4-2 | |
Fourth Round - Group 23 | defeated by | Scott Williams | 4-3 | |
Fourth Round - Group 23 | defeat | Lee Cocks | 4-2 | |
Fifth Round - Group M | defeat | Kevin Burness | 4-0 | |
Fifth Round - Group M | defeat | Martin Adams | 4-2 | |
Fifth Round - Group M | defeated by | Jarred Cole | 4-3 | |
Fifth Round - Group M | defeated by | Robert Owen | 4-2 | |
Fifth Round - Group M | defeated by | Gary Stone | 4-1 | |
Fifth Round - Group N | defeat | Kevin Burness | 4-1 | |
Fifth Round - Group N | defeat | Gary Stone | 4-0 | |
Fifth Round - Group N | defeat | Robert Owen | 4-0 | |
Fifth Round - Group N | defeated by | Jarred Cole | 4-2 | |
Fifth Round - Group N | defeated by | Martin Adams | 4-3 | |
Fifth Round - Group O | defeated by | Kevin Burness | 4-3 | |
Fifth Round - Group O | defeat | Martin Adams | 4-3 | |
Fifth Round - Group O | defeat | Robert Owen | 4-1 | |
Fifth Round - Group O | defeat | Jarred Cole | 4-1 | |
Fifth Round - Group O | defeated by | Gary Stone | 4-1 | |
Fifth Round - Group Q | defeat | Jarred Cole | 4-3 | |
Fifth Round - Group Q | defeat | Gary Stone | 4-3 | |
Fifth Round - Group Q | defeat | Nick Fullwell | 4-3 | |
Fifth Round - Group Q | defeated by | Chas Barstow | 4-2 | |
Fifth Round - Group S | defeat | Jarred Cole | 4-3 | |
Fifth Round - Group S | defeated by | Chas Barstow | 4-0 | |
Fifth Round - Group S | defeated by | Gary Stone | 4-3 | |
Fifth Round - Group S | defeat | Nick Fullwell | 4-3 | |
Fifth Round - Group AC | defeat | Gary Robson | 4-2 | |
Fifth Round - Group AC | defeated by | Shannon Wilson | 4-1 | |
Fifth Round - Group AC | defeat | James Richardson | 4-0 | |
Fifth Round - Group AC | defeated by | Martin Adams | 4-2 | |
Fifth Round - Group AC | defeated by | Niall Culleton | 4-3 | |
Fifth Round - Group AD | defeat | James Richardson | 4-3 | |
Fifth Round - Group AD | defeated by | Martin Adams | 4-2 | |
Fifth Round - Group AD | defeat | Niall Culleton | 4-2 | |
Fifth Round - Group AD | defeat | Shannon Wilson | 4-3 | |
Fifth Round - Group AD | defeat | Gary Robson | 4-3 | |
Fifth Round - Group AE | defeated by | James Richardson | 4-1 | |
Fifth Round - Group AE | defeat | Niall Culleton | 4-0 | |
Fifth Round - Group AE | defeated by | Martin Adams | 4-3 | |
Fifth Round - Group AE | defeat | Gary Robson | 4-3 | |
Fifth Round - Group AE | defeat | Shannon Wilson | 4-2 | |
Fifth Round - Group AG | defeat | Robert Rickwood | 4-0 | |
Fifth Round - Group AG | defeated by | James Richardson | 4-0 | |
Fifth Round - Group AG | defeated by | Scott Marsh | 4-3 | |
Fifth Round - Group AG | defeated by | Nick Fullwell | 4-3 | |
Fifth Round - Group AI | defeat | Robert Rickwood | 4-2 | |
Fifth Round - Group AI | defeat | Nick Fullwell | 4-0 | |
Fifth Round - Group AI | defeated by | Scott Marsh | 4-2 | |
Fifth Round - Group AI | defeated by | James Richardson | 4-1 | |
Fifth Round - Group AJ | defeat | Niall Culleton | 4-3 | |
Fifth Round - Group AJ | defeat | Scott Marsh | 4-1 | |
Fifth Round - Group BA | defeat | Martin Adams | 4-2 | |
Fifth Round - Group BA | defeated by | Robert Thornton | 4-3 | |
Fifth Round - Group BA | defeat | Scott Williams | 4-1 | |
Fifth Round - Group BA | defeat | Chris Scutt | 4-3 | |
Fifth Round - Group BA | defeated by | Ryan Furness | 4-3 | |
Fifth Round - Group BB | defeat | Martin Adams | 4-0 | |
Fifth Round - Group BB | defeated by | Ryan Furness | 4-2 | |
Fifth Round - Group BB | defeat | Chris Scutt | 4-1 | |
Fifth Round - Group BB | defeated by | Scott Williams | 4-2 | |
Fifth Round - Group BB | defeated by | Robert Thornton | 4-2 | |
Fifth Round - Group BC | defeat | Martin Adams | 4-1 | |
Fifth Round - Group BC | defeat | Robert Thornton | 4-3 | |
Fifth Round - Group BC | defeat | Scott Williams | 4-2 | |
Fifth Round - Group BC | defeat | Chris Scutt | 4-1 | |
Fifth Round - Group BC | defeated by | Ryan Furness | 4-3 | |
Fifth Round - Group BE | defeated by | Chris Scutt | 4-3 | |
Fifth Round - Group BE | defeated by | Jim Williams | 4-1 | |
Fifth Round - Group BE | defeat | Mark Webster | 4-3 | |
Fifth Round - Group BE | defeated by | Robert Thornton | 4-3 | |
Fifth Round - Group BG | defeated by | Jim Williams | 4-2 | |
Fifth Round - Group BG | defeated by | Chris Scutt | 4-3 | |
Fifth Round - Group BG | defeated by | Robert Thornton | 4-2 | |
Fifth Round - Group BG | defeat | Mark Webster | 4-0 | |
Fifth Round - Group BQ | defeated by | Chris Scutt | 4-0 | |
Fifth Round - Group BQ | defeated by | Chris Gilliland | 4-2 | |
Fifth Round - Group BQ | defeat | Scott Marsh | 4-1 | |
Fifth Round - Group BQ | defeated by | Jarred Cole | 4-1 | |
Fifth Round - Group BQ | defeat | Colin Osborne | 4-2 | |
Fifth Round - Group BR | defeat | Colin Osborne | 4-1 | |
Fifth Round - Group BR | defeated by | Jarred Cole | 4-2 | |
Fifth Round - Group BR | defeat | Scott Marsh | 4-3 | |
Fifth Round - Group BR | defeated by | Chris Gilliland | 4-2 | |
Fifth Round - Group BR | defeated by | Chris Scutt | 4-2 | |
Fifth Round - Group BS | defeated by | Chris Gilliland | 4-3 | |
Fifth Round - Group BS | defeat | Jarred Cole | 4-3 | |
Fifth Round - Group BS | defeat | Scott Marsh | 4-2 | |
Fifth Round - Group BS | defeat | Colin Osborne | 4-1 | |
Fifth Round - Group BS | defeat | Chris Scutt | 4-2 | |
Fifth Round - Group BT | defeated by | Scottie Walters | 4-0 | |
Fifth Round - Group BT | defeated by | Kurt Parry | 4-2 | |
Fifth Round - Group BT | defeated by | Adam Smith-Neale | 4-3 | |
Fifth Round - Group BT | defeated by | Scott Marsh | 4-3 | |
Fifth Round - Group BT | defeated by | Colin Osborne | 4-2 | |
Fifth Round - Group BV | defeated by | Scottie Walters | 4-1 | |
Fifth Round - Group BV | defeated by | Colin Osborne | 4-2 | |
Fifth Round - Group BV | defeat | Scott Marsh | 4-2 | |
Fifth Round - Group BV | defeated by | Adam Smith-Neale | 4-1 | |
Fifth Round - Group BV | defeated by | Kurt Parry | 4-1 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 1 Victory / 5 Defeats
Players Championship 19 , 11 November 2020 | ||||
---|---|---|---|---|
First Round | defeated by | Mervyn King | 6-3 | |
Players Championship 20 , 11 November 2020 | ||||
First Round | defeated by | Danny Noppert | 6-3 | |
Players Championship 21 , 12 November 2020 | ||||
First Round | defeated by | Brendan Dolan | 6-2 | |
Players Championship 22 , 13 November 2020 | ||||
First Round | defeat | Reece Robinson | 6-5 | |
Second Round | defeated by | Michael Van Gerwen | 6-5 | |
Players Championship 23 , 14 November 2020 | ||||
First Round | defeated by | David Evans | 6-2 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 13 Victories / 19 Defeats
Victory : 0
Final : 0
Summary : 7 Victories / 8 Defeats
World Championship from 13 December 2013 to 1 January 2014 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 64 | defeat | Dean Winstanley | 3-1 | |
Round of 32 | defeat | Andy Hamilton | 4-1 | |
Round of 16 | defeated by | Ian White | 4-3 | |
German Darts Championship from 31 January to 2 February 2014 | ||||
First Round | defeated by | Justin Pipe | 6-3 | |
Dutch Darts Masters from 14 February to 16 February 2014 | ||||
First Round | defeat | Jyhan Artut | 6-2 | |
Second Round | defeat | Peter Wright | 6-5 | |
Round of 16 | defeated by | Vincent Van Der Voort | 6-0 | |
UK Open , 7 March 2014 | ||||
Round of 64 | defeated by | Kevin Painter | 9-5 | |
Gibraltar Darts Trophy from 27 June to 29 June 2014 | ||||
First Round | defeated by | Wesley Newton | 6-1 | |
World Matchplay , 19 July 2014 | ||||
Round of 32 | defeat | Brendan Dolan | 10-4 | |
Round of 16 | defeated by | James Wade | 13-2 | |
European Darts Trophy from 19 September to 21 September 2014 | ||||
First Round | defeated by | Ronny Huybrechts | 6-5 | |
World Grand Prix , 6 October 2014 | ||||
Round of 32 | defeat | Simon Whitlock | 2-1 | |
Round of 16 | defeat | Terry Jenkins | 3-1 | |
Quarter-Finals | defeated by | Stephen Bunting | 3-1 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 2 Victories / 4 Defeats
World Championship from 14 December 2012 to 1 January 2013 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 64 | defeat | James Hubbard | 3-2 | |
Round of 32 | defeated by | Andy Hamilton | 4-3 | |
European Darts Open from 17 May to 19 May 2013 | ||||
First Round | defeat | Steve Beaton | 6-5 | |
Round of 32 | defeated by | Adrian Lewis | 6-4 | |
World Grand Prix from 7 October to 13 October 2013 | ||||
Round of 32 | defeated by | Kevin Painter | 2-0 | |
Players Championship - Final from 29 November to 1 December 2013 | ||||
Round of 32 | defeated by | Robert Thornton | 6-3 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 6 Victories / 6 Defeats
World Championship from 15 December 2011 to 2 January 2012 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 64 | defeat | Mark Webster | 3-2 | |
Round of 32 | defeated by | John Part | 4-1 | |
European Darts Open from 6 July to 8 July 2012 | ||||
First Round | defeat | Andy Jenkins | 6-2 | |
Round of 32 | defeat | Scott Rand | 6-3 | |
Round of 16 | defeat | Michael Van Gerwen | 6-2 | |
Quarter-Finals | defeat | James Hubbard | 6-2 | |
Semi-Finals | defeated by | Raymond Van Barneveld | 6-4 | |
World Matchplay from 21 July to 29 July 2012 | ||||
Round of 32 | defeated by | James Wade | 10-5 | |
European Championships from 20 September to 23 September 2012 | ||||
Round of 32 | defeat | Co Stompé | 6-3 | |
Round of 16 | defeated by | Colin Lloyd | 10-8 | |
World Grand Prix from 8 October to 14 October 2012 | ||||
Round of 32 | defeated by | Adrian Lewis | 2-1 | |
Players Championship - Final from 30 November to 2 December 2012 | ||||
Round of 32 | defeated by | Adrian Lewis | 6-3 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 3 Victories / 3 Defeats
World Championship from 16 December 2010 to 3 January 2011 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 64 | defeated by | Alan Tabern | 3-2 | |
World Grand Prix from 3 October to 9 October 2011 | ||||
Round of 32 | defeat | Gary Anderson | 2-1 | |
Round of 16 | defeat | Denis Ovens | 3-1 | |
Quarter-Finals | defeat | Mark Hylton | 4-1 | |
Semi-Finals | defeated by | Phil Taylor | 5-2 | |
Players Championship - Final from 8 December to 11 December 2011 | ||||
Round of 32 | defeated by | Wesley Newton | 6-3 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 1 Defeat
Players Championship - Final from 3 February 2010 to 6 February 2011 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | defeated by | Wesley Newton | 6-4 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 1 Defeat
World Championship from 18 December 2006 to 1 January 2007 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 64 | defeated by | Alex Roy | 3-0 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 1 Defeat
World Championship from 26 December 2004 to 3 January 2005 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | defeated by | Mark Dudbridge | 4-3 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 3 Defeats
World Championship from 27 December 2003 to 4 January 2004 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | defeated by | Simon Whatley | 4-3 | |
World Matchplay from 23 July to 29 July 2004 | ||||
Round of 32 | defeated by | Roland Scholten | 10-7 | |
World Grand Prix from 18 October to 24 October 2004 | ||||
Round of 32 | defeated by | Adrian Lewis | 2-0 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 3 Victories / 3 Defeats
World Championship from 27 December to 4 January 2003 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | defeat | Keith Deller | 4-3 | |
Round of 16 | defeat | Simon Whitlock | 5-3 | |
Quarter-Finals | defeated by | Kevin Painter | 5-2 | |
World Matchplay from 23 July to 29 July 2003 | ||||
Round of 32 | defeat | Cliff Lazarenko | 10-3 | |
Round of 16 | defeated by | Colin Lloyd | 13-10 | |
World Grand Prix from 20 October to 26 October 2003 | ||||
Round of 32 | defeated by | Colin Lloyd | 2-0 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 2 Victories / 3 Defeats
World Championship from 28 December 2001 to 4 January 2002 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | defeat | Peter Evison | 4-1 | |
Round of 16 | defeat | Denis Ovens | 6-4 | |
Quarter-Finals | defeated by | Colin Lloyd | 6-4 | |
World Matchplay from 23 July to 29 July 2002 | ||||
Round of 32 | defeated by | Chris Mason | 10-1 | |
World Grand Prix from 22 October to 27 October 2002 | ||||
Round of 32 | defeated by | Ronnie Baxter | 2-0 |
Victory : 0
Final : 1 (World Matchplay)
Summary : 6 Victories / 3 Defeats
World Championship from 28 December 2000 to 3 January 2001 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | defeat | Steve 2 Brown | 3-2 | |
Round of 16 | defeated by | Keith Deller | 3-2 | |
World Matchplay from 23 July to 29 July 2001 | ||||
Round of 32 | defeat | Bob Anderson | 10-6 | |
Round of 16 | defeat | Dennis Priestley | 15-13 | |
Quarter-Finals | defeat | Andy Jenkins | 16-13 | |
Semi-Finals | defeat | Steve Beaton | 17-6 | |
Final | defeated by | Phil Taylor | 18-10 | |
World Grand Prix from 24 October to 28 October 2001 | ||||
Round of 32 | defeat | Doug Maccarthy | 2-0 | |
Round of 16 | defeated by | Kevin Painter | 3-0 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 4 Victories / 2 Defeats
World Grand Prix , | ||||
---|---|---|---|---|
First Round | defeat | Roland Scholten | 3-1 | |
Round of 16 | defeated by | Alan Warriner-Little | 3-0 | |
World Matchplay from 23 July to 29 July 2000 | ||||
Round of 32 | defeat | Les Fitton | 10-7 | |
Round of 16 | defeat | Dennis Priestley | 14-12 | |
Quarter-Finals | defeat | Rod Harrington | 16-13 | |
Semi-Finals | defeated by | Phil Taylor | 17-9 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 0 Victory / 2 Defeats
World Championships from 2 October 1990 to 10 January 1999 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | defeated by | Ronnie Baxter | 3-0 | |
World Matchplay from 23 July to 29 July 1999 | ||||
Round of 32 | defeated by | Peter Manley | 10-4 |
Victory : 0
Final : 1 (World Championships)
Summary : 4 Victories / 1 Defeat
World Championships from 3 January to 11 January 1998 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | defeat | Marshall James | 3-1 | |
Round of 16 | defeat | Kevin Painter | 3-1 | |
Quarter-Finals | defeat | Peter Johnstone | 5-2 | |
Semi-Finals | defeat | Roland Scholten | 5-1 | |
Final | defeated by | Raymond Van Barneveld | 6-5 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 4 Victories / 2 Defeats
World Championships from 7 October 1990 to 12 January 1997 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | defeat | Peter Hinkley | 3-1 | |
Round of 16 | defeated by | Leo Laurens | 3-0 | |
World Matchplay from 23 July to 29 July 1997 | ||||
Round of 32 | defeat | Chris Mason | 8-5 | |
Round of 16 | defeat | Paul Lim | 9-7 | |
Quarter-Finals | defeat | Peter Evison | 11-9 | |
Semi-Finals | defeated by | Alan Warriner-Little | 13-9 |
Victory : 0
Final : 1 (World Championships)
Summary : 4 Victories / 1 Defeat
World Championships from 1 January to 7 January 1996 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | defeat | Wayne Weening | 3-0 | |
Round of 16 | defeat | Roland Scholten | 3-1 | |
Quarter-Finals | defeat | Ronnie Baxter | 4-2 | |
Semi-Finals | defeat | Les Wallace | 5-2 | |
Final | defeated by | Steve Beaton | 6-3 |
Victory : 1 (World Championships)
Final : 0
Summary : 5 Victories / 0 Defeat
World Championships from 1 January to 8 January 1995 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | defeat | Peter Wright | 3-1 | |
Round of 16 | defeat | Russell Stewart | 3-2 | |
Quarter-Finals | defeat | Paul Hogan | 4-2 | |
Semi-Finals | defeat | Andy Fordham | 5-2 | |
Final | defeat | Raymond Van Barneveld | 6-3 |
Results - Doubles
Victory : 0
Final : 0
Summary : 2 Victories / 1 Defeats
World Cup of Darts - Doubles from 6 June to 8 June 2014 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 32 | M. Webster - R. Burnett | defeat | J. Labre - L. Maranhao | 5-4 |
Round of 16 | M. Webster - R. Burnett | defeat | K. Chmielewski - K. Strozyk | 2-1 |
Quarter-Finals | M. Webster - R. Burnett | defeated by | S. Whitlock - P. Nicholson | 2-1 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 2 Victories / 1 Defeats
World Cup of Darts - Doubles from 1 February to 3 February 2013 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 16 | M. Webster - R. Burnett | defeat | J. Part - J. Smith | 5-2 |
Quarter-Finals | M. Webster - R. Burnett | defeat | C. Rodriguez - A. Alcinas | 5-1 |
Semi-Finals | M. Webster - R. Burnett | defeated by | P. Taylor - A. Lewis | 2-1 |
Victory : 0
Final : 0
Summary : 2 Victories / 1 Defeats
World Cup of Darts - Doubles from 3 February to 5 February 2012 | ||||
---|---|---|---|---|
Round of 16 | M. Webster - R. Burnett | defeat | B. Krcmar - T. Restovic | 4-0 |
Quarter-Finals | M. Webster - R. Burnett | defeat | D. Petersen - S. Hogan | 3-1 |
Semi-Finals | M. Webster - R. Burnett | defeated by | P. Taylor - A. Lewis | 5-1 |